Washington en Londen leggen bezwaren van Frankrijk naast zich neer J Staat van beleg afgekondigd in Nanking en Sjanghai Minister Rutten opende Centraai Instituut voor Sportleiders Prins Bernhard en Montgomery Iconfereerden met Mr. Schokking RADIO FEEST VAN NAASTENLIEFDE DERODEPAARDEN Ruhr-industrie weer in Duitse hand en Zei U iets Beslissende slag verwacht om Hsoetsjou De wintertijd begonnen Zaad en oogst N1EUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 11 November 1948 PAG. 3 PARIJS DIE NT PROTEST HET EIGENDOMSRECHT van de sleutel-industrieen van West- Duitsland, de steenkool-, ijzer en staalbedriiven, dat tot op heden berustte bij de Britse en Amerikaanse opperbevelhebbers is gisteren officieel overgedragen aan Duitse beheerders. Aan de Franse militaire gouvemeur, generaal Koenig is laten weten, dat tot de overdracht is besloten ondanks de oppositie van de Franse regering. GROOT-VERLOF AAN M1LITAIREN die hoger onderwijs wifien volgen Visser in scheepsruim gevallen Aanslag op Nahas Pasja Uit officiele bron wordt ver- nomen, dot op persoonlijk bevel van maarschalk Tsjang Kai Sjek in Nanking en Sjang hai de staat van beleg is af gekondigd in verband met de plundering van rijstwin- kels. Van 24 tot 5 uur geldt een uitgaansverbod. Met in- gang van Donderdag zal te Nanking in honderd, door po- litie beschermde winkels, on- der controle rijst worden ver- kocht. Het bezoek van Montgomery aan Nederland. Een opname van de veldmaarschalk in de tuin van de Engelse ambassade in Den Haag met de Britse gezant te Den Haag en Lady Nichols. Meisje overreden door een militaire auto Copra voor Duitsland Tien mille verduisterd PROGRAMMA KOLONEL CALLENFELS- Directeur-generoal van het Loodswezen .Grote Beer" morgen naar Indonesie Oud-oppertuinbaas overleden Ontbiitkoek en zwarte stroop duurder Communisten. bij Madioen hebben gebrek Marin,e-boten beschoten 11 NOVEMBER: ST. MAARTEN Er zijn weinig heiligen, die in ons Noorden de Hervorming hebben overleefd. Een van de meest bekende, wier feestdag door velen nog wordt gevierd, is Sint Maarten, de patroon van vele steden en dorpen, vanouds de beschermheilige van de sol daten en vooral van de kin- deren. GERRIT DE STOTTERAAR HUILDE Schacht te Hamburg f De algemert.0 besehouwingen Paul Hoffman naar China? Dinsdagmiddag werd te Volendam door de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, een atelier geopend van de eerste Manufacturen- Industrie welke te Volendam gevestigd is. Tijdens een rondgang door dit atelier bekijkt de commissaris het werk van een der meisjes. FEUILLETON )CH FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH het Deens vertaald Groot-Brittanie en Amerika heb- ben verklaard, dat over de uitein- delijke eigendom van de Ruhr- industrieen in de toekomst zal wor- den beslist door een „vrij gekozen Duitse of West-Duitse regering. De Duitse staal-en steenkooltrusts zul- len worden verdeeld in een aantal onafhankelijke bedrijven, die on- derworpen zullen zijn aan een alge- mene controle. Het Britse en Ame rikaanse militaire bestuur zal ech- ter niet dulden, dat er een stelsel van eigendom ontstaat, dat een excessieve machtsconcentratie zou betekenen. Ook zal niet worden toegestaan een terugkeer als eige- naar of van een controlerende posi- tie van diegenen, die de agressieve bedoelingen van de nationaal- socialistische partij hebben geduld en aangemoedigd. Bedrijven, die per 1 September 1939 voor meer dan vijftig procent in eigendom waren bij geallieerde belanghebbenden zijn van de nieu- we regeling uitgesloten en worden, voorzover niet aan de dekartelisa- tiewetten onderworpen, ontslagen van controle door het militair be- stuur. Voorzover de steenkoolin- dustrie betreft blijft echter de uit- eindelijke controle op productie en