Soetsjou door de communisten veroverd Verklaringen van Mc Neil overde Ruhr-industrie Amerikanen krijgen het advies China te verlaten Amerikaanse havenstakers wijzen Hoffman's verzoek af Opheffing textieldistributie noodzakelijk Dief en dief jesmaat op stap DE WERELD van vandaag Zuinig bij gebruik van electriciteit EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Nanking steeds meer bedreigd Massale vlucht uit Sjanghai China wil vrede houden met Rusland Balkan-conferentie te Parijs Kabinet was gisteren bijeen Nieuwe besprekingen met Hatta? Een nieuw plan van Bramuglia Engeland denkt aan veiligheid Voor Benelux-samenwerking: Naar 120 punten? Van het een in het ander en toen de potitie Laatste nieuws Israel wil Negeb niet opgeven Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Pagina 3. Dinsdag 16 November 194844e jaargang No 11414 Lanaestrggt 42A. t.L adm. 2046. ,ed. 2047 K 2200, HOOHN. D,qafeto<,.l 59. »l 4243. Grot. Noo.d 77, .eL 4362 K 2290, DEN HELDEH. Keto-sggat 89. 2800 K 2230, SCHAGEN. Mol^ac, 52. ,el_«9_KmO De duizenden belangstellenden, die zich Zondagavond voor aan de hekken van het paleis werd opgehangen. Prof. Ernsf Reuter door Russen ontslagen Groot proces te Leipzig De regering van Frankrijk heeft het gemeentebestuur van Am sterdam een standbeeld aange- boden van de grote Franse wijsgeer Descartes. Dit ge- schenk is aanvaard en zal een plaats krijgen op het Joh. Ver- meerplein, dichtbij het „Maison Descartes". Het betonnen beeld is uitgevoerd door de Franse beeldhouwer Jean Puyforcat. GRIEKENLAND PRAAT MET ZIJN BUREN Nieuwe Canadese Premier beedigd TER BESPREKING VAN DE INDONESISCHE KWESTIE De Ministerraad heeft giste- renmiddag en gisterenavond vergaderd. De resultaten van de reis van minister Stikker naar Indonesie zijn aan een diepgaand onderzoek onder- worpen. Als gevolg hiervan zullen nadere instructies wor den opgesteld. Het standpunt met betrekking tot de nako- ming van het bestand, zoals onlangs aan de Tweede Kamer bij de Algemene Beschouwin- gen over de Rijksbegroting is uiteengezet, blijft vanzelfspre- kend ongewijzigd, aldus deelt men van bevoegde zijde mede OM KWESTIE BERLIJN OP TE LOSSEN Speelkameraadje voor Prinses Marijke. Een groep Zwitsers, die met een aantal honden aan de internationale U.Z.G.-kampioens- tentoonstelling te Utrecht heeft deelgenomen, bracht Maandag- ochtend in nationaal costuum een bezoek aan Paleis Soestdijk, waar zij Prinses Marijke een Sennenhondje aanboden. Het kleine prinsesje moet blijkbaar nog aan het nieuwe speelkame raadje wennen. Vergunning voor oudere auto's wcer mogelijk Wallace houdt er de moed in H. M. de Koningin ontvangt Kardinaal de Jong Communisten in. China op de terugtocht? EX-HONGAARSE GEZANT ter dood veroordeeld De politie te Amsterdam heeft verleden week een zestienjarige jongen uit 's-Hertogenbosch ge- arresteerd, die met f 2.300. van zijn patroon was verdwe- nen. De jongen moest dit geld wegbrengen. Hij ging evenwel naar huis, trok andere klerep aan en zei tegen zijn moeder, dat hij voor zijn baas de stad uit moest. Hij nam de trein naar Amsterdam, ging later naar Hilversum, waar hij voor 180. een racefiets kocht. WEERSVERW ACHTING Bij de eerste officiele ontvangst, die de nieuwbenoemde hoge vertegenwoordiger van de Kroon, dr. L. J. M. Beel, heeft gehouden, kwam ook de Apos- tolisch Vicaris van Batavia, Mgr. P. J. Willekens, zijn op- wachting maken. Naast dr. Beel ziet men de heren L. Neher, ge- delegeerde van het opperbe- stuur, en minister D. U. Stikker. Stoutjesdijk houdt 7 jaar Nieuuu Abonnementsprljs f 4.25 per kwartaal, 11-43 per maand, Incluslei