i ZaITsjang KaiSjekvrede sluiten met de communisten? Regering zal binnenkort haar standpunt aan Djogja bekend maken HET ROERISOM bij minister Mansholt Nanking wil een duidelijke verklaring van Washington Van overeenstemmingis nog geen sprake Wapenstilstand in het H. Land en onderhandelingen Israel ontruimt de Negeb niet EEN NIEUW GELUID, maar niet voor de prijzen! DE WERELD van vandaag Directe onderhandelingen zegl de „Osservaiore EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Toestand in China wanhopig Adviseurs zullen contact voortzetten Republiek wenst diplomatieke betrekkingen Weinig Amerikaanse steun verwacht Het K.V.P.-Congres Niet praten onder dwang der blokkade Veiligheidsraad beveelt: Drie moties ingediend Pagina 3. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Woensdag 17 November 1948 44e Jaargang No 11415 Kcmtoren: ALKMAAR. Longestraat 42 A. teL adm. 2046. red. 2047 K 2200; HOORN. Draafeingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; DEN HELDER. Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230; SCHAGEN. BIJ DE GEBOORTE VAN HET NIEUWE PRINSJE Het koninklijke garde- regiment der bereden artillerie passeert de beroemde Marble Arch te Londen op weg naar Hyde Park, waar saluutschoten werden gelost ter gelegenheid van de geboorte van het nieuwe prinsje, zoon van Prinses Eli zabeth en de Hertog van Edinburgh. WIJ VERNEMEN van bevoegde zijde, dat men thans, nadat de Ministerraad Maandag de resultaten van de reis van minister Stikker naar Indonesia aan een diepgaand onderzoek heeft onderworpen, is overgegaan tot het samenvatten van het standpunt van de Nederlandse regering ten aanzien van de door minister Stikker en zijn adviseurs opgenomen contacten. Ver- wacht kan worden, dat dit standpunt binnen enkele dagen ter kennis van de Republiek zal worden gebracht Met nadruk dient er echter op te worden gewezen, dat er tot dusverre geen sprake is van een bereikte overeenstemming, nog minder van een nieuwe overeenkomst met de Republiek. wacht worden, dat van de eis tot stopzetting van de Be- standsschendingen niet zal worden afgeweken. Er zij hier- bij tevens nog herinnerd aan de verklaring, die op 12 No vember j.l. van bevoegde Ne derlandse zijde werd gege- ven, dat te Den Haag niets bekend is van een in principe bereikte overeenstemming om de. politieke besprekingen te hervatten, zoals Moh. Natsir op 11 dezer had aangekon- digd. In aansluiting op ons be- richt van gisteren, volgens hetwelk nadere instructies worden opgesteld, vernemen wij nog, dat men hieruit niet mag afleiden, dat binnenkort een der leden van het Neder- lands kabinet zich naar Indo nesie zal begeven. Het nadere contact op basis van deze in structies zal worden opgeno men door de in Batavia ver- toevende adviseurs, die met minister Stikker de besprekin gen te Djogja hebben ge- voerd. De Nederlandse rege ring wenst thans op een aan- tal essentiele punten, die van Republikeinse zijde naar vo- ren zijn gebracht, nadere op- heldering. Uiteraard mag ver- MET DE ARABISCHE LANDEN ELF DECEMBER Einde Algemene Verg. U.N.O. te Parijs In December: Olie, Rijst, extra Boter of Margarine Deze week Belangrijke verklaring van Foster Dulles GROTE BELANGSTELLING HET ANTWOORD OP BRIEF VAN LIE EN EVATT Bedell Smith lunehte op Soestdiik (Van onze parlementaire redacteur) DE BOER mag dan steeds voort ploegen, hij vergeet intussen zeker niet om zijn afgevaardigden naar de Kamer te zenden. Dat bleek gisteren weer heel duidelijk bij de behandeling van de Landbouwbegroting. Niet minder dan veertien sprekers ston- den op het lijstje. Zij waren het er unaniem over eens, dat mi nister Mansholt het roer om heeft gegooid. Kort en goed komt het hier op neer, dat het _stelsel