Regering-Spaak hangt aan zijden draad M HATTA GAAT NAAR SUMATRA om Republikeinse defensie teorganiseren SJAHRIR OVER DE TOESTAND Schoolkwestie is hindernis voor overeenstemming VLIELAND DOOR WINDHOOS GETEISTERD Wederopbouw van W.-Duitsland gaat Frankrijk te snel lets „griezeligs" aan boord van de „Kamerlingh Onnes DE WERELD van vandaag n EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Dreigende Kabinetscrisis in Belgie Premier blijft streven naar eenheid De verhoging van de kinderbijslag Kolen voorlopig niet duurder Tabaksaccijns wordt verhoogd Het Atlantisch Pact Vernielingen in enkele second en Generaal Koenig uit bezwaren Wie zal Marshall opvolgen? De melkprijs Een interessante tentoonstelling De loonbelasting Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Pagina 1 Zaterdag 6 November 1948 44e ]aargang No 11406 Kantoren: ALKMAAR. Langestraat 42 A, tel. adm. 2046, red. 2047 K 2200; HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230. SCHAGEN. Molenstraat Weer 14 oorlogsmisdadi- gers opgehongen VOLGENDE WEEK BEGTNNEN BESPREKINGEN TE LONDEN Kardinaal Von Preysing iets beter Tijdens de Philips televisie-uitzending op Donderdag 4 November interviewde de radioreporter Aad van Leeuwen de Olympische kampioene Mevr. Fanny Blankers-Koen. Donderdagmiddag heeft de Bel gische militaire attache, kolonel A. Servais, aan een 20-tal Ne- derlanders, militaire oorlogs- slachtoffers en leden van ver- zetsgroepen, onderscheidingen uitgereikt. Dirk van den Heuvel uit Schiedam, voorzitter van de Bond van Nederlandse Oorlogs- slachtoffers, ontvangt de ver- sierselen van „officier in de Orde van Leopold II". KAPITEIN TER ZEE O. DE BOOY NED. MARINE-OFFICIER BIJ STAF WEST-EUROPESE UNIE Over de voorgenomen reis van Hatta naar Sumatra, na zijn gesprek met minister Stikker schrijft het Chinese blad „Sin Po van 4 Nov.: „Dit bezoek van Hatta, dat zeer belangrijk wordt geacht, geschiedt meer met een militair doel, dan om de alge- mene regeringsbelangen te behartigen. Men vermoedt dat hi] belangrijke wijzigingen in het defensie-systeem aldaar zal invoe- ren en bevel zal geven tot de voltooiing van de voorbereidingen voor totale defensie. De overste Kawilarang (de commandant van de Siliwangitroepen in Sumatra) is van Java naar Sumatra gezonden, waar hij thans bezig is met de verbetering van het defensie systeem, de opleiding van guerillastrijders en de orgct- nisatie van het volksverzet, zoals hij voor zijn evacuatie uit de Pockets aldaar in het Soekaboemische gedaan heeft". Koning Leopold houdt voet bij stuk De „rode" Deken spreekt wartaal WEERSVERWACHTING ^■iV' Een oorlogsinvalide uit de oor- log 1914—1918 op de ereplaats ter herdenking van de geval- lenen uit die oorlog bij de St. Margaret Kerk in Londen. Op de achtergrond de beroemde Big Ben, die op 11 November om 11 uur Engeland tot stilte zal manen, opdat de belofte uit de Eerste Wereldoorlog zal wor den ingelost: „Als de klaprozen Vlaanderen bloeien, zullen wij hen gedenken". VAN DE CADEAUX VAN KONINGIN WILHELMINA KLEINE ZELFSTANDIGEN En de kinderbijslag Abormementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, Incluslef Incasso. Advertentle-tarief: per edltle 16 ct per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct per m.m., minimum f4.familie- berichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke kortlng. Directeur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smits, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. lanssen, 3. Toes. