Vijf Westelijke landen willen met Amerika' en Canada defensief Atlantisch pact sluiten Stokers in Zuid-Frankrijk bieden verzet Tweede Kamer over de Kabinetsformatie Frans-Belgisch voorstel tot vorming van een West-Europees parlement door Bevin verworpen DE WERELD van vand ■'r- Soldaten antwoorden met tanks en artillerievuur Wie wordt president in Amerika? Chauffeur deed per remplacant zijn middenstahdsexamen EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Verdedigingspact mei Amerika en Canada? Communique van de Consultatieve Raad Sprak Queuille met de Gaulle? Nieuwe commissie zal het probleem nader onderzoeken Nijmegen" slacht- offers opgebaard Sovjet-troepen- beweging in Oost-Duitsland Off icier van Justitie eist gevangenisstraf Kardinaal Hlond begraven Om een dak boven ons hoofd Granaatkop ontplofte Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) FEIT Pagina 1 Woensdag 27 October 1948 44e Jaargang No 11398 Kantoren: ALKMAAR. Langestraat 42 A, teL adm. 2046, red. 2047 K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 DE VTIF West-Europese ministers van buitenlandse zaken, tezamen vormende de Consultatieve Raad, genoemd in het pact van Brussel, hebben hun besprekingen te Parijs geeindigd. In een gisteren uitgegeven communique wordt onder meer gezegd, dat de ministers volledige overeenstemming hebben bereikt over de stappen, die moeten worden gedaan bij de Ver. Staten en Canada om te komen tot een defensief Atlantisch Pact. Ten aanzien van een Europese Unie besloot de Consultatieve Raad een commissie te benoemen, die dit probleem zal onderzoeken. Deze commissie zal bestaan uit vijf Fransen, vijf Engelsen, drie Nederlanders, drie Belgen en twee Luxemburgers. Voorts hebben de ministers hun goedkeuring gehecht aan de onlangs genomen besluiten van de westelijke ministers van defensie, meer in het bijzonder tot vorming van een gezamen- lijke generale staf voor de land-, zee- en luchtstrijdkrachten, die onder leiding staat van veldmaarschalk Montgomery. Ook de accoorden van de vijf ministers van financien met betrekking tot de financiering van het permanente comite in het bijzon der de generale staf werden door de Consultatieve Raad goedgekeurd. pp. - - - mmm. wmmmm Map In verband met de herhaalde aanslagen worden de spoorwegen in Indonesie scherp bewaakt. Het patrouillelopen langs de spoor- lijnen behoort thans tot de dagelijkse taak van de Nederlandse troepen. Een patrouille op weg langs een spoorweg. Links: ser geant Han de Wolf uit Huizen (N.H.), soldaat I Dick van Kuilen- berg uit Maurik-Betuwe en soldaat Ybert Dalm uit Haarlem. Rechts: korporaal Ian Klaver uit Nieuw-Amsterdam, soldaat Wim Wouters uit Veere, soldaat Piet Slagter uit Alkmaar en soldaat Bram Paauw uit Rijnsburg. Com plot om Graziani te bevrijden? WEERSVERWACHTING Op 2 November wor den in de Verenigde Staten van Noord-Ame rika de verkiezingen gehouden, die zullen moeten beslissen, wie in de volgende vier ja- ren op het Witte Huis als president zal resi- deren. Iliitt Dinsdag hebben de Franse troepen tanks, handgranaten en artillerie gebruikt tegen de stakers in Zuid-Frankrijk toen de militairen de mijnschacht Ales te Rochebelle nctbij Nimes wil- den zuiveren. Volgens een mededeling van het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken, probeerden de arbeiders de politie- kazerne, het postkantoor en de sub-prefectuur in bezit te nemen. THOMAS DEWEY HARRY TRUMAN HENRY WALLACE De toestand van Kard. von Preysing (Van een bijzondere mede- werker) NOG ALTIJD