u,TCMr«™,K,CT BEURS EN FINANCIeN ER IS TEVEEL WITTE KOOL r KAREL KWIEK WORDT PRESIDENT ALKMAAR EN OMSTREKEN Wereldspaardag Met de prijzen loopt het nog Sos.... als de winter koud is Marktherichten 11 PAG 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 28 October 1948 EN DE NUTSSPAARBANK Hoe vindt U dit kapsel? Oud-stadgenoot vijftig jaar arts UITREIKING* BRAND WEE RDIPLOMA's V.V.V. gaaf vergaderen Vorsfelijke Emigranten f 800 boefe voor verkoop „zwarte" suiker Een schip vol voor Keulen KOERSEN VAN AMSTERDAM VAN 27 OCTOBER 1948 •A A.A.Z.A.-VERPLECINGS- FONDS Ungezoncfen) Onze agenda GEMEENTERAAD CASTRICUM Doel en betekenis van de We reldspaardag zijn in de loop der jaren reeds herhaaldelijk in dit blad uiteengezet. Vrijdag wordt deze dag voor de 25ste maal ge vierd. Donderdagavond om 8.05 uur zal door dr. J. R. A. Buning, Secre- taris van de Nederlandse Spaar bankbond in een radio.praatje over Hilversum I over het onderwerp Wereldspaardag een en ander in het midden worden gebracht. De wenselijkheid en de noodzaak van het sparen wordt in deze na-oor- logse tijd nogal eens omstreden Redenen te meer om enkele mi- nuten rustig in uw huiskamer te luisteren naar wat de voorstanders van het sparen daarover thans nog weten te zeggen, Ook de Nutsspaarbank te Alk- maar staat Vrijdag a.s. in het te- ken van de Wereldspaardag. Het kantoor is op die dag doorlopend geopend van 95,30. Zo nodig zul- len er voor het publiek vijf tot zeven loketten geopend zijn opdat lang wachten z.oveel mogelijk voor- komen wordt. De Spaarbank heeft ter ere van deze dag een wat <6es- telijk aanzien. Op alle scholen te Alkmaar, Heiloo. Stompetoren Oudorp en Akersloot, waar met medewerking van de Spaarbank op school gespaard wordt, reiken de leerkrachten Vrijdag aan alle kin deren uit een exemplaar van het aan zovelen reeds bekende boekje de Gelukscent (thans in de uit gaaf 1948). Voor de jonge we- reldburgers. die op 28 October in de gemeente Alkmaar en in de aan Alkmaar grenzende dorpen. zomede in Castricum het levenslicht zullen aanschouwen stelt deSpaarbank een spaarbankboekje met een eerste inleg van f 5,beschikbaar. In 1947 \werd op de Wereldspaar dag bij de Nutsspaarbank te Alk maar doc 537 personen 132.281 55 ingelegd; 24 nieuwe spaarders tra- den toe Zullen deze getallen dit jaar overtroffen worden? Gezien de tiidsomstandigheden zijn de vel> wachtingen uiteraard mincer hoog pesnannen. En tooh. de ciifers wij- zen uit. dat ook in deze tiid velen met sparen voortgaan of juist, nu met soaren ziin begonnen. Bedroeg een jaar oeleden het aantal spaar ders 2526? sodertdien is dit ge sfpopu tot 26000. Vrijdag a s stelt de thans 1f10- jpriop instelling op dp 25ste We r*Urt<;naardaP haar deuren ronmuw wild onen. Aan de b°sehpiden vie ring van deze traditionele dag. waarin een moment van'bezinning on de spaargedaehtp gevraagd wordt. ^verleent de Scarbenk vol- gaarne haar medewerking ooit. dan zeker nu. is het duidnli.jk dat 7°ker ook voor ons volk gpldt; Soaren is een bron van volks- kracht. Dat is toch mooi, nietwaar. Maar zo kunt U het ook krijgen, want dit is het resultaat van de Huis- permanent. Dit kapsel. of welk model U ookwilt hebben, binnen een uur heeft U het thuis zelf ge- maakt. Endeze permanent blijft minstens 4 maanden goed. U kunt het haar wassen. of nat maken, het maakt niet uit, deze permanent blijft. En dan, het kost U practisch niets. Deze, Huisper manent compleet verpakt in doos. voldoende voor 2 3 permanents kost f 2.95 en kunt U alleen krij gen bij ROOS naast 't stadhuis, tel. 2414, Alkmaar. (Advertentie) OUDE MUNTEN. Naar aanleiding van een kort ge- leden door ons gepubliceerde serie munten kwam de heer S. J. Groot. kapper te Heer-Hugowaard, op on- ze redactie met een halve gulden van het jaar 1822. Aan de ene kant bevindt zich de beeldenaar van Willem I met het opschrift: Willem Koning der Ned. G. H. V. L." Op de keerzijde staat: ,.Munt van het Koningrijk der Nederlan- den" en het jaarfal 1822. Het rand, schrift luidt: ,,God zij met ons". Muhtenverzamelaars zouden zich misschien eens tot de heer Groot kunnen wenden om de munt eens te bekijken. Donderdag 4 November zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de heer J. P. L. Hulst te Leiden het arts- diploma behaalde. De heer