Voorstel Raadscommissie tot oprichting kopschool met 12-9 stemmen aangenomen FILMS VAN DE WEEK Voorstel wering slechte lectuur aangehouden r Een debat van vijf uur Een vacature in de Raad J REORGANISATIE OPENBAAR L.O. PAG 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 6 November 1948 GEMEENTERAAD ALKMAAR Onze agenda V. K. A. V. R. K. Handbalclub A.O.C. Plan voor Bath-vereniging Welpencompetit'ie AFC-nieuws K.A.B.-HOEKJE (f: De Raad dezer gemeente kwam gistiermiddag in vergadering btj- een, onder voorzitterschap van mr dr H. J. Wytema, burgemces- ter. De heren Bakker en Van Bee- kum waren wegens ziekte afwe- zig; mej. Kamphuys had bericht gezonden, iets later te zullen ko- nien. Er was een vacature wegens het bedanken door de heer H. Schou- ten. De voorzttter went e aan het begin van de vergadering de heer De Wilde geluk met de voorspoe- dige geboorte van zlljn eersteling; met de beste wensen voor mevr. De Wilde en haar spruit, waar- mede de Raad door applaus in- stemde. en opende daarmede de vergadering. 'n Vacature in de Raad Van de heer H. Schouten was 'n brief ingekomen d.d. 3 Nov., waar- bij hij ontslag neemt als lid van de gemeenteraad. De voorzitter zegt, dat het hem spijt, dat dit schrijven is ingeko men; hij stelt er echter prijs op, zijn erkentelijkheid te betuigen voor hetgeen de heer Schouten in deze vergadering in het belang der gemeente heeft gedaan. Door de voorzitter van het Cen- traal Stembureau was in de vaca- ture-Schouten de heer J. J. G. Wa- genaar benoemd tot lid van de ge meenteraad. Ingekomen stukken Het raadsbesluit van 15 Juli tot aanschaffing van een compleet au- tomatisch werkend watergastoestel aan de gasfabriek, tot 'n bedrag van f 110.000.— was door Gedep. Staten goedgekeurd. Een verzoek van het bestuur der r.k. meisjesscholen om medewer- king ingevolge de L.O.-wet voor het maken van een overdekte rij- wielstalling enz., werd in handen van B. en W. gesteld om bericht en raad, evenals 'n verzoek van 't bestuur van de Veren. „St Joseph' om financ. medewerking ingevolge de L.O.-wet. Aan mej. J. Garrelds, onderwij- zeres aan de Nic. Beetsschool en de heer A. Pot, onderwijzer aan de Rochdaleschool, werd op hun ver zoek eervol ontslag verleend. Een verzoek van het historisch genootschap „Oud-West-Friesland", om 'n bijdrage van f 50.in de kosten van de viering van het 25- jarig jubileum van dit genootschap in Aug. 1949 te Hoorn, werd aange houden tot de begroting. Besloten werd tot wijziging van de verordening inzake de Burger- lijke Stand, waarbii bepaald werd, dat ten hoogste drie onbezoldigde ambtenaren van de Burgerlijke Stand aangesteld kunnen worden en dat de bureaux van de Burg. Stand geopend zijn van 9 tot 12.30 uur. De verordening, houdende be- palingen omtrent straatnaambor- den en huisnummering werd con form het voorstel van B. en W. vastgesteld. Ook de voorgestelde wi.izigmg van de algemene politieverorde- ning o_m ontsierende reclame in de' bebo'uwde kom tegen "te gaan, werd conform vastgesteld. Wering van slechte lectuur Aan de orde was hierna het voorstel tpt wijziging van de alge mene politieverordening l.v.m. de wering van slechte lectuur en zicht op de openbare leesbibliothe- ken. Van de voorzitter van de Alk- maarse vereniging van bibliotheek- eigenaren was een adres ingeko men met het verzoek. om nlet over te gaan tot deze wijziging en het voorstel aan te houden, teneinde 'eerst het oordeel te vernemen van de leugdorganisaties. De - hf*er De Wilde verwondert zich over tijd en wiize van Indie- ning van het adres. Er is een raads- commissie voor de jeugdzorg: waar om deze niet in deze kwestie al- lereerst erkend? Namens zijn frac- tie stelt sDreker voor het voorstel van B. en W. aan te houden en deze kwestie te verwijzen naar de com- missie voor de jeugdzorg. alvorer-.s in de raad tot een besluit te ko- men. De heer Torenvliet steunt de be- zwaren van de adressant en vroeg zich af, hoe de commissie. in de bijlage genoemd. door B. en W. zal worden samengesteld. Sprekm haait een boekje aan. dat o.a. door de Nederlandse soldaten in de hospi- talen wordt gelezen en waarin te gen het communistisch gevaar wordt gewaarschuwd, hetgeen spr. als geestelijke pornografie betitelt. Daarbij haalt hij woorden van P- H. 