BEURS FINANCIeN 1 IIf^ DE REORGANISATIE VAN HET OPENBAAR L. 0. w R.K. VERPLEGINGSFO ANTWOORDT HET A. A. Z. A. v.. ALKMAAR OMSTREKEN Selectie //kop"-school de beste oplossing Socialisten en Communisten voor handhaving standenschool J tt/m IdI J mill |!\c=) Ernstig verkeers- ongeval RAADSOVERZICHT V Ants-lawaai campagne Geef geen signaal, Houd liever in!! Biljartclub bestaat 5 jaar Zetfoutduiveltje Onze agenda SCHOLA PUBLICA PIERRE PALLA solist op het H.O.V.- concert De vacature in de Raad KOERSEN VAN AMSTERDAM VAN 9 NOVEMBER 1948 SCHOLA PUBLICA 3 BEKROMPENHEID VAN HET KATHOLICISME? PUBERTEIT Herdenking K.J.M.V. R.K. Harmonie Sint Caecilia Onder kaf gestikt NACO-CHAUFFEUR SLACHTOFFER VELDMAARSCHALK MONTGOMERY Voor besprekingen in Den Haag De ORGANISATIE van 't O.L.O., welke na twee jaar voorberei- ding en veel vergaderingen, nu ein- delijk tot stand zal komen, was het onderwerp van het eerste debat-in- grote-stjjl, dat de raad na de be- vrijding heeft bezig gehouden vijf uur lang. Het was voor buitenstaanders geen gemakkelijke materie en ook vele raadsleden zullen moeite ge- gehad hebben zich in deze niev alledaagse stof in te werken. Voor de zeven leden der bijzondere raads commissie ad hoc betekende dit debat en het resultaat ervan het einddoel van een lange reis via 21 vergaderingen m6t of zonder be- langhebbenden en via een on- derzoek in loco, in Almelo en in Leeuwarden, waar vdor- en tegen- standers van de door de commissie voorgestelde methode het systeem van hun keuze konden toetsen aan de practische ervaring. VOOROP STOND, dat de organi- satie van het O.L.O. in zijn hui- dige vorm niet bevredigde; deze stelling is meer dan twee jaar lang uit den treure herhaald. Reeds tij- dens het wethouderschap van de heer Hoytink kwam de wens naar voren de organisatie van het OLO voor het schooljaar 1947/'48 onder de ogen te zien. In de vergadering van de Com missie van Bijstand voor het LO werd een zo spoedig mogelijk aan de orde stellen van de kwestie toe- gezegd. De ziekte van mr Koelma was de oorzaak. dat de organisatie voor het schooljaar '47/'48 niet haar beslag kon krijgen. Bij de behande- ling van de begroting 1948 in Juli van het vorig jaar herinnerde de heer Hoytink aan de door hem tij- dens zijn wethouderschap gedane toezegging, dat deze materie met de grootste spoed zou worden be- keken en achtte hij het tijdstip ge- komen om deze zaak met ernst ter hand te nemen. Geluiden, als zou de reorganisa- tie van het OLO niet urgent zijn, of als zou de bestaande toestand w£l bevredigend zijn, werden daar op niet vernomen. Aangenomen mocht dus worden, dat de reorga- nisatie gewenst, ja noodzakelijk werd geacht ook in de kringen van het onderwijs, waarmede de toenmalige wethouder van onder wijs geregeld contact onderhield. WELKE DE eigenlijke bezwaren tegen de bestaande organisa tie waren, bleek niet duideli.ik uit het rapport van de commissie; wel- licht veronderstelde deze, dat ze al- gemeen bekend mochten worden geacht. Uit het raadsdebat echter kwamen de volgende_ bezwaren naar voren; 1. de opleidingsschool aan de Oudegracht wordt als een standenschool beschouwd; wat met wegneemt, dat men algemeen voor het onderwijs aan deze school grote waardering heeft; 2. deze opleidings school onttrok leerlingen aan de eerste klas der andere vijf open- bare lagere scholen, die soms moeite hadden een behoorlijke eerste klas te vormen. Dit is ook de mening van de afdeling Alkmaar van de NOV; 3 men maakte er bezwaar tegen, dat de leerlingen reeds van jongsaf met overvloedig huiswerk werden klaargestoomd voor t MO; 4. tenslotte waren er van hoger- hand gedeelde bezwaren tegen de brugklasse aan de school voor VG LO; ook al weer niet. omdat het onderwijs aan deze school met goed zou zijn. Ook daarvoor was er niets dan lof De VGLO-school echter is bedoeld als gewone lagere school met eindonderwijs voor leerlingen, die voor het maatschappelijk leven nog wat meer practische kenms willen opdoen. Het is geen ULO- school en zij is niet bedoeld als op leidingsschool. De brugklasse aan deze school paste niet in haar na tuurlijke groei en werd daar dan ook niet op haar plaats geacht. Deze brugklasse kon ook m zekere zin overbodig geacht worden, omdat de Tesselschadeschool reeds de gele- genheid bood tot opleidmg voor MO. i JEN D.W.Z. GEMEENTEBE- M stuur, onderwijzers en ouders wilde iets anders en natuur- lijk iets beters. In zijn in Juli '47 gehouden be- grotingsrede noemde de heer Hoy tink de opleidingsschool een sta-m de-weg voor de goede organisatie van het LO; aan