BEURS EN FINANCIeN PELS' Oude Jenever en Likeuren Felle brand in het Rog-gebouw r K.V.P. heeft een nieuw bestuur gekregen ALKMAAR EN OMSTREKEN Munitie bemoeilijkte de blussing v.. J De heer de Zeeuw thans voorzitter Conductrices „Een wereld vol betovering" 100 gram extra vlees J NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Woehsdag 27 October 1948 PAG 2 Ontspanningsavond voor de militairen Onze agenda Aantrekkelijke Klimop-avond ANTI-LAWAAI- CAMPAGNE Verkeersorde bevordert stilte; Stilte bevordert veiligheid. VJ Donateurs-concert Postharmonie Nieuws van Olympus Bijzondere Kantonrechter 14 gefuigen in een zaak OOCSTDANKDAG L.T.B. KOERSEN VAN AMSTERDAM VAN 26 OCTOBER 1948 Iedere dag worden thans de dagen korter ilonkeren in de glazen. Kille duistemis buiten gezellige sfeer binnen ALKMAAR TELEFOON 2585 (Adv.) V. ZIJN ER VOOR HET PUBLIEK Veilingoverzicht „De Streek" MARKTOVERZICHT 's-GRAVENHAGE, 26 Oct. Met ingang van heden geeft bon 336 algemeen (voorkomen- de op A, B, C-kaarten) recht op het kopen van 100 gram vlees. Deze bon blijft geldig tot 6 No vember 1948. Deze extra ver- strekking is mogelijk dank zij de ruime aanvoer van slacht- vee. Na twee 'en twintig jaar.. V. Marktoverzicht y Purmerend In het Rog-gebouw hrak gis-> terenavond omstreeks negen uur een brand uit die zich aanvanke- lijk nogal ernstig liet aanzien, doeb dank zij het energieke op- treden van de brandweer onder leiding van haar commandant, de heer J. van Maarleveld, vrij spo<» dig kon worden bedwongen waar- bij het gevaar, dat de Grote Kerk dreig^e te lopen, tevens wcrd bezworcn. Om negen uur werd aan het poli- tiebureau door een tweetal dienst- doende agenten brand gemeld in het Rog-gebouw waarna de direct gealarmeerde brandweer om drie minuten over negen uitrukte met twee motorspuiten en een ladder- wagen. Het vuur, dat reeds fel om zich heen greep, werd direct inge- sloten en door een vijftal stralen bestreden. De vuurhaard bleek zich te bevinden in de z.g. „rustkamer", in gebruik bij het zevende regi ment infanterie. die vol gestuwd lag met uitrustingsstukken, stro- zakken en munitie. Het was voor de brandweer uiterst moeilijk de blussing ter hand te nemen. vooral toen er geroepen werd: ..munitie, munitie". Men stond voor de keus het gevaar koen onder de ogoc te zien, of te retireren. De AlkrRiar- se brandweer. die voor geen klein- tie vervaard is. koos het eerste en droiTg vooruit ondanks geweerpa- tronen. handgranaten en pantser- vuisten. Voorts werd het werk bemoei- li.ikt door de vele militairen, die weliswaar alien de behulpzame hand boden, maar wier aantal aan- vankelijk te groot was om de situ- atie te kunnen overzien. Ook de medewerking van de militaire lei ding was niet zoals hii wezen moest Op het terrein van de brand is nu eenmaal de brandweercommandant de meester en niemand anders! Nadat het vuur ingesloten was en de Gsote Kerk voor de vonken- regen was veilig gesteld. moest men een gat in een muur breken alvo- rens op effectieve wijze het vuur te kunnen bestriiden. Inmiddels had de heer v. d. Pol. kerkeliik ambtenaar van de Nederl. Herv. Gemeente zijn voorzorgsmaat- regelen t.a.v. de beveiliging van het kerkgehouw getroffen. Achteraf bleek dat. ondanks de vonken. die in het begin tegen de kerk aan war den gedreven, gelukkig niet nodig te ziin. Het postkantoor. waarvoor ge- vreesd werd, kon worden behouden alhoewel men niet kon voorkomen. dat een tweetal vertrekken, de be- stellerskamer, die tijdig ontruimd kon worden en de leskamer met seintoestellen. alsmede het archief. waterschade bekwamen. Een juist op die dag gedemobili- seerde militair, V., kon op het nip- pertje nog zijn gereedstaande bur- gerkleding redden. Om kwart voor 10 was de brand weer de brand vrijwel meester. doch niet nadat men een aantal hachelijke momenten had medege- maakt.' Tot ruim half twee bleef het. korps ..Kracht en Vlugheid bezig met de nablussing. Op het terrein van de brand wa- ren aanwezig de burgemeester. mr dr H. J. Wiitema, de commissaris van politie, de heer J Dreeuws, de hoofdcommissaris. de heer Rijpma. alsmede verscheidene inspecteurs van politie en een groot aantal agenten, die voor de afzetting zorg droegen. Voorts zagen wij er de garnizoens commandant, luit.