Het vertrouwen van Kamer in Regecing werd aan zware krachtproef onderworpen L 1 Nog steeds gevechten RADIO mtmi De C.V.P.ontwijkt moeilijkheden w D GOED ZOMERSEIZOEN RUST KAREL KWIEK WORDT Al bouwende neemt de tot bouwen toe! TOESTAND VAN DE OPPOSITIE WORDT ONBEHAGEUJK r met aanhangers van Moeso "Koningskwestie opnieuw naar de wachtkamer verwezen J Burgemeester Jochems ere-voorzitter Regering-Spaak recordhoudster Albert Heijn's groothandei 3 PAG 1948 Zaterdag 30 October DAGBLAD NOORDHOLLANDS NIEUW DE KAMER EN INDONESIe (Van onze parlementaire redacteur) E VOLKSVERTEGENWOORDIGING geeft niet gaarne haar rechten uit handen. „Ik spreek zelfs liever van plichten", zei de heer Schouten tijdens de debatlen over de noodwet-Indonesie. En inderdaad het parlement heeft de plicht om mede-wetgever te zijn en plichten moet men altijd zo lang en zo goed mogelijk vervullen. De Tweede Kamer heeft dan ook niet meer van die plichtsvervulling aan de regering gedelegeerd dan haar strikt noodzakelijk voorkwam. Uitdrukkelijk is gesteld, dat de beslui- ten, die krachtens de gegeven volmachten op de nieuwe rechts- orde vooruit lopen, niet alleen naderhand aan de Kamer zullen worden voorgelegd, maar ook zodanig dat het mogelijk blijft om hierin alsnog wijziging aan te brengen. HAAGSE BRIEVEN VERKEERSWETGEVING VEROUDERD aldus advocaat-generaal Mr. van Gilse Minister Mansholt naar Brussel t IliyiPfw VERGADERING V.V.V. „NOORD-KENNEMERLAND" In het kolenbekken van de Loire hebben de Franse troepen thans de mijnen van Villiers bezet en de veiligheidsinstallaties weer in werking gesteld. Dezer dagen hield de V.V.V. haar najaarsvergadering ten huize van de heer Jb. Swaan te Schoorl, onder voorzitterschap van de heer M. W. van de Garde Jr. De voorzitter sprak er in zijn openingswoord zijn ver- heugenis over uit, dat de ver- gaderingen zich in steeds gro- ter belangstelling mogen ver- heugen. Schoorl kan tevreden zijn over het afgelopen seizoen. Klachten over de verzorging in hotels en pensions waren niet binnengekomen. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, Zondag. Na de verwerping van het voorstel tot het doen houden van een volksraadpleging, is de aandacht ge- concentreerd op de C.V.P. Als zij wil, kan zij de afwijzing van de volksraadpleging opvatten als een geldige reden om de rege ring te verlaten, aangezien haar regeringspartner met de oppo sitie heeft tegengestemd. Het ziet er niet naar uit, dat zij dit doen zal, maar een beslissing is nog niet genomeri. Deze wordt over- gelaten aan de algemene raad der partij, welke uit een twee- honderdtal leden bestaat en Dinsdag bijeenkomt. Op hoog bevel van pa Thorez En moeder Kominform, Is Frankrijk dag aan dag toneel Van zware stakingsstorm. De Belgen maken altijd nog Het grootste gekrakeel Over de vraag of Leopold Gewenst is of teveel. En hoe is het thans in het land Waar de heilgroet werd gehoord? Over dit grauw ruinenrijk Komt men tot geen accoord. Gezapig is het leven hier. (Al slaan de prijzen op) Nu krijgt de man weer ongevraagd Voor vrouw en kroost een pop! T. (v)0£r\N TSfcRNftOR SCHOOL Ien her- eoeei? AANDAofr SCHENKEti AAN HEV NIEUUMjUir DE SOVJE-Y-UMCDE-E-R VOORLICHVING eN COINDEI? SBA)- SAViE 6EVE<HENf pe SporFYRuureiEKi ZAI DRASYlKH diewen te VNO|?D£N? sporrY GROoYSTe^AN- SEU?eDENA61?