Gebruik van etalage- en buitenverlichting drastisch beperkt m m JFmm w*- R.K. Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen m m m mm Roozenburg wint verdiend van Keller RADIO DERODEPAARDEN Minder electriciteit: Industrieen en openbare gebouwen moeten omschakelen Ook huisvrouwen dienen zuinig te zijn lei U Dammen Gevallenen herdacht Waarom niet voor de radio? 111 m mm i Am SB m it Missie Nederlandse kampioen heeft de leiding November NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD Dinsda TENEINDE overbelasting van de electriciteitscentrales te voorko- men, heeft de minister van Economische Zaken een aantal ver- bodsbepalingen in het leven geroepen betreffende het verbruik van electriciteit in de spitsuren: van 7 tot 9 uur 's morgens en 's middags van 4 tot 6 uur. Ingaande 16 November a.s. is het verboden op werkdagen, behalve des Zaterdaysmiddags, in de spitsuren electriciteit te verbruiken voor de buitenverlichting van openbare gebouwen, hotels, cafe's, restaurants en amusements- ondememingen. Etalage-verlichting, die tot op heden van een half uur na zonsondergang tot sluitingstijd was toegestaan, is voortaan slechts geoorloofd tussen 6 en 10 uur 's avonds op werkdagen en op Zaterdag en Zondag tussen 4 en 10 u. 's avonds Ustspraken Biixonder Gerechtshof De Abdij te Middelburg met op de voorgrond het nog te her- bouwen gedeelte. Op de achtergrond de reeds gerestaureerde I hadden^ en ze gebouwen met links de woning van de Commissaris der Konin te]s zich met vejeni die op die He gin in de provincie Zeeland. W; 0 *K :m s ip IP Ii r./' IP JR aPH ii if si B Premier de Gasperi naar Brussel WERELDKAMPIOENSCHAP DAMMEN PROGRAMMA Moordaarsslag op boekhouder Scheepsberichten Maandagochtend heeft de directeur van het Staatsvisserijbedrijf te IJmuiden de nieuwe hal van de Rijksvisafslag met enige plechtigheid heropend. De oude hal was door de Duitsers groten- deels vernield. Als eerste vis werd in de nieuwe hal een tarbot geveild. Het visje, dat gekocht werd door de Vakgroep Visserij, bracht f 274.op, welk bedrag ten goede komt aan de Niwin. FEUILLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Middenstandsbonden congresseren. Forrestal heeft Europa verlaten, Uit het Deens vertaald I 81. stijging dus van rond 265.UOU lew met een apparaat, dat practisch ge- lijk is gebleven. Drastische maatregeien Ir. Bakker verklaarde voorts, dat de overbelasting van centrales in de winter gedurende de spitsuren een probleem vormt, dat in de eerste jaren nog niet bevredigend kan worden opgelost, Het volgend jaar zal het waar- Dit verbod zal in de eerste en laatste wekfen van December niet opgeheven worden. Het verbod op lichtreclames neon-veriichting inbegrepen blljft onverminderd van kracht. Op de eerste vijt werk dagen zal in de spitsuren de verlich- ting in electrisdhe treinen en trams en de verwarming tot de helft moe. ten worden beperkt. De bestaande rantsoenering op de straatveriicn- ting zal terdege moeten worden nageleefd. Dit rantsoen is geredu- ceerd tot 20% van het normaie. in speciale gevallen kan onthefting verleend worden tot 40%. Het stroomverbruik in de openbare ge bouwen moet ingrijpend beperkt worden. Voor de provincies Friesland en Groningen gelden deze verbodsbe- .palmgen niet. Aan verbruikers, die aangesloten zijn op electriciteitsbedruven, weike voldoende vermogen hebben om gedurende de spitsuren aan de be staande vraag naar stroom te vol- doen, kan dispensatie van de ver- bodsbepalingen verleend worden. Ook huisvrouwen Ongeacht de door de bovenge- noemde maatregeien te berelken bezuiniging zal het noodzakelijk zijn dat alle overige verbruikers van electriciteit, o.m. de huisvrouwen, hun medewerking verlenen om het stroomverbruik in de