de ene kant een grote toeloop naar de Tesselschade school. aan de andere kant een te- kort aan leerlingen op andere scho len. Tal van ouders aldus des tijds de heer Hoytink beslissen reeds op de vijfjarige leeftijd van hun kind, dat het hoger onderwijs zal gaan volgen, hetgeen verkeerd is zowel voor ouders als voor kin- deren. De heer Hoytink wees op niet-denkbeeldige gevaar, dat deze school een standenschool zou wor den Hij verklaarde zich voorstan der'van zes scholen met hetzelfde leerplan, die alle voorbereiden voor het middelbaar onderwijs, ofwel: vjjf scholen met hetzelfde leer plan, waar in de 4e of 5e klas aan de hand van de rapporten wordt uitgemaakt, of de kinderen verdere opleiding zullen volgen of niet. Spreker had er geen be zwaar tegen, dat de Tesselschade school die een- of tweejarige op leiding zou houden, doch wel te gen handhaving van de Tessel schadeschool in zijn huidige vorm. DAT WAS duidelijke taal, die zo wel de raad als de onderwijzers de richting aanwees in welke de n.a.v. dit begrotingsdebat uit alle fracties gevormde commissie ad hoc de organisatie van het OLO voor de toekomst zou gaan zoeken. Uit de raad kwamen toen geen bezwaren tegen deze in het voor- uitzicht gestelde oplossing en de NOV. die toen dus ook al wist, wat er te verwachten was, liet zich evenmin horen. Op de 7e Januari van dit jaar gehouden bijeenkomst van de commissie met belangheb- benden sprak de NOV zich tegen het ontwerp der commissie uit; om dat zij reeds daags tevoren in een vergadering haar standpunt had be- paald, was vruchtbare discussie uit- gesloten. Eerst toen het rapport der commissie verschenen was, kwam de NOV met haar adres. Als zij op haar qui-vive geweest was, had zij direct haar standpunt bij de com missie te berde kunnen brengen; haar bij monde van de heer Sietsma ge&ite klacht, dat zij vo6r de sa- menstelling van het ontwerp „stem in de materie had moeten hebben", waarmee wel bedoeld zal zijn: over de kwestie gehoord had willen wor den komt ons dan ook niet juist voor. IJ STELLEN dus vast, dat er reorganisatie van het OLO moest komen. De raad gaf door een commissie ad hoc te benoemen, blijk ook op dit standpunt te staan. Voorts kon men verwachten in welke richting de reorganisatie ge- zocht zou worden. Dat de commissie niet als deskun- dig kan wordeif beschouwd, .zoals van zekere zijde gei'nsinueerd werd daarvan is het tegendeel wel ge- bleken tijdens het debat, waarin de heer Hoytink rapporteur der commissie die al twintig jaar meeloopt in de onderwijsorganisatie blijk gaf de stof volkomen te be- heersen. Ook de voorzitter der com missie, wethouder van Slingerland, en de heer de Wilde, die wij toch als de onderwijsspecialist van de P.v.d.A. mogen beschouwen, hiel- den een goed gefundeerd en uit - stekend geargumenteerd pleidooi voor het plan der commissie. HET PLAN der commissie biedt verschillende voordelen boven de huidige organisatie. Het grootste voordeel van alle zijden erkend is, dat de beslissing over de ver dere studierichting van het kind van de zesjarige naar de tienjarige leef- tijd wordt verschoven. Dit is in het belang, zowel van het kind, dat ver- der gaat studeren, als in dat van de overige leerlingen, die dan niet noodgedwongen mee-„genieten". zo als de heer de Wilde het juist ty- peerde. van het klaarstomen voor de HBS. Een ander voordeel is. dat het gevaar, dat de eerste klassen der scholen ontvolkt worden, verdwijnt. De VGLO-school, die eindonderwijs beoogt, kan voorts. als de brug klasse. die hier organisatorisch met thuishoort, daar verdwijnt. volledig haar eieen karakter herkri.ieen. De selectiekopschool zal tenslotte niet het karakter krijgen van een stan- den school zoals thans de Tessel schadeschool. Alle leerlingen. die in de eerste vier klassen van de ande re scholen blijk hebben gegeven ge- schikt te zijn voor MO, kunnen tot deze kopschool worden toegelaten. Het onderwijs is immers, zoals de heer Hoytink puntig opmerkte, m deze progressieve tijd geen kwestie meer van geld, maar van verstand. Dat juist de communistische en socialistische raadsleden ge- steund door de voorzitter zich voor handhaving van de standen school uitspraken, is iets, wat men van die zijde niet had mogen ver wachten, Heus, het voorstel van de commissie was zo gek nog niet en wij vermoeden, dat het door de meerderheid van de ouders en on derwijzers, om van de leerlingen maar niet te spreken, zeer accep- tabel gevonden wordt. VAN EEN oppositie mag men ver wachten, dat zij met betere voorstellen komt, doch zij bleef in gebreke. Wij