'de Greeve aan, die aldus spr. insinueert, dat de grote branden in Amsterdam door de communis- ten zouden zijn aangestoken. De haren rijzen spreker daarbij te berge, hij vindt het noodzakelijk, dat degenen. die zo tegen de por nografie waken, ook eens zouden letten op dergelijke brochures, waar door slechts haat wordt gekweekt volgens de heer Torenvliet. De heer Woldendorp staat geheel achter de bijlage. Als er blj de bi- bliotheekhouders slechts alleen goe- de lectuur Is. dan behoeven zij geen bezwaar te hebben tegen het voor stel van B. en W. Hij vroeg echter hoe de samenstelling der raadscom- missie zou zijn en hoopte, dat in deze zaak de raad. die z.i. al te onmondig is. toch ook iets te zeg gen zou hebben. De heer Kirpensteyn staat huive- rig tegenover deze materie en maant aan tot voorzichtigheid. Hij wijst op 'n uitspraak van oud-minister Witteman. die 'n der gelijke verordening juridisch met toelaatbaar achtte. Men kan hoog- stens bepalen, dat bij uitlening van toestemming van ouder of voogd moet blijken. Hij vraagt, of deze maatregelen voor Alkmaar nodig zijh. De heer Venneker begrijpt de verbazing niet over dit voorstel. oat een uitvloeisel is van het gezamen- lijke program voor deze periode. Spr. is niet tegen uitstel, als het maar niet te lang duurt. De heer Hoytink is B. en W. dank baar voor dit voorstel, dat naar zijn mening niet overbodig is. Wordt de voorgestelde verordening van ho- gerhand niet goedgekeurd, dan heeft de Raad tenminste zi>n plicht gedaan. De benoeming van de com missie zou spr. aan de Raad willen overlaten; voorts vindt spr. het niet nodig, dat het voorstel wordt aan gehouden of ter behandeling aan de Commissie Jeugdzorg gegeven moet worden. De voorzitter is dankbaar voor de algemene bijval. Spr. herinnert ook aan de vroegere besprekingen, waar van dit voorstel een uitvloeisel is. Hij ziet dus geen reden voor uit stel, te meer daar tal van vereni- gingen vbn allerlei schakeringen te- voren om advies gevraagd zijn. Het voorstel beoogt het bestrijden van de pornografische lectuur, dpch wil de geestelijke vrijheid niet aan- tasten. Spr. zou willen, ,dat de Raad aan B. en W. ovepliet, de commissie te benoemen; daar het hier een moeilijke kwestie is, verwacht spr. daarvan beter resultaat dan van 'n benoeming door de Raad. De heer Kirpensteyn citeert nog- maals minister Witteman en be- weert in verband daarmee, dat de Raad zich met dit voorstel op glad ijs begeeft. Spr. wil niet verder gaan, dan. de toestemming der ouders en voogden bij de uitlening voor te schrijven. De heer De Wilde acht de beste bestrijding van pornografie de be- schikbaarstelling van goede lectuur. Het behoeft geen lang uitstel te betekenen, als deze kwestie in han den van de Commissie Jeugdzorg wordt gesteld, die ze in het kader van haar gehele taak kan bezien. Hij meent te mogen zeggen, dat de Commissie Jeugdzorg binnen niet al te lange tijd met haar taak ge- reed is en handbaaft zijn voorstel om deze aangelegenheid te verwij zen naar de commissie voor het jeugdvraagstuk. De heer v. d. Borden meent. dat de zaak wel voortgang kan vinden; waarover de Commissie Jeugdzorg zich slechts kan verheugen. De heer De Zeeuw vindt deze materie in de commissie voor straf- verordeningen waar spr. ook lid van is, beter op z'n plaats dan in de Commissie Jeugdzorg; in het laatste geval vreest spr., dat het heel lang zou duren voor er 'n rapport komt. Spr. is daarom tegen het voorstel- De Wilde en beveelt de Raad aan 't voorstel van de Commissie Straf- verordeningen aan te nemen. De heer Hoytink ziet de noodzaak van het voorstel-De Wilde niet in, nu tal van verenigingen reeds ge hoord zijn. De heer De Wilde betoogt, dat de Commissie Jeugdzorg met deze ma terie bezig was en straks gaarne de Raad zou willen adviseren. Het voorstel-De Wilde, de zaak naar de Commissie voor het Jeugd vraagstuk te verwijzen, werd aan genomen met 12 tegen 9 stemmen. Tegen stemden de KVP en Prot.- Chr. Het eerste gedeelte van Jiet voor stel van B. en W., dat een verbod inhoudt tot het openbaar tentoon- stellen Van aanstotelijke afbeeldin- gen. geschriften of voorwerpen, werd z.h.st. aangenomen. Besloten werd een bedrag van f 20.000 te ovteren voor aankoop van twee barakken. ten gebruike van de vorming van de rijpere jeugd. K. A. B. ALKMAAR Zondag a s. 7 November zal de jaarlijkse dodenherdenking plaats hebben op het R.K. kerkhof, des middags om 3 uur. Het bestuur. ,.HET WAPEN v. HEEMS- KERK": Zaterdag 8 uur; Jubileum Dubbel Mannen- kwartet. GDLDEN VLIES: Zondag 8 uur:: L.T.J, toneelavond. BIOSCOPEN: HARMONIE: Hellza Poppin, 18 jaar VICTORIA: Mildred Pierce, volw. CINEMA: Fantasia, boven 14 jaar. A. B. T.: jaar. APOTHEKEN: Zaterdag: B. H. J. Schouten, Emmastr. 64; Zondag: Dr. H. Hartong van Ark. Langestraat 1. NACHTDIENST TAXI'S: Zaterdag: Nassaugarage, Nassauplein, telef. 3545; Zondag: H. Jong, Linden- laan 100. telef. 