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Noordhollands Daqblad HET FEIT VAN HEDEN Het is niet onwaarschijnlijk dat in de vergadering, die Vrijdagmiddag tussen vertegenwoordigers van het Ministerie van Sociale Zaken en van de Stichting van de Arbeid is gehouden, de beslissing is gevallen in zake de verhoging van de kin derbijslag aan grote gezinnen. Hoe deze beslissing is uitgevallen is op dit moment nog niet te zeg- gen. Naar verluidt zou de extra ver hoging een bedrag van f 0.20 per week per kind bedragen. Deze ver hoging zou gelden van het derde kind af. Van N.V.V.rzijde is geprobeerd deze uitkering niet van toepassing te doen zijn op verdienende kinde- ren. Als argument werd daarvoor aangevoerd, dat in het algemeen grote gezinnen met verdienende kinderen niet onder de noodlijden- den kunnen worden gerekend. Of deze restrictie inderdaad uit de uit- eindelijke regeling te lezen zal zijn, valt niet te zeggen. Wellicht, dat de administratieve moeilijkheden, die daaraan kleven, zo omvangrijk blijken te zijn, dat alleen reeds daarom zonder uitzondering alle kinderen na het tweede voor de 20 cent per week extra in aanmer- king zullen worden gebracht. De verhoging van de kolenprijs zal nog wel enige tijd op zich laten wachten, zo vernemen wij van be- voegde zijde. Een datum, waarop anthraciet zestig cent duurder zal worden, is nog niet vastgesteld. Het laat zich aanzien, dat vrijwel op alle bonnen kolen zal zijn geleverd alvorens de prijsverhoging afkomt. Indien dit inderdaad het geval zou zijn, zou daarmede aan alle be- zwaren, die hier en daar naar voren worden gebracht, tegemoet worden gekomen. Aanvankelijk liet het zich aanzien, dat zij, die over con- tanten en voldoende opslagruimte voor kolen beschikten, een voordeel zouden hebben boven anderen, die beetje bij beetje hun 12 eenheden konden afnemen. Deze laatste groep zou hun kolen tegen een hogere prijs moeten kopen. Naar wij ver nemen is omtrent de verhoging van de gas- en electriciteitsprijs even- eens nog geen beslissing genomen Begin volgend jaar zullen de prij- zen van rookartikelen worden ver hoogd. Dit zal het gevolg zijn van een verhoging der accijnzen. Mo- menteel worden hierover nog be. sprekingen gevoerd. Het laat zich aanzien, dat deze verhoging of- schoon per 1 Januari 1949 gepro- jecteerd eerst per 1 Februari of per 1 Maart haar beslag zal krijgen. Het is thans mogelijk geworden Marshall-dollars in Zuid-Amerika te besteden. Dit zal tot gevolg hebben, dat de sigarenindustrie Braziel- tabak ter beschikking krijgt, waar- mede zij vooroorlogse sigaren kan produceren. Deze tabaksoort is ech- ter duurder dan de tot nu toe ge- bruikte Java-tabak. De sigaar zal dus weliswaar beter van kwaliteit, doch duurder worden. Het Dirf-cto- raat voor de Prijzen blijkt weinig geneigd om deze prijsverhoging goed te keuren, alvorens de verho ging van de accijnzen is vastgesteld. 14 Duitse oorlogsmisdadigers uit de Landsberg gevangenis zijn Vrij- dag opgehangen. De vijttiende ter dood veroor- deelde kreeg op het laatste mo ment uitstel van executie. De terechtgestelden waren ter dood veroordeeld we gens moord op onbewapende Amerikaanse vliegers en het zich te buiten gaan aan wreedheden in concentratiekampen BRUSSEL. 6 Nov. (A.P.) Het leven van de socialistisch-ka- tholieke coalitie-regering van Paul Henri Spaak stond gister- avond op het speL Vertegen- woordigers van de socialisti- sche en katholieke partijen be- spraken onder voorzitterschap van Spaak een nieuw program- ma voor de coalitie-regering. Tijdens de besprekingen, die de hele dag geduurd hebben, ontston- den moeilijkheden en te midder- nacht waren de onderhandelingen nog niet geeindigd. Het punt waar alles om draaide was of Spaak bei- de partijen er toe zou krijgen, een gemeenschappelijk regeringsprogram goed te keuren. Dit programma zou het tijdvak tot het begin van de herfst van het volgende jaar moeten omvatten. Dan zullen algemene verkiezin- gen gehouden worden, waaraan de vrouwen voor het eerst in Belgie's geschiedenis zullen deelnemen. Indien beide partijen niet tot over eenstemming zouden kunnen komen over een gemeenschappelijk pro gramma, zou