Hulst. die in 1875 te Alkmaar werd geboren, heeft voor- al grote bekendheid verworven als gerechtelijk deskundige. Na de HBS te Zutphen te hebben bezocht, be haalde hij in 1898 zijn artsdiptoma. Tot* aan 1920 is de jubilaris met een onderbreking van enkele jaren, toen hij als geneesheer aan het krankzinnigengesticht te Zutphen verbonden was, werkzaam geweest aan het Boerhave laboratorium te Leiden. Een jaar later werd hij lector in de gerechtelijke genees- kunde en criminalistic aan het tro- pisch instituut te Leiden en te Rotterdam. Sedertdien waren zijn werkzaamheden in hoofdzaak ge- richt op de geneeskunde in verband met de criminalistiek aan de uni- versiteit te Leiden. De heer Hulst wenst de dag waarop hij zijn vijftig jarig arts.iu- bileum herdenkt, ongemerkt voorbij te laten gaan. Hij zal die dag uit- stedig zijn. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Elizabeth dochter van J. Baas en M. J. Sarle- mijn. Gehuwd: Jan Poland en Afra Schlpper; Klaas Thepe en Susanna de Boer; Johannes de Vries en Eli sabeth C. M. Ursem: Jacob C. Heinis en Alida B. van Huet. In de raadszaal van het Alkmaarse stadhuis kwamen Woensdagmiddag vele brandweercommandanten en hoofdlieden van de vrijwillige brandweren uit Alkmaar en omge ving alsmede verscheidene burge meesters bijeen om getuige te zijn van de uitreiking der diploma': voor commandanten, welke stukken verkregen werden na een succesvol beeindigen van een cursus bevel voerder vrijwillige brandweer. De bijeenkomst werd geopend door de burgemeester van Alkmaar, mr. dr. H. J. Wytema, die er op wees dat het uitreiken van diplo ma's een echt nationaal gebeuren is in ons land. Op welk terrein men zich ook begeeft, steeds moet men in het bezit zijn van een of meer van die* papiertjes, die de weg moe ten banen voor een succesvolle toe' komst. De inspecteur van het brandweer wezen in dit district, de heer M Fehres. bracht dank aan de leiders en docenten van de cursus, mensen uit de beroepscorpsen, die hun vrije tijd beschikbaar hadden gesteld om de vele leerlingen de' behulpzame hand te bieden. Voorts dankte hij voor de gastvrijheid door Alkmaar bewezen en stelde met voldoening vast, dat de cursus in alle opzichten geslaagd is. Burgemeester Wytema reikte daarna de diploma's uit. welk kost- baar papier vergezeld ging van een gebundelde uitgave der leerstof. Na de uitreiking bleef men nog enige tijd bijeen, waarna in het Wapen van Heemskerk een diner plaats vond. Een diploma werd uitgereikt aan J. van den Idsert, hoofdbrandmees- ter en J. J. Hartog, adjunct brand- meester te Alkmaar. Voorts aan de heren R. Middelburg, commandant en M. Kerkhoven. brandmeester te Beemster; C. Meijer, brandmeester te Bergen; Th. de Groot, comman dant en L. A. van Benthem. onder- commandant te Castricum; C. J. v. Pel. commandant te Egmond a. Zee F. J. Nieuwenhuizen, ondercomman- dant Egmond-Binnen; G. S. Apel- doorn, ondercommandant Egmond; H. Beentjes, commandant en C. F Bloedjes. ondercommandant te' Heemskerk; E. Besteman, comman dant en A. de Groot, ondercomman dant te Heerhugowaard; J. v. d Kommer. commandant en C. Ven- nik, ondercommandant te Heiloo; B. A. van Dijk. brandmeester te Heiloo: C. Damiaans, ondercomman dant Koediik; P. Leeu.yt, C. van 't Veer, .T. Schonen, Krommenie; J M. de Jong, commandant Langedijk; J. A. Mol. C. J. Wit. N. Stet, A. Scholten. J. Vroling, W Giltjes, D. Dirkmaat. Broek op Langedijk; A. ,T. Zwart. commandant te Limmen; J. Gelder, commandant en R. F. Lakeman en C. Deugd te Nieuwe Niedorp; C. Slijkerman. comman dant en J. de Groot, ondercomman dant te Oude Niedorp; A. Schram. commandant St. Pancras en J. Bruin, ondercommandant: G. de Jong, commandarft en M. C. van Voorden. ondercommandant te De Rijp; P. Schotsman. commandant te Scher merhorn; P. Wildeboer, comman dant en C. J. Hopman, ondercom mandant te Schoorl; G. Muijs, com mandant Uitgeest; A. Hille. onder commandant Ursem en H. Kieft, commandant Zuid-Schermer. POLITIE-VARIA ALKMAAR. Wederom is aan- gifte gedaan van diefstal van was- goed. Ditmaal was het achter een perceel in de Rochdalestraat. Gisteren zijn tussen 6 en 8 uur s avonds twee rijwielen gestolen; een werd weggehaald uit 'n voor tuintje, waar het rijwiel onbeheerd eh niet op slot stond en de ander uit een