Bedrijven vragen woningen Plechtige uitvaart en begrafenis van Dom R. Schutte O.S.B. SJAALS Een hard werker heengegaan MORGEN J ANTI-LAWAA1- CAMPAGNE GERARD WORM Dertig nieuwe woningen toegezegd MONTAGEBOUW f le Zaterdag de H. Mis en het Lof bij te wonen Ouderavond St. Dominicus-groepen Biljart-meuws Willem Webeling- herdenkingsbeker Geheel Uw leven zij op zelfbeheersing gericht, Bij auto-besturen is stilte een dure plicht. VJ Alkmaarse Reddingsbrigq.de ZUIVER WOLLEN VANAF f 4.50 IN DE HOUTTIL HERENKLEDING Dodenherdenking R.K. Vrouwenbeweging L.T.J.-Nieuws Ronde van Nederland Onze agenda VJ EEN ZITTEND LEVEN? Beter brood bakt Van de Pol! GESLAACDE UITVOERINGEN IN ZIJDEWIND Tienjarig bestaan van „Onder Ons" Dr. van Mook dankt de strijdkrachten Ingezonden In de St. Adelbertspriorij te Egmond Binnen werd Donderdag- morgen onder grote belangstelling het stoffeltjk overschot van de, op Allerheiligen overleden sub-prior, Dom R. Schutte O.S.B., ten grave gedragen. Nadat de vele familieleden en vrienden van de overledene in de kleine kapel een plaats hadden ge- vonden, werd de baar met het stof- felijk overschot van de welbekende Benedictijner-monnik, dat in de ka- pittelzaal was opgebaard, op de schouders van een achttal monni- ken, onder het zingen van het Dte Profundis de kapel binnengedragen. Daar hadden intussen de vele mon- niken zich reeds naar hun plaatsen begeven, voorafgegaan door de Hoogeerwaarde Pater Dom M. Mahler O.S.B.de abt van de St. Paulus-abdij te Oosterhout. Voorts hadden in het koor nog plaats ge- nomen de Hoogeerwaarde pater C. Kerremans, provinciaal der Jesui- ten, pastoor Homans uit Amsterdam, pater A. Koolen uit Alkmaar en vele geestelijken uit de omtrek. De Plechtige H. Mis van Requiem werd opgedragen door de prior van het klooster, de Hoogeerwaarde pa ter Dom P. Andriessen met assis- tentie van Dom v. d. Drift als dia- ken en Dom Frans Visser als sub- diaken. Ceremoniarius was Dom Ruys. De H. Mis werd bijgewoond door een grote schare van vrienden van de overleden sub-prior, waar- onder Jhr. Mr. C. van Nispen tot Sevenaer, Mevr. v. Nispen tot Seve- naer-Ruys de Beerenbrouck, Al- phons Laudy, oud-hoofdredacteur van de Tijd, J. J. la Rooij, conserva tor van het Museum Amstelkring. De KATHOLIEKE ACTIE roept U op om toegewijd aan het On- bevlekt Hart van Maria „Als gij bidt en boete doet, zal zelfs Rusland zich be- keren." Maria van Fatima (Advertentie) ALKMAAR. In het „Victory"- hotel werd gisteren. een avond ge- geven voor de ouders van de wel- pen, verkenners en voortrekkers van de St. Dominicusgroepen. Deze avond was uitsluitend geor- ganiseerd om de ouders voor te lich- tei} omtrent het doel en de werk- wijze. van de verkennersbeweging. Enkele voohaanstaande personen uit de verkennerswereld, waaronder de Zeereerw. Heer Pastoor L. C. Biesta en de geestelijk adviseur, Pater H. Meyer, waren aanwezig. De avond werd geopend met een kort gebed en een welkomstwoord van de gees telijk adviseur. Direct daarna begon Sahi Bos- scher—Conijn met haar inleiding over de welpen. Op zeer interes- sante wijze vertelde de Sahi een verhaal naar het boek van Rudyard Kiplihg, dat verhaalt van een men- senkind, dat na vele moeilijkheden in een w.olvenstam wordt opgeno- men. Zo trok de Sahi een parallel met een welp, die opgenomen wil worden in een horde, waarin hij leert dapper te zijn .en zijn doorzet- tingsvermogen te vergroten. Dit alles geschiedt onbewust in het spel, dat de welpen tezamen spelen. De Sahi eindigde met enkele voor- beelden te geven van dit systeem van we zouden haast zeggen welpen opvoeden. Een onverwacht intermezzo werd gevormd door een kip, die voor de verloting bestemd was. Het beestje brak los en fladderde al kakelend door de zaal. Weldra werd de kip echter weer opgesloten. Na gezamenlijk een liedje te beb- ben gezongen, sprak hopman Ka- velaar. Hij begon met zich af te vragen. waarom er zoveel verken ners zijn en waarom zovele leiders hun yrije tijd hieraan opofferen. Zelf gaf hij hier echter weer ant- woord op. Dit alles gebeujrt name- lijk om op die punten, waar de op- voeding door de ouders gegeven te kort schiet, een aanvulling te ge ven. Geen correctie dus, maar een steun voor de opvoeding van onze jeugd, die straks rijp moet zijn voor de maatschappij. In de pauze werden loten verkocht om nog tijdens de avond de rumoe rige kip aan de gelukkige winnaar te overhandigen. Het laatste woord was voor oubaas Pouw, die onder meer nog wees op het enorme belang van de voortrek kers in het verkennersleven. Hij drong er bij de ouders evenwel sterk op aan, hun jongens niet te dwingen om voortrekker te worden. Voortrekker zijn is een ideaal en dat moet het ook blijven. Juist in dit ideaal ligt ook de grote kracht van deze groep padvinders. Hiermee werd deze voor de ouders zeer interessante avond beeindigd, De resultaten van de C-klasse zijn: Alcm. VictrixOnder Ons 91 LindenhoekGekr. Valk 46 ZEKZ?Driesprong 46 VolhardenDe Waag 82 Cadre-klasse: Onder OnsOptimisten. 