Het aantal slachtoffers van de luchtramp steeg tot negen en dertig Sovjets geven steun aan Mexicaanse resolutie P-M Auto-ongevallen bij Hillegom en Noordwijkerhout Spaak: „Een wonderlijke dag DE WERELD van vandaag EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Nog 4 slachtoffers van de luchtramp m Gehete bemanning van de „Nijmegen thans omgekomen Talrijke bewijzen van deelneming De bemanning van de /#Nijmegen Drie personen yerdronken Kardinaal Hlond stervende Trein Batavia- Bandoeng beschoten Russen laten politiemannen vrij Twee Duitse Joden hielpen de S.D. 'V Buiten God is veilig 't nergens (Vondel) Pagina 1 Vrijdag 22 October 1948 44e Jaargang No 11394 Kantoren: ALKMAAR, Langestraat 42 A, teL adm. 2046, red. 2047 K 2200; HOORN. Draafsingel 59, tel 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2236; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 Necferfand rouwt om hen, die het leven yerloren bij de luchtramp te Prestwick - 1 De K.L.M.-Constellation ..Nijmegen" met de bemanning. Links boven de directeur van de K.L.M. H. Veenendaal. Daaronder de „Uiver", waarmede de piloot K. D. Parmentier (links onder) in 1934 de Melbourne-race vloog. Verder v.l.n.r.: C. J. O'Brien (2de piloot), H. W. Parks (3de piloot), J. J. Beukenkamp (lste mecano), B. Timmer (2de mecano), H. P. P. Hurts (lste telegrafist), W. Bleuze (2de telegrafist). Rechts boven: H. J. van Overbeek (2de steward), mej. E. A. M. Fey (stewardess) J. C. Mink (lste steward). l HET AANTAL SLACHTOFFERS van de luchtramp met de K.L.M.-Constellation ..Nijmegen" is in de loop van gisteren gestegen van 35 tot 39. De drie nog overgebleven leden van de tien-koppige bemanning, de stewardesse mej. Elisabeth A. M. Fey, de steward H. J. van Overbeek, en de werktuigkundige J. J. Beukenkamp, alsmede de passagiere, de Amerikaanse mevrouw Mathilde Rohrs, wier man ook bij de ramp is omgekomen, zijn in het ziekenhuis van Prestwick aan hun verwondingen bezwe- ken. De gehele bemanning van de ..Nijmegen" is thans in de eeuwigheid verenigd. H De ouders van de steward J. van Overbeek, die onge- huwd was, kwamen gisteren- avond van Breda op Schiphol aan teneinde hun zoon te gaan bezoeken. Bij hun aankomst op de Nederlandse luchthaven kon hun slechts de droeve tij- ding worden medegedeeld. De enige overlevende van de ramp is thans de heer W. G. Philippo uit Sassenheim, wiens toestand emstig is, maar voor wie men, volgens berich- ten uit Prestwick, de hoop niet heeft opgegeven. Een overzicht van de plaats waar het K.L.M.-toestel is neer- gestort. De heer W. H. Philippo uit Sassenheim, die emstig ge- wond, de enige overlevende is van de ramp. Levenslang voor LandwacHter WISJUNSKY heeft in de politieke commissie namens de Sovjet-Unie steun verleend aan de Mexicaanse resolutie, die Woensdag werd ingediend en waarin er bij de grote mo- gendheden op aangedrongen wordt de bestaande geschillen tot een oplossing te brengen. De resolutie, die aan de Algemene Vergadering der V.N. zal worden voorgelegd, vond ook instem- ming bij de Amerikaanse en Engelse gedelegeerden, resp. John Foster Dulles en Sir Hartley Shawcross. Dodelijk bedrijfsongeval WEERSVERWACHTINC mt vm- - - - Het uitgebrande wrak van de KLM- Constellation „Nij- megen" dat even voor de landing op het Schotse vlieg veld Prestwick ver- ongelukte. Het toe stel raakte een 120.000 Volt hoog- spanningskabel en sloeg in vlammen gehuld tegen de grond. Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand. Incluslef Incasso. Advertentie-tarief: per editle 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; inalle edltles 26 ct. per m.m., minimum' f4.familie- berlchten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. EiJ contract belangrljke korting. DIrecteur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur -H. N. Smits, Rayon- Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 pe maand. incluslef incasso. Advertentie-tarief: per editle 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in aile edltles 26 ct. per m.m., minimum' f4.famllie- berichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. EiJ contract belangrljke korting. DIrecteur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur -H. N. Smits, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. 3anssen, 3. Toes. Bankrelatles: Noorderbank, Nederi. Credietbank HET EEIT VAN HEDEN gen-verklaringen van waarnemers van het ongeval met de „Nijmegen" te ziften. De onderzoekers zijn de mening toegedaan, dat toen Parmentier zag, dat er brand aan boord was ontstaan, hij een noodlanding trachtte te maken in de buurt van een boerderij even buiten het dorp Tarbolton in Ayrshire, dicht bij het vliegveld te Prestwick. HU heeft tenslotte waarschijniijk be- merkt, dat hij daarvoor niet de nodiige ruimte had en heeft toen getracht door te vliegen om elders een noodlanding te maken. De overblijfselen van het vliegtuig liggen over een afstand van on- Talrijke bewijzen van deelneming uit alle delen van de wereld be- reikten gisteren de KLM. Prins Bernhara zond een telegram aan dr Plesman, de president-directeur van de KLM van de volgende in- houd: „Ik betuig u mijn diep mede- leven met dit zo treurig ongeluk." Gisterenmorgen bracht de minis ter van oorlog en marine z.i., mr W. F. Schokking, een bezoek aan de luchthaven Schiphol om de KL M-autoriteiten zijn deelneming met het gebeurde te betuigen. De minis ters van Schaik, Sassen en Gotzen Xonden telegrammen, resp. namens de ministeries van verkeer en wa- terstaat en overzeese gebiedsdelen. Ook ontving de KLM een bewijs van deelneming van de Amerikaan se Ambassadeur. dr Herman Baruch Verdere condelance-telegrammen kwamen binnen van de heer D. W. F. Backer, directeur-generaal van de Rijksluchtvaart, van generaal- majoor C. Giebel, chef van de lucht machtstaf en van kolonel I. A. Al- ler, commandant legerluchtmacht. Ook vele buitenlandse luchtvaart- maatschappijen hebben in telegram- men aan de directie van de KLM hun leedwezen betuigd met de ramp te Prestwick. Onderzoek naar de oorzaak Gisteren zijn ir C. A. F. Falken- hagen en de heer M. S. Kamminga, beide van de Rijksluchtvaartdienst, naar Prestwick vertrokken teneinde een onderzoek naar de oorzaak van de ramp in te stellen. Zij werden vergezeld door de heren Fuchs, hoofd van de ..General Operations" van de KLM en dr Slotboom, hoofd van de medische dienst. Momenteel DEVL/EGRAMP IN SCHOTLAND SLASGOW RENFR KILMARNOCK Firth ARRAN. PRESTWICK .TARBOLTON,-' PL A ATS VAN DE RAMP USSSlV PELT geveer 300 meter in een klein dal verspreid. Een official van het Britse mini- sterie van burgerluchtvaart ver- klaarde gisteren, dat voorlopige rapporten er op wezen, dat het vliegtuig wilde landen volgens het GCA (ground controlled approach) systeem, wegens de mist. De landing geschiedde onder lei- ding van een lid van het personeel van het vliegveld, die op de lan- dingsbaan met een radio-telefoon geposteerd was. De official verklaarde verder, dat het vliegtuig in eerste instantie on- geveer 100 voet van de landings- baan aan de grond kwam, door startte en een nieuw circuit begon Het toestel was daardoor niet meer onder controle van het grond personeel toen het ongeval ge