Brood, bloem, biscuits, suiker, jam, stroop en versnaperingen zonder bon ■Tr*-* rn Senoatsdebat over de Noodwet-Indonesie stond op hoog plan Waarschuwing tegen hamsteren Stakingsmoeheid in Frankrijk Ogenblikken van spanning: zouden de anti's meedoen? Beslissende fase in Indonesie EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDERSCHAGEN Christus Koning MAANDAG 8 NOVEMBER: tJrr;ifSSSU. verknjg- 50.000 gulden Abdoelkadir eervol ontslagen 250 gram vlees per week Dr. Beel vertrekt Zondagavond Maandag geen krant De 25 .OOOste! Troepen spoedig terug naar hun garnizoen De werkloosheid in Belgie Nu zijn beslissende daden op komst Hatta uitgenodigd voor besprekingen *ie* Menteng Poeloe 1 life: 4 Noodwet aangenomen met 38-12 stemmen I Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Zaterdag 30 October 1948 44ejaargang No 11401 ft, HOORTJ. Draafsinael 59. teL 4243. Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel 459 K 2240 red. 2047 K 2200; MORGEN VIEREN WII het feest van Christus Koning. Wij dat zijn alien, die Christus erkennen als de Ko ning der wereld, als de Koning van de maatschappij, als de Koning van het gezin, als de Koning van ons hart. In deze bewogeij na-oorlogse tijd, waarin wy de vreugde van een onbedreigde vrede nog niet gekend hebben, gaan onze ge- dachten hoopvol uit naar de Koning, onder Wiens heer- schappij het veilig is te leven. Hij is de Vorst van de Vrede; Zijn macht is de enige onver- jUlET INCANG van Maandag 8 November a.s. zal de rantsoenering van brood en suiker worden beeindigd, zodat op de nieuwe bonnenlijst van a.s. iiiju muum is ue emge onvei- Donderdag geen bonnen meer zullen voorkomen voor gankehjke macht en Zijn Ko- j levensmiddelen, evenmin als voor andere arti- ninkrijk is n rgk dat nooit ver- woest zal worden. Zijn leer is kgIgpi, oiG op QG suik.Gr- Gn VGrsnopGringGnbonnGn liefde en zijn wet is rechtvaar- verkrijgbaar zijn, n.l. boterhamstrooisel, jam, stroop, diMaar de wereld van van- e-d en versnaperingen met inbegrip'van chocolade- daag leeft niet volgens Zijn werk (cacao blijft evenwel op de bon)Ook de bloem- leer en eerbiedigt niet Zijn wet. bon zal vervallen, zodat met ingang van genoemde ™»ede bL°Mat"m bloem, zelfrijzend bakmeef kindermeel en bylonische geest van hoog- kinderbiscuits eveneens zonder bon verkrijgbaar moed, de geest van despotisme worden gesteld. en nooit-verzadigd imperialis-1 en me. Zij komen niet tot een verge- lijk, omdat zij proberen Beelze bub met de duivel uit te drij- ven. Het imperium van het god- Vrije verkoop reeds op Vrijdag 5 November ven. net imperium van net quu-1 Teneinde bij de beeindiging deloos Communisme en het im- van de rantsoenering een hiaat perium van het heidense kapi- in de voorziening te voorko- talisme trachten elkaar te ver- men, zal de detaillist in over- slinden; doch beide zullen van eenstemming met de practijk de aarde weggevaagd moeten Qnder het bonsteisel, Gp de De wereld en het Godsrijk Maandag 8 Nov. a.s. brood en huldigen twee diametraal te- suiker reeds zonder bon mo- genovergestelde principen. gen verkopen, dan uiteraard Egoisme, heerszucht en hoog- tegen de verhoogde prijs. De moed, zullen plaats moeten ijia- opheffing van de brooddistribu- ken voor altru'isme, liefde en be brengt geen wijziging in de nederigheid. verhouding, waarin momenteel Christus is de Koning; met wittebrood en br00d van nor- zal Christus, de Vredesvorst moeten erkennen als zijn Ko ning. In een mensenhart, waar Christus als de Goddelijke Ko ning zetelt, zal slechts plaats zijn voor liefde en rechtvaar- digheid; in het gezin, waar Christus als Koning ten troon Is geheven, zal vrede en een- dracht heersen. In het vereni- aingsleven, waar de leer van Christus richting geeft aan den- ken en doen, zal voor groeps- eqo'isme geen plaats zijn. In de Maatschappij, waar de Christus als Koning erkend wordt en Zijn leer van liefde en rechtvaardig- heid richtsnoer is van wetge- vina en bestuur, zullen rust en vrede en orde heersen. Uitbreiding van het Godsriik In de harten der mensen zal de vrede