Ook Hsoetsjou spoedig in rode handen Prinses Elizabeth heeft een zoon Evatt en Trygve Lie doen op de Grote Vier beroep Mantelfabrieken maakten ruim 2 millioen overwinst Minister Stikker weer thuis r f Om Berlijnse kwestie opte lossen Westelijke Drie bijeen? DE WERELD van vandaag EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Vergiste Slikker zich op Schiphol Communistische opmars in China Regeringstroepen ontruimen Poating, de hoofdstad van Hoepei Romme in de Partijraad HULDE aan dr. Beel - -1 Washington en _onden gereserveerd Onder het vergrootglas De Prijzencontroledienst op jacht De Poolse christen- democratische beweging Batavia logenstraft de beweringen van de bewindsman Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Pagina 2. Maandag 14 November 1948 44e Jaargang No 11413 Eantoren: ALKMAAR, Langestraat 42 A. teL adm. 2046, red. 2047 K 2200; HOORN, Draafeingel 59, tel 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; DEN HELDER. Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: SCHAGEN. Molenstraal 52. tel 459 K 2240 Missionarissen en andere reizigers, die Zondag per vliegtuig uit Hsoetsjou zijn geevacueerd, meldden, dat de 250.000 man rege ringstroepen, die Hsoetsjou verdedigen, geheel zijn ge'isoleerd. De stad, die het bolwerk wordt genoemd voor de verdediging van de op 280 kilometer gelegen Chinese hoofdstad, kan elk ogenblik door de communisten worden ingenomen. Herbert Evatt, de Australische voorzitter van de algemene ver- gadering der V.N. en de secretaris-generaal Trygve Lie hebben gezamenlijk Zaterdag per brief een beroep gedaan op Stalin, Attlee, Truman en Queille, de Franse premier, om te trachten het geschil over Berlijn op te lossen. De Vier Mogendheden worden tevens verzocht de bemiddelingspogingen van dr. Bra- muglia, de waarnemende voorzitter van de Veiligheidsraad, te steunen. In het beroep wordt verklaard, dat het Berlijnse geschil het gehele werk van de V.N. op de huidige zitting, vertraagt en ondermijnt. - - - •-* v ;..i v: r I i i Het Nederlandse Oorlogsgravencomite heeft Zondagmiddag een herdenkingsommegang naar de Nieuwe Oosterbegraafplaats g« organiseerd voor de gesneuvelde geallieerde militairen. De dee nemers aan deze ommegang trekken langs de graven. VRIJGESPROKEN Toch in de gevangenis V. M.R.P. blijft in Franse regering Prinses Elizabeth heeft een zoon gekregen. De geboorte had plaats om 21 uur 14 Gwt. Moe- der en kind maken het goed. 's - w In de Amsterdamse Turnhal werden Zondag de Verenigings- wedstrijden om de kampioenschappen keurturnen van het Ko- ninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond gehouden. Mevr. Wei mar- Madderom van Turnlust uit Alkmaar was van de dames de beste turnster in deze wedstrijden. Wij zien haar hier in een zweef-salto aan de ringen. Russisch Ontwapenings- voorstel verworpen Forrestal bezocht Berlijn De interim-regering Abonnementsprljs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, Incluslel Incasso. Advertentle-tarlef; per edltle 16 cl per m.m., minimum f 2.50; in alle edltles 26 ct per m.m., minimum f4.famllie- berichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrljlce kortlng. Dlrecteur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H, N. Smits, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. Janssen, 3. Toes. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET EEIT VAN HEDEN VANZELFSPREKEND is het voor prof. Romme ondoenlijk, in nau- welijks drie kwartier alles te behan- delen, wat op dit ogenblik ten aan- zien van de politiek veler harten be- roert! Zijn taak dp de Partijraads- vergadering van Yl. Zaterdag was, volgens het reglement, voorlichting te geven over de staatkundige toe- stand en het parlementaire werk. Dat was uiteraard dus geen „ver- slag". Dit is voorbehouden aan het a.s. Partijcongres. Even vanzelfsprekend was niet iedereen voldaan over het gehoorde, maar dat kon prof. Romme niet helemaal helpen. Overigens was zijn rede ditmaal nogal polemisch ingesteld tegen kranten, die ver- keerde berichten of tendentieuze commentaren leveren. Daardoor ver- loor de gebruikelijke uiteenzetting van prof. Romme wel iets van haar objectiviteit, van haar warmte en van haar voornaamheid. Twee grote punten stonden in 't centrum van de rede: Indonesie en de Kabinetsformatie. Beter gezegd nog, de Kabinetsformatie om Indo nesie. Op een ogenblik noemde Romme zelf zijn woord een „cri de coeur", omdat hij vindt zeker niet ten onrechte dat sommige bladen, en dat niet alleen van de rechtse op posite, met het landsbelang spelen door de wijze, waarop ze de onder- handelingen in gevaar brengen en hele en halve waarheden verkeerd combineren. Hij verdedigde overigens de be- kende politiek van de K.V.P., vast- houdend aan de beginselen van het program van Linggadjati. Hij pole- miseerde ook met Welter, die resten van het koloniaal beleid wilde hand- haven en hoopte, dat men in Indo nesie zou begrijpen, dat het over- grote deel van het katholieke volk van Nederland met de inzichten van de heer Welter niet instemt. Ook nu na de vreemde geruch- ten over de houding van minister Stikker, die weer te ver aan de re- publiek zou willen tegemoet komen houdt Romme vast aan de beken- de voorwaarden: eerst het bestand nakomen en besluiten tot hervatting van het goederenverkeer, voor en aleer weer onderhandeld wordt. Evenals in het parlement heeft prof Romme nogmaals de houding van de katholieke fractie ten aan- zien van de kabinetsformatie verde- digd. Twee-derde meerderheid moet gewaarborgd zijn voor de Grond- wetsherziening en de nieuwe rechts- orde in Indie, en Romme blijft van oordeel, dat het van belang is, de basis voor de goedkeuring van de maatschappelijke ordening (P.B.O.!) zo breed mogelijk te maken. Een parlementair vier partijen- kabinet was een sprong waartoe de polstok van de P.v.d.A. niet reikte. Desondanks heeft de P.v.d.A. nu toch ook vertrouwen in dit kabinet en de heer v. d. Goes heeft minister Stikker zelfs een frisse figuur ge- noemd. Nadeel van dit extra-parlemen taire kabinet is, dat wij met deze regering nu geen 4-jarenplan heb- ben kunnen opmaken. Haar program is echter opgebouwd op het program Beel, vele ministers zijn ons bekend en vertrouwd en vooral belangrijk is, dat het kabinet het zo heeft wil len stellen, dat de zedelijke begin selen van het Christendom aan zijn werkzaamheid ten grondslag zullen liggen. Aan de hand van actuele uitspra ken van de heer Welter in het par lement ten aanzien van de taak van de staat en de dividend-stop toonde prof. Romme aan, dat op deze wijze katholieke tegenstellingen blijken, die het aanzien van onze beginselen ondermijnen. Dat is inderdaad het natuurlijke gevaar van het dissidentisme, dat we moeten blijven onderkennen! Ondanks regeringsberichten, die melding maakten van communisti sche verliezen, rukken de commu nisten nog steeds op, volgens de jongste berichten. De paters misslo. narissen, die te Nanking arriveer- den, verklaarden, dat de toestand in de stad Hsoetsjou zeer critiek is. De communistische colonnes bevin- den zich op zeven kilometer ten noorden, tien kilometer ten westen, twaalf kilometer ten oosten en zes- tien kilometer ten zuiden van de stad. Het moreel der nationallsten moet zeer laag zijn. Talrijke geval- ien van ongehoorzaamheid zouden voorkomen. Waarnemers, die over het front van Hsoetsjou gevlogen zijn, hebben verklaafd, dat verschii lende steden ten oosten van Hsoet sjou in brand staan. De Chinese regeringstroepen verlaten Paoting, de hoofdstad van Hopei. Zij maken