-kol. L. J. M. De- fize met de waarn. garnizoenscom- mandant, kapitein Wiegel, de direc- teur van het postkantoor, de ljeer Grevelink, de heer De Waal van de Rijksgebouwendienst en de heer v. d. Plas, districtshoofd van de Prov. Waterleiding, die reeds extra pompen aan het draaien had gezet om zo nodig de brandweer te kun nen ondersteunen met verhoogde druk op de waterleiding, een lof- waardig initiatief. Een viertal vertrekken br&ndde vrijwel geheel uit. doch het post- bedrljf ondervond. buiten de reeds genoemde schade, gelukkig geen grote hinder van het ongeval. al zal door het uitvallen van de be- stellerskamer vandaag de post in Alkmaar wellicht een uurtje later bezorgd worden. Het lijkt ons nogal onverant- woordelijk om in het centrum van een stad als Alkmaar munitie op te slaan, vooral als het, zoals in het onderhavige geval, gebeurt'in een ruimte, die men van buiten af practisch niet kan bereiken, en grenzend aan vitale bedrijven als net postkantoor. Gisteravond hebben onze militai ren weer eens kunnen genieten van een Amenkaanse non-stop revue. Het is ook een belangrijke factor dat de militairen ontspanning heb ben, maar met deze revue hebben onze soldaten wel ontspanning bij uitstek gehad. De aigehele leiding was in goede handen bij J. Untied, daar deze de avond tot een vlot programma heeft gemaakt. Tevens gaf hij ook enige toeren weg in de goochelkunst, welke verbazend ge- raffineerd waren en de toeschou- wers van verwondering de monden deed sperren. Verder hadden we Jaap Tol, dje met zijn voordrachten en liedjes met een filosofische in- slag een groot succes oogstte. Koste- liik was van hem de imitatie van een palingboer in Amsterdam. Ge rard van de Woude, de een ieder bekende radio-pianist, toonde zijn kunsten op de piano in potpourri's. De Silva's met hun guitaar en gees- tige liedjes hadden ook het pleit bij de soldaten gewonnen,, maar het succes van de avond was toch wel het trio de Vries. Deze lieten nu eens de specifieke cowboy-liedjes horen. zoals ze zijn in hun oor- spronkelijke vorm. De jongens bra- ken de zaal bijkans af in hun warm applaus. Tot slot sprak kornet Herrebout enige hartelijke woorden van dank tot de mensen die deze revue tot Stand hadden gebracht en dit voor de soldaten belangeloos ten beste hadden gegeven. Echt voldaa'n gin- gen de soldaten naar hun diverse kamers en dat was misschien wel de grootste dank voor het gezel- schap van gisteravond. GULDEN VLIES: Toneelgr. Comedia met „Vorstelijke Emigranten", 8 uur. Bioscopen: HARMONIE: Een onvergete- lijke melodie, alle leeftijden. 8 uur. VICTORIA: De verdoemde, volw., 8 uur. CINEMA: Welcome Stranger, alle leeftijden, 8 uur. APOTHEKEN: Schouten-Oele, Koorstraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: J. Smidt, Omval 60, tel. 3931. STED. MUSEUM: Tentoon- stelling „Alkmaar in de laat- ste 50 jaar". Van 1012 uur. 's Middags van 25 uur. 's Avonds van 79 uur. A.s. Donderdag is er weer een bijeenkomst. De heer en mevr. Ooft zijn nu beide onze gasten. De heer Ooft komt spreken over Suriname en deze avond zal wel net zo inte- ressant en leerzaam worden als de vorige. Wij rekenen dan ook weer op een massale opkomst. Vervolgens roepen wij al onze leden op om o.s. Zondag op het Feest van Christus Koning deel te nemen aan de grootse demonstratie. Om twee uur verzamelen alle ver- enigingen zich op het Doelenveld. Natuurlijk zijn jullie alien van de partij. Wie nog niets heeft geofferd voor de Bloemenhulde doet dit a.s. Donderdag op de bijeenkomst. Meisjes denk aan onze leus en onze voornemens bij het begin van dit jaarprogram gemaakt. Laat daarom a.*. Zoijdag niemar^ van „Klimop" achter blijven. Wij rekenen op je. A.A.Z.A.- EN n-VERPLEGINGS- FONDS Wij verwijzen naar een adver- tentie in dit nummer van het R.K. Verplegingsfonds Alkmaar, waarin de verzekerde bij dat fonds wordt medegedeeld, dat het fonds, han- gende de kwestie met het A.A.Z.A., tot nadere aankondiging de bijko- mende kosten van ziekenhuisver- pleging vergoedt. Wij ontvingen voorts van het bestur van het A.A. Z.A. een schrijven naar aanleiding van ons artikel in ons nummer van Zaterdag, welk schrijven wij van daag wegens gebrek aan plaatSr ruimte niet konden plaatsen; wij hopen dit morgen te doen. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER J. de V., Zaandam, gevaar voor verkeer veroorzaakt, f 60 of 20 dg. Fr. I., Alkmaar, benadeling, 8 m. voorw., proeftijd 3 jaar. toezicht Prot. Chr. Reel.; F. J. Q., Heem- stede, diefstal, f 40 of 20 dg, 4 m. voorw., proeftijd 2 jaar, toezicht R K. Reel. Alvorens de Postharmonie met de afwerking van haar program begon, werd deze avond met een kort woord ingeleid door de voorzitter van het corps, de heer G. Tisscher. Spr. dankte alle donateurs, her- dacht de overleden voorzitter, de heer van Houten, en deelde mede, dat de dirigent G. Anderson wegens ongesteldheid verhinderd was dit concert te leiden, deze taak was nu overgenomen door zijn zoon, D. An derson. In aanmerking genomen dat de plaatsvervanger wegens het kor- te tydsbestek voor een moeilijke taak stond en natuurlijk niet alles tot in details kon verzorgen, konden we constateren dat hij op succes- volle wijze heeft waargenomen. Zijn directie kenmerkt zich door een grote vitaliteit en dit was ook te bespeuren in de reactie van de exe- cutanten, zodat het gehele pro gramma een zeer levendig karakter droeg. De openingsmars ..Jubel- ,klange" van Ernst Uebel, verliep m "een strak en rythmisch tempo. De Ouverture Romanesque van Jakma boeide' door een zeer goede con- trastwerking in de nuancering. De Slectie uit de Vogelkoopman van Zeller, was niet de sterkste zijde •van dit concert en had technisch nog wel wat zwakke plekjes. De aangenaam klinkende wals van Jakma werd gevolgd door het Fan- tasie ballet van Montagne, en hier werd wel het meest muzikale vim de avond geboden. De mars „Mooi Amsterdam" van Beekhoven vorm- de de afsluiting van het muzikale gedeelte. In totaal beschouwd kan de Postharmonie op een geslaagd donateursconcert terilgzien, Het is nu eenmaal gebruikelijk dat °nk louter amusement op een dergeliike avond een kans krijgt. Daar is na tuurlijk geen bezwaar tegen. maar wat z«u het niet mooi zijn wanneer men in de toekomst, uitsluitend mu ziek kon geven, met biiv. medewer king van een goede solist. Maar we hebben nu eenmaal te maken met hetgeen ingeburgerd is. De Toneel- verenieing van de P.T.T. heeft met veel bijval oogevoerd ,.Hoera. wi) erven", van Tab Moei, onder regie van J. Doggen. De spelers gaven alien 't beste van hun krachten en dit werd door de aanwezigen ten zeerste op prijs gesteld. We zijn er van overtuigd. dat de volgende con- certen van de ..Postharmonie" met evenveel appreciatie als deze avond door de donateurs zullen worden gevolgd. W. Schreurs Vrijdagavond a.s. wordt de eer ste clubavond gehouden bij de heer Jol, Luttik Oudorp 28, cafe. Dit zal de eerste clubavond zijn en daar het voor de scheidende voor zitter, de heer Gerver. de laatste zal zijn, wordt ieder lid verzocht aanwezig te zijn (dames en heren) daar deze vooral bedoeld is als af- scheidsavond van de heer Gerver. Wij rekenen op u. De Olympusman. GESLAAGD ALKMAAR Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor het propaedeutisch examen electro-tech- nisch ingenieur de heer V. Buis al- hier. In Victory werd gisterenavond een algemene ledenvergadering ge houden van de afdeling Alkmaar van de K.V.P. De vergadering was door tachtig leden bezocht. De voorzitter, de heer Fr. Otten, stond in zijn openingswoord stil bij de dit jaar gehouden Tweede Ka- merverkiezing, waarbij de K.V.P. weer als de grootste partij uit de bus kwam, hetgeen beschouwd kan worden als een belang voor land en volk. Hij dankte dit mede aan de intensief gevoerde propaganda, waaaraan de afd. Alkmaar ook haar steentje had bijgedragen. Spr. bracht dank aan de leden van de Actiegroep en alle anderen, die aan deze verkiezingspropaganda hadden medegewerkt. De K.V.P. is echter niet uitslui tend verkiezingsorgaan "zo ging de voorzitter verder doch stelt zich ten doel de politieke vorming en de staatkundige ontwikkeling van haar kiezerscorps. Aan de hand van de richtlijnen van het Partijbe- stuur. die spreker nader aangaf. zal het nieuwe bestuur in deze richting werkzaam moeten zijn, terwijl de Actiegroep tot nieuw leven zal moeten worden geroepen en ge maakt tot een blijvend hulpcorps, waar het bestuur op bouwen kan. Spr. vroeg tenslotte de aandacht voor De Opmars, het 14-daags pro- paganda-orgaan van de K.V.P. en wekte de leden op, deel te nemen aan het politieke leven in de afde ling en anderen daartoe. aan te sporen. De heer van Slingerland werd door de voorzitter gehuldigd naar aanleiding van zijn 25-jarig jubi- leum als raadslid. Hem werd dank gebracht voor het vele werk, dat hij in de 25 jaar voor de afdeling Alkmaar had verricht. Medegedeeld werd dat van de heer van Slingerland nog een dank- schrijven was ontvangen voor de ajtentie hem door de; afdeling bij zijn feest gebracht. Voorts werd aandacht gevestigd op de circulaire van het partijbe- stuur, waarin sprake was van het Partif-Congres, dat medio December te Utrecht zal worden gehouden. Op dit Congres wordt vooral de aan dacht gevraagd voor de induStriali- satie, voor