OvereenstemmingStikker-Hatta? Propaganda-vredesoffensief van Moskou wil Amerika verzwakken Neher op Schiphol Replieken brachten weinig nieuws in de Tweede Kamer HET TOEKOMSTIGE LANDBOUWBELEID Wederzijdse concessies Nederlandse eisen zijn niet a! te scherp gesteld EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Weer concessies aan Djogja? Succes van Chinese regeringstroepen P. J. S. Serrarens onderscheiden MARSHALL VERKLAART: Europees herstelprogram maakt grot ere vorderingen dan men beseft Gebruikt Drees dezelfde argumenten als wijlen minister Colijn? Wassilevsky E.V.C.-steun tegen de koude oorlog Geen richtprijzen, maar voorwaarden voor lonende afzet Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Pagina 2 Zaterdag 12 November 1948 44e Jaargang No 1 1412 Kantoren: ALKMAAR, Lcmgestraat 42 A, teL adm. 2046, red 2047 K 2200; HOORN. Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; DEN HELDER. Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230. SCHAGEN. Molenstr Brutale diefstal in station Bloemendaal Cratie verleend WEER TROEPEN NAAR INDONESIA EEN WERELD-WERKER GE-EERD MARSHALL, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken heeft gisteren op een persconferentie te Parijs verklaard, dat de Russen momenteel een ..propagandistisch vredesoffensief voeren met de hoop hierdoor de positie van de Ver. Staten te verzwakken. Marshall betoogde echter, dat de Soviet-propagan da in de Assemblee der Ver. Naties niet met succes was be- kroond. De minister zeide verder, dat in het kader van dit vredes offensief past het bericht uit Moskou, volgens welke Truman naar Stalin zou gaan. Praatje op de brug. Nederlandse militairen van de veiligheids- politie in gesprek met leden van de ..polisie Keamenan". STIKKER SPOEDIG WEER NAAR BATAVIA? VERLIEZEN IN INDONESIE Langere arbeidstijd in banketbakkerijen, Ook Honig's fabrieken naar Zuid-Afrika Generaal Aler stafofficier bij Montgomery Executies te Landsberg (Van onze parlementaire redacteur) REPLIEKEN komen alleen dan volledig tot hun recht wanneer er wederzijds werkelijk iets valt uit te vechten. Er zit dan climax in de strijd. Bij de laatste ronde van de algemene beschouwingen was dat echter in het geheel niet het geval. Als een afgevaardigde intussen nog wat spreektijd heeft, is het ook weer zonde om hiervan geen gebruik te maken en dus werd er nog wat gezegd, hetgeen de regering noodzaakte om op haar beurt ook nog iets te zeggen. In populair Nederlands heet dat: Men deed het nog eens dunnetjes over, ofschoon men daar meestal iets vrolijkers mee bedoeld. Maar een beetje feest was het gisteren toch wel in de Kamer. Twee jarigen, onze heer Serrarens, die en het is hem gegund, een dagje vrijaf had genomen, en de toch de voorzittershamer hanterende dr. Kor- tenhorst, zij het dan in een kennelijk vrolijke stemming. De minister van financien bood als geschenk de belofte van zelf- beperking aan en wie hem kent weet dat dit een heel offer is De bekende Franse chansonnier Maurice Chevalier, thans 59 jaar oud, treedt momenteel in Londen op. Maurice maakt na jdjn aankomst op het Victoria Station een praatje met een Londense Bobby. De bekende strohoed zit nog in zijn koffer. GEEN RUSSISCH STAF-CHEF MEER OVERTREDING VAN DE DEVTEZENVERORDENING? DE MEMORIE VAN ANTWOORD van de minister van Land bouw enz. op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over het hoofdstuk Landbouw enz. der Rijksbegroting geeft te kennen, dat de regering voornemens is, een nieuwe koers in te slaan in de landbouwpolitiek. De Regering acht, zo concludeert minister Mansholt, een beleid noodzakelijk, dat de intensiteit van het gebruik van de Nederlandse bodem bevordert door