veilig stellen in de ver houding tussen de volkeren. Bidden wij op het feest van Christus Koning met deze in- tentie: Uw Koninkrijk koine Vier gesneuvelden in Indonesie wordt er gevraagd voor het Priesterkoor in het mausoleum op het ere- veld Menteng Poeloe te Batavia, waar de geval- lenen van Indonesie begra- ven zijn. Zie het artikel in dit nummer op pag. 1. Stort uw bij drage op giro 7033, Katholiek Thuisfront, Den Haag. Doe het nu VANAF 8 NOVEMBER: De ruime aanvoer van slacht- vee maakt het mogelijk met ingang van 8 November a.s. het vleesrantsoen voorshands vast te stellen op 250 gram per week voor de houders van A-, B- en C-kaarten en op 125 gram per week voor de houders van D- en E- kaarten. Naar het, A.N.P. verneemt, zal dr. Beel Zondagavond te 20.00 uur per K.L.M. naar Bata via vertrekken. Met hetzelfde toestel vertrekt ook de heer H. Hermans naar Indonesie. In verband met het Hoogfeest van Allerheiligen zal het Nieuw Noordhollands Dagblad Maan dag 1 November niet verschij- j nen. Onze bureaux zijn die dag gesloten. Wegens het niet ver- Uchijnen op a.s. Maandag be- staat dit nummer uit a c h t pa- gina's. v De Grote Kerk van de Ned. Hervormde Gemeente in Arnhem begint te herrijzen. Het achterstuk, dat behouden is gebleven en waarvan het interieur practisch gereed is, zal binnenkort in ge- bruik wqjden genomen. De voorkant moet nog geheel herbouwd j f-g Londeil worden. (Van onze parlementaire redacteur) DE BEHANDELING van de Noodwet-Indonesie, zoals die giste ren in de Eerste Kamer plaats vond, werd naarmate de dis- cussies vorderden, steeds groter van stijl. Domineerden in het eerst nog de bezwaren, die men tegen het verlenen van zo grote bevoegdheden voelde, zich eenmaal hiervan los gewerkt hebbende, kon men zich steeds vrijer optrekken naar het hoge plan vanwaar de regering in dit gewichtig uur het Indonesische probleem moet overzien en op welk plan zij zich gaarne door een zo groot mogelijke meerderheid van ons volk gesteund wil weten. Na de redevoeringen van de christelijk-historische woord- voerder en die van de partij van vrijheid en democratie stond reeds bij voorbaat vast, dat de regering ook in de Senaat de vereiste tweederde meerderheid zou halen. Regering van Peru gevallen De nieuwe electrische locomotieven, die de Ned. Spoorwegen In dienst hebben genomen, zijn niet in staat de rijtuigen, die op stoomverwarming zijn ingericht, te verwarmen. Teneinde de reizigers toch comfortabel te vervoeren, wordt thans gebruik gemaakt van een stoomverwarmingswagen, die achter de elec trische locomotief wordt gekoppeld. Deze wagen bevat twee watertanks met daartussen een omvormer, die het water in Btoom omzet en naar de rijtuigen perst. De nieuwe installatie op het emplacement. Communistische actie in gebied van de Lawoe WEERSVERWACHTINC Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, Incluslef incasso. Advertentie-tarlef: per editle 16 CL per m.m., minimum f 2.50; In alle edltles 26 ct per m.m., minimum 14.famiiie- berlchten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Blj contract belangrijke kortlng. Directeur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smits, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. 3anssen, 3. Toes. Bankrelatles: Noorderbank, Nederl. Credietbank Noordhollands Dacrblad HET FEIT VAN HEDEN Pagina 1 en 7 mensen, die Hij is voorgegaan j baar zijn. in nederigheid, liefde en zacht- moedigheid. Zoals een koning geen onderscheid maakt, niet maken mag tussen zijn onderdanen, zo zijn voor Chris tus Koning alle mensen gelijk, onverschillig tot welk ras zij be- horen of welke huidskleur zij dragen; onverschillig of zij wo- nen in de onmetelijke Sovjet Unie of in het vermaterialiseer- de, kapitalistische Amerika. De inzet van de strijd tussen Babylon «.d.Sladde,VgdS tot tussen de hoogmoedige wereia Ministerie van Landbouw, Visserij en het Godsrijk op aarde, is ae en Voe(jselvoorziening, van een on- mensheid. De mens als individu VOorzichtig optimisme getuigen, om en de mens in de samenleving uit de gang van zaken op te