de jeugdpolitiek en cul- tuurpolitiek. Afgevaardigden naar dit belangrijke congres zullen op de volgende vergadering worden aan- gewezen. Hierna waren er verschillende verkiezingen aan de orde. In het bestuur werden gekozen mej. C. H. Kamphuys en de heren C. Admi- raal, B. van den Berg. Th. Gouds- blom. Dr. J. Jungerhans, H. Koop- meiners, C. Venneker, I. Vleugel en D. Woldendorp. Nadat de heren Woldendorp 'en Venneker te ken- nen hadden gegeven de voorzitters- functie niet te zullen aanvaarden en laatstgenoemde, om de voorzit- tersverkiezing te vergemakkelijken, als bestuurslid had bedankt, werd na enige stemmingen, die een enigs- zins sensationeel verloop hadden, de heer de Zeeuw in de vacature Ven neker gekozen. Na weer enige stem mingen koos de vergadering de heer de Zeeuw ook tot voorzitter. De heren Jungerhans en van Slin gerland werden herkozen als can didaat voor het Kieskringbestuur; de heer Venneker werd herkozen als candidaat voor het Statenkies- kringbestuur. Tot afgevaardigden naar de Rijkskieekringvergadering werden gekozen mej. Kamphuys en de heren Woldendorp, Venneker, Admiraal, de Zeeuw, Vleugel en Koopmeiners. Tot afgevaardigden naar de Statenkring de heren de Zeeuw, Woldendorp en Otten. Intussen waren onder de aanwe zigen vier jaar-abonnementen op de Opmars verloot. De voorzitter bracht dank aan de afgetreden be- stuursleden en sprak de wens uit, dat het nieuwe bestuur er in mocht slagen het politieke leven in de af deling tot bloei te brengen. De heer van Slingerland dankte de voorzitter voor zijn woorden van gelukwens en waardering, in het begin van de vergadering aan zijn adres gesproken, waarna de heer Venneker de voorzitter dank bracht voor hetgeen hij gedurende zijn twee-jarig bestuurslidmaat- schap voor de afdeling had gedaan. Het was intussen kwart voor twaalf geworden zodat de voorzitter het tijd vond de vergadering te sluiten. Wij moeten hier aan toevBegen dat bovenstaand verslag geen ge- trouwe weergave is van het ge> beurde op deze vergadering. Wel licht zullen de notulen een levendi- ger beeld geven van deze bewogen vergadering, zodat wij de leden. die er meer van willen weten. aanspo- ren de volgende vergadering te be zoeken. BILJART-NIEUWS De uitslagen van de gisterenavond in klasse B gespeelde wedstrijden zijn: Drie Ruiten—ZEKZ 64 VolhardenLindenhoek 82 Excelsior BOptimisten 64 HarmonieExcelsior A 64 POLITIEVARIA De huismoeders worden aange raden haar wasgoed 's avonds vroe- ger binnen te halen. Gisteren wer den twe aangiften van diefstal ge daan, een betrof een diefstal ach ter een perceel in de Rebesstraat en een achter de Papiermolen- straat. In de nacht van Maandag op Dinsdag is ingebroken in een perceel aan de Paul Krugerstraat Een flinke hoeveelheid tafelzilver wordt vermis! Gisteren.is een per- soon aangehouden. die gesignaleerd stond in het politieblad. Voetbal- straat trapten een hal door een lende iongens in de X. van 't Veer- ruit. Toen er geen bewoner naar buiten kwam, namen zij poolshoog- te. Er bleek, dat er niemand thuis was. De jongens schoven een raam open, gingen naar binnen, pakten de bal en gingen door de voordcur weer naar buiten. Oo het politie- bureau zijn ze onderhouden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Anna' M., dochter van H. Hemels en A. M. G. M. Kofman, lozeph C. M„ zoon van A. W. Ven- del en J. A. van der Aar, Alida M., dochter van F. D. Berkhouwer en V. Groot. Gehuwd: Petrus Hoetjes en Jo hanna P. Termaat. BESTUUR H. K. W. Ten gerieve van degenen, die de gids voor Katholiek Alkmaar ge- bruiken, laten wij hier de muta- ties volgen in het bestuur van de H. K. W, Voo'r de Bond van Handels-. Kan- toor_ en Wlnkelbedienden afdeling Alkmaar staan genoteerd als secre- taris de heer P. Biemans, als pen- ningmeester de heer R. van Mas- trigt. Men gelieve dit te verande- en als volgt: Seer.: N. J. C. L. Idema, Kievitstraat 19; Penning- meester: J. Zonderhuis, Eikelen- bergstraat 30. - Voor de Bijzondere Kantonrechter werd gisterenmiddag een zaak be- handeld tegen Hendrik Schilpzand, die in de oorlogsdagen op Texel woonde. Hij werd er van beschul- digd lid geweest te zijn van de NSB en reclame gemaakt te hebben voor de Waffen SS, door biljetten op te hangen, waarop te lezen stond: Meldt u aan voor de Waffen SS". Als aanmeldingsadres moest dan volgens een der getuigen de naam van Hendrik Schilpzand onder het biljet hebben gestaan. Nu bleek, dat beschuldigde inderdaad van 1935 tot 1939 lid geweest was van de NSB, maar