35 M.P Watertor 67 11 21 6.09 - Wessels 200 11 60 18.18 2 Schouteft 115 17 25 6.76 2 v. Linge 110 17 18 6.47 de Haas 76 14 18 5.42 Boendermaker 130 14 40 9.28 2 Vink 105 19 17 5.52 1 Burger 125 19 29 6.57 I Hedenavond worden de volgende wedstrijden voor de A-klasse ge- speeld: Drie RuitenDriesprong, cafe Venneker. Gekr. ValkExcelsior, caf6 Koelemeij. VolhardenOptimisten, caf£ Het Wapen van Haarlem. Onder Ons—Alcm. Victrix, cafe Schermerkorn. Op het kloosterkerkhof werd de absoute verricht door Dom P. An driessen, waarna de kist, terwijl de regen langzaam neerdrupte in de groeve verdween. Met Dom R. Schutte verliest het convent der St. Adelberts priorij, voor de tweede keer dit jaar, weer een ijverig werker, die een der grote ituwers is geweest voor de totstandkoming der bouw. Met Dom de Puniet was hij de grondlegger van het jonge kloos ter dat mede door zijn ingespan- nen arbeid tot grote bloei kwam. Ook op wetenschappenjk gebled had Dom Schutte's naam een goede klank, niet alleen als liturgist had hij naam. zijn verdiensten op het terrein der dogmatiek werden er- kend door een professoraat aan het Pauselijk College San Anselmo te Rome, dat door hem van 1925 tot 1927 werd vervuld. Terug in Neder- land gaf hij in Egmond aan de jonge monniken moraaltheologie. Dom Schutte was voorts de eerste Nederlander die tot de Congregatie van Solesmes toetrad. Hij had een werkzaam aandeel ook in de stich- ting van de bekende St. Paulus- abdij te Oosterhout. Sinds 1935 was hij subprior te Egmond. Alkmaar wint de beker In de finale, waarin Alkmaar moest spelen tegen KETS, is Alk maar als overwinnaar uit de strijd gekomen. Feeke speelde tegen de heer Wijdeveld een goede wed- strijd; hij begon zeer goed: 54, 81, 67, in 3 beurten 202. De heer Wij develd volgde echter goed en maakte in zijn eerste beurt een mooie serie van 124, terwijl hij er nog een serie van 134 bijmaakte. In de 8ste beurt was de stand 246- 273. Feeke maakte een serie van 115, waarna het pleit was beslecht. G. Wessels begon zo goed, dat we dachten hem in een paar beurten de partij te zien uitmaken; hij speelde o.a. een keurige serie van 90. Doch, na 2/3 van het aantal car. gemaakt te hebben. was het met hem gedaan. Alle strijdlust was verdwenen. Met een verschil van 18 car. wist hij echter zijn partij toch nog te winnen. De heer Venneker speelde een schitterende wedstrijd; rustig vol- gens de regels van de kunst reeg de ene car. aan de andere en het was dan ook niet te verwonde- ren, dat zijn tegenpartij hem niet kon volgen. In 12 beurten beeindig- de hij zijn partij. Ook de heer Van Linge speelde een zeer goede wedstrijd, wat voor een groot deel het gevolg was van het falen van zijn tegenpartij. Hier- door speelde hij vrij zijn eigen spel dat goed is, met als resultaat een moyenne van 14.70. De heer Do Wit, de nestqj- van de biljartsport in Alkmaar, speelde niet zoals we dat van hem gewend zijn. Na afloop reikte de voorzitter der organiserende vereniging KETS de beker uit aan Alkmaar, waarbij alle spelers nog een vaantje ont- vingen. De uitslagen waren: Wijdeveld 325 11 134 29.54 Feeke 400 11 115 36.30 Niese 282 18 63 15.66 Wessels 300 18 90 16.66 Esser 78 12 25 6.50 Venneker 250 12 67 20.83 Broer 250 35 40 7.14 DeWit 169 35 34 4.82 Bos 44 17 10 2.58 v. Linge 250 17 50 14.70 Zondag 7 November a.s. organi- seert de Alkmaarse Reddingsbrigade de jaarlijkse wedstrijden in het zwemmend redden, waarbij tevens de kampioenschappen van de Neder- landse Bond tot het Redden van Drenkelingen, distr. Noord-Holland, zullen worden gehouden. Het laat zich aanzien, dat deze wedstrijden, waarvoor de brigades uit Amsterdam, Haarlem, IJmuiden en Winkel met hun beste krachten hebben ingeschreven, zeer interes- sant zullen