worstelen wij met de woningnood; niet alleen is er gebrek aan huizen, maar als „nood" molten wij ook verstaan in vele geval- len het gedwongen somen- wonen en het eindeloos wach- ten der verloofden op een dak boven hun hoofd! Nog altijd wordt het tekort vergroot, en eerst eind 1949 zullen we zo ver zijn, dat we gaan inlopen: gewichtige datum, die we met grote vreugde zullen begroeten. OFFICIER WERD DE BENEN AFGERUKT 'Abonnementsprijs <4.25 per kwartaal, f 1.43 pet maand. Incluslef Incasso. Advertentie-tarlef per edltle 16 cL per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ci. per m.m., minimum f 4.familte- berlchten 20 ct.. resp. 50 ct. per m.m. BIJ contract beiangrijke kortlng. Dlrecteur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smlts, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. 3anssen, 3. Toes. Bankrelatles: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET MAN HEDEN A.F.P. meldde gisteren uit Parijs, dat Maandag het gerucht ging, dat in de woning van Paul Reynaud een vergadering heeft plaats gehad, en waaraan werd deelgenomen door de premier Henri Queuille, generaal de Gaulle en Robert Lacoste. Later ■werd gemeld, dat dit bericht in deze vorm niet juist is, Maar sommige waarnemers denken wel, dat door tussenkomst van Lacoste contact is verkregen tussen generaal de Gaulle en Paul Reynaud. Nadat de stoffelijke resten van de bemanning van het KLM-toe- stel in de Nieuwe Kerk te Am sterdam waren opgebaard naast die van 18 passagiers, werd giste ren de gehele dag de laatste eer gebracht door vele familieleden, vrienden, bekenden en tevens door tal van officiele persoonlijk- heden. Hieronder bevonden zich het Ge- meentebestuur van Amsterdam, di- rectie der KLM, buitenlandse ver- tegenwoordigers en deputatie's van stewardesses marechaussee en dou- ene personeel van Schiphol. Een schat van bloemen bedekte de kisten, die in carre stonden op- gesteld, met de namen van de om- gekomenen erop vermeld. Het aantal kransen, dat aan de Nieuwe Kerk werd bezorgd be- droeg ruim vierhonderd en in de loop van de dag kwamen nog voortdurend vele persoonlijkheden en particulieren naar de chapelle ardente om een laatste groet aan de slachtoffers te brengen. Heden zal de begrafenis plaats hebben in de onderscheiden woon plaatsen. PRAAG. De Tsjechoslowaakse nationale vergadering zal heden haar stem uitbrengen over 't nieuwe vijfjarenplan der regering, dat tot doel heeft de socialistische staat 'te vestigen en de nationalisatie op grote schaal door te voeren. Volgens het plan moet in die tijd de export met 40 procent omhoog, voorname- lijk door handel met andere „volks- democratische" landen. Tegelijker- tijd werd bekend, dat uitgeweken Joegoslaven in Praag agiteren, om de leiding van de huidige Joego- slavische communistische partij om- ver te werpen. NEW YORK. De grootste sta king, die New York ooit gekend heeft, is dezer dagen uitgebroken bij het bovengronds passagiersver- voer. Ruim achtduizend leden van de betrokken bond gingen in sta king in verband met een loon- kwestie. Na een oproep van burge- meester O'Dwyer begonnen vijfdui- zend man weer te werken, doch deze legden later het werk opnieuw neer. BOEDAPEST. De voornaamste leden van de Joegoslavische legatie, met aan het hoofd de zaakgelastigde Laso Brankof, zijn afgetreden, om- dat zy, volgens zeggen, het niet eens waren met de politiek van Tito. Ook verklaarden zij, de reso- lutie van de Kominform volledig te steunen. De Joegoslavische gezant fs momenteel in Belgrado en