tuin achter het huis. Op de Westerweg sloeg gistermid- dag een paard op hoi. dat geschrok- ken was van een spelend kind. De bestuurde^ viel van de wagen. Een eind vender kon het paard gegrepen worden, terwijl de wagen toen be kneld zat tussen een boom en een muurtje. Zowel wagen als muurtje werden beschadigd. Woensdag 17 Nov. gaat Alcmaria V.V.V. een algemene ledenvergade- ring houden. Behalve .de begroting 1949 komt de rekening 1948 aan de orde. Van de aftredende bestuursleden D. Mar- gadant, G. v. d. Post en D. Scheffel stelt eerstgenoemde zich niet her- kiesbaar. Het bestuur stelt voor deze vacature voorshands onvervuld te laten. Waarom? Dat vermeldt de agenda niet. Vorig jaar moest het bestuur uit gebreid worden en nu laat men een vacature onvervuld; 't kan verkeren. Uiterlijk 7 dagen vo6r de verga- dering kunnen 6 leden schriftelijk een candidaat stellen (o.i. een ver- ouderde methode). Ook kunnen v6or 11 Nov. voorstellen op de agenda geplaatst worden. „Covoto" gaf gisteravond zijn eerste toneelavond van dit seizoen. En Comedia speelde het niet nieu we maar toch nog heel gangbare blijspel „Vorstelijke Emigranten" van Jacques Deval. Wij zagen dit kostelijke Franse blijspel vele jaren geleden in dezelfde zaal, in 'n an dere bezetting; wij herinneren er ons nog van dat de opvoering toen meer dramatisch getintx was en dat Else Manks er een van haar glans- rollen in speelde. Comedia gaf een meer blijere, vrolijker opvatting van het geestige stuk, dat naast vele momenten, waarop in de zaal ''n hartelijke lach opklinkt. ook weer vele mo menten heeft van stille, ernstige ontroering. Het prinselijk emigranten-paar Ouratief werd op sublieme wijze gespeeld door Han Bentz van den Berg en Ank van der Moer; naast levend spel gaf eerstgenoemde kos telijke mimiek te genieten. En Ank van der Mber was 'n lieve Tatiana, die ontroerde door haar trouw zo wel aan haar Mikail als aan haar verre. arme Rusland. Julien Verstraete speelde 'n aardi- ge bourgeois en vond in Mimi Boes- nach 'n uitstekend partner. Henk Rigters typeerde uitstekend de Sovjetcommissaris Gorotchenko, terwijl Luc van Gent onder de jon- gere krachten uitblonk door sym- pathiek spel. Het decor vonden we maar matig verzorgd. De voile zaal gaf veel applaus. dat voor de twee hoofdJiguren uitgroeide tot 'n ovatie. Fr. O. BIJZ POL RECHTER Mr. Vellinga, de Officier van Justitie, is niet voor een klein ge- rucht vervaard en blijkbaar ook niet voor een groot. Dit werd gis teren weer eens onomstotelijk be wezen, toen mr. Vellinga in zijn requisitoir tegen de Bergense bak- ker Cornelis Gerardus M. een boete eiste van f 1.250.eventueel te vervangen door twee maanden hechtenis. De brave Cornelis Ge rardus had aan een andere bakker suiker geleverd zonder bonnen. Ook had hij wel eens bonnen geleverd aan diezelfde consument, zo bij elkaar met de geleverde suiker mee ongeveer 5 a 600 kg. De uitspraak van mr. Stoffels was hier f 800.— of 50 dg. Onze bakker kan er in ieder geval op bogen, zowel wat de eis als de uitspraak betreft. het hoogterecord van de afgelopen week op zijn naam te hebben. Waarschi.jnlijk gloeiden zijn oren, toen hij de recfctzaal verliet. Pieter M., Purmerend, had boter- bonnen gekocht: f 150.of 30 dg. eif 14 dg. voorw. met een proeftijd van 2 jaar; Cornelis K. uit Alkmaar had boter en vet in bewaring gehad voor zijn schoonzoon: f 50 of 20 dg.; Pieter V. uit St. Pancras had zon der punten een broek gekocht: f 100.of 30 dg. en in beslagname van de broek; Johannes V. uit Bergen had in Amsterdam bonnen verhandeld: 3 mnd. voorw. met een proeftijd van 3 jaar: Jacob S. uit Alkmaar had textielgoederen in voorraad zonder vergunning: f 30.