toewijzing door de BritsAmeri kaanse instantie gehandhaafd Amerika staat op het standpunt 1. de overdracht in Duitsche eigen dom het beste middel is tot pro- ductieverhoging. die meebrengt, dat het betrokken gebied in gro- tere niate selfsupportmg wordt;- 2. dit laatste noodzakelijk is om de last, die door Britse en Ameri kaanse belastingbetalers wovlt gedragen, te verlichten; 3. voldoende waarborgen tegen een herleving van een mdustrieei oorlogsnotentieel blijven bestaan, zodat de Franse regering op dit punt niets1 be'hoeft te vrezen; 4 een verhoging der productie voor het gehele Europa van be- lang is Het Franse ministerie van Bul- tenlandse Zaken heeft Woensdag- avond bekend gemaakt, dat Frankriik bij Engeland en de V S. heeft geprotestaerdi te|en het beslult. het beheer van steen kool- en staalindustrteen aan de Duitsers over te dragen, De Fran se minister van Bultenlandse Za- ken. Robert Schuman, heeft bo- vendien de Franse gedelegeerde Herve Alnhand ongedragen. ae zesmogendhedenconferentie over de Ruhr, die heden te Londen begint, mede te delen, dat Frank rijk het besluit niet kan goedkeu- ren. In een communique van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt verklaard, dat het besluit van de Amerikaanse en Britse opperbevelhebbers, waarin wordt verklaard, dat aan de vrij- gekozen Duitse regering zal wor den overgelaten de eigendom van de staal- en steenkoolindustrieen te bepalen, tegengesteld is aan het on- veranderlijk door de Franse rege ring ingenomen standpunt, dat on- langs door de Nationale Vergade- ring werd bevestigd en waarbij een besluit aangaande de uiteindelijke eigendom van de mijnen en staalbe- drijven van de Ruhr genomen moet worden met instemming van de belanghebbende mogendheden. Blijkens een legerorder kan aan dienstplichtige onderofficieren, kor poraals en soldaten, die de studie aan een universiteit of hogeschool wensen aan te vangen of voort te zetten, ongeacht de lichting, waar voor zij voor de dienstplicht zijn ingeschreven, groot verlof worden verleend, indien zij v6or 1 Januari 1947 voor eerste oefening in werke- lijke dienst zijn gekomen en zij sedertdien onafgebroken in werke- lijke dienst zijn geweest. Gisteren is een 40-jarige Kat wijkse visser tijdens het inladen van lege haringvaten uitgegleden en in het ruim van een logger ge vallen, die ligplaats had in de ha ven van IJmuiden. Hij liep een schedelbasisfractuur op en moest in ernstige toestand in het ziekenhuis te IJmuiden worden opgenomen Gelezen, dat er weer een nieuw instrument bijkomt, om de we- deropbouw te bevorderen bij- na had ik gezegd op te houden, maar dat mag natuurlijk niet. Er komt o, onzalig woord! een nieuw „overkoepelend" or- gaan, een centraai college heet dat in de stadhuistaal en dat zal algemene richtlijnen geven in- zake de wederopbouw, de bouw van'woningen e.d. Die adviezen worden gegeven aan de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting. Minister van W. en V- is mr. J. in 't Veld, Voorzitter van het Centrale College is de heer mr. J. in 't Veld, minister van W. en V. De minister gaat dus aan zichzelf adviezen geven. Zou het niet veel eenvoudiger en voordeliger zijn, indien min. in 't Veld elke morgen een kwartier voor de spiegel ging staan en aan zijn evenbeeld vroeg: hoe staan de zaken, zijn d'r nog deviezen, komt er nog materiaal, zijn er nog arbeids- krachten beschikbaar en... wie zullen we vandaag eens geluk- kig maken met een paar kubieke meter doeltreffende woonruimte! Maandagavond is een mislukte aanslag gedaan op het leven van Moestafa Rahas Pasja, de leider van de Egyptische Wafd-partij en voor- malig minister-president. Toen Nahas Pasja bij zij* woning uit zijn auto stapte, werd uit een andere auto op hem geschoten. Daarna werden handgranaten