Chapman Revercomb kreegtrekkenthuis a bonvrij Een schitterend voorbeeld van Katholieke Actie Discriminatie van Kat en Joodse ontheemden zal vervallen liSPl Van twee jonge Schotse arbeiders DERODEPAARDEN Hoe heeft Truman het gelapt Deweys vaagheid grondoorzaak van zijn nederlaag Nieuwe prijzen Bij de vliegramp van Prestwick Feest van St. Willibrord NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdog 6 November 1948 Ouderdomskwalen deden de Mallumse watermolen bij Eibergen in Maart van dit jaar gedeeltelijk instorten. Rijk, provincie, gemeente, Monumentenzorg en particulieren brachten de be- langrijke som bijeen, die voor een spoedig herstel van de molen nodig is. Nog dit jaar hoopt men de restauratie van het oude gebouw te voltooien. VOOR AANTAL ARTIKELEN AARDAPPELPRIJZEN BENEDEN KOSTPRIJS Tweede Kamerleden stellen vragen Oudstrijders uit de Boerenoorlog konden hun hart weer ophalen aan de heldendaden van 50-jaar geleden bij een reiinie van deelnemers aan de veldslagen van Matabele- en Masjonaland, die in Londen werd gehouden. Onder de aanwezigen was de 84-jarige majoor T. J. May (links), 2 meter lang, die als 80-jange vrijwillig dienst nam op een schip, dat tijdens de invasie mumtie naar de Normandische kust vervoerde. De Graaf van Athlone (rechts> die bij het 7e regiment huzaren in Matabeleland diende, liet zich deze gelegenheid om zijn oude strijdmakker te ontmoe- ten, niet ontnemen. Treinontsporing bij Veisen i Burgemeester d'Ailly Hoera! Bij onze broodbestelling Speelt nu alleen het geld een rol. We eten onze magen vol, Nu 't uit is met de bonnenkwelling. De distributie legt het loodje. Dank zij de hulp van Uncle Sam, Genieten we de boterham Eindelijk van een bonvrij broodje. En ied're huisvrouw zegt om strijd: „George Marshall is voor ons de beste. Want door zijn sympathieke geste Is bonnennood thans uit de tijd". Ook Truman, aan de ochtend-dis, Verklaarde nog voor enk'le dagen, Dat hem de zorg niet meer kan plagen Omdat ie voor de bakker is. T. GROOT-OFFICIER ORDE VAN ORANJE-NASSAU Duitse Katholieke Jongeren Gesneuveld in Indonesie Last van zenuwen? FEU I LLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald kVER zal worden. binnen- (Van onze correspondent) New York, 3 November 1948. OVER DE MERKWAARDIGSTE aller presidentsverkiezingen zal in de komende maanden nog heel wat geschreven Over de verkiezing van Truman zal de mening in sn buitenland wellicht verdeeld zijn. De voldoening overheerst hier, ook over iets anders! Dat is de zege, die de Democraat Matthew N. Neeley in de staat West Virginia be- haald heeft op Chapman Revercomb, de Republikeinse Senator, die in het thans beeindigde 80e Congres er met behulp van zijn politieke vrienden in geslaagd was het oorspronkelijke ont- werp op de immigratie der ontheemden in de V.S. tegen de wens van de meerderheid zodanig te wijzigen, dat er thans sterke discriminatie in wordt gemaakt tegen Katholieke en Joodse ontheemden. De overwinning van Neeley was beslissend. En de hoop is er door levendig geworden, dat het nieuwe Congres met bekwame spoed de Revercomb-act zal herroepen en de oor spronkelijke voorstellen van afgevaardigde Fellows, waarin tegen geen geloof of ras vooroordeel bestond, ervoor in de plaats zal aanvaarden. Dit zou de meest doeltreffende wijze zijn om met de mentaliteit van de groep-Revercomb af te rekenen. Revercomb staat nog een tweede rekening te wachten. De Ameri- kaanse posterijen zijn er nl. achter gekomen, dat de Senator gedurende de afgelopen maanden misbruik heeft gemaakt van zijn privileges als Senator om zijn officiele corres pondence als „dienst" ongefrankeerd te verzenden. Senator Revercomb heeft van dit privilege een kwistig gebruik gemaakt om propaganda- materiaal in verband met zijn eigen verkiezing in West-Virginia gratis te verzenden. Er bestaat geen moge- lijkheid om hem hiervoor op het matje te roepen. Maar