Credietmogelijkheden voor middenstandsbedrijven SOESTEKBERG WERD HET GROOTSTE WAG EN PARK RADIO FILMWEZEN IN NEDERLAND DERODEPAARDEN Een heugelijke dag voor de journalistiek in Nederland door Bioscoopbond beheerst NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Maandag 25 October 1948 PAG. 3 En Woerden de uitgebreidste wasserij Intussen zitten grijze koks te oefenen PROGRAMMA ,/Unda" is actief INTERNATIONALE KATHOLIEKE RADIO-ACTIE Katholiek Instituut geopend Hutpverlening in verschillende vormen In 1936 toen de middenstand in ons land met veel moeilijk- heden te kampen had, werd van overheidswege het initia- tief genomen tot de oprichting in de vorm van stichting van regionale borgstellingsfondsen voor de middenstand, welke beoogden credieten te verstrek- ken aan kleine middenstands bedrijven, die geen crediet konden opnemen bij de nor- male credietverstrekkers, zoals de Nederlandse Middenstands- bank of andere banken. In de jaren voor de oorlog hebben deze borgstellingsfondsen reeds nuttig werk verricht, doch voor al na de oorlog is het terrein der werkzaamheden aanzien- lijk uitgebreid, zoals bleek tij dens het onderhoud, dat het A.N.P. had met de heren J. Pas- man en M. W. G. H. v. Loon, leden van de centrale commis- sen. sie voor de borgstellingsfond- Francois Pauwels zestig jaar Het Pierement liet zich toch horen. IN NIJMEGEN is het instituut voor de katholieke journalis tiek, gevestigd bij de R.K. Universiteit, officieel geopend. Mgr. prof. dr. R. Post, hoog- leraar aan de R.K. Universi teit en vice-voorzitter van het college van curatoren van het instituut, heeft vooraf een H. Mis opgedragen. Daarna verenigden de genodigden en studenten zich in een van de collegezalen van het gebouw Stella Maris. Vele prominen- ten uit de perswereld waren aanwezig. Kerkschip voor doof- stommen ingewijd Amsterdam dacht dat er brand wat Koningin Beschermvrouwe Rode Kruis NedSmalfilm Unie in het gedrang Incidentele voorvallen kunnen soms de aanleiding vormen tot het belichten van achtergronden, waarbij geestelijke en cultu rele belangen van grote bevolkingsgroepen zijn betrokken. Zo heeft het rumoer rond de Inhuldigingsfilm licht gegeven in de tot dusverre grotendeels achter de schermen gevoerde strijd tussen Ned. Smalfilm Unie enerzijds en de Ned. Bioscoopbond anderzijds. J Onder het vergrootglas Koedoes en Pati in Republikeinse handen ONTVIJANDING van Duitsers en Oostenrijkers Fiscale recherche onderzoekt zaak- Kerkhoven Nood In de doorlaat bij 's-Hertogenbosch moest een nieuw brugdeel worden geplaatst. Om deze operatie .o snel mogelijk te doen verlopen, hebben de N.S.-ingenieurs een zgn. wentelwagen geconstrueerd. Deze bestaat uit een balkenstel, dat aan beide zij den met tappen in lagers rust. Om deze tappen, die op platte wagens rusten, kan dit balkenstel dus draaien. De nieuwe brug wordt omgekeerd hierop bevestigd. De wentelwagen wordt nu boven de oude brug gereden en deze wordt onder tegen het balkenstel gehesen, dat met een lier een halve slag wordt gedraaid. De nieuwe brug laat men in de opening zakken en de wentelwagen kan meteen doorrijden naar de piaats, waar de oude brug gerepareerd moet worden. De hele operatie nam 1 nog geen twee uur in beslag. water kan tot aan de lip- pen komen en vie schijnen de verdrinking als het ware na- bij. Een angstige beklemming beneemt ons de adem, het wordt duister en donker rondom ons, een hulpeloze verlatenheid en eenzaamheid drukt ons neer, we zien geen uitkomst, geen uitweg. De mensen, op wie wij meenden te mogen vertrouwen, falen en laten ons in de steek. Wij zijn aan onszelf overgelaten. Is dat werkelijk zo? Zijn we danhele- maal alleen? Is er dan niemand van wie wij op aan kunnen? Ja, die is er! Hoor de woorden waar gisteren de Zondags-Mis mee begon: „De Heer zegt: Ik, ja ik, koester gedacht%m van vrede en niet van onheii. Gij zult Mij aa'n- roepen en Ik zal u verhoren Zo is het! MARCUS FEUILLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald DAT DE militaire koks in den lande allereerst proeven van bekwaamheid moeten afleggen, alvorens ze op de troep worden losgelaten, is