{ fAALDBN/WAAl? DEOlKSYE 130EKEN TEGEN HErcoNNL>(v>s(ye Gee(s>!?esoiTaaY HADDEC0,DE2E JYllfFMOEOERZyKE^ BFHANDELIOJ VANDE S"poPY SO(FU OJUtTlG ePPE.CT<rs SORYeRENg IwieraadX '^JoTlie Kuwim PQE GES-Cole JULLlE' [vckawye GeVE( 69EN SJ>OI?Y Roofoverval te Amersfoort Daarnaast werd het tijdsbestek tussen besluit en bekrachtiging op 6en maand gebracht, terwijl de re gering zich in eerste aanleg drie maanden gewenst had. Het was hier vooral de fractieleider van de P.v.d.A., de heer v. d. Goes van Na. ters, die de taak van de Kamer ^uiterst serieus nam, zo serieus, dat "wij er bijna een poging in gingen zien om het In andere handen over- gegane ministerie van Overzeese Gebiedsdelen althans zoveel moge lijk bij de teugel te houden. Maar ook met deze beperkingen blijft het nog veel wat de Kamer uit handen gaf en dat zelfs aan een extra-parlementaire regering. Men kan dan ook gerust zeggen, dat het vertrouwen dat de Kamer in deze regering kan opbrengen, hier wel aan een ware krachtproef werd on derworpen. Het kabinet-Drees-van Schaik kan met het resultaat voor- lopig tevreden zijn. Ten aanzien van het Indig-beleid beschikt het, zelfs wanneer het blanco-volmachten vraagt, over een grotere meerder- heid dan een na-oorlogs parlemen- tair kabinet ooit heeft bezeten. Ook nu is weer gebleken, dat de Chns- telijk-Historischen in die meerder heid de zwakke stee blijven, voors- hands echter zeker niet de Achilles- hiel. Wij beseffen zeer wel, dat dit op- gebrachte vertrouwen ook weer niet bovenmatig geidealiseerd be- hoeft te worden. als twee rust en orde in Indonesia wensen, dan kan dat voor de 6£n hoofdzaak zijn en voor de ander slechts noodzakelijke voorwaarde om tot een hoger doel, de nieuwe rechtsorde, te komen. Maar ondanks deze nuances schijnt de groep als geheel nu toch wel voorbestemd te zijn om het beleid ten aanzien van Indonesig te blijven schragen. Een negatief argument hiervoor is dat wie A gezegd heeft, ook B moet zeggen en in positieve zin zou men kunnen stellen dat al bouwende de werkelijke lust om te bouwen ook nog kan toenemen. Zo zou dan al met al het ideaal benaderd worden, dat wij ten aan zien van het IndoneSisch probleem een zo groot mogelijke eensgezind- heid gaan opbrengen, een eendracht, die zoals de heer Vonk, een van de woordvoerders van de V.V.D. te. recht opmerkte, ook op het buiten- land een goede indruk zal moeten maken. Wij willen niet nakaarten, anders zouden wij verzuchten: Had de heer Vonk dit eerder bedacht! Maar hoe dat zij, de positie van de buiten die meerderheid staande partijen begint nu zo langzamer- hand ietwat onbehagelijk te wor den. Wij doelen hierbij niet op de Communisten; hetgeen van die zijde bij de jongste debatten is ten beste gegeven. kan men hoogstens nog politieke clownerie noemen. De heren waren overigens ook kenne- lijk niet in vorm. Er is lets gebeurd in die hoek, men schold nog wel en men interrumpeerde nog wel maar het ging allemaal niet van harte. Deze sfeer paste wonderwel bij de geruchten die de laatste tijd gaande zijn over Moskou's rondwarende ongenade, vervanging van leidende figuren enz. Wij doelen hier ook niet zo zeer op de heer Welter, die hoewel hij die avond mededeelde lrdertijd in de Kamer te zijn gckomen cm aan de