wel heeft de PTT de bevoegdheid om de aldus ontdoken frankeringskosten op te eisen. Dat de Senator alsnog een gepeperde rekening voor zijn weinig geslaagde verkiezingscampagne zal ontvangen, staat derhalve vast. Er zal over deze merkwaardigste aller Amerikaanse verkiezingen in de komende maanden en jaren nog heel wat geschreven worden. De grote vraag de schuldvraag in het republikeinse kamp aan wie of wat de nederlaag is toe te schrijven; het triomfale ,,hoe heeft Truman dit gelapt?" in democratische kringen zbI uit en ter na behandeld wor den. In de eerste ogenblikken van deze uiterst onverwachte verkie- zingsuitslag, die wij voor het tele- visietoestel tot in de vroege uren van de ochtend hebben gevolgd, zouden wij de oorzaken van de overwinning der democraten als volgt willen formuleren: Van republikeinse Sijde was er priori een overmaat van optimisme te bespeuren. Men waande zich zo heel zeker van de overwinning. Deze stemming heeft ongetwijfeld er toe bijgedragen, dat een aanzien- lijk aantal republikeinen, in de me ning dat de partij veilig was, niet naar de stembus is gegaan. Boven- dien heeft „de nederlaag van Tru man, die al van te voren vaststond" zo immers stelden de Ameri kaanse bladen en de thans gediscre- diteerde experts op het gebied van de publieke opinie het voor er toe bijgedragen dat de sympathie van de grote menigte in grote mate voor de ..zwakkere" Truman werd gewonnen. Truman de hardnekkige Van nog groter belang bij deze beslissing is gebleken het karakter van de beide candidaten en dat van hun campagne. Truman, de hard nekkige, symbool van de „kleine man" die een taal spreekt waar- voor de gemiddelde Amerikaanse burger bijzonder vatbaar is. Dewey, de man op een afstand, de koel- zakelijke, berekende politicus en (ongetwijfeld bekwame) administra tor met wie Joe Doakes (de Ame rikaanse Jan Publiek) geen cVrtact heeft. Truman in zijn campagne roerde alle essentiele punten aan, waarbij zijn tijdgenoten ten nauwste betrokken zijn. Met de arbeiders sorak hij over de hoge kosten van het levensonderhoud; met de boeren discussieerde hij de noodzaak vo°r de regering om de subsidies aan de landbouw en veeteelt te handhaven. De arbeiders en, vooral, de boeren heeft hij daarmee in overweldigende mate voor zich gewonnen. De cam pagne van Dewey was mat. Wij hebben van hier al eerder gemeld dat iedereen uit Dewey's speeches precies kon afleiden wat hij er uit wilde afleiden. Deze vaagheid, waarin de Amerikaan een gebrek aan vertrouwen van Dewey in het volk heeft gevoeld en waardoor men van de weeromstuit enigszins wan- trouwig tegenover Dewey's bedoelm een is geworden, is de grondoor zaak van de nederlaag der republi De onverwachte overwinning maakt Truman nog niet tot een groot staatsman. Hij is en blijft een poli ticus en kan geen aanspraak maken op de naam staatsman of leider. Daarvoor mist hij de geniale gaven van zijn grote voorganger Franklin D. Roosevelt. Maar het moedige gevecht van deze 64-jarige ex-sena tor en vice-president, die slechts door de dood van Roosevelt geroe- pen werd het hoogste ambt in de staat te vervullen, heeft een geheel nieuwe en sterkere basis geschapen voor de Amerikaanse politiek in de zo uiterst belangrijke jaren die voor ons liggen. Niet langer gebonden Tot dusver is Truman met handen en voeten gebonden geweest door een onwillig Congres. waarin de republikeinse meerderheid in het afgelopen jaar met het oog op deze verkiezingen alles in het werjr heeft gesteld om de Demo cratische Partij^ de doodsteek te geven. Laat men niet vergeten, dat het dit in meerderheid republikeins Congres is geweest. dat de plannen voor de bouw van het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in New York tot het uiterste heeft gesabo- teerd dat met man en macht ge- tracht heeft te beknibbelen wat er op de begroting van het Marshall- plan te beknibbelen viel en daar mee het