worden, zodat op het gebied van zwemmend redden iets geboden zal worden zoals Alkmaar nog niet gezien heeft. Het belooft een zeer spannende kamp te worden. waarbij hard om de punten gevochten zal moeten worden. Vooral door de deelname van de Haarlemse Reddingsbrigade zal het uiterste van de Alkmaarders gevergd worden. Bij de laatst te Utrecht gehouden kampioenschappen van Nederland heeft Haarlem het hoogst aantal punten behaaltWen eindigde het op diverse nummers als eerste. Toch geven de tijden, die op de oefenavonden voor verschillende leden van de Alkmaarse Reddings-^ brigade zijn genoteerd, de zeker- heid, dat Alkmaar niet kansloos is en mogelijk nog voor een verrassing kan zorgdragen. Op de Alkmaarders rust tevens de plicht, om dit jaar de in 1947 voor het eerst gewonnen wisselbeker van de Alkmaarse Courant te verdedi- gen. (Adv.) ALKMAAR. Gisteren hield de afd. Alkmaar van de R.K. Vrouwen beweging haar jaarlijkse dodenher denking. 't Was een droeve morgen, storm en regen! Maar toen 'smid- dags velen gekomen waren om een bezoek te brengen aan de graven van Onze overledenen, scheen een stralend herfst-zonnetje. Het klokje van de kapel luidde droefgeestig: van alle kanten stroomden belangstellenden naar 't kerkhof, waar dr. Holthuizen een kort lof celebreerde en een klein, maar beschaafd dameskoortje de toepasselijke liederen zong, Dr. Holthuizen drong erop aan, om in de geest van onze Moeder de H. Kerk vooral in deze maand meermalen de graven van de over ledenen te bezoeken en legde uit, waarom we de doden bezoeken en wat ze ons te leren geven. De krui- sen, de zerken, de opschriften, ge- tuigen hoe de dood als ambtenaar van Jezus Christus zijn opdrachten uitvoert, zonder te letten op rang of stand. Aandachtig luisterden al ien. Aan't eindfe van zijn rede ver- zocht dr. Holthuizen de aanwezigen zich te scharen achter het kruis en eerbiedig langs de graven te bidden. Rustig en ingetogen, in volmaakte orde, schreden de vrouwen over de paden, om tenslotte enige ogenblik- ken stil te staan bij de laatste rust- plaatsen van onze mannen en jon gens, die't leven lieten m de laatste oorlog. Hier werden door 't dames koortje enige kerkelijke liederen gezongen, waarna de stoet terug ging naar de kapel om daar een tientje van de Rozenkrans te bidden voor dc zielerust van onze overleden leden, waarna men huiswaarts ging. Ja, dit is het resultaat van de Huis- permanent. Zo kunt U het ook krijgen, elk model kunt U er mee maken. Men zet er net zo gemak- kelijk pijpenkrullen mee, als een modern kapsel voor dames. Zo'n Huispermanent moet U hebben. U zet uw eigen permanent en binnen een uur is het kahf en klaar. En., deze permanent blijft minstens 4 maanden goed. Wist U dat Gilette 20 millioen Huispermanents in Amerika ver kocht en dat Zwitserland de invoer verboden heeft, daar dit een te grote bedreiging voor de kappers is. Het is bewezen, de Huisperma nent is de oplossing en zal voor de dames dezelfde waarde krijgen als het Gilette-mesje voor de heren. Haalt daarom nog morgen de Huis permanent in hu'is en'U zult rijk te- vreden zijn. Compleet verpakt in doos, voldoende voor 2 3 perma nents. f 2,95 en kunt U alleen krij gen bij ROOS naast 't stadhuis, telef. 2414, Alkmaar. (Advertentie) ALKMAAR. Op Zondag 7 Nov. a.s. herdenkt de L.T.J, haar 10-jarig bestaan. Vooraf gegaan door een triduum, dat zal worden geleid door de Diocesane Aalmoezenier Rector Brans, en een H. Mis op Zondag- morgen met algemene H. Commu- nie der leden, waarna gezamenlijk ontbijt, zal de dag gesloten worden met een groots opgezette feestavond in 't Gulden Vlies. Als toneelstuk is gekozen het spannende stuk ..Boerenstrijd" van K. Bergsma. De avond is ook voor niet-leden toegankelijk. Voor verdere bijzon- derheden verwjjzen wij u naar de advertentie elders in dit blad. Om teleurstellingen te voorkomen raden wij aan om u tijdig te voor- zien van toegangskaarten. ALKMAAR. Woensdagmiddag waren we bij het Stadhuis getuige van het vertrek van 19 wandelaars uit de gezamenlijke Alkmaarse Wandelsportverenigingen „De Jeep" ..De Kaaskoppen", R.K.H.V.Z. en R.A.S.A. De tocht betrof het over- brengen van het Jubileumboek. dat namens de Nederlandse wandelaars wordt aangebo,den aan H.K.H. Ko- ningin Juliana. Het eindpunt was Schagerbrug. .Een tocht van plm. 23 K.M. Om kwart voor een werd ge- start. Al gauw waren we buiten