maken De vooruitzichten van de graan- en suikerpositie laten de opheffing der rantsoenering toe, nu tevens het beletsel, gelegen in de subsidising, is vervallen. De gelijktijdige ophef fing van de brood- en de suiker- rantsoenering betekent een mijlpaal op de weg naar een normale voor ziening, gelet op de betekenis van de beide artikelen voor de voeding en op de talloze mogelijkheden van toepassing van bloem en suiker als grondstoffen in de huishouding en in de verwerkende Industrie. Hoewel de beslissing van de rege- Uit uc v dat de voorziening thans onbeperkte mogelijkheden biedt. Dat geldt in 't algemeen voor de Nederlandse voor ziening, voor bepaalde artikelen op grond van schaarste, voor andere om redenen van een zuinig behee der beschikbare deviezen. De Neder landse suikerindustrie produceert van de totale Nederlandse suiker- behoefte ongeveer 70 pet., zodat weliswaar voor een zeer belangrijk deel uit eigen bron kan worden ge- put, maar rond 30 pet. moet in het buitenland worden aangekocht. Daar deze hoeveelheid tegen ten dele zeer schaarse vreemde valuta moet wor den aangekocht, zal bij de aankoop van importsuiker de nodige zuinig- heid moeten worden betracht, om de dollars te besparen, die ook voor andere doeleinden nodig zijn. Het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening brengt met kracht onder de aan- dacht, dat van het publiek wordt verwacht, dat het zoveel discipline toont, dat de overgang van distri bute naar vrije consumptie geen stoornissen ondervindt door ham steren, waarvoor geen reden be- staat. Het zal voomamelijk van de houding van de bevolking zelve afhangen of de vrije consumptie bestendigd kan blijven. De suikercampagne van de nieuwe oogst heeft voor een ruime voor- raad-positie gezorgd, zodat er geen enkele vrees behoeft te bestaan voor enige schaarste bij beeindiging van de rantsoenering. Wei zal voors- hands enige schaarste bestaan voor enkele nevenproducten van de bloembon, terwijl met name choco- lade slechts in beperkte mate ver krijgbaar zal blijven, tengevolge van het feit, dat de wereldoogst aan cacaobonen geen ruimere toewijzin- gen cacaobonen aan de chocolade- industrie toelaat. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Sold. J. M. v. d. Bomen uit So- meren. Gesneuveld 24 October 1948. Soldaat J van Rijswijk uit Alphen d. Rijn. Overleden t.g.v. oorlogs- verwonding op 24 October 1948. Soldaat H. Schepers uit Rotter dam. Gesneuveld 22 October 1948. Soldaat H. W. Verboog uit Den Haag. Gesneuveld 26 October 1948. BATAVIA, 30 October (Aneta). Aan Abdoelkadir is op zijn ver- zoek met ingang van 1 November eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, met dankbetuiging voor de zeer vele gewichtige diensten gedurende lange tijd onder zeer moeilijke omstandigheden den lande bewezen. Naar de heer Abdoelkadir aan *t ANP mededeelt sluit 't bovenstaan- de bericht niet uit, dat hij zou be- noemd of herbenoemd worden in een andere functie. Hierbij wordt gedacht aan het voorzitterschap van de Nederlandse delegatie bij de onderhandelingen met de Repu- bliek. Hierover is echter nog geen beslissing genomen, aangezien zijn besprekingen met de Nederlandse regering nog niet zijn beeindigd. H. M. de Koningin heeft n.l. aanstonds nadat de Eerste Kamer de Noodwet-Indonesie aangenomen had, deze te Den Haag getekend. Vervolgens heeft H.M. het besluit getekend, houdende voorlopige re- geling van het bestuur in Indonesie waarbij de instelling van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon geregeld wordt. Daarna heeft de Koningin het besluit tot benoeming van dr. Beel tot Hoge Vertegen woordiger getekend en vervolgens dr. Beel beedigd. Naar wij vernemen, kon heden, Zaterdag 30 October, bij wijze van spreken elke minuut, de 25000ste inschrijving in het Handelsregister van de Kamer van Koophandel, kantoor Alkmaar (omvattende het oude gebied van de K. van K.'s van Alkmaar en Hoorn) verwacht wor den. Een belangrijke gebeurtems in het zakenleven van ons gewest. die wel niet geheel ongemerkt voorbij zal gaan en die