Veertig landen stemmen voor volledige controls op de atoomenergie Luxe-auto reed na botsing in de Maas te Maastricht Sanctie-voorstel op Amerikaans verzoek uit Brits-Chinese resolutie geschrapt Amateurs hebben zich bemoeid met de zaken in Indonesie DE WERELD van vandaag Russische voorstellen verworpen De drieinzittenden verdronken Joden willen niet terugtrekken uit de Negev-woestijn Amateurs bedisselen de zaken in Indonesie EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN Beroepskeuze Voor twintig jaar verboden Stikker sprak met Moh. Hatta Groot verlof aan dienstplichtigen Crisis in partij van de Gaulle Democratische winst in totaal 83 zetels Palestina in de Veiligheidsraad De melkprijs Extra-boter met Sint Nicolaas Dr. van Mook als vrij man: Afgetreden Landvoogd heeft geen ander verlangen dan schrijven Buiten God is 't nergens veilia (Vondel) Pagina 1 Vrijdag 5 November 1948 44e |aargang No 11405 1 K 220„ HOOB1,. ee. ,e, O, S 1 He— - - DIE NIET BUITEN EUROPA DIENEN Leqer en politie hebben ook de laatste Franse kolenmijnen bezet, soms onder hevig verzet van de postende De bewakingstroepen van de Couriot-mijnen in het gebied van St Etienne werden tijdens patrouilletochten enige malen be- g Ait EN AMANDELEN UIT ITALIe OVERBRUCG1NG NOODZAKELIJK Marinepersoneel blijft daarom longer C.C.D. gaat inkrimpen WEERSVERWACHTING Nieuuu Abormementsprijs f 4.25 per kwartaal. f1.43 pei maand, Incluslef Incasso. Advertentie-tarief per edltle 16 ct per m.m., minimum f 2.50; In alle edltles 26 ct per m.m., minimum f 4.—; famllle- berlchten 20 ct., resp. 30 ct per m.m. Bij contract belangrljke kortlng. Dlrecteur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smlts, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. Janssen, 3. Toes. Bankrelatles: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT VAN HEDEN Bankrelatles: Noorderbank, Nederl. Credietbank QQ ,onn K 2230* SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 ONLANGS gaven we enige be- schouwingen over vernieuwde activiteit in onze katholieke kringen ten aanzien van het vraagstuk van de beroepskeuze. Een aantal katholieke deskundi- gen op het gebied der beroepskeuze- voorlichting hebben, gesteund door de Katholieke Actie, een plan ont- worpen, dat nog nader zal worden uitgewerkt. Er moet, zo schreven wij enkele weken geleden, een katholieke cen- trale voor school- en beroepskeuze- voorlichting komen. Samenwerking van alle standen moet leiden tot uitbreiding van de bestaande en stichting van nieuwe bureauxx of filialen. Er moet een eigen oplei- dingscursus voor katholieke be- roepskeuze-adviseurs komen, met een van staatswege erkend diplo ma. Gewenst is de voorlichting voor school- en beroepskeuze voor alle leerlingen, die de lagere school ver- laten. Noodzakelijk wordt geacht sa menwerking met de Gewestelijke Arbeidsbureaux met het oog op de beroepsdocumentatie en de arbeids- markt, met behoud echter van de zelfstandigheid der eigen katholieke bureaux. De Katholieke Centrale streeft naar gelijke financiele be- handeMng van de R.K. Bureaux en de voorlichting van de Gewestelijke Arbeidsbureaux. Van twee kanten werd er in de afgelopen week nog eens krachtig gewezen op de prin- cipiele betekenis van dat onder- werp. Een artikel, in het weekhlad „Sint Bavo" noemde de voorlichting in zake keuze van school en beroep terecht „actuele zielzorg" en be- toogde, dat niet alleen die voorliqh- ting om allerlei dringende redenen noodzakelijk is, maar