Berlijn maakt van de nacht een dag MEDINOS f Van drie tot vijf des ochtends: kousenstoppen, tanden trekken en... permanent-wave Nieuwe industrie in Volendam RADIO Twaalf jaar geeist tegen Purmerender logementhouder r DERODEPAARDEN Het I even in een geblokkeerde stad (2) Zei U Damestextiel hoofdzakelijk voor export Begin von noodzakelijke omschakeling Sjarifoeddin nog in leven Behalve verrader ook zwarthandelaar Sovjet-agenten in West-Duitsland? Raad van Cassatie beveelt onderzoek Sint Maarten NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD- Woensdag 10 November 1948 PAG. (Van onze Berlijnse correspondent) ZEER ERNSTIGE moeilijkheden zijn voor de bevolking van West-Berlijn voortgevloeid uit het besluit der Soviets bij Marienborn geen steenkooltreinen meer voor Berlijn door te lafen. West-Berlijn heeft een minimale maandelijkse steenkool- behoeite van 160.000 ton, brandstoHen voor huishoudelijk ge- bruik niet meegerekend. Zou men er toe besluiten ieder gezin in West-Berlijn voor de gehele winter een brandstoltoewijzing te verstrekken van IVi hectoliter, dan zouden maandelijks nog 15.000 ton extra moeten worden aangevoerd. Dit zijn enorme hoeveelheden, die de luchtbrug, gezien de beperkte landings- gelegenheden, niet aan kan. 1 Oneerlijke inkoper Militairen, die in Indonesie blijven programma ANGSTIGE JODENJAGER De .^afermon" thuis- gevaren 377. c-.. V65 De tweede dag van de rechts- zitting-Brune uit Purmerend werd voortgezet met het ver- tioor van talrijke getuigen, waaronder zich verschillende figuren uit de topleiding van de illegaliteit bevonden. De rij van getuigen a decharge werd geopend door de oud-comman- dant van de ordedienst, G. J. van de Noordaa (Oom Doris), die door Brune werd gespaard door een ander als „oom Doris" aan te wijzen. Getuige zeide steeds het volste vertrouwen te hebben gesteld in Brune. Er was nimmer aanleiding hem te wantrouwen. Van de Noordaa verklaarde voorts zeer gedesillu- sioneerd te zijn geweest toen hij achteraf hoorde, dat Brune verraad had gepleegd en ook gelden, bestemd voor illegale doeleinden, een persoonlijke bestemming had gegeven. NAAR CIRCULAIRES SECRET ARISSEN-GENERAAL Ex-journaiist- Burgemeester voor het Hof Roosevelt Jr. naar Nederland De handel en de thee ■^v Misere uitgeluid Nieuw Russisch kerkhof te Amersfoort FEUILLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald ik alleen dames. Ik twijfel er trou- wens wel aan, of de man zoveel voor verfraaiing van zijn uiterlijk zou over hebben. Vergeet niet, de mannen zijn in Berlijn een schaars artikel. Hij krijgt de vrouw zijns harten wel zonder zijn nachtrust voor haarknippen op te offeren." Operaties by een carbidlamp. Ernstiger doet het gebrek aan stroom zich natuurlijk gevoelen in de ziekenhuizen. Het Robert Koch Ziekenhuis moest een oproep doen aan de Berlijnse bevolking om pe troleum ter beschikking te stellen. De chirurgen werken 's nachts, doch deze tijd is te kort om alle operaties te verrichten. Zij behel- pen zich dan met petroleum- en carbidlampen. Men behoeft zich slechts een ogenblik in te denken, wat aan een verpleging van hon- derden patienten verbonden is, om te begrijpen, voor welke problemen de ziekenhuizen in de Westelijke sectoren van Berlijn zich geplaatst zien. Het gevolg is geweest, dat West- Berlijn aan zeer sterke rantsoene- ringsvoorschriften werd gebonden. Op 1 Augustus j.l. hadden 8000 be- drijven hun poorten bij gebrek aan brandstoffen reeds geheel of ge- deeltelijk moeten sluiten. Aan huis- houdens werden twee uur stroom verstrekt overdag en twee uur des nachts. Practisch zit de West-Ber- lijner dus 's avonds altijd zonder licht. Dit is ongetwijfeld een der ern- stigste