voorwaarden te scheppen, welke een lonende afzet van produc- ten van de bodem waarborgen. Een systeem, waarbij voor waarden worden geschapen voor lonende afzetmogelijkheden is te verkiezen boven een kunstmatig stelsel van vastgestelde prijzen, hetzij richtprijzen dan wel vaste prijzen. Gevangene sloeg medegevangenen Nieuuj Abotvnementsprljs M.25 per kwartaal, f1.43 per maand, Incluslel Incasso. Advertentle-tarlef: per editle 16 ct. per m.m., minimum 12.50; In alle edltles 26 ct. per m.m., minimum 14.famllle- berlchten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrljke kortjng. Dlrecteur E. 3. M. Stumpel, Hootdredacteur H. N. Smlts, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. Janssen, 3. Toes. Bankrelatles: Noorderbank, Nederl. Credletbank Noordhollands HET EEIT VAN HEDEN BAT A VIA, 13 November (A.P.) Welingelichte persoonlijkheden bevestlgden een bericht, volgens hetwelk de heren Stikker en Hatta het persoonliik eens waren geworden omtrent een brede basis voor een oplossing van, het Indonesische vraagstuk. Deze basis moet thans door de Nederlande en Republikeinse regerin- gen worden goedgekeurd. Volgens in de regel betrouwbare zegslieden strekt de voorlopige ba- sis-overeenkomst tot de vorming, in de nabije toekomst, van de voor lopige interim-regering, welke lijkt op, maar toch niet geheel volgens dezelfde beginselen zou zijn opge- bouwd als die van India. Zes maan- den na de vorming van deze inte rim-regering zouden verkiezingen voor een wetgevende vergadering worden gehouden. De interim-rege ring zou, volgens de mededelingen, staan onder leiding van een soort ministeriele organisatie, in plaats van een driemanschap, zoals ver- scheidene weken geleden door fede- ralisten te Den Haag is voorgesteld. Medegedeeld werd, dat eveneens was overeengekomen, dat het Ne- derlandse leger zal mogen optre- den ter voorkoming van schen- dingen van de wapenstilstand, doch alleen na ruggespraak met de republiek. In bepaalde bijzondere gevallen zou de eindbeslissing berusten bij de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon. De zegslieden verklaarden, dat de heren Stikker en Hatta in staat wa ren geweest met betrekking tot hun voornaamste meningsverschillen tot elkander te komen door de bespre- king van punten van ondergeschikt belang tot nader uit te stellen. Men zeide, dat Hatta en Stikker, door over de minder grote struikel- blokken voorlopig heen te stappen, er y- zijil geslaagd te komen tot wat op iiet ogenblik, sinds vele maanden, de beste kans biedt voor een vreed- zame oplossing van het reeds zo lang bestaande geschil. Men gelooft, dat de voornaamste concessies van mr. Stikker betrekking hebben op de buitenlandse vertegenwoordiging gedurende de interim-periode, ter- wijl de republiek van haar kant er in zou hebben toegestemd geduren de die periode de Nederlandse sou- vereiniteit de jure te erkennen en een concessie op militair gebied zou hebben gedaan. Vrijdagavond omstreeks 6 uur heeft een vingervlugge bezoeker van het spoorweg station te Bloe mendaal kans gezien de kas, die naar schatting van de stationschef ongeveer f 300.bevatte, te ledigen en zich met de buit uit de voeten te maken. Vermoedelijk is de dief via het perron achter het raam ge- komen waar de lokettist de trein- kaartjes verkoopt. Ongemerkt heeft hij zich toen van het geld meester gemaakt. Bij K.B. is gratie verleend aan J. H. Loesberg, tot de doodstraf ver- oordeeld bij sententie van bet bij- zonder gerechtshof te Den Boscn. De doodstraf is veranderd in levens- lange gevangenisstraf. L. had op 4 October 1944 deel genomen aan de overval op „de Vloeiweide". Vrijdagavond omstreeks 12 uur vertrok van de Javakade te Amster