geheel begriipeliik. Per slot van zaken moet „snert" en „hete bliksem" even zo goed met kennis van zaken worden behandeld als welk uitgebreid diner ook. Toch is het wel een teken van aanpassing, misschien zelfs van voor- uitgang, dat voor de opleiding van deze heren een viertal vrouwelijke specialisten te hulp zijn geroepen, natuurlijk omdat de cullinaire fijnproeverij in het hart van de vrouw geboren is. Men zegt dat de jonge koks het zeer op prijs stellen door deze leraressen ge'inspecteerd te worden. Hoe het zij, ze zullen in ieder geval zorgen, dat ze voor de dag kunnen komen, want nog nooit heeft de man voor de vrouw willen onderdoen. betonwegen, die de Duitsers er in de oorlog aanlegden, worden nu be- nut voor dit werk, evenals de hon- derden boxen, die de bezetter er in de hei liet graven, om de auto's te camoufleren. Men denkt een ogen- blik aan Deelen, maar het is er an ders, omdat hier alles, wat maar mogelijk is, wordt nagekeken en hersteld, totdat straks langzaam maar zeker nieuw materiaal zal komen. Soms wordt er een grote veiling gehouden via de Bovac, omdat het anders een opstapeling wordt van materiaal. dat onmogelijk te ge- bruiken is. Maar wie denkt er een autokerk- hof te vinden, vergist zich; want de duizenden wagens staan alien in formatie opgesteld en worden voort durend ge'inspecteerd. Het is maar een kleinigheid in het geheel wat het gezelschap te zien kon worden gegeven op deze excursiedag. Maar dan een kleinig heid, die in wezen een van de machtigste organen is van het Ne derlandse leger, immers ..van de tandenborstel tot het kanon" moet via de Dienst van de Kwartiermees- ter-Generaal gaan. Tel dit alles op en men komt tot duizelingwekkende getallen, die 9000 man, over het ge hele land verspreid, moeten ver- werken. Waarom dan wel in de keuken. Ondanks de verschijning van vrou welijke vrijwilligers in het leger, blijft de man, ook als hij voor dienst in de keuken wordt neerge- zet, pogen om boven het vrouwe- lijk gezag en toezicht uit te komen en hij rust niet voordat hij zijn proeven van bekwaamheid zodanig heeft afgelegd, dat hij inderdaad verantwoord naar de diverse onder delen gestuurd kan worden. Dat is allemaal aardig en voor de betrok- ken mannen erg prettig, maar het allervoornaamste blijkt dit niet te zijn. De hoofdzaak is, dat er de laatste jaren over het eten in de dienst zo goed als geen klachten binnenkwamen. Dat is voopnaam, vooral ook als men bedenkt, dat de mannen van de Expeditionaire Macht, met hun befaamde E.M. op de mouw, door de Engelsen werden uitgescholden voor „Eating Machi nes". De aankoop en de verzorging hiervan is al een heel klein onder- deel van de taak, die de kwartier- meester-generaal op zijn schouders heeft gekregen. Daarnaast zijn er de enorme werk plaatsen: de Centrale werkplaats in Utrecht, verder vijf hoofdwerk- plaatsen, o.a. in Rotterdam, Assen en Tilburg, en tenslotte de garni- zoenswerkplaatsen, waar al het ma teriaal nagezien, gerepareerd en desnoods totaal vernieuwd wordt. En dan als laatste uitloper vindt men bij de legeronderdelen even- eens kleine werkplaatsen, waar voorkomende reparaties kunnen worden verricht. „Ik voel me zakenman en militair tegelijk, maar dikwijls nog meer zakenman," vertelde luitenant-ge- neraal J. J. C. P. Wilson en ook dat is begrijpelijk, als men nagaat, wat er omgaat in deze bedrijven en met welke hoeveelheden er wordt gecijferd en gerekend. Duizenden stuks In Rotterdam, vlak aan de haven- gebieden, vertelde de kapitein-vlie- ger ir H. C. Palm erover tijdens het eerste oponthoud en met een ze- kere technische trots toonde hij de cijfers, die op de uitgestrektheid van het werkterrein wezen: 450 lu xe wagens gerepareerd, 250 jeeps; 750 drietonners en daarnaast talrij- ke losse motoren voor herstelling of revisie. Daar werken naast 43 militairen 183 burgers. In Woerden, het depot retourgoederen, was het al niet anders en de kapitein Bon- neur heeft er in de oude vesting van de graven van Holland een uit stekend terrein voor de omvangrij- ke werkzaamheden, die bestaan in het repareren van schoeisel en kle- ding, het wassen van al