beproevingen, die uit de blokkade zijn voortgevloeid. Daar Berlijn een vrouwenoverschot heeft van niet minder dan 500.000, zijn honderdduizenden vrouwen in het bedrijfsleven werkzaam, al hebben zij ook een gezin en kinderen te verzorgen. Van tiendulzenden zijn de mannen niet uit de oorlog te- ruggekomen of bevinden zich nog steeds in krijgsgevangenschap. Deze vrouwen moeten voor zich zelf en hun kinderen zorgen. Komen zij 's avonds van fabriek of kantoor thuis, dan wacht haar een berg huishoudelijk werk. Eten moet ge- reed gemaakt worden, er moet ge- wassen worden, gestreken, versteld. Gebrek aan licht maakt dit alles vrijwel onmogelijk. Bij een kaarsvlammetje of een petroleumlichtj e kan men geen lcousen stoppen of ander huishou delijk werk verrichten. Dit alles blijft liggen ofwel de huismoeder moet haar nachtrust opofferen. Van drie tot vijf uur wordt stroom ge- geven en zij moet in deze twee nachtelijke uren trachten nog zo veel mogelijk aan kant te doen. Tandartsen en kappers werken 's nachts Er zijn verschillende beroepen in Berlijn, die zich gedwongen zien van de nacht een dag te maken. Een tandarts vertelde mij: Iedere nacht sta ik tegen drie uur op om patienten te helpen. Gapend, n*?e> met slaperige ogen komen zij bin- nen en vallen in de wachtkamer dikwijls weer in slaap. De behan- deling van een patient heb ik tot twintig minuten beperkt. Ik kan er dan vijf of zes per nacht helpen. Ook de kapper verricht nacht- werk. Het eeuwig vrouwelijke laat zich nu eenmaal niet onder- drukken, ook niet door een blok kade. De Berlijnse besteedt veel zorg aan haar uiterlijk. Zy schrikt er dan niet voor terug 's nachts naar de kapper te gaan voor een watergolf of permanent. Ik laat de radio maar wat spe len, zegt de Berlijnse Figaro, om mijn klanten uit de slaap te hou- deOp mijn vraag of hlj 's nachts ook mannen knipt, antwoordde hij lachend: „Neen, 's nachts ontvang Hand in hand met het ernstige stroomtekort gaat de scherpe gas- rantsoenering. Om negen uur des avonds wordt het gas voor West- Berlijn afgesloten. De rantsoene- ring zelf is echter zo streng, dat men zich niet de weelde kan ver- oorloven 's morgens bij het ontbijt een kopje ersatz-koffie te zetten. Het gasrantsoen is nauwelijks toe- reikend om het middagmaal te be- reiden. Over het koken van was kan niet eens gesproken worden. En dan blijft de bereiding van het eten nog een kruisweg voor de huisvrouw door de geringe gas- druk. Theaterbezoek is taboe De ongezellige donkerte des avonds in huis zou de West-Berlij- r.er kunnen ontvluchten door naar een bioscoop of theater te gaan. Het theaterleven is in Berlijn weer sterk ontwikkeld en heeft zijn voor oorlogse peil weer bereikt. Men heeft een rijke keus uit opera's, toneelopvoeringen en bioscopen. De West-Berli.iner schrikt echter te- rug voor de geweldige afstanden en de duisternis op straat. De Ber lijnse ondergrondse en de trams lo- pen Slechts tot zes uur. Een uur of anderhalf lopen is in een stad, die tachtig kilometer in doorsnee telt. een kleinigheid. Doch men kan het We^t-Boi-ljiuer niet kwa1"ik men. dat hii biervoor na een dag werken niet veel lust gevoelt. Men blijft maar thuis en gaat vroeg te bed. Met het vooruitzicht op een vrije Zondag kan men 's Zaterdags hierop een uitzondering maken. Voor de overige dagen van de week blijft theaterbezoek voor vele West Berlijners echter taboe. Dat „doorberekenen" schijnt een vreemd woord voor een vreemde zaak te zijn. De Prijs- beheersing heeft er een hekel aan. Maar als, in een tijd, dat de economie weer genormaliseerd gaat worden, sommige prijzen worden verhoogd, moet dat op de cent af in de lonen worden doorberekend. De huismoeders