Russische hervormingen bij Duitse politie Marshall bracht bezoek aan de H. Vader Mogen de Belgen beslissen Een dode bij explosie te Schiedam <1 mm v Leden van het „Vrij Duitse comite" krijgen de leiding M Was de houding van onze gezant in Zwitserland fout? over de terugkeer van Leopold? Veiligheidsraad vraagt opnieuw staking van de strijd DE WERELD van vandaag EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Hoe slaat de diplomaiie legenover hef vulgus? Het loon- en prijzen- overleg Beleefd verzoek aan de Westelijke Drie? „Berlijn" weer in de Veiligheidsraad Russische blokkade verscherpt „Profond cJedain van de diplomatie tegenover het vulgus" De oorlog in Palestina Debat in de Senaat geopend Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Pagina 1 Woensdag 20 October 1948 44e laargang No 11392 Kontoren: ALKMAAR, Longeslraat 42 A. tel. adm. 2046, red. 2047 K 2200; HOORN. Draafsingel 59. tel 4243. Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230: SCHAGEN, Mo enstraaTje TIEN JAAR VOOR MR. BACKER Marshall te Parijs wMwHk 28 matrozen en een adelborst verdronken, toen de sloep, die hen van verlof terug naar het vliegtuigmoederschip ..Illustrious" bracht, in de hevige storm omsloeg. Een overzicht van de haven van Portland in de ochtend na het ongeluk: de ..Illustrious" (rechts) voor anHer met links de pier, waarop de reddingboot uit Weymouth 3 der overlevenden aan wal zette. De plaats, waar de sloep kapseisde, wordt aangeduid door een zwarte vlek links van de ..Illustrious". Scandinavisch neutraliteitsverdrag? WESTELIJKE DRIE HOUDEN - VOET BIJ STUK gen met door Z. H. de Paus in audientie ontvangen op Castel Gandolfo. De Amerikaanse minister was bij zijn bezoek eveneens ver- gezeld door James Dunn, am- bassadeur der Ver. Staten in Italie en door de zaakgelastig- de bij de H. Sioel, Franklin Gowen. Loncharitsj ter dood veroordeeld DE* VEILIGHEIDSRAAD heeft gisteren met algemene stemmen besloten een beroep te doen op Joden en Arabieren om de gevechten in de Negef onmiddellijk te staken. De Raad was in een spoedzitting bijeengekomen om het verzoek in overweging te nemen van dr. Ralph Bunche. de waamemende bemiddelaar der Ver. Naties, om „onmiddellijke interventie" in de emstige toestand, veroorzaakt door schendingen van het Bestand in Palestina. Iedere Maandag- en Donder- dagavond komen een aantal Bristolse mannen de huishoud- en kooklessen volgen, die de demonstratrice van de gemeen- telijke gasfabriek, Miss Joan Langley, geeft. Deze eerste kookcursus voor mannen in Engeland, waar men alles kan leren van aardappelschillen tot het bereiden van een maaltijd van 4 gangen, trekt nog al wat belangstelling. Twee zakenlie- den uit Bristol bekijken wan- trouwend het resultaat van hun gemeenschappelijke braadpo- gingen. Belgische begonnen ZELDEN was de publieke belangstelling in de Senaat zo groot als gisteren toen de debatten over het voorstel tot het houden van een voiksstemmingover i, terugkeer van Kvntog Leopold. D. tribune, waren to, de nok toe bezet. in de diplomatenloge was geen plaats meer vnj evenaU op de peretrtbune. Spaak. de eerste mrntster. was speciaal uit Parii. naar Brussel gekonlen om d. debatten bit te wonen en al zijn college's waren mede aanwezig. Bende veesmokkelaars opgerold Hoe was de houding van onze gezant in Zwit serland, mr. J. J. B. Bosch Rid- der van Rosenthal, tijdens de oorlog en vooral in het voor- jaar van 1945, tegenover Ne- derlandse uitgewekenen? De commissie-Cleveringa, die reeds eerder een rapport heeft uitgebracht over de ge- ruchtmakende zaak betreffen- de de gezant in Brussel, rap- porteerde ook over onze ge zant en zijn dienst in Bern, en dit rapport is thans pu- bliek gemaakt, na machti- ging van de minister van Buitenlandse Zaken. ZOALS wij gisteren nog in een deel van onze editie konden meedelen is Dinsdag- morgen door onbekende oor- zaak de beveiliging van de