Het Palestijnse probleem Kleine zelfstandigen in de verdrukking Stierengevechten in het hartje van New-York HI Alleen godsdienst garandeert de waardigheid van de arbeider Een lijstje van extremistische wandaden op Java Prof. Dr. Simons sprak voor de St. Adelbertusvereniging Mis in open lucht niet strafbaar R.K. Middenstand dringt aan op noodwet-kinderbijslag De H. Vader sprak Maar //Gene,/ is het hoogtepunt Droeve balans over vier weken Marktberichten PAG. 4 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 5 November 1948 E. BRUNE UIT PURMEREND Volgende week voor het Bijzondere Hof De eerste nieuwe reuzen-vrachtvliegtuigen van de R.A.F., de Handley Page Hastings, zijn thans op de luchtbrug in dienst gesteld. Zij opereren van een voormalig vliegveld van de Luft waffe in Schleswigland, waar in 15 dagen tijds 19.000 ton aarde werd verplaatst en 7.000 ton beton voor startbanen werd ver- werkt. Op weg naar hun Duitse basis, waar zij voornamelijk voor het vervoer van kolen naar Berlijn zullen worden gebruikt. Per vlucht vervoeren zij 7% ton. RECHTBANK SPREEKT KAPELAAN VRIJ Nationalisaties in Roemenie (Van onze New Yorkse correspondents) HEEFT U ooit wel eens van Gene Autry gehoord? Ik geloof wel, dat iedere Amerikaanse jongen direct kan vertellen wie dat is. Gene Autry, de zingende cowboy, met zijn paard Champion, is wel het droombeeld, dat iedere opgroeiende knaap hier heeft. Hij is de grootste attractie van de Rodeo Show, die eens per jaar in New York's grootste gebouw, Madison Square Garden wordt gegeven. Gene Autry is een mooi aangeklede cowboy, (die werkelijk weet wat een paard is); hij is tevens tegenwoordig filmster, zanger en eigenaar van het grootste deel van de show. Maar laat ik eerst vertellen, wat de Rodeo eigen iijk is en waaruit hij bestaat. Koolauto gekanteld De dood van Moeso Dr. Bramuglia naar Londen wmmm Noord-Zuid-Hollandse Redding Mij. 125 jaar Algemene secretaris van de Kath. jeugdbeweging In Belgie is de suiker nog niet vrij K.F.C. FILMKEURING MARKTOVERZICHT SCHAGEN In het Victory .hotel hied de af- deling Alkmaar van de St. Adel- berts-vereniging: haar eerste avond in dit seizoen, welke ge- wijd was aan een lezing van Prof. Dr. J. Simons S.J., die sprak over het Moderne Palesti- na-probleem en voorts aan een vlotte bes'uursverkiezing. De bijeenkomst stond onder voorzit- terschap van de heer H. Nolet. wegens uitstedigheid van Mr. A. J. M. Leesberg, die echter later op de avond nog ziin plaats ach- ter de bestuurstafel kon inne- men. De kwestie Palestina is eigeniijk zoals Prof. Simons opmerkte, een complex van problemen. Hierover kan slechts hij oordelen. die, zo als de spreker, het land en zijn bewoners door en door kent. Er is geen tweede land op de wereld, dat als dit. een bakermat is van twee godsdiensten. het Jo- dendom en het Christendom, ter- wijl in zekere zin ook de Islam in Pales'ina een belangrijke histo- rie heeft. daar Jerusalem, en met. name de moskee van Omar, na Mekka, voor de Mohammedanen de voornaamste religieuse plaafs is. Naar het H. Land is er alti.id veel belangstelling uitgegaan. wel. ke zich vooral uitte in gro*e pel- grimages niet alleen. maar zelfs in een aparte pelgrimlectuur. die reeds dateert van omstrgeks 350. De aandacht van de Joden word door Theodoor Herzel. in het mid den van de vorige eeuw. weer op- nieuw op Pales'ina gericht en het ziin vooral de jongeren gewors*. die weinig toekomst meer zagen in het oude Europa. die de Zionis- tenbeweging. die een terugkeer van de Joden naar het oude land voorstond. steunden. Het wonen in een eigen rijk heeP dan ook voor de Joden veel r.antrekkelijks, zi.i spreken hier hun eigen taal, le- ven met hun eigen mensen en ko. men .van het onpret*ige gevoel at. dat zij als vreemdeling tnssen de andere volken leven Onder de emigranten zijn er dan ook velen. die oprecht naar een nieuw *ehuis zoeken. maar daar- naast zijn er ook talrijke avontu- riers, wien het louter om mate- rieel gewin te doen is. Deze