President Truman wint op alle fronten! Ook Huis van Afgevaardigden en Senaat in handen van de democraten if Voorspellingen gingen niet door r Allerhartelijkste gelukwensen van Dewey aan Truman Toestand in Indonesie is ernstig en niet lang meer te dulden r DE WERELD IS VERBAASD over Truman's overwinning EDITIES VOOR ALKMAARHOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Truman blijfi op hel Witte Huis Truman N won J Nog geen beslissing over de Kinderbijslag Dr. v. Mook droeg bevoegdheden over Marine-dienstplich- tigen zes maanden longer in dienst Dewey heeft er genoeg van r n Eerste Kamer herdenkt Grondwet Regering antwoordt de Tweede Kamer op de algemene beschouwingen - Morgen Minister Stikker naar Djogja Kantoren: ALKMAAR. Langestraat 42 A, tel. adm. 2046, red. 2047 K 2200: Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Pagina 1 Donderdag 4 November 1948 44e Jaargang No 1 1404 Voor Truman kwam deze overwinning aan het eind van een actie, waarvan het slagen door bijna alle leiders van de demo cratische partij, uitgezonderd de president zelf, een onmogelijk- heid werd genoemd. Voor Dewey kwam de nederlaag als het bittere einde van een droom van tien jaar. Dit was de derde poging van Dewey, die schipbreuk leed. Practisch zijn thans voor Dewey alle kansen op het presidentschap van de Verenigde Staten verkeken. Toen Dewey zijn nederlaag toegaf, leidde Truman in 28 staten, die 304 kiesmannen moeten aanwijzen. Dewey leidde toen in 16 staten met 189 stemmen in het kies- college. Truman zal h®den naar Washington vertrekken. Dewey, de verslagen republikeinse candidaat, zond het volgende telegram aan Truman: „Mijn allerhartelijkste gelukwensen met Uw ver- kiezing en de beste wensen voor een succesvol bestuur. Ik doe een beroep op alle Amerikanen om verenigd achter U tok staan en U te steunen bij al Uw pogingen om onze Natie sterk en vrij te houden en de vrede in de wereld te vestigen". zijn antwoordtelegram zeide Truman: „Ik dank U oprecht voor Uw felicitaties en goede wensen. Uw sportieve houding wordt zeer gewaar- deerd. Beiden zijn wij dank aan het Amerikaanse volk verschuldigd, dat de wereld opnieuw de levenskracht van onze vrije instellingen heeft laten In AFGETREDEN LANDVOOGD OP WEG NAAR NEDERLAND Zijn laatste wens V. Alimin geexecuteerd KOERSDALING OP NEW YORKSE BEURS Na de nederlaag van Dewey VERBETERING PENSIOENEN Ter herdenking van het feit, dat op 3 November 1848 de grond wet van Thorbecke plechtig werd afgekondigd, is Woensdag- ochtend een krans gelegd aan de voet van het standbeeld van deze staatsman op het Thorbeckeplein te Amsterdam. Een over- zicht van de plechtigheid tijdens de rede van mr. M. J. Bos, voorzitter van de afd. Amsterdam van de Volkspartij voor Vrij- heid en Democratie. Eerste vrijdag van de maand, bijzonder toegewijd aan de verering van Jezus' Goddelijk Hart. Geestelijke service van K.L.M. schoot te kort Prof. Forfmann bijzonder hoogleraar te Utrecht TWEE DODEN BIJ AUTOBOTSING VOOR BESPREKINGEN MET MOH. HATTA Dr. DU PLESSIS Geen Zuid-Afrikaans gezanf te Den Haag WFFPWERWACHTING Nieuw Abonnementsprijs 14.25 per kwartaal, ft.43 per maand. lnciuslef Incasso. Advertentle-tarief: per edltle 16 ct per m.m., minimum 12.50; In alle edltles 26 ct. per m.m., minimum f4.famille- berlchten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrljke kortlng. Dlrecteur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smlts, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. Janssen, 3. Toes. Bankrelatles: Noorderbank, Nederl. Credietbank Noordhollands HE T FEIT VAM HEDEN AUWELIJKS de helft van de 90 millioen kiesgerechtigde Ame- rikaanse mannen en vrouwen heeft deelgenomen aan de verkiezingen in de Verenigde Staten, die o.a. tot doel hadden het kiezen van een nieuwe president, van