Wisjinsky torpedeert het voorstel der zes met zijn veto „Neutralen Regering heeft volmachten voor Indonesie binnen Nachtelijke beslissing met ruime twee-derde meerderheid N Marshall, Bevin en Schuman gaan zich heden beraden Anti-revolutionaire oppos'rtie blijft hardnekkig EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Nachielijk besluii in de Tweede Kamer Thuisfront Nu nog drie mogelijkheden? JIP/K v__ J Dr. Bramuglia blijft optimistisch Kassier van Robaver gearresteerd Situatie wordt steeds slechter Blijvend gemis Buiten veilia 't nergens fVondel Pagina 1 ALKMAAR. 42A. 2048. E mZlESETZZ** S, ,1 4242. No.,d 4382 K 2200, EEN HELDER. K— 3, 28,^ Dinsdag 26 October 1948 44e laargang No 11397 SCHAGEN- Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 ADAT GISTEREN overdag de zes „neutrale" leden van de Veilig- heidsraad en de vertegenwoordigers van de Westelijke Drie, achter de schermen nog lang hadden beraad- slaagd over de ter elfder ure ,inge- diende tegenvoorstellen van Wisjin sky inzake de kwestie Berlijn, kwam de Veiligheidsraad om 17.40 bijeen teneinde een besluit te nemen over de bemiddelingsresolutie der zes ..Neutralen, die Vrijdag was inge- diend. De vertegenwoordigers der Westelijke Drie verklaarden de reso- lutie te zullen steunen, doch Wisjin sky deelde mede, dat hij zijn veto zou uitspreken. Bij de stemming over de resolutie waren Rusland en de Oekraine de tegenstanders. Nu het voorstel der Neutrale leden van de Veilig heidsraad schipbreuk heeft geleden, zijn er volgens Reuter thans nog drie mogelijkheden: 1. Er zal binnenkort een nieuwe en in krachtiger termen vervatte resolutie bij de Veiligheidsraad worden ingediend, die de Sovjet-blokkade als een bedreiging van de vrede veroordeelt. Deze resolutie zou zeker door de Sovjet-Unie verwor- pen worden: 2. De Veiligheidsraad zal de kwestie op de agenda houden en verder geen onmiddellijke actie on- dernemen, evenals dat bij de Perzische kwestie geschiedde; 3. De Veiligheidsraad zou de kwestie van de agen da kunnen afvoeren en haar in de algemene vergadering ter sprake kunnen laten brengen. De Sovjet-Unie zou dit niet door een veto kunnen beletten, omdat het hier een kwestie van proce dure zou betreffen. Dan is het ook nog mogelijk, dat er nog een com- promis-oplossing aan de hand gedaan wordt. Dit acht men echter in Westelijke kringen zo goed als uitgesloten. mm fuR De viering van De resolutie hield in: 1. De blokkade van Berlijn wordt onmiddellijk opgeheven en de opheffing wordt gevolgd, met tussenpozen van 10 dagen, door: 2. Invoering van de Sovjet- mark als enige geldsoort te Berlijn, en 3. Een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse za- ken over de gehele Duitse kwestie. H. Hermans naar Indonesie Predikant-journalisf' krijgt zes jaar De 52-jgrige kassier-procura- tiehouder van het bijkantoor van de Robaver te Schevenin- gen, A. W. F. v. d. S., is door de politie gearresteerd, omdat hij in de loop van de laatste negen jaar verduisteringen en valsheid in geschrifte had ge- pleegd. Hij had zich een be drag van f 30.000 toegeeigend dat een client bij de bank ge- stort had. Voorts heeft hij zich door middel van een valse kwitantie meester gemaakt van f 20.000, die aan een client toe- behoorde. En verder eigende hij zich toe de opbrengst van een uitgeloot effect en verkocht hij twee effecten zonder voorkennis van de eigenaars, wat hem f 3000 opleverde. In de loop der jaren stortte hij f 15.000 aan de bank terug om zijn fraude te maskeren. de 300ste verjaardag van het Verdrag van Westfalen is Zondag in Munster begonnen. In de nieuwe vredes- zaal van het stadhuis werd voorlezing gedaan van een vredes- manifest van de „Unie van Europese Federalisten Deze vredes- boodschap wordt met een ruiterestafette naar Den Haag, dat m het Vredespaleis de zetel van het Internatxonaal