gaan tenminste dodr met reke- nen! In het algemeen mag deze kostenverhoging niet in de prij zen van de producten worden doorberekend. Maar als de be- lasting in de gaten heeft, dat er bij de lonen en salarissen een schepje opgaat op de cent af berekend dan gaat de fiscus ook door met rekenen en die verhoging wordt c.nmiddellijk in de aanslag „doorberekend''Me- nigeen had daap niet op „gerekend" en toen is de Stich- ting van de Arbeid weer aan het rekenen gestagen, met het ge volg, dat er nu weer uitgere- kend 24 cent kinderbijslag wordt gegeven ook voor het tweede kind. Het logische gevolg daar- van is, dat er weer meer loonbe lasting moet worden betaald, want de fiscus vindt ook dit een h eldere bron van heffing. Wat zal er nu op gevonden worden, om deze „tegenslag" te compen seren? Wat is dat „doorrekenen" toch een raar iets. De een mag het, en de ander niet en toch zijn alle Nederlanders voor de wet gelijk! „Besteedt Uw vrije tijd bij de Royal Air Force is een van de slagzinnen voor de tentoonstelling die onder de naam Lord Mayor's Show te Londen is geopend. Bij de politie te Groningen meld- de zich dezer dagen een 25-jarige kantoorbediende uit Amsterdam, die als inkoper van de N.V. Kmotech- niek in de hoofdstad door bet maken van valse orderbriefjes in de periode Juni 1947 tot Mei 1948 een bedrag van bijna f 9000 had verduisterd. Nadat de man het geld had opge maakt wist hij niets anders te doen, dan zich aan te geven. Hij is voor de officier van justitie te Amster dam geleid en heeft een volledige bekentenis afgelegd. Naar wij vernemen is binnenkort een Koninklijk Besluit te verwach- ten waarin regelingen worden ge- troffen voor de militairen, die bij demobilisatie in Indonesie wensen te blijven. (Van onze verslaggever) VOLENDAM, 9 November. De in de wintermaanden uitgestor- ven drukste toeristengemeente van Nederland beleefde op deze dag een ongekende drukte van heren in deftig zwart en prach- tige auto's die longs de dijk af en aan gleden. In Edam woei de vlag reeds van de toren, maar hier in Volendam zelf hmgen er meer in de koude herfstwind te klapperen. Vooral die op een nieuw fors-modern fabrieksgebouw won het in trots van de anderen. DONDERDAG 11 NOVEMBER HILVERSUM II. 415 M. 7.00 Nleuws, 7.15 Lichte klanken, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.05 Uit operetten, 9.35 Zigeunermuziek, 9A5 Sc:hoohrad 10 00 Orgel, 10.45 Koor en °rkest, 11 00 De Zonnebloem, 11.40 School- radio, 12.00 Angelus, 12.03 Amuse- mentsorkest, 12.30 Weeroverzicht 13 00 Nieuws, 13.25 Zang en orgel, 14.00 Sextet, 15.00 Kamermuziek, 15.30 Gramofoonmuziek, 16.45 or kest, 17.00 Jeugdjournaal, 17.30 Pia- noduo, 17.50 Lezing, 18.00 Orkest- muziek, 18.30 Koor, 18.50 Problemen, 19 00 Nieuws, 19.15 Leger des HpHs, 19.45 Orgel, 20.00 Nieuws, 20 15 Ster avond, 21.30 Famlliecompetitie, 22.00 Gramofoonmuziek, 22.25 Koor, 23.00 Nieuws, 23.15 Russisch concert. HILVERSUM I, 301 M. 7 00 Nieuws, 7.30 Orkest 8.00 Nieuws 8 15 Varia, 9.00 Orkest-muziek, 9.30 Gramofoonmuziek, 10.15 Arbeidsvi- taminen, 10.50 Voor hleuters lLOO Philharmonisch orkest, 11.la I~lan°- duetten, 11.45 Lezing, 12.00 Mana Zamora en haar orkest, 12.30 Weer- praatje, 12.38 Orgel en trio, 13.00 Nieuws, 13.20 Ensemble, 13.50 Zang, 14 00 „St Maarten", 14.15 Viool en piano, 15.00 Voor zieken en gezon den, 16.00 Van vier tot vijf, 17.00 Ka leidoscoop, 17.20 Welk dier?, 17.30 Knutselen, 17.35 Ensemble, 18.00 Nieuws, 18.15 Sportpraatje, 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten, 19.00 Kindervertelling, 19.10 Avondschool, 20 00 Nieuws, 20.15 Kamerorkest en vioolsoliste, 21.00 Hoorspel, 22.15 Strijkorkest, 23.00 Nieuws, 23.15 Walsmelodieen. Dat