dam de „Grote Beer" met troepen naar Indonesie. In totaal 805 man, bestaande uit detachementen lucht- vaarttroepen, Koninkl. Landmacht, KNIL, marineschepelingen en mari- niers, werden Vrijdagmorgen inge- seheept. Het schip zou oorspronke- lijk om 1 uur vertrekken, maar door een defect aan een der dyna mo's werd het vertrek eerst uitge- steld tot 5 uur, doch het duurde t.ot ongeveer middernacht voor de ka- bels konden worden losgesmeten en de ..Groote Beer" zee kon kiezcn. Volgens pro-regeringsberichten heeft het Chinese regeringsleger een belangrijke overwinning behaald ten oosten van Hsoutsjou. Tienduizend manschappen van de legers der com- munisten zouden zijn gedood en vierduizend gevangen genomen. Een leger van 160.000 man, dat door communisten wordt aangevoerd, is op de vlucht gedreven na een veld- slag van 36 uur om Hsoutsjou, 250 km ten noorden van Nanking. Dit wordt het einde genoemd van de eerste faze van de slag om Hsout sjou. Waarnemers zeggen, dat dit een adempauze betekent voor de legers van Tsjang Kai Sjek, die tot de volgende maand zou duren. Men verwacht, dat dan de tweede faze zal beginnen. Het hoogtepunt van de Vrijdag in het Huis van de Arbeid gehou den receptie ter gelegenheid van de 60ste verjaardag van de heer P. 3. S. Serrarens secretaris van het LC.V., ondervoorzitter van Herwonnen Levenskracht, lid der Tweede Kamer enz. enz. was ongretwijfeld het ogenblik, waarop Mgr. J. G. v. Schaik, geestelijk adviseur van de K.A.B., kwam mededelen, dat het de Kerkelijke Overheid behaagd had, de heer Serrarens te benoemen tot ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote. Eerste spreker op deze receptie was de heer A. Vanistendael, alg. adj.-secretaris van het I.C.V., die grote waardering uitte voor de wijze waarop de heer Serrarens 30 jaar lang zijn mooie taak vervuld heeft en nu nog de uitbreiding van de Geneve-organisatie tot een Wereld- verbond van Arbeiders op zich durft nemen. Nu het I.C.V. op een belang rijke tweesprong staat, hoopt spr., dat de beweging nog zeer veel van deze vitale 60-jarige zal mogen ver wachten. Prof. dr. W. Bronkhorst, directeur geneesheer van het sanatorium „B, en B.", die in Juni 1919 door de heer Serrarens als directeur van B. en B. benoemd werd, prees hem voor wat deze voor H.L. en B. en B. gedaan heeft en geweest is, al was er.soms een zware strijd te strijden. Spr. hoopte, dat de feiten aan de heer Serrarens zullen geven waar hij recht op heeft en dat O.L. Heer de rest zal doen. De heer Jos. v. Seggelen, die ge- tuige was van Serrarens' start m het leidinggevend werk van de KX Vakbeweging, sprak over diens vele activiteiten als primus inter pares van de Volksbond Propaganda Unie. En nadat Mgr. J. G. v. Schaik een hernachtige felicitatie had uitge sproken, met medeling van de hoge kerkelijke onderscheiding, heeft de heer Serrarens een dankwoord ge- sproken en er zijn voldoening over uitgesproken, dat hij. begonnen als propagandist in het Haarlemse, moeht uitgr-oeien tot wereldwerker in alle bisdommen. Met pastoor v. Schaik hoopte hij nog lang, onder de schutse van St. Martinus, strijder voor Christus te mogen zijn. Met de KLM-Constellation ..Holland* arrive erde giisteren- middag op Schiphol de heer L. Neher, gedelegeerde van het Op- perbestuur te Batavia, die naar Nederland is gekomen voor het voeren van besprekingen met de Nederlandse regering. Omtrent de laatste berichten inzake de situatie in Indonesie was de heer Neher niet op de hoogte. Wei wist hij te zeggen, dat er geen reden bestond tot direct pessi- misme over de hervatting van de onderhandelingen met de repu bliek. De heer Neher bevestigde, dat de twite voorwaarden voor het her- vatfen