ko- men voornameli.ik uit de grote sreden ui' het Westen en behoren nu niet direct tot het beste deel. Uitvoerig ging Prof. Simons in op het internationale aspect dat de Palestijnse kwestie heeft en herin- ncrde daarbij ziin gehoor aan de beloften. die de Engelsen tijdens de eerste wereldoorlog eerst de Ara- bieren en daarna de Joden hebben gedaan. beloften. die ui'eindelijk de bron bleken van al het onver- kwikkelijke. dat nu in het H. Land geschiedt. Uiteindelijk weet de spreker echter alle onrecht aan de slappe houding van de U.N.O. en niet in. hoofdzaak aan de Joden of Arabieren. Vast staat, dat de Joden geweldig veel hebben gepresteerd in Pales tina. zij hebben van een woest ge- bied een vruchtbaar land gemaakt en er zelfs industrieen geschapen. Aan de andere kant kan men moeilijk een volk. zoals de Ara bieren. die 1200 jaar in een ge- bied woonden, verdrijven. De stichting van de Joodse staa< gaat ook feitelijk in tegen de re- soluties van het grote Zionisten- congres van 1911. waarin als doel geen s*aat. maar een tehuis het Jodendom in Palestina gevraagd. Tegen de Stern-gang en de Ir- goen Zwai Leoemi, die vele misda- den bedreven (wij herinneren aan het ophangen van twee Engelse sergean*s te Natania) zijn de En gelsen veel te slap opgetreden, al moet erkend worden, dat zij voor- dien veel voor de Joden hebben gedaan. De Russen hebben getracht door het Palestijnse conflict aan te wak- keren, het officieel steunen der joden en het clandestiene wapens Het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem zal zich volgende week Maandag, Dinsdag en Woensdag bezig houden met de zaak tegen E. Brune en G. A. M. Kloster- mann (Puck), een illegale wer- ker en zyn helpster, een door hu- welijk Nederlandse geworden Duitse, die illegale daden ten gun- ste van Nederland zouden hebben afgewisseld met verraad ten gun- ste van Duitsland. De eerste twee dagen worden ge- wijd aan E. B. Brune. logementhou- der te Purmerend. Hem is o.a. ten laste gelegd, 't mededeling doen aan de beambten van de Sipo te Den Haag Blattgerste en Sasse. dat in 't perceel N.Z. Voorburgwal 74 te Am sterdam een centrale der illegaliteit gevestigd was. waar op gezette tij- den verzetslieden bijeenkwamen om vervalste persoonsbewijzen te dis- tribueren. als gevolg van dit door B. in samertwerking met Puck K. gepleegde verraad werden op 13 Juni 1944 in bedoeld perceel twaalf personen gearresteerd, die alien werden gefusilleerd of de dood in het concentratiekamp vonden en acht anderen, die geruime tijd in een of meer concentratiekampen zijn opgesloten geweest. Aan Gertrudis (Puck) Kloster- mann werden de zelfde punten ten laste gelegd als aan B. Daarenbo- ven wordt zij ervan beschuldigd. op 3 Mei 1944 de Engelse piloten Kibble en Burton op het station te Amersfoort aan de SD'er Savenije te hebben overgeleverd. Met de be- handeling van het aan Klostermann ten laste gelegde zal de derde dag gemoeid zijn. In de zaak Brune ziin vijftien ge- tuigen a charge gedagvaard. o.a. de zenuwarts S. Heringa. de illegale werkers Weetink. Grandia-Smits. v. d. Muyzenberg-Willemse en Scheen- stra. de SD'ers Blattgerste. Sasse. Wamelink en Savenije en voorts Gertrudis Klostermann. Als verdediger van Brune treedt op mr. H, G. Stibbe te Amsterdam. Deze heeft tot dusverre negen ge- tuigen a decharge doen oproeDen. In de zaak Klostermann ziin ge dagvaard acht getuigen a charge, waaronder Brune. Blattgerste. Sa venije en Sa*se. Als verdediger van deze verdaehte treedt op mr. dr. B. W. Kranenburg te Almelo. die tot dusverre twee getuigen a decharge heeft doen dagvaarden. van werd 5- >:v: -S sturen door Tsjecho-Slowakije aan de Arabieren, een vete te scheppen tussen Engeland en Amerika, wat bijna nog gelukt is. Ook dachten zij aan de olie-export een eind te kunnen maken, m&ar de Arabieren waren zo verstandig, hun bron van inkomsten niet te laten opdrogen. Vast staat, aldus Prof. Simons, dat onder de huidige bewoners van het H. Land zeer vele