was overigens geen wonder. Want duidde de Edammer vlag reeds op de komst van de Commis- saris van de Koningin, dr. Baron de Vos van Steenwijk, in de gemeente (Edam en Volendam ressorteren beide onder burgemeester v. Baar), het rood-wit-blauw op dit fabrieks gebouw zou cachet moeten geven aan de plechtige en feestelijke ope ning van het eerste textielcentrum. En dat heeft het inderdaad gedaan. Allereerst door een der firmanten van de v. d. Waal's Corsettenindus- trie,- die met zekere gerechtvaar- digde trots kon vertellen, dat be- halve Amsterdam en Beverwijk nu ook Volendam een onderdeel heeft gekregen van deze industrie. Jam mer genoeg voor de velen, die dit als een verblijdend teken zouden zien, moest er bij gezegd worden, dat de productie in hoofdzaak voor de export bestemd moest zijn. Was dit niet op dergelijke wijze gere- geld, dan zou dit complex waar- schijnlijk de eerste jaren nog niet verrezen zijn. Wederopbouw vraagt groot overleg in financien. zo ook de grondstoffen, die voor de corset- tenfabricage nodig zijn, om nog maar niet te spreken van de machi nes, die vanuit Amerika^ moesten worden ingevoerd. „Goed", zei de regering, „wij juichen deze industrie van harte toe, maar daar staat te- genover, dat er toch wat deviezen terug moeten komen". Vandaar dus die export. Natuurlijk kregen ook de aannemers en al de anderen, die aan en in 't gebouw gewerkt had den de hun toekomende dankwoor- den en toen was de tijd gekomen dat de Commissaris van de Konin gin, Baron de Vos van Steenwijk, de deur van de fabriek zou openen. Doch alvorens hiertoe over te gaan wees hij eerst op de Noodzaak van Industrie vooral in de gemeenten rond het IJselmeer, die binnen korte of lange tijd zich zullen moeten heroriente- ren op de bestaansmogelijkheden in de toekomst. Dat in Volendam reeds een goede stap in die richting was gedaan, vond spr. uitermate ver blijdend. Door zijn bezoek had hij reeds van vele problemen gehoord in deze gemeente en daarom meen- de hij, onmiddellijk na de bespre kingen met gemeentebestuur en raadsleden, tot deze opening te moe ten overgaan. om aldus een nieuwe tijd te kunnen inluiden. „Industrialisatie", zo zei Baron de Vos van Steenwijk, „is verre te ver kiezen boven emigratie". Dit laat ste, dat een zeker gevaar inhoudt om de jonge generatie te verliezen, moet worden opgevangen door doel matig gebruik te maken van moge lijkheden tot vestiging van indus trieen. B ATA VIA, 8 Nov. (A.P.). Antara heeft vandaag gemeld, dat Amir Sjarifoeddin. de vroegere republi- keinse premier, nog steeds op vrije voeten is en ten westen van Ma- dioen het bevel voert over commu nistische opstandelingen. Sjarifoeddin zou persoonlijk de leiding hebben over "resten der communistische opstandelingen die thans in de Sarangan-bergen ten westen van Madioen worden om. singeld". Dit is het eerste officiele bericht, dat Sjarifoeddin van wie eerder in onofficiele berichten werd gemeld dat hij vermoord was nog in leven is. Een stotterend mannetje, dat nau welijks een enkele zin Nederlands tot een bevredigend einde kon bren gen, stond vandaag voor zijn rech ters van het Amsterdamse Bij zonder Gerechtshof. Gezien de handelingen uitlatingen van deze beverige figuur, de vroegere Amsterdamse politie-agent Jan van der Hoek, wist hij zich in de bezettingstijd aanmer kelijk beter uit te drukken, dan dit vandaag het geval was. Omstreeks honderd Joden vielen in zijn grijp grage handen, die geen erbarmen kenden. „Ik heb een gruwelijke he kel aan Joden", placht hij tot zijn slachtoffers te zeggen en hij voegde er aan toe: „Jullie gaan allemaal naar Polen en ik behoef nauwelijks te zeggen. dat het daar een hel is. Met het laatste