hierbjj gebruik van alle beschikbare vervoersmid- delen. De oprukkende communis tische legers zijn nu tot op 40 km. van de stad genaderd. Paoting wordt beschouwd als de poort naar het gebied Peiping-Tientsln. Te Sjanghai hoopt men, dat de komst van de Amerikaan Bullitt, die zich op een inspectiereis be- vindt, zal betekenen, dat meer en spoedige steun uit Amerika Tsjang Kai Sjek in staat zal stellen zijn po. sitie te handhaven. In Tientsin worden voorbereldin- gen getroffen om een „totale oor- log" te voeren. Alle militaire be. voegdheden en regeringstrevoegd- heden in de provincies Hopei, Tsja- har en Soeijoean zullen berusten bij generaal Foe Tsjo Yi. Deze, Tsjang Kai Shek? meest succesfijke gene raal, overweegt de opriehting van een politieke commissie Voor Noord- China, die zonder ruggespraak met Nanking alle plaatseiijke aangele- genheden zal regelen. Er wordt een verkeersweg aangelegd evenwijdig aan de spoorlijn Peiping-Moekden. Voorts worden telefoonverbindingen tot stand gebracht. De politie heeft opdracht gekregen speciaal te letten op mogelijke communistische agen- ten om hun Het optreden achter de linies te beletten. De druk door de communistische legers op Tanyoean, In de Partijraadsverga' dering van de K.V.P. bracht prof. Romme in zijn rede hulde aan het werk van dr. Beel als Minister- President en vroeg een ge- bed voor de volvoering van zijn zware taak in Indie. De voorzitter nam een suggestie van prof. Romme over om dr. Beel te Batavia een telegram te zenden, waar de vergfade- ring onder hartelijk ap- plaus mee instemde en dat als volgt luidt: „De Partijraad te Utrecht bij een herdenkt met grote waardering uw veelomvat- tende vruchtbare arbeid als minister-president. Hij wenst u in uw nieuwe taak in het belang der volkeren van Indonesie en Neder land van harte welslagen toe, waarvoor zijn leden u beloven de hulp van hun gebed". de hoofdstad van Sjansi, wordt zwaarder. Af en toe ontploffen gra- naten in de stad. De stad heeft om luchtversterkingen verzocht. Het hoofd van de E.C.A. in China heeft verklaard, dat 11 scheepsla- dingen graan tussen December en Februari te Tientsin, Tsingtao en Peiping verwacht worden. De 20-jarige smid-bank- werker J. K. te Leeuwarden was door de politie gegrepen op vermoeden van diefstal en heling. De Rechtbank kon 't ten laste gelegde niet bewij- zen, doch stuurde de man toch voor zes maanden het gevang in, omdat de jongeman, toen hij in het politiebureau was opgesloten, er van door ging. Lang duurde zijn vrijheid niet. Weer in de eel werd het hem te benauwd en hij ver- nielde heel de inventaris, in- cluis de tralies van zijn eel Voor vernieling van gemeen- te-eigendom kreeg hij nu zes maanden gevangenisstraf. Het congres van de M.R.P. te Parijs heeft Zondag een resolutie aangenomen, waarin het zich uit- spreekt voor voortzetting van de deelneming aan de regering, op voorwaarde echter, dat de regering vastberaden een politiek voert en op economisch, sociaal en financieel terrein zal streven naar „een bil- lijker verdeling van middelen en offers". De partij zou zich verzetten tegen ..manoeuvres van parlemen taire obstructie, die zouden kunnen worden ondernomen door de partij van de Gaulle. Sir Alan Lascelles, prive-secreta- ris van de koning, deelde het nieuws per telefoon mee aan het kabinet. WW Na gewezen te hebben op de reso lutie van de algemene vergadering van 3 November, dringen Evatt en Lie er in hun schrijven bij de Grote Vier verder op aan terstond bespre- kingen te voeren en alle stappen te nemen voor een oplossing van de Berlijnse kwestie om zodoende de weg naar een hervatting van de on. derhandelingen voor de afdoenmg van de resterende vredesverdragen met Duitsland, Oostenrijk en Japan te openen. Wat ons betreft, wij