hoogspannings-olieschakelaar van een der vier transforma- toren in het station Vijfsluizen aan de Vlaardingsedijk te Schiedam, vlak bij de werf Wilton-Feyenoord, ontploft. Rondspattende vonken sta ken de grote hoeveelheid aanwezige olie in brand. Het bedieningspersoneel sloeg op de vlucht doch een hunner, de 25-jarige moijteur J. d'Ho- tel, werd door het vuur ach- terhaald. Twee zijner kame- raden trachtten hem nog te redden, doch konden tegen de vuurzee niet optornen. Bramuglia confereerde met Wisjinksky Nieuw Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f1.43 pei maand, Inclusief incasso. Adverientle-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familie- berichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directe^j E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smits, Rayon redacteuren Fr. Otten, M. P. lanssen, 3. Toes. Bankreiaties: Noorderbank, Nedefl. Credietbank HET rElT VAN HEDEN Bankreiaties: Noorderoan<, neoen. i_reaierDann Het Bijzonder Gercchtshof te Am sterdam hecft mr. A. J. Backer, die tijdens de bezetting NSB-Com- missaris der provincie Noordhol- land was, veroordeeld tot ticn jaar gevangenisstraf met aftrek en ont- zetting uit de burgerlijke en po- litieke rechten voor 15 jaar. De cis was vecrtien dagcn geleden 18 jaar. Verdachte heeft aldus de sen- tentie de Duitse zaak in Neder- land in alle opzichten welbewust in ruime mate gediend en hierdoor verraad gepleegd aan de Neder- landse zaak. Onderduikende burge- meesters en gemeente-ambtenaren zijn als gevolg van Backers optre- den, die het systeem van bedrei- ging en terreur tegenover deze ca- tegorie bevorderde, alsmede door zijn geregelde opgave der mutaties van het personeel der gemeenten aan de beauftragte en ook wel aan de S.D. rechtstreeks, bloot gesteld aan vervolging en vrijheidsberoving. Als verzachtende omstandigheid gold het ter zitting betoonde eerlijk berouw. Om zijn hoge verant- woordelijkheid voor de „bestuurlij- ke euveldaden" achtte het Hof een strenge str&f hier op zijn plaats. PARIJS, 19 Oct. (AP> ,,De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken George Marshall is om 19,25 uur Ned. tijd van een reis naar Athene en Rome op het vliegveld Orly teruggekeerd. l Van onze parlementaire redacteur) De Stichting van de Arbeid heeft thans haar standpunt bepaald over het vraagstuk van lonen en prij- zen. Hedenmorgen vergaderde de Raad voor Economische Aangelegen heden uit de Ministerraad over het advies van de Stichting. Zou de regering zich hiermede accoord ver- klaren, dan kan binnenkort cen officiele publicatie worden ver wacht.- Het lijkt echter niet juist nierop reeds morgen te rekenen. Want ook in het gunstigste geval zal de regeling van detailpunten nog enige samenspreking tussen re gering en Stichting van de Arbeid nodig maken. ARSHALL is Dinsdagmor- zijn echtgenote LONDEN, 20 October (Reuter). Reuters diplomatiek corres pondent verklaart van gezaghebbende zijde de bevestiging ontvangen te hebben, dat uit de Sovjet-Unie terugkerende Duitse krijgsgevangenen aangeworven zouden worden voor de Duitse politiemacht in het kader van drastische hervormingen, die tegen het einde van deze maand voltooid moeten zijn. Het is juist, dat leden van het „Vrij Duitse comite", dat onder leiding staat van de bij Stalingrad gevangen genomen Duitse generaal von Paulus, als officieren zullen optreden. Volgens het door de correspondent ontvangen bericht heeft de commu- nistische president van het centrale binnenlandse bestuur der Sowjet- zone verklaard, dat de zuivering van de politie in de oostelijke zone vol tooid is en dat het corps tegen een November op voile sterkte zal zijn gebracht. - De president zou verklaard heb ben, dat het doel der hervormmg is een politiemacht in het leven te roepen, waarop men vertrouwen kan bij het handhaven van orde en veiligheid en die „verschillende plichten der bezettende mogendhe- den kan