is niet afgetreden. Intussen heeft de Joe goslavische regering de uitlevering van betrokkenen gevraagd, ook al omdat zij beiangrijke sommen geld zouden hebben verduisterd. CHILL Dezer dagen zijn hier documenten in beslag genomen, die er op wijzen, dat de communisten De zteel van de commissie, die de vorming van een Europese Unie zal onderzoeken, zal worden geves- tigd te Parijs. Zij zal tot taak heb ben, de maatregelen, die genomen moeten worden om een nauwere eenheid onder de landen van Euro- pa te verwezenlijken, te onderzoe ken. De commissie zal voorstellen, welke of door de regeringen of door particuliere organisaties zijn gedaan of zouden worden gedaan, in overweging nemen. De commissie zal o.m. de Frans- Belgische voorstellen onderzoeken, die gedaan zijn om de bijeenkomst der Europese Adviserende Vergade ring voor te bereiden, alsmede de Britse voorstellen betreffende de instelling van de Europese Raad, aangewezen door de verantwoorde- lijke regeringen, belast de kwesties van gemeenschappelijk belang te bestuderen. De commissie zal een verslag voorbereiden, dat aan de Adviserende Raad tydens de eerst- komende zitting zal worden voor- gelegd. Tenslotte wordt in het communi que gezegd, dat de ministers van buitenlandse zaken zqn overgegaan tot een grondige gedachtenwisseling over verschillende internationale problemen, waarvan sommige thans het onderwerp der werkzaamheden van de vergadering der Ver. Naties en van de Veiligheidsraad uitma- ken. De Consultatieve Raad heeft ver- der met voldoening kennis genomen van de vorderingen, welke de com- missies, ingesteld na zijn vorige ver gadering, op sociaal en cultureel ge- bied hebben gemaakt. Franse zegslieden delen mede, dat het Frans-Belgische voorstel om een begin te maken met de vorming van een West-Europees Parlement schipbreuk heeft gele- den door de oppositie van Bevin. De Britse minister van buiten landse zaken drong aan op vor ming van een „Europese Raad", bestaande uit ministers der ver schillende regeringen. Deze Raad zou dan van tijd tot tijd kunnen bjieenkomen om aangelegenheden van gemeenschappelijk belang te bespreken. Mr D. U. Stikker, de Nederlandse minister van buiten landse zaken, behield zich iJtfn oordeel vootr, doch minister Bech van Luxemburg steunde 't Frans- Belgische voorstel. Volgens Franse zegslieden slaagde men er tijdens een lange discussie niet in, de kloof te overbruggen. Van Barite zljde werd de verwach- ting uitgesproken, dat er misschien een conference van zeven landen gehouden zou worden de vijf Europese landen, de Verenigde Sta ten en Canada die de details zouden uitwerken van een overeen komst voor Noord-Atlantische vei ligheid. Officiele woordvoerders verklaar den, dat de vijf ministers de kwestie van toelating van andere landen, zo- als ItaliS of de Scandinavische sta ten, niet besproken hebben. Wel hebben zij gediscu .sieerd over de Duitse vraagstukkon, inclusief de crisis rond de Beriijnse blokkade en het lot van de Italiaanse kolo- nien. Verder hebben zij blijkbaar zonder succes gesproken over een gezamenlijke politiek voor Pale- stina. V...V .,V:A -i' "if: ROME, 26 October (A.F.P.). Een redacteur van het socialistische blad „Avantie" zou een samenzwe- ring hebben ontdekt om maarschalk Graziani te doen ontsnappen op de dag, waarop het speciale Hof van Assisen van Rome uitspraak zal doen in zijn zaak. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: VRIJ KOUD Vannacht in het algemeen wei- nig, maar morgen toenemendie bewolking, met in het Zuiden van het land later kans op enige regen. Geleidelijk aan- wakkenende wind uit richtin- gen tussen Oost en Zuid. Vrij koud. nieuw de ingangen van de mijnen en van de fabrieken bezet. Vierhonderd personen werden ge- arresteerd. Hieronder bevonden zich vele buitenlanders. Alle fabrieken en winkels waren gesloten. Bij de gevechten werd een arbeider ge- dood en aan beide kanten vielen gewonden. Volgens het ministerije van binnenlandse zaken zijrj twee soldaten ernstig gewond. Toen de havenarbeiders te Marseille hoorden van de gevechten tussen troepen en stakers, hebben zij het werk on- middellijk neergelegd. Zij verzamelden zich op de Place de la Joliette, een open ruimte in de buurt van de havens en stopten de dienst van de trollybussen. AFP heeft melding gemaakt van een dode en vier gewonden onder de Dinsdagochtend is de kalme stem ming die sedert enkele dagen te Decazeville heerste, verbroken. Overal hebben stakersposten zich verzet tegen de aankomst van de veiligheidsdiensten. De politietroe- pen zqn opgetreden en hebben op- Sterke troepeneenheden," pant- sereenheden en zware artillerie der Sovjet-Unie bewegen zich in de richting der zonale grenzen, zo bericht het in de Duitse taal ver- schijnende officiele Amerikaanse blad „Die Neue Zeitung". Het blad haalt verklaringen van het Amerikaanse leger aan, geba- seerd op waarnemingen door pilo- ten van de luchtbrug. Langs jle ge- allieerde corridor naar Berlijn zijn ongeveer 150 stukken luchtdoelge- schut opgesteld. Sporen van pant- serauto's en vrachtwagens zijn zichtbaar, welke plotseling verdwij- nen in bossen of velden. Men neemt aan, zo gaat het bericht verder dat de Sovjet-autoriteiten ondergrond- se installaties van de vroegere Duitse Wehrmacht zullen herstellen Het aantal in beweging zi.inde stuk ken wordt geraamd op 400 zware verscheidene batterijen tanks en bezig waren in het gehele land een lange-afstandgeschut. beweging voor te bereiden met het doel stakingen en wanordelijkheden uit te lokken. Zo deelde de rege ring mede, BUENOS AIRES. In Argenti na is een organisatie van zwende- laars in valse identiteitskaarten ont dekt, waardoor meer dan driehon- derd personen werden aangehouden. In de grootste Europese steden wer den deze kaarten verkocht, zodat vreemdelingen zonder visum Argen tina konden binnenkomen. Hier- door kregen tegelijkertijd verschil lende buitenlanders vergunning om in het land te blijven. BERLIJN, 26 Oct. (AP) De toestand van kardinaal graaf von Preysing, de 68-jarige bisschop van Berlijn, die Donderdag door een beroerte getroffen werd en ook aan verkalking van de bloedvaten lijdt, is op het ogenblik stationnair. Uit de omgeving van de kardi naal wordt vernomen, dat er nog steeds een kleine kans is, dat de kardinaal weer zal herstellen. stakers te Ales en vier gewonden onder de politie en de troepen. Troepen en politie gebruikten tanks om te Ales door een barrica de van de stakers heen te breken. Een tank vuurde een 25 mm-kanon af om een opening te forceren en er toen docrreed onder een hagel- bui van stenen en ijzeren bouten van de stakers. De stakers verlieten hun vestingen voor de overweldi- gende meerderheid van de troepen. De troepenformaties zouden hebben bestaan uit „tanks, sappeurs, artil lerie, infanterie, republikeinse vei- ligheidstroepen en mobiele garde". De federatie van mijnwerkers, aangesloten bij de CGT, heeft een verklaring uitgegeven, waarin ge zegd wordt, dat de veiligheid van de mijninstallaties slechts verzekerd kon worden door het terugtrekken