zijn bereid alle verdere medewerking te verlenen aan de grote mogendheden voor de oplossing van de kwestie zoals de secretaris-generaal op het ogenblik doet door de valuta-kwes. tie te bestuderen. Wij wachten een spoedig antwoord af, opdat de leden van de V.N. op de hoogte gesteld kunnen worden van de vorderingen bij de uitvoering van het eenparige beroep van de algemene vergade ring op de grote mogendheden om hun pogingen te hernieuwen ter blj. legging van hun geschillen en de vestiging van een duurzame vrede. Het beroep van Evatt en Lie op de „Grote Vier", te pogen het Berlijnse vraagstuk snel op te los sen, is in kringen der V. N. te Washington op gemengde wijze ontvangen. Men vraagt zich af, waarom het verzoek om ,,onmiddellijke bespre- kingen" juist nu gedaan wordt, nu de laatste paar dagen druk bespre- kingen over deze kwestie zijn ge- voerd, en of deze besprekingen ge houden moetSh worden, terwijl de blokkade voortduurt. In het laatste geval verwacht men van de weste- lijke diplomdfen grote terughou- dendheid. In WestEuropese diplomatieke kringen te Washington varieert de reactie op het voorstel van verle- genheid tot geprikkeldheid, aldus Reuter. Men wijst er op, dat elk voorstel tot een bespreking van de vier leiders over dit punt van te voren reeds door Attlee en Truman is afgewezen. Verder verbaast men zich er over, dat het voorstel de vier mogendheden gelijkelijk schijnt te laken om de huidige impasse, terwijl het debat in de Veiligheids raad ondeTsteuning door het groot- ste deel der leden-staten van het westelijk standpunt toonde. De woordvoerder van het Engelse ministerie van buitenlandse zaken gaf uiting aan zijn verbazing, dat het voorstel niet speciaal aan de Sowjetregering is gericht, daar deze tegen de resolutie van de Veilig heidsraad, waarin concrete maatre- gelen werden voorgesteld, sen emd te maken aan de Berlijnse crisis, het veto heeft uitgesproken, terwijl de Britse regering deze resolutie wilde aanvaarden. HTJLP De Canadese regering heeft een oorlogsweduwe, wier boerderij failliet dreigde te gaan. omdat zij niet voldoende hulp had al het land en de daarbij behorende veestapel te onderhouden en te ver- zorgen, op een wel zeer drastische manier hulp geboden. Een colonne trok uit, gewapend met de modern- ste instrumenten en voorzien van de ultramodernste werktuigen en ziet, binnen 8 uur, was de boerderij vernieuwd, het land omgeploegd, een bosschage aangelegd, vijvers ge- graven, zodat het meer op een enorm buitengoed leek, dan op een farm met zoveel hectaren grond. U gelooft het niet? Duizenden toe- schouwers waren bij deze proef aan- wezig. MICROS Reuter's correspondent meldt, dat Groot-Brittannie heden zal voorstel- len. dat de drie westelijke mogend heden te Parijs bijeen zullen kipmen om het beroep van Evatt en Lie op de grote vier om een uitweg te vin- den met betrekking tot de Berlijnse kwestie te bespreken. Volgejis de westelijke mogendheden zou, zo meldt de correspondent verder, de Sowjet-Unie de enige der vier naties zijn, waarop een dringend beroep gedaan moest worden. He? Britse kabinet komt ook he den bijeen, om het beroep van dr. Evatt en Trygve Lie nader te be- schouwen. Bevin. die met vacantie is, zal niet ter kabinetszitting aan- wezig zijn, maar heeft contact ge- had met het Ministerie van Buiten landse Zaken. De politieke commissie van de Verenigde Naties heeft Zaterdag het Sovjet-voorstel tot een vermmde- ring van de bewapening met een derde met 36 tegen 6 stemmen bij zeven onthoudingen verworpen. De Amerikaanse minister van de- fensie, James Forrestal, en de Ame rikaanse militaire gouverneur in Duitsland, generaal Clay zijn per vliegtuig uit Berlijn naar Frankfort vertrokken. Forrestal deelde aan journalisten mede, dat de ruim