konden ons niet aan de indruk onttrekken, dat de oppo sitie tegen het voorstel der commis sie meer weg had van obstructie. De P.v.d.A., wier onderwijsspecia- list, de heer de Wilde, met voile overtuiging het standpunt der com missie verdedigde, moest het aan de heer Sietsma overlaten, haar standpunt naar voren te brengen Het was een lang en ietwat ver- ward betoog, dat niet in een vast omlijnd tegenvoorstel resulteerde. De heer Sietsma gaf toe, dat de beslissing ten aanzien van de ver dere studie-richting op tienjarige leeftijd beter was dan op zesjarige. Doorslaande argumenten tegen het voorstel der commissie had hij niet. De klachten over geforceerd tempo zullen bij twee-jarige opleiding toe- nemen, vond de heer Sietsma. Wij begrijpen dat niet; dit geforceerd tempo zal tot twee jaar beperkt worden, terwijl het nu voor zes klassen geldt. Overigens lijkt het ons beter, dat voor die opleiding twee jaar genomen wordt, dan een jaar, zoals aan tal van zesklassige scholen, openbare zowel als bijzon dere in Alkmaar en omgeving, die na zes jaar leerlingen afleveren aan het MO, na alleen in de 6e klas speciale aandacht aan de betrok- ken leerlingen te hebben besteed. De heer Sietsma was het is van hem begrijpelijk geporteerd voor het systeem-Leeuwarden. waar de twintig openbare lagere scholen na zes jaar hun leerlingen voor verdere opleiding afleveren aan een centrale 7e klas; een zevenjarige schoolperiode dus. Wij nemen graag aan, dat dit systeem in Leeuwarden voldoet, maar daarom is het nog niet te prefereren voor Alkmaar met zijn vijf openbare lagere scho len, waar men niets voelt voor een zevenjarige schoolperiode. Neen, dan lijkt ons het systeem- Almelo eerder geschikt ter navol- ging. Almelo telt acht openbare la gere scholen en heeft al sinds 1932 een selectiekopschool (zoals de com missie ook voor Alkmaar voorsteltl die schitterende resultaten afwerpt. Daar blijkt, dat een schoolperiode van 7 jaar, zoals in Leeuwarden, niet nodig is om de leerlingen voor het MO op te leiden. De heer Siet sma wilde dan die 7e klas als brug klasse aan de VGLO-school verbin- den. waar ze, zoals wij reeds be- tlgen, organisatorisch niet thuis hoort. Wij betwijfelen, of deze oplossing een schoolperiode van 7 jaar door de ouders in Alkmaar geprefe- reerd zou worden boven een door de commissie voorgestelde tweejari ge selectiekopschool. Als de heer Sietsma c.s. zo over- tuigd was van de superioriteit van 't door hem gesuggereerde systeem, waarom kwam hij dan niet met n voorstel in die geest, wellicht. om dat dit voorstel practisch weinig zou veranderen aan de huidige or ganisatie, die nog dit voordeel heeft dat een zesjarige opleiding moge lijk is, terwijl zijn suggestie voor alle leerlingen een zevenjarige op leiding zou betekenen? Vreesde hij wellicht, dat juist dan vertrek van leerlingen van de openbare scholen naar de bijzondere, b.v. christelijke, gestimuleerd zou worden, waarvoor bij het thans voorgestelde systeem geen aanleiding bestaat? TENSLOTTE verklaarde de heer Sietsma geen bezwaar te heb ben tegen aanhouding, in afwach- ting van de landelijke organisatie. Ook dat begrijpen wij niet. Wij zouden hem in dit verband willen herinneren aan het door hem in 1947 voorgedragen urgentieprogram van de samenwerkende fracties, waarin het herstel van de gemeen- telijke autonomie in vooroorlogse vorm als punt 1 genoemd werd. Waarom in dit geval deze autono mie prijsgegeven? Is er daarvoor vele jaren op de reorganisatie van het OLO aangedrongen? Waarom dit goede voorstel niet aanvaard, nu er nog geen kijk op is, wanneer die landelijke organisatie tot stand zal komen? Wij kunnen ons inden- ken. dat de commissie en haar me- destanders voor deze afwachtende houding niets voelden. TEVERGEEFS trachtte de heer Sietsma na de sluiting van het debat nog een tussenvoorstel te formuleren en medestanders te vin- den voor zijn suggestie. Haast vreesden wij, dat er een voorstel zou komen om de hele materie maar in handen te stellen van de commissie Jeugdzorg, zoals geschied was met het voorstel tot wering van slechte lectuur. Tenslotte kreeg het voorstel der commissie een meerderheid, waar- toe behalve voorstanders van het bijzonder onderwijs ook drie voor standers van het openbaar onder wijs behoorden; zij bleven ervan overtuigd, dat hun standpunt het meest-aanvaardbare was. Dat de overige leden van de fractie van de P.v.d.A. 1 waaronder zelfs twee voorstanders van het bijzonder on derwijs, leden van de Christelijke schoolvereniging op hun stand punt bleven staan, leek ons meer