ook, dat die voorlichting moet komen van een katholiek bureau. Toen vrij snel na de bevrijding enkele Gewestelijke Arbeidsbureaux, die in het algemeen zulk verdien- stelijk werk doen, zich met de be- roepskeuze-voorlichting gingen be- moeien, hebben wij aanstonds de vraag gesteld, of dit wel de juiste weg was. De Gewestelijke Arbeidsbureaux, die in 1940 door de Duitsers als staatsinstellingen werden opgericht (zeer tegen de zin van de vrije vak- organisaties in, die daarin niet wa- ren gekend) zijn na de bevrijding blijven bestaan, terwijl met ingang van 1948 aan ieder van deze gewes telijke bureaux een Bureau voor Beroepskeuze verbonden werd. „Sint Bavo" constateert nu, dat de staat, die ook hier slechts tot taak heeft, om het particulier initia- tief te steunen, te helpen en aan te vullen, zich hier heeft begeven op het terreln van de opvoeding. Hij trekt dit zo voorname werk geheel aan zich. Hoe onjuist dat is, wordt nader nog eens toegelicht in het pas verschenen nummer van „De Opmars", het pittige propa- gandablad van de Katholieke Volks- partij, die een lezenswaardige repor tage aan het probleem van de be roepskeuze wijdt. Beroepskeuze- voorlichting is inderdaad allereerst een zaak van opvoeding, gericht op het persoonlljke welzijn van de mens. Men kan het recht op principiele voorlichting vergelijken met het recht op bijzonder onderwijs. En dan kan men, de vergelijking doortrek- kend, tot de conclusie komen, dat de katholieke voorlichting een soort- gelijke behandeling in financieel op- zicht van de overheid dient te ge- nieten als voorlichting der geweste lijke bureaux. De algemene vergadering der Ver- enigde Naties heeft gisteren met veertig tegen zes stemmen en vier onthoudingen de Westerse resolutie aanvaard, waarin wordt voorgesteld volledige controle van een interna- tionaal llchaam over het delven van uranium, de productie van kern- energie en de fahricage van atoom- wapens. Met dezelfde stemmenver- houding werd het Russische voor- stel verworpen, dat inhield tegeiy- kertijd twee verdragen van kracht te doen worden, resp. inhoudende uitbanning van atoomwapens en vernietiging van de bestaande voor- raden daarvan en invoering van een ..effectieve Internationale controle" op de atoomenergie. De landen, die zich van stemming onthielden waren India, Zuid-Afri- ka, Afghanistan en Venezuela. De zes tegenstemmers waren de Sov- jet-Unie, Tsjecho-Slowakije, Polen Joego-Slavie, Wit-Rusland en de Oekraine. De Westerse resolutie was reeds eerder in de politieke com- missie met 41 tegen 6 stemmen aan genomen en had ook reeds vroeger op ernstig verzet gestuit van de Sovjet-Unie en de vijf andere Oost Europese landen. Wisjinsky bestreed uitvoerig het meerderheidsvoorstel, dat volgens hem geen rekening houdt met de belangen van de minderheid, die een geweldig aantal volkeren vertegenwoordigt. Men vergeet, aldus ging de Rus verder, dat een meerderheid hier een minderheid is. Wisjinsky noemde de voorge- stelde controle Amerikaans. De Sovjet-delegatie verwierp daarom het voorstel, mdat het „on- doelmatig en gevaarlijk" was. Het voorgestelde internationale contro- le-orgaan „kon gemakkelijk het economisch leven van een land ver- lammen onder het mom van con trole". Het viel niet te ontkennen dat het plan in zijn eerste stadia direct schadelijk zou zijn voor de militaire belangen van de Sovjet- Unie. De Fransee minister van Dcfensie, Ramadier, noemde het Sovjet-voor- stel inzake een quota-stelsel voor de grondstoffen