het Huis van afgevaardigden en van een derde deel van de Senaat. Dat geeft op zich zelf geen ver- heffend beeld van politieke be- langstelling van dit millioenenvolk, dat met zijn enorme hulpbronnen en zijn politieke en militaire leiders voor een belangrijk deel de wereld- politiek beheerst. De democratische Partij heeft het op alle fronten gewonnen: Truman wordt weer president, hetgeen op de eerste plaats beschouwd moet worden als een zegepraal voor de huidige president persoonlijk, Huis en Senaat zijn weer „om": in beide hebben de Democraten een stevige meerderheid behaald. De machtige Republikeinse Partij is op alle linies verslagen en deze uitslag is, politiek gesproken, even schokkend als verbijsterend. De vo- cabulaire van de politieke woord- voerders en diplomaten, van de commentatoren in woord en ge- schrift, beschikt nauwelijks over voldoende keuze van termen, om het verrassende van dit Amerikaan- se verkiezingsresultaat weer te geven. Voorlopig staat het wel buiten twijfel, dat deze uitslag op de eer ste plaats een persoonlijk succes is voor de merkwaardige figuur van Harry Truman, die in het geheel geen politicus is van bijzonder for maat, en ook geen man van uitzon derlijke bestuurskwaliteiten. Hij is bij de candidaatstelling in zijn partij maar nauwelijks, en als het ware bij gebrek aan beter, als candidaat gekozen, feitelijk in een min of meer defaitistische stemming van: we verliezen het toch. Maar wie zich ook aan defaitisme mocht overgeven, Truman-zelf niet en hoe dichter de beslissende dag naderde, hoe vuriger zijn onver woestbaar propaganda-temperament hem meesleepte. Dat dit hem, maar ook zijn partij ten goede is gekomen, bewijst naast zijn persoonlijke succes, de over- rompelende verovering van het Huis van Afgevaardigden en van de Senaat, door de Democratische Par tij, die de voordelen van te leven in de glans der nagedachtenis van Roosevelt nog niet verloren heeft. Behalve voor de partij van de wel wat zelfverzekerde Deweij, die alles voor het overwinningsfeest gereed had, is de nederlaag der republikei- r.en een enorme tegenvaller voor de politieke profeten, die in veelsoor- tige termen nog 24 uur te voren de zekerheid van een Deweij-over- winning als onfeilbaar hadden uit- gekraamd. En het vertrouwen in de z.g. opinie-onderzoekingen, welke daartoe het hunne hadden bijge- dragen. is andermaal zeer geschokt. Bovendien heeft deze uitslag nog weer eens ten overvloede bewezen, wat een onding de afsplitsing van kleine partijen is. De politieke betekenis van de herkiezing van Truman is niet in 6en oogopslag te overzien. Dat de Amerikanen die voor Truman stem- den dit alleen zouden hebben ge- daan, „omdat ze hem zulk een aar- dige man vinden", dat wil er bij ons niet in. Zonder twijfel hebben allerlei, ook persoonlijke en blnnenlands- politieke overwegingen. zich ook in deze verkiezingsstrijd doen gelden. Maar als het waar is, dat het Ame- rikaanse volk sinds de oorlog meer oog heeft voor internationale ver- houdingen, dan mag het niet zonder betekenis geacht worden, dat de meerderheid gekozen heeft voor de man, die de Truman-leer op zijn naam heeft staan, welker practische toepassing van beslissend belang kan zijn voor de opbouw van de wereldvrede. Ook al zijn in de Verenigde Sta ten de principiele verschillen tus sen Democraten en Republikeinen niet van zo fanatieke aard, het is voor de concrete toepassing van de twee partij-programs toch niet zon der betekenis, dat Amerika geko zen heeft voor de partij, bij wie in het bijzonder „de kleine luiden" de democratie het meest-veilig achten. Theoretisch volgen beide partijen overigens in de buitenlandse politiek een zelfde algemene lijn Maar ook hier komt het op de uit- voering aan! Zonder twijfel is een doeltreffende uitvoering van de