wel aantoont, van welk een betekenis het Handelsre gister voor het bedrijfsleven in het algemeen, genoemd mag worden. De staking van de Franse mijn- werkers schijnt af te nemen. He- denmorgen werd gemeld, dat de aandrang om hat werk te her- vatten voortdurend toeneemt in Oost-, Zuid- en Midden-Frank- rijk. De niet-communistische mijnwerkersbond van de Force Ouvriere heeft premier Queuille medegedeeld, dat men van plan is een oproep te richten tot alle mijnwerkers om zonder verwijl naar het werk terug te keren. Zelfs communistische vakvereni- gingsleiders gaven de mijnwerkers van twee mijnen in het departe- ment Gard opdracht weer aan het werk te gaan. Ook gisteren ging de zuiverings- actie van de mijnen voort. Met auto- matische geweren gewapende poii- tie-mannen voerden een groot- scheepse operatie uit om het mijn- bekken in de departementen Nord en Pas-de Calais, dat twee-derds van de Franse steenkolen produ ceert, te ontzetten. Des middags was de helft van het bekken tussen de Belgische grens en de weg van Rijssel naar Douai bevrijd. Nu moe- In de week van 17 tot 23 October werden in Belgie gemiddeld per dag 85.914 volledig-werklozen en 43.202 gedeeltelijk- en toevallig-werklozen geregistreerd. In vergelijking met de vorige week is er een toeneming van 1960 volledig-werklozen en een vermindering van 1103 gedeeltelijk- en toevallig-werklozen waar te ne men. taten van het overleg met deze groep moeten althans vastgelegd worden in voorlopige voorzieningen. Daarnaast hebben wij onze verant- woordelijkheid voor gans Indonesie; moeten die verantwoordelijk- .-ry- ten nog alleen de belangrijke com munistische centra Lens, Henin- Lietard, Bethune en Buray bezet worden. Tot Donderdagavond zijn in totaal 712 arrestaties verricht waarvan 341 in de loop van Don derdag. Sinds het begin van de zuiverings-acties liepen 301 leden van de orde-dienst verwondingen op. Over het algemeen is de toe- stand in de Franse mijnbekkens thans kalmr Minister Ramadier ver- klaarde Vrijdag, er zo sterk op te vertrouwen, dat de toestand begin volgende week verbeterd zou zijn, dat het terugkeren van de troepen naar hun garnizoenen binnen korte tijd tegemoet gezien kan worden. BATAVIA, 30 October (Reuter), Naar heden uit gewoonlijk be- trouwbare bron is vemomen heb ben- de Nederlandse regering en de voorlopige federaie regering van Indonesie. de Republikeinse minister-president, dr. Mohamed Hatta, uitgenodigd naar Batavia te komen voor belangrijke be sprekingen. Waarnemers beschouwen deze stap als het begin van een nieuw stadium van vitaal belang in de onderhandelingen tussen de Neder- landers en de Indonesische Repu- blikeinen, en zijn van mening, dat de uitslag van deze besprekingen wel beslissend zal zijn voor vrede of oorlog in Indonesie voor het ein- de van dit jaar. Naar verder vernomen wordt is aan dr. Hatta verzocht besprekin gen te voeren met de Ned. mi nister van buitenlandse zaken, mr. D. U. Stikker, die morgen per vliegtuig in Batavia wordt ver wacht. Naar men verwacht, zal minister Stikker aan Hatta verzoeken de militaire en economische punten van de Renville-overeenkomst strikt na te komen. Waarnemers deelden mede, dat het resultaat van de besprekingen tussen minister Stikker en premier Hatta van gro te invloed zou zijn op het succes of op de pogingen van Merle Co chran, het Amerikaanse lid van de commissie van goede diensten, om V. r+ •->«-> /-J r\ wnli+iolm An rl ov. Marshall is Vrijdag per vliegtuig van Parijs naar Londen vertrokken, waar hij besprekingen zal voeren met Attlee en Bevin. Officieel heet Marshall's reis een particulier en persoonlijk bezoek. Van Britse zijde is echter vernomen, dat vrijwel ze- ker de Palestijnse kwestie zal wor den besproken. Men meent in diplomatieke krin- gen te Londen, dat Marshall tijdens zijn bezoek ook besprekingen zal voeren met de Canadese Minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, die heden te Londen wordt verwacht. De besprekingen van Marshall zouden ook betrekking heb ben op het sluiten van een AtTan- tisch verdedigingspact. De