transport ga ik zelf mee, want ik wil er zelf ook nog van genieten". De advocaat-fiscaal, mr. Loet Fei- ser, eiste een gevangenisstraf van 15 jaar met aftrek van voorarrest en levenslange ontzetting uit de openbare rechten. Met 295 militairen aan boord van Koninklijke Landmacht, Mariniers, Kon. Marine, de K.N.I.L. en de vaste staf, is de ..Waterman" te Rotter dam binnengelopen. Het muziek- corps van het regiment Stootiroepen speelde op de kade opwekkende muziek en de generaal-majoor van de generale staf A. H. Nijhoff sprak namens de minister van oorlog en marine a.i. de mannen toe. Ook waren er 300 Chinezen aan boord, zes complete bemanningen vormende voor schepen van de K.P.M., die tussen November en Maart in de vaart zullen komen. capillair aciieve iandcream lef FLUORGAAN iegen tandbederf Norm. tobc"\ Grote tube" Negen getuigen a decharge hadden aan het verzoek van de verdediger gevolg gegeven en waren naar Arn hem gekomen om gunstige verkla. ringen ten aanzien van hun ervarin. gen met Brune af te leggen. Vrijwel alien waren kopstukken van de orde dienst en zij verklaarden in Brune onbeperkt vertrouwen te hebben gesteld. De meesten geloofden zelfs thans nog in Brune. Over het alge meen kwam vast te staan, dat by door zijn vele contacten oneindig veel meer had kunnen verraden, indien hij dat zou hebben gewild. ,Het is afgrijselijk," zeide Brune, „ik heb volkomen gefaald, ik over- schatte mezelf. Alle mogelijke com- plicaties deden zich voor, maar ik neem de voile verantwoordelijkheid op me". De militaire raadsheer majoor Strootman voelde Brune voorts aan de tand over financiele knoeierijen. Hij had voor geld, dat moest dienen, iemand vrij te kopen, een motor- fiets gekocht, nadat hij de man dank zij zijn relatie met de S.D. zonder loskoopsom had doen in vrijheid stellen. Bonkaarten, die hem wer den bezorgd door illegale werkers, bracht hij in de zwarte handel. B. zeide hierop, dat de motorfiets dien- de voor illegale doeleinden en dat de bonkaarten overcompleet waren. Hij had ook nog een zeilboot ge kocht: deze zou moeten dienen als eventuele wijkplaats. De proc.-fiscaal mr. de Walle gisp- te in zijn requisitoir de kortzichtig. heid van hen, die Brune, de misluk keling, wonend in een logement, in Purmerend bekend staande als „de luis aan de ketting" opstuwden naar verantwoordelijke posten. Na de vrijlating na zijn eerste ar- restatie kwam hij weer op illegaal niveau, maar het was om zichzelf te dienen en niet de illegaliteit. Zijn BERLIJN, 8 Nov. (Reuter). Volgens de onder Britse controle verschijnende „Montags Echo" zouden duizendbn getralnde agenten van communistische op- leidingskampen in de Sowjet- Unie worden .overgeplant" in de westelijke sectoren van Berlijn en de westelijke zones van Duits- land. Deze agenten zouden zich voor- doen als vluchtelingen en repatrie- renden uit het Oosten. Ook zouden Sowjetburgers, zich voordoend als deserteurs uit het rode leger, de zonegrenzen overkomen om „de communistische ondergrondse be- weging, die bekend is als de „na- tionale verzetbeweging" te verster- ken". Herinnerend aan de opstootjes In Stuttgart op 28 October j.l. voor- spelt het blad „nieuwe voorstellin- gen elders". De Sowjets zouden verder van plan zijn het terug- trekken van hun troepen uit Oost- Duitsland aan te kondigen „om de steun van het volk_ te winnen voor de onder communistische controle staande socialistisch'e eenheids- partij". De Bijzondere Raad van Cassatie deed Maandag uitspraak in de zaak tegen drie voormalige leden van de Haagse politie, hoofdinspecteur S. Pegels, hoofdrechercheur J. N. Vic tor en C. Leemhuis, onderinspec- teur. De Raad verwees deze zaak terug naar het Bij zonder