3628. ZONDAGSDIENST: Dr. Sluymer en dr. Maats. Secret Service, 14 BERICHT Het ingezonden stuk van A. A. Z. A. kon wegens plaatsgebrek nog niet worden opgenomen. Donderdagavond hield de afdeling Laurentius van de K.A.V. haar eerste ledenvergadering. De voor- zitster, mevr. v. d. Berg, gaf, na opening met de Chr. Groet. een uit- eenzetting over het werk der KAV. In de pauze werd gratis koffie ge- serveerd en een gratis verloting ge- houden, die zeer in de smaak viel. De G.A., recto*r Holthuizen, sprak een kort woord, waarin hij wees op ons aller plicht, om op sociaal ge- bied en op het gebied der naasten- liefde naast elkaar te staan. Na de behandeling van een 18 punten lange agenda begon de gemeenteraad gisterenmiddag hall vijl aan het voorstel tot reorganisatie van het Openbaar Lager Onderwijs, zoals dat was vervat in het rapport van de in de vergadering van 21 Augustus '47 benoemde Bijzondere Raadscommissie ad hoc; dit voorstel hield in oprichting van een openbare school voor gewoon lager onderwijs, beginnende bij het vijfde leerjaar en voorts de klas- sen 6a en 6b omvattende, speciaal bestemd voor leerlingen, die na het doorlopen van deze school V.H.O. of M.O. zullen gaan genieten. Voorts om de thans bestaande opleidingsschool (Tes- selschadeschool) om te vormen tot een niet-opleidingsschooL De commissie had alvorens haar spreker uitvoerig aangehaald, ver- sterken hem in de mening, dat de voorgestelde kopschool onaanvaard. baar is. Wij zijn echter ook, aldus spreker, tegen een of meer zesklas- sige opleidingsscholen, zoals de NOV voorstelt, zulks op utiliteitsgronden; spreker neemt aan, dat de onder- wijzers zich gaarne bereid zullen verklaren ook aan hun scholen de opleiding ter hand te nemen, vooral wanneer de ..wijkscholen" welke de commissie voorstelt en waarmee sprekers fractie zich kan verenigen, tot stand komen. Namens zijn frac tie doet spreker de suggestie aan alle openbare lagere scholen oplei- dingsbevoegdheid te geven met sen brugklasse. Hij geeft daarbij de voorkeur aan het systeem Leeuwar. den, waar men een zevenjarige op leiding heeft. Een zesjarige oplei ding is altijd forceren, zoals blijkt liit de klachten over het vele huis- werk aan de Tesselschadeschool. Spreker wil hiervan het hoofd dier school geen verwijt maken, omdat deze door de eisen van M.O. en V.H.O. tot dit tempo gedwongen wordt. Spreker wil deze suggestie wel beperken tot een zesjarige op leiding met daaraan verbonden een brugklasse. Hij wijst op Zaandam, waar men van de opleidingsschool is afgestapt en de eerste klas ULO als brugklasse gebruikt, welk sy steem door prof. Kohnstam volledig wordt onderstchreven. De brug klasse bij het VLO vindt spreker op de goede plaats, omdat het in de practijk uitstekend gaat en de con currence tussen ULO en MO wordt buitengesloten. Ook geeft de brug klasse steun aan het VGLO, dat an- ders tot een prutschooltje met wei- nig leerlingen zou vervallen. De brugklasse aan het VGLO is histo risch gegroeid en er is voor spreker geen reden hier een abrupt einde aan te maken. Sprekers fractie heeft ook geen bezwaar de te ver- wachten landelijke reorganisatie van het LO af te wachten. Resume- rende: sprekers fractie is tegen het voorstel van de commissie, is ge- porteerd voor het systeem Leeu- warden, heeft geen bezwaar tegen een proef met een zesjarige oplei ding met een brugklasse aan de school voor VGLO en zal zich niet verzetten tegen aanhouding van de kwestie tot de in uitzicht gestelde landelijke reorganisatie. De heer Torenvlied (CPN) heeft nooit klachten over het onderwijs gehoord en ziet de urgentie van het voorstel der commissie niet in. De gemeente doet te welnig om de ouders inzicht te geven in de on- derwijsmogelijkheden voor de km- deren. Spreker is tegen de voorstel- len van de commissie en wil het OLO niet tot proefkonijn maken. Spreker wijst op de toename van het aantal leerlingen en acht de huisvesting van het OLO precair. De heer van den Borden (Prot. Chr.) noemt het rapport een zeer gedegen stuk werk en wijst op de zeer slechte huisvesting van de Christeli.ike kleuterschool. Ook de Handelschool, die moeilijk in stand te houden is, moet dringend in een behoorlijk gebouw komen. Wethouder Coerts. die in het col. lege zijn stem had voorbehouden, vreest, dat de oplossing van de com missie niet de juiste is; het gaat in tegen de adviezen van alle onder- wijsdeskundigen. Afgezien daarvan is spreker al tegenstander van op- leidingsonderwijs, omdat z.i. het MO zich moet richten naar het LO en niet omgekeerd. Opleidingsscho len ontvolken de andere scholen. Spreker staat op het standmmt, dat het belang van het schoolgaand kind eist, dat de opleiding gegeven wordt aan alle openbare scholen. De Commissie aan het woord. Wethouder van Slingerland ver- rapport uit te brengen 21 vergade- ringen aan deze materie besteed, tal van instanties gehoord en ver- schillende reizen gemaakt o.a. naar Leeuwarden en Almelo. 