het gedra> gen goed, of het afgekeurd is of niet. Het gevolg van deze grote hoe veelheden: 66.000 overjassen, 45.000 overhemden, 300.000 dekens, 85.000 paren schoenen, 160.000 uitrusting- stukken, is, dat dit depot de groot- ste reparatie-inrichtiri; in Neder- land werd en tevens de uitgebreid ste wasserij, waar met allerlei nieu- were en nieuwste vindingen wordt gewerkt, om deze kleding, schoei sel en uitrusting in orde te bren- gen. Wat niet meer de moeite loont om gerepareerd te worden, of wat aan herstel te duur mocht zijn, wordt later verkocht via de inspec tie der domeinen, zoals het overi- gens met al het materieel gaat, ook op Soesterberg. Reusachtig wagenpark Daar in Soesterberg is na de oor log het grootste wagenpark van Ne derland verrezen. Om maar e6n ge tal te noemen: er staan nu nog 11.000 auto's van allerlei type en zwaarte te wachten op herstel en algehele revisie, verder liggen er honderden autobanden, zijn er dui zenden andere onderdelen voor voertuigen. Dit Park strekt zich in de Soesterberger hei uit over een oppervlakte van 8 KM2. en de 24 Op 1 November a.s. zal Unda (het internationaal katholiek Bureau voor Radio en Televisie) een begin maken met internationale katho- lieke uitzendingen. ..Radio Nacio- nal" te Madrid zal iedere dag een halfuur van zijn programma wijden aan katholieke bijzonderheden, re portages, katholieke folklore, gods- dienstige en culturele causerien in verschillende talen. Ook Radio Madrid, een radio om- roep van private aard, zal eens per week een hoorspel geven, ontleend aan een of ander Bijbels onderwerp en verder speciaal katholieke be- richten, reportages etc. in het kader van het programma-onderdeel „We- reld-echo". In Duitsland zullen door het sta tion Radio Miinchen de program- ma's van Unda worden overgenomen van de door haar opgerichte „Radio BraintruSt", samengesteld door pro- fessoren van de universiteit van Fribourg onder voorzitterschap van professor Bochenski O.P. In conferenties van 15 minuten zullen de grote actuele problemen van deze tijd behandeld worden: op- voeding van de jeugd, vrijheid en slavernij, de toekomst van onze be- schaving, de positie van de vrouw in de moderne wereld, de moderne techniek en het sociale leven etc. Men is nog doende, dat ook andere Duitse stations deze programma's zullen overnemen. Voorts heeft Unda overeenkom- sten gesloten met Radio Andorra, Radio Africa (Tanger), Radio Lissa- bon, Radio Oporto en nog 23 meer locale Spaanse zenders om gods- dienstige conferenties te geven in de geest van de „Lichtbakens" zo als Henri de Greeve deze voor de K.R.O. geeft. De grote Spaanse prediker, Pater Marcos, heeft het op zich genomen om deze zenders te bespreken. Het is wel zeker, dat deze programma's weerklank zullen vinden bij tal van andere radio-omroepen. DINSDAG 26 OCTOBER HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Lichte muziek, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag; 9.00 Lichtbaken, 9.35 Sym- phonie-orkesten, 10.00 Voor kleu- ters, 10.15 In de prairie, 10.30 Mu- ziekcursus, 11.00 Muziek houdt fit, 11.30 Als de ziele luistert, 11.40 Mu ziek van Grieg, 12.00 Angelus, 12.03 Vioolwerken van Reger, 12.30 Weer- overzicht, 12.33 Metropole-orkest, 13.00 Nieuws, 13.25 Orkest, 13.45 Kamermuziek, 14.30 Onder ons; 15.00 Literaire cursus, 15.30 Luch- tige klanken, 16.00 De Zonnebloem, 16.30 Ziekenlof, 17.00 Na schooltijd, 17.15 Piano; 17.30 Felicitaties, 17.45 Om en om, 18.10 Sport; 18.30 Dit is leven, 19.00 Nieuws, 19.15 Septet, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man; 20.12 Hoorspel over St. Vincentius; 22.37 Actualiteiten; 22.45 Avond- gebed; 23.00 Nieuws, 23.15 Viool en cello, 23.40 OrkeSt. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Orkest, 8.00 Het Nieuws, 8.15 Varia, 9.00 Kameror- kest, 9.30 Aubade, 10.15 Arbeidsvi- taminen, 10.50 Voor kleuters. 