Incasso. Advertentle-tarief: per edltle 16 ct. per m.m., minimum f2.50; In alle edltles 26 ct per m.m., minimum f4.famllie- berlchten 20 ct., resp. 50 ct. per m.m. Bij contract belangrljke kortlng. Dlrecteur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smlts, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. lanssen, 3. Toes. Bankrelatles: Noorderbank, Nederl. Credietbank Noordliollands Daqblad HET FEIT VAN HEDEN HOGE AMERIKAANSE KRINGEN te Sjanghai hebben ver- klaard, dat Soetsjou in communistische handen is gevallen. Pangpoe is thans het enige bolwerk, dat de weg naar Nanking, de hoofdstad van China nog verspert. Cabot, de Amerikaanse consul-generaal te Sjanghai, heeft de Amerikanen, die wonen in de provincies Kiangsoe, Anhwei, Tsjekiang en Foekien van Centraal-China, de raad gegeven zich onmiddellijk naar veiliger plaatsen te begeven „met het oog op de algemeen slechter wor- dende toestand en de waarschijnlijkheid, dat later alle moge- lijlcheid om China te verlaten afgesneden zal zijn". Amerikaanse Congres, William Bullitt, is te Sjanghai aangekomen. Uit Nanking wordt bericht, dat ten minste drie divisies van de Chinese regering volledig zijn verslagen bij de jongste gevechten in Centraal- China. Ong. 10.000 man regeringstroepen zijn volgens deze berichten overge- ue giuuisrc ^ucu lopen naar de communisten in Tai ben. Zij verlenen vrije overtocht Joean, de hoofdstad van de provirP De vlootautoriteiten der Veren. Staten in Tietsin hebben besloten de evacuatie van Amerikanen met de grootste spoed te doen plaats heb- naar Tsingtao en Sjanghai. Het ver trek is op Woensdag gesteld. Naar verluidt maken de buiten- landse ambassades te Nanking zich gereed voor vertrek. Volgens Ame rikaanse berichten verwacht men ieder ogenblik, dat de Chinese rege ring haar voornemen kenbaar zal maken naar hgt zuiden te vertrek- ken. De evacuatie van gegoede Chine- zen uit Sjanghai en andere door de communistische legers bedreigde steden heeft het karakter aangeno- men van een massale vlucht, aldus te Hongkong ontvangen berichten. Volg&ns de Reisbureaux zullen binnen een week 10.000 evacue's te Hongkong aankomen. De luchtvaart- maatschappijen zouden tot Maart werk hebben om het thans bespro- ken aantal passages uit te voeren. Alleen de Chinees-Amerikaanse Luchtvaartmaatschappij is te Sjang hai in volledig bedrijf gebleven. De andere luchtvaartmaatschappijen vestigen nieuwe centra voor repara- tie en onderhoud verder naar het zuiden, vooral te Paiyoean, de lucht- haven van Kanton, en op het mili- taire vliegveld van Tienso. De buitengewone Gezant van 't cie Sjensi, waar de toestand critiek werd genoemd. De communistische radiozender te Charbin meldt de verovering van Tsjengteh, de hoofdstad van de pro vince Jehol, die de bergengte van Koepeikou, de traditionele invasie- weg naar Noord-China beheerst. De waarn. Sovjet-commandant te i - - Berlijn kolonel Yelisarof, heeft prof Buckingham Palace m Lonaen Ernst Reuter (sociaal-democraat) verdronqen, werden tot enorm „ontslagen" als hoofd van het ge- y meentelijke departement voor ver- enthousiasme gebracnt, toen keer en gemeentelijke installaties: het bulletin, dat de geboorte Reuter had zich „onbekwaam" ge- i- j. toond en zich in meer dan drie van een prinsje aankondigae maanden niet op zijn bureau laten 1 1 1 111 1~;~ zien. In zijn plaats is benoemd Heinz Spicke. In Westelijke politieke kringen te Berlijn wordt deze Sovjetmaat regel beschouwd als een nieuwe po ging het vierledige stadsbestuur te bemoeilijken. Men verwacht niet, dat de Westelijke bezetters de be- noeming van Spicke zullen erken- nen. Te Leipzig (Sowjet-zone) is een groot proces begonnen tegen 34 vroegere employe's van een Duitse wapenfabriek in Polen. De beschul- Ivan n<=i uu.,..