van de politietroepen uit alle ko- lengebieden. De CGT is „nog steeds bereid tot onderhandelen", aldus de verklaring. In bevoegde kringen te Parijs acht men het n°S te vroeg om een hervatting van de onder- handelingen over 't beeindigen van de mijnstaking te verwachten. Volgens de laatste opgaven van het ministerie van binnenlandse za ken werden bij de veldslag tussen troepen en stakers te Ales 400 per sonen, waaronder vele buitenlan ders, gearresteerd. Een burger werd gedood en vier politiemannen zou den gewond zijn. Eon menigte van 250.000 mensen onder wie boeren, die uit slle stre- i ken van Polen naar Warschau wa- i en gekomen heeft de begrafenis- stoet van kardinaal Hlond door de traten van Warschau gevolgd. De H. Mis werd opgedragen in de ka- thedraal van Warschau door kar dinaal Sapeince van Crecovie. Dc bijzetting had plaats in de crypte van de kathedraal van. St. Jan, waarvan de beschadigde torens zich verheffen tussen de rui'nes van het^oude stadsdeel van Warschau. Van alien die na de bevrijding het departement van Wederopbouw be- heerd hebben, is de huidige be- windsman ongetwijfeld de sterkste figuur gebleken. Mr. In't Veld komt de lof toe er eindelijk werkelijk ..schoj;" in te hebben gebracht en het moet hem een grote voldoening zijn geweest, een bepaalde datum te hebben kunnen noemen waarop de achteruitgang tot stilstand zal zijn gebracht. In het Voorlopig Verslag op het wetsontwerp ..Bijdragen wederop bouw publiekrechtelijke lichamen" vindt men de weerslag van het ver- trouwen. dat de Tweede Kamer in deze Minister stelt. Zelden komt het voor, dat een Voorlopig Verslag aan- vangt met de woorden: „Door alle leden der Kamer werd de indiening van dit ontwerp met grote instem- ming begroet. A1 g e m e e n stem- de men in met de grondgedachte van het ontwerp, waarin een recht op 'n volledig herstel wordt verleend van e schade aan goederen, voor zover leze noodzakelijk zijn voor de uit- oefening van de publiekrechtelijke zaak". Wij stemmen in met die lof: Minister In 't Veld heeft het tempo van de woningbouw opgevoerd en er ernstig naar gestreefd de Provin- ciale en gemeentebesturen meer in het werk van wederopbouw en van volkshuisvesting te betrekken. Juist omdat wij bij Minister In 't Veld menen een open oor te vinden voor het influisteren van middelen die dit tempo nog kunnen verhogen. die bovendien de onaangename en soms kwellende werkzaamheid der nmbtenarii in dit deel der staats- activiteit kan verminderen of doen verdwijnen. juist daarom durven wij met vertrouwen een paar opmer- kingen maken. Voor de Arnhemse Rechtbank stonden Dinsdagmiddag terecht 'n chauffeur, een timmerman en een hoofdonderwijzer. De chauffeur, B. W. M. uit Doornerbrug, kreeg met enkele andere jongens, les van het schoolhoofd J. T. G. uit Huissen, die hen opleidde voor 't JVIiddenstandsdiploma. Het exa- menspook heeft voortdurend rondgeslopen in het brein van de Doornerburger, die volgens de verklaring van een psychiater be- perkte verstandelijke vermogens heefk Hij zag tegen het examen op en kreeg het naar zijn mening lumineuze idee de hoofdonderwy- zer te vragen of er misschien ook een plaatsvervanger gevonden zou kunnen worden, die voor hem het schriftelijk gedeelte van het exa men zou willen doen. „0 ja, er zyn er wel duizend", had de hoofdonderwijzer schertsend geantwoord. Toen de examendag naderde vroeg de candidaat aan het schoolhoofd een briefje met „rem- placanten'. Hier maakte het hoofd de grove fout door M. inderdaad 'n briefje te geven, waarbp