daarna had bedankt als lid. Merkwaardig wa? het toen ech ter, dat hij in 1942 een brief ontving van de NSB, waarin vermeld stond, dat Schilpzand als lid werd ge- royeerd, omdat hij de goede geest in de partij verstoorde. Volgens een ter zitting verschenen getuige, die groepsleider was geweest van de NSB, had Schilpzand inderdaad in 39 bedankt als lid, doch dat dit niet doorgegeven was, moest een fout zijn van de hoofdadministratie. Van de veertien getuigen, die waren opgeroepen, had er slechts e£n verstek laten gaan. Verder wa ren er twee getuigen a charge en elf a decharge. die stuk voor stuk aan een verhoor onderworpen wer den, hetgeen natuurlijk nog al enige voeten in de aarde had. Na het horen van de getuigen voerde mr. J. A. Kramer uit Amsterdam een vrij uitgebreid pleidooi, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat de fei- ten. zo ze waren voorgelegd, geens- zins bewezen waren. De uitspraak volgt Vrijdag 5 Nov. BERGEN Afgelopen Zondag hield onze afdeling Bergen N.H. van de L.T.B. haar jaarlijkse Oogstdank- tlag. s Morgens om 9.15 uur werd door de geestelijk adviseur, kap. Koning, de Hoogmis opgedragen voor de afdeling, waaronder byna alle leden ter H. Tafel naderden. Uit de door de leden aangebrachte offergaven (welke voor de zieke parochiansn bestemd waren) hadden de Eerw. Zusters een kleine hoeveelheid uit- gezocht en deze werden onder de H. Mis door enige bruidjes naar het altaar gebracht. Daar deze Zondag Missiedag was, had de geestelijk adviseur tegelijk met zijn missie- predikatie toch ook gelegenheid enige woorden tot de feestvierende L.T.B. te richten. 's Avonds 8 uur begon in het gebouw ,,'St. Jan1' de feestavond voor de leden met hun dames. Deze keer was het bestuur er toe overgegaan ook de jongeren, de L.T.J., uit te nodigen, die alien present waren. De voorzitter liet in zijn openings woord uitkomen, dat deze jonge- mannen eigenlijk toch de toekom- stige L.T.B.-ers waren, die later de vereniging moesten voortzetten. De geestelijk adviseur, die hierna op eigen verzoek een ,.gemoedelijk praatje" hield, wees er op, hoe in heel vroegere tijden al hetzelfde werd gedaan, nl. door offergaven dank te brengen aan God, de chris- telijke naastenliefde te bevorderen en hierdoor een voorbeeld te zijn voor anderen. 't Toneelstuk ,.De true van Tinus", opgevoerd in 2 bedrijven, werd een groot succes, waar meerdere keren de lachspieren danig om in bewe- ging kwamen. Het hartelijk applaus na afloop bewees hoe het .publiek het ten tonele gebrachte wist te waarderen. De verloting als attractie viel bij- zonder in de smaak en menigeen kon na afloop met een prijs of prijsje huiswaarts keren. Hierna vor.k. ACTIEVE AANDELEN 25 Oct Koloniale Bank A 92 Ned.-Indische Handels Bank A 113J/< Ned. Handel-Mij cvA 157'A Alg. Kunstzijde Unle A 1487« Bergh J 250-1000 A 299 v. Berkel's Patent A 122'A Calvd-Delft cvA 158 Kon. Ned. Hoogovens A 192 Lever Br. Unilever cvA 2877« Philips Gloeilampen gbvA 2327« Wilton-Feijenoord A 178 Dordtse Petroleum A 2947s Kon. Petroleum A 322'/« Amsterdam Rubber A 1647< Bandar Rubber A 139 Holl.-Amerika Lijn A 167'A Java-China-Japan Lyn A 150 KNSM Nat.bez.v. A 150 Kon. Pakketv. Mij, A 169 le tape l.tape 26 Oct 26 Oct 149'A 286 232lA 321 162'A 114 158 150'A 298'A 121 157 193'A 288 235 175 298 324'/. 164 138 170 153'A 151'A 172 Ned. Scheepv. Unie A Rotterdamse Lloyd A Stoomv. Mij. Nederland A HVA A Javase Cultuur A Ned.-Ind. Suiker Unie A Ver. Vorstenlanden A Deli-Batavia My. A Deli-Maatschappij A Senembah Mij. A ACTIEVE OBLIGATIES Nederland 1948 37. dito 1947 3V.-3 dito 1937 3 $-lening 1000 3 Invest, cert. 3 Ned. 1962-64 z.bel. dito m.bel. N.W.S. 1000 27. Nederl. lOOSp.C 27. N.-Ind. 1000 '37 A 3 OBLIGATIES EN PANDBRIEVEN v.k. 26 Oct. Kon. Petroleum 37. 103'A« 1037.. Deli Spoorweg 37. 977. 97'/. N.-I. Spoorw. '02 37. 68 68 AANUfcLEN Lev. Br. 6% PA 144'/. 145 Idem 4% PA 105 105'/. Aniem A 103'/. 103 N.-Ind. Gas A 111'/. 110'/. N.-l. Sp.-Mij. A 28'/. 28'/. Sem.-Cher. A 11'/. 11'/. VOORL. GENOT. AAND. Alb. Ifeyn N.A. Vredestyn N.A. Fitting Walvischv. Nrd. I. Verz.v. Schokbeton Zwitsal A A A A A A A 188 145 98'/. UFA 95 144 1307. AMERIK A AN SE FONDSEN 187 1447. 98'/. 113'/. 144 130 Anaconda Bethl.St. Chrysler Gen. Motor. Int. Nick cvA cvA qvA cvA cvA 397. 1177. 122'/. 637. 34 387. 1207. 337. Kennec. Rep. Steel U.S. Steel Cit. Serv. Nrth. Am. Cont. Oil MidC. Oil Philips Shell Tidewat. Baltimore Miss. K.T. N.Y. Cent. Pennsylv. 167 1567. 158 257 98 100'/. 457. 1367. 