van garantie- en richtpnjzen wordt afgeschaft, om plaats" te maken voor een systeem, waarin voor enkele veredelde producten een basisprijs wordt vastge- steld en waarin voorts zodanige voorwaarden worden gescha- pen dat een rendabele productie van voedermiddelen mogelijk is Ir Droessen (K.V.P.) noemde dit een doorbreking van de ge- richte economie in het landbouwbeleid en in het algemeen wilde men dan ook wel de blijheid tonen, die bij de vrijheid pleegt te horen. Maar dit vooral gedempt, want, aldus onze Limburgse afgevaardigde, er is wel een nieuw geluid maar niet.... voor de prijzen. Staking op Northolt geeindigd Het Centraal Overleg van Wegverkeers- en Vervoersorganisa- ties hield Dinsdag een Verkeers-Economisch Congres in het Kurhaus te Scheveningen, dat door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen werd geopend. Tijdens de openingsrede van de minister, v.l.n.r.: de heren H. J. van Balen (alg. directeur van de A.N.W.B.), minister Spitzen, Mr. T. E. Spat (voorzitter Centraal Overleg) en M. Th. van Staveren (directeur Centraal Overleg). Nieuw VAN HEDEN Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1 ••43 pe Advertentle-tarief: maand, Incluslet Incasso. per edltle 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edltles 26 ct. per m.m., minimum f 4.famille- berlchten 20 ct.. resp. 30 ct. per m.m. El] contract belangrljke kortlng. Dlrecteur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smlts, Rayon redacteuren Fr. Otten, M. P. 3anssen, 3. Toes Bankrelatles: Noorderbank, Nederl. Credietbank eanicreiaiies; inuoujbiuou*, nouwi. i JCn tr OIAO CAIRO, 16 Nov. (A.P.) Gister avond heeft de Arabische Liga aan bevolen tot uitwisseling van diplo matieke vertegenwoordigers met de Indonesische republiek over te gaan. De Raad liet het aan de mi- nisteries van buitenlandse zaken van Egypte, Irak, Syrie, Libanon, Transjordanie, Saoedi Arabie en de Yeman over om te beslissen over de status der vertegenwoordigmg. De Liga is hiertoe overgegaan na ontvangst van een verzoek van de republiek. De Arabische landen hebben jaar geleden de republiek erkend Te Parijs wordt uit bevoegde bron vernomen, dat het plan bestaat de algemene vergadering der V.N 11 December te doen eindigen. Indien nog punten ter bespreking overblij- ven, zullen deze verwezen worden naar een zitting te Lake Success, vermoedelijk in Februari. De alge mene vergadering begon 21 Septem ber. Ter gelegenheid van de feestdagen in December zal aan alle leeftijds- groepen honderd gram rijst op bon ter beschikking worden gesteld. Deze rijstbon wordt opgenomen in de bonnenlijst van 2 December. In dezelfde bonnenlijst wordt een bon opgenomen voor 250 gram boter of margarine of 200 gram vet boven het normale rantsoen voor de leef- tijdsgroepen A. B en C. De leeftijds. groepen D en E ontvangen een extra bon voor de helft van deze hoeveel- heid. Ten slotte zal in de bonnen lijst van 16 December een bon gar den aangewezen voor alle leeftijds- groepen voor 180 gram spijsolie. In verband hiermede wordt het pu- bliek aangeraden, teneinde stagnatie in de aflevering te voofkomen, le- dige spijsolie-flessen bij zijn leveran. cier in te leveren. PARIJS, 16 Nov. (A.P.) John Foster Dulles, lid van de Ameri- kaanse delegatie bij de Verenigde Naties, zal deze week „een belang rijke verklaring" afleggen. Donderdag moet hij tijdens een lunch van de Parijse ..American Club" spreken. De grote lijnen van deze rede heeft hij reeds voorgelegd aan Marshall en H*iman. DE TOESTAND IN CHINA is na de verovering van Soetsjou door de communisten nog slechter geworden. Hoewel het wachtwoord van de regering van Tsjang-Kai-Sjek, volgens Reu- ter's correspondent, nog steeds is „noch capitulatie, noch