opbouw van Indonesig mee te werken, met een dergelijke posi tieve houding, althans in politieke zin toch altijd wel veel moeite zou hebben. Wat hij, de heer Welter, ..verpriftst" noemt is de blauwdruk van het nieuwe gebouw, dat zij het onder veel ups en downs on- der de vorige regeringen is tot stand gekomen. Het was de bedoe- ling van de heer Welter en de zijnen om de verwerkelijking van die blauwdruk te verhinderen. Dat zou gelukt zijn, wanneer de meerder heid van het katholieke volk zijn partij had gekozen, dat is echter niet gebeurd en daardoor werd hij reeds bij de stembus weliswaar af- gevaardigd maar tegelijk ook op dood spoor gezet. De opbouw gaat door, ook onder deze regering en als de heer Welter nu zegt dat hij ook wil bouwen dan is er slechts 6en mogelijkheid: Meebouwen aan het project waarop ruim tweederde van ons volk zich nu heeft vastge- legd. Wij hopen dat de heer Welter deze grootheid van geest zal kun nen opbrengen maar dan staat ook vast, dat hem in wezen niet veel meer van de K.V.P. scheidt, tenzij hij ook buiten het beleid ten aanzien van Indonesie nog aan een eigen politieke levensbeschouwing zou willen vasthouden. Wanneer wij over de positie van de nog buiten de thans gevormde meerderheid staande partijen spre- ken. dan doelen wij vooral op de Anti-Revolutionnairen. Zolangde strijd over de Grondwetswijziging niet beslist was, had hun oppositie zin. Nu is men het echter eens ge- worden over de reeds genoemde blauwdruk. het nieuwe gebouw zal zijn of niet zijn. De keuze is nu nog slechts: Meebouwen of terzijde s'taan. De Anti-Revolutionnairen zijn er de mensen niet naar om zich buiten de wet te stellen. De heer Schouten heeft dat bij de debatten ook nog eens op sympathieke wijze bena- drukt. En nog veel aangenamer was het zijn teleurstelling te beluTsteren over het uitblijven van de eigen- lijke wet op de interim-regering. Men kon zijn woorden zo verstaan: Wij willen nu wel uit die oppositie- hoek vandaan, maar inplaat> dat gij. regering, ons nu de mogelijkheid biedt om ook constructief te kun nen werken, komt gij in plaats daarvan met een volmachtenwet waartegen wy jammer genoeg weer grondwettelijke bezwaren moeten koesteren. En zo vinden wij het met de heer Schouten toch wel jammer, dat hoe wel onvermijdelijk, de volmachten wet nu nog het ogenblik heeft ver- traagd waarop wij ook de Anti-Re volutionnairen tot de medebouwers zullen mogen rekenen. Maar in elk geval is er reeds een goed woord gespro"ken. Ook voor de Anti-Revo lutionnairen moet het tenslotte geen prettig idee zijn het risico te lopen straks part noch deel te hebben ge- had aan de bouw van een nieuw be- stel dat hopelijk voor deze en vele volgende generaties toch een nieu we woning zal kunnen zijn. Tijdens de door de K.N.A.C. in 's Gravenhage georganiseerde weg- verkeersdag heeft mr. D. J. van Gilse, advocaat-generaal bij het Gereehtshof aldaar een inleiding gehouden over het verkeersrecht en de verkeers-rechtspraak, waar- in hij enige verwachtingen uit- sprak ten aanzien van deze mate- rie en verschillende richtlijnen uitgaf om te komen tot een doel- matig systeem van de verkeers- controle en berechting van ver- keersovertredingen. Spr. wees er op, dat z.i. de Motor- en Rijwielwfet onvoldoende was, evenais de