1497. 145'/. 100 977.. 977n 101 977. 98'7.< 987. 80'7n 101 957. cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA 1677. 2557. 1497. 627. 337. 897. 577. 147. 657. 59 65'/. 437. 28 13 6 157. 187. 1697. 157'/. 172 2597. 89 100'/. 457. 1387. 150'/. 1467. 100 97'/. 97'/. 1007. 977. 98'7« 98'7» 807. 80'/.. 957.. 62'/. 327. 897. 557. 15'/. 62'/. 427. 28 13'/. 197. werd gelegenheid gegeven voor vrije nummers, waar door enige jongemannen gebruik van werd ge maakt. Ook de heer C. Hoedjes wist het publiek weer enige tijd te boeien met zyn goocheltoeren en vingervlugheid, waarvoor hem een verdiend aplpaus werd gebracht. Het bondslied, speciaal voor onze afdeling gemaakt door de Eerw. Zusters, werd meerdere malen door de leden en hun dames uit voile borst gezongen. De muzikale opluistering was zeer zeker goed verzorgd. Met een ge- zellig dansje, waar vooral door de jongeren een flink gebruik van werd gemaakt, werd de Oogstdank- dag 1948 besloten. CONSTANT NIEUWENHUIS NAAR BRUSSEL BERGEN. De Belgische „Sur- realistes Revolutionnaires" orgam- seren onder de titel „De la Chose a l'Objet" een internationale ex- positie in het Palais Des Beaux Arts te Brussel. Op deze tentoonstelling die 1 No vember opent, wordt Nederland vertegenwoordigd door de schilders Corneille, Karel Appel en Constant Nieuwenhuys. K. A. B. HEILOO. Zondag a.s. opent de K. A. B. afd. Heiloo. haar win- terprogram met het toneelstuk Als de poorten opengaan" Dit werk zal opgevoerd worden door de to- neelclub van de K. A. B. onder lei ding van de heer Th. Buys Deze avond is tevens bedoeld om het 66- jarig bestaan der landelijke K. A. B. te vieren. De uitvoering wordt gegeven in het Bruno-gebouw en begint om 20 uur. HET T.I.O.L—CABARET DE RIJP. De R.K. Gymnas- tiekvereniging T. I. O. L. schijnt heel wat van plan te zijn door een cabaret-avond tsi organiseren. Zondag 21 en Dinsdag 23 Nov. zal in de zaal van de heer Blok- dijk een programma voor „elck wat wils" ten tonele worden gebracht. Door een keurcollectie van kunsten- makers en acrobaten enz, enz. zal de avond gevuld worden met to- nee! zang, muziek, dans, declamatie goochelen, circusacrobatiek enz. Bovendien zal in de pauze een grote tombola worden gehouden. met een behoorlijke hoofdprijs en vele andere prijzen. GESLAAGD NIEUWE NIEDORP Aan de technische hogeschool te Delft slaag de voor het propaedeutisch examen el.-technisch ingenieur de heer A. G. de Boer alhier. KOLFWEDSTRIJDEN TWEEDE SERIE LANGEDIJK Zondag vond de 2de wedstrijd plaats van de Lange- dijker Kolfbond. De deelneipers, welke vorige week in Concordia hebben gekolfd, kolfden thans bij van Liempt en omgekeerd. De uit slagen luidden als volgt (tussen haakjes het aantal punten over 2 banen): le klasse korpsen Vriendenkring, Nrd.-Scharwoude: G. Hop 144 p. (291 p.); G. Deutekom 138 p. (276 p.J; Jn. Blom 101 p. (209 p.). Samen 383 p. (776 p.). Gezellig Samenzijn, Zuid-Schar- woude: D. Rijper Jr. 138 p. (281 p.); D. Rijper Sr. 141 p. (281 p.); G. Met- tes 155 p. (310 p.). Samen 434 p. (872 p.). Op Maat, Zuid-Scharwoude: P. Molenaar 150 p. (286 p.); G. Keuken 148 p. (278 p.); K. de Geus 144 p (298 p.), Samen 442 p. (862 p.). Onder Vrienden, Oudkarspel: P. Gelder 147 p. (282 p.); C. Vlug 154 p. (308 p.); C. Plakman 129 p. (273 p.). Samen 430 p. (863 p.). Personele kolvers le klasse N. Rijper n.g. (108 p. plus een baan); Jn. Snijders 122 p (266 p.); P. Langedijk Cz. 137 p. (280 p.); T. Pannemans 124 p. (229 p.); P. Kat n.g. (122 p. plus een baan); Jn. Bak- ker 129 p. (242 p.); J. Schrieken 102 p. (228 p.). 2e klasse korpsen Vriendenkring Nrd.-Scharwoude: M. Maars 132 p. (275 p.); W. Glas n.g. (136 p. plus een baan); L. Dek- ker 116 p. (247 p.). Samen 248 p (656 p. plus ££n baan). Gezellig Samenzijn, Zuid-Schar woude: P. Bergen Az. 135 p. (280 p.); L. Schrijver 128 p (246 p.); G Jacet 144 p. (289 p.). Samen 407 p. (815 p;.). Op Maat, Zuid-Scharwoude: K. de Boer 99 p. (187 p.); P. v. d. Welle 125 p. (247 p.); J. Leeuwerik n.g (129 p. plus een baan). Samen 224 p. (563 p. plus een baan). Ons Genoegen, Nrd.-Scharwoude: H. Bekker 127 p. (260 p.); F. Mienes 130 p. (267 p.); P. Jes 90 p. (200 p.). Samen 347 p. (727 p.). Onder Vrienden, Oudkarspel: C. v. Liempt 100 p. (229 p.); Kl. Kat 92 p. (202 p.); D. Appel 133 p. (242 p.). Samen 325 p. (673 p.). Personele kolvers 2e klasse N. Bruin Jr. n.g. (128 p. plus e£n baan); Jb. Beers n.g. (110 p. plus een baan); M. Vlug 111 p. (197 p.); R. Blom 113 p. (238 p.); G. Seven- huijzen 134 p. (268 p.); P. Goet n.g. (106 p. plus e6n baan); K. Schuit Kz. n.g. (118 p. plus £6n baan); C. Langedijk Cz. 90 p. (218 p.); C. Groot 129 p. (243 p.); P. Toepoel 114 p. (233 p.). 