-...™... diging luidt: moord en mishandeling verdrag te bespreken, Maandagoch van meer dan 1.100 Poolse arbei-tend besloten is de status quo in de Te Nanking is vernomen, dat op een conferentie van hoge ambtena- ren van de Kwomintang onder voorzitterschap van Tsjang Kai Sjek, om een eventuele opzegging het ChineesSowjet-Russisch ders gedurende de oorlog. Het gerechtshof tegen oorlogs- misdaden is geheel uit Duitsers sa- mengesteld en houdt zitting in een van de grootste openbare gebouwen van de stad ChineesSovjet-Russische betrek- kingen te handhaven. De Minister van Buitenlandse Zaken zou hebben betoogd, dat een verbreking van de betrekkingen van goede nabuurschap met de U.S.S.R., zonder een rechtstreekse tussenkomst van de Verenigde Sta ten in de Chinese burgeroorlog als tegenhanger, slechts rampzalig kan zijn. PARIJS, 15 Nov. (A.P.) De vertegenwoordigers van Grieken- land en zijn drie noordelijke na- buurlanden, Joego-Slavie, Bulga- rije en Albanie zijn vandaag on der voorzitterschap van dr. Her bert Evatt in geheime zitting bij- een gekomcn teneinde een oplos- sing te vinden voor de Balkan- kwestie. Officieel wordt deze eer- ste rechtstreekse poging tot bemid- dcling in de Balkan-affaire een stap naar „daadwerkelijke verzoe- ning" genoemd. De bijeenkomst duurde 40 minu- ten. Ook Trygve Lie en Selim Sar- per (Turkije) rapporter van de po litieke commissie der Ver. Naties waren aanwezig. Na de conferentie werd een kort officieel communique uitgegeven, waarin gezegd werd, dat „de infor- mele besprekingen morgen. zullen worden voortgezet". Deze conferentie is, zoals bekcnd, het gevolg van de vorige week in de politieke commissie aangenomen Aus'tralische resolutie. waarin de Balkan-landen verzocht werd recht streekse onderhandelingen te openen. Maandag is Louis St. Laurent beedigd als de nieuwe Canadese premier na het aftreden van Mac kenzie King. St. Laurent, die 66 jaar oud is. was minister van Bui tenlandse Zaken. BATAVIA, 16 Nov. (Reuter) Volgens betrouwbare Nederlandse bronnen wordt verwacht, dat de rechtstreekse onderhandelingen tussen vertegenwoordigers van de Nederlandse regering en dr. Mo hammed Hatta, spoedig hervat zullen worden. Het Nederlandse Kabinet zou naar men veronderstelt niet te- vreden zijn over het voorstel van dr. Hatta om het republikeinse leger intact te houden gedurende de interim-periode. De voorzitter van de Veiligheids- raad, dr. Juan Bramuglia, werkt thans aan een nieuwe „formule" ter oplossing van de Berlfjnse kwestie. Volgens welingelichte bron zou hjj voornemens zijn de Russen te verzoeken de blokkade op te heffen en de westelqke mo- gendheden te vragen zich bereid te verklaren besprekingen te be- ginnen over de valutakwestie. Alle besprekingen zouden voor 20 December moaten zijn voltooid. In diplomatieke kringen geioott men, dat Maandag op de vergade- ring van het Britse kabinet besloten is dat Engeland, wat de Beriijnse kwestie betreft, zal vasthouden aan de resolutie van 22 October van de Veiligheidsraad, waarin de onmid- dellijke opheffing wordt verzocht van alle beperkingen op het ver- keer met Berlijn; en een onmiddel lijk daarna te houden bespreking van de valuta-kwestie door de vier militaire gouverneurs in Duitsiand. Dit zou dan het Britse antwoord zijn op het verzoek van dr. Evatt en Trygve Lie om nieuwe besprekin gen tussen de vier grote mogend- heden over Berlijn. NEW-YORK, 16 Nov. (Reuter.) De 65000 stakendc havenarbeiders aan de