van de onderhandelingen, te weten: beeindiging van de Be- standsschendingen en hervatting van het goederenverkeer nog al tijd bestaan. De formulering van deze eisen is echter niet al te scherp gesteld, om de tegenpartij niet tegen de muur te drukken. Over de voorstellen van het Amerikaanse lid van de Commissie van Goede Diensten zeide de heer Neher, dat deze in de vorm waar- in ze aan ons werden voorgelegd, niet aanvaardbaar werden geacht. Dit is echter iets anders dan ze te verwerpen. Hoe dan ook, zo ver- volgde de heer Neher, de voorstel len zullen, willen ze een basis vor- men voor de onderhandelingen, als een voorstel van de Commissie van Goede Diensten moeten worden aangebodgn. Tot nog toe moet men deze beschouwen als een punt van discussie. De heer Neher wees er op, dat de Nederlandse delegatie op het ogenblik geen voorzitter heeft door het aftreden van de heer Abdoel- kadir. Wanneer de onderhandelin gen heropend zullen worden. zal dus ook een nieuwe voorzitter moeten worden benoemd. Wie de nieuwe voorzitter zal zijn, achtte de heer Neher een open vraag. Het leek hem niet waarschijnlijk, dat de regering hiervoor dr Beel zou uitnodigen, want dit zou naar zijn mening onverstandig zijn. Voorts achtte de heer Neher het niet uitgesloten, dat minister Stik ker spoedig voor een tweede maal naar Indonesie zal vertrekken. Ten aanzien van het vertrek van dr v. Mook zeide de heer Neher, jlat al- gemeen in Indonesie dit vertrek wordt betreurd. Dr Beel is echter een graag gezien man en wanneer hij zich na korte tijd zal hebben ingewerkt en aangepast, zal blij- ken, dat hij uitstekend op zijn plddts is. De heer Neher, die op het vlieg- veld werd verwelkomd namens de minister van overzeese gebiedsde- len, kon niet zeggen wanneer hij naar Batavia zou terugkeren, „Ik heb ook dit keer niet al mijn ba- gage bij mij," zeide hij lachend. „Maar wat er met mij gebeurd hangt af van het resultaat van mijn besprekingen te Den Haag. De nieuwe wetgeving laat wel dege- lijk een vertegenwoordiger van het Opperbestuur in Batavia toe, al is het niet uitgesloten, dat deze fi- guur dan eventueel een andere naam zal hebben." Marshall noemde dit propaganda- vredesoffensief zeer gevaarlijk; iedereen wil vrede, aldus Marshall, doch een propaganda-vredesoffensief van deze aard was een methode, waarbij men speculeerde op het ver- langen naar vrede. Naar aanleiding van de berichten over zjjn aftreden, zeide Marshall, dat hij geen enkele verklaring hieromtrent had afgelegd, ofschoon hij bij tal van gelegenheden de hoop had uitgesproken, zich uit het openbare leven te kunnen terugtrekken. Marshall wilde geen verklaring afleggen voordat hij met de president zou hebben ge- sproken. Aangaande het Europese herstel- program was Marshall van mening, dat er veel grotere vorderingen wa ren gemaakt, dan men wel besefte. In de periode van begin vorig jaar tot nu was er een geweldige ver- andering gekomen in Frankrijk en Italia, economisch maar vooral psy- chologisch. De oorlog had een politiek en economisch vacuum geschapen, dat eerst moest worden opgevuld aleer het mogelijk zou zijn overeenkom- sten te bereiken, die duurzaam wa ren. De ontwikkelingen sindsdien hadden er veel toe bijgedragen om het vacuum op te vullen. Er kwam nu werkelijk gang in het program Men vroeg Marshall, welke gevol gen, naar zijn mening, het Ameri kaanse programma voor de herbe- wapening van West-Europa zou heb ben voor het Europese herstelpro- gramma. Marshall antwoordde: „Wij zouden het alien als een groot nadeel zien, indien het Europese herstel ongun- stige gevolgen zou ondervinden van maatregelen, die op ander gebied De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Lt-kol. H. Schild uit Maartensdijk (post Utrecht), gesneuveld 2 Nov. 1948; sold. J. W. Schopberteld, uit 01- denzaal, gesneuveld 7 Nov. 1948; sold. A. H. Spann uit Balgooij (gem. Overasselt), gesneuveld 3 November 1948 Kon. Ned.