Marshall-hulp nu verder verzekerd Ten aanzien van Palestina lagen de accenten niet gelijk. Truman zal zekere opportunistische beloften aan de Joden moeten inwilligen, al heeft de staat New York, waar twee millioen Joodse stemmen de door- slag geven, hem de 47 kiesmannen niet geleverd. China, dat op Deweij hoopte, kan door Truman-Marshall, die Griekenland en Turkije hielpen, niet in de steek gelaten worden. En de problemen met Rusland? Nu 2 November voorbij is, heeft de regering-Truman de handen vrij. De herkozen president is geen commu- nisten-vreter, maar hij kent het gevaar van het Communisme. En de practijk zal hem nu toch wel ge- leerd hebben, dat ondanks juridi- sche onderscheidingen, een afdoende weerstand tegen Sovjet-Rusland een terugdringen van het communisme moet meebrengen, al is daarmee niet alles gezegd. Tenslotte is de persoonlijke noot nog van belang: als om strijd roemt men de eerlijkheid en onkreukbaar- heid van president Truman. Dat is van ontzaglijke waarde in een zo onmetelijk rijk land met zoveel he- terogene elementen. Nu de wereld opziet tegen een herkozen Amerikaanse president met een weergaloos versterkt pres tige, die een vierjarige bewinds- periode tegemoet gaat, waarin Ame- NEW YORK (A.P. en Reuter). President Truman is herkozen als President van de Verenigde Staten. Gisterenmiddag viif uur Nederlandse tijd gaf gouvemeur Dewey, de voornaamste tegenstander van Truman, zijn nederlaag toe. Alle voorspellingen ten spijt, zal de opvolger van Roosevelt de eerstkomende vier jaar het Witte Huis bewonen. Hedenmorgen luidden de uitslagen van 120506 van de 135867 kiesdistricten: Truman 22.031.686 stemmen; Dewey 20.217.515 stemmen; Wallace 1.019.150 stemmen; Thurmond 839.024 stemmen. Volgens de laatste gegevens is de verdeling in het Congres op het ogenblik als volgt: Senaat: 54 democraten, 42 republi keinen, Huis van Afgevaardigden 246 democraten, 188 republikeinen en 1 zetel voor de Ameri kaanse Labour-party. Truman beschikt thans in het Congres over een meerderheid, waaraan hij zijn wetgevingsprogramma kan voorleggen, dat bij het tachtigste Congres, dat een republi keinse meerderheid had, tegenstand ondervond. Politieke waarnemers geven de volgende oorzaken op voor Truman's overwinning: 1. De grote opkomst der kiezers. De „onzekere kiezers" trokken met millioenen ter stembus, blijkbaar getroffen door de oprechtheid en moed van de presidentsverkiezings- actie. 2. De stem der vakvtrenigingen. Gouverneur Dewey en de leiders der republikeinse partij steunden de Taft-Hartley-wet, die de vakvereni- gingen een beknotting achtten. 3. De vrees, dat een republikeinse regering de sociale winsten van de „New Deal" in gevaar zou brengen. 4. Een meerderheid van aanhan- gers der „New Deal" steunde Tru man als de ware opvolger van de „Roosevelt-traditie" 5. Een opmerkelijke verschuiving onder de boeren, die altijd republi- keins stemden. Het onverwacht kleine aantal stemmen voor de derde partij van Wallace wordt algemeen verklaard als een verwerping van zijn politiek van nauwere samenwerking met de Sowjet-Unie. Het Gallup-instituut, dat Maan- dagavond voorspelde, dat Dewey met 49.5 procent van het stem- menaantal de leiding zou nemen op Truman, die volgens het opi- nie-onderzoek slechts 44.5 procent zou behalen, gaf een verklaring, waarom deze voorspelling niet is bewaarheid geworden. Er zijn twee factoren, die Tru man succes hebben gebracht, aldus het instituut. In de eerste plaats heeft Truman talrijke stemmen „heroverd", die tevoren aan Henry Wallace waren toegedacht. Deze ontwikkeling zou eerst in de laatste uren van de campagne hebben plaats gevonden. In de tweede plaats zijn er onder de drie millioen burgers, die door het instituut geregistreerd waren als „blanco", zeer velen geweest, die op het laatste