Wegenverkeerswet van 1935. Hij vroeg zich af. of een ge- hele verkeerswetgeving waarin dan ook het probleem van de voet- gangers" zou moeten worden opgeno- men, niet het best zou zijn. Voorts achtte mr. Van Gilse het nodig een regeling op te stellen, voor de afgifte van rijbewijzen en wegenbewijzen, aan de Kroon zou dan het geven van veiligheidsvoor- schriften moeten worden overgela- ten, zodat ondergeschikte regelende bevoegdheid aan lagere wetgevers zou komen te vervallen. Wat de verkeers-rechtspraak be treft, achtte mr. Van Gilse het ten zeerste gewenst, dat men zou moe ten overgaan tot verjonging van de rechters die in verkeerszaken ge routineerd moeten zijn. want 75 pet. van de kantongerechtszaken bestaat uit verkeerskwesties. Ambtenaren van het Openbaar Ministerie zou den dan nauwkeurig met de politie moeten samenwerken en zelf actief aan dit verkeer moeten deelnemen Alle verkeersstrafzaken zou spr. naar de kantongerechten willen zien verwezen. omdat nu dodelijke on- gevallen bij de rechtbanken terecht komen. die dikwijls lichtere straffen eisen dan voor mindere overtredin- gen bij het Kantongerecht. Wat het militair vervoer betreft wees hij op de z.i. onjuiste conclu- sie. dat het militair verkeer te alien tijde voorrang heeft. Minister S. L. Mansholt gaat he- den te Brussel besprekingen voeren met zijn Belgische collega's Orban en Moens de Fernig. Naar wij ver- nemen worden deze besprekingen gehouden in het kader van het nor- male overleg. BAT AVI A, 28 October (Aneta). I De dienst legercontacten meldt, dat opnieuw berichten binnenko- men over gevechten ten zuid-wes- ten van Ponogoro. De plaats Ba- degan, waaruit de T.N.I, zich we- gens geringe sterkte moest terug- trekken, werd na aankomst van hulptroepen herovert. Poerwan- toro is blijkens de berichten bezet door de communisten ter sterkte van anderhalf bataljon. Volgens mededelingen bevinden zich troepenconcentraties van de communisten te Tegallombo en Ard- josari. In dit gebied zou zich ook het „politbureau" (Sjarifoeddin en Moeso) ophouden. Voorts wordt melding gemaakt in onrust in het gebied tussen Blora en Rembang, in welke plaats groot gebrek heerst aan suiker, rijst en andere voedingsmiddelen. Vol gens een ander bericht bevinden zich alle wapens, bevoorradingsgoe deren- en voertuigen. die voor net uitbreken van de opstand in de stad aanwezig waren nog in handen van de opstandelingen. Volgens een bericht uit Boekittin- gi, zouden de militaire gouverneur van de Republiek op Sumatra en de voorzitter van het Republikeinse staatscommissariaat Maandag U- naar Tapanoeli zijn vertrokken, ten einde daar besprekingen te ™eren in verband met de zeer verwarde militaire toestand. De militaire gou verneur heeft van te voren verzocht om voor zijn komst het vuren te doen staken. In de kampong Parentas bij Ga- roet zijn enkele beruchte Japanners gearresteerd, die tot nu toe aan het hoofd van een terroristenbende staande, de streek onveilig maakten. Een van hen, Aoki, was onder-com- mandant van het beruchte krijgsge- vangenkamp op Flores, een andere, Hasokawa, is vermoedelijk de moor- denaar van de broer van Soeria Kartalegawa. inverdrijvende tablet (Advertentie) Het ledental was, ondanks de extra-bijdrage, belangrijk toegeno- men. De voorzitter memoreerde