Verzoek aan Soekarno Politieke delinquent kreeg lijkvergiftiaim RADIO om spoedzitting van het K.N.hP. 200.000 Duitse politie-agenten door Russen militair bewapend DERODEPAARDEN Wapensmokkel ontdekt Portij van Agoes Salim tegen hervatting der onderhandelingen Kwaliteit wint altijd! Terugtrekking bezettingslegers eniq mid del om moeilijkheden op te fossen Gevolq van behandeling door de B.S. Techniek programma NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Donderdag 28 October 1948 AAN BOORD VAN NED. SCHIP Vorst te Londen FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald Dat is nou toch kras. Daar sloven allerlei betrokken in- stanties zich uit, om ons vooral de jeugd te waar- schuwen tegen lichtvaaraig omspringen met allerlei ac'n- tergebleven oorlogstuig. De film geeft waarschuwingen in woord en beeld, de radio orga- niseert imitatie-ongevallen, om toch maar zo schril mogelijk aan het publiek, en vooral via de ouders aan jonge mensen duidelijk te maken, dat men z'n handen af moet houden van granaten en kogels en bom- metjes en al dat gedoe en de kranten waarschuwen her- haaldelijk weer. En nou lezen we, dat er bij de officieren in een kazerne al ik weet niet hoe lang een granaat op tafel staat, gebruikt als ,tpresse- papier" (Dat is zulk een ding, dat je op een.bundeltje papie- ren zet, om te voorkomen dat zc wegwaaien). De granaat valt op een slechte dag van de tafel op de grond en nntploft. Ge- volg als bij de onverantwogr- delijke, onervaren spelende kinderen in de duinen: gewon- den en verwoesting. Natuurlijk wisten de her en niet, dat de granaat nog gevaarlijk was. Maar dat weten de j on g ens ook niet. En. de her en hadden het moeten weten. Dus moeten we denken aan het groene en het dorre hout. Maar het erg- ste is nog, dat er nu natuurlijk ter zake circulaires komen van de Minister van Oorlog en dat er weer presse-papiers nodig zijn om te voorkomen dat ze van de tafel waaien! van Goede Diensten, wordt ver- klaard, dat de houding van de Commissie van Goede Diensten ten aanzien van de Nederlandse acties, wfelke een flagrante schending zijn van de zelfbeschikkingsrechten zowel op politiek. militair als eco- nomisch gebied, door het Indone- sische volk worden betreurd. Verder nodigt .de P.S.I.I. alle partijen, boeren, arbeiders en het gehele volk uit zich gezamenlijk voor te bereiden tot een bijzondere nationale vergadering. ingeval een plenaire zitting van he.* voorlopige parlement onmogelijk mocht wor den geacht. Een ijzige mist heeft gisternacht en ochtend het verkeer in en om Londen belemmerd. In de vroege ochtenduren waren verschillende wegen met ijs overdekt en treinen hadden vertraging door bevroren wissels. BATAVIA, 27 Oct. (Aneta). Tien leden van het voorlopige re- publikeinse parlement hebben 'n petitie ingediend by de president van de republiek, waarin zy hem verzoeken terstond een plenaire zitting van het voorlopig parle ment bijeen te roepen met het oog op de verslechtering van de politieke toestand, zowel in bin- nen- als in buitenland. Zij zijn van mening, dat in zaken, die het bestaan van de republiek raken, de wil van het volk als grondslag moet dienen, aldus meldt Antara. Het republikeins persbureau meldt voorts, dat het hoofdbestuur van de Partai Serikat Islam Indo nesia (de Mohammedaanse partij van Agoes Salim), zich schriftelijk tot de president heeft gewend in verband met het nieuwe voorstel van Cochran alle politieke partijen volledig in de gelegenheid te stel- len voorstellen van de Commissie van Goede Diensten of een harer leden te bestuderen en zich erover te beraden, daar alle politieke par tijen zich verantwoordelijk achten voor het welzijn van de republiek Indonesie. Voorts wordt de rege- ring verzocht, zo spoedig mogelijk een verklaring over het voorstel van Cochran aan de partijen te doen toekomen, zowel schriftelijk als door tussenkomst van de repu- blikeinse delegatie. In haar verklaring van heden stelde de P.S.I.I. aan de republi- keinse