plan zelf in gevaar bracht, tot toenemende succesen van de Russen tenslotte aanleiding gaven tot een radicale ommezwaai. Het was Dewey geweest, die in zijn verkiezingscampagne de nadruk heeft gelegd op de eenheid waar- naar het Amerikaanse volk moest streven. Zij is thans, tengevolge van de verkiezingsresultaten, door Tru man verkregen. Met een democra tische meerderheid in b^ide huizen an het Congres behoeft hij in de komende jaren voor republikeinse obstructie niet te vrezen. Alt.hans, wanneer de leiders van de Demo cratische Partij er in slagen de gapingen in hun gelederen te slui- ten en in tact te houden. De verkie- zingscijfers van de staat New York hebben ondubbelzinnig bewezen welk een groot gevaar Henry Wal lace in het industriele Oosten des lands betekent. Niet, dat hij zelf ook maar enige kans heeft gehad gekozen te worden. Maar de staat New York was in zijn geheel naar de democraten overgegaan, indien Wallace niet een behoorlijke hap uit Truman's linkervleugel had afge- knaagd. Nu behaalden de republi keinen de minderheidspartij een overwinning, die alle 47 stem- men in het college van kiesmannen opleverde. In het Zuiden heeft de Democratische Partij evenzeer on- dervonden hoezeer de afvallige de mocraten van Strom Thurmond haar afbreuk deden. Indien de eenheid gehandhaafd blijft, doet er zich het vooral voor Europa zo geruststellende verschiet voor, dat de binnenlandse en buitenlandse politiek der Ver enigde Staten niet langer door een nationale partijstrijd wordt ver- zwakt. En in de huidige cntieke phase van internationale verhoudin gen in onze maatschappij is er drin gend behoefte aan een eensgez nde en resolute politiek der Verenigde Staten. Daarvan kan slechts een stabiliserende en heilzame invloed uitgaan. Met ingang van 8 November a.s. (Maandag) zullen de volgende pri.i- zen voor een aantal artikelen gel- den: Melk en uit melk vervaardigde producten 1 cent lager. Boter 23 cent per half pond hoger. Fricandeau en magere lappen f 3.40 per kg. Carbonade f 3.20 per kg. Vers vet en mager spek en vette lappen f 2.60 per kg. Poulet en gehakt f 2.20 per kg. Poten en fctaarten f 1.20 per kg. Rauw vet f 2.60 per kg. De prijzen van vleeswaren. waarin varkensvlees is verwerkt. gaan dienovereenkomstig in prijs om- hoog. Maximumprijzen voor huishoudjam stijgen met 5 cent. Suker (kristal) f 0.75 per kg. Suiker (basterd) f0.77 per kg. Artikelen waarin suiker verwerkt wordt, stijgen eveneens overeen- komstig in prijs. Brood, met a-bloem gebakken, per 800 gram 4 cent hoger (dit is brood van gewone samenstelling). Maximumprijs chocoladeproducten (ongevuld en gevuld) en strooisel 1 cent per 100 gram hoger. Chocoladerepen prijs. onveranderd in Blijkens het Voorlopig uur Gistermiddag omstreeks 12 ontspoorde nabij het station IJmui- den-Oost de locomotief van een goederentrein, die onderweg was naar de Hoogovens. De ontsporing gebeurde vlak na een wissel. De rails werden over een lengte van tientallen meters vernield. Het spoorwegverkeer moest over enkel spoor rijden. De oorzaak is onbe- kend. Het treinverkeer had geruime tijd vertraging. N Een grote verrassing wachtte gisterenmiddag om 12 uur burge meester d'Ailly van de hoofdstad, toen hy bezoek kreeg van de Com- missaris der Koningin, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, die hem in de met bloemen en groen versierde raadszaal van het Am- sterdamse stadhuis mededeling deed, dat het H.M. de Koningin had behaagd hem te benoemen tot Groot-Officier in de Orde van Oranje-Nassau. De raadszaal was geheel gevuld met genodigden, waaronder ook de echtgenote en de kinderen van de burgemeester. Voorts de leden van het College van B. en W., de leden van de Raad en hoofden van ge- meentelijke takken van dienst. Baron de Vos van Steenwijk hield een hartelijke toespraak tot de bur gemeester en wees er op, dat deze hoge onderscheiding ook de bedoe- ling had