spitsuren te beperken. Alleen in dat geval zullen afschakelingen van bepaalde netge- deelten kunnen worden vermeden. Bovenstaande verbodsbepalmgen werden op het ministerie van eco nomische zaken toegelicht door de directeur-generaal voor de energie- voorziening, ir. G. J. F. Bakker, die aantoonde dat zonder drastische be- zumigingen op het stroomveroruik het werk in VerscniHer.de indus trieen gedurende enkele uren per dag gestaakt zou moeten worden om overbelasting en daardoor be- schadiging van de apparaturen te voorkomen. Teneinde dit productie- verlies te vermijden werden de verbodsbepalingen in het leven ge roepen. Zwaarst voor de middenetands- bedrijven Het probleem van de overbelasting gedurende de spitsuren doet zich vooral in de maanden November, December en Januar'i gelden. Import van electriciteit uit Dultsland brengt geen verlichting. Deze import moet bovendien in dollars betaald worden en toont voorts door het steeds meer op gang komen van de Duitse industries een dalende iljn In Friesland en Groningen zijn de verbodsbepalingen niet van kracht omdat in Friesland juist voor ae oorlog de apparatuur van de elec triciteitscentrales werd uitgebreid Van verschillende zijden werd opgemerkt, dat vooral de midden- stand door deze regeling getrollen werd. Een algemeen verbod kon echter niet uitgevaardigd worden aldus ir. Bakker, omdat de mogelijk- heid van controle ontbrak. Over de belasting der electrici teitscentrales gaf ir. Bakker de vol gende tbchnische gegevens. De elec triciteitsopwekking bij de openbare centrales heeft het vooroorlogse ni veau reeds aanzienlijk overschreden Dezen is gestegen van 2.526 millioen kwh in 1939, tot 3.124 millioen In 1947, ongeveer 24%. Gedurende de afgelopen periode van 1948 is nog een stijging opgetreden van gemid- deld 24% boven die van 1947, zodat thans een niveau bereikt is, dat on geveer 54% boven dat van voor de oorlog ligt. De maximale belastmg van het openbare electriciteitsnet heeft hier- mede gelijke tred gehouden. In 1947 was zij reeds tot 950.000 kw geste gen tegenover 745.000 kw in 1939, 'n whijnlijk noodzakelijk zijn, dat de industrieen, die veel electriciteit verbruiken, gedurende bepaalde tijden van het jaar met dag- en nachtploegen gaan werken. Het ministerie van economiscne zaken heeft in 12.000 brieven, ge- richt aan industrieen en overheids- instellingen, gewezen op de noodza- kelijkheid van de beperking van 't electriciteitsverbruik, Bovendien zal door een grote campagne de aan- dacht van alle verbruikers gevestigd worden op dit probleem. Er is een aantal punten opgesteld, welke naast de gegeven verbodsbepalingen door de verschillende verbruikscate- gorieen in acht genomen dienen te worden. De industrie moet zoveel mogelijk fabriceren van energie-intensieve producten verleggen van de spits uren naar andere uren van de dag en, waar mogelijk, de werktijoen verzetten. Dit laatste geldt eveneens voor kantoren, waar het absoluut verboden moet zijn om electnsche kachels te gebruiken. Ook de huisvrouw kan belangrij- ke steun verlenen door gedurende de spitsuren elk gebruik van de straalkachels, electrische strjjk- Uzers of andere huishoudelijke toe- atellen te vermijden. Verplaatst net electrisch koken naar andere uren en beperkt de verlichting tot het uiterste, wanit, er zullen drastische maatregeien genomen moeten wor den, o.m. afsluiting van licht en afschakeling van bepaalde netten, wanneer hot stroomverbruik in de spitsuren niet in voldoende mate zou dalen. Het Vrije Volk heeft er be- zwaar tegen, dat „Trouw" de Novembergebeurtenissen van 1918 „Troelstra's revolutie-po- ging noemt". Indien uit dit ver- weer van het socialistische blad moet worden afgeleid, dat het meent, die gebeurtenissen Anders te