de stad en werd de tocht langs het Noord-Holl. Kanaal voortgezet onder het zingen en fluiten van wandel- en marsliedjes. De stemming was prima, vooral toen het zonnetje ev'entjes van ach ter de wolken kwam kijken. Onder- weg werd een kwartiertje rust ge houden, waarna de tocht weer werd vervolgd. Eindelijk kwam de kerk- toren van Schagerbrug -in zicht. Om ongeveer 5 uur bereikten we het stadhuis, waar de leden van „De paden op" hun opwachtjng maak- ten. Op het stadhuis werd het boek overgedragen aan de burgemeester, om daarin zijn handtekening en het gemeentestempei te plaatsen. Daar na werd het mgt een kleine speech weer overgedragen aan de wandel- vereniging „De paden op", die het boek de volgende morgen naar Den Helder zou brengen. Na een kleine tractatie en een uurtje gezellig samenzijn werd de thuisreis aan- vaard. Om kwart over zeven be reikten de deelnemers in de beste stemming weer de kaasstad. Verschillende bedrijven in onze stad zouden zeker meer arbei- ders tewerk kunnen stellen, indien zij deze arbeiders 'n woning zouden kunnen aanbieden. De Alkm. IJzer- en Metaalgieterij heeft wel het meest met deze moeilijkheid te kampen en zou als er geen woningprobleem bestond, zo 100 a 150 arbeiders kunnen aannemen. Zo ook de Alkm. Machinefabriek en andere bedrijven. B. en W. hebben ingevolge de vele aanvragen, welke hun college van de zijde van de industrie bereiken, besloten om 'n 30-tal van de in aanbouw zijnde woningen aan de Uiten- bosch3traat voor deze bedrijven 'n 12-tal te reserveren en deze 30 woningen successievelijk .ter beschikking te stellen voor arbeiders bij deze bedrijven werkzaam. Hiermee zijn deze be drijven weliswaar niet uit de moeilijkheden geholpen, doch B. en W. hebben ook rekening te houden met de ca. 1300 andere aanvragen om 'n woning. Van de 107 woningen, aan de Uitenboschstraat met de bouw waarvan dit jaar werd begonnen zijn er 34 gereed. (In '46 kwamen hier 23 woningen klaar); 129 wo ningen moet de fa. Klaver en Mo- lenaar hier nog afleveren, doch het zal wel zomer '49 worden voor het zover is. Toch doet deze firma haar best om zo gauw mogelijk blok voor blok af te leveren en te ver- wachten is, dat dit over vier weken met een blok van 20 woningen weer het geval zal zijn, Groter aantal Het aantal woningen dat in 1949 in dnze gemeente gebouwd zal wor den, is nog niet bekend, doch het is te verwachten, dat dit groter zal zijn dan in 1948. Immers, de Rege- ring heeft het totaal-aantal te bou- wen woningen dat in '48 30.000 be- droeg, opgevoerd tot 37000; te ver wachten is, dat het bouwvolume, dat dit jaar voor Alkmaar 24000 M3 bedroeg, ook in '49 naar verhouding zal stijgen. Het college overweegt, om ook in Alkmaar de montagebouw tor hand te nemen, welke in belang- rijk vlugger tempo geschiedt dan de bouw-in-baksteen. Het volume van deze montage woningen is iets groter dan dat der woningen die momenteel aan de Uitenboschstraat gebouwd warden (260 M3) en zal 280 M3 bedragen. In twee dagen Het is mogelijk een dergelijke woning in twee dagen te bouwen; staal en beton zijn de voornaamste elementen van deze bouw, die ove- rigens 10% duurder komt dan die der woningwetwoningen. Na deze twee dagen zal echter de afwer- king nog geruime tijd vorderen. Een voordeel voor de gemeente, die deze montagebouw toepast is, dat er 5 gebouwd mdgen worden tegen 4 gewone woningen van het toege stane kwantum. Het gemeentebe stuur hoopt, dat de woningbouwver- enigingen ook voor deze montage bouw belangstelling zullen tonen. Middenstandswoningen Ook zal het College in '49 gaarne medewerken aan de bouw van Mid denstandswoningen, waar eveneens gVote vraag naar is en waarvoor in Nooitgedacht en Bergerweg-kwar- tier nog voldoende bouwrijp terrein beschikbaar is. Binnenkort zal aan de Bergerweg met de bouw van 6 dezer woningen begonnen worden, terwijl 'n soort- gelijke aanvraag in behandeling is. BIOSCOPEN: HARMONIE: Hellza Poppin, 18 jaar VICTORIA: Mildred Pierce, volw. CINEMA: Fantasia, boven 14 jaar. A. B. T.: Secret Service, 14 jaar. APOTHEKEN: Schouten, Emmastraat 64 NACHTDIENST TAXI'S: Nassaugarage, Nassauplein, telef. 