11.00 Gramofoonplaten; 11.30 De Wekker; 12.00 Dansorkest, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Piano, 13.00 Nieuws, 13.20 En semble; 13,45 Belmonte-koor, 14.00 Met naald en schaar, 14.30 Matinee, 16.40 De schoolbel, 17,00 Kinderkoor, 17.30 Orkest, 18.00 Nieuws, 18.15 Piano, 18.30 Voor de Ned. Strijd- krachten, 19.00- Kinderverhaal, 19.25 Kamermuziek, 20.00 Nieuws, 20T5 Bonte avond, 21.30 Verzoekplaten etc., 22.30 Viool en piano, 23.00 Het Nieuws; 23.15 Gramofoonmuziek. Voor de diverse groepen van kleine middenstanders bieden de regionale borgstellingsfondsen ver schillende- mogelijkheden tot hulp- verlening: o.a. de gewone borgstel- lingscredieten, welke kunnen wor den verstrekt tot een bedrag van maximum 2000 gulden tegen een rente van 3'/i pCt. en met een aflos- singsperiode van 3 jaar. Deze vorm van credietverstrekking is de meest voorkomende en beoogt kleine mid denstandsbedrijven, die op enigerlei wijze hulp behoeven bij het uitoe- fenen van een bestaand bedrijf en niet langs normale weg crediet kunnen verkrijgen, aan een crediet te helpen. Het crediet wordt in dit geval door de Nederlandse Midden- standsbank door bemiddeling van het borgstellingsfonds verstrekt, waarbij het fonds zich garant stelt en de eventuele verliezen voor de helft door het rijk worden gedragen. De herstelcredieten, bestemd voor hen die door de oorlog (behalve door bomschade) in moeilijkheden zijn geraakt; het maximumbedrag hiervan bedraagt 1000 gulden en de rente 4'/< pCt; de aflossingsperiode bedraagt 5 jaar. De zakelijke bedrijfscredieten, be stemd voor gedemobiliseerde eige- naars van middenstandsbedrijven tot een maximum bedrag van 3500 gulden, rente 31/. pCt., aflossings periode 5 jaar. In het tweede kwartaal van dit jaar bedroeg het totale bedrag, dat door de thans in ons land bestaande 36 borgstellingsfondsen aan credie ten werd verstrekt f281.027. De taak van de borgstellingsfond sen ligt vooral op sociaal gebied, doch ook op het gebied van het sa- neren van middenstandsbedrijven hebben deze fondsen een taak te vervi/len. De borgstellingsfondsen geven namelijk ook voorlichting aan kleine zelfstandigen en kunnen langs deze weg aan betrokkenen adviezen geven, welke kunnen lei- den tot gezondmaking van bedrij ven. Het heeft de bekende strafpleiter en auteur mr. Frangois Pauwels uit Amsterdam niet aan belangstelling ontbroken op de receptie, die Zater dagmiddag ter gelegenheid van zijn 60ste verjaardag in het Vondelpark paviljoen te Amsterdam werd ge houden. Onder meer voerde het woord dr. P. H. Ritter Jr., die als tolk van de duizenden lezers van Pauwels' boeken sprak en o.a. zeide „Uw devies is: Ik stel mij altijd aan de kant van de minderheid." Het „geschenk" werd aarlgeboden door de dichter A. Roland Hoist., 'n luxe uitgave van de zo juist ver schenen sonnette cyclus van de ju bilaris „dag van leugen", waaruit Charlotte Kohler enkele sonnetten voordrong. In zijn dankwoord ge waagde mr. Pauwels van de sfrijd voor de komende nieuwe ggneratie waaraan hij tot zijn voldoening door zijn werk een steentje mocht en nog hoopt te zullen bijdragen. Zaterdag was het 25 jaren geleden, dat de heer J. B. Tegelaar met zijn draaiorgel zijn entree maakte in de Delftse straten. De orgelman bracht deze dag in de huise- lijke kring door. Maar het versierde pierement liet zich niettemin horen en eerste- jaars studenten haalden het geld op. Zij hadden succes, want er werd flink geofferd. De opbrengst werd's avonds aan de jubilerende orgelman overhandigd. Collega Leo Hanekroot, voorzitter van de Katholieke Nederlandse Journalistenkring en van het col lege van curatoren van het instituut, verrichtte de opening, om een offi cieel begin te maken met wat voor ons land nog een noviteit is: de vakkundige opleiding van journalis- ten. Deze journalistenschool zal het in weinige jaren ook aan hen. die nu nog niet overtuigd zijn duidelijk maken, dat de journalistiek inder daad een vak is, dat geleerd moet worden en dat de journalist niet ten eeuwlgen dage beschouwd kan worden als een gewas, dat in de wildernis van het leven al naar het uitvalt zijn eigen rechte of ietwat kromme weg omhoog wel leert vinden. Zonder twijfel is de journalistiek een kunst, die in bijzondere mate leeft bij de gratie van het talent, van de aangeboren geestes- en ka- raktereigenschappen. Doch zij leeft ook in dezelfde mate als