-Ind. Leger: Mil. sold. W. M. Lapre uit Indo nesie. 3 Oct. 1946 tijdens actie tegen extremisten, blijkens thans bekend geworden bijzonderheden door TNI gevangen genomen; na ontvluch- tingspoging wederam door T.N.I, gevangen genomen en in dezelfde maand, datum onbekend, door deze geexecuteerd. Kon. Marine: Geen verliezen gerapporteerd. De Minister van Sociale Zaken heeft bepaald. dat in banketbakke rijen niet tevens zijnde brood- bakkerijen in het tijdvak van 15 tot en met 27 Nov. 1948 mannelijke arbeiders van 18 jaar of ouder gedu rende 11 uren per dag en ten hoog- ste 60 uren per week arbeid mogen van bewoners van het kamp Mau- verrichten thausen, opgehangen. genomen moeten worden. Er kan echter veel aan herbewapening ge daan worden, zonder dat er meer kosten dan die voor het vervoer aan besteed behoeven te worden". Met betrekking tot Palestina zeide Marshall in antwoord op hem ge- stelde vragen, dat hij zich in het geheel niet zou uitlaten over de positie van de Amerikaanse dele gatie. De besprekingen over het Noord- Atlantisch Veiligheidspact droegen volgens Marshall nog steeds een exploratief karakter, doch de tijd voor meer concrete besprekingen naderde. Hij veronderstelde, dat deze weldra zouden worden gehou den. De luchtbrug naar Berlijn zou in stand gehouden worden zolang de V.S. dit nodig achtten. Met betrekking tot Griekenland zeide Marshall, dat er een plan werd voorbereid om het Griekse leger te versterken en de mannen, van wie veel gevergd was, enige verlichting te geven. Marshall was van oordeel, dat de onlangs aangenomen resolutie van de politieke commissie de Bal- kan-commissie meer gezag zou geven. Wederom gaat een Nederlands be- drijf een filiaal in Zuid-Afrika ope nen. De Stijfselfabriek „De Bijen- korf" v.h. M. K. Honig te Koog a.d, Zaan heeft te Kaapstad een filiaal van een Engelse Puddingfabriek ge kocht, dat met de kennis en de er- varing in de Nederlandse fabriek opgedaan, tot verdere ontwikke- ling zal worden gebracht. Naar wij vernemen, wordt de be- noeming overwogen van generaal- majoor I. A. Aler, commandant van de luchtmacht Nederland, tot stafof ficier voor de liffchtvaart bij het hoofdkwartier van Montgomery. Vrijdagmorgen zijn vijftien Duitse voormalige concentratiekamp-bewa- kers, door een Amerikaanse militair gerechtshof te Dachau veroordeeld wegens het martelen en vermoorden Zij, die deze dag nog van de ge legenheid gebruik maakten om an- dermaal eigen sfandpunt te om- lijnen. waren ds Zandt en de he- hen Hofstra, Oud en Hoogcarspel. De dominee liet Rome dit keer met rust, blijkbaar had hij zich wat dit betreft bij de eerste ronde volledig kunnen uitvieren. Het ging nu vooral om de jonge geloofsgenoten van dominee, die evenals alle an dere soldaten die naar Indonesie vertrekken, moeten worden inge- ent. hetgeen echter in strijd is met hun principe. De gezonde heeft geen heelmeester nodig. Een inder- daad moeilijk blijvend geval, want wat moet zwaarder wegen, de ge- zondheid van de hele troep of de eerbied voor iemands overtuiging. De dominee zou misschien meer gehoor vinden, als hij het wat an ders aanpakte, nu wekt zijn toor- nen 1 tegen de vaccinatie-aanbidders altijd vooral de lachlust op. De heer Hofstra treurde nog wat na over zijn drie jaar lang gekoes- terd verlangen naar een exportbe- lasting, waarvan de minister van rinancien gezegd had, dat de tijd hiervoor nu in elk geval voorbij was. De heer Romme kreeg een heel klein veegje