Gerechts hof te 's-Hertogenbosch voor een nader onderzoek op 12 verschillen de punten. De Raad wenst nader onderzocht te zien, in hoeverre de door ver- dachten aangehaalde circulaires die Df r^mrnir p™nnnrcp Heiliae I door de secretarissen-generaal van E GOEDE Hongaarse tiemge< de ministeries van Justitie en Bin- die in Frankrijk bisschop nenlandse Zaken tijdens de bezet- was is ook in ons land geen on- ting uitgegeven werden authentiek -a*, fooetdnn mnr. zijn. In deze circulaires werd aan bekende. Op zijn feestdag, mor NJederlandge politie-ambtenaren be- gen, gaan de kinderen zingend voien zjch te gedragen naar de met lichtjes langs de huizen en aanwijzingen van de Duitse politie. krijgen er een lekkernij. Het is P^seen bevelen moesten opgevolgd een feest van geven en ontvan- verder verlangt de Raad te we- gen. Een feest van blijde gezich-\ ^en deze secretarissen-gene- ten Men deelt alles samen met raal gedaan hebben om de strek- eIta«r.D«.isder«».n Si»t Maarten. Hi] deelde zijn mantel w oaderzoek de gedragingen van samen met een arme. Zo moetenl verschillende Haagse politiemensen ook wij doen. Elkander helpen.l en P O.D.-rechercheurs nader on- J derzocht worden. Bedoelde politie- Anderen die in nood zijn of g ambtenaren zouden tijdens de be- brek lijden, van onze overvloed zetting een groot aantai arrestaties meedelen. Ter ere van Sint verricht hebben. Zij zijn thans in Maarten, die uit Hongarije functie. positie was niettemin moeilijk en werd hachelijk na de tweede arres- tatie op 20 Januari 1944. Hij werd zwaar mishandeld, waarna hij op nieuw in vrijheid werd gesteld. Bij Brune is in beslag genomen voor f 40.0t)0.aan contanten, ver- volgde de proc.-fiscaal. De herkomst is niet onduidelijk: hij dreef een le- vendige zwarte handel met de bon kaarten, waarvoor illegale werkers hun leven hadden gewaagd. De proc.-fiscaal eiste, rekening houdend met het psychiatrisch rap port een gevangenisstraf van 12 jaar met aftrek en ter beschikking stel- ling van de regering na afloop van de straftijd. Voor het Bijz. Hof te Amster dam stond Maandag terecht M. van Leeuwen uit Baarn, voorheen Tele- graaf-journalist te Haarlem en voorzitter van de afd. N.-Holland van het Verbond van Journalisten, de door de bezetter gevormde jour- nalisten-organisatie. Hij was fel N SB-er en werd burgemeester van Naarden, waar hij zich als NSB- burgemeester gedroeg: hij stelde 'n NSB-politiechef aan, maakte zich schuldig aan verraad van ingezete- nen, zelfs van zijn gem.-secretaris; gaf last tot arrestaties en speelde de bezetter lijsten van Joden in handen. De Proc.-fiscaal, mr Keu- ne, eiste, rekening houdend met 't fei't, dat verd. reeds lang in vrij heid was, 6 jaar gev. en ontzetting uit de rechten voor het leven. De eis van de proc.-fiscaal tot on- middellijke gevangenneming werd door het Hof ingewilligd, zodat verd. terstond in hechtenis werd genomen. Bovenal was spr. verheugd, dat dit bedryf aan de inzichten van de economisch-technologische dienst van de provincie, die adviezen in deze richting verleend had. vol- deed. Dit was voor hem als be stuurder der provincie een reden om deze dienst te stimuleren met het werk voort te gaan. „Dit eerste complex", ging de commissaris voort, ..is nog niet vol doende voor Volendam, doch het is in ieder geval een eerste grote stap, Vooral voor de vrouwelijke bevol king betekent deze industrie een uitstekende werkverruiming". Na zijn gelukwensen te hebben overgebracht ging Baron de Vos van Steenwijk vervolgens over tot de opening. Het frisse, moderne gebouw zal voorlopig piaats bieden aan twee- honderd Volendamsen, die op de on- geveer 170 electrische naaimachines heel wat zullen kunnen