Amerikaanse Oostkust heb ben een verzoek van de admi- nistrateur van het plan-Marshall, Paul Hoffman, van de hand gewe- zen en blijven bij hun weigering Marshall-goederen voor het bui- tenland te laden. Wei hebben zij toegezegd militaire goederen te zullen laden en de ge- wone voedsel- en brandstoftranspor- ten door middel van sleepboten in de New-Yorkse haven to doen voort- gaan. De staking breidt zich nu uit tot Montreal en Halifax, waar de stu- wadoors geweigerd hebben te wer- ken aan schepen, die oorspronke- lijk voor New-York bestemd waren. Meer dan tienduizend Kerstpak- ketten liggen te Boston reeds opge- stapeld. De afvaart van de 26.000 ton metende ..America" naar Euro- pa, vanuit New-York, welke op he- den was vastgesteld, is afgelast. De staking is Woensdag j.l. begon nen en werd Vrijdag officieel. Men verwacht, dat de reders van vele Britse vrachtboten. die graan hadden moeten laden in Baltimore en Philadelphia, de schepen naar Montreal zullen dirigeren om te trachten daar graanladingen op te doen. Ofschoon er in de graansituatie een lichte verbetering is ingetreden Het Ministerie van Verkeer en Waterstaat deelt mede. dat de richt lijn waarin aan de Rijksinspecteurs van het Verkeer werd voorgeschre- ven geen vergunning te verlenen voor het gebruik van motorvoertui- gen, die van 1934 zijn of ouder. is ingetrokken. De Rijksinspecteurs zullen in het vervolg dus voor der- gelijke voertuigen yergunnmgen kunnen verlenen, tenzij hun blijkt, dat het gebruik daarvan uit econo- misch oogpunt niet verantwoord is. Tjjdens een Maandag in het La- gerhuis afgelegde verklaring over dc kwestie van het Ruhrgebied, heeft Mc Neil, Minister van Staat, die thans Bevin vervangt, o.m. verklaard: „Ik verlang in de eerste plaats ieder misverstand uit de weg te ruimen en o.m. het ge- rucht, als zou de Britse regering de Franse niet op de hoogte van onze voornemens hebben gehou- den, tegenspreken. Ik geef het Lagerhuis eveneens de verzekering, dat wij de Franse regering niet met minder achting hebben behandeld dan zulks tegen- over een bevriende regering en bondgenoot past". ,,Het door de Franse en Geallieer- de regeringen nagestreefde doel is hetzelfde. Wij trachten alien, wat de controle op het Duitse productiepeil aangaat, tot een accoord te geraken, dat de veiligheid van Frankrijk, van ons land en van onze buren waar- borgt. Ik denk dat wij ook alien wensen. dat de hulpbronnen van West-Duitsland voor vradelievende doeleinden worden gebruikt met t oog op het economisch herstel van Europa". Betreffende het probleem van de eigendom der mijnen van het Ruhr gebied betoogde hij: ,.De Britse re gering meent, dat het rechtvaardig is, dat een Duitse regering, die vri.i is gekozen en een afspiegeling is van de wil van het Duitse volk. haar eigen keuze kan doen. Dit wil echter niet zeggen, dat zij een bui- tensporige concentratie der econo- mische macht mag herstellen of personen die aanhangers van de Nazi-denkbeelden zijn geweest, hun oude plaats mag teruggeven. Watde eigendom der mijnen betreft, mag zij evenmin maatregelen treffen, die inbreuk maken op de bevoegdheden, die aan de bezettende mogendheden zijn voorgehouden. of die in strijd zijn met de veiligheidsmaatregelen of met de inhoud van een eventueel vredesverdrag". Mc Neil besloot: „De Duitse rege ring moet haar keuze doen binnen door de politiek van het militair bestuur vastgestelde grenzen. Ik hoop, dat het, wanneer de lopende besprekingen in zake de instelling van een internationaal gezag zullen zijn geeindigd, mogelijk zal zijn een nieuwe verklaring af te leggen en de verschillende maatregelen