enkele na men stonden. De van angst ver- loste chauffeur heeft met dit briefje in een cafe lopen te geuren alsof het een loterijstukje was, waarop een dikke prijs was gevallen. De „remplacant" was spoedig ge vonden. De timmerman, W. H. Fr. B„ uit Huissen, die zelf al was ge- slaagd voor het Middenstandsdiplo- ma, vulde de aanmeldingskaart in en stapte naar het examen, waar het bedrog werd ontdekt door de onderwijzer, die op het ezamen surveilleerde. De gedienstige tim merman zou voor zijn plaatsver- vangerschap gratis autorijlessen krijgen en van de chauffeur tevens gedurende enige tijd diens auto gratis mogen gebruiken. De officier, mr. de Vries, hekel- de scherp de handelwijze van het drietal. Examens zouden natuurlijk geen enkele waarde hebben, indien men plaatsvervangers zou kunnen aanwezen. De verdachte moet heb ben geweten dat hier iets ongeoor- loofds gebeurde. De examencom- missie voor genoemd diploma had spreker verzocht de feiten niet licht te straffen. Hij eiste 3 weken gevangenisstraf tegen B. Tegen de chauffeur werd gegist 3 weken gevangenisstraf voorwaar- delijk met 3 jaar proeftijtl en f 60 boete subs. 12 dagen hechtenis. Bij de behandeling van de zaak tegen de hoofdonderwijzer kwam weinig nieuws naar voren. G. er- kende de feiten en kon slechts ter verontschuldiging aanvoeren, dat hij M. niet ernstig had genomen. De officier vond deze misplaat- ste grap zeer ernstig. Hier is welis- waar niet zozeer opzet bewezen. maar G. had moeten begrijpen, dat op een gegeven moment de grap moest ophouden. G's taak had moeten zijn morele steun te geven. Eis: 3 weken gevangenisstraf. Uitspraak op 9 November. In het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over de Rijksbegro- ting 1949 wordt allereerst uiting ge geven aan de gevoelens van waar- dering, bewondering en dankbaar- heid, die vele leden hebben voor hetgeen Hare Majesteit Koningin Wilhelmina gedurende Haar 50-jarig bewind voor het Koninkrijk der Nederlanden en voor het Neder landse volk is geweest. Men sprak er algemeen zqn voldoening over uit, dat de plechtigheden en het huldebetoon bij het regeringsjubi- leum en bij de troonwisseling, met alleen een hernieuwd bewijs heb ben geleverd van de innige verbon- denheid tussen de volkeren van het Koninkrijk en het Huis van Orange, maar ook zelf een positieve bijdra- ge hebben betekend tot een her- nieuwde versterking dezer banden. Ten aanzien van de kabinetsfor matie gaven verscheidene leden ui ting aan hun opvatting, dat zij een andere oplossing dan de thans ge- kozene verre de voorkeur hadden gegeven. Zij zouden liever een krachtig' parlementair-twee-partijen kabinet hebbe'n gezien, waarvan eerder een principiele politiek kan worden verwacht. Deze oplossing was echter niet mogelijk. omdat de KVP geen twee-partijen-kabinet wenste. Aan vele andere leden gaven deze beschouwingen aanleiding tot een kort wederwoord. Zij erkenden, dat de huidige fractie der KVP een ba- sisverbreding van het nieuw te vor- men kabinet onder de huidifre om- standigheden een noodzakeliikheid had geoordeeld. Doch de fractie der KVP heeft ook een parlementair kabinet gewild. o.a. ter versterking van de politieke kracht van een kabinet op brede basis. Dit is ech ter afgestuit op een voor deze leden niet geheel begrijpelijke weigering van de fractie van de Partij van de Arbeid om een poging in deze rich- ting te ondernemen. Van verschillende zijden betoog- de men in dit verband, dat men een verbreding van de basis, waar op dit kabinet rust, juist in een tiid van nationale en internationale spanningen, alleszins gelukkig acht- te. Een kunstmatige verdeling van het volk in twee min of meer scherp tegenover elkander staande groepe- ringen, n.l. een conservatieve en 'n progressieve, moge wellicht voor de Engelse staatkundige verhoudingen bruikbaar zijn deze ocnstructie past niet bij de Nederlandse verhoudin gen. In »pn der "ffieip'sveth'iiven van r, .j te Ermelo s Pi isdagivo d omstreeks 7 uur en n.