2 Juli '48 .werd het.rapport aangeboden en in Augustus van dit jaar aangehouden, waarna de afdeling Alkmaar van de N.O.V. en de ouders van de leer lingen van de Tesselschadeschool adressen indienden, welke ook nog door de commissie werden behan- deld. Na een uitvoerige behande ling, welke vijf uur vorderde, be- sloot de raad met 12 tegen 9 stem- men tot aanvaarding van het voor stel der commissie, welke bestond uit; weth. G. van Slingerland, voorz. en de dames J. H. Kommer-van der Zwaard en M. Kamphuys, en de heren P. Gropt, C. Venneker, K. de Wilde als leden met de heer G. Hoytink als rapporteur. Behalve de commissie stemden de heren van den Borden, Woldendorp, Vleugel, Leesberg en de Zeeuw voor het voorstel; tegen stemden de vier communisten en de vijf resterende leden van de P.v.d.A. Van de PvdA. waren afwezig wethouder Bakker en de heer Steenis, van de K.V.P. de heer de Kort, terwijl er een vacature was wegens het bedanken van de heer Schouten. De beraad- slagingen werden op de publieke tribune met belangstelling gevolgd door de heer Vernooij, inspecteur van het L.O.. enkele onderwijzers van Katholieke en ChristeTijke scho len. ferwijl in de avondzitting een onderwijzer van de school voor VGLO aanwezig was. De leerkrach. ten bij het openbaar onderwijs schitterden door afwezigheid. De debatten de voorzitter merkte na afloop hiervan op, dat hij ze nog nooit zo uitvoerig en dege- lijk had meegemaakt werden ge opend door de fractievoorzitter van de P.v.d.A,. de heer Sietsma, die zich tegen het voorstel van de com missie. voor wier werk hij grote waardfring had, uitsprak. Hij on- derschreef enkele door de N.O.V. en de ouders aangevoerde bezwaren volledig en was van mening, dat de onderwijsorganisaties stem in de materie hadden moeten hebben voor de samenstelling van het ontwerp, zoals. naar spreker meende. oud- burgemeester Koelma destijds be- loofd had. Spreker vroeg wethouder van Slingerland. die de portefeuille van onderwijs van de heer Koelma had overgenomen, of hij het voor stel met de organisaties heeft be- sproken. De NOV verwerpt op utiliteits gronden het instituut opleidings school "niet, doch heeft er bezwaar tegen om opvoedkundige redenen. Met de NOV ziet spreker geen voor- deel voor het onderwijs in het stichten van een opleidingsschool in andere vorm. Hoewel het beter is op tienjarige dan op zesjarige leef- tijd te beslissen over de opleiding, biedt dit nog geen waarborg voor de toekomstige ontwikkeling. Welke houding zal het gemeentebestuur aannemen. als ouders tegen het ad vies van de beoordelingsihstantie in hun kind toch op de ..kopschool" willen plaatsen? Met de NOV zou spreker het betreuren, als de school voor VGLO bloedarm zou worden, hetgeen het geval is als de brug klasse verdwijnt. die reeds jaren uitstekend werkt. Vele ouders ver- wachten grote schade aan het O.L.O.: als de opleiding in twee klassen wordt samengedrongen, zul len de klachten over geforceerd tempo van het onderwijs toenemen. Wie bezwaar heeft tegen een zes jarige opleiding, zal nog meer be zwaar hebben tegen een tweejarige. Argumenten tegen het voorstel van verSchillende deskundigen, door dedigt het voorstel der commissie, waarvan hij de voorzitter was; hij heeft niet veel hoop de raad tot andere gedachten te brengen. In antwoord aan de heer Sietsma zegt spreker niet met de organisa ties gesproken te hebben, omdat hij vreesde, dat dit niet de instem- ming 'zou hebben van mr. Koelma, op wiens terugkomst toen nog ge- hoopt werd. Als we een jaar geie- den geweten hadden, dat men de landelijke reorganisatie wilde af- wachten, dan had men de commissie de opdracht moeten geven een rap port uit te brengen met het advies: Laat alles zoals het is. Bij de be- grotingsbeschouwingen in 1947 drong de raad op reorganisatie aan, die voor 1949 haar beslag moest krij- gen. De commissie kreeg een op dracht, die verder ging, dan nu wordt voorgesteld. De commissie heeft altijd het belang van het Openbaar onderwijs en van het kind voor ogen gehouden en geen bijbe- doelingen gehad. De grote toevloed naar de Tesselschadeschool bracht de eerste klassen aan andere scho len in gevaar, waarmee spreker niets ten nadele zegt van het onder wijs aan de Tesselschadeschool. Spr. wijst op de tegenstrijdige adviezen van verschillende deskundigen; te gen de brugklas van het VGLO, die een groter aantal leerlingen aflevert dan de Tesselschadeschool, schijnt men van hogerhand bezwaar te hebben. De zaak is van alle kanten bekeken en met alle daarvoor in aanmerking konaende instanties is geconfereerd; het meest en onaange- naamst met de N.O.V. Aan deze heren is niets opgedrongen, doch er was met hen niet te praten, omdat zij daags tevoren in een vergade ring hun standpunt bepaald hadden. Als men niet ,mag experimenteren kan men de onderwijsvernieuwing wel aan de kapstok hangen. Dit voorstel w'ilde kinderen vrijwaren van gestoom vanaf de eerste klas. Het maakt tevens mogelijk, dat alle eerste klassen goed bezet blij- ven. Voor de huisvesting wist de commissie geen oplossing, zodat de commissie dit vraagstuk aan B. en W. overdroeg. Het Openbaar onder wijs is nog zo slecht niet gehuisvest. Het