in zijn richting geworpen, waarop de auto der aanvallers verdween. Na has Pasja werd niet gewond, doch wel liepen enkele andere personen verwondingen op. Dit was de zesde aanslag, die op Nahas Pasja werd gepleegd. Door de plotselinge verschijning van twintigduizend onder leiding der communisten strijdende soldaten zestien kilometer ten noorden van Paoting, de hoofstad van de provin- cie Hoepei, heeft Tsjang Kai Sjek de versterkingen die hij naar Sjansi had willen zenden, 270 km naar het zuidwesten moeten laten afzwenken, In de hoofdstad van Sjansi, Taij- oean, werd het vuren duidelijk waargenomen. De door de commu nisten geleide legers zijn ook weer actief geworden op 160 km ten zuid westen van Kalgan aan de spoor- lijn Peiping-Soejan. Van Mandsjoe- rije uit zijn genoemde legers, die op 40.000 man worden geschat, Oost Hoepei binnengetrokken. Uit regeringskringen wordt ver- nomen, dat de versterkingen van Tsjang Kai Sjek bij Hsoetsjou, het Centraal-Chinese bastion der rege ring, dat thans aangevallen wordt, een ineenstorting van het verdedi- gingsfront hebben verhoed, waar twee divisies aan het muiten waren gestagen. Volgens het centrale nieuwsbureau (regering) was muiterij spoedig onderdrukt. de Het 4-jarig dochtertje van de fam. van der Berg te Ouderkerk aan de Amstel kwam Woensdagmorgen hard uit het ouderlijk huis lopen en raakte onder een passerende militaire autci Geneeskundige hulp mocht niet. meer baten. Het kind was op slag gedood. In het kader van het Marshallplan is een grote partij copra, 13 tot 14000 ton, voor de Franse en Britse zone van Duitsland in Indonesie aangekocht. .Het m.s. „Java" van de Mij „Nederland" zal het lste schip zijn dat een gedeelte van deze partij, n.l. 2080 ton van Indonesie naar Qjiitsland brengt. De party co pra zal rechtstreeks in Bremen ge- lost worden. Een incasseerder van de inter- communale waterleiding, gebied Leeuwarden, zekere M., meldde zich bij de directie aan met de me- dedeling, dat hij tien duizend gul den had verduisterd. De man, die naar het huis van bewaring is over- gebracht was reeds voorwaardelijk veroordeeld wegens zwarte handel, zodat hij waarschijnlijk ook daar- voor nog gevangenisstraf zal moe ten ondergaan. Maarschalk Montgomery heeft gisterenmiddag bespreklngen ge- voerd met de minister van oorlog en marine a-i., mr W. F. Schok king, nadat de veldmaarschalk des morgens over militaire vraag- stukken had geconfereerd met luitenant-generaal mr H. J. Kruls, de chef van de marine-staf. vice- admiraal jhr E. J. van Holthe en de chef van de luchtmaclitstaf, generaal-majoor C. Giebel. De besprekingen met de militaire autoriteiten vonden plaats in de Juliana-kazerne, het hoofdkwartiei van de generale staf. De conferen ce met minister Schokking vond plaats op het departement v: °°Voordat minister Schokking de Engelse gast ontving, had hij eerst een bespreking met Z.K.H. Prins Bernhard. Het onderhoud met de Prins, dat ruim een uur duurde, werd tevens bijgewoond door de chef van het kabinet van de mi nister van oorlog, generaal-majoor M R. H. Calmeyer. Tegen twee uur vertrok de prins. Enkele minu- Met ingang van 1 November 1948 la benoemd tot directeur-generaal van het loodswezen de kapitein ter zee J. Callenfels. Kapitein ter zee Callenfels werd op 22 November 1896 te Zierikzee geboren. Als marine-officier in In die vervulde hij diverse functies. In 1939 werd hij commandant van de onderzeedienst te Den Helder, doch reeds kort daarna eervol ontheven van deze functie en belast met het bevel over Hh. Ms. Hertog Hendnk. In zijn huidige functie volgt hij ten later arriveerde Montgomery. Het in grote getale opgekomen pu- bliek juichte de maarschalk harte- lijk toe. De conferentie met minis ter Schokking vond plaats in diens werkkamer. Hierbij