het College van B. en W., de raad, de ambtenaren en de poll- tie te eren, alsmede de gehele be- volking, die, naar de commissans zeide, geholpcn heeft voor u deze onderscheiding te verdienen. Want de bevolking heeft in de feestweek haar gevoelens op zo waardige wijze weten te vertolken. De Commissaris betrok in de hulde ook mevr. d'Ailly, die haar man zo vaak moet missen bij het vervullen van zijn representative taak, terwijl zijn kinderen hem nog vaker moaten missen. Baron de vos van Steenwijk dankte mevrouw d'Ailly en de kinderen voor het feit. dat zij hun man en vader, die wij ook zo nodig hebben, met ons wil len delen. Burgemeester d'Ailly, die zeide nog nooit zo onvoorbereid te zijn geweest, sprak een woord van dank en uitte zijn vreugde over de een heid en eensgezindheid, waartoe oe stad zich tijdens de achter ons lig gende feesten had opgewerkt. het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over de landbouwbegroting 1949, hebben verschillende leden de aandacht ge- vestigd op de onrust onder de aard- appelverbouwers in verband met de groter wordende afzetmoeilijkheden en de dalende prijzen. Goede con- sumptie-aardappelen worden nu al verkocht beneden kostprijs, terwijl ook het pootgoed sterk in prijs is gezakt. Er doet zich ook reeds een overproductie van uien voor en daarom zien deze leden met belang- stelling een uiteenzetting van het standpunt van de minister te ge- moet. Vele leden vroegen om een over- zicht in zake de mate, waarin onze landbouw kan voorzien in de voed- selbehoefte van het eigen volk. On- gerustheid gaf men er over te ken- nen. dat ook de teeltregeling voor de tuinbouw zou worden losgelaten hetgeen volgens hen tot chaotische toestanden zou leiden. Dit zou de bestaanszekerhed van de werkers in de tuinbouw in groot gevaar bren- gen. De ongerustheid is verergerd door het besluit van de minister t. o.v. het bloembollenbedrijf. Tegen het advies van het gehele georgani- seerde bedrijfsleven in en zonder dat er volgens deze leden enig wer- kelijk belang mee gediend was. heeft de teclt van hyacinthen vrij- gegeven. Vele leden vroegen wanneer de indicning van het ontwerp ener nieuwe pachtwet kan worden te ge- moet gezien. Voorts werd aange- drongen op een reconstructieplan en voortvarende maatregelen tot her stel van onze vissersvloot. De Nijmeegse studenten legden reeds geruime tijd geleden cdhtact met Duitse studenten aan de uni- versiteiten in Rijnland en Westfalen. Als gevolg hiervan zijn enige stu denten op het ogenblik te Nijmegen. De leider van het jonge katholieke boerencentrum te De Steeg, de oud- •Nijmegenaar Theo van der Steen, heeft thans verbinding met de ka tholieke jeugdbeweging in Duits- land. Een veertigtal jonge katho lieke meisjes en jongens uit deze jeugdbeweging bevinden zich in Nederland, anderen zullen nog vol- gen. In het Jonge Boerencentrum te De Steeg zullen ontwikkelingsavon- den voor hen georganiseerd wor den. De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwe- zen de navolgende verliezen zijn ge- rapporteerd: Koninklijke Landmacht: Sold. Y. W. Dijk uit Lemsterland Overleden 26 October 1948 t.g.v oorlogsverwonding. Sold. H. J. Altenburg uit St. Nico- laasga. Overleden 23 October 1948 t.g.v. oorlogsverwonding. Sold G. J. Meyerink uit Vriezen veen. Gesneuveld 30 October 1948 Korp. B. J. Nijhof uit Gorssel. Ge sneuveid 30 October 1948. Sold. W. F. B. Nijsen uit Duiven (Gld.) Gesneuveld 30 October 1948 Sold. G. A. Welle uit Renkum Gesneuveld 30 October 1948. Sold. A. Rijken, uit Bennekom (gem. Ede). Gesneuveld 30 October 1948. Koninklijk Ned. Ind. Leger: Geen verliezen. Koninklijke Marine: Geen verliezen. CR ZIJN schrijnende bijzonder- heden bekend geworden over de laatste uren van de slachtof- fers van het K-L.M.