Voor de atoom-energle belachelijk. Ramadier wees de be- schuldiging, dat de westelijke mo- gendheden weigeren rekening te houden met het standpunt van de minderheid, van de hand. De Britse minister van Staat, Mc Neil, zeide, dat Groot-Brittannie bereid was een vorm van interna tionaal eigendom te overwegen, die zou neerkomen op een herformule- ring van de souvereine rechten op dit gebied. De Algemene Vergadering nam vervolgens de westerse resolutie aan, dat o.a. een commissie in- strueert om de bestudering van het probleem voort te zetten. Voorts verzoekt de resolutie de Grote Vijf en Canada overleg te plegen „ten- einde vast te stellen of er al dan niet een basis bestaat voor overeen- komst terzake van internationale controle". Een beetje bitter klinkt in dit verband de blijkbaar niet onge- rechtvaardigde klacht in het artikel van „Sint Bavo", dat de Staat deze zaak uit de belastingen betaalt, maar tot nog toe geen bijdragen geeft aan de, hier en daar al jaren bestaande particuliere instellingen, waarbij verschillende uitstekend werkende katholieke bureaux, die zich dit vraagstuk al hadden aangetrokken, voordat de Staat er aan dacht het te doen! „Alle pogingen, om daar verande- ri'ng in te brengen en de Staat meer de verdelende rechtvaardigheid te doen betrachten, zijn op niets uit gelopen." Op dit terrein moet nu ook ge- poogd worden, „met alle ten dienste staande middelen", om gelijkstelling te verwerven. En er moeten meer katholieke bureaux of filialen daar van opgericht worden. Het blijkt, dat als steeds, ook hier de waakzaamheid moet worden in- gescherpt, die vroeger wij bedoe- len kort na de bevrijding her en der wat verslapt was. Waakzaam heid tegen te ver gaande overheids- bemoeii'ng, waakzaamheid voor de verdediging van de zuivere toepas- sing der beginselen op het terrein van opvoeding en voorlichting. Het is goed, dat de zaak nog eens sterk onder de aandacht wordt ge- bracht. Zij is het waSrd, in m£er dan e6n opzicht! De Commissie voor de Perszuive- ring heeft bepaald, dat gedurende 20 jaar geen persorgaan mag wor den uitgegeven onder de naam „Dagblad van Noordholland", de krant van de combinatie, die tijdens de bezetting in het leven is geroe- pen en „dapper" stand hield tot het bittere einde. Het zal wel overbodig zijn, er op te wijzen, dat de naam van het „Nieuw Noordhollands Dag- blad", dat overigens dan ook met die combinatie niets uitstaande had, niet verboden is! Donderdagavond om tlen min. over zes is een luxe-auto, na een botsing met een tegenligger op de Wilhelminabrug te Maastricht, door de zware houten noodbrug- leuning heengeschoten en in de Maas gestort. Toen men de auto, die geheel onder water was ge- raakt, had opgehaald, bleek, dat het ongeval 3 doden had gekost, n.l. de bestuurder, de 38-jange garagehouder M. H. H. Nijsten uit Bunde. de 33-jarige mevrouw van den Heuvel, moeder van vier klnderen en mevrouw, Hermans, moeder van een kind, beiden wonende te Maastricht. Het water was, ter plaatse waar de auto terecht kwam, zeven meter diep, doordat er de laatste weken gebaggerd is om belemmeringen in de vaargeul weg te nemen. Onmiddellijk na het ongeluk kwam van alle kanten hulp; van brandweer. politie. gemeentelijke geneeskundige dienst en reddings- brigade, maar de omstandigheden ter plaatse waren zo ongunstig dat het enkele uren heeft geduurd, voor men de plaats waar de auto in het diepe water lag, had gevon- den. Een duiker ging te water en vond na drie kwartier de