ogenblik besloten voor Truman te stemmen. Ook in 1916 heeft men de kracht van de democratische partij onder schat en werd tegen alle verwach ting Woodrow Wilson tot president gekozen. Een overstelpend aantal geluk- wensen ontving Truman in zijn hotel Muehlbach in Kansas City van zijn vrienden. De menigte barstte in toejuichingen uit toen het bericht kwam, dat Dewey zijn nederlaag erkende. De stem van de president sloeg over van ontroering en zijn gelaat straalde van vreugde bij het in ont- vangst nemen van de gelukwensen van reeksen vrienden en buren uit Missouri, die hem in drommen kwa- men bezoeken op de bovenste ver- dieping van zijn hotel. De president sprak bijna jiederig tot hen, die hem met lof en gelukwensen kwamen overladen en wilde niet spreken over zijn eigen voorspellingen, dat hij de overwinning zou behalen. De organisatoren van het opinie-onder- zoek staan met beschaamde kaken ook dit werd door Truman voor- speld maar. de president koestert hiertegenover geen leedvermaak. Daarvoor is hij te gelukkig. Truman won ook in Ohio. Toen Truman in California de overwin ning had behaald, vervloog de laat ste hoop der republikeinen, dat De wey nog zou kunnen winnen. De pers heeft de indruk, dat de neder laag Dewey zeer zwaar valt. Hij heeft zich de laatste jaren be schouwd als de man, die doyr-het lot is aangewezen om de hoogste trap van de politieke ladder te be- reiken. zien (Van onze Haagse correspondent.) Deze week kan geen beslissing worden verwacht omtrent een ver- hoging van de kinderbijslag in ver- band met het vervallen van som- mige subsidies op levensmiddelen en brandstoffen. Dit vernamen wij van bevoegde zijde. Deze verhoging. welke speciaal beoogt de grote gezinnen tegemoet te komen, moet door de Staten-Gene- raal worden goedgekeurd. De wijzi- ging van de betreffende wet vormt thans nog een punt van bespreking met de Stichting van de Arbeid. aan welk instituut gevraagd is te willen adviseren. Naar aangenomen mag worden, zal de verhoging worden toegekend aan alle gezinnen met meer dan twee kinderen. Een loongrens f 3700 zoals bij de toekenning van de gul- den-toeslag, zal niet kunnen worden gesteld. De verwachting is gegrond op de omstandigheid, dat de uitvoerings- organen van de kinderbijslag niet bcschikken over salarisgegevens. rika een overwegende rol zal spe- len in beslissingen van wereldfor- maat, nu mogen we hopen, dat ver- vuld wordt het vertrouwen dat Truman uitte in zijn laatste ver- kiezingstoespraak tot het Ameri kaanse volk: „Ik geloof zeker, dat de almachtige God Amerika ertoe heeft bestemd, om de wereld naar de vrede te leiden." BAT A VI A, 4 Nov. (Aneta). Nadat Dr van Mook gisteren tij- dens een plechtigheid ten pa- leize, waarvoor de journalisten niet waren uitgenodigd, zijn be voegdheden had overgedragen aan de Hoge Commissaris van de Kroon, dr D. J. M. Beel, is de laatste Nederlandse Gouverneur- Generaal Donderdagmorgen per vliegtuig naar Nederland ver- trokken. Dr van Mook werd uitgeleide ge- daan door honderden officiele per- sonen en vrienden. Tot degenen, die dr van Mook en zijn echtge- note uitgeleide deden, behoorden de heren Beel, Neher en Stikker. Voorts Sjahrir en de persoonlijke vertegenwoordiger van Hatta te Batavia, Darmasfetiawan. Nadat de afgetreden luitenant gouverneur-generaal de er®y,?c had gei'nspecteerd en het Wilhel- mus was gespeeld, begaf dr van Mook zich aan boord van de Con stellation ..Pontianak". die geescor- teerd werd door zes jagers. Dinsdagmiddag is in de kazernes en op de schepen van de Kon. Ma rine een bekendmaking voorgelezen, inhoudende, dat de dienstplichtigen van de lichting 1946 ingedeeld bij de Kon. Marine niet zoals verwacht over enkele weken met groot verlof zullen gaan. De demobilisatie van deze lichting is zes maanden