Katholiek L.O. en de Christe- lijke kleuterschool zijn wel het meest beroerd gehuisvest. Spr. hoopt dat in de nabije toekomst nieuwe schoolgebouwen zullen komen. De inspecteur van het L.O., toch zeker een deskundige, stelde de commissie in het gelijk na het vraagstuk gron- dig te hebben bestudeerd. Opleiding aan alle scholen, waarvoor de heer Sietsma een lans breekt, wordt door deskundigen afgekeurd; het is een utopie. De commissie bracht het rapport uit in de verwachting een goede daad te stellen in het belang van het kind en het O.L.O. en hoopt dat de raad het zal aanvaarden. De heer Venneker acht het ver wijt, dat de commissie geen reke- ning hield met de deskundigen, on- verdiend en vindt het afwijzend standpunt van de P.v.d.A. vreemd. Buiten de raad had de commissie meer waardering. Bij de begroting in 1947 gaf de heer Hoytink reeds de richting aan, in welke de com missie zou werken. Behalve de heer Sietsma ging geen der leden hierop in, zodat algemene instemming ver wacht mocht worden. De hoofden van scholen achten opleiding aan alle scholen onmogelijk, evenals de directie der H.B.S., die het een funeste gedachte noemde. Waarom animo voor een brugklasse en een 7-jarige opleiding, als een 6-jarige mogelijk is. Een Centrale Oplei dingsschool is een brug van L.O. naar M.O. Bij wijkverdeling wordt t e grote toeloop naar bepaalde scholen voorkomen, waarmee de rust bij het onderwijs gediend is. Ook de N.O.V. acht opleiding vanaf 10 jaar beter dan vanaf 6 jaar; de directeur van de H.B.S. is voor de kopschool. Als de Raad het voorstel der commissie aanvaardt, dan heb ben de leerlingen niet te vroeg huis- werk. Spr. vraagt de Raad zich te be- denken, alvorens het rapport af te wijzen. Twee P.v.d.A.-voorstanders De heer De Wilde, die met mevr. Kommer lid der Commissie was, verdedigt dan het rapport in een uitvoerig betoog. Men moet niet denken als de heer Sietsma, aldus spreker, dat de com missie moeilijk op haar standpunt kan terugkomen, omdat zij dit een- maal heeft vastgelegd. De dank, die de N.O.V. aan de heer Sietsma bracht, was onnodig, omdat men reeds vanaf begin Juli wist, wat het rapport inhield. In tegenstelling met wat de heer Sietsma zei. was vol gens spr. slechts 6en schoolhoofd voor opleiding aan alle scholen. Spr. vindt het vreemd, dat ze er nu alle- maal voor zijn. De onderwijsvernieu wing moet van de onderwijzers zelf uitgaan, vooral als zij de commissie ondeskundig achten. De ouders zijn onvoldoende ingelicht wegens ge- brek aan medewerking van de hoof den van scholen, die geen ouder- avonden wilden beleggen om het pro en contra te behandelen. Spr. geloofde, dat vele ouders hun hand- tekening gezet hebben, zonder het adres te lezen. Blijkens de debatten zijn de bezwaren tegen de huidige onderwijsregeling vri.i algemeen. Zij, die tegen het rapoprt zijn, willen verder gaan. Spr. is tegen opleiding vanaf de 6-jarige leeftijd, omdat dan alle kinderen mee-„genieten" van het klaarstomen der kinderen, die naar de HBS gaan. De commissie is er zich van bewust. dat bij de selectie veel gevraagd wordt van ouders, onderwijzers en gemeente bestuur; de ouders moet duidelijk gemaakt worden, dat de huidige toe- stand om paedagogische redenen on- houdbaar is. De selectie dient rustig te geschieden in overleg met de ouders. Spr. wijst op Almelo, waar de opleiding in twee jaar rustig geschiedt; eerst het laatste halfjaar wordt speciaal op het toelatings- examen gewerkt. Bij de selectie hebben z.i. de ouders een beslissen- de stem; daarmee verzwakt spreker wel het standpunt der commissie. doch hij acht het niet verantwoord ouders te verbieden hun kinderen on de opleidingsschool te plaatsen. T£ grote toeloop verwacht spr. niet. De voorstelling, alsof het O.L.O. proefkoniin is, wijst spr. af. Ook het voorstel Sietsma is een proef. Gezien de bezwaren tegen de huidige orga- nisatie mag een proef genoir* n wor den. Als de landelijke regeling tot stand komt, is het systeem van de commissie niet zonder waarde en kan het aangepast worden aan de nieuwe situatie. Wat de brugklas aan de school voor V.G.L.O. betreft, deze school is niet als opleidings school bedoeld. Spr. is tegen de suggestie van de heer Sietsma c.s., omdat hij in Alkmaar een 7-jarige opleiding zeer moeilijk acht en een 6-jarige opleiding onmogelijk. Spr. wil niet tegen het advies van de hoofden der scholen ingaan. Hoytink aan het woord: De heer Hoytink herinnert eraan, dat de heer Westerhof 25 jaar ge- leden ongeveer hetzelfde voorstelde als de commissie thans. Wij moeten oordelen naar plaatselijke omstan- digheden en als de raad in goed vertrouwen de commissie benoemde, moet hij beginnen met er vertrouwen in te stellen. De commissie hoorde: de hoofden der scholen, de N.O.V., de commissie van toezicht. de com missie van onderwijs, de Ouderraad en Oudercommissie, de ouders der opleidingsschool en de inspecteur van het L.O. Alleen de N.O.V. maakt bezwaren. De brugklas is in strijd met elke schoolorganisatie, al is het onderwijs goed aan de V.G.L.O.