Gerechtshof bezit, overgebracht, gelijk in 1648 naar de Keizer in^Wenem Aan de Nederlands-Duitse grens bij Glanerbrug geeft de eer „vredeskoerier" zijn boodschap over. Keuringscommissie K.F.C. Bisschoppelijk adviseur voor de Katholieke Pers Generaal Spoor: WEERSVERWACHTING BATAVIA, 26 Oct. (Reuter). De luitenant-generaal S. H. Spoor heeft heden verklaard, dat de militaire situatie op Java en Sumatra nog steeds slechter wordt. Hij deelde mede, dat in de week van 12 tot 19 October een record aantal van 228 inciden- ten met infiltranten was voor- gekomen; het betrof hier o.m. 158 aanvallen op niet-militaire doelen en het vermoorden van 48 Indonesische functionarissen, Generaal Spoor schatte, dat ongeveer 11.000 van de 20.000 republikeinen, die uit West Java geevacueerd waren, in dit ge- bied zijn teruggekeerd. Velen hadden automatische wapens en Nederlandse militairen heb ben veel propagandamateriaal bij hen aangetroffen. De com- munistische invloed kwam niet van de groep-Moeso, doch van de republiek en was niet slechts een gevaar, doch een werke- lijke bedreiging. (Van onze parlementaire redacteur) „HET REGERINGSBELEID vaart als een schip door de nacht", zei de Ant.-Rev. woordvoerder, de heer Schouten, gisterenavond bij de behandeling van de Noodwet-Indonesie in de Tweede Kamer. Mocht deze opmerking in haar diepere betekenis aan- vechtbaar zijn, naar de letter was zij ongetwijfeld juist, want het was al twee uur geleden, dat de bode het kalenderblaadje 25 November had afgetrokken toen eindelijk de beslissing viel. Met negen en zestig stemmen voor en vijf en twintig stemmen tegen verkreeg de regering de gevrgagde volmachten om han- gende de ernstige toestand in Indonesie, reeds op de nieuwe rechtsorde vooruit te mogen lopen. Tegen stemden de Anti-Rev., de communisten, de St.k. Geref., de heer Welter en de twee Clir.-Hist. leden v. d. Feltz en Schmal. Voor een tweederde meer derheid waren drie en zestig stemmen nodig, zodat het vereiste aantal nog ruim voldoende werd behaald. Uit de verdeeldheid in het christ- hist, kamp werd echter nog eens weer duidelijk, dat een twee partijenkabinet in dit geval toch wel een zeer zware dobber zou hebben gehad. Een massa-aanval met brand- slangen tijdens een demonstra- tie van de Londense brand weer in de hoofdwacht. De de- monstratie werd door de B.B.C. per televisie uitgezonden en tot in Kaapstad gptvangen (een afstand van 10.000 kilometer), Het normale bereik van een televisiezender is ongeveer 40 km. Melk een cent goedkoper? Gratie verleend Nieuuu Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f1.43 pei maand, Inclusiet Incasso. - Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle editles 26 ct. per m.m., minimum f4.familie- berichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bi) contract beiangrijke korting. Directeur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smits, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. Janssen, 3. Toes. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank NoorcUiolland HET EE! T VAN HEDEN IS HET NIET een beetje vreemd, dat even twee jaar n& de oprich- ting van Katholiek Thuisfront de vraag nog moet worden gesteld, of Katholiek Nederland eigenlijk wel het juiste besef heeft van het doel van deze instelling? Ondanks het feit, dat men, ook in onze courant, heel veel leest van het prachtige werk der parochiele Thuisfront-comite's, is het waar, dat wel eens te weinig de aandacht valt op het algemene doel van wat we het Centrale Katholieke Thuis front zouden willen noemen. Het Hoofdbureau van het K. T. in den Haag, sinds een jaar onder lei- ding van vice-admiraal Doorman, heeft bovendien zelf een gemis aan contafct met de Katholieke Pers ge- voeld en deze week een begin ge- maakt met daarin verbetering te brengen. De directeur zelf en de waarne- mend