— of 20 dg. en teruggave van de in beslaggenomen textielgoederen. om- dat S. ziin vergunning intussen ge- kregen heeft. Dat is wat Christus van ons vraagt, als Zaterdagmiddag om 2 uur de klok z'n roep laat horen. Dan rollen 15 vrachtauto's, vanaf het Waagplein, naar alle wijken der stad, om uw gave in ontvangst te nemen.' Zorg er voor, dat deze auto's afgeladen tot boven in de nok aan de haven aankomen. Dat is uw Kerstgeschenk aan de Duitse en Oostenrijkse jeugd. Uw Kerstgeschenk aan de kribbe van de kleine Jezus. Door Hem, zullen er met uw hulp, duizenden en nog eens duizenden arme kleine kinderen, die hunkeren naar een warme kribbe en 'n bete broods, 'n Zalig Kerstfeest vieren. Weet gij nog. hoe gij met tranen in uw ogen, de voedselpakketten zag naderen, die de geallieerden ons op die befaamde Vrijdag in April, weeks voor de bevrijding, deed toekomen? Met n6g hollere ogen en nog veel hongerige magen zien de Duitse en Oostenrijkse jeugd uit naar het schip van Alkmaar. De Vloot van Nederland. De Vloot van vrede en naastenliefde. door uw jeugd te sa- men gebracht, moet uitpuilen vap offers, door u gebracht. Zet nu reeds klaar. al wat gij geven kunt, opdat uw kind niet tevergeefs aan uw eigen deur klopt om voedsel en kjeding voor hun schip. Kath. Verkennersbeweging Alkmaar e exdiv. vor.k. letape l.tape Ned. Scheepv. Unie A 1697. 164'/<e 1637<e ACTIEVE AANDELEN 26 Oct 27 Oct 27 Oct Rotterdamse Lloyd A 157'/. 155'/. Koloniale Bank A 92 90'/. Stoomv. Mij. Nederland A 172 171'/. Ned.-Indische Handels Bank A 114 114'/. HVA A 259'/. 260 260 Ned. Handel-Mij cvA 158 157'/. Javase Cultuur A 98 88'/. Alg. Kunstzijde Unie A 150'/< 1497i 150'/. Ned'.-Ind. Suiker Unie A 100'/. 100 Bergh J 250-1000 A 298'/i 299'/. Ver. Vorstenlanden A 45'/. 457. v. Berkel's Patent A 121 120 Deli-Batgvia Mij. A 138'/. 135'/. Calve-Delft cvA 157 153'/. Deli-Maatschappij A 150'/. 151 150'/. Kon. Ned. Hoogovens A 193'/< 193 Senembah Mij. A 146'/. 146'/. Lever Br. Unilever cvA 288 278 287 ACTIEVE OBLIGATIES Philips Gloeilamperi gbvA 235 234 233'/» Nederland 1948 3'/. 100 997. Wilton-Feijenoord A 175 172 dito 1947 3'/>-3 97'/. 977. Dordtse Petroleum A 298 299'/. dito 1937 3 97'/. 977n Kon. Petroleum A 324'A 324'/. 325'/. $-lening 1000 3 100'/. 100"/.. Amsterdam Rubber A 164 163'/. 163'/. Invest, cert, 3 977. 97"/.. Bandar Rubber A 138 i 138 Ned. 1962-64 z.bel. 98'7i« 987. Holl.-Amerika Lijn A 170 171'/. 169'/. dito m.bel. 98'7« 987. Java-China-Japan Lijn A 153'/t 153'/. N.W.S. 1000 2'/. 807. 807. KNSM Nat.bez.v. A 151'/* 153'/. 153 Nederl. lOOSp.C N.-Ind. 1000 '37 A 2'/. 101'/.. 101'/.. Kon. Pakketv. Mij. A 172 165e 3 957.. 95'/. BEVERWIJK, 27 Oct. Gedepu- teerde Staten van Noord-Holland behandelden Woensdagmiddag in openbare zitting het bezwaarschrift van de gemeente Uitgeest tegen een besluit van de Beverwijkse ge- meenteraad, dat strekte tot aankoop van de z.g. kuil. Het betwiste ob ject is een kleine plas in de onmid- delijke nabijheid van Uitgeest, die is ontstaan door afgraving bij de aanleg van de provinciale weg Uit geestLimmen. Deze plas was door de gemeente Beverwi.jk voorbe- stemd om te worden ingericht als stortplaats van huisvuil. De voornaamste bezwaren van Uitgeest zijn. dat de kuil zeer dicht in de nabijheid van de bebouwde kom ligt, zodat de gemeente over- last zal krijgen van de te verwach- ten ratten en stankplaag. Boven- dien voerde de afgevaardigde van Uitgeest aan, dat met het verande- ren van de kuil in een vuilnisbelt van het natuurschoon, waarmede Uitgeest toch al niet rijk bedeeld is, niet veel zal overblijven. De ar- gumenten van Beverwijk vroegen speciaal aandacht voor de formele zijde van de kwestie. Beverwijk betoogde, dat de bezwaren van de gemeente Uitgeest niet overeen- kwamen met een juist goedgekeurd besluit betreffende opslagplaatsen van vuilnis. De zitting werd daarna gesloten, zodat thans gewacht moet worden op de beslissing van Ged. Staten. OBLIGATIES EN PANDBRIEVEN v.k. 27 Oct Kon. Petroleum 3'/i 103'A> 103'A Deli Spoorweg 3'A 97'A 96'A N.-I. Spoorw. '02 3'A 68 68'A AANDELEN Lev. Br. 6% Idem 4% Aniem N.-Ind. Gas N.-I. Sp.-Mij. Sem.-Cher. pA pA A A A A 145 145 104'A 105'A 103 ,101SA 110'A 110 28'/! 28'A ll'A ll'/i VOORL. GENOT. AAND. Kennec. cvA 627. 62 Alb. Heyn A 187 187 Rep. Steel cvA 327. 32'/. N.A. Vredestyn A 144'/. 146 U.S. Steel cvA 897i N.A. Fitting A 98'/. 987. Cit. Serv. cvA 557. Walvischv. A 113'/. 