-iheldig Jij de gra naatkop, die on een der bureaux als pressepapier gebruikt werd, op de grond gevallen en met gro te kracht ontploft. Er vielen drie in de kamer aanwezige slachtof fers: 'n officier T. Duyx genaamd, werden beide benen afgerukt. een tweede werd minder ernstig ge wond terwijl een derde officier 'n shock opliep. Alle drie officieren werden on- middellijk naar het ziekenhuis Sa lem te Ermelo overgebracht. In het vertrek werd een enorme ravage aangericht, vooral ook doordat een der rondspringende scherven de ra diator van de centrale verwarming vernielde. De verwondingen van een der drie officieren bleken minder ernstig te zijn dan aanvankelijk gemeld werd. Hij kon enkele uren later uit het ziekenhuis ontslagen worden. Zeer ernstig gewond is de officier wiens beide benen werden afgerukt. De derde officier, die in shocktoe stand verkeert, is de 32-jarige J. P H. de Klerk. Ten eerste lijkt ons een reorgani- satie van het Departement dringend nodig. Er zijn veel te veel instanties die ingeschakeld moeten worden al- vorens tot bouw kan worden overt gegaan. Wat een verlies aan tijd. aan geld, aan werkkracht! Wat een bron van ergernis, van wrijvingen. van ambtelijke bemoeizucht! Wil dit alles beter worden dan is reorgani- satie. d.w.z. een andere opzet ge- naard aan een ten dele andere bezetting. d'-inaend nodig! De gerin- ge nersoneelsafvloeilng. die heeft nlaats gehad. weerspiegelt de te ge- ringe energie die aan dit probleem is besteed! En toch is een rationele organisatie geboden. willen de ge- breken worden weggenomen en wil de positieve uitwerking beter wor den. Is biiv. Ijet aantal van 13 arehi- toeteneommissies met 60 leden niet beslist teveel' Ziin de bouwkosten nog niet altiid te hoog? We'kt de verdelin" nan de sticbtingskostee in een rendabel en een onrendabel flooi wel naar beboren? Ton tweede is in de kringen der K VP een gedachte naar voren "ebraebt. waarvan de verwezenlij- king do Minister machtie zou kun nen belnen. om kwaad te weren en nog meer goeds te verrichten. On eenvo"dige wiize zou men n.l. de ambteijike bemoeiingen aan- zienliik kunnen benerken. indien men enige standaardtvoen voor wo- ninf- en hoerderiienbouw invoerde. 7odnnie, dat daa'bii vnoraf de ze- keTheid kan bestaan dat gnedke'1- riue zou worden gegeven Tn dit cvsteem was enkel nodig de benor- deiin" van eeliikheid van de ont- wnrn°n wonine of boerderii met een der standaardtvoen. Wie biev_ van. om welke reden dan ook. vulde afwjiken. zou zi"h de rnoeite moeten vetroosten de administratieve -omoslomo van nil on do kooo toe to nemen. Rezwaren kunnen moei- liik tegen een st.andaardtvne be staan waar b v. de nrefabricated huizen vanzelfsnrekend hiertoe be boren en ook anderszins de be- voemdste arobiteoten bii bouwen on "rote sebaal zieb aan bepaalde tv- nen hieldon. Wii geloven. dat bier- mede veel gemoedsrust. veel tiid en veel geld gewonnen zou kunnen worden; en, nog meer: dat ergernis. ambt.enarii en nood voorkomen of aanmerkelijk verminderd zouden worden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1