de uitstekend geslaagde „Persdag", als- mede de duinwandelingen, die regel- matig werden gehouden onder lei- ding van boswachter H. W. Stoel- horst. Dit is steeds een door de gas- ten zeer gewaardeerde attractie, waarvoor het Staatsbosbeheer veel dank toekomt. Het voorstel van het bestuur om de burgemeester, mr. C. A. J. Jo chems, te benoemen tot ere-voor- i zitter, vond algemene bijval. Tot leden van de financiele com- missie voor 1949 werden benoemd Al v66r het debat in de Senaat begon, gaven de CVP leiders te ver staan, dat zij geen haast hadden om hun houding te bepalen. De binnenlandse en buitenlandse situa- tie is niet bepaald geschikt om een regeringscrisis uit te lokken. Daar- om riep de partijleiding al meer dan een week geleden de Contact- commissie samen, die bestaat uit de leiding der partij, de ministers en staatsministers, benevens afgevaar- digden van de parlementaire groe- pen en van de provinciale afdelin- gen der partij. Na lange discussies viel ook daar geen beslissing en de gehele kwestie werd voorgelegd aan de algemene raad der C.V.P. Wachten tot 1949 Ondertussen is uit de besprekin gen in de contactcommissie toch al wel gebleken welke houding de CVP waarschijnlijk zal aannemen. Afgezien nog van de internatio- nale toestand, maakt ook de huidige politieke situatie in Belgie Ramer- ontbinding ongewenst. Bij nieuwe verkiezingen zouden, onder invloed van de internationale toestand en het tegenwoordige prestige van Spaak, vele zetels van de commu nisten naar de socialisten gaan. Daartegenover kan de CVP voorlo- pig nog niet-op een stemmengroei van betekenis rekenen, aangezien de vrouwen pas in Juni 1949 mogen stemmen en ook dan pas de uitsla- gen van de volkstelling van invloed zijn op de samenstelling van de beide Kamers. Uit de voorlopige uitslagen is reeds gebleken, dat Vlaanderen met minstens tien zetels te weinig is vertegenwoordigd. Nor- maal genomen zullen die aan de CVP ten goede komen. daar deze de overgrote meerderheid heeft in het Vlaamse land. Bijgevolg wenst de CVP nog eni ge tijd te wachten met nieuwe ver kiezingen en dient zij dus Kamer - ontbinding te voorkomen. Wanneer echter eenmaal de volkstelling en het vrouwenkiesrecht gaan meetel- len. moet verwacht worden dat de CVP zich zal doen gelden. Wijziging regeringsprogram De CVP zal het er dus waarschijn lijk op aansturen voorlopig met de socialisten verder te regeren. Zo heel eenvoudig is dat niet, want laatstgenoemden weten drommels goed, dat hun partner slechts kalm wil blijven tot de kans daar is om verkiezingen uit te lokken. Daarom trachten zij nog bijtijds zo veel mogelijk socialistische pro- grampunten te verwezenlijken, ten einde daarmee op het kiezerscorps invloed uit te oefenen. Op haar beurt kan de CVP niet langer vrede nemen met de schoolpolitiek van Huysmans en met de socialisatie plannen van de Minister van Ar- beid, Eli Troclet. Er zal dus gepraat moeten wor den. Spaak heeft dat begrepen tussen twee UNO-conferenties door is hij te Brussel contact komen ne men met de partijen om het rege ringsprogram te wijzigen. Dit was op zich zelf reeds geen overbodige weelde, want sinds de vorming van het kabinet in 1947 is er op binnen- en buitenlands gebied veel gebeurd wat een programwijziging nodig maakt. De