schiedde. Lord Pakenham, de Britse minis ter voor burgerluchtvaart zal be- slissen, of er een openbaar onder zoek zal worden gehouden, nadat hij een volledig rapport heeft ont- vangen. Tussen de wrakstukken werden verscheidene horloges aangetroffen, die behoorden tot een zending, wel- ke van Zwitserland naar de Ver. Staten moest worden vervoerd. Persberichten melden, dat ook een hoeveelheid diamant, die op een waarde van 10 a 15000 pond sterling wordt geschat, onbeschadigd uit het wrak van het vliegtuig is gekomen Wij geven hieronder enkele biogra- fische bijzonderheden van de om gekomen leden der bemanning van de „Nijmegen". (Een biografiek van de heer Parmentier en directeur Veenendaal gaven wij reeds giste ren.) Kevin Joseph O'Brien, tweede piloot, werd 11 Juni 1919 te Dublin geboren. Hij was Canadees. In dienst van de K.L.M. getreden op 11 Juni 1948. Hij was gehuwd en heeft 1 dochter. Zijn vrouw woont in Ier- land. Vroegere betrekkingen: „Royal Air Force", ..British West Indian Airways", „Air Lingus", „Aer Linte Yreanean". Elsie Anne Marie Fey, stewar desse, werd op 5 Mei 1924 te Maastricht geboren. Zij was onge- huwd en woonde het laatst te Am sterdam. Na eerst tandarts-assistente en priv6-secretaresse te zijn ge- weest, trad zij op 11 Augustus van het vorige jaar in dienst bij de K.L.M. Humphrey Walter Wilson Parks werd 14 October 1923 in Fanbury Wells, Engeland, geboren. In dienst van de K.L.M. getreden op 11 April L947. Gehuwd, geen kinderen. Echt- genote woont in Haywards Heath, Sussex, Engeland. Vroegere betrek- king: „Royal Air Force". Henricus Petrus Paulus Hurts, telegrafist, werd 29 Juni 1912 te Am sterdam geboren. In dienst getreden 17 Juli 1939. Is gehuwd, heeft geen kinderen. Woont in Amsterdam. Is voordat hij bij de K.L.M. kwam bij verschillende firma's als radio-tech- nicus werkzaam geweest. bovendien als telegrafist bij Radio Holland. Willem Bleuse, tweede telegrafist, werd 27 Juli 1922 in Rotterdam ge boren. In dienst van de K.LM.. ge treden 3 Nov. 1947. Ongehuwd. Vo rige betrekking: telegrafist Radio Holland. Woont in Amsterdam Ouders in Rotterdam. Baltes Timmer, tweede boordwerk- tuigkundige, werd op 23 Juni 1921 te Veenhuizen geboren. In dienst Gisteravond reed een vracht- auto vlak bij de Piet Gijzenbrug te Noordwijkerhout in een sloot, sloeg over de kop en kwam bijna geheel onder water te liggen. De rijkspolitie uit Noordwijker hout, die gewaarschuwd werd, pocigde de inzittenden te redden, doch het portier van de auto kon niet geopend worden. Door middel van een takelwagen werd het portier tenslotte openge- trokken, waarna de inzittenden, de 45-jarige Wilhelmus Duyvenvoorde, vader van 10 kinderen, zijn broer, de 52-jar. Nicolaas Duyvenvoorde, vader van 7 kinderen en hun neef, de 19-jarige P. Duyvenvoorde Dzn, alien uit Noordwijkerhout, op het van de mediscne aiensx. momemeei droge konden worden gebracht. De zijn de KLM-autoriteiten en de po-1 levensgeesten waren reeds gewe- litie bezig te Prestwick de ooggetui-1 ken. De lijken zijn overgebracht naar een in de nabijheid liggende woning. 