een geste van volgzaamheid dan een kwestie van overtuiging. DAT DE meerderheid van de raad het OLO als proefkonijn wilde gebruiken, zoals de heer To- renvlied het uitdrukte, is beslist on- juist. Een proef is het plan van de commissie ongetwijfeld, zoals ook het door de heer Sietsma gesugge reerde systeem-Leeuwarden een proef zou zijn. Maar de proef van de commissie geven wij de beste kans van slagen. En als er van een geslaagde proef gesproken kan wor den, is er in dit geval geen sprake van proefkonijn; het konijn gaat aan de proef meestal dood, maar het OLO zal bij deze proef van de commissie wel varen. Wij verwachten zelfs, dat deze proef navolging zal vinden bij het biizonder onderwijs. Bij het Christe- lijk onderwijs is dat niet nodig. want de twee Christelijke scholen leveren na hun zesjarige cursus ge regeld leerlingen aan het MO af, zoals trouwens ook alle zesklassige Katholieke- jongens- en meisies- scholen in Alkmaar en omgeving. Maar er is ook onder de Katholie- ken een grote stroming om te ko men tot parochiele scholen omdat in veler ogen een der scholen die slechts een andere methode volgt als standenschool wordt beschouwd. Wij laten in het midden, of deze mening terecht is. Maar dit weten wij wel. dat als de Katholieke raadsleden over de organisatie van het biizonder onderwijs zouden heb ben te beslissen zii niet zouden schromen de thans voor het open baar onderwijs gekozen methode ook voor het Katholieke onderwijs aan te bevelen, als deze ook daar voor do beste oplossing zou beteke nen. Tot dusver is echter gebleken. dat naeenopg alle lagere scholen van het biizonder onderwiis gere- epld leerlingen afWeren aan het middelbaar onderwijs. Fr. O In ons raadsverslag hadden wij de bemerking gemaakt. dat de open- bare onderwijzers tijdens de behan- deling in de Raad op de pubheke tribune schitterden door afwezig- heid- slechts een onderwi.izer van de VGLO-school zagen wij in de avondzitting. Deze ene. de heer M_ v d Ploeg schreef ons. dat hij vanat 4 uur. dus tijdens het hele onder - wijsdebat aanwezig was geweest; als seoretaris van de afd. Alkmaar der NOV en onderwijzer aan de VGLO-school beschouwde hij zich als vertegenwoordiger van het ge hele openbaar onderwijs. Wii nemen daarvan goede nota, doch bli.jven de belangstelling van die zijde toch maar miniem vinden. BILJARTEN 4—6 4—6 19—0 2—8 heden- cafe In klasse B werden de volgende uitslagen genoteerd: ZEKZ?—Lindednhoek Optimisten—Excelsior Excelsior B—Harmonie Drieruiten—Volharding In de casreklasse worden avond ge^peeld: ExcelsiorDrieruiten Nachtegaal ZEKZ?—Optimisten in caf<§ Bos, Zaadmarkt. Uitslagen nederaagwedstrijden D-klasse: De Waag—EExcelsior 2—8 Hedenavond wordt in de C-klasse gespeeld; De Waag—Drieruiten in caf6 Hekke. In verband met het feit, dat de biljartclub „Alcmaria Victrix" haar 5-jarig bestaan eerstdaags herdenkt zijn door deze vereniging nederlaag wedstrijden uitgeschreven, Deze wedstrijden, waaraan door alle biljartclubs hier ter stede wordt deelgenomen, zijn gisteravond in het clublokaal, cafe Hecker, begonnen en wel met de ontmoeting van de D-teams van De Waag en Excel sior. Vooraf heeft de voorzitter van Alcmaria Victrix, de heer A. J. Ven verloo, met enkele welgekozen woorden deze wedstrijden officieel geopend. In ons verslag over de Dodenher denking der K.A.B. op Zondag j.l gehouden heeft het zetfoutenduivel tje ons parten gespeeld. Het laatste Hed, dat de koorzangers zo verdien- stelijk zongen was, zoals de meeste wel begrepen zullen hebben. het: „Ecce quomodo moritur" van Handl. lijst van de K.V.P. BIOSCOPEN: HARMONIE: Hellza Poppin, 18 jaar VICTORIA: Mildred Pierce, volw. CINEMA: Fantasia, boven 14 jaar. A. B. T.: jaar. APQTHEKEN: Dr. H. Har- tong van Ark, Langestr. 1 WACHTDIENST TAXI's: H. Jong, Lindenlaan 100, tel. 3628 Secret Service, 14 p pvriiv ACTIEVE AANI Koloniale Bank Ned.-Indische Handels Ned. Handel-Mij Alg. Kunstzijde Unie Bergh J 250-1000 Berkel's Patent Calve-Delft Kon. Ned. Hoogovens Lever Br. Unilever Philips Gloeilampen Wilton-Feijenoord Dordtse Petroleum Kon. Petroleum Amsterdam Rubber Bandar Rubber Holl.-Amerika Lijn Java-China-Japan Ljjn KNSM Nat.bez.v. Kon. Pakketv. Mij. Kon. Petroleum Deli Spoorweg N.-I. Spoorw. '02 Het bestuur van Schola Publica schrijft ons: Op Vrijdag 12 November a.s. zal Dr. E. Brongersma voor onze Schola een spreekbeurt houden over „De bekrompenheid van het Katholicis- me". Het spijt ons ten zeerste, dat, ondanks herhaalde verzekeringen, Dr. Frans Cauwelaert ons op het laatste moment nog meedeelde, dat hij vanwege politieke verwikkelin- Lev. Br. 6% gen in Belgie, waar hij voorzitter Idem 4% is van de Kamer der Volksverte- Aniem genwoordigers te Brussel, niet naar N.