overnemen". Naar verklaard wordt, worden de terugkerende politiemannen opge- leid op een Politieschool te Bran denburg. Zij zullen gewapend zijn met tommy guns en pistolen en een algemene infanterie-opleiding ont vangen. De politie zal, zo wordt verder uit betrouwbare bron vernomen, be- staan uit mannen, die onder het Laenderbestuur staan, politieke po litie. grenspolitie, garnizoenspolitie en fabriekswachten. Na de laatste zuivering, die in Juni zou zijn begonnen, hebben de politiemannen naar men meent een politieke scholing doorlopen. In verband met de versterking der politie in de oostelijke zone aclit men het in diplomatieke kringen niet onmogelijk, dat de Sowjet-autoriteiten aan de weste lijke mogendheden zullen voor- stellen de bezettingsmachten ge- lijktijdig terug te trekken, even- als zij dit met betrekking tot Korea hebben voorgesteld. Het proces der centralisering van de politie in de Oostelijke zone en het elimineren van niet-communisti- sche elementen is nauwlettend door Londen gade geslagen sinds het on- geveer twee jaar geleden begon, al dus Reuters diplomatieke corres pondent. NEW YORK, 20 Oct. (Reuter). De journalist Drew Pearson schrijft in de New York Daily Miffor, dat Noorwegen, Zweden en Denemarken in het geheim onderhandelingen voeren over een neutraliteitsverdrag Deze drie landen zouden op het standpunt staan, dat zij niet in staat zijn eventueel tegen de Sovjet-Unie te vechten. De Veiligheidsraad heeft gisteren na de Palestijnse kwestie in spoed- zitting te hebben behandeld, zich wederom met de kwestie Berlijn" bezig gehouden. De Britse afgevaar- digde, Sir Alexander Cadogan, ant- woordde op de vragen, die de voor- zitter Bramuglia op de vorige zitting gesteld heeft. Cadogan betoogde, dat slechts de door de Sovjets volgehou- den blokkade de onderhandelingen over.Duitse aangelegenheden tegen- hield. Cadogan zeide, dat hij bericht had ontvangen van nieuwe maatre- gelen die de Russen hebben genomen om te verhinderen, dat enig voedsel uit de Sowjet-zone naar Berlijn zou worden gebracht. Ook de Amerikaan Jessup ver- langde onmiddellijke opheffing van de blokkade. Daarna wilde hij uit- voering gegeven zien aan de ge- meenschappelijke richtlijn, die op 30 Augustus te Moskou was genomen. Aan het slot van de bijeenkomst sprak de Fransman Parodi. die er op wees, dat de eerste blokkademaat- regelen genomen waren voor de muntsanering door de Westelijke Drie. Hierna werd de zitting ver- daagd. De volgende bijeenkomst zal ge- wijd zijn aan het onderzoek van de beslissingen, die de Veiligheidsraad wil nemen. Naar „Trouw" bericht, heeft de onder-voorzitter van het C.N.V. op een buitengewone algemene ver- gadering medegedeeld, dat de re gering voornemens is de stijging van de kosten van levensonderhoud op te vangen door een loontoeslag van 1 cent per uur en een ver- hoging van de kindertoeslag. Het schijnt wel zeker te zijn, dat de Stichting van de Arbeid deze voor- stellen onvoldoende acht. Van haar kant zou dan aangedrongen zijn op een hogere loontoeslag. terwijl het ook altijd nog mogelijk blijft de aangekondigde subsidieverlagingen minder scherp toe te passen. Gaan de plannen van de Regering inzake deze subsidieverlagingen on- gewijzigd door dan zal men onge- veer het volgende beeld krijgen. Gewoon brood, kaas en margarine blijven in prijs gelijk. Voor suiker verwacht men een prijsstijging van 15 cent per kilo. Melk wordt een cent goedkoper. Voor varkensvlees worden prijsverhogingen genoemd van 30 tot 40 cent. Voor zeep zou dat 80 cent zijn en voor boter fl-25 per kilo. De boter zou in dat geval dus f5.per kilo kosten. Het duurder worden van de kolen zal ook prijsverhogingen van gas en electriciteit onvermijdelijk maken. Intussen blijven al deze bedragen voorlopig speculatief. Zolang het beraad tussen regering en Stichting van de Arbeid voortduurt, kunnen hierin nog allerlei wijzigmgen ko- men. Tijdens het onderhoud