auto onder een van de brugbogen. De wagen lag op een kant. Met een takel en een kleine hijskraan werd de auto uit het water gehaald. De auto werd door de politie in beslag genomen. Ook nam de po litie de luxe-auto, waarmee de wa gen van de heer Nijsten m botsing was gekomen, in beslag. De be stuurder van deze wagen was de aannemer Tummers uit Maastricht, die verklaarde dat de heer Nijsten naar het midden van de weg was uitgeweken, toen hij kwam op het gedeelte. waar de brug een smal- lere rijweg heeft. De voorkant van de auto van de heer Nijsten raakte het achterspatbord van de andere wagen heel even en vermoedelijk heeft de heer Nijsten daardoor de macht over het stuur verloren. BATAVIA, 5 Nov. (Reuter) - Volgens de „Stem van Vrij Indone sie" heeft de Nederlandse Minister van Buitenlandse Zaken, Stikker, een onderhoud gehad met de Indo- nesische premier Hatta en wel op Donderdagmorgen om elf uur. Om zeventien uur had de eerste bespre_ king plaats te Kalioerang in aan- wezigheid van Hadji Agoes Salim, Indonesische Minister van Buiten landse Zaken. •s-GRAVENHAGE, 5 Nov. Naar Wij vemetnen ligt het in het voomemen van de minister van Oorlog, bdnmenkort regelen vtast te stellen voor het verlenen van groot verlof aan dienstplichtigen, die niet buiten Europa dienen, ongeacht de lichting, waartoe zij behoren. Met ingang van 1 November 1948 wordt reeds groot verlof verleend aan de dienstplichtige soldaten en soldaten le klasse, die v66r 1 Mei 1947 in werkelijke dienst zijn geko men en onafgebroken in werkelij ke dienst zijn gebleven of, in geval van onderbreking van het verblijf onder de wapenen als gevolg van verleend uitstel, ongeoorloofde af- wezigheid, e.d., op eerstvermelde datum ten minste vijftien maanden in werkelijke dienst zijn geweest indien zij behoren: tot de 18 geoefende tirailleur- compagpieen der territoriale batal- jons; of tot het geoefende gedeelte van de 6 stafcompagnieen der territoriale bataljons. evenwel met uitzondermg van de dienstplichtige chauffeurs en motorordonnansen, die nog met kunnen worden vervangen door in opleiding zijnde dienstplichtigen van de territoriale bataljons. Vier leden van de gemeenteraad van Deauville aan de Franse Ka- naalkust zijn uit de partij van Gene- raal de Gaulle getreden, uit protest tegen de samenstelling van de can- didamnlijst der partij voor de ver. kiezingen voor de Raad van de Re- publiek op Zondag 7 November. Reeds eerder is het uittreden uit de R.P.F. gemeld van de burge- meesters van Grenoble en Colmar en van 23 van de 25 leden van het partij-comity voor het Departement Meurthe et Moselle. Reuter meldt als nieuwste cijfers, aangaande 125 283 der 135.864 kies- kringen: Truman 22.562.039 Dewey 20.708.212 Wallace 1.059.878 Thurmond 910.857 I In de Senaat kregen de democra ten 54 zetels, de republikeinen 42. De democraten hebben 9 zetels ge- wonnen. In het Huis van afgevaar- digden is over 5 der 435 zetels nog niet beslist. De democraten hebben 261 zetels tegen de republikeinen 168 De Amerikaanse Labour-partij heeft 1 zetel. Winst voor de demo. I craten 74. COUStOT De melkprijs voor de boeren is voor de periode van November 1948 tot November 1949 door de regering bepaald op 17 ct. Dat is dus de wintermelkprijs, die de boer voor zijn melk ontvangt. rp p.T-4 i" \.r x- Op de traditionele najaarsveemarkt te Alkmaar was de aanvoer deze week zeer groot. Men noteerde drlehonderd stuks meer dan verleden jaar. Deze opname, gemaakt van de Waagtoren af, geeft een aardig beeld van de drukte op het markt terrein. De Veiligheidsraad heeft giste ren met negen tegen een stem en een onthouding de ingediende Brits-Chinese resolutie aangeno- men nadat op Amerikaans ver zoek de sanctie-dreiging was ge schrapt. De thans aanvaarde Brits-Chinese resolutie verzoekt beide partijen: 1. terug te trekken op de posities, welke zij voor bet verbreken van het Negev-bestand innamen en 2e. rechtstreeks dan wel door U.N.O.