economische toestand van het land is aanzienlijk veranderd, daar zijn voorts het Marshall-nlan. het pact van Brussel c-n de militaire sa menwerking der vijf landen. Een aanpassing van het program- ma zou tevens gelegenheid bieden om enkele moeilijkheden te regelen Spaak zou er over denken enkele omstreden kwesties, als de school politiek, eenvoudig tot na de ver kiezingen uit te stellen; de nadruk zou meer komen te liggen op de internationale en de economische vraagstukken. Geen wijziging van het kabinet Aldus zou de regering-Spaak het wel tot de nieuwe verkiezingen kunnen uithouden. Zij zou daarmee dan een record op haar naam bren gen, want het is in lange niet ge beurd, dat een Belgische regering het langer dan twee jaar uithield. In sommige kringen denkt men verder nog aan een omvorming der regeringsploeg. Bij de CVP ontmoet zulks evenwel scherp verzet. En met reden, want zodra men aan de samenstelling van een kabinet be. gint te prutsen komen er allerlei persoonlijite en partijbelangen aan te pas en dan heeft men de crisis voor men het weet. Dat wil de CVP nu juist niet. daarom verzet zij zich tegen kabinetswijziging, al heeft zij er principieel eigenlijk niets tegen. Het ziet er naar uit, dat de poli tieke toestand nu in een rustiger stadium is gekomen, terwijl de Ko ningskwestie voor onbepaalde tijd weer eens naar de wachtkamer is verwezen. de heren C. de Leeuw en I. C. Tak. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de vereniging in 1949, zal de pensionlijst in brochurevorm worden verspreid. Om onbegrijpelijke redenen zal de zwarte wandelkaart worden her- drukt, terwijl van de veel betere en gekleurde kaart nog voldoende voor- raad is. De contributie zal ongewijzigd blijven alsook de progressieve ex- tra-bijdragen. De begroting voor 1949 werd in ontvangst en uitgaaf geraamd op f 2600. ^pierna bracht de bureauhouder de heer K. P. Zuurbier, verslag uit van zijn werkzaamheden. Het sei zoen was voor Schoorl uitstekend, ondanks, misschien zelfs door het minder gunstige weer. De voedselvoorziening onder- vond zo nu en dan enige, zij het niet ernstige stagnatie. De wense- lijkheid werd geuit meer toezicht uit te oefenen op het kamperen hetgeen van gemeentewege reeds wordt voorbereid. Het bureau kreeg 1041 schriftelijke en 622 mondelinge aanvragen te verwer- ken. Bij de hierna volgende bestuurs- verkiezing werden de heren P. Blankenstijn en H. Hazebelt met grote meerderheid van stemmen herkozen. Het 40-jarig jubileum zal op enigs- zins feestelijke wijze worden ge- ierd. Men dacht hierbij aan een verlichtingsavond en medewerking van nagenoeg alle plaatselijke ver. enigingen. Het bestuur vroeg om- trent dit jubileum suggesties van de leden. Wie een aardig idee aan de hand kan doen, kan dit aan het bestuur mededelen, opdat in de voorjaarsvergadering de plannen definitief kunnen worden vastge- steld. Om de onkosten te dekken zal een verloting worden aangevraagd. Men besloot direct een commissie daarvoor te benoemen, met als re sultaat, dat hiervoor werden geko- ZONDAG 31 OCTOBER HILVERSUM II, 415 M. 8.00 Nieuws, 8.15 Piano, 8.30 Hoog- mis uit Weert, 9.30 h[ieuws, 9.45 Or- kest, 12.15 Apologie, 12.35 Piano, 12.40 Orkest zonder naam, 13.00 Het Nieuws, 13.25 Orkest zonder naam, 13.50 Spineuza, 