Peruaanse regering van pre sident Bustamente is gevallen. Mi- Litaire bevelhebbers hebben de re gering overgenomen in afwachting van de komst van generaal Manuel Odria, leider van de revolutie van de afgelopen drie dagen. President Bustamente besloot zijn functie neer te leggen toen het garnizoen van Lima in Zuid-Peru zich bij de opstand aansloot. De afgetreden president heeft zijn paleis verlaten en onderdak gevonden in de Ar- gentijnse Ambassade. wi moeten die verantwooraenjK- held dragen op een wijze die niet fvftvan de poimeke onder- Doch als men van anti-revolution- naire zijde dan desnoods wel nood- recht zou willen aanvaarden, dat toch slechts een eenvoudige meer derheid behoeft, waarom dan niet als voorziening voortvloeiende uit art. 210, waarvoor zelfs een twee derde meerderheid noodzakelijk is. De heer De Wilde, tweede anti- rev. woordvoerder, bleef toch neen zeggen. En hij zei hardop „neen", maar deze hardheid vloeide meer voort uit spijt dan uit overtuigde tegenstand. Het was het zelfde ge- luid als van de heer Schouten. Men had aan die zijde nu vurig gehoopt, dat ook voor haar de constructive periode zou kunnen beginnen. He- laas, andermaal gooide de regering hem en de zijnen een onoverkome- Ujke hindernis voor de voeten. Maar de nieuwe vaan werd toch reeds ontplooid. De Anti-Rev. waren er altijd van uitgegaan, dat Indonesie op de duur zelfstandig zou moeten worden. En ook gaf hij zelfs voor dit ogenblik nog een kleine hoop op een veranderde houdmg. Als de re gering nu eindelijk wil handelen. is daar dan beslist deze noodwet voor nodig? Prof. Anema had al gezegd, dat alleen een werkelijke noodtoe- stand het ontwerp aanvaardbaar zou maken. Of toch kentering? Deze uitlatingen waren het vooral die de spanning deden stijgen. Er was een mogelijkheid en deheer Kerstens (K.V.P.) gooide er zich met vuur op om haar tot werkelijkheid te maken. Wij moeten toch het uiter- ste beproeven om met de republiek tot overeenstemming te komen, leg- de hij uit. Dat vraagt Indonesie van ons, dat vraagt ook het buitenland van ons. Tot zolang moet de wet op de interimregering dus wachten, maar anderzijds mogen wij de fede- ralisten niet teleurstellen, de resul- IIC1U vixagv-xx J als voorwendsel kan worden uitge- legd. Neen, de heer Kerstens kon het niet duidelijker zeggen, al wil- de hij het nog wel duidelijker zeggen om ook de A.R. over de streep te kunnen halen. Misschien kan de regering aan zijn argumenten nog enkele toevoegen, besloot hij. Daar- mede deed hij een klemmend beroep op de jonge bewindsman om zich ook- van zijn kant in het vuur te gooien. Minister Sassen heeft dat gedaan Mocht zijn betoog in de Tweede Kamer al klemmend zijn geweest r.u werd het een waar vechten, om ook de grootst mogelijke meerder heid te kunnen bereiken. Dit uur zou later in de parle mentaire geschiedenis bekend kun nen staan als het uur van Sassen; het uur waarop voor het eerst het hele land, met uitzondering van de politieke clowns, die de com- munisten zich ook hier andermaal toonden, achter het Indonesisch beleid zou scharen. Temeer van belang nu Minister Stikker met een zeer belangrijke zending naar Indonesie is gezonden. De minister herhaalde zijn schil- dering van de noodtoestand, nog zwarter verven moest hij gebruiken want ook de jongste treinaanslagen werden aan de lijst toegevoegd. Hij sprak dit keer echter ook over de toestanden in de republiek; de com munistische actie is nog geenszins tot een einde gekomen, de chaos is ontstellend, steden worden verwoest, het volk verarmt. Alleen in Madioen werden duizend mensen vermoord. Onze verantwoordelijkheid wordt bijna onhoudbaar zwaar. Voor de laatste maal zullen wij contact zoe- ken met de republiek, of dat ant- woord bevestigend is of niet, de toestand eist dat snel maatregelen worden getroffen op een behoorlijke wettelijke basis. Vervolg op pagina 7 handelingen te bewerkstelligen. Mr. Stikker zal voor zijn terug- keer naar Nederland wadrschijnlijk een definitief besluit nemen inzake de kwestie of de onderhandelingen hervat kunnen worden. De Neder- landers beschouwen handhaving van de wapenstilstands-overeen- komst als essentiele en eerste voor- waarde voor hervatting van de on derhandelingen op de nieuwe ba sis,t welke is voorgesteld door Cochran. Deze is heden noor Djog- jakarta gevlogen om dit punt met Hatta en andere republikeinse lei- ders te bespreken. BATAVIA.