iedere an dere kunst bij de gratie van de vakkennis. Men heeft vroeger veelal ge- meend, dat journalistiek alleen en uitsluitend en nergens zo goed was te leren dan in de practijk van de krant of het persbureau. kortom uitsluitend in de leerschool van het leven. De improvisatie, de gelukkige greep en de goede intuitie alleen echter zijn op de duur bij het toe- nemen van de gecompliceerdheid der dagbladtechniek, bij de enorme toeneming ook van de betekenis der pets in de samenleving, niet meer voldoende. gelijk spr. nader toe- lichtte. De journalistieke opleiding wordt ingesteld voor de grotere en de meer bescheiden talenten. die te- genover de enorme, eigenlijk meer dan menselijk grote taak van de journalistiek gesteld niet genoeg kunnen doen om zich bijtijds waar- dig te maken. Spr. wees er nog op, dat deze eer ste jouralistenschool in ons land eensdeels het noodzakelijke com plement zal vormen van de weten- schappelijke opleiding, die toekom- stigfe journalisten voortaan aan de universiteit kunnen ontvangen en anderdeels aan niet wetenschappe- lijk gevormde adspirant-journalis- ten vele noodzakelijke dingen zal verschaffen. De rectormagnificus Prof. Jur- gens, uitte vervolgens zijn vreugde over de doop van het nieuwe insti tuut, dank brengende aan degenen, die aan de totstandkoming ervan hebben medegewerkt. De heer Bodewes, voorzitter van de K.N.D.P. en vice-voorzitter van de N.D.P. bracht namens beide or- ganisaties de beste wensen over. De heer Schraver bood gelukwen- sen aan van de Nederlandse Jour nalistenkring, bij wie de opleiding van journalisten steeds belangstel ling heeft gehad. Gaarne gaf spr de Katholieke Journalistenkring de eer, dat deze het eerst geslaagd was. Met een voordracht over „De vreugden van de dagbladschrijver" aanvaardde de heer Jan Nieuwen- huis uit Rotterdam, zijn functie als leider en leermeester van het insti tuut. Zondagmiddag heeft pastoor H. M. Brandehof uit Monnikendam, die juist 25 jaar directeur van de pro- vinciale R.K. Doofstommenvereni- ging St. Raphael, het nieuwe kerk schip voor doofstommen te Amster dam geopend. Deze ark heeft als vaste ligplaats de Amstel aan de Sarphatikade tegenover het Amstel- hotel. Deken G. P. van den Burg heeft de kapel, tevens recreatiezaal, in gewijd. In zijn toespraak zeide de Deken deze drijvende kerk te be- schouwen als de 31ste parochie in de hoofdstad. Hoofddoel van de kerk is om de katholieke doof stommen uit Noord-Holland iedere week in de gelegenheid te stellen in de gebarentaal een predicatie te volgen. Zij, die dit wensen. kunnen het week-end op het schip door- brengen, want er is aan boord voor ongeveer 50 personen gelegenheid om te overnachten. Zondagavond werd op Schiphol de nieuwe installatie ..mist-aanloop- verlichting", bestaande uit rood neon-licht, ter controle proefge- brand. Omdat de bewolking boven het vliegveld tamelijk laag was, n.l. 350 meter, gaven deze lichten een felle rode weerschijn. Bewoners van Amsterdam-Zuid zagen deze rode gloed voor een grote brand aan en enkelen wendden zich zelfs tot de hoofdstedelijke brandweer. Ver schillende fietsers begaven zich in de richting van Schiphol. Het bleek gelukkig loos alarm. Naar het Hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis mededeelt heeft het H. M. de Koningin be- haagd het Beschermvrouwschap van het Nederlandse Rode Kruis te aan- vaarden. WILDEMAN. Het kan niet altijd rozengeur en maneschijn zijn, maar zoals die jongen in Bandoeng, die deed het toch een beetje al te bar. Zijn meisje had hem aan zijn ver- stand gebracht, dat het beter was om uit elkaar te gaan. Dat men dan wat hartepijn heeft als jongen van nog geen twintig, is begrijpe lijk, maar dat men zo maar des avonds, terwijl je (vroeger) meisje ligt te slapen een handgranaat door het open venster smijt, dat gaat alle perken te buiten. Zo dacht de rechtbank er ook over en heeft de jongen voor drie jaren opgeborgen om wat bij te komen van zijn le- vensgevaarlijke driftbuien. DECORATIE. Belgie is het land gebleken, dat de meeste gedecoreer- den heeft, aldus vertelde „Le Peu pie". Niet minder dan zestig pet. der