3545. BONNEN HALEN: Zaterdag 6 Nov. de letter B tot Blom ONDERSCHEIDEN De Belgische militaire attache lcolonel A. Servais heeft te 's-Gra- venhage tijdens een besloten bijeen- komst een aantal onderscheidingen uitgereikt. O.m. ontving mevrouw J. Koolhaas alhier het oorlogskruis 1940 met palm. LAFFE BALDADIGHEID Op de Heilooer brug heeft gister- middag een baldadige jongen ste- nen geworpen naar voorbijgangers. Daarbij trof hij iemand tegen de slaap, zodat er een bloedende hoofd wonde ontstond. In het politiebureau werd de getroffene verbonden. De knaap had, toen men op onderzoek uittoog, de benen genomen. GOED AFGELOPEN Een wielrijder, die gistermiddag, komende uit de Emmastraat, de Kennemerstraatweg wilde overste- ken, verleende geen voorrang aan het snelverkeer, zodat hij in bot- sing k\.am met een auto. Hij kwam te vallen, doch liep geen letsel op. Het rijwiel werd flink beschadigd. ONVOORZICHTIGE RIJDER Op de Helderseweg naderde gis termiddag omstreeks 5 uur een melktankwagen de spoorwegover- gang, toen deze juist gesloten werd. I.p.v. te stoppen reed de bestuurder door en botste tegen de noordelijke afsluitboom, welke ernstig werd be schadigd. De auto kon juist voor de rails tot stilstand worden gebracht. Het treinverkeer ondervond zo- doende geen stagnatie en persoon- lijke ongelukken kwamen niet voor. De N.S. maakte proces-verbaal op tegen de bestuurder. GEEN KINDEREN OP DE RIJWEG De inspecteur van het verkeer waarschuwt met klem ouders en onderwijzers de kinderen er op te wijzen, dat het spelen op de rijbaan gevaarlijk is en bovendien door de politie verboden is. Tn onze gemeente komen herhaal- delijk klachten van autobestuurders, die hinder ondervinden van spelen- de kinderen op de rijweg. In hun eigen belang is het daarom geboden. dat zij van de rijbaan wegblijven. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR Geboren: Herman J. J. G„ zoon van A. Leek en M. M. Rijkenberg. Gehuwd: Sietze Knijpstra en Hil- tje v d. Veer. Ondertrouwd: Jan Beets en Anna van Drunen; Gijsbert M. de Swart en Geertje Evers;.Jan O. Huiberts en Hendrika M. de Wit; Jan v. d. Berg en Hendrika F. M. Homborg. ALKMAAR, 5 Nov. Kaasmarkt Aanvoer 16.500 kg; 3 stapels fa- briekskaas 77.50; 9 stapels boeren- kaas 78.50; 1 stapel comm. kaas 79.50. Handel vlug. Overigens zal het particulier ini- tiatief hier me&r activiteit aan de dag moeten legg'en. Het schijnt ech ter, dat men in sommige kringen nog wat sceptisch staat tegenover de financieringsregeling-'47 terwijl anderen de tijd schijnen af te wach- ten, dat de bouwmaterialen wat goedkoper worden en meer voor- handen zijn. Ook de kwestie-inwoning kwam nog even ter sprake in de perscon- ferentie. die wij gistermiddag met de Wethouder der Huisvesting had den. De registratie van de Woningen is gereed, doch gegevens omtrent de nog beschikbare woonruimte en en ters over het aantal dit jaar tot stand gekomen gevallen van inwo- ning. kon de wethouder, noch de secretaris van hot Bureau Huisves ting ons geven. Op onze vraag, of bepaalde be- woners van inwoning zijn uitgeslo- ten, kregen wij ten antwoord, dat wanneer de Gem. Geneeskundige dienst in samenwerking met huis- artsen adviseert niet tot inwoning over te gaan, zulks ook niet ge schiedt. Overigens zijn zij uitgeslo- ten, die 'n beroep of.bedri.if in hun woning uitoefenen. Het schijnt ech ter, dat met deze bepaling nogal eens het handje geltcht wordt. Wij brachten o.a. 'n aantal gevallen ter tafel, uit het Nassau-kwartier, waar- over ons klachten ter ore waren gekomen; zo b.v. 'n geval van 'n echtpaar, dat daar een groot huis bewoont en voor inwoning gespaard wordt. omdat de heer des huizes wekelijks 'n vergadering te zijne huize heeft van zijn medebroeders van 'n zekere vereniging. Dit lijkt ons toch geen motief, om iemand van inwoning vrij te stellen. 'n Moeilijkheid in deze gevallen is echter ook, dat de huu.rwaarde van deze woningen hoog is en de huur, die bij inwoning gevraagd moet worden. veelal boven de draagkracht ligt van de adspirant- huurders. Al bouwt Alkmaar zoveel wonin gen als toegestaan wordt, het zal •echter nog wel vele jaren duren, voor het woningprobleem zaj zijn opgelost. Wij hopen daarom, dat het Bureau Huisvestir; er zo krachtig mogelijk naar zal streven. .om zonder aanzien des persoons hetwoningprobleem door inwoning op te lossen. Voorkom dat uw figuur slap en krachteloos wordt. Eet BRUIN- BROOD van VAN DE POL. Het staalt de spieren, het heft de na- delen van een zittend leven op. Neemt U eens proef, ook met het kostelijk witbrood. met de brosse, bruin knappende beschuit. (Advertentie) UITVOERING TEN