- school. Het objectief belang van het kind moet voorop staan. Er is geen sprake van, dat Barbertje moet han gen, dat de school van de heer v. d. Belt moet verdwijnen. Spreker zbu het zelfs op prijs stellen, als dete hoofd werd van de kopschool. In deze progressieve tijd is het onder wijs geen kwestie van geld maar van verstand. De ouders hebben vrije keus naar de richting van het onderwijs, maar daarmee is het in feite uit. Waartoe zou het leiden,' als alle ouders konden beslissen naar welke school hun kinderen zullen gaan. Daarom stelt de com missie wijkscholen voor, waarop kinderen uit eigen omgeving ge- plaatst worden. Spr. is bereid m6e te gaan met elk ander voorstel, als men aantoont, dat dit beter is dan dat der commissie en in het belang van het kind. Spr. kan zich voor- stellen, dat het hoofd van de VGLO- school de brugklas en het hoofd van de opleidingsschool zijn school wil handhaven, maar dat is een subjec- tieve opvatting, die niet in het be lang is van het kind. In de commis sie waren alle fracties vertegenwoor- digd en omdat spr. hier als raadslid zit, mag hij, hoewel voorstander van het bijzonder onderwijs, zich be- moeien met het Openbaar onder wijs. Spreker is zo overtulgd van het goede van het voorstel der com missie, dat hij dit ook voor het an dere zou voorstellen. Het systeem Zaandam is onjuist, omdat het ULO in een andere richting ombuigt. dan het M.O. Spr. begrijpt niet, dat de heer Sietsma het adres van de N.O.V. onderschrijft en vindt het onjuist, dat alleen de P.v.d.A.- en C.P.N.-raadsleden voor de vergad ring van de N.O.V. waren uitgeno- digd. De N.O.V. beschouwt zich de aangewezen raadgeefster van het gemeentebestuur. Spr. heeft geen bezwaar tegen een advies, maar wel tegen het vastleggen van een stand punt, voordat met de commissie ge sproken wordt. De N.O.V. noemt 't O.L.O. het instrument van de een- heid van het Nederlandse volk. Hierover zou spr. uren kunnen debatteren, doch hij wil slechts en kele cijfers noemen. De bevolking van Alkmaar steeg van 28.000 in 1930 tot 39.000 in 1948. De verhou- ding van de raad was in '30 tien links en negen rechts, thans 14 links en 11 rechts. Het O.L.O. telde in '30 2000, in '48 2088 leerlingen; het bij zonder onderwijs in '30 2100 en 'thans 3637 leerlingen. Dat is bijna 1600 meer dan het O.L.O. Dit in antwoord aan het N.O.V. De N.O.V. wil nieu we scholen. Waarvoor? Om andere scholen te ontvolken? Als er in het Bergerkwartier een nieuwe school moet komen, zullen wij eerst eens moeten uitvechterf voor welke rich ting die school zal zijn. Spr. doet een beroep op het College om in de huisvesting verbetering te brengen. Het gaat om de kinderziel. evenals bij het voorstel in zake lectuur. Het is een stap voor jaren en daarom be- rade men zich goed alvorens een beslissing te nemen. De voorzitter sluit zich aan bij de oppositie. De voorzitter is met de heer Torenvlied van mening. dat het nog niet uitgemaakt is, of de huidige tcestand onbevredigend is. Spr. zou het betreuren, als de raad een eind maakte aan het bestaan van de Openbare opleidingsschool. Hij zou gaarne vernemen van de K.V.P.- fractie, waarom de Katholieken wel een 6-jarige opleidingsschool hand- haven. Na een onderhoud met de hoofden der drie middelbare scho len, de inspecteur van het L.O., de lector van het Lyceum en de raads commissie kwam spreker tot de conclusie, dat deze heren een gelijke opleiding aan alle scholen een utopie achten; ook spr. is daarvan over- tuigd. Men moet zich instellen op de besten, niet op de middelmaat. Daarom gelooft spr.. dat het niet verstandig is het M.O. te richten naar het L.O. Aan de ouders komt het volste recht toe de onderwijs- richtingen voor hun kinderen te kie- zen. Na de diverse besprekingen acht spreker zich niet gerechtigd zich voor het voorstel der commis sie te verklaren. De organisatie, die men aan het Openbaar Onderwijs wil geven, moet door de meerder- heid uitgevoerd worden. Het systeem van de commissie zal door de onder wijzers, die een andere mening zijn toegedaan, niet met enthousiasme worden uitgevoerd. Het is een ge- zond beginsel van de wetgeving vorm te geven aan wat leeft in de kringen van belanghebbenden en belangstellenden. Het voorstel der commissie geeft meer de indruk van een systeem dan van natuurlijke groei. Natuurlijke groei moet men leiden, niet stuiten. De katholieke opleidings school De heer Woldendorp wijst er op, dat de katholieke meisjesopleidings- school reeds is afgesehaft eh dat in het schoolbestuur reeds het plan besoroken is om te komen tot paro- Chiele scholen, die men kan verge- lijken met de door de