communis- tische elementen schuilen en dat, als het zo doorgaat, er van een religieus land wel geen sprake zal zijn. Uit verschillende voorbeelden bleek zelfs, dat men gerust kan spreken van een a.religieuse staat. he'geen des te meer te betreuren is. Het Arabische standpunt werd ook uitvoerig belicht, waarbij de spreker opmerkte, dat de Arabie ren als volk tegen de Joden zijn, maar dat zij onderling te zeer ver- deeld zijn, om een kracht van be- tekenis te kunnen ontwikkelen. Vervolgens passeerden enige voor- aanstaand^ Arabische figuren de revue, zoals koning Abdoellah en Ibn Saoed. Het belang van de Joden voor het nieuwe land ligt ook in het feit. dat in de onlangs veroverde Negeb he* nieuwe Suez.kanaal zal komen te liggen. Zijn conclusie was, dat Palestina, zoals het nu is, onmogelijk ver- deeld kan worden en voorts dat, zoals wij reeds eerder schreven, er van het huidige Joodse bestuur weinig te verwachten zal zijn t. a. van onze H. Plaatsen. Spreker eindigde met het aan- halen van een oude Arabische text waarin gezegd wordt: ..Jeruzalem is een gouden schaal, gevuld met schorpioenen". De heer Nolet brach* Prof. Si mons dank voor zijn interessante uiteenzetting. waarna op vlotte wijze een nieuw bestuur gekozen werd ui* de heren Mr. H. Stof- fels, in de plaats van de vacature Wortel, terwijl voorts de heren mr. A. J. Conijn, dr. J. G. A. de Jong en H. Nolet werden herko- zen, De heer Wortel werd dank gebracht voor het vele werk voor de vereniging als secretaris ver- rich*. Uit het jaarverslag van secreta ris en penningmeester vermelden wij nog, dat er momenteel 63 le- den zijn en voorts dat de kas er met een bedrag van rond f 1000, dat gro*endeels nog aan contribu- tie moet werden opgebracht, er vrij goed voor zal staan. Daarom wer den dan ook, toen mr. Leesberg ten tonele verscheen. direct plan- nen gemaakt voor he* komende seizoen. Nog een viertal lezingen over politiek. de toestand in Span- je. China en over de omgang met niet kathclieken werden vastge- steld. terwijl er voorts nog een ex. cursie zal worden gehouden en op andere wijze zal worden getracht, het contact tussen de leden te ver- sterken. Veertien dagen geleden had ka- pelaan Chr. Vriesekoop te Alphen aan de Rijn zich voor de burgerlijke kamer van de Arrondissements- rechtbank te 's-Gravenhage te ver- antwoorden, wegens het opdragen van een H. Mis in de openlucht. Kapelaan Vriesekoop had van het voornemen tevoren aan de burge- meester, mr. F. M. A. Schokking, kennis gegeven, doch verkreeg van deze geen toestemming. De burge- meester was van mening, dat hier dan sprake zou zijn van overtreding van art. 177 der Grondwet. De aal- moezenier was het hiermede niet eens en droeg de H. Mis op. Op last van de burgemeester werd hjj even- wel door inspecteur Groothuijse ge- verbaliseerd. De kern van het verschilpunt waaromtrent de Rechtbank nu uit- spraak deed (en de aalmoezenier, kapelaan Vriesekoop. algehele vrij^ spraak verleende), ging over het begrip of in dit onderhavige geval sprake was van be- of gesloten ter- rein en in hoeverre hier kon wor den geacht te zijn voldaan aan ove- rige bepalingen, voorkomende in art. 177 der Grondwet. De Rechtbank heeft zich willen aansluiten bij de uitspraak van de Hoge Raad van 1856 en 1857. waar bij uitdrukkelijk is bepaald, dat onder besloten plaats ook is begre- pen: „Een open en nigt overdekte plaats. die door muren, heiningen of heggen is omgeven en daardoor van de openbare weg is afgescheiden. onverschillig of hetgeen daarop voorvalt, van de openbare straat af kan worden waargenomen." Alle bioscopen, ziekenhuizen, sa_ natoria en medische instelingen In privaat-bezit, zullen volgens een besluit van het Roemeense parle- ment genationaliseerd worden, zo maakt Tass. het officiele Sowjet- Nieuwsbureau, bekend. (Von onze eigen verslaggever) Onmiddellijk na het bekend worden van de loon- en prijzen- politiek der Regering heeft de R. K. Middenstand zich bezonnen op eventueel te ondememen stappen, om