-Ind. Gas Alkmaar kan komen; echter met de N.-I. Sp.-Mij. verzekering dat uitstel geen afstel Sem.-Cher. is! De Benelux werkt nog niet goed, zeker niet op intellectueel gebied; prof. Bessemans en dr. v. Cauwelaert laten ons tenminste in de steek. We menen echter, dat deze avond van Dr. Brongersma voor serieuze mensen een beste compensatie is. Door alle eeuwen heen en in alle tonaarden is steeds tegen de Kerk deze grief uitgespeeld: de Roomse leer is een verachtelijk en kwaad- aardig bijgeloof. De Kerk is er steeds op uit geweest de helden, die in de vrijheid des geestes de waar- heid zochten, te knechten en te on- derdrukken. Wat de Kerk verkon- digt, is een benauwende en verstik- kende leugen en waar Zij de macht in handen heeft, heerst een sfeer van bekrompenheid. Hoe kan n.l. van een zelfstandig denken bij een katholiek sprake zijn, als hij ge- bukt gaat onder de last van 3055 dogma's en bij de wetenschap, dat de banvloek van zijn Kerk hem zal treffen, zo gauw hij een dezer ge- loofswaarheden overtreedt, zoals de ..Evangelische Maatschappij", een vereniging van vurige protestanten ons wil wijsmaken. Neen. zo is het niet. Dit is de taal van de vijanden der Kerk. De Kerk staat onbekrompen tegenover alle levensproblemen. gedachtig een van die fonkelende passages uit 't H. Evangelie: De waarheid zal U vrij maken! Boven het Katholicisme staat het symbool van het Kruis, het ruime en onbekrompen teken bij uitstek, waarvan de armen zich kunnen uit- strekken in oneindige. om alles_ te omvatten in de wijde omhelzing van de waarheid. die vrij maakt. Voor serieuze en denkende men- sen geeft deze avond stof tot na- denken en gedachten. die onze hou ding in deze chaotische wereld van vandaag zelfbewuster en meer vastberaden maakt. OBLIGATIES EN PANDBRIEVEN v.k. 9 Nov 3'/. 10311 103ii 3V. 98'/s 37t 65i/£ 65 Pierre Palla is solist op het 2de Abonnementsconcert, dat de H.U.v ol.v. Kees Hartvelt op Maandag 15 November a.s. in het Gulden VUes te Alkmaar zal geven. Behalve het pianoconcert van Schumann zal deze populaire pianist tevens een uitvoermg geven van het Warschau Concert van Richard Addinssel. Deze in 1904 te Londen geboren componist studeerde aanvankelijk rechten, doch voelde zich meer aan- getrokken tot de muziek waaraan hi) zich op 21-jarige leeftijd dan ook geheel ging wijden. In Berlijn en Wenen voltooide hij zijn studie en begon in 1932 filmmuziek te schnj- ven waarvoor hij later naar Ame rika gmg. Smds 1935 is hij m Ln- geland de meest prominente figuur voor het componeren van filmmu ziek Hij schreef o.a. muziek bij de ook'in ons land bekende films ..Goodbye Mr. Chips" en „BHthe Spirit". Het Warschau Concert werd wel- dra door alle grote symphomeor kesten ten gehore gebracht en had al dadelijk een enorm succes. Be- roemde pianisten als o.a. Eileen Joyce en Louis Kentner speelden de pianopartij. Ook thans geniet het werk overai de grootste popuiariteit Het verdere programma van deze avond vermeldt nog de volgende werken: Beethoven's Ouverture Eg mont en de L'Arlesienne Suite No 1 van Bizet. KAJOTTERSNIEUWS Op de eerste plaats kan medege deeld worden dat er op het ogen blik enkele iichtpunten zijn in onze gebouwenkwestie. Laten we hopen dat wij spoedig weer een eigen huis hebben. Wat het programma be treft. De bijeenkomst van heden avond wordt gewijd aan ons jaar. programma, terwijl ook de vrolijke noot niet zal ontbreken. Wegens de te houden missie in de drie paro chiekerken kunnen, om alle kajot. ters in de geiegenheid te stellen de verschillende plechtigheden bij te wonln, de zangrepetitie van a.s Zondag en oe algemene bijeenkomst van 17 November niet doorgaan. Om met ons werk bekend te gera ken zijn vanavond ook niet-leden ten zeerste welkom. In verband met het St. Nicolaas feest het volgende. De Kajotters verkoopcentrale biedt een keur van artikeien die zeer geschikt zijn als cadeau voor jonge arbeiders, o.a Het handboek voor de katholieke jonge arbeider, dat een jntwoord geeft op alle levensvragen, een pri ma ultgave, getiteld „Klokken er Sirentsn". De K.A.J, zakagenda voor 1949, een buitengewoon mooie en practische uitgave. Kajotters mis saal in diverse prijzen. „Verloofd. getrouwd, een kind" een zeer mooi boekwerk. Verder de K.A.J, asbak Uetsvlaggen, tafelbiljarts, veldfles sen enz. enz. Deze artikeien zijn Woensdags avonds bestelbaar op de algemene iiieenkomst doch ook ten