regering .voor, om alvorens I tot definitieve onderhandelingen met de Nederlanders over te gaan, zich de machtiging te verschaffen van het voorlopige parlement. „De partij is uiterst telgurge- steld, dat de regering van plan is de besprekingen met de Neder landers te heropenen, op een ba sis, welke ten zeerste afwijkt van de proclamatie van 17 Augustus 1945" (de z.g. onafliankeiykheids- verklaring), aldus de verklaring. In een passage, gericht tot de Verenigde Naties de de Commissie werd gevonden door een mare- chausssee terwijl hij bedekt was met vliegen. Door deze vliegen, die met de opgegraven lijken in aanra- king waren geweest, kreeg B. lijk- vergiftiging. Zes maanden lag hij op sterven. Thans is hij voor zijn leven invalide door een gedeelte- iijke verlamming. Door verdachte werd gezegd, dat illegalen een aanslag op zijn leven beraamd hadden. De president, mr. Borgerhoff Muller meende echter, dat er wel andere manieren waren geweest om die aanval af te weren. Deze arrestaties waren niet nodig geweest. De proc. fiscaal achtte de tenlastelegging bewezen en eiste 7 jaar gevangenisstraf met aftrek ontzetting uit de kiesrechten en ontzetting van het recht om bij de gewapende macht te dienen. De verdediger, mr. J. M. A. Vol- laers, meende, dat verd. zich te- recht op noodweer kon beroepen. Hij bepleitte primair vrijspraak en subsidair ontslag van rechtsvervol- ging. Voor het geval het Hof nog van oordeel was dat B. schuldig was, vroeg hij bij het bepalen van de strafmaat rekening te houden met de invaliditeit van de verdach te. Uitspraak over 14 dagen. Woensdagmorgen moest zich voor het Haagse Bijzondere Ge- rechtshof verantwoorden de 65- jarige H. M. Bergefurth, gedurgn- de de bezettdng kapitein van po litic en hoofd van de intendance- en gebouwendienst van de Haag se politie. B. werd er van be- schuldigd een overval van illega len op het hoofdbureau van de Haagse politie aan de S. D. te hebben doorgegeven met als ge- volg, dat twee illegalen werden gearresteerd, n.l. de heren A. G. Jenny en K. Timmerman, alsme- de de Haagse politieman C. Mols, die zijn medewerking bij de over val had toegezegd. Bij de behandeling van de.zaak toonden zowel die advocaat-fiscaal als de raadsman zich zeer veront- waardigd over de behandeling, die B tijdens zijn detentie had onder- gaan. B. was na zijn arrestatie in 1945, onder toezicht van manschap- pen'van de B.S., tewerkgesteld bij het opgraven van lijken op de Waaldorpervlakte. Toen hij op ze- kere dag niet meer kon, kreeg hi.i van zijn bewakers met de bajonet acht steken. De bewakers wierpen B. van een duin, waar hij enkele uren bewusteloos bleef liggen. Hij MET GAAT ALLEMAAL zo simpel en eenvoudig. Men stapt in een auto, een trein, een vliegtuig. En in een tijd, die men voortdurend nog tracht te be- korten, is men op zijn bestem- ming. Niet altijd. Niet steeds werkt de moderne techniek even feilloos. Vorige week stonden de bladen vol van een grote vlieg- ramp. Men huivert en schrikt er van op. Men spreekt er over en vindt het erg. Maar gaat men daarna niet al te gemakkelijk over tot de orde van de dag? Natuurlijk moet het leven ver der gaan. Het heeft zijn onver- biddelijke rechten. Toch moeten we de les, die in deze droevige gebeurtenis besloten ligt, ter harte nemen. MARCUS doorheen moeten slaan, Bente", meende hij. Ole was geen pessimist en hij stond niet vijandig tegenover zijn medemensen; maar het leven had hem geleerd, hoe ontzettend weinig de mensen eigenlijk voor el- kaar doen, en hoe zelden vreemden werkelijk te hulp kwamen. Hij zei Bente hoe hij over die dingen dacht hij wilde niet graag dat ze zich met ijdele hoop zou vleien. Maar Bente protesteerde zo fel, dat het Ole verwonderde. „Kijk nu alleen maar naar die twee schepen, die elkaar op de fjord voorby va- ren. zie je niet dat ze elkaar groe- ten?" Ze reden langs de haag in de richting van het huis en zagen de fjord voor zich liggen. Midden op de fjord passeerden twee grote