uitge- steld. Naar wij van de zijde van het Mi- nisterie van Oorlog vernemen. geldt de verlenging van diensttijd niet voor de dienstplichtigen van de Kon Landmacht van de lichting '46. Dewey, de verslagen tegencandi- daat van Truman, heeft verklaard, dat hij niet van plan is om zich voor de derde maal candidaat te stellen voor het presidentschap. Op een vraag van de journalisten zeide Dewey, dat hij zeer verbaasd was over de uitslag. ,.Ik was net zo ver baasd als U" verklaarde hij. Dewey ohtkende, dat er strategische fouten waren gemaakt tijdens de verkie zingscampagne. Dewey en Warren waren het er over eens, dat zij ,.een eerlijke. constructieve campagne gevoerd hadden en Dewey voegde hier aan toe: ,.Wij hebben van niets ter wereld spijt." De 82_jarige Frank Ham- merberg, een inwoner van Atkinson in Nebraska, hoop te vurig, dat hij lang genoeg zou leven om op Dewey te kunnen stemmen. Zijn wens ging in vervulling. Zodra het stembureau open was, bracht hij zijn stem uiten stierf even daarna. Zijn stem was geldig zeiden de verkiezings- ambtenaren. DJOGJA, 4 Nov. (Aneta) De re- puBJlkeinse communistenleider Alimin werd 2 November geexe cuteerd, aldus me left Antara. Ali min werd 13 October door de re publikeinen gearresteerd, toen hij als boer vermomd in een trein za.t, Alimin behoorde tot een der be- kendste republikeinse communisten. Na het uitroepen van de republiek keerde hij na een langdurig ver- blijf in China naar Indonesie terug en werd leider van de P.K.I. De aandelenmarkt te New York beleefde gisteren de scherpste koersdaling sinds jaren. De republi keinse nederlaag sleepte enorme verkooporders na zich, die uit alle delen van het land afkomstig wa ren. Tegen het slot varieerden de verliezen van een tot zes dollar. De omzet overschreed 3.000.000 aande- ien. De handel verliep ordelijk, hoewel in sommige hoeken een he- vig gedrang onstond. Wall Street toon<Je openhartig, dat men in som mige opzichten bitter teleurgesteld was over de uitslagen der verkie zingen. (Van onze parlementaire redacteur), De Senaat heeft een ogenblik stil willen staan bij het feit, dat honderd jaar geleden een ingrij- pende grondwetsherziening werd afgekondigd, een herziening waar aan de naam van Thorbecke on- verbrekelijk is verbonden. Het was een tijd van grote span- ningen; komt het on« thans ge heel natuurlijk voor, dat de de mocratie haar opmars begon, toen was er nog een vooruitzien- de blik voor nodig om de nmd- zaak van evolutie in de revolutie te onderkennen. Ons land had het geluk een man met een dergelijke blik te bezitten en dank zij hem en degenen. die hem volgden, kunnen wij thans te rug zien op een gelukkige ontwik keling van het democratisch bestel zonder schadelijke schokken voor land en volk. Zowel de voorzitter. prof. Kra- nenburg. als de ministerpresident, hebben dit benadrukt in een feeste- lijke vergadering. feesteliik door de aanwezigheid van het voltallige ka- binet. met uitzondering van de heer Stikker: feesteliik vooral door de aankleding van de zaal met groen en bloemen. Nadat schiinwerpers en radio-apparaten verwijderd waren, werd nog een korte agenda afge- werkt. Het wetsontwerp ..Invoering van een buitengewoon militair pen- sioen voor de slachtoffers van de mobilisatie '1418" en het wetsont werp tot ..Verhoging van pensioe- nen met een toeslag". werden na enige discussie aangenomen. Van ganser harte zich aansluitend bii de hulde van de Tweede Kamer, in het Voorlopig Verslag geuit, je- gens het beleid van H.M. Koningin Wilhelmina. wijst de regering in haar Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de algemene beschouwingen over de Rijksbegro- ting voor 1949, de bewering, als zou den Amerikaanse imperialistische belangen Nederland overheersen, als caricaturaal van de hand! Uitvoerige beschouwingen