huize van de secretaris Dr. Schaepmanstraat 28, Alkmaar, waar alle inlichtingen erkrijgbaar zijn. Naar wij vernemen heeft de heer J. Wagenaar, die tot did van de raad was benoemd in de vacature-Schou ten, zijn benoeming niet aanvaard. Zijn opvolger is de heer W. de Boer die zijn benoeming zal aannemen De heer Wagenaar blijft echter een plaats innemen op de candidaten vor.k. le tape l.tape )ELEN 8 Nov 9 Nov 9 Nov A 90% 90 Bank A 1131/2 1IO3/4 cvA 158 156 A 150 1491/4 148 A 289 289 A 1201/2 119 cvA 1511/2 150 A 189 188 cvA 281% 227 2241/4 gbvA 2991/2 227 2241/4 A 179 1761/2 A 2901/4 2831/a A 318% 315 3111/2 A 1553/4 1521/j 151% A 1381/2 1351/4 A 1623/4 I6OV2 A 1491/2 148 A 147 146 A 1593/4 158 Ned. Scheepv. Unie A Rotterdamse Lloyd A Stoomv. Mij. Nederland A HVA A Javase Cultuur A Ned.-Ind. Suiker Unie A Ver. Vorstenlanden A Deli-Batavia Mij. A Deli-Maatschappij A Senembah Mij. A ACTIEVE OBLIGATIES Nederland 1948 dito 1947 dito 1937 S-lening 1000 Invest, cert. Ned. 1962-64 dito N.W.S. 1000 Nederl. lOOSp.C N.-Ind. 1000 '37 A 37. 37.-3 3 3 S z.bel. m.bel. 27. 27. 3 160% 160 157 167 248i/2 244i/4 81 951/, 43 1351/2 148% 147 144 100.V 97'7u 9714- 100% 973/4 99A 99A 803/4 IOU/4 1581/2 154 165 2421/4 81 931/, 421/4 133 1451/4 142 100-V 97H 97 li 100A 97'7i« 99Vs 991/s IOU/4 951/2 AANDELEN PA PA A A A A 1461/4 1451/4 1051/4 104V2 IOI1/2 981/4 IO51/4 1051/4 28 281/4 H1/4 11 VOORL. GENOT. AAND. Alb. Heyn N.A. Vredestyn N.A. Fitting Walvischv Nrd. I. Verz.v. Schokbeton Zwitsal I8U/2 1451/2 93 1171/2 93 138V, 1291/2 I8D/4 14U/4 92 115 92 140 124 AMERIKAANSE FONDSEN Anaconda cvA 36% 35i/, Bethl.St. cvA 1201/4 Chrysler cvA 122V, Gen. Motor. cvA 63% Int. Nick cvA 30V, 30i/, Kennec. Rep Steel U.S. Steel Cit. Serv. Nrth. Am. Cont. Oil MidC. Oil Philips Shell Tidewat. Baltimore Miss. K.T. N.Y. Cent. Pennsylv. cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA 57 321/2 57 14% 573/4 59 671/s 423/4 25% 113/4 6% 153/4 183/4 581/4 393/4 IOV2 5% VRIJDAG 12 NOVEMBER, 8 uur (precies) in HET GULDEN VLIES Dr E. BRONGERSMA over: Kaartverkoop 's avonds aan de zaal, vanaf 7 uur; donateurs vrije toegang en tot 8 uur gereserveerde plaats. De PAEDAGOGISCHE CURSUS begint DONDERDAG 11 NOVEM BER, 8 uur in Victory met J. KEUSS leraar Paedagogie over: Cursusgeld f 1.50 (3 lessen) f 0,50 per avond, afzonderlijk. Kaarten meebrengen s.v.p. (Adv.) Op Woensdag 17 November a.s. is het 4 jaar geleden, dat vijf illegale werkers in de Wilhelminalaan ge- fusilleerd werden. Evenals vorige jaren zal het bestuur der Alkmaarse Vereniging van Oud-Illegale Wer kers weer hun nagedachtenis eren do/' des morgens om tien uur een krans te leggen aan de voet van het voorlopige monument. Vrienden, Hedenavond komt de heer Hof ons spreken over volksdansen e.d., het belooft zeer interessant te worden. Het bestuur rekent er op, dat alien weer aanwezig zijn. Betreffende de briefactie voor onze militairen, herinneren wij er aan, dat de brieven uiterlijk Woensdagavond ingeleverd moeten zijn. Jonge Middenstander! Zijt ge nog niet georganiseerd? Komt eens kennis nemen van hetgeen St. George u biedt. Kennismaking iedere Woensdagavond in pavil- joen Kinheim, Stationsweg. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Christi na M., d. van Th. Bootsma en C. M. van der Horst. Gehuwd: Jacobus F. Boot en An na G. de Lange; Cornelis Kansen en Antje C. le Feber; Lodewijk G. de Ley en Marijtje Doeschot; Hille- brand Kleve en Wilhelmina C. Wit- tenbarns. Overleden: Antonius Kleef, oud 60 jaar. Biijkens een advertentie voorko- mende in dit blad, is bij bovenge- noemd corps geiegenheid zich als werkend lid of leeriing op te geven. Het bestuur van St. Caecilia heeft besloten over te gaan, tot 't oprich- ten van een opleidingschool voor muzikanten. Hiervoor is benoemd de heer J. C. Eijs. Ook is reeds be slag gelegd op een iokaal. Wil nu alles in zijn geheel slagen, dan zul len er leerlingen moeten komen, re- denen waarom het bestuur mede. werking verzoekt van oud-ieden en leerlingen van het voormaiige St. Louis en, niet in het minst de me- dewerking van vele ouders. De les- uren worden gehouden op Zater- dagmiddag. Zij die zich al eens eer der hadden opgegeven, gelieven dit nog eens te doen. De feesteiijkheden van de laatste tijd en in het bijzon der dat van 31 October j.l. hebben bewezen, dat katholiek Alkmaar niet buiten een eigen muziekcorps kan. Het bestuur hoopt met boven- staand te bereiken dat in 1949 bij de viering van het 30-jarig bestaan het corps in leden-aantal zeer zal zijn vooruitgegaan. Men kan zich opge- ven bij P. v. d. Aakster, Nieuwstr. 