terug- tocht" hebben verschillende hoge regeringsfunctionarissen toe- gegeven aan de toestand te wanhopen. Inmiddels deelt A.P. mede, dat te Sjanghai berichten binnenkomen uit Nanking, vol gens welke de regering van Tsjang-Kai-Sjek binnen de eerstvol- gende drie dagen zal beslissen of de burgeroorlog zal (Worden voortgezet of dat zij zal proberen door onderhandelingen vrede met de communisten te sluiten. Men veronderstelt, dat bij deze onderhandelingen wordt uitgegaan, dat Tsjang Kai Sjek zal aftreden als hoofd van de regering. De gene- ralissimus is namelijk zo uitgespro- ken anti-communistisch, dat niet aan de mogelijkheid van bespre kingen met de communisten gedacht karr worden, zolang hij in functie is. Dr Wellington Koo, de Chine se ambassadeur te Washington, heeft Dinsdag gezegd, dat China een duidetijke verklaring wenst betreffende de Amerikaanse po litick ten opzichte van China. Koo had deze wens overgebracht aan het Amerikaanse ministene van buitenlandse zaken. Een dergelijke verklaring was nodig, aldus deelde de ambassadeur aan journalisten mede. om een ein de te maken aan de huidige ver- warring in China. Een verklaring van sympathie, solidariteit en steun zou veel bijdragen tot verhoging van het moreel van militairen en burgers. Nanking, zo meldt Reuters cor respondent Welter Parrott was Dinsdag ,,een stad der droefems toen van het front werd vernomen, dat de door de communisten ge- leide troepen om Soetsjou zijn heen getrokken en Soehsien hebben ver- overd 250 km ten Noorden van de hoofdstad. Volgens militaire bron- nen te Nanking zijn bijna „honderd duizend manschappen van de rege ring op weg naar het gebied van Soehsien", waar een beslissende slag zou plaats hebben. Officieel wordt uit Nanking ge meld, dat alle communistische strijdkrachten rondom het bastion van de Chinese regering Soetsjou, Noordwaarts trekken in wat een „algemene terugtocht wordt ge- noemd. Volgens een communique van net ministerie van defensie zijn ten Oosten van Soetsjou 93.000 man van de door de communisten aangevoer- de legers gesneuveld. In de gcbie- den van Jantsjoean en Pi-ai-Tsji hadden zich 8.000 man aan de re geringstroepen overgegeven. Verwacht wordt dat de Chinese crisis een van de grootste pro- blemen zal zijn tijdens de bespre kingen van Truman en Marshall, die Maandag te Washington be- ginnen. De kern van de kwestie. zoals di plomatieke autoriteiten die zien, is ,Tfhanc let? de zou komen aan de communisti sche overwinningen en <J.e positie van de regering van Tsjang Kai Sjek tegen de dreigende rampen sterker zou worden. Wat de regering van Truman ook besluit te doen, dit zal waarschijn- lijk in de vorm van een advies aan het Congres geschieden. Ambtenaren te Washington heb ben zonder omwegen te kennen gegeven, dat de situatie buitenge woon ernstig is en dat zij van oordeel zijn, dat het niet in het belang van de Verenigde Staten is, China communistisch te laten wor den, indien dit vermeden kan wor den. Wat hen echter de meeste zorgen geeft is. wat zij beschouwen als het onvermogen van de nationalis- tische regering om de communisti sche legers fel aan te vallen en te overwinnen. Volgens taxaties te Washington heeft Tsjang tijdens het commu nistische herfstoffensief 30 divisies verloren. Van die 30 divisies waren er tenminste 10 door de Amerika- nen uitgerust. Op het departement van bui tenlandse zaken schijnt men er weinig voor te voelen Marshall en de president te adviseren, de strijd tegen de communisten in China op zeer grote schaal te gaan steunen. Steun op beperkte schaal wordt gebaseerd op twee argumenten: 1. dat ongelimiteerde verbinte- nissen in China de Verenigde Sta ten verwikkeld zouden kunnen doen worden in een oneindig lange en uitputtende strijd. 