wijdt de regering aan de buitenlandse en defensiepolitiek. De arbeid der V.N. vindt ook de regering teleurstellend. Van de waarachtigheid der ontwa- peningspolitiek der Sovjets heeft de regering geen hoge muts op. Een algemene grondwetsherziening staat op het program, maar de tijd en de wijze waarop zijn nog in overwe- ging. Verdedigd wordt de Marshall- hulp, die wel degelijk ook h u 1 p is. Naar grenscorrecties blijft gestreefd worden, maar „het heeft geen zin, In geheel Europa wordt de over- winning van Truman in de eerste plaats beschouwd als een persoon lijke overwinning van de president. CHURCHILL zei in een verkla ring dat hij zich verheugde, dat nu de Ver. Staten een leidende positie in de wereld innemen, zij over een groot aantal kundige man nen beschikken en zij een verkie- zingscampagne kunnen voeren, wel ke geen weerslag doet gevoelen op de zo belangrijke buitenlandse po litiek, waarvoor wij hebben gestre- deSIR ALEXANDER CADOGAN, de Britse gedelegeerde bij de Ver. Naties gaf te Parijs uiting aan zijn verbazing over de uitslag. Hij her- innerde er aan dat men in Europa op een betrekkelijk gemakkeli.ike overwinning van Dewey had gere- kCFIGL, de Oostenrijkse kanselier. zeide een gelukwens naar Truman te hebben gezonden. Verder merkte hij alleen op. dat Oostenrijk even- veel aan de Republikeinen als aan de Democraten te danken heeft. MANOEILSKY, de minister van buitenlandse zaken van de Oekraine was eveneens zeer verbaasd over de herverkiezing van Truman doch verder zei hij alleen, dat hij zich niet wilde mengen in de binnen- landse Amerikaanse aangelegenhe- den. Een hooggeplaatste Russische functionaris, die niet genoemd wil de worden, verklaarde echter, dat de nederlaag van Dewey naar zijn mening, vooral het gevolg was van het feit. dat Dewey de arbeidswet van Taft-Hartley heeft verdedigd. WISJINSKY, de Sovjet-ondermi- nister van buitenlandse zaken. gaf als commentaar ..verbazingwek- kend" toen hij gisteren de zitting van de UNO te Parijs verliet en ae uitslag van de Amerikaanse verkie zingen vernam. FRANS VAN CAUWELAERT, de katholieke voorzitter van de Belgi- sche Kamer. zag de grootste ver- dienste van Truman in het feit, dat de Amerikaanse president tijdens zijn eerste ambtsperiode. dd Ame rikaanse hulp aan Europa op gang heeft gebracht. Van Cauwelaert zei de er zeker van te zijn, dat de her verkiezing van Truman slechts goed kan zijn voor Europa. Het vliegongeluk te Prestwick heeft in bijzondere mate pijnlijke gevoelens gewekt, nu gebleken is, dat niet voldaan kon worden aan het verzoek van minstens twee slachtoffers van het vliegtuig „Nij- megen", met name mej. Elsie Feij en de heer van Overbeek, om gees telijke bijstand. Terzake heeft nu de heer de Kort (KVP), vragen ge steld aan de minister van Water- staat. Hij wijst op de diepe ontzet- ting, die dit in den lande heeft ver- oorzaakt en vraagt, of de minister niet van oordeel is, dat de twee zo- nen van een Engelse mijnwerker, die aan hiergenoemde Nederlandse slachtoffers in hun laatste ogenblik- ken gebed en opbeuring tot gebed hebben verstrekt, meer aanspraak kunnen makeri op het respect van het Nederlandse volk dan de per- sonen en instanties, die, doende met de lichamelijke verzorging en de gehele verzorging onder hun gezag hebbende, de geestelijke belangen uit het oog hebben verloren? Is de minister bereid te doen on- derzoeken of de ..service" der KLM in dit opzicht wel of niet voldoen de is geweest en de uitslag van dit onderzoek, mede ter genoegdoening aan de openbare mening te publi- ceren? Het bestuur van de St. Radboud- stichting heeft benoemd bij de theo- iogische faculteit van de Rijksuni- versiteit te Utrecht tot bijzonder hoogleraar in de R.K. dogmatische theologie Prof. H. J. H. M. Fort- mann, hoogleraar aan het Groot-Se