's Middags is een Belgische auto in de gemeente Hillegom in botsing gekomen met een tramtrein van de NZHTM en daarbij totaal vernield. De beide inzittenden, de heren J. M. G. Bonijn uit Brielle bij Gent en J. Joos uit St Armondsberg, wer den ernstig doch niet levensgevaar- lijk verwond. Zij zijn opgenomen in het ziekenhuis van Jfie Mariasticli- ting te HaaTlem. Het Bijzonder Gerechtshof te As sen veroordeelde de voortvluchtige Egebert Brinkman uit Dalen (Dr.) overeenkomstig de eis tot levens- lange gevangenisstraf. WARSCHAU, 22 October (A.P.). De gezondheidstoestand van August Kardinaal Hlond, primaat van Po- len, is „uiterst critiek". Van het ziekenhuis, waar hij is opgenomen, werd medegedeeld, dat er geen hoop op herstel meer bestaat en dat men het einde over enkele uren verwacht. BATAVIA, 21 October (Aneta). De sneltrein van Batavia naar Ban doeng is heden vier km. ten zuiden van Poerwakarta beschoten met als gevolg dat een stoker en een mili- tair licht werden gewond. Nadere gegevens omtrent deze beschieting ontbreken. van de K.L.M. gelreden op 11 Sept. 1946. Gehuwd, geen kinderen. Woont in Amsterdam. Vorige be trekking monteur en machinist in verschillende bedrijven en leerling- machinist bij de Ned. Spoorwegen. Jan Carel Mink, eerste steward, werd 14 Juni 1919 in Ede geboren. In dienst van de K.L.M. getreden 7 November 1945. Gehuwd. 1 zoon, woont in Den Haag. Vorige betrek kingen: kellner. Hendrik Johannes van Overbeek werd 3 October 1926 te Breda ge boren. Hij trad op 8 Mei 1948 in dienst van de K.L.M. Hij was onge huwd en woonde te Amsterdam. Johannes Y. Beukenkamp werd geboren te Amsterdam op 25 Maart 1908. Hij was in dienst van de KLM van 6 Mei 1935 ,af. Hij is gehuwd, doch heeft geen kinderen. Beuken kamp woonde in Amsterdam. Zijn vorige betrekking was vliegtuigma- ker op het vliegveld de Kooy. Wysjinsky zeide, dat de resolutie nauwelijks commentaar of verdeai- ging behoefde. Zijwas geheel in overeenstemming met de beginselen en doelstellingen van de V.N. Wys jinsky zeide verder, dat van Sovjet- zijde een gewijzigde tekst van de laatste paragraaf, waarin op de grote mogendheden een beroep wordt ge- daan met de ondertekenaars van het Atlantische Handvest samen te wer- ken in een nieuwe poging om tot vrede te komen, zou worden voor- gesteld. De wijziging zou slechts de strekking van de tekst verwijdon. In de Mexicaanse resolutie wordt verklaard, dat de V.N. hun doel niet volledig kunnen berelken, ..zolang de jongste oorlog nog niet geheel geliquideerd is en de vredesverdra- gen nog niet allemaal gesloten en van kracht geworden zijn". Zij doet een beroep op de algemene verga dering: 1. uiting te geven aan haar ver- trouwen, dat de grote mogendheden hun politiek zullen vormen naar hun tijdens de oorlog gegeven ver- klaringen en het Atlantisch Hand- vest; De Russische autoriteiten te Ber- lijn hebben Donderdag 20 der Duitse politiemannen en gemeentefunctio- narissen uit de westelijke sectoren, die verleden maand tijdens het ,;be- leg van het stadhuis" in de Sovjet- sector gearresteerd werden, vrijge- laten. Het hoofdkwartier van de Duitse politie uit de oostelijke sec tor deelde mede, dat het vrijlaten van alle 60 politiemannen en stede- iijke ambtenaren binnen drie dagen voltooid zal zijn. Dr. Friedensbur- ger, de wnd. burgemeester van de stad, wist niet wat de Sovjets tot dit besluit had gebracht. Nog geen 24 uur geleden had het gemeente- bestuur besloten een beroep te doen op de Ver. Naties om de vrijlating van de gearresteerden te verkrijgen. Het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof is Donderdag begonnen met de behandeling van de zaak tegen twee Duiste Joden, de 53- jarige Berthold Joseph en zijn 25- jarige zoon Bernhard, die zich reeds in 1940 vrijwillig bij de SD meldden. Beiden hebben een groot aantal Nederlandse Joden en per sonen, die Joden hielpen op geraf- fineerde wijze aan de Sicherheits- polizei verraden. Verschillende hiervan zijn om het leven geko men. Nog twee zitfingen 28 Oc tober en 4 November zullen no- dig zijn eer de procureur-fiscaal het woord zal nemen. Als