ook en vooral de kleine zelfstandigen, wier bestaan steeds meer bedreigd wordt door ondragelijke financiele lasten, te laten vallen onder de kinderbijslagregeling. De Centrale Raad, die in najaarsver- gadering in de hoofdstad bijeen kwam, greep, gelijk wii reeds in het kort meldden, de gelegenheid aan, om dit onderwerp duchtig aan de tand te voelen, met het gevolg, dat een mode werd aangenomen de motie-Hooy waarin de nood van de middenstand werd uiteengezet en waarin tevens maatregelen werden verzocht om uit deze nood te kunnen geraken. Het bestuurslid Rijne, deel uit makende van een studie-commissie, die zich met de materie van de kinderbijslag had bezig gehouden, besprak voor het forum van tal rijke afgevaardigden het zgn. rap- port-Michielsen, waarin werd be- pleit, een spoedige .en dragelijke regeling ten opzichte" van de kleine zelfstandigen. In een aantal artikelen werd hierin omschreven, waarom de mid denstand met evenveel kinderen als die der werknemers recht moet wctden gedaan ten opzichte van de bijslag. MOTIE-HOOY Bepleitend, dat aan deze zaak dringende spoed gelegen lag, om- dat anders de werknemers aan de tweede ronde zouden beginnen, waar de middenstand nog steeds moest wachten op een gunstige re geling, keurde de vergadering ten- slotte een motie goed, ingediend door het bestuurslid en Tweede Kamerlid de heer Hooy: ,.De Centrale Raad enz., spreekt zijn ernstige teleurstelling uit, dat ,.De Katholieke Kerk zal tegen de dictatuur blijven strjjden en staat op de bres voor de menselijke waardigheid voor alien," heeft Paus Pius XII verklaard. In een rede voor de 1000 arbeiders Van de Flat autofabrieken in Turijn en Rome keerde de H. Vader zich tegen hen, die vrijwel uitslultend zichzelf geroepen achten om voor de belangen der arbeiders op te komen. Door te verklaren, dat hun eigen systeem de enige werkeiijke soclale orde is, verdedigen zij niet de per- soonlijke waardigheid van de ar beider, maar maken van zijn werk- In de Wild-West Staten, b.v. Te xas, Oklahoma etc., waar het beroep van de cowboy nog een belangrijk beroep is, hield men onderling wed- strijden in het berijden van wilde paarden, 't vangen van kalveren etc., dingen, die met het beroep te maken hadden. Dit is langzamer- hand uitgegroeid tot nationale wed- strijden, waarbij de cowboy zijn krachten met anderen kan meten en hij als attractie een grote geld- prijs krijgt. Eens per jaar worden deze wedstrijden in New York ge houden. De pret duurt een week lang en elke dag wordt er een prijs gegeven met aan het eind een grote hoofdprijs. Om het publiek nog iets anders erbij te geven, werd er een show omheen gebouwd en nu is het een" soort circus geworden, doch alleen met mensen en paarden, wat een plezier voor jong en oud is. 10 seconden De show wordt geopend met ten defHe van alle medewerkenden. De mooi aangeklede cowgirls en cow boys op prachtige paarden, rond- dravende met de vlag, voorop. Dan komt de eerste wedstrijd, het zoge- naamde „bucking-horse" rijden. De cowboy moet 10 seconden op het wilde paard blijven zitten. In kleine hokken aan het eind van de Garden wordt het paard opgezadeld, en laat de berijder zich er bovenop zakken. Dan begint het dier al te bokken, maar het heeft niet veel ruimte. Nauwelijks gaat de deur echter open of de wildzang begint met alle macht met zijn poten (pardon, „be- nen") te slaan en er zijn slechts weinig cowboys, die het 10 seconden uithouden. Een grote klok wijst voor het publiek de tijd aan. Het lijkt heel kort, maar ik zou het niet graag proberen! Daarna vclgt weer een stuk show. Een cowboy, staande op twee ponny- paardjes in galop, voert allerlei kunsten uit. Op het laatst springen ze over een auto heen! Dan komt de wedstrijd weer aan de beurt; dit keer het vangen van wilde kalve ren. Een kalf weegt ongeveer 50 pond, dus geen kleinigheid. De cow boy rijdt op een paard. Het kalf komt uit het hok en rent rond. Hij lasso't het beest. springt van het paard, gooit't kalf om en bindt