14.05 Pianoduo, 14.30 Concertgebouworkest en vioolsolist, 15.30 Vraaggesprek, 15.40 Piano, 16.00 Lezing, 16.10 Sportreportage, 16.25 Vespers, 18.30 Jo Vincent- Kwartet, 18.40 Bach-cantate, 19.30 Nieuws, 19.45 Saxofoon en piano, 19.50 In 't Boeckhuys, 20.05 De ge- wone man, 20.12 „Uit en Thuis" met o.a. Hit Parade, Verzoekprogram- ma's en Klankbeeld; 22.37' Actuaii- teiten, 22.45 Avondgebed, 23.00 Het Nieuws, 23.15 Manuel de Falla-pro- gramma. HILVERSUM I, 301 M. 8.00 Nieuws, 8.18 Balletmuziek, 8T30 Voor de tuin, 8.40 Ensemble, 9.15 Muziek met toelichting, 10.00 Trio, 10.50 Ensemble, 11.15 Klelnkunst, 12.00 Toneelbeschouwing, 12.15 Gra- mofoonmuziek, 12.30 De Zondagclub, 12.40 Zangklasse, 13.00 Nieuws, 13.20 Ensemble, 14.05 Boekenhalfuur, 14.30 Middagconcert, 15.45 Filmpraatje, 16.00 Dansorkest, 16.30 Sportrevue, 17.00 Kinderkoor, 17.20 Guitaarduo 17,50 Sport, 18.00 Nieuws, 18.15 Boekbespreking, 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten, 20.00 Nieuws, 20.05 Reportage's, 20.15 Waltztime, 20.45 Hoorspel, 21.20 De Speeldoos, 21.40 Hersengymnastiek, 22.10 Kameror- kest en sopraan, 23.00 Nieuws, 23.15 Irving Berlin's melodieen. MAANDAG 1 NOVEMBER zen de heren P. Blankenstijn. Muelink en J. Schotvanger. Opgericht is de Albert Heyn's Groothandei N.V., ten doel hebbend de groothandei in waren enz. In het maatsch. kapitaal, dat f 50.000 be- draagt, verdeeld in 50 aandelen op naam f 1000, wordt deelgenomen door de Albert Heyn N.V. voor zes aandelen en door G. en J. Heyn ieder voor twee aandelen. Beide laatstgenoemde heren vormen de directie, J. W. de Vries is adjunct- directeur. HILVERSUM II, 415 M, 7.00 en 8.00 Nieuws. 8.15 Gramo- foonmuziek, 9.00 Offenbach, 9.15 Ziekenbezoek, 9.35 In de steppen. 10.00 Strijkorkest, 12.33 Johann Strauss, 13.00 Nieuws, 13.15 Orgel 13.45 Zang, 14.35 Gramofoonmuziek, 15.00 Gramofoonmuziek, 16.45 Bolero van Ravel, 17.00 Voor kleuters, 17.15 Koor en bariton, 17.40 Orkest, 18.30 Met band en plaat, 49.00 Nieuws, 19.15 Boekbespreking. 19.45 Gramo foonmuziek. 20.00 Nieuws, 20.15 „Vrij en blij". 20.45 Hoorspel, 21.25 Orgel, 21.50 Werken van Haydn, 22.15 Kamermuziek, 23.00 Nieuws, 23.15 Piano en orkest, 23.45 Sopraan met orkest. HILVERSUM I. 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Muziek, 8,00 Het Nieuws, 8.18 Lichte klanken, 9.18 Bizet, 10.20 Gramofoonmuziek, 10.45 De Regenboog, 11.20 Sopraan en piano, 11.40 Voordracht, 12.00 Orgel, 12.30 Weerpraatje, 12.38 Gramofoon muziek, 13.00 Nieuws, 13.20 Accor- deola, 13.45 Piano. 14.30 Hoorspel, 15.00 Opera van Verdi, 17.30 Film- muziek. 18.00 Nieuws. 18.20 Piano, 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten, 19.00 Zang met orkest, 19.15 Pers en publiek. 19.30 Viool en piano, 20.00 Nieuws, 20..15 Promeuade-orkest en bariton, 21.10 Radio RhUharmonisch orkest, 22.10 Er zijn maar weinig 22.30 De nieuwe Notenkraker. 23.00 Nieuws, 23.15 Kwartet Jan Cordu- wener, 23.35 Dansmuziek. DINSDAG 2 NOVEMBER HILVERSUM II. 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Werken van Bach en Handel. 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Orkest. 8,25 Hoogmis van Allerzielen, 9.35 Opera-muziek, 10.00 Wie komt er in mijn hokje, 10.15 Orkest, 10.30 Muziekcursus, 11.00 Muziek houdt fit. 11.30 Licht baken, 12.00 Angelus. 