aalmoezenier, pater van Croonenburgh hebben de pers op visite gevraagd en zij bleken vol waardering voor het werk van de plaatselijke comite's, die spontaan zijn gevormd en als het ware tot een volksbeweging werden. Bijna 1100 van die parochiale co mite's zijn er, en daar is Limburg niet bij, omdat hier een geheel zelf- standig werkend Thuisfront op- treedt, dat ook de niet-katholieken onder zijn bescherming neemt. Dat, toen de eerste stap eenmaal gezet was, deze plaatselijke Thuis- fronten als paddestoelen uit de grond rezen, behoeft niet te verwon- deren, als we weten, dat er in de loop van de tijd 40 tot 50.000 katho lieke jongemannen naar Indie gin- gen, en als we letten op de bijzon- dere indruk, welke uitging van de omstandigheden, waaronder ze moesten gaan. Het ging hier, met alle waarde ring voor de N.I.W.I.N., niet om de verzorging van het militaire ol burgerlijke welzfjn-zonder-meer. Maar het gaat er om, door persoon- lijke activiteiten, het contact met de kerk, met de parochie, levendig te houden. Maar er is meer: Thuisfront moet ook een steun in de rug zijn voor de ruim 120 aalmoezeniers bin- nenkort gaan er weer 8 naar Indo nesia die in de verre gewesten, onder vaak moeilijke omstandighe den, werken voor het geestelijk en zedelijk heil van wat inderdaad „onze" jongens overzeee zijn. Wat door vele parochie's wordt gedaan, is prachtig en vruchtdra- gend, maar het d i r e c t e persoon- lijke contact is er toch door de aal moezenier, die zoveel invloed kan uitoefenen op het moreel van de soldaat. Laten we het zo zeggen: de bete- kenis van de hogere, de apostolische verzorging door de- aalmoezenier, moet in het algemeen, soms ook door de Thuisfront-comite's, nog beter begrepen worden. En nu is het hier niet de kwestie, dat er aanstonds een giro-nummer volgt als climax van een bedelpartij. Neen, het gaat hier eerst meer om b e g r i p dan om geld. Het is zonder twijfel van enorm belang, dat de tienduizenden jonge mannen, die onder de tropenzon vertoeven, goed zijn. als ze terugko- men. Zij zijn de kern van het ka tholieke volk van straks. Wie zich dit een ogenblik wil realiseren, zal beseffen. dat het hier gaat om een zaak. die niet alleen een paar en- thousiastelingen en wat famuie- leden aangaat, maar die het gehele katholieke volk van Nederland be- treft. Het grote belang van het werk der aalmoezeniers moet dus op de eerste plaats beter begrepen wor den. Er moet en toch eigenlijk op de eerste plaats via de Thulsfront- comitS's gezorgd worden, dat de aalmoezeniers over de middelen ne- schikken een kerkboek, een ro- zenkrans. speciale lectuur e.d. om contact te leggen met de mannen. Het zou jammer zijn, als de mooie apostolische gedachte van het oor- spronxelijke Thuisfront wegzakte en als dit zo ruim opgezette werk verliep naar de enkeling. De grote gedachte van Thuisfront moet worden hoog gehouden, in het belang van de gewichtige en drin- gende apostolische taak. die de aalmoezeniers hebben, die zo ge- waardeerd wordt, en die in vele gevallen nog zoveel uitbreiding be hoeft. Vele plaatselijke comity's beijve- ren zich zeer. om voor allerlei ,.wel- zijnsverzorgingen" geld in te zame- len. Wat zou het niet goed zijn, als ze 66k eens wat meer dachten aan de aalmoezeniers en hen in de gele- genheid stelden, meer te doen aan het geestelijk welzijn! Zij kunncn dit ook, als ze over meer contact-middelen beschikken. Wat goede lectuur, een bibliotheek- je. een rijdende cantine en een. m kisten verpakte, complete inrichting van een militair tehuis! Thuisfront gaat eerstdaags zijn technische reorganrsatie voltooien Er komen, naast de parochiele co mite's. en de gewestelijke commis- sarissen, diocesane besturen, :e vertegcnwoordigd worden in het Hoofdbestuur. dat uit 13 personen komt te bestaan en terzijde gestaan wordt door een Raad van Toezicht van 