2. de Amerikaanse verbmtems sen in Europa hebben veroorzaakt, dat Amerika andere werelddelen niet onbeperkt kan helpen. Het aantal deelnemers aan het Partijcongres 1948, dat 11 en 12 December a.s. te Utrecht in ge- bouw ..Tivoli" gehouden wordt, zal het aantal deelnemers aan bet congres 1947 naar het zich laat aanzien, aanzienlijk overtreffen. Het aantal afdelingen. dat naar Partij-congres van een tot drie het maximum aantal afgevaar- digden zendt, heeft de 500 reeds overschreden, terwijl de opgaven uit de grote kringen (Maastricht en 's Hertogenbosch) nog voor een be- langrijk deel binnen moeten komen. Het t'otaal aantal deelnemers heeft de 1000 overschreden. Het programma voor de Zaterdag- avond. waarin de samenwerkmg in de Benelux en in West-Europees verband ter sprake komt. vermeldt o m. medewerking van het Utrechts Stedelijk Orkest onder leiding van Willem van Otterloo en van de voordrachtkunstenaar Henk Schaer. Sprekers op die avond zijn de Bel- gische Minister van Staat de neer A. de Schrijver en de heer P. J- Serrarens. De ministers van buttenlandse zaken her drie Westeiyke ivio- gendheden hebben gisteren op het Franse departement van buiten landse zaken hun standpunt be- paald ten aanzien van het verzoek van Trygve Lie en Dr. Evatt om spoedig overeenstemming te berei- ken over Berlijn. Na afioop van de besprekingen werd een communique uitgegeven, waarin de drie ministers verklaren, dat er volledige overeenstemming uestaat in zake het antwoord op het verzoek van Trygve Lie en Dr. Evatt. Een Franse woordvoerder verklaarde verder dat Frankrijk met de Ver. Staten en Engeiand standvastig blijft in zijn weigermg om onder druk met de Sovjet-Unie te onderhandelen, maar, zo voegde de zegsman er aan toe, Frankrijk vertrouwt tevens, dat de Beriijnse kwestie in een verzoenende geest kan worden opgelost. De tekst van het antwoord zal nu ter goedkeuring aan de desbetreffende regermgen worden gezonden. Rusland heeft een formeel ant woord gegeven. Hierin wordt ge zegd, dat de Russische regering net standpunt blijft innemen, dat de Raad van ministers van buitenland se zaken moet beraadslagen over alle Duitse vraagstukken. Truman heeft op een persconle- rentie eveneens herhaald, dat er met gepraat wordt onder druk der blok kade. De Veiligheidsraad heeft Dins dag aan Arabieren en Joden be vel gegeven een wapenstilstand voor geheel Palestina tot stand te brengen en onderhandelingen te beginnen voor 'n blijvende vrede. De Raad aanvaardde bovendien een resolutie van Beigie, Canada en Frankrijk, waarbij een beroep op beide partijen wordt gedaan om hetzij direct, hetzij via de bemid- delaar te onderhandelen. De afgevaardigde van de voor- lopige regering van de staat Israel, die het eerst aan het woord kwam bij de opening hedenochtend van de Veiligheidsraad, hechtte zijn goedkeuring aan het gisteren door de delegaties van Canada. Belgie en Frankrijk ingediende resolutie- ontwerp, volgens hetwelk de Raad zou besluiten, dat in Palestina een wapenstilstand (fesloten zal wor- nlomatieke autoriteiten cue zien, i». den en hij de beide partijen zou of de Verenigde Staten thans lets aansporen om onderhandelingen aan kunnen doen, waardoor er een em- te knopen. Eban oefent echter critiek op de passus in deze tekst betreffende de mogelijke sancties tegen degenen die het bevel tot terugtrekken, naar aanleiding van de resolutie van 4 November, niet zouden opvolgen. Eban verklaart, dat Israel de Negeb niet zal ontruimen en neemt hier mede de houding aan van ,,iedere regering, die verzocht zou worden twee derde gedeelte van haar grond gebied te ontruimen". Van zijn kant verklaart de afge vaardigde van Syrie, Faris el Choe- ri dat de Arabieren niet