114'/. Nrth. Am. cvA 15'/. Nrd. I. Verz.v. A 95 95 Cont. Oil cvA 62'/. Schokbeton A 144 143 MidC. Oil cvA 59 Zwitsal A 130 128 Philips cvA 65'/. AMERIKAANSE FONDSEN Shell cvA 427> Anaconda cvA 387. Tidewat. cvA 28 Bethl.St. cvA 1207. Baltimore cvA 13'/. Chrysler cvA 122'/. Miss. K.T. cvA 6 r/i Gen. Motor. cvA 637. N.Y. Cent. cvA 157. Int. Nick cvA 33'/. Pennsylv. cvA 197. Ook de voorzitter van de Vei- lingsverenigng Langedijker Groen. ten Centrale te Broek op Langen- dijk. burgemeester H. Schelhaas, was niet zo goed te sprekan over de uitkomsten van de laatste we- ken. Er is teveel witte kool. Jam mer, dat de tuinders zo „achter de prijs aanlopen" bij het bepalen van hun teeltplan. Dan komt men meestal te laat. zeide hij in de deze week aldaar gehouden be- stuursvergadering. Wanneer de winter koud zal zijn, hoopte de voorzitter, dat het met de prijzen van de winterproducten nog wel wat los zal lopen. omdat er afzet- mogelijkheid is voor uien naar Engeland en Duitsland. terwijl men voor de winterkool het con tract met Duitsland heeft. Ook voor de afzet van zuurkool zal kouder weer van gunstige invloed ziin. De totale omzet van de li.G.C. is iets lager dan verleden jaar. Tot nu toe is in 1948 voor f 4.740.737.26 geveild. Een heel be- drag. doch denk daarbij om de hogere bedrijfskosten, die de tuin ders hebben. liet voorzitter waar- schuwend horen. Ten aanzien van de neerzetvel- ling, die enige tijd geleden begon- nen werd, drong men er bij de le den op aan, toch vooral van deze gelegenheid gebruik te maken en niet naar elders te gaan. Voor alle verpakte producten is er gelegen heid tot veilen. Op verzoek van de tuinbouwver- Mijne heren. Het Bestuur van het Algemeen Afdelings Ziekenfonds ..Alkmaar en Omstreken" verzoekt U, naar aanleiding van het artikel: ..Zie kenfonds contra VerplegTngsfonds. Een merkwaardige beslissing" in uw dagblad van Maandag 25 Octo ber j.l., een weinig plaatsruimte om aan zijn verzekerden ter toe- lichting op bovengenoemd artikel enige voorlichting te kunnen doen geven. Bij een financiele contrdle der Ziekenfondsfinancien kwam aan het licht, dat sinds Februari 1947 door het ziekenfonds aan zijn ver zekerden. die niet in hqj zieken- huisverplegingsfonds van het A. A. Z. A. en O. waren opgenomen, ver- strekkingen waren gedaan, die vol- gens de Commissaris belast met het toezicht op de Ziekenfondsen, niet voor rekening van deze ver- zekering mogen worden gedaan, doch alleen ten laste mogen komen van een verzekering tegen 'zieken- huisverplegingskosten. Deze verstrekkingen betreffen Vergoedingen, gedaan voor het ge bruik van operatiekamer of ver- loskamer en voor geleverde ge- neesmiddelen en verbandmiddelen, gedurende een opname in een zie- kenhuis. Door het Staatstoezicht op de Ziekenfondsen werd bepaald, dat alle uitgaven in deze categarie gedaan. niet meer worden gedpkt na 31 October a.s. door geldelijke biidragen uit het Vereveningsfonds. welke bijdragen noodzakenjk zijn om de financien der vrijwillige verzekering in evenwicht te hou den. nadat in Februari 1947 de verstrekkingen van verplicht en vrijwillig verzekerden grotendeels werden gelijkgeschakeld. Het Bestuur van het A.A.Z.A. en O. heeft zijn verzekerden van deze beslissjng vroegtijdig mededeilng gedaan door een circulaire en het heeft hen, die in het ziekenhuls- verplegingsfonds van het A.A.Z.A. en O. zijn opgenomen, gewezen op de mogelijkheid dit belangrijke on- gedekte risico voor 10 cent per vol- wassene, of 20 cent per gezin, in- clusief alle kinderen beneden 16 jaar. onder te brengen bij het zie- kenhuisverplegingsfonds, fegelijk met de verzekering tegen zieken- huisopnamekosten. Het Bestuur van het A.A.Z.A. en O. meent.- dat het zijn goed recht is, en zfin plicht was, zijn verze kerden, die belang hebben bij deze richtlijnen van het Staatstoezicht op de Ziekenfondsen, dit vroegtij dig bekend te maken en wijst alie insinuaties in bovengenoemd arti kel van de hand. Met dank voor de verleende plaatsruimte. Namens het Bestuur van het Alg. Afd. Ziekenfonds „Alkmaar en Omstreken", G. Kruisinga, secretaris. NASCHRIFT REDACTIE Naar aanleiding van bovenstaand schrijven kan allereerst opgemerkt worden, dat eerst na 1 jaar en 8 maanden door de finantiele con- trole ontdekt werd, dat door het AAZA aan bij dit fonds verzeker den sinds Febr. '47 verstrekkingen waren gedaan, die alleen ten laste mogen komen van eep verzeke ring tegen ziekenhuisverplegings- kosten. Deze verstrekkingen, in boven staand schrijven genoemd, werden sinds het bestaan van het AAZA reeds voor de gewone premie aan zijn verzekerden verstrekt. Het Verplegingsfonds behoefde daarom slechts aanvullend te werken door alleen tegen ligkosten in het zie- kenhuis te verzekeren. Toen de verstrekkingen