met de H. Vader, dat een half uur duurde, heeft de Paus met Marshall naar in Vaticaanse kringen wordt ver klaard kwesties besproken, die de „vrede en de mensheid betref- fen". Bij het verlaten van de Pauselijke residentie is Marshall naar Anzio gegaan naar de graven yan., zijn zoon en zijn schoonzoon. die tijdens de operaties na de geallieerde ont- scheping in Januari 1944 sneuvel- den. In verband met het bezoek van Marshall aan de Paus vraagt_ het communistische orgaan ..Unita" zich af, of Marshall om bemiddeling van het Vaticaan is gaan verzoeken. Het blad herinnert aan de artikelen, die enkele dagen geleden in de „Osser- vatore Romano" zijn verschenen, en waarin het een voorstel tot bemid deling door het Vaticaan meent te zien. Functionarissen ten Vaticane schenen, wat betreft het bezoek van Marshall aan de Paus, niet zeker te zijn over hun communique, zo meldt Reuter. Na 's morgens een herziene versie te hebben gepubliceerd, waar in aan de woorden: ..Zij bespraken de zaak .van de vrede" was toege- voegd: „in de wereld in het ai2®- meen en in Italie in het bijzonder saven zij verscheidene uren latej" nog een rectificatie, waarin gezegd werd, dat de eerste originele versie de juiste was. In Vaticaanse kringen werd later verklaard, dat de besprekingen tus sen de Paus en Marshall waren ge- wijd aan de critieke toestand in de wereld en aan de donkere wolken die de vrede bedreigden. De „Osservatore Romano" schreef dat de standpunten van de Paus en Marshall „ten opzichte van i".Nt zelf- de onderwerp, in hariTrOnie zijn". BELGRADO, 20 October (Reuter). De dertig-jarige Andrea Loncharitsj de persoonlijke afgezant van ex- Koning Peter van Joego-Slavie, is ter dood veroordeeld wegens „spi- onnage en poging tot het omver- werpen van de regering van Tito". De president van het Hof te Bel- grado, dat de veroordeling uitsprak, zeide, aat ex-koning Peter Loncha ritsj naar Joego-Slavie had gezdn- den „met voile instemming van de Britse en Amerikaanse reactionaire kringen en van de kringen rond de Gaulle". Loncharitsj heeft hoger beroep aangetekend. De twee mede- beschuldigden van Loncharitsj wer- den veroordeeld tot j'espectievelljk acht en vier jaar dwangarbeid. BERLIJN, 19 Oct. A.P.) De Russen hebben vandaag bekend gemaakt dat alle voor Berlijn be- stemd verkeer dat gebruik maakl van de hoofdwegen naar de Duit se hoofdstad de Russische sector van Berlijn moet passeren. De bestuurders van alle voertui- gen moesten deze op levensmidde- len laten controleren. Indien zij voor de geblokkeerde westelijke sectoren bestemde levensmiddelen vervoerden werden deze in beslag genomen. Het Duitse motor- en autoverkeer dat van Potsdam komt en tot van daag Berlijn rechtstreeks door de Amerikaanse sector kon bereiken moet thans om de stad heenrijden en aan de oostelijke kant binnen- komen. De treinen komen nog recht streeks aan maar worden door de politie minitieus doorzocht. De door de communisten gecon- troleerde politie van het rond Ber lijn liggende gebied Brandenburg heeft 40 belangrijke spoorwegsta- tions in de westeliike buitenwijken van Berlijn doen sluiten. Hier had de politie bevel gegeven alle door passagiers vervoerde le vensmiddelen zwaarder dan 5 kilo in beslag te nemen. Tevoren had de«raad met 9 stem- men tegen nul bij twee onthoudin- gen (de Sowjet-Unie en de Oekra- me) een resolutie aangenomen, die tevens beveelt: 1. ontruiming door beide partijen van iedere positie, die niet werd ingenomen ten tijde van het uitbre- ken der gevechtshandelingen. 2. aanvaarding van de besluiten der wapenstilstandseommissie over de toelating van convooien naar de Joodse nede ferzettingen. 