12.03 Dans orkest. 12.30 Weeroverzicht. 12.33 Amusementsorkest, 13.00 Nieuws, 13.25 Sopraan en piano; 13.45 Uit het boe£ der boeken. 14.00 Werken van Janacek, 14.30 Onder ons. 15.00 Li- teraire cursus. 15.30 Opgewekte klanken. 16.00 De Zonnebloem. 16.30 Ziekenlof, 17.00 Na schooltijd, 17.15 Kamerorkest, 17.30 Wigwam, 17.45 Kamerorkest, 18.10 Sportpraatje, 18.20 Orkest en koor, 18.30 Boeken |*en schrijvers, 19.00 Nieuws, 19.15 Domkoor, 19.30 Dit is leven. 19.45 Enny Mols-De Leeuwe. 20.00 Nieuws 20.05 De gewone man, 20.12 Requiem op 5, Hector Berlioz voor Orkest, Koor en Tenor, 21.45 Kamermuziek 22.15 Een kort woord. 22.20 Werken van Bach?22.37 Actualiteiten. 22.45 ALilfWOO JOUl?- Z-l/Lr OpVOEDlNOxS- Cur?5L>S OOOE- T6(V DOORLOPEM VAN SpECiOAL fOAKXtj- -mCHB <V)OETECO VS)0|?D LID VAN ONiE' 'OIZGANH AYlE^"1 Een gemaskerde man drong Don- derdagmiddag het kantoor van de Ned. Heide Maatschappij te Amers foort binnen. Een kantoorbediende, zekere H., die juist zijn twaalf- uurtje nuttigde, werd door de in- dringer onder bedreiging met een vuurwapen gedwongen in een kast te gaan staan. De indringer sloot de kast af en plaatste een zwaar schrijfbureau er voor. Toen een vrouwelijke kantoorbe diende om half twee het kantoor binnenkwam, ontdekte zij de ravage en kon H. bevrijd worden. Een onderzoek wees uit, dat een geldkistje met ongeveer f 630. werd vermist. De politie stelt een onderzoek in; tot nog toe evenwel zonder resultaat. Avondgebed, 23.00 Nieuws, 23.15 Avondconcert, - HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Orkest, 8.00 Het Nieuws, 8.15 Orkesten, 9.00 Orkest; 9.30 Aubade, 10.15 Arbeidsvitami- nen, 10.50 Kleutertje luister, 11,30 De wekker, 12.00 Orkest, 12.30 Het weerpraatje, 12.33 Piano en orgel, 13.00 Nieuws, 13.20 Ensemble, 13.50 Tito Schipa, 14.00 Met naald en schaar, 14.30 Matinee. 16.30 Piano, 16.40 De schoolbel, 17.00 Kinderkoor; 17.30 Balletsuite, 18.00 Nieuws, 18.15 Piano, 18.30 Voor de Ned. Strijd krachten. 19.00 Kinderverhaal, 19.10 Orkest. 19.15 Piano. 20.00 Nieuws, 20.15 Bonte avond, 21.30 Verzoekpla- ten etc., 22.30 Kamermuziek, 23.00 Nieuws. 23.15 Symphonie van Sibe lius. 69. Nee, zo gemakkelijk kwam Signor Gabriel er niet van af. Men wilde wel graag weten, wat hij dacht te gaan doen. „Wel, hm..", zei Signor Ga briel. „U moet begrijpen, heren, dat het geval met zo eenvoudig is als het zich laat aanzien, eh hm! Ik bedoel, als detective met de speciale op- dracht voor onze nieuwe president te zorgen, dat wil zeggen. op hem te letten en zo, is het voor mijenfin, alles komt best in orde, maar ten slotte moeten wij niet vergeten, dat de heer Kwiek tenslotte, ehtenslotte wilde ik zeggen, voorlopig nog wel even gemist kan worden. Wij zullen onze goede vriend voorlopig nog niet direct nodig hebben." „Inderdaad niet", zei Signor Fer nando op scherpe toon, ,.maar ik had wel graag. dat u hem voorlopig toch maar weer gauw op- spoorde. Tenslotte is hij dan voorlopig toch weer bij ons." Daar kon Signor Gabriel weinig tegen in brengen. „Kom, Luit". zei hij en zonder verder commentaar verdween hij met de luitenant door de buitendeur in de duisternis. Op dat moment ging de andere deur open en stapte Karel Kwiek naar binnen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5