minarie te Rijsenburg. de ogen te sluiten voor de grote politieke aspecten van dit probleem". De regering is van mening, dat het tot de taak van ons land be- hoort, zowel economised als mili tair de grootst mogelijke medewer- king te verlenen aan de defensieve weerbaarheid van West-Europa. Maar onze verplichtingen ten aan zien van Indonesie verhinderen ons voorshands, daartoe een directe bij- drage van enige betekenis te leve- ren. Onjuist is het te zeggen, dat de Benelux-samenwerking alleen van ons land offers zou vergen. In de republiek Indonesia acht ook de regering de toestand in ver- band met de communistische woe- lingen zorgwekkend. Hoewel de verhouding tot de republiek onbevredigend is, meent de regering, zolang er een moge- lijkheid aanwezig is om door onder- handelingen tot een voor beide par tijen aanvaardbare oplossing te ko men, deze weg te moeten bewan- delen. Ook thans acht de regering deze mogelijkheid nog niet geheel uitgesloten Maar eerst moet vast staan, dat het Bestand wordt nage- leefd en het goederenverkeer wordt hervat! Op Java verslechtert de militaire situatie dagelijks. Op Sumatra is zij eveneens achteruitgaand. Ook elders doet de infiltratie-activiteit zich in toenemende mate gevoelen. De toe- si and is in het algemeen ernstig en niet lang meer te dulden. Het ligt inderdaad in de bedoe- ling, in de toekomst de subsidies op levensmiddelen verder te vermin- deren en zo mogelijk geheel af te schaffen. Ten aanzien van de huren wil de regering zo enigszins moge lijk in 1949 een oplossing vinden. BATAVIA, 4 Nov. (Aneta). Nadat hij dr van Mook uitgeleide had gedaan bij diens vertrek naar Nederland, is de Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken, mr D. U. Stikker, met zijn adviseurs naar Djogjakarta gereisd om de besprekingen met Hatta, de pre mier van de regering der repu bliek, te openen. WAGENINGEN. 4 Nov. He denmorgen te half zes is een per- soneelsbus van de Nederlandse buurtspoorweg Mij., een als perso- nenauto dienst doende vrachtauto, op weg van Wageningen naar Rhe- nen tegen een boom gereden. De conducteurs J. v. d. B. en G. I. uit Wageningen werden op slag ge- dood. Een conductrice en een hulp- conducteur werden licht gewond. De chauffeur en de andere inzitten- den kwamen met de schrik vrij. PRETORIA, t Nov. (Reuter). Dr. H. J. Otto du Plessis, tegen wiens benoeming tot Zuid-Afrikaans gezant in Nederland verschillende Nederlandse dagbladen bezwaar maakten, zodat Zuid-Afrika met de Nederlandse regering in gesprek is over een nieuwe candidaat, is be noemd tot staatsvoorlichtings-be- ambte te Pretoria. Toen hem vragen werden gesteld over het aanstaande bezoek van minister Stikker, verklaarde de vi ce-president der republiek. Moh. Hatta, volgens ..Antara", dat ..een directe uitwisseling van inzichten met een lid van het Nederlandse kabinet zeker nut zal hebben." Verder zeide hij, dat niet dient te worden vergeten. dat de betrek- kingen tussen de republiek en de Nederlanders nog zeer onbevredi gend zijn. Deze betrekkingen zjin zo slecht geworden. dat zij henn- neren aan de toestand van voor 21 Juli van het vorige jaar (de da tum van het begin der politionele actie). Moh. Hatta was van mening dat. als de besprekingen met mi nister Stikker zouden leiden tot op- heldering van de huidige misver- standen. zii in elk geval haar nut zouden hebben gehad. Moh. Hatta bevestigde nog het bericht. dat nil snoedig na deze besorekingen naar Sumatra wil gaan. aldus Antara. Medegedeeld door het K.N.M.l. de De Bilt, geldig tot Vrijdagavond. WEINIG VERANDERINC. Zwaar bewolkt met iiidgliike opklaringen en plaatseliik enkele buien. Matige tot krachtige, langs de ku&t nog nu en dan harde wind tussen West en Zuid. lets minder zacht.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1