moeten noemen, zou ik daar bezwaar tegen hebben. Wat Troelstra deed, was een revolu- tie-poging. Dat ze mislukt is, lag misschien ook wel een beetje aan haar stuntelige opzet, maar niet minder aan het verweer van de regering en de Limburgse, Brabantse en Friese jongens en aan het actieve verzet van de katholieke en christelijke orga- nisaties. Natuurlijk is het onzin van ..Trouw'' dat lijkt soms meer on „collaboratie" dan op „trouw", zei iemand me dezer dagen om te beweren, dat de revolut.ionaire lijn zich van 1918 tot 1948, van Troelstra tot Schermerhorn, heeft voortgezet met als gevolg chaos en moord. Dat de P.v.d.A. het oude revolu tionaire sentiment helemaal kwijt is, zou ik niet graag be weren, maar ik kan me voor- stellen. dat „H.V.V" protesteert. tegen de suggestie van ..Trouw De bewering, dat dp liin van Troelstra via Schermerhorn voert naar chaos en moord en ondergang, dat moest Trouw nu maar aan ,.dp Waarheid overlaten. Vanwege de collabo- ra.tie, weet u. Zaterdag 13 November 1948 Correspondentie en oplossingen onder motto ..Dnmrubriek" in te zenden aan 't bureau van dit blad. Oplossingen van de problemen no. 212 tot en met no. 219 kunnen worden ingezonden tot uiterlijk 6 December a.s. PROBLEEM No. 214 van J. Hopman te Texel Het Amsterdams Bijzonder Ge- echtshof heeft de 64-jarige dr. J. I Smit, die gedurende de bezettings- 'aren wethouder van Amsterdam is geweest, veroordeeld tot negen jaar met aftrek en ontzetting uit de poli- tieke rechten voor de tijd van het leven. De eis luidde 12jaar. G. J. Zwertbroek was na de Duit inval een overtuigd nationaal- socialist geworden en werd propa- gandaleider van het Nederlandse Arbeidsfront. Hij werd veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting voor de tijd van het leven uit de politieke rechten. Op dezelfde plaats waar koningin Juliana op 6 September van dit jaar de eed op de grondwet aflegde, en staande voor het koorhek van een van goud en kleuren schitterende Nicuwe Kerk te Amsterdam, stond Zaterdag een katafalk, omgeven door vier brandende kaarsen, waar bii acht mannen van het Irenegar deregiment de wacht betrokken September het voorrecht bezaten de inhuldiging van onze vorstin te mo- gen bijwonen, ambassadeurs, con suls. militaire attache's, generaals geestelijken en andere hoogwaardig heidsbekleders. Nederland herdacht de oorlogsdo den der geallieerde landen, waarvan er tezamen 40.000 in onze bodem begraven liggen. Na enkele toespraken traden er twee zeeverkenners naar voren met een krans van de Nederlandse re gering, die de minister van oorlog, Onder voorzitterschap van de I Besloten werd voorts het Bonds- mr w r schokking, bij de kata- heer Th. Lansdaal uit Purmerend concours in 1949 te Hoorn te doen {aljj neerlegde .Gedurende meer dan vergaderden de afgevaardigden van plaats vinden. Over de data die in twintig mmuten volgden daarop de de 34 verenigingen tellende R. K. principe in Juni zullen vallen, zal I ^ransleggingen door de ambassa- 'men zich nog nader beraden. Het gezanten, consuls-generaal en voorstel van de afdeling Haarlem d.affaires van Belgie, Noor. om de ere-wedstrijden in het ver- t Rusland_ Australie Frankrijk volg met meer te doen plaats vin- .f Canadai Engeland, de V. S den, werd verworpen. I Mmmm Plaatst Zwart de dam los op het bord, dan volgt eveneens 34-45 enz. en op Zwart 9—14 (een van de mooiste variantvan dit motief) spe'elt Wit 34—45 en 4510! Zwart nu 47--15! Wit 104! (komt met 'n kleine omweg dus eveneens weer op veld 4) en wint vervolgens weer met 4742 en 415. Een bij zonder mooi slotmotief! Probleem no. 215 van Alb. Dekker te Alkmaar in Stand: Zwart: 15 schijven op 4, 5, 7, 9, 10, 12, 13, 15 tot 18, 20, 21, 24 en 30. Wit: 12 schijven op 28, 29, 32, 33, 37, 