hon- derd millioen dollar, die de Ameri- kanen jaarlijks aan de luchtbrug ten koste leggen, een goede beieg- ging voor de vrede zijn. Aan de menigte voor het Buckinghampaleis werd van de ge boorte kond gedaan door een ko- ninklijke page in blauw uniform. Daarop werd een gejuich aangehe- ven. Direct na de geboorte van het kind werd de overgrootmoeder, Ko- ningin Mary, gewaarschuwd, even als Prinses Margaret Rose, de jon- gere zuster van Prinses Elizabeth. Koningin Mary begaf zich onmict- dellijk per auto naar het Bucking ham Palace. Zij werd zeer luid door de menigte toegejuicht. Nog lang na de aankondiging van de geboorte groeide de menigte voor het paleis. Volgens de politie was het de meest opgewonden me. nigte, die zij ooit voor het paleis had gezien. Toen Koningin Mary het paleis kort voor middernacnt verliet werd haar auto door de feestvierende menigte verschiilende malen tot stilstaan gebracht. Later werd de menigte verzoeni zich te verspreiden „daar Prinses Elizabeth wenst te rusten". Niemand van Cc koninklijke familie vertoon- de zich in het openbaar om de me nigte te danken. Alleen de Konin- gin-Moeder kon men zien, toen zij het paleis verliet. De menigte ging uiteen onder het roepen van „Wij zullen terug komen". "Saar de geboorte na het invallen der duisternis plaats had werd het luiden der klokken en de 41 saluut- schoten uitgesteld tot Maandag. De nieuwe prins krijgt niet de titel van prins van Wales zolang zijn moeder niet koningin is. Indien zij de troon bestijgt, wordt hij auto, matisch hertog van Cornwall. De titel tfan prins van Wales wordt door de souverein verleend aan de oudste zoon. Sinds de geboorte van de hertog van Windsor is de pas geborene de eerste prins in rechte lijn. Hij is het eerste achterklein- kind van koningin Mary. De gehele nacht door kwamen te. lefonisch en telegrafisch felicitaties binnen. Uit verschiilende delen van het Britse gemenebest worden feestelijkheden gemeld. De correspondent van het Chj- nese dagblad „Sin Po" meldt: „Uit betrouwbarc bron wordt verno- men, dat tijdens de bijeenkomst van Mohammed Hatta en minister Stikker, Hatta er zich mede ac- coord heeft verklaard, dat de interim-regering zal worden ge- vormd, voordat de verkiezingen voor de constituerende vergadering in Indonesie gehouden zullen worden". Bij een controle door het ge hele land in de maand Mei 1947 en de periode van Januari 194 tot Mei 1948 werd door de nriizencontrole-dienst een totaal overwinst van f 2.500 000 gecon- stateerd. Bij een landelijke con trole in fabrieken van Et»Hy- stoffen bedroeg deze overwinst f 1.600.000.—. De prijzen.controledienst, die in de afgelopen week een uitgebreide controle op de prijzen heeft ge houden in de hoofdstad, heeft ge- constateerd. dat de koppelverkoop toeneemt. Tegen dit euvel zal met kracht worden opgetreden en zo zullen binnenkort speciaal hier- voor benoemde ambtenaren op korte termijn aan deze koppelver koop een einde maken. Dit geldt ook voor de z.g. „vrije" artikelen, als suikerwerk en chocolade. Bij de controle in diverse be- drijven van Amsterdam bleek on der meer, dat van 17 gecontroleer- de garagebedrijven 50 pCt. te hoge prijzen berekende. In een bedrijf werd een overwinst geconstateerd van f 30.000. In drie bedrijven werd totaal geem boekhouding aangetroffen. Ook de banketbakkers werden aan de tand gevoeld en hier waren van de 87 gecontroleerde bedrijven er 38 in overtreding. Een banket- bakker boekte in 10 maanden een ongeoorloofde overwinst van f 3000 bij een ander kwam aan het licht, dat hij van de ingeleverde boter 225 kg had overgehouden. De herenkappers hebben zich vrijwel alle aan de prijzenbe- schikking gehouden. Bij de dames- kappers was dit niet altijd het ge val. De witwasserijen waren voor 50 pCt. in