-ibemiddeling te onderhandelen over het vaststel- len van permanente bestandsfq- nen en neutrale zone ter verzeke- ring van volledig nakomen der bestandsvoorwaarden in de toe- komst. De Sovjet-Unie onthield zich van stemming en slechts de Oekraine stemde tegen. In de resolutie is verder vastgelegd, dat wanneer een van beide partijen of beide partijen niet aan de oproep voldoen, een commissie, samengesteld uit ver- tegenwoordigers van de --Grote Vijf' Belgie en Columbia, aan de Veiligheidsraad rapport zal uit- brengen over de volgens hoofdstuk zeven van het Handvest te nemen maatre!gelen. Dit hoofdstuk voor ziet in regeling van geschillen door maatregelen als onderhandelingen saneties en ingrijpen gewapender hand. .Verworpen werd een resolutie van de Oekraine, waarin wordt aange- drongen op' hervatting van de rechtstreekse onderhandelingen tus sen de Joden en de Egyptenaren. Bij de toelichting van het Ame rikaanse voorstel betoogde dr Jessup, dat het niet alleen om joden en arabieren gaat, doch ook om de rest van de wereld. Een vredige regeling was van het aliergrootste beiang. Het zoe- ,ken van vredige oplossingen was de voornaamste reden vow het bestaan van de Veiligheidsraad. Het bestand was niet volmaakt, maar had een oorlog op grote schaal voorkomen. Het moest (worden gehandhaafd, totdat het door een meer permanente rege ling zou kunnen worden vervan gen. Dr Eban, de vertegenwoordiger van de joden, zeide, dat indien de resolutie van de Oekraine werd aangenomen, de bemiddelaar „dic- tatoriale bevoegdheden' zou worden pegeven en hij gemaakt zou wor den tot de opperbevelhebber van de joodse en egyptische legers. Dr Eban betoogde verder, dat een een- voudig terugtrekken op de y10®^- re posities in de Negeb dezelfde toestand zou scheppen als die, wei- ke onmiddellijk voorafgmg aan de eerste overtredingen van het Be stand. Volgens Eban is de Negeb een integraal deel van het gebied, waartoe het gezag van Israel zich moet uitstrekken en blijven uit- strekken. De regering van Israel aldus Eban, herneemt reeds in vele gebieden haar normale funct'es voor de handhaving van de yrede^ „De Kruidenier" verneemt, dat ter gelegenheid van het St. Nicolaas- feest aan de A-, B- en C-groep 250 gram extra boter of margarine en aan de D- en E-groep 125 gram extra boter of margarine gegeven zal worden. Deze extra bonnen ko men voor in de bonnenlijst van 2 December a.s. Het blad meldt verder, dat bin- nenkort 1100 balen amandelen uit Italie te verwachten zijn. Waar- schijnlijk gaat het grootste gedeelte hiervan naar de banketfabrieken. FRANKRIJK. De Franse mij- nen zullen volgende week weer normaal in productie zijn, heeft de minister van industrie medegedeeld. De mijnstaking schijnt zo goed als beeindigd te zijn. Wel pleegt men hier en daar nog sabotagedaden. In sommige districten werken alle ^eT wts S waVKniijke dat de mijnweW in andere het grootste net was ci,m, od- HppI Dp zeelieden. vooral in het Xi.tr L woo L - strijd in de Negeb opmeuw zou op- laaien. De opvatting van Eban, dat