3. onderhandelingen te beginnen via de V.N. over de hangende ge- schillen in de Negef en de perma- nente detachering der waarnemers der V.N. over het gehele gebied. Op deze punten onthielden de Sowjet-Unie en de Ooekraine zich van stemming. Dr. Ralph Bunche, deelde de Vei ligheidsraad mede, dat Egypte zijn verzoek om het vuren te staken had aanvaard „onder e6n voorwaar- de n.l. dat het ook door Israel zou worden aanvaard". Hij verklaarde voorts bericht ontvangen te hebben, dat Israel bereid was op ieder ogen- blik en tijdstip met Egypte te on- derhandelen. Dr. Bunche deelde ook nog mede, dat de Egyptische regering even eens er in had toegestemd, dat „de onderhandelingen voor een regeling gelijktijdig in Cairo en Israel ge voerd werden". De Egyptische gedelegeerde Mah- moed Fawzi Bey zei de opdracht ge- kregen te hebben om de „diepe be- zorgdheid" van Egypte uit te spre- ken over de gebeurtenissen in de Negef. Hij legde de nadruk op het belang van de ravitaillering vah de verschillende nederzettingen in de Negef en zeide: „dit is iets, dat van geweldig voordeel zou kunnen zijn voor een van de partijen en een kwestie, die de hele structuur van het bestand zou kunnen ondermij- nen. Als men zich van Joodse zijde ,iet onderwerpt aan het toezicht op „e convooien, kan van de Egyptena- ren niet verwacht worden, dat zij deze doorlaten. De nederzettingen zijn springpianken en bunkers, die een bedreiging kunnen vormen voor alle Egyptische strijdkrachten in de Negef". De woordvoerder van de voorlopi- ge regering van Israel, Aubrey Eban, antwoordde. dat de reden van de huidige moeilijkheden in de Ne gef de weigering van Egypte was om zich neer te leggen bij het be- sluit van de autoriteiten belast met het toezicht op de wapenstilstand. ,.Het gehele rapport van dr. Bunche is gebaseerd op de bewering, dat beide partijen het besluit ven de wapenstilstandseommissie ver- wierpen. Ik hoop, dat ik deze valse beschuldiging voor het laatst hoor". De regering van Israel had op 30 September het besluit on- voorwaardelijk aanvaard, zo zeide Eban. Eban gewaagde ook van „een kennelijk gebrek aan sympathie" voor de Joodse staat „bij sommige kringen in de V.N. De Sowjet-afgevaardigde Malik verklaarde, de conclusie van Bun ches rapport dat de Veiligheidsraad een „onmiddellijke staking van de vijandelijkheden in de Negef" zou gelasten, te steunen. Cadogan (Engeland) was ook van mening, dat de Veiligheidsraad de ze passage van het rapport van Bunche moest onderschrijven. De Egyptische en Syrische afge- vaardigden drongen beiden aan op ..krachtiger actie" dan een resolu tie. Niet minder dan 23 sprekers ston- den ingeschreven, waar onder 15 af- gevaardigden van de Katholieke Volkspartij. Nadat de vergadenng was geopend, deed voorzitter Rolm voorlezing van de telegrammen, welke bij de troonswisseling in Ne- derland aan Prinses Wilhelmma en Koningin Juliana waren verzonden. Deze telegrammen vonden op alle banken hartelijke instemming. Hierna werden de debatten ge" opend door de katholiek Pholien, die het houden van een plebisciet verdedigde en er aan herinnerde, dat Belgie sedert drie jaar in een toestand leeft, die in* strijd is met de Grondwet. Het Regentschap draagt een tijdelijk karakter. Spr, ziet in een plebisciet de enige op- lossing voor de koningskwestie. De katholieken zijn tegen het liberale voorstel tot het instellen van een nationale commissie van onderzoek, omdat dit voorstel een onderzoek inhoudt naar de omstandigheden, waaronder de Koning heeft gehan- deld, iets dat volgens de heer Pho- lien in strijd moet worden geacht met de onschendbaarheid van de vorst Daarentegen zou een plebis ciet zowel de Koning als de wet- gevende vergadering een aanwijzing kunnen geven. Een plebisciet eer- biedigt de onschendbaarheid van de vorst, omdat over het gedrag van de vorst niet wordt gediscussieerd. Nadat ook de heer De Bruyne (KVP) nog het woord had gevoerd, deelde de socialist de heer Van Remoortel namens zijn partijgenoten mede, dat de socialisten hun hou ding niet hebben gewijzigd en on- wrikbaar gekant blijven tegen een volksstemming. Een plebisciet zou ondoelmatig zijn en afbreuk doen aan de eenheid