mannelijke inwoners boven 35 jaar is in het bezit van een of meer onderscheidingen. Geen wonder, dat ons hart naar Belgie trekt, want ook wij verlangen er naar, dat onze mannelijke borst met zulk edel me- taal of lint gesierd zal worden, al was het maar om al die vergroot- glaasjes. KANJER. Een Amsterdamse visser heeft hurry-up moeten vechten met een snoek, die maar liefst 20 pond woog. Het een-meter-lange dier heeft zijn leven duur verkocht, want eerst brak het hengelsnoer en toen moest de visser in de pol- dersloot een volmaakte snoekduik maken om zijn prooi te bemachti- gen. Na veel inspanning wist hij hem eindelijk in zijn bootje te trek- ken. En hier is nu eens geen woord visserslatijn bij, want u kunt hem in een Amsterdamse winkel bewon deren. Adres bij Micros. STOKSLAGEN. Radicale ouders heeft men in Engeland en tegelijk radicale ijzervreters. Want het En- gelse ministerie van oorlog heeft aan de ouders van de jongens, die de cadettenscholen bezoeken ge- vraagd, of men, wanneer de jonkers onwillig zijn, van die goeie ouwe stok gebruik mocht maken, net als vroeger. 75 pet. van de ouders von den het zelfs heel goed. Het mini sterie zei, dat die stok beter was dan alle strafwerk bij elkaar. Weet de minister het soms van eigen on, dervinding? OUD. Bekend is gemaakt, dat het magnetisch kompas reeds voor de twaalfde eeuw bij de wijze Chine- zen bekend was; men heeft althans gegevens gevonden. en zelfs 240 jaar voor Christus werd al geschre- ven over een magnetische steen, die ijzer aantrok. Wat doen wij dan met onze vindinkjes, als ze toen al zover waren. Wie weet komt er nog een atoompje uit die tijd te voorschijn. MICROS BATAYIA, 23 October. (Aneta) Een vertraagd bericht uit Poerwo- dadi meldt, volgens Antara, dat Koedoes en Pati, ten noord-westen van Semarang, resp. op 21 en 22 October door de Republikeinse troepen zijn bezet. Antara voegt hieraan toe, dat het lot der ont- voerde personen, die door de op- standelingen uit Poerwodadi naar deze plaatsen zijn gebracht, nog niet bekend is. Binnen enkele dagen zal in de Staatscourant het besluit van de betrokken vijf ministers worden ge- publiceerd, houdende regelen in zake de ontvijanding van hier te lande met verblijfsvergunning ge- vesfigde Duitsers en Oostenrijkers Het Beheersinstituut zal naar aanleiding daarvan in de eerste piaats een bsechikking nemen waar bij aan genoemde personen collec- tief de handelingsbevoegheid wordt teruggegeven. Aan de personen, die daarvoor volgens bedoelde regelen in aan- merking komen, zal voorts door in dividuele ontvij'andig-verklaringen het vermogen worden teruggegeven. Tot voor kort heeft de N.B.B. uit- geblonken in een bijna beklemmen- de kortzichtigheid ten opzichte van de smalfilm. waarvan zonder over- drijving kan worden gezegd, dat zij bezig is, o.m. wegens haar onbrand- baarheid, de kleine zalen in steden en op het platteland te veroveren. Te wijzen op hiermede verband houdende waarden voor cultuur en ontspanning is overbodig. De Ned Bioscoopbond heeft dit verschijnsel voor, tijdens en na de oorlog te enenmale genegeerd. Binnen het kader der commerciele belangen van haar leden was dit niet nood- zakelijk, immers deze leden hadden hun theaters, waarin normaalfilm? werden vertoond. Het braakliggende terrein van de smalfilm werd toen door anderen betreden, die baanbrekend werk verrichtten en in de theaterloze streken de film brachten. De bezet- ting leverde ook voor deze werkers zeer vele moeilijkheden op, maar de bevrijding bracht een ongekende opgang misschien mag er wel worden gesproken van een door- braak toen bleek, dat de smal film, zowel in het beeld als in het geluid een grote perfectie had be- reikt. die haar practisch niet meer doet afwijken van de normaalfilm. Het steeds groeiende getal smal- filmondernemers voerde tot het in- zicht van organisatie en men kwam tot de stichting van de Ned. Smal film Unie. Voor zichzelf opeisende de waardering voor het pioniers- werk op smalfilmgebied,' doch ook erkennend de grote ervaring van de oudere broer, de Ned. Bioscoop- bond, werd steeds gestreefd naar overleg en inzicht in de taakverde- ling