prodjjperen. Om de veertien dagen zullen voor lopig de ploegen worden ingewerkt door een zestal meisjes, die in Am sterdam reeds opgeleid werden, om straks volop aan de slag te kunnen gaan. Bij deze opening waren mede aan- wezig de burgemeester van Edam en Volendam, pastoor Aanstoot van Volendam en de overige geestelijk- heid, alsmede verschillende firman ten, zakenlieden en notabelen, die alien hun voldoening uitspraken. dat Volendam opnieuw de nodige stap- pen voor de toekomst heeft onder- nomen. Franklin Roosevelt Jr., de zoon van wijlen president Roosevelt, is Maandag per vliegtuig uit New York vertrokken voor een zaken reis door Europa. Hij zal o.a. ook een bezoek aan Nederland brengen. Tot nu toe werd de thee, die in ons land gei'mporteerd werd, cen- traal ingekocht. Thans zal de han del weer bij deze aankopen inge- schakeld worden. Tot opheffing der distributie zal dit nog niet direct aanleiding geven, daar, naar wij van de zijde van het ministerie van landbouw. visserij en voedselvoor- ziening vernemen, hiermee gewacht moet worden tot de theeproductie in Indonesie is hersteld. kwam, moge U in Uw mildda- digheid nog eens denken aan j onze Hongaarse hulpactie. Wij blijven nog altijd pakketten zen- den. Maakt U het ons mogelijk. MARCUS Op feestelijke wijze hebben de Hilversumse bakkers voor de laatste maal hun broodbon- nen ingeleverd op het distri- butiekantoor. Onder grote be- langstelling van de ambtena ren en het publiek kwam een stoet van bakkers het distri- butiekantoor binnengestroomd. Zij droegen een enorme taart bij zich, waarop een guitig vers over het einde van de broodbon was gespoten. De marsepeinen broodbon, lijm- pot en kwast waren ook niet vergeten. Er waren nog dozen met taartjes voor het distribu- tiepersoneel. De minister van Oorlog, mr. W. F. Schokking. zal op 18 November a.s. in Amersfoort een kerkhof ope nen voor 854 tijdens de bezetting in Nederland omgekomen Russen. De Russen, die tegen het einde van de oorlog op Texel tegen de Duitsers in opstand kwamen en daarbij het leven lieten, zullen op het Waddeneiland begraven blijven. De ambassadeur van de Sovjet- Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft de nieuwe eredoctoren van de Economische Hogeschool Maandagavond in het stadhuis een diner aangeboden. V.l.n.rde heer K. P van der Mandele, I Uni^in Nederland,^Z.^Exc. V.^A. kamerheer in buitengewone dienst van H. M. de Koningin, dr. nen. Het trompetterscorps van de W. Drees, burgemeester mr. P. J. Oud en de minister mr. Th. huzaren van Boreel uit Amersfoort rj T t*».. I zal net Russische en Neaerlanase R. J. Wijers. vokslied ten gehore brengen. 76 Blijkbaar wilde hij tot elke prijs een zekere voorsprong veroveren. Toen de vlag eindelijk omlaag ging, lag Junker goed; maar er moest nogmaals gestart worden, omdat verscheidene paarden de ver- keerde kant uitliepen. Vele paarden lijden onder een dergelijke start; maar Junker had er geen hinder van omdat hij de laatste was en nog nauwelijks op gang was geko men. Weer moesten de paarden in een cirkel rijden. Ole had Junker ge- kalmeerd. doch plotseling kwam een van de andere pikeurs vlak naast hem. Hij sloeg zijn paard, en toen dit begon te steigeren, schreeuwde hij luid. Zijn stem was hard en scherp en leek veel op die van Wil ier. Junker strong opzij, en Ole wist dat hij. als er niet bliksemsnel iets gebeurde, achteruit zou slaan en de sulky zou verbrijzelen. Jun ker was op het punt een van zijn gevaarlijke aanvallen te krijgen. In voile vaart sprong Ole van de sulky af en sneller dan het gezegd kan worden, greep hij Junker bij het bit. „Kalm," riep hij gebiedend. Jun ker op bevelende toon toesprekend. Een ronde liep hij