aan ver plicht- en vrijwillig-verzekerden werden gelijkgeschakeld, werd er door de Commissaris in zijn cir culaire van 19 Jan. '47 met nadruk Op gewezen, dat „voor hen, die reeds vrijwillig verzekerd zijn zon der recht op ziekenhuisverpleging, de gelegenheid moet bestaan ver zekerd te blijven, zonder dat zij Verplicht zijn hun verzekering met de genoemde verstrekking uit te breiden." Toen hem hierover klachten be- reikten, benadrukte de Commissa ris in zijn circulaire van 2 April *47 deze mededeling nog eens met de navolgende woorden: „het is niet toegestaan vrijwillig verze kerden, die geen ziekenhuisverple ging wensen dan wel hiervoor el ders zijn verzekerd, op enigerlei wijze tot uitbreiding hunner ver strekkingen met ziekenhuisverple ging te Verplichten." Deze mededelingen in aanmer- king nemende, komt de nieuwe beslissing van de Commissaris in een vreemd daglicht te staan, te meer daar de vrijwillig verzeker den nu door het AAZA worden aangespoord. zich in een (10 ct.) hogere contributieklas te verzeke ren, waarin zij, behalve tegen ver- pleegkosten (waartegen zij al bij het Verplegingsfonds verzekerd waren) ook tegen bedoelde ver strekkingen verzekerd zijn. Ingewijden in het verzekerings- wezen zullen het met ons eens zijn, dat een premie van 10 ct voor deze verstrekkingen te laag is en alleen gehandhaafd kan worden met subsidie van overheldswege, waardoor de particullere verple- gingsfondsen oneerlijke concur rence wordt aangedaan. Overleg tussen AAZA en Ver plegingsfonds heeft, ofschoon dit door de Commissaris werd voor- geschreven, nimmer plaats gehad; integendeel, via de zfekenfonds- bodes werd op de verzekerden van het Verplegingsfonds 'n zekere pressie uitgeogfend, die ook door de Commissaris werd veroordeeld. Het lange uitblijven van de reeds in '46 door het Verplegingsfonds aangevraagde erkenning deed ons de veronderstelling uiten, dat de Commissaris streeft naar ophef- fing van de particuliere verple- gingsfondsen. In zijn antwoord op 'n desbetreffend verzoek zegt hij n.l„ dat samenwerking met de ziekenfondsen, welke eventueel tot algehele samenvoeging kan leiden, moetsworden toegejuicht. En daar voelt het R.K. Verple gingsfonds nu juist niets voor, ge zien de gezonde positie, waarin het ve'ieert. Om de bij hem aangesloten ver zekerden te behouden, heeft het Bestuur besloten tot nadere be slissing de kosten van de bedoelde verstrekkingen vanaf 1 Nov. te vergoeden, zodat voor overijlde uittreding geen aanleiding bestaat. Intussen tieeft het bestuur een onderhoud met de Commissaris voor het Ziekenfondswezen aan- gevraagd. Het Bestuur hoopt t.z.t. nadere mededelingen te kunnen doen. eniging De West te Koedijk zal aan de Plantenziektenkundige Dienst worden gevraagd. een diep. gaand onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de z.g. stip in de kool, waarmee men dit jaar zo zeer te kampen heeft. Naar aanleiding van een ontvan- gen reclame werd er de aandacht op gevestigd, dat overeenkomstig een besluit in de algemene verga- dering van 1936 voor pootaardap- pelen ook veilingkosten zijn ver- schuldigd. Deze aangelegenheid zal nog eens nader worden bespro- ken. Er draait op het ogenblik veel witte kool door. De fabrieken kun nen niet voldoende afnemen. Deze week is de aanvoer van witte kool vrij. De aanvoer van succes witte kool begint op 1 November. Het opruimen van het kroos In de vaarten had wel de sympathie van de aanWezigen. Ook zouden zij het toejuichen. wanneer een regeling kon worden getroffen. om de z.g. stipkool van de veiling te houden, d.w.z. dat een bijzondere bestemming werd gevonden voor de niet voor consumptie geschikte kool. In verband met de slechte gang van zaken met de witte kool op- nerde de heer W Butter nogmaals het idee om de stichting van co- operatieve zuurkoolfabrieken in sHidie te doen nemen door de Vierbond, De voorzitter wilde de resultaten van de coop, zuurkool- fabriek te Avenhorn afwachten. Een eerdere bespreking over de afname door de zuurkoolfabrikan- ten van de witte kool werd wel gewenst geoordeeld. Men begint daar nu eerst over, wanneer ze klaar zijn. merkte de heer C. Duijf op. De kisten voor aridijvie moet men niet. nadat ze van de veiling zijn gehaald, eerst een week op het land laten staan, ried de heer De Boer aan. Ze