-29 Oct. (Aneta). Het hoofdkwartier van de militaire gouverneur van Solo heeft mede gedeeld, dat de communistische troepen, die zich, zoals dezer dagen gemeld werd, in verschillende zak- ken in het gebied ten. Zuiden van het Lawoe-complex bevonden, thans een uitval in noordelijke richting hebben gedaan en de plaat- sen Kismatoro. Poerwantoro en Boeloekerto hebben bezet. aldus meldt de dienst Legercontacten Aan de republikeinse troepen is opdracht gegeven Tawang-Manggoe (ten Westen van de Lawoe) te be- zetten. teneinde een verdere poging tot doorbraak naar het Noorden en Westen te voorkomen Medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt. geldig van Zaterdag- tot Zondagavond. WEINIG VERANDERING Overwegend bewolkt, maa,r droog weer met ongeveer de- zelfde temperatuur als vandaag. In het noorden van het land: zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. In het zui den van het land: meest zwak ke wind. Menteng poeloe is een wijk in Batavia, met goed-gebouwde kampoengs, een schoon, heuvelach- tig gebied. Sla een stille zijweg in en men ziet een vlag halfstok waai- en tegen de heuvels. Daar is het ,.ere-veld", waar de stoffelijke res- ten van de slachtoffers der bezet- ting, opstand en militaire acties rus- ten. Daar liggen bijeengebracht, uit wijde kring, de slachtoffers op Java, de urnen uit Japan met de as van onze krijgsgevangenen. Er zijn nog enige ere-velden in Indie, maar Menteng Poeloe is het grootste en voornaamste. Meer dan duizend slachtoffers zijn hier, meestendeels ver van hun geliefden en verwanten begraven. En het ere-veld Menteng Poeloe wordt dan ook, anders dan de overige, bebouwd met een zeer mooi mausoleum, omvattende een columbarium voor de urnen uit Ja pan en een zeer mooie, zgn. simul- taan-kerk. Het Indische Gouverne- ment heeft voor de bouw van dit geheel royaal gelden gevoteerd, zo dat het iets van zeer bijzondere aard zal worden. Het ontwerp is reeds gemaakt, de funderingen zijn ge- plaatst. Het Katholieke Thuisfront heeft nu de schone gedachte geopperd, om hier een priesterkoor in te richten, waarbij gedacht is aan een marme- ren vloer, een sober, zwaar mar- meren altaar, in tafelvorm, waar- achter uit de grond oprijst een massaal marmeren kruis met ge- beeldhouwd corpus, waarbij dan nog komen een zware houten credens en de inrichting van een sacristie. Wij geloven te mogen zeggen, dat het verwezenlijken van deze ge dachte een ere-schuld betekent voor kathefliek Nederland in de meest- brede zin! Het gaat hier om een plicht van katholiek Nederland ten opzichte van hen, die in Indie geval len zijn! Hier zullen bij begrafenissen van slachtoffers voortaan, gelijk dat in het vaderland geschiedt, H.H. Mis- sen kunnen worden opgedragen, en op gedenkdagen Nationale Her- denkingen, Allerzielen enz. ker- kelijke plechtigheden kunnen wor den gehouden. Wanneer wij zeggen, dat onze eer ons verplicht, hier goed voor de dag te komen. dan geldt dat niet alleen de godsdienstige zorg voor onze ge- vallenen, de troost. die daarin gele gen is voor de achtergeblevenen en nabestaanden. maar ook iets, dai men psychologisch niet mag onder- schatten tegenover de Indonesiers, die, naar reeds gebleken is, zeer veel eerbied jegens het ere-veld aan de dag leggen en op wier gemoed de tedere zorg voor onze gesneu velden en de andere slachtoffers, die voor de vrijheid vielen, veel in druk maakt. Katholiek Nederland moge de ere-plicht, om voor de nagedachte- nis van onze gevallenen van Indone sie deze zorg op zich te nemen, wijd en breed verstaan, als straks via de Thuisfronten en anderszins, ge vraagd wordt om voor dit doel datgene bij te dragen, wat wordt verwacht!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1