Spaak vermoedelijk af- treden. De kans op onmiddellijk te houden algemene verkiezingen zou dan groot worden. Het belangrijkste probleem, waar- over beide partijen het eens moeten worden was noch de internationale politiek noch de zozeer omstreden koningskwestie, doch de kwestie van de subsidies aan bijzondere scholen en in het bijzonder aan de katholieke. De schoolstrijd is in Belgid altijd van grote invloed op de politiek ge weest. In het voorjaar is er door het- zelfde geschil een tijdelijke kabi netscrisis ontstaan, Aan|;ezien het houden van een volksstemmmg over de koningskwestie in October door de Belgische Senaat verwor- per. is en voor de opening van de nieuwe zittingsperiode van het par- lement 9 November moesten de katholieken en socialisten met premier Spaak tot overeenstemming komen over een nieuw regermgs- programma. Te middernacht was het bhjkbaar nog steeds moeilijk, tot een accoord te komen. De onderhandelingen zijn echter nog niet geeindigd. ,Zij zullen de volgende week her- vat worden. nadat de partij-com- missies zijn geraadpleegd," zei een vermoeide Spaak tegen de verslag- gevers, nadat hij elf uur lang be sprekingen had gevoerd. Vrijdag te middernacht eindigde de vergadering en Spaak zei de ver- slaggevers, dat „men op vele punten van een voorgesteld programma tot overeenstemming was gekomen, maar dat enkele politieke kwesties niet opgelost waren." Hij erkende, dat een van deze kwesties het schoolvraagstuk was. Op een vraag of hij al dan met optimistisch was, antwoordde hij: ..Ik geloof. dat grote internationale vraagstukken op het ogenblik de voorrang genieten boven politieke geschillen." ..Ik ben echter lang genoeg in de politiek geweest om te weten, dat politieke geschillen niet verwaar- loosd kunnen worden." Tijdens een in het aanstaande weekend te houden congres van de socialistische partij zal deze haar standpunt bepalen. Woensdag zullen de katholieken in commissieverga- dering bijeenkomen. Het contact van beide partijen zou dan Vrijdag heryat kunnen WSnaak is van plan Zondagavond na het congres van de socialistische partij bijgewoond te hebben, naar Parijs te gaan voor de algemene assemblee der Verenigde Naties. LONDEN, 5 Nov. (AP) Britse en Franse diplomatieke woordvoerders verklaarden vanavond, dat de vijf landen, die het verdrag van Brussel ondertekend hebben, de volgende week in Londen zullen beginnen met het opstellen van hun plan voor het toekomstige Noord-Atlan- tische militaire pact met de Ver. Staten en Canada. BERLIJN. 5 Nov. (A.P.I In de toestand van Kardinaal Konrad Graaf von Preysing is een lichte verbetering ingetreden en hij neemt thans enig voedsel tot zich. v- FRANKFORT, 4 Nov. (AP) In Duitse persberichten wordt vandaag gezegd, dat generaal Pierre Koenig, de Franse militaire gouverneur, geeist heeft, dat de economische wederopbouw van West - Duitsland verlangzaamd wordt. Koenig zou gisteren in een verga dering met de Amerikaanse en Brit se militaire gouverneurs in Frank fort hebben beweerd, dat de poli tieke en economische wederopbouw van Trizonia het Londense zeemo- gendhedenpact te boven gaat. Generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur, die na de conferentie een bijeenkomst met verslaggtvers had, heeft niet ge- zinspeeld op de eis van Koenig. Koenig zou ook verklaard hebben, dat het werk van de West-Duitse constituerende vergadering in Bonn het kader van de Londense over- eenkomst tot vorming van een West- Duitse staat te buiten gaat. Koenig stipte in het bijzonder aan. dat de vergadering het plan heeft om waarnemers van de Westelijke sectoren van Berlijn als gedelegeer- den met stemrecht toe te laten. Deze vergadering bereidt een grondwet voor de voorgestelde West-Duitse staat voor. Koenig zou ook gezegd hebben. dat de speciale bevoegdheden van Paul Hoffman, de administrateur