drie poten vast, zedat het beest niet meer op kan staan. Het paard is zo getraind, dat het de lasso strak houdt, zodat het kalf er tijdens de worsteling niet vandoor kan gaan. Dit moet in 15 seconden gebeurd zijn, wil de cowboy 'n prijs krijgen. Sommige kalveren zijn geweldig slim en blijven-langs de rand van de arena lopen, zodat de lasso niet om de kop gegooid kan wor den en de seconden verlopen, zon- der dat er iets gebeurt. Gene b(j het kampvuur Hierop volgt weer een nieuw ta- fereel. Dit keer een optocht van voortrekkers met karbouwen en boerenkarren, zoals de eerste Ame- rikanen hier doorheen getrokken zijn. Je krijgt er een aardige indruk van en je bedenkt toch wel even, dat het nog niet zo lang geleden is en het geweldig moedig was. Bij een denkbeeldig kampvuur komt do held, Gene Autry, oprijden en zingt een voortrekkerslied, terwijl hij zichzelf begeleid op de guitaar. Dit is het hoogtepunt van de show. Hij zingt goed, Het paard danst daar allerlei dansen, van een hawaiian hulahula, tot een tango toe. Het is werkelijk perfect en het oubliek davert dan ook. Daarna ko:^ hij op met zijn nieuwste attractie, little Donderdagmiddag is vlak bij de grote brug in de Prov. weg over de Langereis, tussen Opmeer en Oude Niedorp, een met 5 ton rode kool geladen auto van de fa. Schoon uit Langedijk, tengevolge van een on- handige manouvre van de chauffeur gekanteld. Bij het passeren van een tegemoetkomende vrachtauto week de chauffeur teveel uit en kwam met 1 wiel in de zachte berm. Het ge- lukte hem echter niet de wagen weer op de weg te krijgen, met het vermelde gevolg. Driekwart van de lading rolde in de vaart, de rest kon nog enige steun aan de rietschoot ontlenen, zodat deze later kan wor den weggehaald. De chauffeur slaag- de er in vrijwel ongedeerd de ca- bine te verlaten. De grote kraan- wagen van de fa. Boontjes uit Scha- gen werd ter assistentie geroepen om de auto te bergen, terwijl man- nen van de rijkspolitie. na verbaal te hebben opgemaakt, zich verdien- stelijk maakten, door het regelen van het vrij drukke verkeer. Champion, het veulen van Cham pion, dat ook al aardig gedresseerd is en enige kunsten ten beste geeft. Tussendoor allerlei cowboys met lasso's, tracjes met zwepen en boe- merangs, knappe meisjes op de meest prachtige paarden; alles in felle kleuren. Als belangrijkste wedstrijd wordt dan nog het berijden van een klein soort stieren gegeven. Vanaf het paard springt de cowboy op een stier van ongeveer 750 pond. Het beest bokt geweldig. De kunst is weer om "er 10 seconden op te blij ven. Indien het lukt. is de moeilijk- heid weer om er af te komen. Hier- bij helpen drie clowns, die de stier trachten af te leiden, zpdat de be rijder een kans krijgt er af te sprin gen en naar de barricade te rennen. De woedende stier zoekt dan een slachtoffer en dat zijn meestal de clowns. Het hoogtepunt is. dat de klelnste clown snel in c ton springt. juist als de stier in voile vaart met gebogen kop komt aan- rennen. Met zijn horens stoot hij tegen de ton en laat hem over de hele arena rollen, met de clown er in. De andere clowns trachten hem dan weer af te leiden en zo spelen ze een spelletje met de stier, tot- dat de tijd om is, en het beest in zijn hok wordt gejaagd. Zo zijn er nog andere wedstrijden. Het gebeurt niet allemaal zonder ongelukken; het is nog werkelijk een mannensport, wat je ook wel aan de figuren van de cowboys kunt zien. Na afloop van de kampioenschap- pen geeft het hele gezelschap ieder jaar 'n gratis voorstelling in de tuin van het Bellevue Hospitaal, het ge- meenteziekenhuis van New York. kracht een object, waarmee de sa- menleving naar goeddunken kan omspringen, zei de Paus. Niet het werk op zichzelf, noch de meest perfecte arbeidsorganisa- ties, maar religie garandeert de waardigheid van'de arbeider, ver- volgde Hij. Men beweert reeds lange tijd, dat godsdienst de arbeider zwak maakt bij de verdediging van zijn particu- liere en algemene belangen, in slaap gewiegd