-vliegtuig Nijmegen", dat bij Prestwick zo vreselijk verongelukte. Bij- zcnderheden, die bereids aanlei ding gaven tot het stellen van vragen door een Kamerlid, die o.a. aan de minister van Water- staat gevraagd heeft, of hij niet van mening is, dat wat twee Schotse mijnwerkers in de laat ste uren in het bijzonder voor twee katholieke slachtoffers, de stewardess Elsie Fey uit Til- burg en de steward Henk van Overbeek uit Breda hebben ge- daan, de hoogste waardering verdiende van het Nederlandse volk. Wie waren zij? De zonen van een oude arbeider Devlin, John en Peter, twee van de negen kinderen van deze oude Schot Zij zagen, even na middernacht het ongeluk als het ware gebeu- ren en renden erheen, toen het vliegtuig buiten het dorp bij een boomgaard neerkwam. Zij von- den twee slachtoffers, die reeds uit het staartstuk gehaald wa ren: Elsie Fey en Henk van Overbeek. Zij hebben aan vader Fey en een kapelaan uit Til- burg, die Doriderdags dadelijk per vliegtuig naar Prestwick waren vertrokken, onopgesmukt hun verhaal van hun prachtig werk van Katholieke Actie ge- daan. John Devlin boog zich over het meisie heen en vroeg ^taar naam. Alice Faye, verstond hij, en hij dacht aan een filmster, zich verwonderend, dat deze zich in dit vliegtuig had bevon- den. Toen bleek het anders te ziin. Ze was Elsie Fey, de ste wardess en zij vroeg om een priester. Elsie kon aanvankelijk vrp duidelijk spreken. ze kon slik- Izcu pm, i°ts zien. Enhele tTiijn- w^rkers brachten drinken in een kannetje of thermosfles. Uit handholte liet hit haar drinken Plotselinn vroeg zij: Mijn handen zijn toch niet verbrand? In orde, sprak John. (Zi; had geen handen meer, pijn moet ze dus nauwelijks gevoeld hebben). Bent U katholiek? vroeg John weer. Ja, was haar antwoord. Ik zal voor u bidden, zei John, en hij begon het Weesge- groet te bidden, terstond. Hij bad door. Bent u priester? vroeg na een poosje Elsie. Neen, maar ik ben zelf ook katholiek. Kunt U iets zien Een klein beetje. Ik heb het zo koud. Intussen waren er meer dor- pelingen op het terrein van de ramp gekomen. Edward Milli- ken, de herbergier, Hep rond met een fles cognac, en kwam ook bij Elsie. John vroeg of ze brandy lustte. Ja, was het antwoord. Mil- liken goot iets tussen haar lip- pen. Doet het U goed? Ze knikte zwakjes. Ik heb het zo koud, herhaalde ze telkens, en waar blijven toch de dokter en de priesterJohn ontweek het antwoord. er moest lang ge- wacht worden, want de ambu lances moesten over kwalijke wegaetjes van minstens een uur ver komen. Steeds maar weer vroeg Elsie om een priester, dan weer naar een dokter. Ze bleef volkomen holder, werd echter onrustiger en huiverig. John maakte met enkele omstanders een soort scherm van jassen en takken naast haar, om bescherming te bieden tegen de vochtige wind en de vonkenregen uit de bran- dende mine. Later kreeg hij de overjas van zijn broer Peter, om haar mee te bedekken. Telkens knielde hij neer en bad voort aan-zijn rozenkrans. Deze hele scene, met korte woorden en lange stilten, duurde meer dan twee uur, zo vervolgt het ver haal, dat we ontlenen aan ,,de Linie". Toen kwamen eindelijk de Rode Kruis-wagens. Peter Devlin intussen had zich bezig gehouden met de jonge Henk van Overbeek, die enkele meters verder lag, eveneens ernstig gewond. Ook tussen hen werd een langzame dialoog ge- voerd. Bent U katholiek? vroeg Henk. Jo. Bid U dan een Akte van Berouw voor me. Peter bad voor. Daarna nam hij zijn rozenkrans, gaf Henk het kruisje ervan tussen zijn vingers (deze hield het kramp Toen enige tijd geleden de stad Utrecht aan St. Willibrord, ..de Apostel van Nederland", eer bewees en zijn standbeeld midden in dit Sticht plaatste, omgeven door de grootle contouren van de Dom en de wetenschappelijke hallen der Universiteit, had men eindelijk, na twaalf eeuwen, een plicht volbracht van eenvoudige rechtvaardigheid. Want Sint Willibrordus, wiens feest wij telken jare op 7 November vieren en wiens naam onafscheide- lijk verbonden is aan de geloofs- verbreiding in de