uit de pan. Niet alleen de KVP was christelijk pro- gressief, dat was de P.v.d.A. ook. Daarvan acte. het kan nog eens te pas komen. En dan de heer Oud. Wij zeiden gisteren reeds, dat de heer v. d. Goes het program van de V.V.D. blijkbaar slecht gelezen had en dat kreeg hij dan ook nu op zijn brood. En voorts had de heer Oud nog een appeltje met de afgevaardig de Hofstra te schillen, die het be' wind Colijn teveel aandacht voor de gulden en te weinig aandacht voor de arbeider verweten had. Maar wat doet dit kabinet anders, dan ook zorgen hebben voor die zelfde gulden, zo vroeg de fractie leider van de V.V.D. Wanneer Wagenaar f2.50 vraagt en Drees zegt neen, het kan maar een gul den lijden, dan hanteert de toch zo proigressieve premier Drees tenslotte geen ander argument dan de premier Colijn deed. Colijn ging en Drees gaat uit van de overtuiging, dat de arbeider meer heeft aan een gulden waar hij iets voor kopen kan, dan aan een waardeloze rijksdaalder. Nu zou tegen de vergelijking in haar geheel nog wel het een en ander in te brengen zijn, maar een gladde redenering was het in elk geval en Wagenaar had natuurlijk schik! De heer Hootgcarspel (Com.) toornde nog wat tegen het Ameri kaanse kapitaal en stuntte yervol gens met niet minder dan drie mo ties: Ook loontoeslag voor gehuw den beneden de 23 jaar, een hogere loongrens en verdere tegemoetko ming aan werkers in ruste. Ministerpresident Drees vmoe_st andermaal de vraag stellenr Wie zal dat betalen? Om meer te doen is meer geld nodig, dus zouden de belastingen hoger moeten worden en zo zou men in de ene hand iets krijgen en het met de andere wenr uit moeten geven. Over Indonesie kon hij, na de reeds gedane mede- delingen, weinig nieuw licnt meer ontsteken. Het wachten is nu op minister Stikker en dan kan men verder zien. De heer Oud had de regering al eerder op het hart ge- bonden: Maar maak het kort! De minister van financien sloot de rij van de sprekers met een on- danks zijn toezegging toch nog vrij uitvoerig college over technische details en om op deze feestelijke dag toch althans wat drinVJgerei op tafel te hebben, kwamen ander maal de befaamde kopjes ter spra- ke. Bij nader onderzoek had men de plaats van handeling althans kunnen achterhalen, dat was beek geweest. Maar van vijftig kopjes was geen' sprake. Misschien waren het er drie en vijftig, riep toen een ondeugende afgevaardig de. Volgende week: Landbouw. Radio-Moskou heeft medege deeld, dat de Sovjet-Russische maarschalk A. M. Wassilevsky ontheven is uit zijn functie van chef van de generale staf. Het ontsiag was bevolen door de raad van ministers met het oog op de overbelasting met werk van de chef van de generale staf. Wassilevsky blijft echter eerste onder-minister van de gewapende macht, welke functie hij gelijktijdig met die van chef van de generale staf bekleedde. Tot chef van de gepe- rale staf is thans aangewezen S. M. Sjitemenko. Wassilevsky werd, in 1943 tot staf-chef benoemd na het geslaagd tegenoffensief bij Stalin grad, waar hij de rechterhand was van generaal Sjoekof. De afgetreden maarschalk is 47 jaar en had ver- schillende malen een onderhoud met veldmaarschalk Montgomery. Hij was onlangs door Morg gomery uit- genodigd voor een bezoek aan Enge- land, doch het bezoek was uitgesteld wegens ziekte. „De Waarheid" van 6 November deelde mede, dat de E.V.C. een be- drag van 400.000 francs had over- gemaakt ten behoeve van de sta- kende Franse mijnwerkers. Minis ter Lieftinck verklaarde echter in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Vermeer (Arb.) dat er geen deviezenvergunning voor afgegeven is door enige over- heidsinstantie of de Nederlandse Bank. De deviezenrecherche