van het E.R.P. gebruikt worden om de overeenkomsten over het indus- triepeil in Duitsland en de ontrnan- telingen te ontwijken. Gistermorgen om precies 4 uur heeft een hevige windhoos de haven van Vlieland geteisterd. Er deden zich geen persoonlijke on- gelukken vodr, wel is aanzienlijke schade aangericht aan een viertal huizen. Een kort maar hevig onweer wekte de bewoners van het eiland in de vroege morgenuren en om precies vier uur, terwjjl de don- der rolde hoorde men een ver- schrikkelijk geraas van kletteren- de dakpannen en brekende rui- ten. Weldra bleek, dat een wind hoos, welke tenminste een snel- heid van 60 meter per seconde had, over de haven was gezwiept. Het was een kwestie van enkele seconden, maar dit was voldoende om aan de gebouwen, welke om de haven staan, ernstige schade aan te richten. De hoos kwam vanuit de Waddenzee en verdween in de rich- ting Terschelling. Kleine houten ge- bouwtjes, welke langs de haven stonden waren opgenomen en 150 tot 250 meter verder op het strand weer neergezet. Een school van ruim 50 scholeksters. die langs de water- kant zat te slapen was door de wind overvallen en gedood. Men vond de diertjes met opengereten lichamen en ernstige verwondingen, welke er op wezen, dat zij waren getroffen door meegevoerde stenen, stukken glas en scherven van dakpannen. De woning van de opzichter van de ha ven was het ernstigst getroffen. Alle ruiten waren vernield en alle dakpannen waren van het dak ge- vlogen. Overal in het huis vond men zeewater en resten zeewier waren tegen het behang geplakt, Op het kantoor van de Rijkswa- De Kapitein ter Zee O. de Booy is, naar het A.N.P. ver- neemt, aangewezen als vertegen- woordiger van de Koninklijke Ne- derlandse Marine bij de gecombi- neerde staf van de vijf landen der West-Europese Unie. Kolonel de Booy werd op 28 Maart 1904 te Den Haag geboren. Op 8 September trad hij in dienst van de Kon. Marine en vertrok drie jaar later naar Ned. Indie, waar hij dienst deed op verschillende onder zeeboten. In 1929 vertrok hij weer naar Nederland en werd geplaatst bij de Onderzeedienst te Den Hel- der. Na in 1932 weer naar Indie te zijn vertrokken, werd hij twee jaar later bevorderd tot luitenant ter zee der eerste klasse en kreeg in 1939 een functie bij het toenmalige departement van defensie. In Ta40 stak hij over naar Engeland, waar hij als commandant van de onder- zeeboot O 24 een werkzaam aandeel had in de strijd tegen de As-mo- gendheden. Na de bevrijding was Kolonel de Booy van Maart 1945 tot November 1946 chef-staf van de Commandant Zeemacht Nederland en vervolgens anderhalf jaar sous- chef Marinestaf Indie. In Juli van dit jaar kwam hij weer naar Ne derland en heeft sindsdien deelge- nomen aan de besprekingen tussen de militaire staven van de landen van de West^Europese Unie. WASHINGTON, 5 Nov. (AP) Welingelichte kringen noemden vandaag Dean Acheson en will Clayton als mogelijke opvolgers van de Amerikaanse minister van bui- tenlandse zaken, George Marshall. Anderzijds wordt gezegd dat pre sident Truman Marshall wel overhalen om aan te blijven. Ook worden nog genoemd de E.R.P. ambassadeur Harriman en de republikeinse senator Arthur Vandenberg. Marshall, die een persoonlijke vriend is van president Truman heeft gezegd, dat hij de wens koes- tert om af te treden. Volgens het socialistische blad „Le Peuple" zou de secretaris van koning Leopold, Pirenne, hebben verklaard, dat, ook al mocht de huidige crisis 20 jaar duren, de Belgische vorst niet van plan is af- st:|nd te doen van de troon ten be hoeve van zijn zoon Boudewijn. Inzake de onderhandelingen met de republiek verklaard/ Sjahrir aan het Chinese blad „Sin Po" dat de republikeinse regering van het begin af aan, altijd rekening had gehouden met de mogelijkheid van een Neder landse militaire actie, ofschoon zij op succes