Ldge Landen, is behalve Apostel in het voor hem onbekende wereldlijk rijk van zijn Meester tevens de voorloper ge weest van een bdschaving; die door het Christendom gevestigd werd in deze zelfde Lage Landen. Zijn in vloed en daardoor de invloed van het Christendom op de levenswijze van Franken en Friezen heeft er zoveel toe bijgedragen, dat dit ene standbeeld daar in zijn eerste stand- plaats ook daarvan een erkenning mocht zijn. Zijn leven hier is niet anders ge weest als dat van iedere pionier, die naar voor hem totaal onbekende streken trekt, zij het, dat naast zijn hunker naar de horizon, die voort- durend wijkt. waar men aan land gaat. de grote hunker naar het ver- breiden van Gods Rijk zijn leven bestemming gaf. En zoals iedere pionier nauwelijks voor zichzelf de resultaten van zijn werk aanschouwt, doch alleen maar de toekomst voor de zijnen naar zijn hand wil richten, zo was ook de Apostel Willibrord de grote. luisterrijke voorloper van al die mannen en vrouwen, die door het Christendom in de Lage Landen hun roeping hebben leren kennen. Historisch bezien is de komst van St. Willibrord daar op dat verlaten strand van Katwijk een wonderlijke bestiering van God zelf geweest. De Lage Landen zouden natuurlijk later evengoed met dit Christendom in aanraking zijn gekomen, maar dat dit toen reeds mocht gebeuren, dat juist is de grondslag geworden voor een vaderlandse geschiedenis,die versierd is met de bekende en on bekende heldendaden van grote mannen. 7 November is daarom een feest. dat nationaal bezien, groot moet zijn en aantrekkelijk voor iedere christen en vaderlander. Mijnhardt's Zen uwtabletten helpen U er overheen. (Advertentie) achtig vast, al de uren door) en begon zachtjes te bidden. De tijd viel zeer lang, een pijnlijk wachten op dokter en priester ook hier. Herhaaldelijk fluister- de Henk: zeg aan mijn vader en moeder dat ik een kwajongen geweest ben, en dat ik er spijt van hebDan baden zij weer samen. (De rozenkrans heeft Peter Devlin aan tcapelaan Van Esch meegegeven, om aan de ouders van Henk te overhandigen). Na een goede twee uur kwa men de auto's. De vijf overle- venden moesten toen ongeveer 100 a 150 wet naar de straatweg gedragen worden. Onderweg hebben John en Peter nog eens nadrukkelijk aan de artsen ge vraagd om voor hun twee ge- loofsgenoten een priester te waarschuwen. Helaas heeft men hier niet aan voldaan. Enkele uren later zijn beiden gestorven, ieder in een ander hospitaal Milliken, de herbergier, wens- te niets betaald te zien. Alles on the house' (voor onze re kening) geweest. Buiten aan de auto kwam de vader van de jongens Devlin, een oude werk- man. Hij drukte de heer Feij lang de hand en sprak hem aan- grijpend toe. Toen hij vaarwel zei, beloofde hij de komende Zondag met zijn negen kinderen de Communie te zullen opdra- gen voor Elsie en Henk. Waarom een schitterend voor beeld van Katholieke Actie? Omdat er zo duidelijk uitspreekt he gevoel van gemeenschap in de strijdende kerk. Heel dood- gewoon en eenvoudig maar. en toch zo stralend. Omdathet een levend getuigenis is van men- sen. die honderd procent kat^n- liek zijn. En dat is de levende Katholieke Actie, waartoe ieder Katholiek verplicht is! dro- 13 „Waar is Wilier nu? vroeg hij. ,.Ik moet hem hebben. voor hij nog meer onheil kan stichten. ..Wees maar niet bang, vandaag zal hij niks meer kunnen uithalen' antwoordde Jorgen. Hij voelde zich allesbehalve op z'n gemak, hij be- greep volkomen dat Ole ook kwaad moest zijn op hem. Ole vroeg wat hij bedoelde; maar Mikkel was Jorgen voor. ..Jorgen heeft gelijk", zei hij. ,.Je moet maar niet verder vragen, doch je kunt gerust zijn. Voorlopig zullen we geen last van Wilier hebben. Laten we liever zien Junker tot bedaren te brengen, als we kunnen". Ole keek de mannen aan en be- greep dat het beter was, niet ver der aan te dringen. Hij moest al zijn aandacht op Junker