commissie voorgestelde wijkscholen. Het ge- brek aan gebouwen, de financiele kwestie en de samenstelling van het schoolbestuur waren oorzaak, dat dit plan nog niet verwezenlijkt werd. Naar sprekers mening is de overgrote meerderheid der katho lieke ouders voor het plan en voor afschaffing van de opleidingsschool. Replieken De heer Sietsma vindt. dat de verdedigers van "het rapport geen nieuws brachten; aan het eind van zijn betoog merkte echter de heer van Slingerland op. dat de heer Sietsma aan een kwartier nog niet genoeg had om van antwoord te dienen. De heer Hoytink uit zijn teleur- stelling over het standpunt van de voorzitter. De heer van Slingerland meent, dat het gemeentebestuur wel in kan pakken, als de onderwijzers menen, dat zij moeten regeren. Spreker hoopt, dat de heer Torenvlied, die aan de voorzitter goed gezelschap kreeg, daarvan geen moeilljkheden met zijn partij zal ondervinden. Het spijt spreker, dat de voorzitter hem ontvallen is. doch hij is 'niet over- luigd, dat de tegenstanders het bij het juiste eind hebben. De voorzitter: Het gemeentebe stuur laat zich niet leiden of rin- geloren door de onderwijzers, maar met onwillige honden is het slecht HARMONIE THEATER Helzza Poppin De film, welke deze week de hoofdscaotel van Harmonie-Theater uitmaakt, is er een van een bijzon der genre, bijzonder vooral door de vorm, waarin de humor is gegoten.- Jammer genoeg is deze Amerikaan- se humor.vaak geestig en origi- neel ov^r het algemeen te bizar, zodat wij voorbehoud moeten ma. ken voor jeugdige personen en een leeftijdsgrens moeten aanhouden van 18 jaar. Hellza Poppin wil, evenals de haam, niets zeggen. doch is een aaneenschakeling van dwaasheijl en show. Het voorprogramma was uit stekend verzorgd, al viel het oufle filmpje van Chaplin wat uit de toon. A, B. T. Alkmaars Bioscoop Theater biedt deze week een programma van spanning en sensatie. In het voorprogramma is het de film „Het geheim der dode stad" die de bezoeker in de prairie ver- plaatst. temidden van vuurgevecht en cowboy-galop. Daarna. in „Secret-Service" houdt Charlie Chan de bezoekers in span ning, wanneer hij in diverse moord- zaken licht brengt. Voor de liefhebber een spannend programma. VICTORIA ..Mildred Pierce" is een film, die niet zonder reden voorbehouden is voor volwassenen. Genoemde Mil dred, vertolkt door Joan Crawford, is moeder van een volwaSsen doch- tcr, die in alles er naar streeft zo- veel mogelijk plezier te hebben en daarbij de gevoelens van anderen niet ontziet, zelfs niet wanneer het haar moeder betreft. Moeder Mil dred is juist als moeder een enigs- zins slappe figuur, die van het begin af aan de opvoeding van haar doch- ter Veda verkeerd aanpakt, zodat een groot deel van de ellende, die in deze film voorkomt, haar eigen schuld is. Moeder en dochter, bei- den met merkwaardige karakters in een merkwaardige film, die begint en eindigt met dezelfde moord. Er wordt in deze film uitstekend spel gegeven. In het voorprogramma draait ac- tueel wereldnieuws. CINEMA AMERICAIN Fantasia De film ..Fantasia", Walt Disney's meest besproken werk, is een sa- menstel van acht kleinere filmpjes, waarin acht wereldbekende muziek- werken op een even originele als vreemdsoortige wiize tot het pu- bliek komen. In lijnen en kleuren en in de meeste gevallen in een lustig spel van fijn getekende figu ren, ontleend aan de dierenwereld en aan de mythologie. tracht de maker van deze unieke film de mu ziek te verduideli.iken, sterker te laten spreken. Men mag dan met deze methode, om muziek verteer baar te maken, ffeen vrede hebben, een feit is dat Disney het op een zeer kunstzinnige en voor een ieder, die wil zien en wil horen, verstaan- bare wiize heeft gedaan. Het is in alle opzichten een fris en origineel werk, dat zeker de aandacht ver- dient. Voor een uitvoeriger beschou- wina verwijzen wit de lezer naar ons blad van Woensdag j.l. Wii ver- melden slechts nog dat de directie van Cinema Americpin gemeend heeft, en daar deed zij goed aan. om de aandacht niet te veel af te leiden. van een voorprogramma voor deze film af te moeten zien en voorts dat deze film weliswaar voor 14-jarigen is goedgekeurd, doch zo- veel van het concentratie-vermogen vergt, dat tb jeugdige personen dit werk beter ongezien kunnen laten. hazen vangen. De Tesselschade school is de meest bloeiende open- bare school, die we hebben. Men snijde deze school niet het leven af. Spreker schorst dan de vergadering om de fracties gelegenheid te geven zich te beraden. Na een half uur schorsing, waar in de heer Sietsma c.s. vergeefse pogingen deed een tussenvoorstel te formuleren, kwam het voorstel van de commissie in stemming. Nadat het om elf uur met twaalf tegen negen stemmen was aangenomen, sloot de voorzitter met een woord van dank aan de raad voor de waardige wijze