van het. land. Indien Leopold weer de troon besteeg zou het hem onmogelijk zijn een rege ring samen te stellen, die in de beide wetgevende vergaderingen over een meerderheid zou beschikken. Ten aanzien van het beroep der katho- Iieken op de onschendbaarheid van de vorst merkte de heer Van Re moortel op, dat deze ten nauwste samenhangt smet de ministeriele verantwoordelijkheid. De volksstem ming zou juist betrekking hebben op daden van de vorst, waarin hij zijn ministers niet gekend heeft. De socialist was de laatste spre- ker van Dinsdagmiddag. Gezien het grote aantal sprekers, dat is inge schreven, werd besloten Woensdag- morgen de debatten te heropenen en zo nodig Woensdagmiddag te beslui ten, daar premier Spaak Donderdag- morgen weer naar Parijs wil ver- trekken in verband met de vergade ring van de Ver. Naties.- olil e^ bende veesmokkelaars gemaakt. De rijkspoUtie heeft werking mer de C.C.D in samen weer een onschadelijk Zeven mannen zijn in hiermede reeds gearres verband treerd. Deze smokkelarij in paarden en koeien is aan het licht gekomen bij een controle aan de doorlaatpost te Standdaardbuiten. Daar ontdekte men namelijk, dat een ambtenaar van de controle voedselvoorziening. zekere D. uit Hoeven, knoeide met de papieren, nodig voor het vervoer van vee. Hij was omgekocht door de varkenshandelaar van der P. uit Alphen en de paardenhandelaar D uit Klundert. Twee boeren uit Baarle Nassau, C. en W„ hebben het vee geleverd. Dit werd over de grens gebracht door twee boeren- knechten uit Baarle Nassau Baarle Hertog. De zeven personen zijn in het huis van bewaring te Breda opgesloten. Het rapport is zeer uitvoerig. Het maakt allereerst melding van het feit, dat het gebalte van sommige vluchtelingen veel te wensen over- liet, hetgeen bij het beoordelen van klachten in aanmerking genomen dient te worden. Er waren nog al wat jongelui, din feestten en de rekeningen naar het gezantschap zonden! Natuurlijk waren er verschillende tegenstellingen, o.a. met dr Polak Daniels en diens echtgenote, die in opdracht van het Rode Kruis naar Zwitserland ging, om hulp- acties te organiseren, maar over de medewerking van de gezant klaag- de. Het rapport komt vooral neer op een tekortkoming in de gewenste geestesgesteldheid van de gezant. Hij was te beschroomd om te spre- ken en toonde te weinig hart. Hij had wel belangstelling voor de zaak, maar niet voor de mensen. Mevr. Polak Daniels heeft ver klaard. dat de bejegejiing, die haar en haar man ten deel viel, voort- kwam „uit een profond dedain van de diplomatie tegenover het vul gus". De commissie verklaasfe dat De eerste blussingspogingen wer den met zand ondernomen. Later grepen de brandweren van Schie dam, Rotterdam, Vlaardingen en Wilton met schuimblussers en wa ter in. Een deel van het transformator- huis is uitgebrand. Het gehele ge- bouw is ontzet door de geweldige hitte van de brandende olie. De transformator en schakeling, waarin de explosie is ontstaan, wa ren pas aan het station toegevoegd en in de werkplaats provisorisch opgesteld. Men was doende voor deze transformator een nieuw ge- bouw te bouwen. De transformator met bijbehoren- de installatie was reeds enige keren geprobeerd en in orde bevonden. Dinsdag, bij de inwerkingstelling, is dit ernstige ongeluk gebeurd. Deskundigen staan voor een raadsel. Door de brand kwamen woningen en bedrijven van West-Schiedam en Vlaardingen zonder stroom te zit- ten. De werven langs de Waterweg vielen stil, evenals het spoorweg- verkeer op Hoek van Holland. Dit laatste werd door omschakeling op een ander voedingsnet spoedig her- steld. In de loop van Dinsdagmiddag werd nagegaan of de resterende drie transformatoren van het station nog betrouwbaar kunnen werken. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de drie overgebleven transfor matoren behouden zijij gebleven Men begon direct de schade te her stellen. Gisteravond was het mogelijk Vlaardingen, westelijk Schiedam en Hoek van Holland weer van elec triciteit te voorzien. PARIJS, 19 Oct. (AP) Onmid dellijk na de zitting van de Veilig heidsraad over de Berlijnse kwestie heeft dr. Bramuglia een onderhoud gehad met de drie Westelijke verte- genwoordigers en vervolgens met Wisjinsky. Het onderhoud met de Russische vice-minister van Buitenlandse Za- kei^ heeft meer dan een half uur geduurd. deze kenschetsing niet op zichzelf staat en wijst op een zeker gebrek aan toenaderingskunst! De commissie deelt verder mede, dat het loskopen van gevangenen niet is doorgegaan, omdat de re gering niet de gevraagde garantie wilde geven, op grond van de over weging, dat zij zich niet wilde in- laten met chantage met de vijand. In de slotsom vermeldt het rap port, dat „zijn geaardheid de ge- ant wel eens wat heeft dwars ge- zeten bij. de psychologische aanpak van zijn onverwachte en a'bnormale taak. In de zaak van de heer Kijzer hoofd van de afdeling voor de vluchteiingenzorg, over wiens be-, leid veel klachten waren gehoord, vooral dat hij te hard optrad en te weinig menselijk was, had de ge zant, naar het oordeel van de com missie, wetend van een tekortko ming, zich waarschijnlijk meer moeten laterf gelden, en met betrek king tot het consulaat te Geneve had hij wellicht wat ondernemender kunnen zijn, doch hier staat tegen over, dat men de indruk krijgt, dat over het geheel de omstandigheden* der uitgewekenen alleszins bevre- digend mogen worden genoemd. Hiervoor komt de gezant waarde- ring toe, temeer daar hij hard ge- werkt heeft aan ,een ongewone taak. De Minister van Buitenlandse Zaken heeft zich met het rapport verenigd, en als zijn oordeel uitge- sproken, dat het beleid van de ge zant tegenover de uitgewekenen. in algemene zin waardering verdient! HET is ..onmogelijk" de begro- ting voor d£ bewapening voor het komende jaar tot veertien milliard dollar te beperken zoals Truman dat wil, zonder drastische beperking van de sterkte der ge- wapende macht. De verklaring werd afgelegd door een woordvoer der van het Amerikaanse departe- ment van Defensie, die verder be toogde, dat de vorming van een luchtmacht van zeventien groepen per 1952 bij een begroting, als door Truman gewild, niet zou kunnen geschiedcn. Volgens deskundigen van het departement zal om en na- bij zeventien milliard dollar nodig zijn om het herbewapeningsprogram op het peil van thans te houden en de ruim twee millioen man, die men in het leger wil opnemen, naar be- horen voeding, dekking en legering te verschaffen. Men verwacht, dat het gerezen meningsverschil tussen Truman en de defensiedeskundigen de verdere behandeling van deze begrotingskwestie zal doen vertra- gen tot na de verkiezingen. PARIJS. Een Russisch Witboek over de Berlijnse kwestie is giste ren per vliegtuig uit Moskou te Parijs aangekomen. Onmiddelijli werd een aantal exemplaren ver- spreid onder de gedelegeerden bij de Ver. Naties. Hoe wel men hoopte dat het Witboek een schriftelijke en indirecte inwilfiging zou bevatten van de verzoeken om inlichtingen der „kleine zes" neutralen, bleek echter, dat het Witboek slechts de tekst bevat van 14 documenten. ROME. Alice de Gasperi, de Italiaanse premier, heeft gisteren- avond tegenover journalisten ver klaard, dat het bezoek van Marshall aan Italie hem de indruk had ge geven, dat de toekomst, wat betreft de handhaving van de vrede, „met een veilig gevoel tegemoet kan wor den gezien". Graaf Sforza deelde mede. dat hij waarschijnlijk Vrijdag het Parlment volledig verslag zou doen van zijn besprekingen met Marshall. LONDEN. In een uitzending van radio-Moskou te Londen opge- vangen, werd gehoord, dat de Rus sen begonnen zijn met de evacuatie van verschillende delen van Noord- Korea. De bevolking zou, volgens de Russische radio, een hartelijk vaar- wel hebben toegeroepen aan de troepen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1