waren tegen- woordig: major-general R. F. K Belchem en generaal-majoor Cal meyer. Tien mmuten over half vier verliet Montgomery weer het de partement. Zodra de maarschalk op het bordes verscheen, werd hij door het publiek luide toegejuicht. Lachend dankte de maarschalk. Vriendelijk wuifde hij naar alle kanten. Na afscheid te hebben ge nomen van generaal Calmeyer, vertrok Montgomery naar de Britse Ambassade. Woensdagmiddag heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en We- tenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, in tegenwoordigheid van o.a. Prins Bernhard, het Centraai OpleidingsinstHuut voor sportlei ders te Overveen officieel ge- opend. In zijn openingsrede zeide de mi nister dat reeds voor 1940 de wen- selijkheid werd gevoeld van een centraai opleidingsinstituut voor de sportleiders. De minister was van mening dat er in ons land werke- lijk behoefte bestond aan deskun- dige sportleiders. Bij de sport, en vooral beoefend door de jeugd, is enige leiding ten zeerste gewenst. Zeker, wanneer di6 sportbeoefemng meer wil zijn dan ontspanmng. En ongetwijfeld wordt er reeds goed werk verricht, doch het aantal £6" schoolde sportleiders, die niet alleen de technische kant van hun vak grondig verstaan, maar ook in staat zijn als mens een algemeen vormen- de invloed op hun leerlingen uit te oefenen is nog gering. Dit instituut zal althans m de ze vorm een unicurp in west- Europa zijn. Dit legt dus verplich- tingen op. De resultaten zullen toch moeten bewijzen, aldus de minister, dat de inzichten, die aan dit insti tuut ten grondslag liggen, juist zijn. Aan de opleiding zal worden deel- genomen door een aantal leerlingen, die voorbestemd zijn om onderncht te geven aan het personeel van de rijks- en gemeentepolitie en van de brandweer. Voor de toekomst is wellicht ook te verwachten. dat van de opleiding gebruik zal wor den gemaakt door personeel van oorlog en marine. Voor particuliere verenigingen en voor de lichamelij- ke oefening in bedrijfsverband lig gen in het instituut aantrekkelijke mogelijkheden. Met een kort woord tot de directeur lelaren en leerlin gen besloot de minister zijn rede. Het troepenschip „Grote Beer" zal Vrijdag 12 November a.s. met deta- chementen van het Kon. Ned. Ind. Leger, de Kon. Marine en de Kon. Landmacht uit Amsterdam naar Indonesie vertrekken. In de leeftijd van 72 jaar is over leden de gepensionneerde opper- tuinbaas van H.M. de Koningin, G. Snel. De overledene, die ruim vijf tig jaar in dienst van H.M. is ge weest, was bestuurslid van vele verenigingen. Het regeringshoofdkwartier in Hsoetsjou meldt voorts, dat in de eerste verdedigingslinie van de stad vler versterkingen „strate- gisch ontruimd" zijn. Door front- verkorting, zo meldt dezelfde bron, is de regering in staat de strijdkrachten om Hsoetsjou te concentreren voor een beslissende slag. De legers van de tegenstan- der vallen de stad van drie zijden aan. Hsoetsjou ligt 320 km van Nanking. De door de communisten aange- voerde legers, die Tangstan hebben veroverd (naar het Westen door- stotend naar Hsoetsjou) zijn. naar gemeld wordt, naar het Noorden teruggeslagen door sterke tegen- stand der centrale regeringstroepen. 16 km ten noorden van Hsoejou zouden dezelfde legers worden te- gengehouden bij de Tsjinggantsji- baai. Andere troepen der noorde- lijken zijn, nadat zij Tangtsjeng hadden veroverd, tot staan gebracht bij de grens van Sjantoeng. Ten zuidoosten van Pengpoe, in Noord-Anwhei, hebben de door de communisten aangevoerde legers Mingkoean bezet, 112 km ten noor den van Nanking. Deze groep zou geen ernstige bedreiging vormen. Tot de artikelen, waarin de duur- dere suiker en/of bloem als grond- stof is verwerkt en dientengevolge duurder zijn geworden, behoren ook koek en zwarte