te ver- duidelijken die buiten de 4iieuwe eigendomsregeling moeten worden getroffen, om er van verzekerd te zijn, dat de overdracht van het he- den door het militaire bestuur uit geoefende gezag aan de Duitsers zal plaats hebben op een wijze. die onze veiligheid en die van onze bondge- noten in Europa waarborgt." Wallace heeft aan de pers ver klaard bereid te zijn opnieuw de candidaat te zijn voor de ..progres- sieve partij bij de presidentsverkie- zingen in 1952. Hij voegde er aan toe. voor de progressieve partij te zullen blijven ijveren en ,.al het mogelijke te doen om haar te steu- nen". en Zondag j.l. een partij van naar schatting een millioen bushels uit het merengebied is uitgevoerd, ge- looft men toch grote moeilijkheden voor de boeg te hebben. Verschil lende boten, die elk 500.000 bushels kunnen bergen, zullen deze week ingeschakeld worden voor de export. H. M. de Koningin heeft gister- ochtend om elf uur Johannes Kar dinaal de Jong in audientie ontvan gen op paleis Soestdijk. Het onder houd duurde ongeveer een half uur. De Kardinaal was vergezeld door zijn secretaris, Dr. J. Geerdinck. Op het te Amsterdam gehouden textielcongres, waarbij de gehele textielhandel vertegenwoordigd was alsmede overheidsdiensten en ver- enigingen, sprak drs. C. Bak, adj.- secretaris van het Rijksbureau Tex- tiel, als zijn mening uit, dat de op heffing van de textieldistributie een feit moest zijn, voordat de Benelux- landen definitief gaan samenwer- ken. (Voor 1 Januari 1950 zal dit in werking treden. Red.) Het ge volg hiervan is noodzakelijkerwijze, dat deze distributie ruim twintig procent per jaar omhoog moet, wat hierop neerkomt, dat het punten- quotum zal moeten stijgen tot 120. Hij achtte dit nodig, om bij het openen van de Beneluxgrenzen geen schadelijke gevolgen te doen ont- staan voor de textielindustrie en -handel en ook om de export te kunnen handhaven. Als belangrijkste redenen, waar- om wij nog steeds met een tekort aan textiel te kampen hebben, noemde spreker de moeilijkheden, waarmede de industrie te strijden had en nog heeft om op voile toe- ren te komen. het tekort aan de- viezen en het feit, dat textiel voor West-Europa altijd een zeer belang- rijk exportartikel is geweest. Een belangrijk deel van de Nederlandse import wordt betaald met de export van textielproducten. Ook wanneer straks de Benelux-samenwerking een feit zal zijn, zal textiel voor deze drie landen een belangrijke bron van deviezeninkomsten blij ven. De Belgische binnenlandse markt is reeds verzadigd. Prof. Veraart. die in de middag- uren een spreekbeurt hield, noem de de organisatie-Woltersom te dic- tatoriaal opgezet. De regering zal deze opzij zetten, echter eerst wan neer een nieuwe bedrijfsorganisatie er is. De vrije organisaties zullen de basis zijn voor de toekomstige be- drijfschappen. Het is dus zaak zo spoedig mogelijk vrije bedrijfsorga- nisaties te vormen en dan op de historische basis van een neutrale, een katholieke en een christelijke organisatie. Het moet evenwel aldus prof. Veraart zo zijn. dat de vrije organisaties invloed hebben op de samenstelling van de onder- nemersgroep in het bestuur van het bedrijfschap, maar zij moeten op- letten, dat zij- daarmede niet de ver- dere zeggenschap verspelen, want dan vallen zij van de ene in de andere bureaucratie. Volgens spr. moet het mogelijk zijn de groepen van het textielbedrijf in een grote organisatie bijeen te brengen, zodat het een levende organisatie wordt. NANKING, 16 Nov. (Reuter) Van officiele Chinese zijde wordt heden verklaard, dat de onder communistische leiding staande troepen ten Oosten