39, 40, 42, 43, 47, 48 en 50. Wit speelt en wint. BIJ DE PROBLEMEN: Probleem no. 214 In dit probleem van groot kali- ber voornamelijk wat de stand van zwart betreft is alles met mooie momenten nogal grotesk van opzet, zoals inleidingsspel, sleutel- ontknoping, enz. Probleem no. 215 Evenals 't voorgaande probleem van Hopman, is dit ook een compo- sitie van een onzer lezers en op- lossers. Ook dit damspelraadsel heeft vrij goede eigenschappen. PROBLEEM-OPLOSSINGEN Probleem no. 192 van C. J. Ridder te Wognum Zwart 9 schijven op 4, 12, 13, 18, 21, 23, 28, 32, 38 en 1 dam op 19. Wit 10 schijven op 16, 20, 24, 27, 29, 34 37, 39, 40 en 41. Oplossing: Wit 27—22, 1627, 22 :42 en 37 28, gewonnen. Van de denzetters was dit no. 4 uit de collectie van Ridder. Van wege de ongedachte en verrassende capriolen en slagwendingen even eens een mooi spectaculair vraag- stuk. Probleem no. 193 van B. Mijnders te Akersloot Zwart 13 schijven op 8, 9, 11, 12, 18, 21, 22, 24 tot 27, 29 en 30. Wit 10 schijven op 32, 35 tot 39, 42, 44, 48 en 49. OPlossing: Wit 39—34, 32—28, 49 44, 37—31, 42 2 en 2 34, gewon nen. Aan deze auteur is het gelukt, om een van de mooiste slotstand- motieven, die wij onlangs hebben medegedeeld, in probleem no. 193 te verwerken. Wit heeft hierbij de motiefstelling ingenomen, door met het rondslagspel van 2 naar 34 (en niet naar 40 of 45) te slaan. Alleen met deze slotstand. n.l. Zw. 3 schijven op 9, 25 en 42; Wit 3 schijven op 35, 36, 48 en 1 dam op 34 is de winst op een bijzondere wijze te forceren, en wel als volgt: Zwart 4247 (gedw.) en Wit 25— 30!! Neemt thans een variant in van het beroemde „Cavenc cadas"- winstsysteem, die feitelijk een trapje hoger ligt. Op Zwart 47—15 of 913 volgt winst door Wit 35 45 en 45 4 en vervolgens nog door 4742 en 4—15, waarbij de zwarte dam in de ruimte is opgesloten. Stand: Zwart: 11 schijven op 7, 9, 10, 12, 13, 14, 17, 18, 23, 28 en 36. Wit: 11 schijven op 16 21, 25, 27, 30, 37, 38, 40, 43, 47 en 50. Wit speelt en wint. Correspondentie: J. H. te Texel, Alb. D. te Alk maar en B. M. te Akersloot: Uw problemen in dank ontvangen. Zijn voor plaatsing geschikt. Jb P. te St Maarten: Problemen m dank ontvangen. Eveneens voor plaatsing geschikt. No 2, waarin aaruig variantspel voorkomt wordt allicht in reserve gehouden joor de rubriek ,.Om na te spelen". Kan dit laatste allicht in het practische spel zijn voorgekomen? X/OOR DE DRIE parochies Alkmaar is het deze week Missie. Dagen van inkeer en be ginning zijn het. De aandacht wordt, meer dan anders, ge- vraagd voor de grote heils- waarheden van ons geloof. Op de geestelijke belangen van onze ziel gaan we ons bezinnen. Dat is goed. Dat is nuttig en nodtg. Wij moeten weer een vernieuwd helder inzicht krijgen in datgene waar het om gaat in ons leven. Wij leven niet van brood en spe len alleen. Ons doel, onze be- stemming ligt hoger. Wij moeten naar God, naar de Hemel. Daar alleen zijn we voor gemaakt. Al het andere is daaraan onderge- schikt. Dit duidelijk en practisch te weten is het doe I van de Missie. MARCUS De Italiaanse eerste-minister, Al- cide de Gasperi, zal, vergezeld van zijn vrouw, van 1921 November een prive-bezoek aan Brussel bren- gen. Onder auspicien van „Grandes Conferences Catholiques" zal de Gasperi spreken over „de morele grondslagen der democratieen". Vrijdagavond biedt de Prins-re- gent een diner aan in het konin- klijk paleis. Zondag zullen de Ita liaanse eerste-minister en zijn vrouw de gast zijn van de heer en mevrouw Spaak. De uitslagen van de partijen, ge- speeld in de 3e ronde van het tour- nooi om het wereldkampioenschap, luiden: Keller (Ned.)