sche pen elkaar en groeften met de vlag. „Dat ene schip komt uit Finland", verklaarde Bente. „Misschien heb ben ze elkaar nooit eerder gezien en misschien zullen ze elkaar nooit meer zien; maar toch groeten ze." Even zweeg ze. „Ik vind het zo eigenaardig met mensen", vervolgde ze na een ogen- blik. „We zien zoveel mensen, die niets voor ons betekenen, dat weet ik wel; maar het komt ook voor dat we mensen ontmoeten, die ons als .het ware met de vlag groeten. Mis schien is het enkel een blik, maar we voelen dat ze het goed met ons voor hebben. Ik merk het zo dik- wijls. en het maakt me altijd blij en gelukkig." „Heb je iets gemerkt, toen je mij voor de eerste keer zag?" vroeg Ole. (Wordt vervolgd.) kent me immers helemaal niet", antwoordde de ander. „Mijn naam is Hovmand, misschien heb ik u dit vroeger al gezegd. Ik heb gedurende vele jaren in dt iropen gewoond, tot ik ziek werd. Nu woon ik hier in het bos om mijn gezondheid terug te krijgen." „En u bent zeker al een heel stuk opgeknapt, nietwaar?" vroeg Ole. „Een heel stuk", bevestigde Hov mand. „Als ik me helemaal goed voel, zal ik u zeker graag eens op- zoeken. Misschien heb ik wel een en ander met u te bepraten." Als gewoonlijk sprak Hovmand op ietwat geheimzinnige toon, waar- na hij plots afscheid van hen nam en vlug in het bos verdween. HOOFDSTUK XVIII Ole en Bente zagen Hovmand na tot hij door de bomen aan hun blik. ken onttrokken was. „Vreemd, ik ken de man helemaal niet, en toch heb ik het gevoel dat hij op de een of andere manier iets met ons te maken heeft", zei Bente. ,,Heb je wel opgemerkt hoe hij ons aan- keek?" „Dat heb ik zeker gezien*, ant woordde Ole. ..Net als op^ onze trouwdag, bij de kerk. Hij interes- seert zich beslist voor ons, Bente, en voor Enekaer." „Vast", knikte Bente. „Toen ik hem voor het eerst zag was ik bang voor hem. ik vond hem zo vreemd; maar vandaag was hij heel anders. Ik geloof dat hij blij was dat hij ons zag en dat hij ons zal helpen als dat in zijn macht ligt." Ole dacht er precies zo over; maar het was niet te verwachten dat een volslagen vreemde hen zou kunnen helpen. „We zullen ons zelf er wel de kant van de weg heb je het ge- zicht op het landgoed en een deel van de akkers en de fjord", zei de vreemdeling. „Ja, waarachtig, u hebt gelijk", stemde Ole toe, in de aangeduide richting kijkend; hij had het prach- tig« vergezicht, -dat men had van de plek, waar de beuk stond, nog niet eerder ontdekt. Opnieuw wendde hij zich tot de vreemde. Zo in het heldere daglicht maakte de man geen onaanggname indruk Het dikke, grijze haar om- Iijstte een gelaat. perkamentachtig vergeeld en overdekt met een war- net van kleine rimpeltjes, waarvan de trekken eigenlijk fijn te noemen waren, en dat iets innemends had. Met een wonderlijk doordringende blik zagen de donkere ogen Ole en Bente aan, wat Ole het gevoel gaf dat de man werkelijk belang in hen stelde en hen alle goeds wenste. „Als u lust hebt eens op het goed te komen, bent u van harte wel- kom", zei hij. spontaan. „Dat is al te vriendelijk van u, u „Maar nu heb ik die kant gekust" zei Ole, haar glimlachend tegen zich aan drukkend. Het oude, bruine paard was blij- ven staan, alsof het begreep dat dit een gewichtig ogenblik was. Op- ziend, kwam Ole tot de ontdekking dat ze vlak voor de bank onder de grote beuk .stonden. Voor de bank stond een man, die naar hen keek. Ole herkende hem direct, het was de zonderling uit het boshuis. Als hij op de bank had gezeten, hadden ze hem niet kunnen zien; maar hij kon hen wel zien en misschien had hij wel gehoord waar ze het over hadden. Hij groette beleefd en zag hen met een eigenaardige blik aan. „Neemt u me niet kwalijk, mis schien bevind ik me op verboden terrein", verontschuldigde hij zich. „U kunt hier zo dikwijls komen als u wilt; we zijn blij als het u hier bevalt", antwoordde Ole vriendelijk. I „Ik zit iedere dag hier op de bank. Door deze kleine opening aan

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3