28 leden, aangewezen door de landelijke katholieke verenigingen. Dit wat de orgamsatie betreit. Laat de belangstelling voor de or- ganisatie het enthousiasme voor het doel niet verflauwen! En dat is: be- vordering van zoveel mogelijk per- soonlijk contact voor het geestelijk en zedelijk heil der betrokkenen. Niets ook zal aangenamer zijn aan de beminde figuur van een groot man: Zijne Eminentie Kardmaal de Jong, die gclijk u waarschijnlijK niet wist sinds kort de leger- bisschop van Nederland is en die in deze functie de verantwoorde- lijkheid draagt voor de aanwijzing en de arbeid van de aalmoezeniers! Het debat werd geopend door Alexandre Parodi (Frankrijk). die de resolutie „een eervolle uitweg voor alien" noemde, Sir Alexander Cadogan zei, dat Engeland de reaolutie aanvaardde en hoopte, dat thans een regeling kon worden tot stand gebracht. Ook dr Jessup (Ver. Statenl keur- de de resolutie goed „bij wijze van minnelijke schikking". Wisjinsky verklaarde tegen de resolutie te zullen stemmen, omdat hij het niet eens kon zijn met de voorwaarden. De resolutie vormde een schending van de overeenkomst van Moskou van 30 Augustus. Reuter meldt heden uit Parijs: Men verwacht, dat Bevin, Mar shall en Schuman, de ministers van buitenlandse zaken van En geland, de V.S. en Frankrijk. van- daag bijeen zullen komen om de volgende stap inzake de Berlijn- se crisis na het Russische veto van gisteravond te bespreken. Ook dr Juan Bramuglia, de hui dige voorzitter van de Veiligheids raad, zal een samenkomst hebben met de afgevaardigden van Belgie Canada, Syrie, Columbia en China de zes „neutralen" om de toestand onder ogen te zien. Dr Bramuglia, die zijn optimisme niet heeft laten varen, zeide na af- loop van de bijeenkomst van de Veiligheidsraad: „de twee partijen zijn niet zo ver van elkaar verwij- derd, dat een overeenkomst abso- luut onmogelijk zou zijn." In gezag- hebbende Amerikaanse kringen daarentegen is men van oordeel, dat de Westelijke mogendheden tot het uiterste gegaan zijn bij het aan- vaarden van de resolutie der zes neutralen". Als men nog verder zou gaan, zo wordt gezegd, zou dat slechts kunnen geschieden door een radicale wijziging van het mgeno- men standpunt. Naar de memng van Cadogan, de Britse vertegen woordiger in de Veiligheidsraad, is ,.een rechtvaardige en billijke op- lossing van de Berlijnse kwestie door he+ veto van de Sowjet-Unie teniet gedaan". De door Wisjinsky aangevoerde argumenten noemde hij .totaal ongegrond". In Westelijke kringen tioudt men evenwel nog steeds rekening met de mogelijkheid dat de Sowjet-Unie plotseling met een voorstel komen om de kwestie buiten de V.N. om te regelen. Naar het ANP verneemt, zal de heer H. Hermans, secretaris van de minister-president, zich binnenkort voor enige weken naar Batavia be- geven met een regeringsopdracht. De wenselijkheid is namelijk geble- ken om de coordinatie van de voor- lichting tussen den Haag en Batavia nog nauwer te maken. Het Bijzonder Gerechtshof te den Haag veroordeelde de predikant- journalist H. H. van Hylckemi) Vlieg uit den Haag tot een gevan genisstraf van 6 jaar met aftrek. In de motivering van het vonnis werd gezegd dat niet gebleken is, dat verdachte tegen zijn land heeft ge streden. Het Hof nam ook aan dat van H, V. uit ideeele motieven tot het nationaal-socialisme is overge gaan. Anders zou, gezien zijn ont wikkeling een zwaardere straf ver eist zijn. De eis was 7 jaar met af trek. De heer mr. B. Ter Veer heeft bedankt als voorzitter van de keu- ringscommissie van de K.F.C., om dat zijn werkzaamheden hem met langer in staat stellen, regelmatig de keuringen der sub-commissies bij te wonen (Men herinnere zich de cn- tiek, welke de laatste tijd opnieuw tegen enkele keuringen van de K F.C. is losgekomen, en de merk- waardige beslissing van de sub-com- missie in Den Haag, die een slecht product nog aanvaardbaar verklaar de voor personen boven 18 jaar. Red. 