Zd- Palestina de jure joods gebied is krachtens de resolutie van de Vei ligheidsraad van 29 November 1947 werd door de Britse afgevaardigde sir Alexander Cadogan, bestreden. Cadogan wees er op dat volgens deze resolutie meer dan de van het betrokken gebied aan de arabieren is toegewezen. De wnd bemiddelaar van de V.N., dr Bunche, gaf te kennen, dat in dien de resolutie met werd uitge voerd, naar zijn menmg. de bemid delaar permanente bestand! n es e deel. De zeelieden, vooral in het havengebied van Marseille, blijven nog staken. Zij eisen loonsverhoging, hetgeen de regering echter nog niet heeft willen toestaan. WENEN. Generaal-majoor Winterton, fungerend Brits hoge icrpns i commissaris te Wenen, werd door helft I twee Russische soldaten ernstig ge molesteerd, ten overstaan van een grote menigte Oostenrijkers. Deze Russen weigerden hem toegang m een gebouw. De generaal was in uniform en zijn auto voerde de be- kende standaard, maar de twee soldaten stoorden er zich niet "aan. a*loar nprmanente bestananmes cu soiaaien siouruun ci ww» nputrale^ones zou moeten instellen Een Russisch officier, wiens bemid- neutraie zones zu I deling verzocht werd, weigerde echter tussenbeide te komen. CHINA. Een van de twee ha vens, waaruit de Chinese regerings- troepen evacueerden, is nu zelf ook geheel geevacueerd. De evacuatie van de andere haven is reeds be- gonnen terwijl de Amerikaanse autoriteiten alle Amerikaanse onder- Naar aanleiding van de verlen-1 danen in de meer zuidelijk gelegen ap diensttiid van de zee- provincies hebben geadviseerd te miliciens van de lichting 1946 deelt vertrekken. Nanking, de Chinese Op de luchtbrug naar Berlijn maakt de R.A.F thans gebruik van nieuwe reuzen-vraebtvliegtuigen, de Hand- ley Page Hastings, die op iedere vlucht 7 l/j to" kolen kunnen mee- nemen. Een vrachtauto met zakken steenkool rydt onder de neus van de ..vliegende kolenman" door. Een uur later kunnen de kolen in Ber lijn worden uitgeladen. SINGAPORE, 4 Nov. (Reuter). Dr Van Mook, op doorreis naar Nederland, heeft in een inter view met Reuter te Singapore o.a. te kennen gegeven, dat een aantal ..amateurs" zich met de za ken in Indonesie heeft bemoeid. De Indonesiers, aldus dr Van M-, hebben Leiding en bijstand van de Nederlanders nodig, alvorens zq hun land geheel en al zelf kunnen besturen. Hy wees daar- bij op het voorbeeld van Paki stan dat niet over bestuurserva- ring' bleek te beschikken toen het siyn onafhankelijkheid verkreeg. De republiek zal onvermijdelijk uiteenvallen in afzonderlljke staten en een federatie aangaan met an dere staten; „zelfs Moh. Hatta aldus dr Van Mook is m zijn hart een federalist". Dr Van Mook deelde nog mede, dat vele waar- nemers hem hadden gezegd, dat het opmerkelijk is, dat Indonesie het enA'c land is waar emg acht is gestagen op de Veremgde Naties. Hij wenste zich niet uit te laten over de vermoedelijke gang van zaken in de toekomst in IndonesiS, wel gaf hij te kennen, dat de re- publikeinse regering geen voldoen- de bestuurskracht heeft om enige overeenkomst ten uitvoer te bren gen. Dr Van Mook heeft voor zijn toe komst nog geen plannen gemaakt; hij koestert alleen het verlangen, zijn persoonlijke kijk op de situqtie waaraan hij geen uiting kon geven zolang hij zijn ambt bekleedde. te publiceren. Dr Van Mook, die thans 54 jaar is, maakte een frisse en ge- zonde indruk en zei glimlachend: ..Ik ben nog jong. Het is een op- luchting om zich weer vrij man te voelen." Toen de correspondent