overtreding wegens het be rekenen van te hoge prijzen. Bij de maatkledingzaken was dit percen tage 26. De ambachtsbedrijven (loodgieters, timmerlui. ruitenin- zetters, enz.) waren voor 65 pCt- fout. De mantelfabrieken in Amster dam. die bezocht werden, waren alle in overtreding. Op een fabriek waren de mantels f 9.te duur. Automatisch moet de winkelier geheel buiten zijn schuld de mantels ook weer duurder afleve- ren. Van Januari 1948 af tot heden werden in deze branche overtre- dingen, tezamen voor een bedrag van f 30.000, vastgesteld. Onder de titel „De christendemo- cratische beweging in Polen", be- schrijft Dr. Stanislaw Sopicki, Mi nister van Wederopbouw in de ge- emigreerde Poolse regering te Londen, in een brochure de ont- wikkeling van de Poolse Christen- democratische Partij. Zij werd in 1921 gesticht. In 1937 verenigd met de Nationale ArbeiderspartU, vormde zij de Christelijke Arbel- derspartij In 1945 keerde de voor. zitter, Karol Popiel, terug naar Polen en reorganiseerde er de be weging. Hij werd echter uitgesto- ten door pro-Sovjet-elementen, die onder leiding van Michejda en Widy-Wirski deze partij gelijk- schakelden met het communistische front. Haar 12 huidige afgevaardig- den in het Parlement volgen bijna steeds de richtlijnen van de rege ring te Warschau. Thans heeft Generaal J. Haller de leiding van het Londens chris- tendemocratisch partijeomite in afwachting van een mogelijke te- rugkeer naar Polen. In Maart 1.1. sloot het zich met de Poolse Chris, telijke Vakverenigingen in balling- schap en de Christelijke Poolse Arbeidersjeugd aaneen in een Fe derate van Poolse Christelijke So- ciale Organisatie. De betreffende leiders werken eveneens samen met de christen-democraten van andere landen in de „Novelles Equipes Internationales", welke in September j.l. te Scheveningen een congres hieden. Het Londens co- mite is eveneens tegen de inlijving van de- Oost-Poolse gebieden bij de Sovjet-Unie. Dr. Sopicki zegt in de brochure, dat de chris* en-democratische be weging in Polen een lange en eer- bare traditie heeft en een van 's lands belangrijkste machten zou zijn, indien het Poolse volk thans vrij was om zijn eigen regering te kiezen. Volgens de schrijver is deze partij van plan om vast te houden aan de' ontwikkeling der sociale hervormingen, welke zij reeds in 1941 ontwierp en die reeds door het Poolse Parlement werden aan- vaard. Het betreft hier wetten op de betaalde vacantie der arbeiders. de achturige werkdag en de 48- urige werkweek, toelagen voor moeders. speciale bescherming van jeugdige en oude personen, de ves tiging van een Bureau van de Ar beid ter betere handhaving van de sociale wetgeving. Geleidelijk wer den grote oppervlakten aan bouw- grond onder de kleine boeren ver- deeld, zodat in 1939 boerderijen met meer dan 100 ha. slechts 20% van de Poolse bouwgrond omvat- ten. Zaterdagmiddag om drie uur is de minister van buitenlandse za ken, mr. D. E. Stikker, met de K.L.M. machine ..Eindhoven" uit Batavia in Nederland terugge- keerd. Ter begroeting waren op Schiphol o.m. aanwezig de minis ters Drees en Sassen en de gedele- geerde van het opperbestuur de heer L. Neher. De minister gaf slechts een korte verklaring. Hij herhaalde nogrhaais de opdracht, waarmede hij naar Batavia was vertrokkeil, te weten: het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheden om de onder. handelingen te heropenen. Minister Stikker zeide hierover: „Naar mijn mening zijn er enige mogelijkheden en hierdoor acht ik de situatie min der critisch, dan toen ik in Batavia arriveerde. Uiteraard moet ik mijn bevindingen met de regering be spreken, waarmede ik morgen hoop te beginnen en de regering zal moe. ten beslissen. Ik heb goede hoop u in het begin van de volgende week