'Als opvolger van pater dr. R. Ney S.J., is benoemd tot geestelijk raadsman voor de Katholieke Pers in Nederland de Zeereerw Zeergel. Heer dr. P. Heymeyer S.J. Pater Heymeyer wordt geestelijk adviseur van de vereniging de Katholieke Nederlandse Dagbladpers, van het Katholiek Nederlands Persbureau, van de Katholieke Nederl. Journa- listenkring enz. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woensdagavond: PLAATSELIJK ENKELE BUIEN! Koude nacht met hier en daar nachtvorst. Wisselende bewol- king met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit rich- tingen tussen West en Noord. Ook overdag vrij koud. WERELD heeft de derde ver- ties gevierd. Het beroemde Handvest is drie jaar geleden aanvaard als de grond- i:lag van de internationale samen- werking en het leidde tot de eerste ergadering der U(nited) N(ations) O(rganisation) te Londen. Er zijn schope woorden gespro- ken, om deze V.N.-verjaardag te gedenken. Weinig spreRers meer dan tien redevoeringen uit alle windstreken hebben we gelezen hebben zo duidelijk gesproken als de voorzitter van onze Eerste Ka mer, prof. Kranenburg, die sprak van de vele mislukkingen, welke de V.N.-organisalie tot nu toe te boeken had. Onwaar zou zijn te beweren, dat er niets bereikt is. Maar veel is het niet. En alle sprekers zonder uitzondering gaven door „een cor don van stilzwijgen" op sprekende ijze de oorzaak aan! Want alien onthielden zich bij 't uitspreken van hun schone wcorden an elke Hogere Gedachte, welke aan het welslagen van ware broe- derschap en universele samenwer- king ten grondslag moet liggen. En is het niet het ontbreken van die erkenning van een Hogere Macht in de documenten en hande- lingen van de V.N., die de wezen- lijke oorzaak van de mislukkin gen is? Bieden verschillende bijeenkom- sten van de U.N.O. niet herhaalde- lijk het onverkwikkelijke schouw- pel van een schier-ontmoedigende strijd om althans op papier eniger- mate de erkenning te verkrijgen van de Goddelijke Almacht, Die de we- reld regeert en in 66n admtocht heel het vaak-onwaarachtige gedoe van Lake Success en Parijs zou kunnen wegvagen? De dag der V.N. was voor de Katholieke Kerk over heel de we- reld dit jaar ook de Wereld-Missie- dag. Veelbetekenend samentreffen! Eenerzijds een universele bewe- ging, die nog steeds poogt, het geluk van de mensheid te bevorderen, zonder Gods Woord en Gods Wet tot uitgangspunt en richtsnoer te nemen. Anderzijds de alles-omvattende roeping van Gods Kerk. die de pre- diking van de ware Heilsboodschap in alle tijden en voor alle mensen en rassen zonder onderscheid ver- vult, op „geen ander fundament dan Christus". Het ontbreken van dit funda ment is het blijvend gemis in het werk van de Verenigde Naties, dat zo machtig en zo krachtig zou kun nen zijn. Maar dat pas in vervulling gaat, als de slotwoorden van het Epistel van de Missie-Zondag bewaarheid worden: ,.Laat alien, die de aarde bewonen, weten, dat Gij zijt de God, die de eeuwen doorschouwt." drukkelijk, dat de voorzieningen voor de overgangstijd wetten moe- ten zijn en geen Kon. Besluiten Zijn fractiegenoot, prof. Gerbrandy, werkte dat nog wat verder uit. Wel- iswaar kan de regering nu van de grondwet afwijken zonder dat Ka- merontbinding nodig is, maar in plaats daarvan is dan nu ook juist gesteld, dat deze afwijkingen in wetsontwerpen vervat moeten zijn terwijl zij tevens een tweederde meerderheid behoeven. Het aanhan gige ontwerp noemde hij dan ook verderfelijke product en hij schudde in de geest hartelijk de hand van mr. Stokvis, die er ook zo over dacht, al was deze dan communist! In dat geval zou deze nacht mis- schien wel een zeer bewogene zijn geweest en mogelijk met een kabi- netscrisis zijn geeindigd. Ook nu moest de regering echter