3e klasse korpsen Vriendenkring, N^d.-Scharwoude: St. de Rjjke 102 p.;'T233- p.)C. Jongsma 104 p. (229 p.); Jb. Prijs 94 p. (198 p.). Samen 300 p. (660 p.). Gezellig Samenzijn, Zuid-Schar woude: Jn. v. d. Ham 96 p. (185 p.); C. Bruin Jr. 135 p. (237 p.); F. Hink Pz. 109 p. (252 p.), Samen 340 p. (674 p.). Op Maat, Zuid-Scharwoude: P. Glas 89 p. (180 p.); J. Wayboer n.g.; A. v. d. Pijl n.g. (62 p. plus 4en baan). Ons Genoegen. Nrd.-Scharwoude: K! Jes 111 p. (178 p.); A. v. d. Veer 126 p. (262 p.); S. Klaver 130 p. (245 p.) Samen 367 p. (685 p.). Onder Vrienden, Oudkarspel: T. Moey'es 113 p. (239 p.); K! Kooij 92 p. (200 p.): Kl. Dekker 74 p, (158 p.). Samen 279 p. (597 p.). Gelijk de spoorwegen haar con- ducteurs en andere beambten keu- rig in het uniform steken, zo doet dat nu de NACO ook haar conduc trices. Aanvankelijk waren unifor- men van khaki en donker grijze tip- ten met manhaftige langebroeken in gebruik, doch men is daar om di verse redenen van afgestapt. Het nieuwe conductrice uniform ziet er heel anders en stellig ook veel beter uit, n.l. donkerblauwe met witte uitmonstering: jasje, rok en muts, .aangevuld met zwarte kousen en schoenen. Dus geen blote benen en open schoenen meer. We begrypen absoluut niet wat een der bladen uit dit district tegen deze verbete- ringen heeft. Was het b.v. „doods" onze deelnemers aan de Olympische Spelen in uniform het Wembly sta- dion te zien binnentreden? Politie, spoorweg- en busbeambten dragen uniform. Het tekent hun corps en gezag en niemand zal beweren, dat dit ongewenst is. De Naco is even- wel nog verder gegaan, om de ser vice aan het reizend publiek 6n de naam van haar corps hoog te hou- den. Het mag niet meer voorkomen, dat de meisjes haar moeizaam ver- diende geld maar klakkeloos om- zetten in koek, snoep of kauwgum- mi op de eerste de beste pleisler- plaats. Daarom heeft de hoofdin- spectrice, mej. Drees, de order uit- gevaardigd, dat snoepen. kauwen of eten tijdens de dienst is verboden. Daartoe bestaat voldoende gelegen heid in een der vele restauraties. Kletsen en erger met vriendinnen of vrienden behoort al evenmin tot de goede toon, al bestaat natuurlijk te gen een gewoon gespreE geen enkel bezwaar. Volgens deze instructies behoort de conductrice ook de pas- sagiers die daaraan behoefte hebben zoals moeders met kinderen en ouden van dagen, bij het in- en uit- stappen behulpzaam te zijn en de diverse halte's goed duidelijk £f te roepen ten behoeve van passagiers die ter plaatse onbekend zijn. Al deze richtlijnen hebben slechts ten doe! het conductricencorps zo goed mogelijk te maken, hetgeen en de dienst en het het reizend publiek en goede kan komen. De bloemkoolaanvoeren zijn de meeste dagen nog zeer groot en gaan nog boven 150.000 stuks. Toch hebben we vroeger dan we ge woon zijn de topaanvoer bereikt en gaan we nu spoedig zakken. Door het onveranderlijke zachte weer beginnen de zelfdekkers, die in andere jaren tot half November de boventoon voeren sterk op te ruimen en een goed deel van de aanvoer bestaat reeds uit tussen- soort. De prijzen zijn de laatste tijd zeer stabiel. Schier dagelijks wordt voor de beste partij tussensoort f 38 betaald. Zelfdekkers varieren van f 22 tot f 28; de -mindere soort f 9 a f 18; het stek f 4 a f 7 per 100 stuks. De binnenlandse handel neemt alle goede kwaliteit op; de lichtere soort wordt voor export verladen of gedopt voor de zouterij Over het gehele land zijn er groenten en aardappelen in over- vloed. Sluitkool, kroten, peen, uien en andijvie zijn alleen bij kleine aanvoer te plaatsen voor ophoud- prijs of iets daarboven. Alleen rode kool loopt er soms bovenuit tot aan f 9.Geel- en groenekool tot f 6.20. Uien worden voor bijlading soms tot f 7.70 be taald, het nep noteert f 11 a f 12.30 Slabonen zijn goed gevraagd en naarmate de kwaliteit brengen die van f 50 tot f 80 per 100 kilo op. Aardappelaanvoer en prijs onver- anderd; de blauwen tot f 6.50, de andere soorten f 5 a f 5.50 per 100 kilo. Deze week was er weder een gro te verscheidenheid van producten op de markt. Over het algemeen was de handel wat vlotter dan de voorgaande weken. Van andijvie was een flinke aanvoer. De prijzen waren wel niet daverend, maar het was te verko- pen. Spinazie werd hoofdzakelijk uit de polder aangevqerd. Dit pro duct ging voor minimumprijzen