concentre- ren. zelfs al was er weinig hoop, het kwaad te herstellen. Het zweet stond Junker op de hals, Jorgen kwam met een zachte lap om hem af te wrijven. Ole wilde helpen, maar Bente zei hem, even te wach- ten. „Ik"" geloof dat het beter is dat Junker je niet meer ziet voor je je costuum aan hebt", zei ze. ,.Ga naar binnen om je te verkledei., dan zullen wij intussen proberen of we Junker gerust kunnen stel len". Even voelde Ole zich pijnlijk ge- troffen, maar hij trok zich dadelijk terug. Bente kende Junker 't best, hij moest haar laten begaan. Een ogenblik bleef hij staan luisteren Bente had Jorgen en Mikkel weg- gestuurd; nooit had Ole iemand zo tegen een paard horen praten. Bente dacht bepaald dat hij ook weg was en dat ze alleen was met Junker. Ze praatte tegen hem als tegen .een lieve vriend. of eerder als tegen haar kind, ze gaf hem de liefste naampjes en zei telkens weer dat hij niet bang moest zijn, terwijl ze gelijktijdig een gebed op- zond tot God. Ze sprak van haar hoop, haar verwachtingen en men Ole/kon de woorden met on- derscheiden, maar hij begreep dat Bente heel haar hart vodr Junker uitstortte. „Denk er om dat_ ik op ie reken, m'n <?igen jongen, fluis- terde ze. ..Je moet het geluk voor me veroveren. Ik heb niemand an ders in de hele wereld om me te helpen als jou. Ik heb alleen jou, m'n eigen lieve, Rode Paard. Zacht sloop Ole weg en gmg naar een kamer aan de voorkant om ziin pikeurscostuum aan te treKKen Toen hij Junker het eerste ,°§eri? blik zag en hoorde wat er gebeura was voelde hij zich verlamd van wanhoop. Hij wist hoe ontzettend. veel zulk een schnk voor een paard als Junker betekende, de kans om de wedstrijd te winnen leek hem vervlogen. Nu echter wekten Ben- te's ijver en haar vaste geloof inieu we hoop in hem en overdacht hu onder het aankleden nog eens weer de kansen der verschillende »paar- den. Bij het zien werken van a< andere paarden was zijn vertrou wen in Junker nog toegenomen. In totaal namen elf paarden aan de wedrennen deel. Als eerste la- voriet werd Tsaar genoemd een groot, zwart paard, onregelmatig en grof van bouw. Ole had hem niet op voile kracht gezien, maar hij begreep dat het een enorm sterk dier was. Het wierp de benen goea uit en nam lange passen. maar zn draf was slingerend en het beheer- ste zijn bewegingen met, wat Jun ker juist kenmerkte. Het was geen mooi paard. en het liep evenmin m<De tweede favoriet was Pierrot, een mooi, klein, bruin paard. Ole had de trainer Zaterdagochtend met Pierrot zien werken en hij moest toegeven, dat het paard goed draafde en ongetwijfeld een gevaar- lijk tegenstander was. Nummer drie van de erkende fa- vorieten was Hassan, een bruHre Walachijer, hoog op de benen, met een verwonderlijk lange hals. Has san liep prachtig en werd gereden door Peter Markmann. een van de beste pikeurs van de baan. Hassan had dit seizoen nog geen enkele wedren gewonnen, maar Ole wist dat Markmann de gewoonte had zijn paarden in te houden en ze als het ware te verbergen tot de grote dag. Over het algemeen sloeg men Hassan niet even hoog aan als Pierrot en Tsaar, doch gedurende de laatste dagen was men tot de erkenning gekomen, dat Hassans kansen sterk gestegen waren. Ole had hem slechts even gezien op baan; maar het leek hem toe dat Hasian Junker's gevaarlijkste te genstander was. Behalve deze drie noemde men ook een grijze hengst, Triomf Wel is waar had deze geen enkel bij- zonder record op zijn naam staan, maar hij werd gereden door een van de beste en meest populaire pikeurs. In de kranten was weimg ge schreven over Junker.maar de ge- heimzinnigheid. waarin het paard gehuld was. had een zekere be- langstelling voor hem doen ont- staan. Ervaren bezoekers der wed: rennen wisten ook. dat de stoeteru van Enekaer er slag van had de snelheid van zijn paarden tot een bepaalde hoogte op te voeren, (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3