van Soetsjou, de' uitvalspoort naar Nanking, een algemene terugtocht zijn begonnen. De terugtocht zou begonnen zijn nadat de luchtmacht van de rege ring de stellingen der tegenstan- ders had bestookt. Het plan voor de aanval op Nanking zou ge heel in duigen gevallen zijn. Het Volksgerechtshof te Buda pest heeft Maandag de voorma- iige Hongaarse gezant te Cairo, Viktor Scornoky, schoonzoon van de voormalige president van Hon- garije, Zoitan Tildy, ter dood ver oordeeld wegens hoogverraad. Scornoky erUende de tegen hem ingediende beschuldigingen van spionnage, anti-democratische acti- viteit en zwarte handel in buiten landse valuta. Hij werd er tevens van beschuldigd voorbereidingen te hebben getroffen voor de vlucht van zijn schoonvader, president Til dy uit Hongarije. Tildy trad af als president na de arrestatie van zijn schoonzoon in Juli. Tijdens het proces las de open- bare aanklager een brief voor van de voormalige president, waarin deze meedeelt niets te hebben ge- weten van de plannen van zijn schoonzoon, om hem, Tildy, uit Hongarije te doen vertrekken. Had hij hiervan geweten, dan zou hij zijn schoonzoon bij de politic heb ben aangegeven. Tildy verzocht het Hof zijn schoonzoon overeenkomstig zijn misdaden te straffen. Het valksgerechtshof besloot, op verzoek van de verdediging. de ge hele zaak aan het Hoog Hongaars Gerechtshof voor te leggen, terwijl tegelijkertijd een verzoek om cle- mentie is gezonden aan de Hon gaarse president, Szakasits. Hij keerde weer terug naar de hoofdstad en werd op het Waterloo, plein aangesproken door een 50-ja- rige iandbouwkundige uit Haiiweg, die de jongen al een ogenblikje ge. volgd had en kennelijk had bemerkt, dat hij veel geld op zak had. Deze heeft zich daarna „over de jongen ontfermd". Zij zijn samen kleren gaan kopen en hebben daar na lekker gegeten. Intussen was de man er in geslaagd de ruim f 2UUt) die de jongen nog had, in handen te krijgen. Zij bezochten een cafe op de Munt en daar ontmoetten zij een 20-jarig meisje, dat de man wel kende. Hij slaagde er in de jongen voor te stellen als zijn zoon en het meisje er toe te brengen de jongen de stad te laten zien en wat mko- pen te gaan doen. Hij zelf zou hen later wel weer ontmoeten. Na ver- loop van tijd bleek de jongen en het meisje echter, dat de man niet meer kwam opdagen. Het meisje heeft zich toen over de jongen ontfermd en hem in een hotel ondergebracht. De politie, die uiteraard van de ver- duistering op de hoogte was, wist de jongen in het hotel te arresteren en later ook het meisje te vinden. Zij was echter volkomen te goeder trouw en heeft de politie belangrij ke diensten bewezen bij de opsporing van de Iandbouwkundige. Deze werd te Amsterdam gearresteerd. Er bleek van het geld niet veel meer over. De 16-jarige jongen is ter beschik- king gesteld van de officier van justitie .te Den Bosch. De man werd voor de officier van justitie te Am sterdam geleid. Medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt. geldig tot Woensdagavond: OVERDAG TOENEMENDE BEWOLKING! Aanvankelijk: weinig wind met hier en daar vorming van nevel of mist. Later: Wat toe- nemende en aan de kust tij- delijk krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West, meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Weinig verande- ring in temperatuur. PARIJS. 