—Roozenburg (Ned.) 02. Verpoest (Belgie)Post (Frankrijk) 0—2. Rostan (Zwitser- land)— Demesmaecker (Belgie) U—2. Perot (Frankrijk)—Chiland (Frank rijk) 2—0. Van der Staay (Ned.) Laros (Ned.) 11. De stand luidt na de 3e ronde: 1. Roozenburg 6 punten. 2. en 3. Keller en Verpoest 4 punten. 4, 5 en 6 Ghestem, Perot en Post 3 punten. 7'en 8. Chiland en Demesmaecker 2 punten. 9, 10 en 11. Laros, Rostan en Van der Staay 1 punt. De belangrijkste partij was de ontmoeting tussen de kampioen van Nederland, Roozenburg en de oud- kampioen Keller. Reeds in de 25e zet bracht Roozenburg de partij in een beslissend stadium. Hij liet Kel ler heer en meester in het centrum en trachtte door omsmgeiing zijn tempo-voordeel uit te buiten. Na de 33e zet ontstond een Hoogland- systeem, met gunstige kansen voor wit Keller Maar Roozenburg zette zijn omsingeling consequent door. De witte stelling scheen onaan.ast- Bond van Harmonie en Fanfare corpsen in Noord-Holland in het Gulden Vlies te Alkmaar. Na het openingswoord van de voorzitter werd in het jaarverslag van de secretaris. de heer J. Horio, een overzicht gegeven van de toe- stand, waarin de bond momenteel verkeert en die zeer gunstig is. Voorts werd het uitstekend geslaag- de concours te Hoogkarspel, dat in de afgelopen zomer werd gehouden en waaraan 28 verenigingen deel- namen, ter sprake gebracht. Het financieel verslag van de penning- meester, de heer Adr. Stuijt, sloot op een bedrag van f 1642.09. waar bij een batig saldo geboekt was van f 328.29. Aan contribute werd f 616.25 gel'nd terwijl aan auteurs*- rechten ontvangen en afgegeven werd een bedrag van f 792. In de kascommissie voor het aan- WOENSDAG 17 NOVEMBER HILVERSUM II, 415 M. 7.00 en 8.00 Nieuws, 8.15 En nu aan 't werk, 9.00 Ziekenbezoek, y.30 Symphonieconcert, 11.00 Viool, 11.15 Hoorspel, 12.05 Harmoniemuziek, 12.30 Weeroverzicht, 12.33 Blaas- kwintet, 13.00 Nieuws, 13.15 „Vrij en Blij", 13.45 The Masqueraders, 14.15 Piano, 14.30 Kamerplanten, 15.00 Omroeporkest, 16.00 Iberia, 16.15 Voor de jeugd, 17.30 Hawaiian mu- ziek, 18.00 Koor, 18,30 Piano en orgel, 19.00 Nieuws, 19.45 Engeise les, 20.00 Nieuws, 20.15 Residentie. orkest, 21.25 Kamermuziek, 22.00 Orgel, 22.30 Zang en p«mo, 23.00 Nieuws, 23.15 Avondmeiodie, 23.45 Gramofoonmuziek. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Muziek bij het ont- bijt, 8.00 Nieuws, 8.18 Musette, 9.00 Kamermuziek, 10.20 Onze keuken, 1100 Populaire muziek, 12.00 The 'Ramblers, 12,30 Weerpraatje, 12.38 The Kilima Hawaiians, 13.00 Nieuws, 13.20 Marinierskapel, 13.50 Maurice Chevalier, 14,00 Gesproken portret, 14.15 Jeugdconcert, 15.00 Hoorspel, 15.30 De Regenboog, 16.00 De Rood- borstjes, 16.15 Het stond in de krant,. 16.45 Vragenbus, 17.15 Zang met or kest, 17.40 Kwartet Jan Corduwener, 18.00 Nieuws, 18.30 Voor de Nederl. Strijdkrachten, 19.15 Zang, 20.00 Het Nieuws 20.20 Operette, 20.55 Eugene O' Neil 60 jaar; 21.55 Koor, harp en 2 hoorns, 22.15 Metropole orkest, 22.45 Voordracht, 23,00 Nieuws, 23.15 Zang en orgel, 23.35 King Cole trio. De jury-leden. Tot juryleden voor de wedstrij- den en concoursdagen. die vanwege de Bond zullen worden gehouden werden benoemd de heren: S. P. van Leeuwen. Zwolle; Gijsbert Nieuwland, Rotterdam; Johan Pink- se Amsterdam; S. Kockelkoren, Valkenburg (L.) en Staalmeyer te Hoensbroek bij Heerlen, alsmede de heren Oscar van Hemel, Bergen op Zoom; H. J. A. Bokhoven, Bre da; B. J. Vermeeren. Breda: C. Peels, Breda; A. J. Hartman, Den Haag; A. Roussel, Den Haag: M. Kiev, Amsterdam; Speets, Sant- poort: Langenfeld. Enschede; Ogier staande6 vereniglngsjaar zulleA zit- Jr.. Den Bosch; Gruithuyzen. Eind- Heiloo hoven; Noom, Nieuwendam; De ting hebben de afdelingen en Alkmaar. Zowel van de zijde van het Hoofdbestuur als van die der le- den, werd het betreurd dat de K.R.O. dit jaar de Bond nog niet in de gelegenheid