als hij zou worden door de hoop op een leven na de dood. De Kerk, zei de Paus, is van me ning, dat de vrijheid van de mens zijn begrenzing vindt in de godde- lijke wetten en de ontelbare plich- ten, die het leven met zich brengt. Tegelijkertijd tracht de Kerk echter te bereiken. dat een ieder de kans heeft in het gelukkig besef een te huis te hebben, evenwichtig en eer- Iijk in vrede met God en de men- sen zijn dagen te slijten. De Kerk belooft niet de absolute gelijkheid, die door anderen wordt voorgestaan, omdat de Kerk weet, dat de menselijke samenleving altijd en uiteraard vele garanties van verschillen in lichamelijke en intel- lectuele kwaliteiten, in innerlijke gesteldheid en neigingen, in bezig- heden en verantwoordelijkheden, met zich brengt. Tezelfdertijd verzekert de Kerk echter volledige gelijkheid in de menselijke waardigheid, zei de H. Vader. Door de vrijheid en de menselijke waardigheid te verdedigen en niet de speciale belangen van deze of gene groep, verwerpt de Kerk dus elk totalitair systeem zonder even- wel met ideeen over het hierna- maals de rechtvaardige verdediging van de rechten der arbeiders op aarde te verzwakken. Anderzijds houden deze nieuw- lichters, waarover Wij spraken, het volk het schijnbeeld van onbereik- bare rijkdom voor en offeren door hun fanatisme, techniek en organi- satie de waardigheid van de mens en het huiselijk geluk op aan de idolen van een verkeerd begrepen aardse vooruitgang. BATAVIA, 2 Nov. (Aneta) De staatspolitie van Oost-Java bericht, aldus meldt de dienst legercontac- ten, dat er geruchten de ronde doen, dat de Gerakan Revolusi Rakjat haar positie versterkt en de rege- ringsinstanties te Madioen probeert te „infiltreren". Het Antara-bericht, dat Moeso ge- dood zou zijn, wordt volgens de dienst legercontacten bevestigd door een bericht uit Madioen. In dit be richt wordt gezegd, dat Moeso tij dens gevechten in de omgeving van Ponorogo op 31 October door de T.N.I, gevangen werd genomen en doodgeschoten. De diens' legprcontacten heeft een overzicht gepubliceerd van vijandelyke activifeit op het on der Nederlands bestuur staand gebled op Java gedurende het tijdperk van 29 September tot en met 26 October. In dat tijdperk kwamen voor: Beschiefingen van militaire bi- vaks 31 Beschietingen van niet-militaire bivaks 9 Beschietingen van voertuigen 26 Rampokpartijen 280 Brandstichtingen 45 Sabotage aan telefoonlijnen 322 Andere sabotage acfies 15 Beschietingen van patrouilles en botsingen 193 Moorden op ambtenaren 58 Mcorden op leden der bevolking 60 Ontvoeringen van ambtenaren 28 On*voeringen leden der bevol king 33 Aantal gewonde ambtenaren 12 Aantal gewonde bevolkings. leden 5 De dienst legercontacten meldt voorts, dat ten zuidoosten van Ma- lang op 31 October een Nederland se patrouille nabij de bestandslijn vanuit republikeins gebied is be- schoten, welk vuur werd beant- woord en tot zwijgen gebracht. De volgende dag kwam in hetzelfde gebied eenzelfde incident voor, waarbij door de republikeinen ge- bruik werd gemaakt van zware mitrailleurs -en karabijnen. De re publikeinen vormden een eenheid van de republikeinse veiligheids- nolitie. die zich in strijd met de besfandsbepalinsen op federaal ge bied bevond. Zij werden door een Nederlandse patrouille verjaagd. waarbij de aanvallers 4 doden en 3 gewonden verloren en aan Neder landse zijde geen verliezen werden geleden. in de maatregelen van loonbijslag en eventuele verbetering van kin derbijslag geen rekening is gehou den met de foenemende moeilijk- heden, waarin grote groepen van middenstandsondernemers, wier in- komen in veler gevallen op het zelfde niveau ligt als van de ar beiders komen te verkeren. In de eerste plaats komen kleine onder- nemers niet voor bijslag in aanmer. king, terwijl toch ook voor hen als consument de huishoudelijke uitgaven toenemen en aan de an dere kant mogen zij de bijslagen niet doorberekenen. Dit brengt me- de een verhoging van hun budget als consument en in vele