van de hand Dubb. stambonen waren nog flink vertegenwoordigd, de prijzen waren niet zo hoog als vo rige week, maar waren toch min- stens log behoorlijk te noemen. Het aanbod van pronkbonen neemt snel af, evenals de kwaliteit. Bospeen liep iets in prijs Op. WSs- peen van goede kwaliteit was te verkopen, ofschoon de prijs nog steeds aan de lage kant is. De min dere kwaliteit van dit artikel moest meestal voor veevoeder afgezet worden. Prei werd in flinke partijen aan- geboden. De handel in dit product is stug, een gedeelte van de aan voer werd voor de minimumprijs naar Duitsland geeXporteerd. De aanvoe(tvan spruiten wordt iets groter. De opbrengsten waren niet slecht. Boerenkool heeft heden ook weer zijn intrede gedaan. Er was echter nog niet veel animo voor dit product. Groene kool was er rijkelijk veel, de prijzen waren dan ook aan de lage kant. Rode kool was meer in trek en steeg enkele centen per kg. in prijs. Voor uien was maar weinig belang- stelling, evenals voor knollen en kroten. De prfjzen van de druiven waren stabiel. De bekende muziek- en geiuidsfilm van de Fathers van Mill Hill komt op: 27 Oct. te W.-Zwaagdyk in cafe het Haasje (vo<5r de congregatie van de ouderen), des avonds om om 7.30 uur. 28 Oct te Hoorn in het Victoria- theater, des avonds om 8 uur. 31 Oct. te Heer Hugowaard-Z. in cafe van Heiligerberg des avonds om 8 uur. Je, Tante Pos is secuur. Vroeger, toen het postver- voer nog niet zo snel was, gold dat al evenzeer als nu. Neen, de postkoets, al of liet voorzien van verse paar- len, of het adviesjacht, waarmede poststukken naar Jan Oost werden gezonden, sunnen het lang niet halen lij onze super snelle vervoer- niddelen Luister maar: In 1926 logeerde een onzer Schager lezeressen, destijds :en 9-jarig meisje dat te Dordrecht woonde, bij een tante in Ede. Een Dordts vriendinnetje stuurde haar toen een mooie kaart, die echter nooit ontvangen werd. Maar uitstel is geen afste! zegt Tante Pos, want een iezer dagen ontving genoem- ie lezeres van haar tante een brief, waarin de bewus- te kaart was ingesloten. De oesteller had de kaart secuur oij haar in de bus gedepo- leerd, toen zij reeds aan het jchrijven was. Uit de stempels blijkt, dat ie kaart van Dordrecht, via Schiedam naar Ede was ge- reisd, in de' recordtijd van 12 jaar. En dat in ons klein landje. DE GAARKEUKEN VAN SIEM De bekende revue-komiek Siem Nieuwenhuizen, die ook in Alkmaar talloze triomfen heeft gevierd, komt Zondag 31 October in't Gulden Vlies met een programma, dat hij „De Gaarkeuken van Siem" heeft ge- noemd. Behalve Siem Nieuwenhui zen, die in verschillende grappige revue-scenes voor een daverende vrolijkheid zal zorgen, treden in dit programma op o.a. de bekende ra- dioster Albert de Booij, die in jaren niet meer in Alkmaar is geweest. Hij zal o.m. optreden in zijn grote creatie van „01iver Hardy". Verder kan men nog bewonderen: de gezel lige conferencier en humorist Henk Buckman, het befaamde radio- en hawaiian „Franc's Rhythme", Cas Rus en Mary Scotty. Al met al een echt vrolijke avond. Het aanbod van runderen was weer iets groter dan de vorige week, de vette koeien komen best los, de verhoging van de prijs komt velen echter te laat. Het is wel ge lukkig voor de handel in de verse melkkoeien dat het aanbod nog al bescheiden blijft daar de omzet een traag verloop heeft en ook nu wa ren de vraagprijzen niet minder, hetgeen steeds belemmerend werkt. Geldekoeien waren er genoeg. Daar er ook nog al heel wat tijdkoeien onder stonden bevorderde dit de vlugge gang niet, ofschoon ook daarvoor nog hoge prijzen werden uitgelegd. De gang in de pinken is er geheel uit, vooral met de gelde was het al heel stug. Daar het aan bod van de graskalveren niet te groot was gingen dezen ten slotte nog al aardig van de hand. Met de gebruiksstieren wil het nog maar niet, daar was ook nu weinig lief- hebberij voor. Op de wolveemarkt was het aanbod iets minder groot, de beste schapen gaan nog wel het vlugst en boven de notering uit en de lammeren komen dicht aan de leveringsprijs, enkel de ooitjes staan iets hoger naar gelang de kwaliteit. Voor export naar Belgie zijn ruim 100 stuks uitgezocht, maar ook daar voor wordt nauwkeuriger gekeken. Op de biggenmarkt was het ook vrij stil en de prijzen gaan zo langzaam aan iets de laagte in. Op de paar- denmarkt was het erg stug. Beter was het op de pluimveemarkt. Het aanbod daar was niet te groot maar aardig vraag met vaste prijzen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2