had gesteld, voor de radio op te treden. Temeer werd dit als een onbil- lijkheid gevoeld daar uit het Zui- den en met name de afdeling Bre da, van de Federatie, daartoe wel de gelegenheid kreeg. De voorzitter merkte op dat het huidige K.R.O. bestuur er wemig voor voelt harmonie- of fanfare corpsen voor de microfoon te laten optreden. Dit lokte van de zijde der leden critiek uit op het muzikale ge deelte van het K.R.O. programma Medegedeeld werd dat b« vol doende deelname aan de dilettan- ten-cursussen A, B en C in Alk maar de examens zullen worden Klerck. Haarlem; G. Dik, Leiden; W. J. A. v. Leeuwen, Den Haag. In de muziek-commissie. die voor het gehele land de verplichte eon- coursnummers zal vaststellen. wer den benoemd verklaard de heren Sneets uit Santpoort en de Klerck uit Haarlem. Een zekere K., werkzaam bij de fabriek Kardolus te Delft, vervoeg- de zich aan het kantoor en vroeg de boekhouder de heer Bettenhau- sen, een ziekenbriefje te willen in- vullen. Toeii B. dit weigerde, stak van der K. hem met een mes in de buik. De dader kon spoedig worden gegrepen en is op het bureau van politie in gesloten. Naar het oordeel van de politie is hij niet toereke- ningsvatbaar. De heer B. is overge- bracht naar het gasthuis te Delft. Zuid-Afrika en Polen, 'de ianden wier zonen in onze bodem rusten. Voorts door de burgemeester van Amsterdam, de adjunct-chef van de generale staf, generaal majoor J. H. Droste en schout bij nacht J. J. L. Willinge. Amstelkerk Amsterdam—W, Afri- ka 14-11 ten anker bij Bordeaux. Alhena Buenos Aires—Rotterdam 13-11 120 mijl zd. zd. west Finisteri. Bosfontein Amsterdam—Beira 13- 11 van Gibraltar. Congostroom Amsterdam—West- Afrika 15-11 te Bordeaux Joh van Oldenbarnevelt Batavia —Amsterdam 14-11 van Suez. Noordam, 13-11 van Baltimore n. Southampton en Rotterdam Ruys 14-11 van Bahia te Pernam- buco. Stuyvesant Amsterdam—Curacao pass 14-11 Lizard. Kota Agoeng Rotterdam—Java 15 -11 te Djeddah. Willem Ruys BataviaRotterdam pass 14-11 18 uur Perim. Zuiderkruis 13-11 van Batavia n Rotterdam. baar, doch tempogebrek noopte hem zelf zijn stelling te verzwakken. Btj de 43e zet nam zwart het spel ge- heel in handen. Hier verzuimde wit waarschijnlijk de remise. In de 50e zet stond hij verloren. Na de 58e zet gaf Keller op. Een verdiende over- winning voor de Nederlandse kam pioen. De partij tussen de twee Fransen Perot en Chiland werd met 32-28 ge- opend, waarop zwart door met 19-23 te antwoorden, direct een uitruil naar het centrum nam. Het talrijke publiek komt, vooral wanneer de Fransen aan het woord zijn, steeds weer voor nieuwe speigangen en zo ook in deze partij. Spoedig na de opening, die goed werd behandeld. kwamen de vreemde zetten. In een zeer moeilijke stand nam Chiland een foutieve combinatie en verioor daarmede ineens een veelbelovende partij. Ook de party v. d. StaayLanos werd met 32-28 geopend en Laros antwoordde hierop met de Rai- chenbach—variant 20-24. Na een zevenrtal zetten besloot de Rotter- dammer v. d. Staay tot 40-34, waarop Laros zijn linkervleugel gunstig kon oplossen. De partij kreeg hierna weer een klassieic karakter, waarin v. d. Staay een enigszins betere positie wist te bereiken. Door handig manoeu- vreren kon Laros echter de moet- lijkheden oplossen, waama de par tij in remise eindigde. De Zwitserse kampioen Rostan koos een 32-28 opening waarop TJe- mesmaecker het antwoord van 18-23 gaf. De opening werd door belde spelers zonder ernstige verwikke- lingen volbracht en beiden hieiden daarbij een gelijkwaardige stand. De Zwitserse kampioen koos daarna in het middenspei enige foutieve voort- zettingen, waarvan Demesmaecker een dankbaar gebruik maakte. Ook de tijdnood verhoogde voor Rostan de moeilijkheden en hij moest