van de besprekingen hoopt. Voorts meende Sjahrir dat de beslechting door middel van oorloig slechts te aanvaarden is, wanneer geen andere weg meer open staat. De militaire toestand in de re publiek is hetzelfde gebleven. Het militair potentieel is niet vermm- derd door de communistische op- stand. Deze opstand heeft alleen op het algemene niet-militaire le ven slechte invloed uitgeoefend UP de vraag of de republiek inderdaad pressie van Amerika ondervindt, antwoordde Sjahrir, dat hh1110 weet wat met deze pressie bedoeld wordt. Inzake de houding van de republikeinse partijen ten opzichte van de onderhandelingen, zei Sjan- rir, dat de eisen der verschillende partijen overeendtemmen met net regeringsstandpunt. De Nederland- se regering heeft reeds ingestemd met de republikeinse eisen aan- gaande de garantie van de lmmuni- teit van de republikeinse delegatie- leden, de teruggave van hetPegang- saanpand en de intrekking van de uitwijzing van republikeinse ambte- naren. (Van bevoegde zijde vernemen wij, dat deze mededeling „praema- tuu'r" is. Beslissingen hieromtrent zijn nog niet genomen. Red. A.N.P.) Over eventuele militaire actie door de Nederlanders, deelde Sjah- rir nog mede, dat de Nederlanders bij de militaire actie niet geheel Java, maar misschien slechts de ste- den zullen kunnen bezetten. Vooral de bezetting van Sumatra is een zeer moeiijke taak. Daarom zal de centrale regering haar taak in Su matra voortzetten. mocht zij ge- dwongen worden Java te verlaten. De „rode Deken" van Canterbury dr. Hewlett Johnson, die op tournee is in Canada, heeft in een toespraak te Hamilton in Ontario verklaard, dat de verbreiding van „een idee zoals het communisme, waarbij ieder wordt gegeven naar zijn be hoefte, de komst van God zal heF pen bespoedigen". Johnson sprak tot ongeveer 1.400 personen en zei in antwoord op een vraag dat de Sowjet „concentratie kampen" niet slechter zijn dan mo derne Britse gevangenissen. Medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot Zondagavond: BIJNA OVERAL DROOG WEER! Koude en tamelijk heldere nacht met weinig wind en plaatselijk nacfrtvorst. Morgen geleidelijk toenemende be- wolking, maar bijna overal droog weer. Meest matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuid-Oost. Ongeveer dezelfde temperaiiuur. Mede ter verbetering van een be- richt van gisteren delen wij aan de hand van 'n thans ontvangen offi- ciele mededeling mede, dat de win- termelkprijs voor de periode, in- gaande 7" November 1948 tot 24 April 1949 19'/> cent per k.g. melk zal bedragen. De zomermelkprijs is vastgesteld op 16'(« cent per k.g. melk. (De jaarprijs is 17"' ct."> Bij de prijsstelling voor zuivel- en melkproducten in het binnen- land zal met ingang van aezelfde datum worden uitgegaan van een iets hogere prijs van de teruggele- verde ondermelk, te weten van 4/« cent per kg., waardoor de prijs be ter in overeenstemming is met de werkelijke voedingswaarde. De ..Kamerlingh Onnes", een Liberty 11.000-tonner van de Kon. Rott. Lloyd, heeft op zijn laatste reis wonderlijke dlmgen beleefd. „Liggen we in Tandjong Priok doodgemoedereerd te laden," zo vertelde kapitein J. D. Jaarsnia Vrijdagavond, toen het schip nau- welijks enkele ogenblikken aan de ka.de te Rotterdam lag), „en peinzen. net bij het laden van meer dan een millioen pond ge- pelde pinda's of daar misschien in Holland nog een zoutje voor de borrel bij is, of daar duikf lets griezeligs tussen een stapel kisten op. Laat het nu een reuzeslang zijn, een z.g.n. python, neen niet een nazaat van die vreselijke draak, die door Apollo om hals werd ge bracht om het orakel van Delphi in handen te krijgen, maar zo'n slangetje van 'n meter of zes, die de onhebbelijke gewoonte heeft om zich om zijn prooi heen te kronke- ien en haar dan dood te drukken. „Nu moet u weten," vervolgde de kapitein, „dat daar in die buurt on geveer een jaar geleden zo'n zelfde knaap. die naar Nederland getrans- porteerd moest worden. zonder goeiendag te zeggen verdween en niet terug kwam. Wie weet was dit dezelfde sinjeur, maar hij heeft zich niet voorgesteld. We hebben hem zonder ongelukken te maken ovei - rompeld en in een met bandijzer versierde kist gestopt. Een mooi ca- deautje voor ..Diergaarde Blijdorp' dachten we. 