gevallen een ernstige verhoging van hun be- drijfsonkosten. Vervolgens zou de Centrale raad de noden van de gro te gezinnen onder de middenstand onder de aandacht willen brengen, welke noden door de genoemde maatregelen ernstig zijn toegeno- men." Deze motie zal dan via het da- gelijks bestuur van de Katholieke Middenstandsbond ter kennis wor den gebracht van de regering. Zoals de voorzitter dit in zijn toelichting uitdrukkelijk naar vo- ren bracht dringt de R.K. Midden stand er op aan. da* een voorlopige regelifig tot stand komt ten aan- zien van de loonbijsag en tevens wordt aangedrongen op bespoedi- ging van de materie inzake de kin derbijslag. Voorlopig dient de Re gering, totdat een nadere regeling is uitgewerkt de kosten van deze bijslag zelf op zich te nemen en deze motie heeft geen ander doel dan +e geraken tot een noodwet- kinderbijslag. Dp Centrale Raad ging met deze motie volledig accoord. vooral ook, omdat deze kwestie al van voor de oorlog dateert. waarbij tot nu toe de kleine zelfstandigen geen enkel resultaat van de ondernomen actie's heeft mogen ondervinden. De vergadering sprak nogmaals zijn vertrouwen uit. dat het Hoofdbe- stuur alles in het werk zou stel- len, dat zou kunnen leiden tot be- spoediging van de noodwet. Men verwacht belangrijke infor mele besprekingen tussen dr. Juan Bramuglia, de Argentijnse Minister van Buitenlandse Zaken, die Vrij dag in Londen verwacht wordt, en Britse kabinet-ministers. Volgens mededeling van gezaghebbende zijde zouden waarschijnlijk handelskwes- ties ter sprake komen en verder de Argentijnse aanspraken op de Falk land-eilanden en de anti-Brits? campagne in Buenos-Aires van kort geleden. Vier dagen voor de bevrijdmg van Venray vernielde een bombardement de prachtige St. Petrus Bandcnkerk. De restauratie is thans zover ge- vorderd, dat men hoopt de kerk met Kerstmis wederom in dienst te kunnen steilen. De toren is echter nog een rume. Donderdag 11 November a.s. be staat de Noord-Zuidhollandse Red ding Maatschappij 124 jaar. In een desbetreffende mededeling van deze maatschappij wordt gezegd, dat de exploitatiekosten der reddingsta- tions sterk zijn gestegen en dat ten gevolge daarvan de maatschappij te kampen heeft „met financiele branding". Sedert de oprichting zijn 7.226 schipbreukelingen door de moedige redders aan wal gebiacht. Ter voorziening in de vacature van de heer E. A. Schiittenhelm is per 1 December tot alg. secretaris van het bestuur van de Katholieke Jeugdbeweging benoemd mr. H. van der Kallen. Deze was van 1930 tot 1940 werkzaam in de jeugdbe weging in Nijmegen en is verbon- den aan de juridische afdeling van het directoraat-generaal voor de prijzen. In tegenstelling tot de in enkele Nederlandse kranten verschenen berichten vestigt men er van Bel- gische zijde de aandacht op. dat de suiker met ingang van 7 Nov. nog niet vrij zal zijn in Belgie Slechts het brood zal dan vrij komen. HOORN: Victoria: Miranda, de zee- meermin, 18 jaar (C 1); Win ston: Olympische Spelen 1948, al le leeftijden (A). SCHAGEN: Royal: Ik weet van niets. 14 jaar (B). ALKMAAR: Americain: Fantasia, 14 jaar (B) A.B.T.: Charlie Chan bij de Secret Service, 14 jaar (B) Harmonie: Hellza Poppin, 18 jaar (C 1) Victoria: Mildred Pierce, volw. met rijpe levenservaring (C 3). HELDER: Tivoli: Bathing Beauty, ontoelaatbaar (D); Zondagmid- dag: Zingende Ruiters, 14 jaar (B>Het strenge gezag Witte: Fantomas, de schrik van Parijs, volw. (C 2)Donderdag- avond: Het sprookje met de Gou den Koets, alle leeft. SS8KS5SKKSS In Willemstad op Curasao heeft een brand het bioscooptheater „Cine- landia" geteisterd. De Cura?aose brandweer, geholpen door het in allerjjl opgeroepen K.L.M.-personecl, kon het aangrenzende K.L.M.-pas- sagekantoor behouden. NRD SCHARWOUDE, 5 Nov. Aangevoerd 8000 kg aardappelen Bevelanders 5,10; Bintjes 5.20; Eigenheimers 4.30; 17.000 kg rode kool 6—8.80; 2000 kg gele kool 5— 6.20; 2500 kg groene kool 56; 360.000 kg witte kool 45; succes witte 46; 6000 kg uien 78.50, driel. 