ten- slotte in het eindspel voor Demes- maeckei, die dit spelgedeelte beter behandelde, de vlag striken. Hoezeer deze speeldag de 32-28 opening in trek was, blijkt wel uit net feit, dat ook de vierde partij, die tussen de Antwerpenaar Verpoest en de Algerijnse vlieger-luitenant Post, met deze opening werd aan- gevangen. Zwart koos 18-23 als antwoord, waarna door wit's ant woord 33-29 de uitruil komt en wit weer een stuk op 28 krijgt. De Ant werpenaar had in de twee voor gaande partijen 4 punten behaaid I zonder daarbij met een speler uit de Rop- of midffengroep kennls te maken. Hij ontmoette in Post echter een hardnekkige tegenstander. Na enige schermutselingen plaatste Ver poest een stuk op veld 24, waardoor zeer ingewikkeld spel ontstond, waarbij Verpoest enig voordeel wist te behalen. Door zeer keurig spel leidde Post de partij echter weer in gelijke banen en bij het over- gaan tot het eindspel verkreeg Post zelfs de leiding. In dit eindspel kwam de grotere kracht van Post tot uiting, en de partij ging voor de Belg verloren. - f2=0 oracnt naar nei gasiuuia <.c gehouden. Het^examengeld zal f 2.5 Hoewel hij veel ^loed heeft verlo ren, is zijn toestand niet levensge- per lid bedragen. Het orgaan van de Bond „St. cae- cilia" zal voortaan in royaler for- maat uitkomen. zodat er voor de verenigingen meer plaatsruimte zal beschikbaar kunnen worden gesteld voor nieuws en mededelmgen. Bii de verkiezing van nieuwe le den voor het Hoofdbestuur werden herkozen de heren F. H. van der Linden uit Heerhugowaard en Jb Horio uit Noord-Scharwoude. In de vaarlijk. Overleg van de Middenstandsbon den heeft er toe geleid, dat is be sloten op Maandag 22 November a.s. op een vijftal centraal gelegen plaatsen in ons land over te gaan varature Essing werd benoemd de tot massale bijeenkomsten van lan- heer Brandsma uit Westwoud. delijk demonstratief karakter van De voorzitter deed hier medede- de zelfstandige ondernemers ling van het feit. dat de heer G. H midden- en kleinbedrijven Essing burgemeester van BlokkeT Aanleiding hiervoor is de aange- in West-Friesland. door drukke werkzaamheden genoodzaakt was geweest ziin bestuursfunctie neer te legeen. Het heengaan van heer Essing werd. zowel door het bestuur als door de leden, als een ernstig verlies gevoeld. te meer daar de heer Essing van de hegmne af. sinds de jaren '27 en' 28. een grote steun voor de Bond was en ontzettend veel en goed werk heeft verzet. Met algemene stemmen werd dan ook 't bestuursvoorstel om de heer Essing te benoemen tot ere- lid van de Bond, aangenomen. kondigde politiek der regering in- zake lonen en prijzen. De Kon. Ned. Middenstandsbond zal in Rotterdam bijeenkomen, de Moderne Middenstandsbond in Am sterdam, de Prot. Christ. Midden standsbond in Utrecht en Zwolle; de Ned. Kath. Middenstandsbond in Den Haag. De Amerikaanse minister van De- I fensie. James Forrestal, is per vlieg- tuig naar Washington vertrokken. Dat zou het wel zijn, wat ze door haar opgewekte praten voor hem trachtte te verbergen. Ze had iets kwetsbaars over zich, wat Ole deed besluiten, bij haar te blijven. Eigenlijk had hij voor de start nog graag even met Jorgen gepraat, maar hij kon er niet aan denken Bente alleen te laten. Tijdens de voorbereidingen tot de start vertelde Bente over de grote wedren. Schuw en verlegen gunde ze hem een blik in haar ziel en bekende wat ze gedacht had terwijl ze de paarden van haar stoel at volgde. Je moet me niet uitlachen, maar een ogenblik was het net of ik een sprookje beleefde en lets heel an- d6TS „Wat zag je dan, Bente?" vroeg Ole, zich een weinig naar haar over buigend. „Ik kan het je wel zeggen, maar je moet niet lachen. Ik dacht dat ik het was. die Junker reed, het was zo heerliik. Ik reed