getuigen werden o.a. Donderdag gehoord Otto Kempin. chef van de afdeling Joodse strafzaken der Sicherheits- polizei, en de Nederlandse recher- cheurs Schaap en Capelle. die bij deze dienst werkzaam waren. De 70-jarige timmerman J. El ders te Gees, gem. Ooster-Hasselen (Dr.) werd door een stuk ijzer aan het hoofd getroffen, toen een zaag machine, waarmee hij bezig was hout te zagen, vastliep en uit el kaar sprong. Met ernstige verwon dingen werd hij naar het zieken huis te Hoogeveen vervoerd, waar hij enkele uren later is overleden. 2. de grote mogendheden aan te raden, hun krachtsinspanning te verdubbelen in een geest van soli- dariteit en wederzijds begrip, ten einde in de korst mogelijke tijd de definitieve regeling der oorlogsge- volgen en het sluiten van alle vre- desverdragen te verkrijgen. De voorzitter, Paul Henri Spaak, zeide: „Dit is een wonderlijke <^g en iedereen is in een wonderlijk humeur". PARIJS. Franse politietroepen heb ben gisterenmorgen de electrische centrale van Carmaux, die twee dagen geleden door de stakers werd veroverd, bezet. De actie verliep rustig, aldus werd gemeld. Minder rustig ging het toe te La Grande Combe (Zuid-Frankrijk), waar der tig manschappen van de Republi- keinse Garde werden gewond on der wie tien ernstig. Meer dan dui- zend stakers waren opgekomen om de mijnwerkers steun te verlenen in de strijd. Verscheidene soldaten werden ontwapend en enkele wer den enige tijd als gijzelaar vastge- houden. De sympathiestaking van de spoorwegarbeiders in het gebied van de Riviera is niet volledig ge- slaagd. De treinen uit Marseille vertrokken met steeds minder ver- traging. De spoorwegmannen te Le Mans, ten Westen van Parijs, zijn gisterenmorgen voor 48 uur in sta king gegaan om hun eisen voor be- tere levensvoorwaarden kracht bij te zetten. De toestand in de mijn- streken is zeer treurig. Volgens het ministerie staan nu reeds tien schachten onder water. De stakings- golf is uiteraard zeer naar genoe- gen van de communistische partij. In een verklaring wordt gezegd, dat de partij verheugd is, dat de be- volking uit het gehele land zich so- lidair betoont met de rSijnwerkers. De partij heeft protest aangetekend tegen de „fascistische" methoden der regering bij het optreden tegen stakers en heeft besloten 500.000 fr. uit de partijkas ter beschikking te stellen voor ondersteuning van de staekrs. BERLLIJN. Generaal Kotikof, de Sovjet-Commandant van Berlijn, heeft in een brief aan dr Friedens- burger, de waarnemende burge meester van de stad, de voorwaar- den opgenoemd, waarop de Russen bereid zouden zijn, toestemming te verlenen tot het houden van verkie- zingen. Tot deze voorwaarden be- hoort: Onmiddellijke ontbinding van alle militaire en fascistische or- ganisaties van de stad, intrekking van het verbod van alle „democra- tische" instellingen in de Westelijke sectoren en staking van de gerech- telijke vervolging van alle perso nen, die op grond van hun lidmaat- schap van deze organisaties zijn ge arresteerd. Dr Friedensburger heeft deze voorwaarden onaanvaardbaar genoemd. Hij was het volkomen eens met Kotikof, dat alle fascisti sche organisaties moesten worden ontbonden, doch de enige moeilijk- heid is, aldus Friedensburger, dat deze organisaties er niet zijn. Berlijn zou nooit communistisch worden. Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. TIJDELIJK ENIGE REGEN Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige tot krach- tige en langs de Waddenkust harde westelijke wind. Morgen overdag minder zacht. ,r;v

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1