tussen beide organisaties. De N.B.B. heeft dit steeds van de hand gewezen, zij het dan. dat zulks op de minder prettige wijze geschiedde van „op de lange baan schuiven" Intussen is de aap uit de mouw gekomen en blijkt, dat de opper- machtige Bioscoopbond. waarme- de men dok in departementale kringen reeds veel botsingen heeft gehad o.m. wat betreft de voor de film beschikbare de- viezen - 't vruchtbaar gebleken terreSn van de smalfilm geheel aan zich wil trekken. met vol- ledig voorbijzien der morele rech- ten van de N.S.U. Met dit doel is men overgegaan tot de onrich- ting van het Ned. Film-Instituut. zetelend to Amsterdam, waar de leden van de Ned. Bioscoopbond o.m. hun smalfilms moeten onder- brengen. Wanneer men nu bedenkt. dat tot dusverre de importeurs, leden van de N.B.B., op voorschrift van hun bond, de normaalfilmrechten en smalfilmrechten van de rolprenten kopen. dan wordt hiermede de mo- nonolie-positie von de N.B.B. zon- neklaar bewezen. Verenigingen en instellingen in den lande kunnen voor vertoningen b.v. in besloten kring denk aan kloosters. charitatieve instellingen, enz. slechts smalfilms kriieen via de N.B.B.-instelling, het Ned. Film Instituut. Dit heeft om het net goed dicht te halen, bovendien nog de naar onze smaak „onzedelijke" afnameverplichting in de leverings- voorwaarden staan, dat de huurder zich verbindt op straffe van f 500 boete voor iedere overtreding, om gedurende een jaar na onderteke- ning van het contract geen film van anderen dan verhuurder (N.F.I.) te zullen betrekken, tenzij met diens toestemming. Ziehier hoe de besloten kringen met banden en voeten zijn overge- leverd aan de in de practijk helaas sterk overwegend commercieel af- gestemde Ned. Bioscoopbond. Voeg daarbij, dat de wijze, waarop de deviezen voor film worden gebruikt tot dusverre nog door deze zelfde organisatie wordt beslist, en het behoeft geen betoog, dat het gehele Nederlandse filmwezen wordt be- hgerst door de N.B.B. Door een betreurenswaardig mis- verstand bij de Regeringsvoorlich- (ingsdienst zijn b.v. de afspraken met Polygoon-Profilti betreffende •ie kerkopnamen bij de Inhuldiging zo gemaakt, dat de N.B.B. hierop ie hand legde en het materiaal re- serveerde voor het Ned. Film In stituut, dus voor haar instelling. Hierdoor werd het verfilmde en meest interessante onderdeel van een nationale gebeurtenis koopwaar uitsluitend in handen van de NBB. En dit instituut is niet zo sportief geweest om de kerkscene op smal film buiten het N.F.I, om voor ge heel Nederland ter beschikking te stellen. Naar wij menen te weten is naar aanleiding hiervan, doch met de be- doeling het totale probleem van het filmwezen ter sprake te brengen, door de N.S.U. diepgaand overleg gepleegd met het Ministerie van K. en W. en heeft men contact ge had o.m. met de kamerleden mag. dr. Stokman. mr Beernink, mr Roos- jen en mr Peters. Men hoopt te bereiken, dat deze afgevaardigden, na beraad in de betreffende Kamer fracties, vragen aan de minister zullen stellen. die ten slotte moeten voeren tot een beeindiging van de machtspositie van de Ned. Bios coopbond en tot een afbakening der terreinen. Dit zou slechts kun nen strekken tot heil der Neder landse cultuur. waarin de film, niet in het minst de smalfilm, zo'n belangrijke rol gaat spelen. Omtrent de liquidatie van de Amsterdamse effectenfirma Kerk- hoven en Co. zijn dezer dagen ver- scheidene geruchten in omloop ge- :omen. De fiscale inlichtingen- en ■psporingsdienst te Amsterdam •'eft thans de zaak in onderzoek -omen. Nadere gegevens over dit ..erzoek kunnen, naar deze dienst lededeelt, nog niet worden ver- trekt. 