15 Nov. (AP) Israel heeft de Verenfgde Naties vandaag medegedeeld, dat het zich fel zou verzetten tegen het verlies van de Negeb Moshe Shertok, minister van buitenlandse zaken van Israel zei in de politieke commfssie, dat een Ara- bische staat, die zou trachten de Zuid-Palestijnse woestijn te annexe- ren „in bloedige gevechten het hoofd zou moeten bieden aan het felste verzet, dat de Joden tot nu toe aan de Arabische invallers ge- boden hebben". Israel is van mening, aldus Sher tok, dat de tijd gekomen was om het lidmaatschap van de Verenigde Naties aan te vragen. Hij verzocht de Veiligheidsraad en de Assemblee om steun, wanneer Israel zijn for- mele aanvragen indient. De Bijzondere Raad van Cassatie deed uitspraak in de zaak tegen de voormalige burgemeester van de gemeente Langendijk, D. Stoutjes dijk. Het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde hem tot 9 jaar gevangenisstraf met af- trek. Hij was in de functie van bur gemeester de Duitsers behulpzaam geweest bij 't arresteren van twee personen uit zijn gemeente. De procureur-fiscaal bij de Bij zondere Raad concludeerde bij de behandeling van deze zaak voor de raad tot 7 jaar met aftrek, doch nu werd het cassatieberoep verworpen. PARIJS. De ministers van buiten landse zaken der drie Westelijke Mogendheden komen hedenmiddag J,e Parijs bijeen om te beraadslagen over het verzoek van Trygve Lie en dr Evatt om zo spoedig mogelijk viermogendheden-besprekingen te openen inzake de Beriijnse kwes tie. De Westelijke Drie zullen een gelijkluidend antwoord op het ver zoek geven, aldus deelde een Fran se woordvoerder mede. Inmiddels werd gisteren uit Londen gemeld, dat de Britse regering voorlopig nog afwijzend staat tegenover een viermogendhedenbespreking. Het onder Russische controle staande Duitse blad ..Nachtexpress" te Ber lijn juicht de actie van Lie en Evatt toe en hoopt, dat de koele ontvangst, die het voorstel van de zijde der drie westelijke mogend heden ontving, slechts een tactische koelheid is. Zoals elders al is ge meld, werkt dr Bramuglia aan een nieuw plan ter oplossing van de Beriijnse kwestie. Een Parijse woordvoerder verklaarde gisteren avond. dat dit nieuwe plan echter niet eerder aan de Grote Vier zal worden aangeboden, voordat de Westelijke Drie geantwoord zullen hebben op het verzoek van Lie en Evatt. CHINA. De berichten, die uit China binnenkomen. zijn nog steeds in 't voordeel van de communisten. Zo werd door de Amerikanen de val van Soetsjou aangekondigd. Dit be richt is later weer tegengesproken door een vertegenwoordiger van Tsjang Kai Sjek, Niettemin kan het verlies van de stad in elk ge- val ieder ogenblik officieel tege- moet worden gezien. Berichten ma ken melding van het overlopen van regeringstroepen naar de commu nisten. LONDEN. Guatemala heeft Enge land beschuldigd van ..bedreiging van zijn souvereiniteit" en beweert. dat Engeland zijn troepen in Brits Honduras versterkt heeft. In een officieel te Parijs uitgegeven ver klaring, zegt Guatemala, dat dit de tweede keer is, dat Guatemala aan provocaties van deze aard bloot ROME. Sforza. de Italiaanse minis ter van buitenlandse zaken. heeft Maandag in een rede over de Ita liaanse buitenlandse politiek krach- tig de gedachte van neutraliteit van Italie bestreden. Sforza viel de Ita liaanse ..Isolationisten" aan en zei. ..in werkelijkheid hebben wij met langer te maken met aanvallers enerzijds en neutralen anderzijds. doch met aanvallers aan de ene kant en die naties, die zich vast aaneen sluiten om aan agressie het hoofd te bieden, aan de andere kant. LONDEN. Het officiele onderzoek is geopend naar de beweerde on- regelmatigheden. waarbij vooraan- staande officiele Britse functiona- rissen betrokken zouden zijn. Zoals bekend wordt dit onderzoek inge- steld krachtens een besluit van de beide huizen van het Britse Par- lement.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1