moeten direct worden gebruikt. De bolbloemententoonstelling, die door Bloembollencultuur in sa menwerking met de bloembollen- commissie van de LGC wordt ge- organiseerd in Februari a.s. belooft een succes te worden wat het aantal deelnemers betreft. Velen hebben reeds ingeschreven. Ook de leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scholen uit Lange dijk en omgeving zullen meedoen. DE BALLONWEDSTRIJD ZUID.SCHERMER. De bal- lonnetjes, die 13 September j.l. te Stompetoren zijn opgelaten, hebben grote reizen gemaakt, al moetero anderen er van vertellen. Vele kwamen terecht in de Wieringer- meer en een groot aantal moet ge- daald zijn in de Waddenzee. Van deze laatste groep werd er een op- gevist door een passerende schip- per. Voor zover bekend landde. de verste bij Holwerd, in het uiterste noorden van Friesland, vlak bij de dam naar Ameland. Dit ballon- netje werd opgelaten door Klazien Dolma. Tweede werd de ballon van Barend de Rcrey, die gevonden werd op het strand te Hollum op Ameland. Derde werd de ballon van Piet Kaandorp. die gevonden werd te Ried, enkele kilometers ten noorden van Franeker. Vierde prijs kreeg Kees Dekker. Zijn ballon raakte ietwat'Uit de koers: Lange- lille (tussen Lemmer en Wolvega). Vijfde: Ad de Boer: Pingjum. even boven Zurich aan de afsluitdijk. Bioscopen: HARMONIE: Een onvergete- lijke melodie, alle leeftijden. 8 uur. VICTORIA: De verdoemde, volw., 8 uur. CINEMA: Welcome Stranger, alle leeftijden, 8 uur. APOTHEKEN: Schouten-Oele, Koorstraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: J. Smidt, Omval 60, tel. 3931. STED. MUSEUM: Tentoon- stelling ..Alkmaar in de laat ste 50 jaar". Van 1012 uur. 's Middags van 25 uur. 's Avonds van 79 uur. CASTRICUM. De gemeente- raad van Castricum was gisteren- avond bijeen voor een korte raads- vergadering, waarbij in drie kwar- tier tijd de gehele agenda was be- handeid. Nadat nu de voorzitter, burgemeester C. F. Smeets, de ver- gadering had geopend, werden de mgekomen stukken en mededelin gen ter kennis gebracht van de le den van de. raad. Hierbij bleek, dat de gemeente een lening van f 790.650.— heeft aangegaan tegen een rente van 3j4 welke lening geheel besteed zal- worden aan de bouw van 54 nieuwe woningen. Daar op de R.K. scholen films gedraaid worden voor de leerlingen, is verduisteringsmateriaal nodig. Het voorstel van B. en W. aan de raad, om hieraan medewerking te verlenen, werd aangenomen, even- als het voorstel een stuk grond te verkopen aan G. Ronk. Van de er ven P. J. Veldt zal grond worden aangekocht. Zonder enige op- of aanmerking werden achtereenvol- gens aangenomen een voorstel tot wijziging en aanvulling van de ver- ordening op de heffing van begraaf- rechten, alsmede het voorstel tot het aangaan van een kasgeldlening voor 1949, groot f 200.000.en het sluiten van een rekening-courant- overeenkomst, groot f 1.000.000. Dt commissie inzake de vordering van woonruimte was aan de beurt af te treden. De aftredende leden waren de dames Bakker-Pieters en Boelrijk en de heren Bastiaans, Twisk, de Nijs en Beiersbergen van Henegouwen. Bij het samenstellen van de nieuwe commissie waren alien echter weer verkiesbaar en zij werden dan ook herkozen met een uitgesproken meerderheid van stemmen. Tot onderwijzer aan de C.O.L. school werd benoemd de heer J. L. Kattestaart uit Rotter dam, die zijn functie zal beginnen op een nog nader door B. en.W. vast te stellen datum. Aan de raad werd de gemeente- rekening van de dienst 1947 aan- geboden. Hiervoor was echter een commissie van ofcderzoek nodig, waarin werden gekozen mevr. Ja cobs en de heren de Graaf en Velt. In de rondvraag werd door de voorzitter nog even ter sprake ge bracht. dat het partieel uitbrei- dingsplan voor de Wilhelminalaan en Bakkum was ontvangen. Voorts werd door B. en W. overwogen nog een aantal kleine woningen te la ten bouwen voor ouden van dagen. Deze woningen zullen. hoewel klein, toch geriefliik zijn, aldus verklaar- de de voorzitter. Hierna ging de Raad in geheime zitting. GEEN SPREEKUUR HEERHUGOWAARD. De bur gemeester zal Zaterdag 30 October 1948 geen spreekuur houden. OBDAM, 27 Oct. Aangevoerd 2100 kg slabonen 7490 ct.; afw. 42—52; 14.000 kg bieten: A 6, B 4.50 knolbiet A 6—6.30, B 4.50; 14.000 kg peen: B 5.50, C 4—4.10; 7500 kg men 7.740, grof 6.40—7.20; driel. 