63 „De volgende maal laat ik beslag leggen op de meubelen, dan zal ik u laten zien of ik binnen kom," antwoordde mevrouw Zita giftig. „Ik hoop dat we voor die tijd een uitweg gevonden hebben," zei advocaat Nielsen. ,.Ik heb u steeds aangeraden te trachten tot een min- nelijke schikking te komen met mevrouw Munk, u zult nu zelf wel inzien dat dat het beste is." „Dat zult u nooit beleven," ant woordde Ole scherp. In de regel kostte het hem geen moeite zich te beheersen, maar mevrouw Munk werkte op hem als een rode lap op een stier. Intussen stuurde hij Jor- gen om sigaren en onderhield zich met advocaat Nielsen en griffier Hein. Toen ze alien naar de auto lie- pen, kwam Bente van de trainings- baan terug. Ole liep, samen met Jorgen, achter de bezoekers aan. Mevrouw Zita keerde zich om en ging naar hem toe. „Dit was wat je noemt een ver- rassing voor u, beste Offer," zei ze hatelijk. „Nu kunt u die lieve, snoe- zige Bente vertellen, dat zij en haar vader zich aan oplichterij heb ben schuldig gemaakt. Zij hebben beiden hun handtekening gezet on der een verklaring, dat het geld er was, hoewel het al lang gebruikt bleek te zijn. Ik zal wel zorgen dat deze zaak voor komt." Het laatste zei ze heel erg liefjes. Ole wilde haar een driftig antwoord geven, toen de griffier zich omwendde. ,.Het is geheel in strijd met onze afspraak, hier over te spreken,'' merkte hij streng op. „De zaak is nog niet voldoende opgehelderd." „Ik ben ook niet van plan nu al iets tegen mevrouw zelf te zeggen," verdedigde mevrouw Zita zich. „Maar ik vind dat meneer Offer 't behoort te weten. Het zou kunnen zijn dat hij iets voor een verf/lijk zou gaan voelen." „Ik hoop dat ik die schande nim- mer zal hoeven te beleven," zei Ole terwijl hij telkens Bente's kant uit- keek; ze was uit de sulky gestapt, maar bleef staan zonder aanstalter) te maken naar hen toe te komen. Ole nam afscheid van de heren en staarde de auto na, toen deze weg- reed. Hij was reeds ingewijd in verschillende buitengewoon moei- lijke en ingewikkelde geldaffaires, maar dit stond gelijk met een ramp. Hij wist niet hoe hij het Bente vertellen moest. sen op reis is, dus heeft zij haar sluwe advocaat bepraat tot deze coupe. Het heeft allemaal niets te betekenen, we zullen er ons best door slaan." Ole sprak bedaard en overtuigend, en deed wat hij kon om zijn eigen ongerustheid te ver- bergen. Bente zweeg, maar hij zag heel goed dat ze niet gerustgesteld was. „We moeten er ons niets van aan- trekken", zei Jogen. „Ik heb nou al tien keer meegemaakt, dat er HOOFDSTUK XVII J beslag op de paarden gelegd werd ,Wat moesten ze hier vandaag, en (ja^ 2e getaxeerd werden, en iedere keer heb ik twee kronen ge kregen; maar er is nooit iets van gekomen. Het is zo maar een aar- digheid, die de advocaten uithalen, ze verdienen er mee. denk ik." „Laten we nu koffie gaan drin- ken," stelde Ole voor. „Vanavond hebben we de laatste grote training, vergeet dat niet, over drie dagen moeten we in het vuur." Ole wilde Bente's ongerustheid graag wegne- men en wist dat het beste middel daartoe was, over de paarden te praten. Aan tafel slaagde hij er werkelijk in. een opgewekt gesprek gaande te houden, zodat zelfs Bente mee lachte. Ole had de gave op een allergenoegelijkste manier over doodgewone dingen te vertellen. Ook tante Stance kwam met al lerlei verhalen, ze had gedurende de laatste paar weken heel wat ver- zet. Ze had de hele baan aange- legd en gewalst, ze had ontzettend hard gewerkt; maar nu was haar werk gereed, en was hun baan haast even goed als de renbrtan te Kopenhagen. (Wordt vervolgd.) kwamtn zt uctnug itoScii boel?" vroeg Bente. „Moeten we dat alles nu nog eens weer hebben? Ik vind het zo vervelend voor jou, ik ken dit nu al vele jaren, maar jij bent zoiets helemaal niet ge- wend. Het is zeker iets heel ern- stigs, dat Zita vandaag hier durfde komen om beslag te laten leggen. Die losse schuld is nu toch uit de wereld. Het moet iets zijn, dat ik niet weet. Als ze werkelijk de paar den wegnemen, ben jij al je S'-ld kwijt." Bente was ten zeerste ver- ontrust, ze sprong van de hak on de tak en dacht er geen ogenhlA aan dat Jorgen en Mikkel er bij stonden en hoorden wat ze zei. „De hemel beware ons voor zo'n ramp," zei Mikkel bezorgd. Hij had begrepen wat er gebeurd was en was hevig ontdaan. Angstig vragend zag Bente Ole aan. hij was genoodzaakt haar te antwoorden. „Maak je niet ongerust, Bente, voorlopig is het slechts een forma- liteit. Er zijn zoveel moeilijkheden met mevrouw Zita. het wordt een proces. Je weet dat notaris Frand-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3