10 en J. C. Groot, K. Landstraat 43. DIRECTEUREN GEMEENTEWERKEN Dinsdag 23 dezer zullen de Hoof- den van Dienst van Openbare Wer ken een alg. vergadering in Alk maar houden. Zij zullen des mor gens officieel ten stadhuize wor den ontvangen. VERKEERSONGEVALLEN De bestuurder van een motordrie- wieler, waarvan de remmen niet werkten, kreeg gisteren proces-ver- baal, nadat hij een op de Laat ge- parkeerde auto had aangereden. Een bof: Dame uit Bergen fietste op het fietspad van de Heldersd weg en keek niet naar de richting- wijzer van een vrachtauto, die de Kruseman van Eltenweg inreed. De bestuurder van deze auto had niet op de wielrijdster gelet. De dame raakte letterlijk en figuurlijk over- stuur en werd aan beide benen ge- wond. Per auto werd ze naar huis gebracht. De bestuurder van een vrachtauto die geen voorrang verleende aan 'n tankauto. welke op de Geestersingel uit de richting van het Gerechts- gebouw naderde, kreeg procesver- baal. Door een botsing werden bei de auto's beschadigd. Ook fietsers moeten voorrang verlenen aan het verkeer van rechts anders komen zij in botsing, zoals een fietser gisteren ondervond op de hoek Laat—Keetgracht. Zijn fiets werd ern?tig beschadigd. Bij het werk op zijn vaders boer- derij in de buurtschap Zandveld, viel de 20-jarige H. Scholten in een ongeveer 3 meter hoge hoop kaf van het koren. Enige tijd later mis- te men S. Men vond hem onder de hoop kaf terug. Het bleek, dat hij door verstikking om het leven was gekomen. Bij caf6 Stevers, Kalverdijk, ge- meente Harenkarspel, is gister- morgen een emstig verkeersonge- val gebeurd, waarvan een Naco- chauffeur het slachtoffer werd. Toen de bus van 8,15 bij het cafe stopte en de chauffeur uitstapte, naderde op hetzelfde moment een vrachtauo van de expediteur Spoor uit Dirkshorn, die de chauffeur overreed. De man kwam met een been on der de wagen terecht en werd ern stig aan de voet gewond, die waar- schijnlijk zal moeten worden ge- amputeerd. Het heeft tot half tien geduurd, aleer voldoende hulp aanwezig was en de man naar het St. Elisabethziekenhuis te Alkmaar kon worden vervoerd. Gistermiddag arriveerde op het marinevliegveld Valkenburg in een Dakota van de R.A.F, de voor zitter van het comite van opper- bevelhebbers van de permanente verdedigingsraad der West-Euro- pese Unie, veldmaarschalk Lord Montgomery of Alameln. Mont gomery werd begroet door de Britse ambassadeur in Nederland, Sir Philip Nichols. De chef van de generate staf, luit.- generaal mr. H. J. Kruls. de chef marinestaf, vice-admiraal Jhr. E. J. van Holthe, de chef luchtmachtstaf, generaal-majoor C. Giebel, kapitein ter zee C. Moolenburgh namens de minister-president, generaal-majoor M. R. H. Calmeyer namens de mi nister van oorlog en de commandant van het vliegveld Valkenburg, offi- cier vlieger eerste klas J. Swaab en Britse militaire attache's. De veld maarschalk, begeleid door vice-ad miraal Jhr. van Holthe en de officier vlieger Swaab. inspecteerde de ge- wapende macht van matrozen. De veldmaarschalk keek met belang stelling naar de bedrijvigheid op het vliegveld, waar een aantal Mitchell- bommenwerpers, Seafuries en Fire flies stond. Hij onderhield zich nog even met de hoge militaire autori- teiten en vertrok toen in de auto van de Britse ambassadeur naar Den Haag. Zijn aankomst was niet onbemerkt gebleven. In Wassenaar en Den Haag waren de mensen uit hun huizen gelopen. Waar hij langs kwam werd hartelijk gewuifd en gingen de hoe- den af. In Den Haag zal hij besprekingen voeren met de minister-president en de minister van oorlog. Mijnheer de Redacteur, Het zij mij, namens het bestuur van het RK. Verplegingsfonds vergund, op het ingezonden stuk van A. A. Z. A., een wijle in te gaan. Bij voorbaat hartelijk dank. 25 jaren heeft het R.K. Verple gingsfonds te Alkmaar, de gemeen- schap in het algemeen, maar zijn verzekerden in het bijzonder, ge- diend. Het devies was dan ook: ,,'t Fonds is er voor de leden. maar niet de leden voor het fonds". Pa- rasiteren werd echter sterk tegen- gegaan. De heren doktoren in Alk maar zullen moeten getuigen, met ons fonds geen last te hebben ge- had gedureride de afgelopen 25 jaren. Moeilijke jaren heeft het fonds ook gekend, maar steeds heeft het zich, zonder een cent van over- heidswege, uit zijn benarde positie weten op te heffen, dank zij mede de voile medewerking van zijn ver zekerden. zodat het nu een fonds is, dat kerngezond mag heten. Het deed zijn werk rustig en soepel en werd niet groot door verdachtma- king