bereid zijn het resolutieontwerp te aan- vaarden, want onderhandelingen aanknopen met de Joden zou gelijk staan met het bestaan en de souve- reiniteit van de staat Israel te cr- kennen. hetgeen de Arabieren nim- mer zullen doen. De Veiligheidsraad verwierp een Russisch voorstel. dat alleen wa penstilstand inhield. Generaai Bedell Smith, de Ame rikaanse ambassadeur te Moskou. heeft Dinsdagmiddag op het paleis Soestdijk de lunch gebruikt met de koninklijke familie. de, die de nieuwe politiek allesbe- halve onverdacht vond. Hij zag het z'o, dat de minister nu die prijzen in de hand wil houden, die de nei- ging hebben om te stijgen, de ande- ren, waaraan het risico van prijsval is verbonden, worden vrijgelaten. Hij wenste dan ook zekerneld te hebben, dat vrijheid in dit geval niet alleen risico maar ook wmst zou kunnen betekenen. Met welk een gemengde gevoelens men het roer om zag gaan, bleek vooral ook uit de vraag van de heer v. d. Heu- vel, waarom een en ander reeds nu moest gebeuren, terwijl de aanslui ting bij het prijzen-niveau van de Benelux toch eerst in 1950 een felt behoeft te zijn. Men beloopt nu het risico, dat men het twee keer moet doen. Ir. Vondeling (PvdA) had er zich trouwens al eerder het hoofd over gebroken hoe die aansluiting tot stand zal moeten komen. Ook na deze aanpassing zullen onze prijzen nog 20% lager liggen dan in Belgie. Misschien wist de minister het? Maar deze schudde reeds duidelijk van „neen!" De heer de Hartog (V.V.D.) toch van origine geen voorstander van geleide economie, was het nu, die de regering moest waarsclTuwen, dat zij niet te spoedig moet denken, dat zij de prijzen in de hand heeft. En nog merkwaardiger was het hem te horen zeggen, dat waar iedereen tegenwoordiger beschermd wordt het niet de landbouwer mag zijn die onbeschermd blijft staan! De nr. v. d. Heuvel (A.R.), eveneens een man van onverdacht vrije zeden, vond het wel goed, dat de Overheid zich terug trok, maar wilde dan wel voor de landbouw het recht, om nu zelf een bodem in de markt te mogen leggen. Het was vooral deze afgevaardig- Dat men zich nog niet zo erg ge- lukkig voelde met de nieuwe poli tiek, sproot voor een belangrijk deel ook voort, uit de wrange vruchten, die men van een en ander reeds heeft geplukt. Algemeen was de klacht over de aardappei-politlek van de regering. Ir. Droessen (EVP) sprak zelfs van een debacle. En de heer v. d. Heuvel (A.R.) critiseerde het in het bijzonder scherp. dat de regering in deze haar beloften met was nagekomen. Hij sprak zelfs van gebrek aan goede trouw, waarvoor de Kamer-voorzitter echter een meer welluidende zinsnede bedacht, zijnde een en ander niet parlemen- tair Ir. Vondeling diende een motie in om de regering uit te nodigen alsnog iets aan deze aardappelprijs te doen. Ir. Droessen wilde een grotfer kwantum uit de markt zien genomen. De kleine boeren wilde ir. Droes sen geholpen zien door althans voor hun bedrijven een behoorlijke dosis veevoeder beschikbaar te stellen en zeker tot 1950 wilde hij een goede varkensprijs garanderen. Degene die het minst voor het „roer-om' voelde, was minister's partijgenoot, ir. Vondeling, en hij benadrukte, dat met de indiening van een motie. waarin krachtige leiding van de Overheid noodzakelijk wordt ge- acht. In een derde motie vroeg hij de regering haar productie. en prijs. politiek telkens voor de aanvang van hdl nieuws oogstjaar bekend te maken, zodat de agrariers hiermede met het opstellen van hun bouw- plannen rekening kunnen houden. De heer Groen (KVP) bleef het betreuren, dat enkele tuinboiiwpro- ducten niet voor de inmiddels wel voor andere artikelen beschikbaar gestelde extra steun in aanmerking zijn gekomen. Beschikbaar gesteld althans op