't Was overigens een goedkope klant. Hij zat tot de strot toe met ratten en heeft sinds 2 Oc tober naar geen vlieg omgekeken. „De tweede verrassing volgde in voile zee," vertelde de kapitein ver der. „Uit een der reddingboten stap te op een goede dag een jonge man die niet op onze li.isten voorkwam Het bleek een matroos te zijn van een ander schip. Hij zat boordevol liefdesverlangen naar zijn meisje in Holland, deserteerde daarom en ver- stopte zich bij ons aan boord. Jam mer voor de vent, maar buiten staat niet zijn meisje te wachten, wel de rivierpolitie." Bij het binnenkomen stonden de leeriingen van de dr De Visser- school te Schiedam, die het schip hebben geadopteerd, langs de wal kant van het Sterrebos hun favo riet toe te juichen.' Bovendien was er een deputatie van de school on der leiding van een der onderwij- zers op de Lloydkade aanwezig, om ..hun" kapitein met een bloemen hulde te bedenken. Maandag 8 November zal het pu- bliek voor het eerst sedert 1939 weer in de gelegenheid worden ge- steld het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam te betreden. Dan wordt' namelijk een expositie a de talloze geschenken, welke uit alle delen van ons land en de gehele wereld aan Koningin Wil- helmina bij haar 50-jarig regerings jubileum werden gezonden, voor het publiek opengesteld. Deze expositie zal tot en met 13 November duren en wel van's morgens 10 tot 12 uur en 's middags van 2 tot 5 uur. H.K.H. heeft bepaald, dat een entreeprijs van 25 cent per persoon zal worden berekend en dat de op brengst hiervan zal worden gestort in het Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding. Het staat een ieder natuurlijk vrij een extra gift te doen en zo dit fonds. dat op het ogenblik ruim een millioen bevat, nog extra te gedenken. Een bijzon dere attractie is, dat de geschenken zijn opgesteld in de Troonzaal, de zaal waar na de inhuldiging van H.M. Koningin Juliana de statie foto's werden gemaakt. Om deze zaal te bereiken maakt men een kleine wandeling door het paleis en passeert men o.a. de Burgerzaal. Het is niet de bedoeling, dat deze expositie ook nog in andere plaatsen in ons land zal worden gehouden. De tentoonstelling is zeer interes- sant. Naar het „Vrije Volk" verneemt, wordt een wetsontwerp voorbereid, tot verhoging van de aftrek wegens nootjzakelijk levensonderhoud bij de heffing van de loon- en inkom- stenbelasting, zulk». in verband met de prijsstijging van verschillende artikeleS. terstaat aan de haven staat een re- gistratie-apparaat van het Konink lijk Meteriologisch Instituut. Het apparaat zelf was er heelhuids afge- komen, maar de windvaan is ernstig beschadigd. Dit apparaat had een snelheid van 60 meter per seconde geregistreerd, hetgeen het maximum is, dat dit toestel kan verwerken. Deze is aanzienlijk hoger geweest, vermoedelijk 150 meter p. seconde. Drie gebouwen van de Rijkswa- terstaat en een huis van particu- lieren zijn zeer zwaar beschadigd. Een bijzonderheid is. dat het parti- culiere huis tegen stormschade was verzekerd. In het afgelopen voorjaar rie'p minister Drees, toen nog minister van sociale zaken, een commissie in het leven om de problemen te be- studeren, inhaerent aan het verle- nen van kinderbijslag aan de kleine zelfstandigen. Deze commissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van het minis terie van sociale zaken en van de Stichting van de Arbeid, waaronder