BATE VAN „V. I. O. S." WARMENHU1ZEN. Zondag 7 November speelt de bekende toneel vereniging „St Jan" uit Bergen het geestige blijspel Polly PerKins in het verenigingsgebouw, ten bate van onze in moeilijke financiele omstandighaden verkerende ver eniging „VIOS". We twijfelen niet, of velen zullen komen, om deze avond van ont- spanning mee te maken in het be lang van onze jongens. Het is wel aaraig om te vermelden dat' Aat en Gerie ook mee doen. Laat het verenigingsgebouw tot de uiterste hoeken gevuld zijn, ge- rust, het is nodig. Zie verder de advertentie. HEEMRAAD BENOEMD KOEGRAS. Tot heemraad van de polder Koegras is benoemd dr H. J. Hofstee te Alkmaar. rOLITIEHOND HAD SUCCES EGMOND AAN ZEE. Dank zij het speurderswerk van een politie- hond kon Woensdag de dader ge- vonden worsen, die een ruit bij de politie had ingegooid. De steen des aanstoots gaf de hond voldoende aanduiding om on feilbaar het spoor van de dader te volgen. Prompt bleef de hond zitten voor de deur van de dader, zekere K. in de Prins Hendrikstraat, op ongeveer 5 minuten afstand van de plaats van de „misdaad". Hoewel K. zijn aanvankelijkebekentcn;, herriep, zal hem dat nu weinig meer baten. BURGERLIJKE STAND EGMOND AAN ZEE. Gebo ren: Janny, d. van W. H. J. Prop- stra en Sylvia M. Summers; Aris, z. van Gerardus Braak en Elisabeth C. Gravemaker. Ondertrouwd: Pieter Vuil en Grietje Broek; Arie Blok en Knier- je de Graaff. Getrouwd: Hendrikus J. Waaijers en Cornelia Scholder; Jacob Zwart en Sijbregje de Vries; Engel Groen en Cornelia Deugd; Klaas Stam en Maria Zwaan. Overleden: Corn. Blok, oud 66 jaar; Jansje Zwaan, oud 85 jaar; Marijtje Wijker, oud 76 jaar. EEN GROTERE RAAD EGMOND AAN ZEE. Volgens de thans bekend zijnde gegevens over het aantal inwoners van Eg mond aan Zee, zal bij de eerstko- mende verkiezingen, Egmond aan Zee weer een raad kennen van ELF leden. GESLAAGD H.HUGOWAARD. Voor het onlangs te Zwolle gehouden exa- men voor commies invoerrechten en accijnzen slaagde de heer Jac. Oudhuis, alhier. H. S. V. HEILOO. Zondagmiddag a.sy om 14.30 uur zal de bigmatch HSV ILimmen plaats vinden. Wij wil- len en kunnen ons niet aan 'n voor- spelling wagen. Voetbal is nu een- maal onberekenbaar. Vast staat echter, dat er 'n zder grote belang stelling voor deze wedstrijd zal zijn Om de toeschouwers snel op het terrein toe te laten, is een voorver- koop van kaarten georganiseerd en wel in Heiloo bij Sigarenmagazi.jn Burgering Stationsweg, in Limmen bij kapper Stuifbergen. De ver- koop begint Zaterdag. DOVES HEILOO. Doves heeft met een 15-tal lopers deelgenomen aan de bekende Mulier Veldloop te Velsen Alhoewel geen uitzondcrliike prestaties verricht werden, was het gemiddelde resultaat van de ploeg zeer goed. Alle lopers liepen de wedotriid uit. De meesten eindigden in de voorste helft van het totaal aantal deelnemers. De Junioren-ploeg plaatste zich tweede! De afstand was 1200 Meter. Het verenigingsklassement was als volgt: 1. Vlug en Krachtig. Harlmgen; 2. DOVES. Heiloo; 3. Suomi. Velsen; 4. Lycurgus, Krommenie; 5. Olym- dus. Alkmaar; 6. Bataven, Leiden; 7. De Meteor, Amsterdam. Ook de Senioren van DOVES liepen een goede wedstrijd. Over een afstand van 4000 Mtr en uit pen veld van 90 loners werden Theo Hopman en G. Wit resp. 13de en 21ste. WIT-GELE KRUIS CASTRICUM. Dinsdag 16 Nov. organiseert de plaatselijke afdeling van het Wit-Gele Kruis een film- avond. Vertoond zal worden de t.b.c.-propagandafilm „WitWind". Toegankelijk voor de leden van de plaatselijke afdeling. Voorts ver- meldt het programma mededelmgen in zake gezinshulp. GEDENKBOEK VAN DE WANDELAARS ZIJPE. Gelijk bekend is bij wijze van hulde aan Koningin Ju liana door de Nederlandse Wandel- sportbond de z.g. ronde van Neder land georganiseerd. De wandelaars voeren een gedenkboek met zich mee, waarin de handtekening van de burgemeesters van bepaalde ge- meenten, benevens het gemeente stempei en de handtekening van de besturen der wandelsportverenigin gen voorkomen. Het gedenkboek is Woensdag ongeveer half zes door leden van verschillende wandel sportverenigingen uit Alkmaar naar Schagerbrug gebracht en door de burgemeester in ontvangst geno men. De volgende dag, Donderdag- middag, is het boek door Zijper wandelsportvereniging ..De paden op" naar den Helder gebrficht. SFORTTERREIN WORDT AFGEGRAVEN SINT PANCRAS. Na veel be- sprekingen is het zover