te midden van de prachtigste bloemen, er klonk de heerlijkste muziek en om me heen zag ik de schoonste kleuren. Het duurde maar even, maar in dat korte ogenblik zag ik zoveel moois, alles waarvan ik gedroomd heb van dat ik een klein meisje was. Ver weg was een gouden poort, daar mocht ik door naar binnen wan neer ik won. Ik wilde zo graag win- nen, ik vocht er voor tot het uiter ste, het was of Junker vleugels had". Bente had gesproken zonder Ole aan te zien, nu zweeg ze plot- seling. ..En je hebt gewonnen. Bente, en je kreeg de prachtige bloemen. de grote krans", antwoordde Ole. ..En we hebben geld gekregen, Bente, veel geld, heel veel geld".. „0 ja het geld, daar had ik he lemaal niet meer aan gedacht", viel Bente hem in de rede. „Hoeveel zouden we gewonnen hebben, denk je?" De cotes van de totalisator wa ren juist bekend gemaakt. Ole kon het van de plaats. waar hij stond. niet zien. maar een stalknecht, die voorbij kwam lietsen, vertelde, dat het 8.40 was. Dat was ongeveer wat Ole verwacht had, waarna Bente hij bf I'onnen uit te rekenen, hoeveel de overwinning hun zou opleveren. De premie zelf bedroeg twaalf duizend kronen, de speel- winst voor hen samen zou omstreeks een paar duizend kronen zijn. ..Reusachtig," vond Bente. „Wat zal tante Stance blij zijn." Ole knikte, hij had dikwijls aan tante Stance gedacht; ze -was buitenge- woon lichtzinnig geweest, maar nu liep het ten slotte toch nog goed af. Daar werd het startsein gegeven, allebei vergaten ze voor een ogen blik alle andere dingen om naar de wedren te kijken.. Bente's ogen schitterden van opwindmg. Onder het slakgn van korte opmerkingen en blijde uitroepen volgde ze alles. De spannende wedren nam haar zo geheel in beslag dat ze vergat dat Ole naast haar stond. De nikeurs van de koppaarden hieiden elkaar arf stvallig in het oog, ieder ogenblik ondernam er e£n een poging. verandering te brengen in de kansen en zijn po sitie te verbeteren Jorgen lag mid den in het veld, hij was volkomen ingesloten door concurrerende pi- keurs, die voortdurend naast hem lagen Intussen behield Jorgen rus- tig zijn plaats en toen hij in de laatste ronde voorbij kwam rijden, groette hij Ole en Bente met de zweep. Kijk es, hoe mooi Top loopt, riep Bente uit. ..Ik ben er zeker van dat hij veel sneller kan, als hij maar lucht kon krijgen. ..Afwachten. misschien glipt hu er wel tussenuit," meende Ole. Het volgende ogenblik donderde het gehele veld langs hen voor de fi nish. Het bleek, dat Jorgen zijn kans wist te benutten, het geluk was Bente's kleuren gunstig, bn de Rode Paarden. Vier gelijkwaardi ge paarden vochten aan de kop, de pikeurs hadden het druk met op elkaar te letten. Bij het begin van de laatste bocht verspreidde de dichte groep zich en slaagde Jor gen er in, vrij te komen, vlak achter Markmann, die een van de favorieten reed. Markmann lag aan de kop en streed hard met Peter Jepsen, die nummer twee was. Pal achter hen lag de kleine Mads met een lang- benig, zwart paard, en iets daar- achter kwam Top op de tweede baan als nummer vier. De twee leidende pikeurs zetten hun paar den tot het uiterste aan en timmer- den met hun zwepen op de bomen los; dicht bij het doel gingen de beide paarden tegelijk over in ga lop. De twee trainers spanden al hun krachten in om de paarden tot rust te brengen. ze moesten ze uit alle macht inhouden. Mads, die vlak achter hen lag, was gedurende een paar kostbare seconden ook genoodzaakt in te houden, waarop Jorgen hen voorbij vloog met Top en met gemak de overwinning be- haalde. Bovendien moesten de twee grote trainers tot hun schan- de Mads en Jens Moller laten pas- seren. zodat ze als nummer vier en vijf door de finish gingen. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3