deskundigen uit landbouw en mid- denstand, staat onder leiding van de secretaris-generaal van het ministe rie, mr. dr. A. A. van Rhijn. In haar besprekingen is de com missie tot de conclusie gekomen, dat de gelden benodigd ter finan ciering van een dergelijke kinder bijslag, eventueel gewonnen zou den kunnen worden uit de op- brengst der premies van een ver- zekering of uit de inkomsten van een belasting ofwel uit beide, in dien een gemengd systeem voor- keur zou verdienen. De commissie heeft zich er echter van onthouden uit genoemde drie mogelijkheden een keuze te doen. Aan de minister van sociale zaken zal nu een gemotiveerd interim rapport worden aangeboden met het doel een nadere opdracht te ont vangen. CHINA. De regeringscrisis, die sinds enige dagen in China dreigde, is voorlopig bezworen, omdat da minister-president Wong Wen Hao toegezegd heeft in functj^ te zullen blijven. Met uitzondering van de minister van financien (sterke ge- ruchten gaan, dat de Chinese valuta zeer onstabiel geworden is de laat ste tijd) zullen ook de overige mi nisters nu in de regering blijven zetelen. Een honderdtal Chinese professoren, ernstig bezorgd over de toekomst, heeft een oproep gericht tot Tsjang Kai Sjek en de commu- nistengeneraal Mao Tse Toeng, een einde te maken aan de strijd en te onderhandelen over een vreedzame regeling. Intussen hebben de aan- wezige Amerikanen, diplomaten zo- wel als militairen, maatregelen ge troffen om hun gezinnen zo spoedig mogelijk te evacueren. Hieruit blijkt, dat de toestand meer gespannen wordt geacht. AMERIKA. President Truman te Washington op echt Ameri kaanse wijze ontvangen, d.w.z. met serpentines, confetti en veel rumoer rondom zijn persoon. Een twaalftal muziekkorpsen ontvingen hem al even enthousiast en speelden aller- lei bekende wijsjes op de eerste man in de V.S. Volgens mededelingen heeft Truman in zijn program op genomen, dat hij zou streven naar volledige burgerrechten voor negers en andere minderheden. Ook het Europese herstelprogramma zal staande gehouden worden, terwijl een van de voornaamste verklarin- gen werd afgelegd ten opzichte van China, want de V.S. zullen alles doen wat zij kunnen om China in de huidige critieke situatie te hel- pen. RUSLAND. Naar uit New York ontvangen berichten blijkt, stelt Rusland opnieuw pogingen in het werk, om via Zwitserse importeurs belangrijke strategische materialen in de V.S. aan te kopen. Deze po gingen kwamen aan het licht, toen een onderzoek werd ingesteld naar de aanvrage van uitvoervergunnin- gen voor weinig bekende, doch be langrijke materialen. JOEGOSLAVIe. ..Europe", een in Milaan verschijnend weekblad, heeft bijzonderheden gepubliceerd over een geheim Amerikaans-Joego- slavisch verdrag, dat in September jl. zou getekend zijn op het eiland Brioni, vijftien km ten westen van Pola. (Wij herinneren aan de reis van Tito omstreeks die tijd langs verschillende eilanden). Volgens het blad zou Amerika zorg dragen voor de absolute veiligheid van Joegoslavie ingeval van provocatie door de Sowjet-Uine of andere lan den van het Oostelijk blok. Ook over Triest werd uitvoerig gespro- ken. ISRAeL. Een gedeserteerde Is- raelische oorlogsvlieger heeft mede delingen verstrekt, dat er een z.g. luchtbrug zou bestaan van Tsjecho- Slowakije naar Israel, waarlangs wapenen en personen, met de vol ledige steun van Rusland, naar Palestina zouden vervoerd worden. Volgens deze zelfde zegsman zou Russisch personeel voor Israel werk zaam zijn. FRANKRIJK. Welingelichte kringen hebben mededelingen ge daan. dat Amerika aan Frankrijk wapen- en uitrustingsmateriaal heeft geleverd, om drie divisies uit te rusten. Officiele organen weige- ren hierover commentaar te geven, doch de berichten zijn tot op heden nog niet tegengesproken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1