gekomen, dat het sportterrein alhier verbe- terd wordt. Momenteel is er een noodterrein aangelegd, waarop de Sportvereniging Vrone haar krach ten beproeft. Het terrein wordt on geveer 1 meter afgegraven, onder leiding van de Ned. Heide Maat schappij. Het zal hier een belang- rijke verbetering worden. Ook zal nog een nieuwe kleedkamer ge maakt worden. UITSLAGEN ..DAMLUST" ZUIDSCHARWOUDE. le klas- se. In de 4e ronde van de ond#rlin- ge wedstrijd bestreden de candida- ten voor de bovenste plaats P. Beers en Th. de Haas elkander, die na een spannende partij in remise eindigde. waardoor Beers zijn lei- derspositie handhaafde met ddn punt voorsprong op de Haas. Fr. Slot stelde iets teleur en moest de punten aan N. Jol laten, die mo menteel goed in vorm schijnt te zijn en de derde plaats op de rang- lijst inneemt, samen met A. Gouds- blom, die er in slaagde J. Zijp zijn derde nederlaag toe te brengen. 2e klasse. Opnieuw leed Jac. Grootjes een nederlaag, ditmaal te gen G. Vroling, die hierdoor zijn eerste overwinning behaalde. De leiders in deze klas P. Schuffelen en P. v. d. Molen gaven elkaar niets toe en deelden de punten broeder- lijk. Ook P. Balder gaat op het goede pad voort, door van J. Enge- ringh te winnen, die nog op zijn eerste puntje wacht. 3e klasse: P. Bekker haalde zijn eerste punten binnen door een winstpartij tegen A. den Hartigh, terwijl Jac. Berkhout resoluut J. Weel een halt toeriep door hem zijn eerste nederlaag toe te brengen. KUNT U BRIDGEN? 'T ZAND Ons wordt medege- deeld, dat op Maandagavond 8 No vember in de zaal van cafe de Wit getracht zal worden om te komen tot de oprichting van een bridge- club, waarbij ook degenen worden uitgenodigd, die wel iets voelen voor deze tak van sport, maar nog niet in staat zijn het te spelen. Er zal elke week een uur worden les- gegeven, zodat ook voor beginnelin- gen de gelegenheid bestaat zich hierin te bekwamen. Zegt het voort. GEEL-ZWART-PROGRAMMA T ZAND Voor Zondag 7 No vember zijn de volgende wedstrij den vastgesteld: Geel Zwart 1 Koedijk 1 aanvang half 3; Watervo- gels 3Geel Zwart 3, half drie; Ju- nioren ZAP aGeel Zwart a 1 uur; Adsp. Geel Zwart aZAP a 1 uur. Handbal WGW 1Geel Zwart 1. Voor de voetballers is het pro- gramma weer extra zwaar, ook voor het eerste, dat in Koedijk al- tijd een tegenstander van formaat heeft gezien. Er moet dus hard ge- werkt worden, dan valt er mis- schien iets te bereiken, tenminste, alsde training in het vervlg door alle spelers wordt bezicht, en dat laat veel te wensen over! TAFELTENNIS PROGRAMMA IVA DEN HELDER Zondag 7 No vember a.s. worden verschillende wedstrijden door I.V.A. gespeeld. Het programma is als volgt samen- gesteld. Heren: 2e klas West: I.V.A. 1 Horna 2 3e klas West I.V.A. 2—I.V.A, 3 Dames: 2e klas West I.V.A. 1Horna 1 I.V.A. 3—D.S.S. 2 Het tweede damesteam van I.V.A, speelt een uitwedstrijd tegen Disnie 1 te Hoorn. De thuiswedstrijden worden ge speeld om 2.30 uur in het clublokaal van I.V.A. Hoogstraat Den Helder. Toeschouwers zijn welkom. ZIJDEWIND Een goede ge- dachte was het van de R.K. Gem. Toneelvereniging „Onder Ons" te Zijdewind om bij gelegenheid van het tienjarig bestaan met het mooie toneelstuk „Zuster Annunciata" voor het voetlicht te komen. Het was daarom niet te verwonderen, dat de zaal bij beide opvoeringen tot de laatste plaats bezet werd. Woensdag waren als genodigden o.m. aanwezig pastoor v. d. Burg, kapelaan Rijk, burgemeester Bos- ma, de hoofden van de R.K. Jon- gensschool te 't Veld en Waarland, bestuur en leden van „Nut en Ver- maak" te 't Veld en „Ons Genoegen te Waarland. De wijze waarop „Onder Ons" genoemd toneelspel heeft opgevoerd was voor meerdere woordvoerders aanleiding om aan hun waardering voor het jubilerende toneelgezel- schap uiting te geven. De secretaris van „Onder Ons" bracht namens zijn vereniging hartelijk dank aan leden, donateurs en speciaal aan de fam. Blankendaal voor de genoten steun in de voorbije tien jaren. De voorzitter van „Ons Genoegen" te Waarland gaf als zijn mening te kennen, dat omschakeling tot een gemengde vereniging aan de groei en bloei van „Onder Ons" veel heeft bijgedragen. Kwamen de Waarlan- ders vroeger wel eens louter als zaalvulling, nu waren het, aldus spr., de welgekozen stukken en het spel, die velen van hen naar Zijde wind deden gaan. Verder vertolkte een keurig bloemstuk de gevoelens van „Ons