naast het paard voort, waarna hij in de sulky sprong en de leidsels in de hand nam. Vrij wel op hetzelfde ogenblik werd het startsein gegeven. Junker lag goed, maar verloor toch een ti.ental me ters omdat Ole er niet geheel op voorbereid was. Voor ze echter de jurytoren bereikt hadden, lag hij vlak achter op een na het laatste paard. Vanaf het eerste begin werd er hard gereden, de paarden lagen bij na op een rij, met Pierrot aan de kop. De afstand tussen Pierrot en Junker was echter niet groot en werd snel minder, omdat er bewe- ging in de rij kwam, de meeste paarden ging over op de tweede baan om te passeren. Nu kwam 't er op aan, Junker goed te rijden, zodat diens gaven en krachten tot voile ontplooiing zouden komen. Bij de stallen gekomen, was Junker nog altijd de laatste, Ole durfde niet naar Bente te kijken. Met gestrekte hals draafde Junker vlak achter de sulky voor hem. Ole wist dat hij er graag voorbij zou schieten, maar hij wilde dit nog niet en het leek wel of het verstandige paard hem begreep. Maar bij de tweede ronde kwam Ole. toen hijde jury-toren gepasseerd was, naar voren; als hij wilde winnen, moest hij nu opzet- ten. Ole vergat alles om zich heen en concentreerde geheel zijn wil en kracht op zijn paard, hij slaagde er werkelijk in, een te worden met het verstandige dier en zijn wil en kracht op Junker over te brengen. Ole wist hoe fijn van gevoel Junker was en hoe hij alles merkte, slechts een uiterst lichte beweging van de leidsels en Junker begreep dat het nu de grote, gewichtige beslissing gold. Junkers kracht lag in een derge- lijk doorstoten. als 'n bliksemschicht vloog hij vooruit. Een ogenblik leek het of alle andere paarden stil ston- den, Junkers aanval overviel de concurrenten volkomen en bij de jury-toren lag hij vooraan tussen de koppaarden. Ole had het voor- deel dat twee paarden, die midden- in op gelijke hoogte lagen met Jun ker, begonnen te springen. De pi keurs moesten hen terughouden zodat Junker piaats kreeg. Pierrot bleef voortdurend aan de kop, met vlak achter hem Tsaar en Hassan naast elkaar. De meeste toe- schouwers meenden reeds dat de wedren beslist was, toen Junker plotseling tussen de koppaarden op- dook. Intussen zette Pierrot zijn vaart nog meer op. Tsaar spande zich tot het uiterste in en kwam naast Pierrot, terwijl Junker vlak achter hem lag, even voor Hassan. Over de volgende twee honderd meters werd een ontzaglijke strijd uitgestreden. Pierrot gedoogde niet dat een an der hem voorbij ging. Mads zette hem tot het uiterste aan, de benen van 't kleine, bruine paard gingen als trommelstokken. De veel grpte- re Tsaar gebruikte ondertussen ook zijn benen en toonde wat hij kon doen. In de laatste bocht vocht hy zich naar voren, tot hij naast Pier rot lag. met Junker vlak achter zich. Ole was zich bewust dat het van het allergrootste belang was dat hij zijn stoot doorzette, hij merkte aan Junker dat deze vooruit wilde en deed alles wat hij kon om hem te steunen. Pierrot begon af te vallen terwijl Tsaar bewees dat hy niet zonder reden favoriet was. In het midden van de lange zude lag hij onbetwistbaar aan de kop, hij liep allesbehalve mooi, zijn draf was slordig en slingerend, doch met uit- gestrekte hals wierp hij zijn lange benen in een bliksemsnel tempo naar voren. Maar ook Junker toonde dat hij in staat was het tempo te verho- gen. Peter Jepsen hield Tsaar een heel eind op de baan om het voor Junker dubbel moeilijk te maken, te passeren. Ole wist dat het ontzet- tend veel van Junker vergen zou indien hij op de derde of vierde baan door de bocht zou moeten gaan hij moest nu, op dit ogenblik, voor uit. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3