van andere fondsen of Mij.en, maar door onderlinge propaganda van zijn eigen verzekerden. Wij werkten dan ook prachtig aanvul- lend, naast het bestaande Alkm. Ziekenfonds. Toen ons landje door de Duitsers werd bezet, begon de strijd voor zijn voortbestaan dan ook terdege. Wat toen allemaal is gepasseerd, laat ik dan ook achterwege. Feit is dat we heel stil deden en zelfs geen jaarvergaderingen meer hielden. Toen werd in 1941 de verplichte verzekering ingevoerd. Een pracht- sociale instelling, maar het fonds verloor hierdoor 3689 verzekerden. Dit verlies werd echter weer inge- haald, door aan het fonds een aan- vullingsfonds te verbinden en een bij-verzekering voor klasse-verple- ging, zodat het fonds op 31 Dec. '46 nog meer verzekerden telde dan v6or de invoering der verplichte verzekering, n.l. 7871 verzekerden. En nu komt eigenlijk, waar het ge- hele geval om draait. Het A.A.Z.A. zegt in zijn ingezon den stuk, geen aanval op ons fonds te beogen, maar op 3 Februari '47 werd wel terdege een aanval op de bestaande fondsen voor ziekenhuis- verpleging ingezet, door ook aan zijn fonds een afd. voor ziekenhuis- verpleging te verbinden. Nu laten wij als altijd, ieder vrij om voor zijn standje op te komen, maar zo als dit door AAZA werd gedaan, ging het alle perken te buiten. Wanneer ik zeg, door AAZA, be- boden en ook sommige doktoren doel ik de manier, zoals door de van dat fonds (in hoeverre gei'n- strueerd door het bestuur van AA ZA weet ik niet) propaganda werd gemaakt voor deze nieuwe instel ling, ondanks dat de commissaris, belast met het toezicht op het zie- kenfondswezen, herhaaldeli.ik er op wijst, dat zij, die alreeds bij andere fondsen voor ziekenhuisverpleging zijn verzekerd, hierin vrij moeten blijven, zich zonder deze nieuwe verstrekking te kunnen verzekeren bij AAZA. Maar hun boden gin gen aldus te werk bij onze verze kerden, door te suggereren, „gaat er maar uit, want het gaat toch weg," of ,.van het jaar (1947) is dat fonds toch van de kaart", of ,.U kunt er wel uit gaan, want het wordt toch allemaal een", of ..Be- dank maar, want het is hetzelfde", of „Gaat er maar uit, want als je iets buiten Alkmaar overkomt, moet je alles zelf betalen", enz. En dat noemt het A.A.Z.A. geen aanval op ons fonds. In 1925 hield het A.A.Z.A. een referendum onder zijn leden, om een afd. ziekenhuisverpleging ver- plichtend te stellen, maar strandde door de vasthoudendheid van onze leden. In datzelfde jaar werd toen de Alkmaarse Vereniging voor Zie kenhuisverpleging opgericht, ook naast het A.A.Z.A. Ook deze ver eniging verrichtte prachtig werk voor het niet-katholieke deel van Alkmaar. Wat de moeilijkheden betreft voor de verplicht-verzekerden bij werk- loosheid, kan ik mededelen, dat die bij ons fonds niet bestaan, daar men zich met voile rechten, direct kan laten overschrijven. Een dub- bele verzekering is dus in het ge heel niet nodig. Ouderdom, mits zonder kwalen, is bij ons ook geen bezwaar. Velen worden zelfs boven de 65 jaar nog bij ons ingeschreven. Wat uitsluiting van verschillende ziekten betreft, dit wordt bij het A.A.Z.A. ook gedaan. Dat het bestuur van A.A.Z.A. niet met alle 50 bestaande fondsjes in onderhandeling trad, moeten deze zelf uitmaken. Ons fonds telde nog wel even mede met zijn bijna 8000 verzekerden, maar men heeft ons gewoon genegeerd. Als er in 1923 (oprichting van ons fonds) ook des- kundigen waren geweest, om zie kenhuisverpleging bij het zieken fonds een communis opinio te noe- men, was voor ons de oprichting niet nodig geweest, maar men liet de werkman toen gewoon versjag- geren. Als het A.A.Z.A. niet zulke enor- me sommen uit het vereveningsfonds ontving, konden ze nooit zo werken, zoals het thans doet en onze opinie is dan ook, dat daar spoedig tot premieverhoging zal moeten worden overgegaan. wanneer de gelden uit de overheidskas zullen ophouden te vloeien, waarvoor dan ook, naar men ons van zeer bevoegde zijde mededeelde. kans bestaat, aange- zien dit zo niet door kan gaan, waardoor de premie voor de vrij- willig verzekerden weleens op 60 5 70 cent per week en per persoon kan worden gebracht. Het slot is, dat ook deze aanval door ons is gepareerd door de ver- strekkingen, welke door het AAZA aan onze verzekerden zullen wor den onthouden. geheel voor reke- ning van het R.K. Verplegingsfonds te nemen. Mijnheer de redacteur. we willen het voorlopig hierbij laten en zeg- gen u hartelijk dank voor de ver leende gastvrijheid. Voor het bestuur, A. MANNES, Secretaris.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2