stroop. Ontbijtkoek van klasse C is 1 tot 5 cent per koek duurder geworden, al naar gelang de grootte van de koek en de daarin verwerkte grond stoffen. De prijs van zwarte stroop stijgt 11 cent per kg, los uitgewo- gen, of 5 cent per pot van kg. BATAVIA, 10 Nov. (A.P.) De on- geveer 1500 communistische opstan- delingen, die zich ten Westen van Madioen op de hellingen van de berg Madioen hebben verschanst kampen op het ogenblik met een gebrek aan voedsel en ammunitie en trachten naar het Noorden en Wes ten uit te breken, aldus meldt het Nederlandse leger vandaag. De communistische troepen, ter sterkte van iOOO man. die zich ten Zuidoosten van Madioen bevinden, ting Oen en enen enenij bewegen zich langzaam in zuidelijke richting. waar zij in de nabijheid van het dorp Doengoes op rege ringstroepen stootten BATAVIA, 10 Nov. (Aneta). - Een patrouilleboot van de koninklij ke marine werd gedurende een pa trouillevaart in de territoriale wa teren bij de monding van de Siak rivie'r op 7 November tot twee maal toe door T.N.I.-leden van de wal af beschoten met mitrailleurs, aldus meldt de Marinevoorlichtingsdienst Na enige treffers werd het vuur be antwoord en tot zwijgen gebracht Op 8 November werd een korvet in Straat Padang bij Bengkalis door mitrailleur- en geweervuur van de wal af bestookt. Ook dit vuur werd tot zwijgen gebracht. Er zijn aan Nederlandse zijde geen slachtoffers gevallen. VRIJDAG 12 NOVEMBER HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendconcert, .y, schout.bij-naCht D. 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 xrpttprschii op Pluk de dag, 9.00 Russische compo-1 weuerscmj op. nisten, 9.35 Schoolradio, 10.05 Mu- ziek houdt fit, 11,00 De Zonnebloem, 11.40 Schoolradio, 12.00 Angelus, 12.03 Piano, 12.30 Weeroverzicht, 12.33 Viool en orgel, 13.00 Nieuws, 13.25 Orkest, 13.50 Op de korrei, 14.00 Orkest, koor en solisten, 15.40 Orgel en piano, 16.00 De Zonne bloem, 17.00 Na schooltijd, Zang en piano, 17.45 Lezing," Rumba's en conga's, 18.20 Kamer muziek, 19.00 Nieuws, 19.30 Bra- bants halfuur, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.12 Promenade orkest en koor, 20.30 Klankbeeld „Gedenk de dag des Heren", 21.37 3e en 4e acte van „Le Nozze di Fi C. M. Tegen Gerrit de Stotteraar be- ruchte in- en uitbreker, is door de Officier van Justitie van de Am- sterdamse rechtbank, mr. Feitsma, 1R, zes jaar met af trek geeist en ter id ml beschikking stelling van de rege- 18-°° I ring Toen Gerrit het laatste woord kreeg, kon hij er niet uitkomen en barstte in snikken uit; daarna gaf hij de verzekering, dat het nu afge- lopen zou zijn. Tijdens de behandehng wist hij niet anders te zeggen dan het voortdurend Dat kan wel Be ofc- ell Tttr CtC-LC V ail V4-.«-.v- V** I V bv-« V-1 1 garo" van Mozart, 22.50 Avondgebed sproken werden de talrijke insiui- -4.I A r-r-icfornnm VPPFI1B lu pingen te Amsterdam, veertig in Amsterdam en elf in Den Haag en ook kwamen de ontsnappmgen ter sprake, die de Stotteraar regelma- tig voorbereidde en uitvoerde. Ook nu vroeg de President of hij weer zaagjes in zijn schoenen verstop^ had. Tegen zijn a.s. zwager werd 23.00 Nieuws, 23.15 Favorieten. HILVERSUM I, 301 M. 7 00 Nieuws, 7.30 Muziek, 8.00 Het nieuws, 8.18 Operette-selecties, 9.00 Kamermuziek, 10.20 Orkest, 10.45 Bach, 11.15 Voordracht, 11.35 Licht orkest, 12.00 Kwartet, 12.30 Weer- praatje, 12.33 Sport, 12.45 Orkest, weg'ens heling 1 jaar geeist. 