meer te kunnen vertellen". Op een vraag over de bestandsschendingen zeide minister Stikker, dat er de laatste week beslist een scherpe da- ling van incidenten valt te consta- teren. Een oorzaak hiervan kon hij niet noemen. Wat het goederenver keer betreft, ook hierover is gespro- ken en minister Stikker achtte het niet onwaarschijnlijk, dat het Rode Kruis ingeschakeld zal worden voor bepaalde gebieden, die in benarde omstandigheden verkeren. „A!spra- ken heb ik uiteraard niet gemaakt", zo zeide de minister. „De Neder landse regering heeft besprekingen gbvoerd met de Bandoengse federa- listen en daarbij een bepaald resui- taat bereikt. Ik heb uiteraard geen afspraken met een andere groep ge maakt. Wel heb ik een duiUelijk beeld van de visie van de republiek op bepaalde twistpunten en is hier door een en ander tot klaarheid ge bracht." Zondag is te Batavia een offici- eel communique uitgegeven, waarin naar aanleiding van de verklaringen van minister Stik ker bij zijn terugkeer in Neder land: „dat de laatste week be slist een scherpe daling van in cidenten valt te constateren, waar- van hij niet een oorzaak kon noe men", gezegd wordt, dat indien de woorden van minister Stikker juist zijn weergegeven, hetgeen op dit ogenblik niet kan worden na- gegaan, een misverstand in het spel moet zijn. De feitelijke situa tie is anders. In de week van 13 tot en met 19 October deden zich in totaal 225 in. cidenten voor, waarvan 150 in het eigen gebied en 75 in het grens- gebied; van 20 tot en met 26 Octo ber bedroegen deze getallen respec- tievelijk 183, 132 en 51; van 27 Octo. ber tot en met 2 November 184, 139 en 45 en voor de week van 3 tot en met 9 November 196, 154 en 42. Deze cijfers spreken voor zichzelf, aldus het communique. BERLIJN. Oorspronkelijk was de luchtbrug te Berlijn door een on- gekend dikke mist Zondag buiten werking gesteld. Tenslotte begonnen de Amerikanen op radar te landen op het vliegveld Gatow en na Zon- dagavond tien uur werd het ver- keer weer geheeLhervat. De onder- breking duurde zeventien uren, de langste tijd die tot nu toe geregi- streerd werd, na het begin van het intens luchtverkeer. PALESTINA. Dr Ralph Bunche, de opvolger van graaf Bernadotte heeft in de Veiligheidsraad te Parijs een nieuw plan ten opzichte van Pale- stina ingediend, dat aa ampele be sprekingen is goedgekeurd. Bunche ging er evenals Bernadotte van uit, dat het Negeb-gebied, waar momen- teel de grootste gevechten geleverd werden. bijzondere maatregelen eiste. Dit woestijngebied wordt door Israel beschouwd als een noodzake- lijke aanwinst voor de jonge staat en de autoriteiten ervan hebben herhaaldelijk verzekerd. dat men in staat is, deze woestijn vruchtbaar te maken en zodoende geschikt. om 'n groot aantal landbouwers te her- bergen. Bunche is er nu van uitgegaan, dat de voornaamste stad in deze streek. n.l. Beersjeba. gedemilitari- seerd dient te worden. die dan door een Egyptische burgemeester zal moeten worden bestuurd. Voorts stelt het plan voor. demarcatielijnen te trekken, waarbinnen noch mili- tair vervoer. noch troepenbewegin- gen moger plaats vinden. De bin nen deze li.inen aanwezige troepen mopfen worden teruggetrokken. Waarnemers te Tel Aviv twijfe- len er echter niet aan. of Israel zal dit plan volledig afkeuren terwijl Egypte reeds te kennen gaf er mee te kunnen instemmen. De Veilig heidsraad noemde de nieuwe voor- stellen billiik en volkomen in over- eenstemming met de resolutie van de raad van 4 November, die Egyp te en Israel opriep. het bestand in de Negeb te herstellen. Men zal nu de definitieve antwoorden van bei- de strijdende partijen dienen af te wachten, alvorens enigerlei sanctie in overweging kan worden geno- men.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1