5; nep 10.9011; 900 kg sav. kool 5 510; 10000 kg rode kool 67,20; 10.000 kg witte kool 4; 600 kg aard- appelen 5.30. ALKMAAR, 27 Oct. Paarden- markt. Aangevoerd: 235 paarden (vorig jaar 290). ALKMAAR, 28 Oct. Bl. Eigen- heimers 56; slabonen z. dr. 32 80, kist 12090;" stoksnijbonen 120; pronkbonen 36—57; tomaten A SO- SO; bonken 1822; witlof 4275; rode kool 69; sov. kool 6; groene kool 58; spruitkool 3262; boere- kool 10; spinazie 12—46; postelein 12 16; sla 1.5010; andijvie 47; rode bieten 67; bospeen 513 winterpeen 5.506.10; wagpeen 8 II; uien 69; prei 715. Alicant S21.16. Appels: Cox Orange Pip pin 75; Glorie van Holland 5260; Notaris-appel 4556; Doyenng du Cornice 75; Legipont 5668; Nou- veau Poiteau 3042; Soldaat La- boureur 5262; Zw. Wijnpeer 40 —44. WARMENHUIZEN, 28 October. 2000 kg uien 7, grove 6.90, 1200 kg slabonen 5181, 2400 kg bieten 4.50 —6, 4800 kg aardappelen, Koopmans bl. 6.20, bl. eigenheimers 6.30, witte eigenheimers 5.40, 19000 kg rode k. 67.70, 41000 kg witte kool 4—5. ZWAAG, 27 October. spinazie 6, uien 5—7.40, bieten 6.807, prei 813, Chinese kool 2.903.20, sav. kool 56, gele bew. kool 4.506.40, rode kool 6.909.10, spruitkool 30 —48, slabonen 3779, snijbonen 31 —90, witlof 6086, tomaten 1851, andijvie 46.10, sla 22.80, bloemk. 947, alicanten 701.11, franken- thalers 7JD, goudreinetten 3183, pr. van engeland 2956, cox orange 24 1,06, groninger kroon 3254, zoe- te appel 50, glorie van holland 40 60, beurr6 alex lucas 5573. bonne louise 3772, jonathan 4359, con ference 3462, doyenne du comisce 701.03, legipont 4068, soldat la- boureur 5368, gieser wildeman 47 54. winterjan 4958, westl. louw 3957, William duchess 3669, nou- veau poiteau 3244, gratiool 50. BEEMSTER-PURMEREND, 26 October. Bevelanders 56, Koop mans blauwe 57, slabonen met dr. 40—67, id zonder draad 3484, pr.- bonen 2646, tomaten a 4256, wit lof 40. bloemkool 433, rode kool 612. savoye kool 510, groene kool 5-10,spruitkool 1050, spinazie 10 20, sla 25, andijvie 47.50, rode bieten 4—6. gare bieten 812, bos peen 1019, winterpeen 58, uien 38, id drielingen 25, prei 712, frankenthalers 701.10. alicant 75 1.10, a-llington pippin 1854, bram- ley seedling 16—44, cox orange pip pin 4490, glorie van holland 40 74. goudreinette 1868, groninger kroon 1248. jonathan 1978. pr. van engeland 2259, schellinkhou- ter 2268, zoete winterkroon 26 58. beurre clairgeau 2165, bezy v. schonauwen 1451, bonne louise 4673, doyenne du cornice 4288, emile d'heyst 3062, gieser wildem. 3460, kamperveen 1849. nouveau poiteau 1653, st. r£my 2054. sol daat laboureur 20—58. winterlouw- tje 2456, winterjan 2660, zwijn- drechtse wijnpeer 2446. BEVERWIJK, 27 October. An dijvie 59, spinazie 733, sla 26, dutfe. stambonen 5585, pronkbon. 1241, bospeen 716, waspeen 8 12, bloemkool 826, kaskomkommer 32—57, groene kool 59, gele kool 57. rode kool 6—11, spruiten 35 66, kroten 47. uien 68, knollen 29, prei 713, druiven 7590, breekpeen 58. 67. Wat was- er gebeurd met Karel Kwiek? Om niemands geduld op de proef te stellen zal ik het meteen zeggen. Karel had. toen Signora Constanga haar eerste gil slaakte bij het zien van de vreemde man die door het venster naar binnen gluurde, een andere richting uitgekeken dan de anderen. Dat was zo zijn gewoonte. Waar velen kijken is ge- woonlijk niets te zien, had hij al vaak ervaren. Maar waar niemand iets verwacht, kom je soms voor rare dingen te staan. En dat was het geval dan ook. Achter het raam, juist tegenover dat, waardoor de ongure vreemdeling naar binnen had gekeken, was het gezicht van een knap meisje verschenen. Haar ogen stonden ernstig en sloegen vol bezorgdheid het tafereeltje in de woonkamer van Signor Alfonso gade. Daarop verwijderde zij zich snel en vlak achter haar was Karel Kwiek op zijn tenen naar buiten geslopen en zag nu, verscholen achter een zandhoopje, geholpen door het licht van de maan, hoe het meisje nog even aarzelend het huis bekeek en langzaam wegliep in de richting van 'n nieuwe personenauto, met een vastberaden trek op haar gezicht. Daar moet ik meer van weten, dacht Karel en terwijl het meisje de motor inschakelde, stapte hij zonder enig geruis te maken, achter haar de wagen in.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2