13100 Nieuws, 13.20 Ensemble, 13.50 Chansons, 14.20 Orgel en zang, 15.00 Voordracht, 15.20 Middagconcert, 16.00 Richard Tauber en Jeanette Mac Donald, 16.30 Tussen 12 en 16, 17.00 Altviool, 17.20 Wij en de mu ziek, 18.00 Nieuws, 18.15 ..Accordeo. I i-Ygiieid. van perscorrespondenten en la", 18.30 Voor de Ned. Strijdkrach- anciere bezoekers te ontkomen. Hij ten, 19.00 Denk om de bocht, 19.15 c geenszins voornemens uit de Brit- Accordeola, 20.00 Nieuws, 20.05 Vi- se zone te yluchten of zich aan ool en piano, 21.00 Men vraagteventuele aanhouding te onttrekken 2130 Hoorspel, 22.15 Swing and Hij is besloten te Hamburg het ver Sweet, 23.00 Nieuws, 23.15 Omroep-1 i00p der gebeurtemssen af te wach kamerorkest. ten. Dr. Hjalmar Schacht bevindt zich thans bij vrienden te Hamburg. Hij verklaarde, dat hij zijn woning heeft verlaten om aan de nieuwsgie- Vooral in Noord-Hollands Noor- derkwartier, waar de naam van St Maarten nog voortleeft in de na- men van tal van kerken, we noe- men slechts Zwaag, Bovenkarspel, Medemblik, en zelfs in namen van dorpen, is de Sint Maartensvienng opgebloeid tot een mooi kinder- feest. In de avond van de lOde of de llde November gloeien op de vroeg donkere avonden de duizen- den lichtjes. veelal in lampions, maar ook vaak in uitgeholde rapen en bieten. overal op en klinken uit verheugde kindermonden oer-oude liederen. waarin de lof van de hei lige bezongen wordt en de burgerij wordt aangespoord om, op het voor beeld van Sint Maarten, de liefda- digheid te beoefenen. De elfde No vember moge dan op de kalender nog tot de herfst behoren, in de folklore zowel als in de meeste ge- zinnen. waar de gezelligheid nog hoogtii viert, is de feestdag van St Maarten het begin van de winter met haar eigen feesten en gebrui- ken. Komt vandaag nog m vele streken de St Maartensgans niet op tafel en proeven in Frankrijk en het Zuidelijk deel van Belgie d» wiinhandelaren niet voor het eerst He wiinen van de nieuwe oogst. Een gebruik dat trouwens tot m de late middeleeuwen ook in ons land in zwang was. Voor de boer is deze dag nog n belangrijke pachtdatum. terwyl het vooral op de kleine bedriiven. de eerste dag van de slacht was. van- daar het rijmpje: Op Sinte Martiin, Slacht de arme het zwnn. De tijden, dat. een feest als Sinte Maarten voor degenen die niets m huis hadden en geheel afhankelijk waren van de giften en gaven van hun medemensen, een ware uit- komst in de nijpende nood was, zijn gelukkig voorbij. Daarmede wil echter niet gezegd zijn, dat er niemand meer zou zijn, die onze hulp niet meer nodig zou hebben. Daarom blijven dan ook altijd dergelijke dagen als Sint Maarten Sint Nicolaas en Kerstmis hun speciafe karakter van, we zeg gen het maar eens eenvoudig-weg. geef-dagen houden. En dat is goed! We zouden geen goede christenen zijn als we niet van tijd tot tijd iets konden afstaan en gelukkig1. het wordt veel gedaan. Er wordt veel gegeven. Daarom is het pret- tig, als het eens op een aantrekke lijke wijze geschiedt. Het Sint Maarter.sfeest geeft er ons de ge- legenheid toe. Vervolg van pag. 1 Ha, die Zandt! Ds. Zandt (St. Ger.) pleegt de be- grotingsdebatten altijd te kruien met een dosis anti-gs#usme en zo ook nu. Hij constateerde een toene- mende verroomsing van ons land. En dan hadden de A.H. indertija nog wel gezegd, dat de anti-revolu- tionairen en 'fi roomsen in de zelfde wortel des geloofs stoeiden. Dat was een slag in het aangezicht van de Hervorming geweest en een beiedi- ging van het bloed der martelaren! En dan, de burgemeester van Bolsward had de vlag uitgestoken ter ere van een. Missiebisschop en dat, God betere het, op de toren van een Ned. Hervormde Kerk! Zo gmg de nijdig bijtende domine nog wat door, totdat hij de Roomse terreur aan de lijve ondervorid, want dr. Kortenhorst, moest er hem met een hevig daverende hamerslag aan herinneren, dat zijn spreekijd dm was. De middag werd verder groteujks gevuld met financiele en economische besehouwingen De heer Hofstra tPvdA) poseert graag als belastingexpert en het was dan ook zijn eer tekort gedaan, dat hij nu al driemaal een exportbelas- ting op goederen met hoge