5; nep 8.90; 3500 kg kroten I 6, II 4.50; 1400 kg andijvie 44 50; 2000 kg peen III 4.20—4 50, IV 4 WARMENHUIZEN, 5 Nov Aangevoerd:: 39.400 kg rode kool 6 —8.10; 34.300 kg witte kool 45; succes witte 6. LANGEDIJK, 5 Nov. Aange voerd: 3300 kg aardappelen: bl Eigenheimers 6.30; Bevelanders 5.20 45.000 kg rode kool 6.10—9.40; 25000 kg gele 5—5.80; 24.000 kg groene 5.307.50; 160.000 kg witte 46; 3800 kg andijvie 44.10; 2000 kg peen II 5.60; III 4.90; 4600 kg bieten 6.807.10; 7500 kg uien 78. GROOTEBROEK, 4 Nov. 10.000 kg aardappelen:: Bevelanders 5.50— 5.60, Souvenir 5.Koopmans bl. 7.—; blanke Eigenh. 6.90; 115.000 st. bloemkool I 31—68, afw. 8—39, stek 45.20; 200 kg slabonen 3857; 10.000 kg uien gr. 7.80—8.50; driel. 5.—, nep 12.60—12.80; 3000 kg peen III 4.20; 3000 kg rode kool 6.40—8.80 6000 kg gele kool 5.20—5.80; 3000 kg witte kool 45; 8500 kg groene kool 5—7.40; bieten I 6—6.10; 2000 kg andijvie 4—4.30; 4000 kg kriel (vee- voer) 2 60. HOOGKARSPEL, 4 Nov. 28.000 st. bloemkool I 2845, II 12—24; afw. 18—26; stek 4—6; 2000 kg gele kool 6.807.10; 5000 kg kroten I 6.-. AVENHORN, 4 Nov. - Spruitkool 40 kg 6.108.500 kg witte kool 4-5; 34.700 kg rode kool 6—10.50; 18.300 kg gele kool 56.80; 2850 kg Chinese kool 3.605.70; 10.250 kg uien: grote maat 7.30—8.30; gew. maat 7—8,10; driel. 5—5,10; nep 11—11.40; 62.700 kg bieten I: 6—7, II 4.50; 22 zak dubbele slabonen z.dr. 5.40—10 65; 200 kg witlof II 55.—; 37.700 kg peen II 5.50; III 4—5, IV 4—4.50. Eensdeels was het een geluk, dat de weersomstandigheden Donderdag- morgen vroeg de bewoners van het omliggende gebied nog niet van 'n reis naar Schagen terughielden. Zo kon het dan ook gebeuren, dat toch nog zeer veel bezoekers zich op het Marktplein rond de honderden koe- beesten verdrongen en aan het han- delsverloop deelnamen. Tegen 10 uur werd het echter gaandeweg slechter, zodat de een voor en de ander na, de vele cafe's als een waar toevluchtsoord gingen bezien. Na 11 uur is er dan ook wei nig meer verkocht, afgezien natuur- consumpties voor de koude en natte lijk van de warme en warmende buitenman. Over het geheel gespro- ken ontwikkelde de handel zich aanzienlijk trager dan vorige week, al konden de prijzen zo ong. overal nog worden gehandhaafd. De verse- koeienmarkt verliep al even stug dan die van de geldekoeien. Goede tijdbeestjes waren nog wel te plaatsen, evenals de le haifvaar- zen, waarvan het aanbod betrekke- lijk klein bleef. Over het algemeen waren de verkopers goed te spreken over de hier gemaakte prijzen die, eerlijk gezegd, ook nog wel rekening kunnen velen. Hoewel naar wolvee altijd nog wel enige vraag zal blijven bestaan, is deze rubriek op het ogenblik wel een van de stugste. Al valt daar voorshands geen directe oorzaak voor aan te wijzen, het feit bestaat en er is rekening mee te houden. Na al wat er gezegd en geschreven is over varkensvlees, blijft het toch opvallend. hoe het zeer kleine aan tal gefokte biggen, de prijs voor deze dieren op het maximum houdt. En er zullen weinig mesters zijn. die het met bigen van 40 tot 60 gulden per stuk aandurven. De kans om een sluitende rekenig te krijgen is dan imihers zoveel klei- ner? Het omhoogbrengen van onze varkensstapel zal noodzakelijk ziin; maar om dat te bereiken, dunkt het ons noodzakelijk dat een lagere biggenprijs wordt gecreeerd,- b.v. voorlopig dor het invoeren van 'n fokpremie of iets dergelijks. De pluimveemarkt bood weinig bijzonders. Goede jonge kippen za gen we weer niet. Toch is het nu wel de beste tijd voor dit artikel. Slachtmateriaal als oude kippen en vette konijnen bleven prijshou- dend bij matige hadel. Naar het 8-tal werkpaarden werd nauwelijks omgekeken. zodat we dit onderdeel verder maar niet in deze beschouwing betrekken. Het aanbod voor de Centrale wordt elke week groter. Naast de zeer vele en ook zeer goede runderen, wordt nu ook de levering van nuchtere kalveren weer van bete- kennis.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4