nog enige concessies doen. De minister van overzeese gebiedsdelen nam een tekstverandering van de heer Oud (V.Y.D.) over en ook streek hij ten- slotte de vlag voor de wens van de heer v. d. Goes v. Naters (P.v.d.A.) om reeds binnen een maand bij de Kamer bekrachtiging van de op grond van deze volmachten geno- men besluiten te vragen en niet binnen drie maanden, zoals in het ontwerp was gesteld. Het is wel interessant te overwegen, dat de fractieleider van de P.v.d.A. bij een twee-partijen-kabinet misschien wat minder vrijmoedig zijn wensen had kunnen benadrukken en ook was het een eigenaardige speling van het lot, dat hij wat dit betreft nu zelfs nog in een schuitje raakte met de heer Oud! Strijd met de Grondwet? Uit het Voorlopig Verslag viel al wel af te leiden, dat de Kamer het intussen niet zo gemakkelijk zou vallen om over inderdaad niet ge- ringe bezwaren heen te stappen. In de gewijzigde grondwet staat, dat voor zover de overgangstijd voor zieningen vordert, deze getroffen zullen worden bij de wet. Men zou dus menen, dat de Kamer uitge- werkte regelingen voor zich zou krijgen. In plaats daarvan werd haar nu echter gevraagd de regering een bianco volmacht te geven met alleen nog een mogelijkheid van critiek achteraf. Vooral voor de oppositie was voor alles de vraag of men dit niet in strijd met de grondwet moest heten. Ja. zei de i heer Schouten. Artikel 210 stelt uit- Bittere noodzaak In deze rij schaarde zich tenslotte ook de heer Welter. Hij en de heer Schouten (A.R.) lieten de deur ech ter nog op een kiertje open staan door te betogen, dat zij alleen dan met de regering mee wilden gaan wanneer deze aannemelijk kon ma ken, dat het inderdaad bittere nood zaak was. Zowel prof. Romme (K. V.P.) als de heer Oud (V.V.D.) con- strueerden hier een tegenstelling uit. Hoe rijmt men dat, vroegen zij; als het in strijd is met de grondwet. mag men er toch nooit in bewilli- gen. De heren Schouten en Welter wisten zich daar echter wel uit te redden. Wii bedoelden staatsnood- recht in de strikte zin van het woord, aldus hun repliek en hoewel minister Sassen later een zeer som ber beeld van de toestand ophing. bleken zij dit recht daarop toch van geen toepassing te kunnen verkla- ren. Zij, die het pad vobr de minister effen'den, waren vooral prof. Romme mr. Oud. Hoewel zij onderling was dat voor zover zij een datum stelde en zich stelde op de grond- slagen vervat in art. 208 en 209 van de Grondwet. Een vaste hand Ook al wil men dit geen gewron- gen constructie noemen, zij zou de Kamer misschien toch niet geheel aanvaardbaar zijn voorgekomen, wanneer de minister ook geen an- dere pijlen op zijn boog had gehad. Waarom die haast, bleef de heer Ti- lanus (C.H.) nog vragen, is dat al leen om de plaats van dr. van Mook te vullen en ook hij wilde na- dere bizonderheden horen over de noodtoestand. Wel zeer had het hem geschokt, dat de regering in de Memorie van Antwoord zelfs met de portefeuille rammelde. Wat dit betreft duwde hij de minister het Boek der Spreuken onder de neus, waarin te lezen staat: „Een zacht antwoord keert de grimmigheid af, maar een hard woord doet de toorn oprijzen"! De heer Vonk (V.V.D.) zei een zeer waar woord, dat het hier in de grond van de zaak om een kwestie van vertrouwen ging. Hij bleek dat vertrouwen wel te kunnen opbren- gen en ook nu was het hem een vreugde weer te kunnen benadruk ken, dat er van deze regering toch heel wat meer daadkracht uitging dan van de vorige. Men kan hier- over twisten. maar een feit is. dat deze bewindsman van Overzeese Gebiedsdelen een onverdeeld gun- stige indruk op de Kamer blijft ma ken. Ook deze nacht gaf hij de Ka mer weer dat vertrouwen mee van dat er een man aan het roer staat, die het niet heeft omgebogen. maar die toch zeker een vaste koers zal sturen. Uit zijn antwoord bleek. dat dit wetsontwerp