winst had voorgesteld, zonder dat de mi nister hieraan gevolg had gegeven. Hij en de heren Weterings (CH) en Lucas (KVP) waarschuwden de mi nister vanuit de verantwoordenjK- heid huns gemoeds voor te grote mildheid inzake belastingverlagmg, hoewel zij het anderzijds weer toe- juichten wanneer de minister zij- nerzijds die verantwoordeiiJKneid wel zou willen dragen. Voor de heer Weterings (CH) was het zijn maidenspeech en hoewel nij geen daverende dingen zei, droeg hij1 ze toch zeer zeker met een be- hoorlijk stemgeluid voor. Hij bond de regering vodral op het hart de belasting toch voor schuiddelgmg te gebruiken en niet voor een tot uitzonderlijke proporties uitgroei- end staatsapparaat. Op het ene de partement worden ambtenaren af- gevoerd, maar op het andere komen ze er weer bij. De heer Lucas ver- telde over die veelheid van amb tenaren nog een aardig mopje. Op een ceramische fabriek in het zuiden kwam een ambtenaar voor controle. Als attentie bood de direc tie hem een kop en schotel aan. Achtereenvolgens kwamen er toen acht pn veertig coilega's, die stuk r stuk met een zelfde kop en schotel naar huis gingen! Voor de vijftigste had de directie een thee- serVies laten maken, maar toen kwamen er drie tegelijk. De directie zou op dat ogenblik spijt hebben gehad, dat ze voor deze gebeurte- nis niet het oog op een roomstelle- tje had laten vallen Tot slot zij nog meegedeeld, dat de heer Lucas ook een lans brak voor de nog steeds in droeve ver- wacnting levenae oorlogsscnade- slachtoffers en voor een zo groot mogelijke tegemoetkoming aan de grote gezinnen, waarvan de heer Romme de. dag te voren reeds ge zegd had, dat de mate van deze tegemoetkoming voor een belart;- rjjk deel de verhouding van hem en zjjn politieke vrienden tot dit kabinet zou bepalen! Vandaag zal de regering wel in de ring komen. De administrates van het plan- Marshall, Paul Hoffman, is, naar ge meld wordt, voornemens begin De cember naar China tp gaan om de toestand aldaar persoonlijk in ogen- schouw te nemen. f\NZE beste en heiligste be. doelingen worden vaak door de mensen miskend. Onze woot- den worden verlteerd uitgelegd, onze daden in een onjuist dag- licht gesteld. De een veronder- stelt het kwaad, de tweede ver- moedt het al, de derde zegt bout- weg dat het er is. Het is de vij- andige mens, die het mooiste en liefste bij ons kapot maakt door zijn gepraat en geroddel. Geen groter ramp kan iemand overko- men dan over de tong te moeten gaan van de kwaadsprekende gemeente. Laten we daar niet aan mee doen. Doen we alleen maar goed. Denken en veron- derstellen we alleen maar goed van anderen. In de tijd vay. de oogst zla wel blijken, wat»een ieder gezaaid heeft. Koren of kaf. Goede vruchten of onkruid. MARCUS IBB Uit 77 Hij boog zich naar voren in sulky, zodat zijn gewicht Junker steunde, en vocht in opperste krachtsinspanning samen met ziin paard. Hij gaf Junker een teken met de leidsels; Junker begreep dat hij, het kostte wat het wilde, nu vooruit moest, of dat het was om- dat hij onder de vele aanmoedigen- de kreten Bente's stem hoorde, is niet zeker, maar met onweerstaan- bare kracht vloog hij vooruit en lag bij het begin van de bocht aan de kop. Zijn prachtige, harmonisch ge- bouwde lichaam strekte zich tot t uiterste. nog sneller en verder wierp hij de benen vooruit. Ole on- dersteunde hem naar beste vermo- gen en reed hem goed. Precies bij het begin van de bocht, waar de buiging van de baan hem een klem voordeel kon verschaffen, slaagde hij er in vast aan de kop van het veld te komen. Tsaar lag dicht achter hem en vlak achter Tsaar lag Hassan, de kleine PieTrot was een weinig af- gevallen en had geen kans gezien de andere paarden onder de ontzag- lijk harde druk bij te houden. Nog moest er een hele ronde gereden