Genoegen" jegens „Onder Ons". Ook de heer Blankendaal kon niet nalaten zijn beste wensen voor de 10-jarige vereniging onder woor- den te brengen en met aanbieding van een schitterende bloemenmand te bekrachtigen. De heer Kamp, voorzitter van „Nut en Vermaak", uitte zich als groot voorstander van een nog royaler verstandhouding en opbouwende wisselwerking tussen beide verenigingen. De heer Klaver, voorzitter van „Onder Ons", bracht dank aan de genodigden en zegde hetzelfde verlangen te koesteren als zijn collega de heer Kamp. Kape laan Rijk zegde overtuigd te zijn, dat „Onder Ons" alleszins voldoet aan de gestelde verwachtingen, doch zeer zeker nog voor voortgang vat- baar is. Voorts werd door hem voor al het doel van een toneelvereni ging benadrukt, nl. verheffing en veredeling van (in dit gteval) de plattelandsbevolking. Nadaflde prij- zen van de gratis-verloting aan de gelukkigen waren uitgereikt, werd voor liefhebbers de gelegenheid voor een gezellig dansje geboden. Al met al een zeer goed geslaagde avond, die lang in het geheugen van „On- der Ons" zal blijven voortleven. BATAVIA, 4 Nov. (Aneta) Dr. v. Mook heeft als opperbevelhebber van land- en zeemacht Woensdag een dagorder gericht tot de strijd krachten in Indonesia, waarin hij verklaart, dat de strijdkrachten zich van hun moeilijke taak op lofwaar- dige wijze hebben gekweten, waar bij van hen vaak grote zelfbeheer sing werd geeist. Nog is die taak niet beeindigd. Wij weten alien, dat in grote delen van Java en Sumatra de noodzakelijke orde nog niet is teruggekeerd. De dagorder elndigt: „Ik geef het opperbevelhebberschap echter aan mijn opvolger over met de voile overtuiging, dat hij op u kan rekenen en dat hij de spreuk van het Oranjehuis en het Konink- rijk, Je Maintiendrai, verstaat in de juiste zin: Als de verplichting tot de handhaving van eer, recht en veiligheid. Moge het u zijn gegeven, uw bijzondere taak spoedig te kun nen voltooien". Amsterdam 1 Nov. '48 Zeer Geachte Redactie, Hierbij moge ik U beleefd ver- zoeken het onderstaande stukje in Uw veelgelezen blad te willen op- nemen. Hiervoor bij voortbaat mijn welgemeende dank! Als oud-Alkmaarder had ik het genoegen op het feest van Christus- Koning, de Plechtige onthulling en inwijding van het schitterende Christus Koningbeeld van de St. Jozefkerk te mogen meemaken. Het was een grootse manifestatie van geheel Katholiek Alkmaar, als dank aan z'n Koning voor het sparen van de mooie stad in de oorlogsdagen! Een ding viel mij echter op en hiervoor moge ik een moment UW aandacht vragen, De Hoog Eerw. Heer Deken haal de als voorbeeld de geweldige hul de aan tijdens de Kroningsfeesten van H. M. Koningin Juliana en het afscheid van H. K. H. Prinses Wil- helmina. De Zeer Eerw. Heer Pas toor der St. Jozefkerk haalde de geweldige belangstelling aan in Paramaribo voor de onthulling van het beeld van onze vroegere vorstin, thans H. K. H. Prinses Wilhelmina. Bij beide sprekers kwam het hier op neer. dat indien voor een aardse vorst of vorstin zoveel hulde wordt gebracht, wat moeten wij dan niet doen voor de Koning der koningen Christus Koning! Inderdaad. hier zijn wij het roe- rend mee eens, maar dan ook alle eerbewijzen brengen, die Christus Koning toekomen! Wat doen wij, indien onze natio- nale hvmne ..Het Wilhelmus" wordt gespeeld? We salueren, nemen een hoofddeksel af. of nemen althans een fatsoenliike houding aan! Wat moeten wii doen. indien de hvmne van Christus Koning. het ..Aan U, o Koning der eeuwen" wordt ge- sneeld? Juist, we nemen de hoed af of salueren. net zo goed, als voor ip-'ere nationale hymne! Een agent van nolitie (niet katho liek) wandeTde de hele tijd op en nepr doch bleef tiidens het ..Aan U, o Koning der eeuwen" eerbiedig staan! Een militair naast mii. salu- eerde. zoals een goed Katholiek mi litair beta.amt, en wordt geleerd! Ver'cheidene peraonen namen in derdaad de ho°d af. maar.... het overerof" dee), waaronder zelfs enkele Eerw. Heren, hielden de hoed op! Moee dit kort.e woordje er toe bii- dmoen. dat als bii een eventnele "nloendp ffeleepnheid het ..Aan U. o Koning der eeuwen" (dp rationale hvmne voor Christus Koning) wordt cesneeld. epn ieder, zonder m'tzondering. ook aan onze Christus Konin« de verschuldigde eerbewij zen zal brenfen. C. DYKERS Jr. Talmastr. 18T, Amsterdam Z.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2