inderdaad voor de opvulling van de plaats van dr. van Mook zou kunnen worden gebruikt. (Van onze Haagse correspondent.) NAAR WIJ VERNEMEN is nog deze week de vaststelling van de nieuwe melkprijs te verwachten. Hoedeze zal zijn? Verwacht wordt, dat de huidige prijs met e6n cent verlaagd zal worden. Het Directoraat voor de Prijzen deelt ons mede, dat de" vaststelling van de melkprijs een zaak met zeer veel haken en ogen is. In de eerste plaats zal door de regering vastge- steld moeten worden, welke prijs aan de boeren zal worden betaald. Daarover wordt nog overleg ,ge- pleegd met de Stichting van de Ar beid. De verlaging met een cent per liter van de uiteindelijke consumen- tenprijs kon het directoraat noch bevestigen, noch ontkennen. Naar verluidt zou ook deze week de mi- nimumprijs voor boter worden vast- gesteld en bepaald worden op f 4.30 a f 4.40 per kg. Dit ontkende het Directoraat echter ten stelligste. Bij K B. is gratie verleend aan Pieter Kuiper. tot doodstraf veroor- deeld bij sententie van 't Bijzonder Gerechshof te Arnhem. De dood straf is veranderd in een levenslan- ge gevangenisstraf. ook nog een juridisch debatje hid den, bleken zij het toch wel in grote lijnen eens te zijn met de minister, die wat de staatsrechtelijke zijde van het vraagstuk betreft betoogde. dat deze wet zelf een voorziening was als in art. 210 van de Grond wet werd bedoeld. Zij was dat door de bepaling van het onderwerp, zij De noodtoestand in de republiek Sterk en ernstig schilderde hij vervolgens het beeld van de huidige situatie. Beval de Renville-overeenkomst de evacuatie van 20.000 Republi- keinse soldaten, op het ogenblik opereren er al weer 11.000 op Java. In een week was het aantal incidenten opgelopen tot 231. De laatste week waren er 48 moorden en ontvoeringen. De mogelijk nieuwe besprekingen met de re publiek, waarvoor door het aan- hangige ontwerp nog ruimte wordt gehouden, kunnen zeker niet met succes bekroond worden, zolang deze bestandsschendingen voortduren. Zoals reeds gezegd, men zou nog over de juridische volmachten kun nen twisten. de Kamer had er ech ter goed aan gedaan ook eenstemmig dit twisten te staken bij de schilde- ring van een dergelijk beeld. De Communisten tegen de republiek! En dan tenslotte nog iets over de politieke kant van de debatten. De heer Welter bleef ook nu betogen, dat de hele zaak „verprutst" was, al zou de kant misschien het schip nog keren. Ook nu zou de regering weer enkel willen praten en niet handelen. De opmerkelijkste en waarlijk vermakelijke betogen kwamen in dit opzicht van de Com munisten. Men moest er nog even aan wennen, maar de heer de Groot zei het toch: De regering Hatta? Het mocht wat, een stel terroristen was het. Hatta zelf? Een Quisling van het Amerikaanse koloniale kapita- lisme. Erger, een agent van het Ja- panse fascisme! Hij, de Groot, had dat altijd al wel geweten, maar zo lang het Indonesische volk er vrede mee had, had hij het maar laten gaan! Het begon de Kamer op het laatst al te gortig te worden en er klonken uitroepen van alle kanten. Vooral de heer v. d. Goes gaf partij en dat liep natuurlijk uit op een compleet socialistisch-communis- tisch heibeltje. De beer v. d. Goes verweet de heer de Groot een reis waarop hij instructies had gehaald, waarop de heer de Groot op zijn beurt betoogde, dat hij ook niets van de reis van de heer v. d. Goes naar Rome had gezegd. De heer v. d. Goes verweet de communisten dat ze onze soldaten lieten vermoor den, nee, jullie sturen ze in het vuur" was daarop de repliek van communistische zijde Zo kwam dan, Dinsdagmorgen het slot, Zoals reeds gezegd, de rege ring won het pleit, moge de vrucht van dit alles zijn, dat rust en orde in Indonesie wederkeren en dat he nieuwe rechtsorde spoedig uit de verf komt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1