van Reu; ter hem de vraag stelde of hij voornemens was, zich in de poli tick te begeven, antwoordde dr Van Mook, dat hy voorlopig geen andere plannen heeft dan voor twee weken een kamer te bestel- len in een hotel te Amsterdam en geen ander verlangen dan te gaan schrijven. Op de vraag wat hij denkt over de tegenwoordige Nederlandse re gering, zeide hij: „Dit kabinet kan men vergelijken bij een auto, die op het midden van de weg rijdt in een land, waar men rechts houdt". Tenslotte werd hem gevraagd, wat hij dacht over de drie „Myste- ry men", waarover zoveel tegen- strijdige berichten zijn gelanceerd, te weten Sjarifoeddin, Moeso en de Amerikaanse piloot B. Freeberg. Wat Sjarifoeddin betreft was dr Van Mook van mening. dat, in weerwil van het bericht van repu- blikeinse zijde, dat Moeso zou zijn gedood, „hij nog in leven is. Hij hecht geen geloof aan Sjarifoed- din's verklaring, dat hij altijd com munist is geweest en is van me ning. dat Sjarifoeddin dat alleen' heeft gezegd, om de aanhang aan zijn zijde te krijger, die hij allengs naar Moeso zag gaan. Of Moeso dood is of nog leeft kon dr \aa Mook niet zeggen en hij weet ook niets van de verbliifplaats van Freeberg. Hij vermoedt. dat Free berg is veroiigelukt on renublikeins gebied in Zuid-Sumatra. Freeberg s vliegtuig was van een zeer slechte kwaliteit, zeide dr Van Mook, en „wij waren de enigen, die in staat waren naar hem te zoeken. doch van republikeinse zijde wilde men ons daartoe geen toestemming ver lenen." het ministerie van Marine mede: Bij de Koninklijke Marine dreigt tijdelijk een tekort aan personeel te ontstaan. De hoofdoorzaak van dit te verwachten tekort is het ai- vloeien der oorlogsvrijwilligers, wier dienstverband binnenkort af- loopt Daarnaast doet zich het feit voor dat de toestand in Indonesie nog steeds niet toelaat tot vermm- dering van de diensten aldaar over ^Ter^overbrugging van de periode van tijdelijk tekort, totdat voldoen- de nieuw marine-personeel in wer kelijke dienst is gekomen, is net noodzakelijk de lichting 1946 enige maanden langer in werkelijke dienst te houden dan aanvankelijk was medegedeeld. In het kader van de voorgenomen inkrimping van de burgerlijke rijksdiensten is ook de centrale con- troledienst overgegaan tot vermin- dering van de sterkte van 't korps. Op 1 October 1948 bedroeg deze sterkte 3110 man. Per 1 November j.l. zijn afgevloeid 275 man; per Januari 1949 worden nog 875 CCD- ambtenaren ontslagen. Een totale inkrimping dus met 1150 man. In vaste ambtelijke dienst zal een kern van 1200 man worden aangesteld. hoofdstad. ligt in een van deze provincies. Een toenemend tekort aan levensmiddelen, brandstoffen en andere goederen wordt gesignaleerd. PAEESTINA. Betrouwbare bronnen uit Tel Aviv, aldus Reuter,- hebben medegedeeld, dat de Egyp tenaren in Noord-Negeb aan het terugtrekken zijn. De Joodse troe- pen hebben nu alle verbindingen naar het Zuiden afgesneden, zodat de terugtrekkende troepen door de woestijn moeten trachten te ontko- men aan omsingeling. Medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond KOUDERE NACHT Wisselend bewolkt met voor- namelijk in lift Noord-Westen van het land enkele buien. Matige, langs de Waddenkust aanvankeiyk nog krachtige wind, later overal afnemend en draaiend naaf richtingen tussen West en Zuid lets kouder, vooral in de naehfc In het Zuid-Oosten van het land op enkele plaatsen vofming van nevel of mist.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1