worden voor de wedren ten einde was. Ole kon zich nog niet zeker voelen; maar nu had hij Junker waar hij hem wilde hebben. Hij wist dat het eerzuchtige paard bui- tengewoon moeilijk te passeren zou zijn, en hij wist ook dat Junker nimmer in galop oversloeg. Het publiek applaudisseerde ge- weldig in uiterste spanning had men de harde strijd gevolgd, velen hadden genoten van Ole's magm- fieke rijden; de meesten meenden echter dat hij te veel van zijn paard gevergd had en dat hij met zijn stoot had moeten wachten tot de eindspurt zelf. De tribune geleek n stormachtige zee; de verrassing, Junker, met wie men vrijwel geen rekening had gehouden, als num mer een te zien, deed de spanning tot het hoogtepunt stijgen. Ole merlcte van dit alles niets, hij keek slechts naar zijn paard en luisterde naar het machtige donde- ren der hoeven achter hem. Hij wist dat de zege hem tot het laatst betwist zou worden en bereidde er zich op voor, de aanvallen het hoofd te bieden. Hij durfde niet om- zien maar begreep, dat er een open ruimte ontstaan was tussen het grote veld en de koppaarden; de strijd zou tussen hen uitgevochten wor den. Het eerste paard, dat aanviel, was, vreemd genoeg. Pierrot; toen Tsaar even achterbleef. slaagde Mads er door een vlugge manoeuvre in hem voorbij te schieten en wist met een snelle ruk Pierrot werke- lijk naast Junker te brengen. Ole hoefde echter Junker niet aan te zetten, het verstandige paard wist wat er op het spel stond en had Pierrot voor het begin van de vol- gende bocht van zich afgeschud. Pierrot viel snel af; doch een paar seconden later, bij het einde van de bocht, vernam Ole een dreigend proesten en luide kreten en voor hij zich het gevaar goed bewust ge worden was. lag Markmann met Hassan vrijwel naast Junker, terwijl hij het hoog op de benen staande paard uit alle macht aanzette. Markmann was een pikeur, die weinig kieskeurig was ten opzichte van de middelen, die hij aanwendde en hij ranselde de bomen met de. zweep en schreeuwde en brulde, 't leed geen twijfel of hij deed wat hij kon om Junker aan het schrik- ken te maken, zodat deze opzij zou springen. Lang hield hij vol. Ole had junkers tegenstanders juist be- oordeeld. Hassan was ongetwijfeld de gevaarlijkste. Gedurende een onderdeel van een seconde was deze iets voor; Ole gaf even een klein rukje aan de leidsels, wat intussen geheel overbodig was. Junker stak de neus wat naar voren. zodat zijn hoofd ongeveer in ddn lijn met de borst lag en toonde nog meer krach ten in reserve te hebben dan Ole had durven denken. Duim voor duim zakte Markmann af; nog lui- der schreeuwde en tierde hij, als een razende met de zweep op de bomen timmerend. maar het had niet de minste uitwerking op Jun ker. Deze draafde even vast en rustig voort, terwijl de ontzaglijke inspanning zijn draven niet minder mooi maakte. Plotseling voelde Ole een stomp in zijn rug: Tsaar, die met zijn neus van achteren tegen hem aanstootte. Dicht bij het doel lag Junker vei- lig aan de kop, en met een voor- sprong van een paardlengte vloog hij. onder daverend applaus, door de finish. Het was een mooie qn buitengewoon spannende wedstrijd geweest, en toen Ole geke.erd had en terugreed naar de tribune van de jury, werd hij begroet door een oorverdovende bijval. Hoewel zijn onverwachte overwinning de mees te spelers verlies bracht. applaudis seerde men zo geestdriftig als in jaren niet het geval geweest was. Ole had zich buitengewoon inge- spannen; maar hii voelde geen moe- heid. hij was volkomen fris en zo gelukkig als nooit te voren in ziin leven- toch schoot hem een brok in de keel en kostte het hem moeite ziin ontroering meester te worden. Hij wist dat hij nauwelijks in staat zou zijn,. te bedanken. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3