papier, want, aldus de heer Groen, de betrokkenen hebben nog geen cent gezien. Bij deze be- groting komt nu ook het wetsvoor- stel in behandeling waarbij voor deze uitgaven dekkmg wordt gevraagd. De afgevaardigde bleef dit verbahd echter onjuist achten. Hier had men uit het desbetreffende fonds moeten putten. De staking van technisch perso- neel op het Londense vliegveld Northholt, welke een achttal dagen heeft geduurd, is Dinsdag geeindigd. De stakers besloten het werk ter- stond te hervatten onder voortdu- ring van de onderhandelingen over he systeem van bonus-uitbetalin- gen.. JAPAN. De Japanse minister-pre sident Josjida heeft medegedeeld, dat de Rijksdag ontbonden zal wor den. Deze verklaring veroorzaakte in Amerikaanse kringen grote be- roering, omdat men van oordeel is, dat deze kwestie een uitdaging van de bezettende overheid is en een inbreuk op de nieuwe grond- wet. GRIEKENLAND. Over de reorga- nisatie van het vroegere coalitie- kabinet in Griekenland is overeen stemming bereikt, zodat men ver wacht, dat een nieuw, dat gelijke- nis vertoont met het afgetredene, zal worden samengesteld. ENGELAND. Op de tweede dag van het driedaags debat over de natio- nalisatie van de Britse ijzer- en staalindustrie heeft de leider der conservatieven, Winston Churchill, zich sterk gekant tegen deze vorm- geving. Zijn oppositiepartij diende een amendement in ter verwerping van het betrokken wetsontwerp. Churchill zeide, dat dit geen vooropgezet economisch plan was, doch een partijmanoeuvre van de Labourregering om te kunnen aan- blijven tot de volgende verkiezin- gen. Hij verklaarde voorts, dat de regering iets wilde instellen, dat ging gelijken op het communistisch regiem ten opzichte van de staats- monopolie. Tenslotte beweerde hij, dat de socialistische partijen in elk Europees land blijk gegeven hadden in het geheel niet opgewassen te zijn tegen het communisme. 'Sir Stafford Cripps zal de nationalisatie in het Huis te verdedigen hebben. Hij begon reeds met de verklaring, dat de sociaal-democratie de ware barriere tegen het communisme was. FRANKRIJK. De Franse nationale vergadering begon met de debatten over de stakingen, die het gehele mijnwezen lamgelegd hebben, ter wijl eveneens de beweringen van de minister Moch van binnenland- se zaken, dat de Kominform de stakingen gefinancierd hadden, on der de loupe worden genomen. Moch noemde het optreden van de stakende communisten revolution- naire actie en misdadige sabotage. Voorts citeerde de minister berich ten. die naar zijn zeggen agenten binnen de communistische cellen hadden verspreid. Hieruit bleek, dat de communistische leiders op- dracht hadden gekregen, de stakin gen voort te zetten. De minister deed nog meer onthullingen over een internationale geldbank, die in Russische handen bleek te zijn en waarvan uit de stakingen en an dere communistische activiteiten. ook van de linkse pers, werden ge- steund. Bij de aanvang van de vergade ring werd gestemd over enkele communistische moties waarin regering werd uitgenodigd om ver- betering te brengen in de jongste toeslagen. Van de zijde van de KVP en PvdA werd naar voren gebracht, da'. een en ander nog een onderwerp van overleg uitmaakt tussen rege ring en Stichting van de Arbeid, dat deze zaak ook nog bij de behande ling van „Sociale Zaken" ter sprake zal komen en last but not least, men had geen behoefte aan motie's, die kennelijk een politieke strekking hebben. ..Bedankt" zei de heer Hoog- carspel (Comm.) en hij bedoelde, dat de moties door genoemde reacties hun geld al weer hadden opgebracht. Zij werden afgewezen met alleen de Communisten voor. 's Avonds ging de Kamer nog weer met Landbouw" verder.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1