onder- zoekt thans hoe het geld is over- gemaakt, dat met de woorden van de heer Vermeer, geen ander doel heeft dan de bolsjewistische „kou- de oorlog" tegen West-Europa te 1 helpen financieren. Nederland is een van de dichtst- bevolkte landen ter wereld en de bevolking neemt voortdurend in aantal toe. Daarbij komt nog, dat voor de gestegen behoefte aan be- tere voeding meer grondstoffen no dig zijn. In verband met de grote behoefte aan voedsel en om voorts de arbeidskracht op een zo produc- tief mogelijke wijze te bested§n, is het noodzakelijk er naar te streven, dat de omvang van de veestapel ten minste het vooroorlogse peil be- reikt. Een terugkeer tot de vooroorlogse situatie zou slechts mogelijk zijn, indien men van de veronderstelling zou kunnen uitgaan, dat het gelei- delijk aan weer mogelijk zou zijn op dezelfde wijze als in het verle- den geschiedde, grondstoffen op de wereldmarkt te verkrijgen. Dat is niet zo, zet de minister uiteen. Circa een derde gedeelte van de vooroorlogse import van voedermid- delen zal moeten worden vervangen door een verhoogde binnenlandse voederproductie. Het is, zo zegt hij verder, in hoge mate gewenst ons land zoveel mo gelijk onafhankelijk te maken van import uit dollargebieden. Het is derhalve een onafwendbare eis, dat de agrarische productie in Neder land wordt opgevoerd. terwijl het met name noodzakelijk is de pro ductie van voeder voor de veestapel te vergroten. Richtprijzen Door middel van de richtprijzen, die in de praktijk veelal zijn uitge- groeid tot garantieprijzen of al thans door belanghebbenden als zo- danig worden opgevat geeft de overheid practisch het bouwplan van de boer aan, zodat het eigen initiatief niet tot ontplooii'ng komt. Hie.rdoor gaat de gezonde prikkel tot zelfstandige bedrijfsvoering, welke een onontbeerlijke factor is voor een optimale productie in de landbouw, verloren. Daar boven- dien de overheid de gevolgen van de vastgestelde richtprijzen op de productie-indeling niet volledig kan be'invloeden, is een stelsel van teelt- regelingen en productiebeperkingen inhaerent aan het richtprijzenstel- sel. Een bewegelijker stelsel maakt het mogelijk de landbouw bescher- ming te verlenen, zonder de bewe- gingsvrijheid van de individuele landbouwer al te zeer te beperken. Garantieprijzen Het vaststellen van garantieprijzen voor een aantal akkerbouwproduc- ten moet onherroepelijk leiden tot een diep ingrijpen van de overheid in de productie, gelijk ook in het verleden meermalen is gebleken. Afgezien nog van het feit, dat dit een omvangrijk apparaat voor uit- voering en controle vereist, vloeit uit zulk een stelsel tevens een on- aangename en onwenselijke inmen- ging in de bedrijfsvoering voort. De minister geeft de voorkeur aan een stelsel, waarin voor enkele veredel- de producten een basisprijs wordt vastgesteld en waarin voorts zoda- nige voorwaarden worden gescha pen, dat een rendabele productie van voedermiddelen mogelijk is. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag verscheen de fabrieksar- beider J. Weerts uit Dordrecht, die tijdens de bezetting in Ret gevan- genkamp Amersfoort bekend stond als „Johnny de knuppelaar", omdat hij als zgn. excercitie-commandant hardhandig met zijn mede-gevange- nen omsprong. Behalve een enkele ranselpartij scheen hij geen al te slechte naam in het kamp te hebben gehad. Na zijn arrestatie door de Duit- sers werd hij van het ene naar het andere kamp gesleept. tot hij vlak voor de bevrijding wist te ontsnap- pen en na de linies te hebben ge- passeerd in Engelse dienst trar!. De advocaat-fiscaal eiste zes jaren gevangenisstraf tegen hem.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1