van behandeling de vergadering. Het eerste elftal speelt a.s. Zon dag 1 Nov. tegen TSCK, 's middags om 4.30 op het RK AFC terrein aan de Westerweg. Het tweede speelt tegen WSV 2 om 3.30 op het WSV-terreiil' in Wormer. De speel- sters van het tweede vertrekken met de trein van 2 uur 10 uit Alk maar naar Wormerveer. Vandaar met de bus verder, welke in Wor mer voor het WSV-terrein stopt. Het bestuur wenst jullie Zondag sportieve wedstrijden en overwin- ning toe. Doe jullie best, AOG, en brengt de puntjes mee. Ten raadhuize kwamen dezer da- gen op uitnodiging van burgemees- ter mr. dr. H. J. Wytema vertegen- woordigers van het Alkmaarse ver- enigingsleven in vergadering bijeen ter bespreking van het reeds eerder door de burgemeester* gelanceerde plan tot oprichting van een alge mene Bath-vereniging. Burgemeester Wytema, die de ver gadering leidde, gaf een uiteenzet- ting van zijn plan, dat beoogt de belangstelling van de Alkmaarse bevolking voor de uitwisseling met Bath te verbreden en veralgemenen. Daartoe zal z.i. een vereniging moeten komen, waarvan ieder indi- vidueel lid kan worden en die nadat een voorlopig comite de voor- bereidende werkzaamhedeu tot -een goed einde zal hebben gebracht een eigen bestuur zal kiezen, dat met de leden verder zal uitmaken, hoe het gestelde doel dient te wor den bereikt. Spreker stelde zich voor, dat deze vereniging dan be halve de uitwisseling ook de orga nisatie van cursussen in de Engelse taal ter hand zal nemen. Op een vraag, door een der aanwezigen ge steld, antwoordde burgemeester Wy tema, dat hij zijn plan ook met het bestaande Bath-comite besproken had; dit comite zal niet blijven be staan, doch geheel opgaan in de nieuwe Bath-vereniging. Na enige gedachtenwisseling werd besloten, dat de vertegenwoordigers der verenigingen de plannen in hun organisatie zouden bespreken; Over vier weken zal in een tweede bij- eenkomst een voorlopig werkcomite worden gevormd om het plan tot oprichting van de Bath-vereniging verder uit te werken. A.s. Zaterdag: HSVKolp. Boys 3 15; BergenRanders 3.00; Koe- dijk a—AFC c 3.00; HSB b—Ran- desr b 2.30; Alkm. Boys bAlcma- ria b 4.00; AFC bForesters a 3.30 Alkm. Boys cAlcmaria d 2.15; AFC c—-Alcmaria e 2.30. Zondag a.s.: Berdos aAFC a 1-30. Stand tot en met heden: Afd. A: Alkm. Boys a 5—10; HSV a 57; Alcmaria a 57; Kolp. Boys a 56; Bergen a 43; Berdos a 3 3; Vrone a 52; AFC a 63; Ran ders a 41. Afd. B: Alkm. Boys b 6—10; Alc maria c 69 Alcmaria b 58; AFC b 68; Foresters a 32; AFC c 52 Randers b 51; HSV b 10; Koe- dijk a 30. Afd. C: AFC d 48; Alkm. Boys c 34; Alcmaria d 34; Alcmaria e 4—2; AFC e 4—0. Berdos I—A.F.C. I Victor II—A.F.C. II A.F.C. Ill—Foresters II Alkmaar IIA.F.C. IV A.F.C. V—Alkmaar IV Junioren: A.F.C. a—U.S.V.U a Volendam bA.F.C. b Purmerend aA.F.C. c Adspiranten: A.F.C. aBerdos a A.F.C. cVitesse b A.F.C. e—A.F.C. d A.F.C. h—A.F.C. j Het eerste elftal gaat naar Ber dos. Wordt het een revanche van de bekerwedstrijden? Toont wat je waard bent. Het tweede en derde behoren te winnen. Het vierde gaat de laatste nederlaag weer goed ma ken. Het vijfde heeft ook kans op de voile winst. De junioren a en b moeten in de running blijven. De C's zorgen eens voor de voile buit. De adspiranten a en c krijgen Berdos en Vitesse. De overigen spelen tegen elkaar. Dat zal spannen. Succes! De P.P.C.-er. Zondag 7 Nov. zal op het kerkhof door de K.A.B. worden gebeden voor de overleden vrienden van de Beweging. Het is een mooie jaar- lijks terugkerende plechtigheid, waardoor we tonen, onze afgestor- ven vrienden niet te vergeten. Mo gen hun zielen de plaats van be- stemming hebben bereikt en het loon voor hun werk in ontvangst hebben genomen. Om dat te be- spoedigen bidden wij steeds voor hen, maar zeker tijdens het Aller- zielenlof in St. Barbara, op Zondag a.s. te 3 uur n.m. Vrienden, we rekenen op een grote opkomst. Vervolgens nen aansporing tot de besturen der vakafdelingen. Voor 8 Nov. verwachten we de opgaven van deelnemers aan de Studleda- gen te Bergen, uitgaande van de Kath. Actie, bij de penningmeester, Metiusstraat no.2. Gezamenlijke opgave en afrekening verlicht het werk der K.A., zodat aanbevolen wordt aan bovenstaand adres uw opgave te melden. K. J. B. HEILOO. Voor een goed be- zette zaal gaf de heer Stubenitsky zijn lezing over radar. Na een in- leiding over het principe, waarop deze vinding berust. ging spreker over tot de zaak zelf. Daar dit een zware stof is, werd het onderwerp min of meer aan de oppervlakte gehouden. Ook de kathode-straal- buis en de verschillende toenassin- gen van radar werden onder de loupe genomen. Toen we na het einde van deze leerzame avond naar huis gingen, was voor ons een tipje van de sluier opgelicht, die voor velen nog rond dit onderwerp hing.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2