De Osservatore Romano pleit voor directe onderhandelingen J BOLLENKWEKERS UITEN HUNTELEURSTELLING RADIO DERODEPAARDEN Wichelroedelopers ontdekten gevaarlijke aardsfralenbaan Actie te Ede Belgische elftal Zei U iets ,Beslissend ogenblik is aangebroken' ,Logischrechtvaardig en in geweten yerplichtend mm mmm* Ontevredenheid over ministerieel beleid Oppositie in de vergadering Vorstverletregeling Julia Cuypers nam afscheid Een gescheiife De okker PAG. 3 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 17 November 1948 rr (Van onze Romeinse correspondent) IN DE „OSSERVATORE ROMANO" van 10 November j.l. gaf de hoofdredacteur graaf Delia Torre de indrukken weer in Vati- kaanse kringen met betrekking tot de gevolgen welke Trumans herkiezing tot president kan hebben op de relaties tussen Ame- rika en Rusland en derhalve op de allesbeheersende vraag van de dag, of de vrede kan worden behouden. De titel van deze beschouwing luidde: „Een historisch ogenblik" en de inhoud ervan lijkt me symptomatisch voor de kijk, welke men ten Vati- kane op het ogenblik op de internationale ontwikkeling heeft. t %sj; 'ffr w In de bossen rond Iahat zijn grote benzine- en olietanks aange- troffen, die vroeger eigendom van de B.P.M. zijn geweest en door de Japanners werden ingegraven, teneinde de brandstoffen- voorraden te verbergen. Een batterij van 7 tanks, die weer voor normale doeleinden zal worden gebruikt. en de dames Piccard, Eeckhoudt en Marlier. (Van onze verslaggever) PRINS BERNHARD naar de „Karel Doorman" TOESTAND TE TAPANOELI ONHOUDBAAR Gevluchfe Republikeinse ambfenaren vertellen Een nieuwe komeet Wagenaar vraagt goedkopere mantels Keuringsveearts pleegde fraude Roosevelt Jr. in ons land Posfrbesfrellers veroordeeld Hertogin van Valencia gearresteerd Johan Schmidt wordt 70 jaar Ex-N.S.B.-ers niet bij de Notionale Reserve GROOTSE HULDIGING IN STADSSCHOUWBURG Sovjets eisen Oostenrijks spoorwegmateriaal Pafer Kersten, onderseheiden FEUILLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald I// verstandig, rechtvaardig en tegen- over de gehele wereld in geweten verplichtend acht, besprekingen aan te knopen. Wij hebben de indruk, zo ver- volgt graaf Delia Torre, dat er een onvoorzien beslissend ogenblik is aangebroken. Een van die vluch- tende ogenblikken, dat 6f benut wordt of zich niet meer voordoet; een van die, welke in de geschie- denis in elk tijdperk voorkomt, waarvan de loop der dingen ai- hangt en waarop men zo dikwijls terugkomt, wanneer men volgens filosofische methode aan de nako- melingen wenst te verklaren, wat het gemeenschappelijk lot zou zijn geweest, zo de keuze der midde- len op fatale ogenblikken een an- dere of verschillend of tegenover- gesteld ware geweest. Op dit ogen blik kan men slechts den enkele raad geven: zo te handelen, dat men later niet moet zeggen: „Had- den we maar de door de Voorzie- nigheid geboden gelegenheid be nut." Deze gelegenheid biedt zich nu na de Amerikaanse verkiezingen aan, van de ene kant aan hem, die op zijn verantwoordelijke post voor de vrede kan werken en reeds verklaard heeft dit ook te willen doen en van de andere zijde aan hem, Stalin, die voor de eerste maal zegt hiervan kennis genomen te hebben, zoals blijkt uit zijn ver- klaring, waarin hij getuigt ,.dat een geheel volk tot nu toe onder de oorlogszuchtigen gerekend, in de persoon van de verkozene, tevens voor de vrede gekozen heeft." Graaf Delia Torre herinnert in dit artikel aan de commentaar, welk£' de uitslag der verkiezingen bij iemand als Molotov heeft uit- gelokt. Hij rangschikt Trumans herkiezing onder de ..gunstige voor- uitzichten", vooral „omdat het bankroet van de Republikeinse Partij en van Dewey met diens program, dat openlijk reactionnair en agressief was, toont, dat de meerderhei c". van het Amerikaanse volk dit program verwerpt. Terecht concludeert het pause- lijk blad zonder overigens over Dewey te willen oordelen dat naar Molotows opvattting Truman derhalve niet agressief en reaction nair is en evenmin de meerder- heid van het Amerikaanse volk. En het beveelt verder aan Stalins in terview met de Prawda nog eens te lezen, in welk interview de ge neralissimo weliswaar zeide, dat de politiek wan de huidige regeerders en ook die van de Ver. Staten er een was van aanval en ontkete- ning van een nieuwe oorlog, maar hiervan Truman uitdrukkelijk uit- sloot. Deze laatste werd een „waar- borg van vredelievendheid" ge- nomd en, tesamen met Stalin, een „vertolker en vertegenwoordiger van de sociale krachten, die voor de vrede zijn." lie noofdredacteur van <le os servatore concludeert meruit, dat er derhalve een gemeenschappe lijk en homogeen terrein van De- grip en samenwerking is en mi begroet dit feit met grote blijd- schap. Temeer, omdat meer meer de indruk begon post vaiien, dat er nog| slechts hoop overbleef om kiaarheid en j De hoogleraren piCCard en Cosijns zijn in Belgie teruggekeerd midST van ^"vofkomen na de mislukte duikproeven met de Bathyscaaf. De terugtocht boven de partijen staand per- wercj gemaakt per vliegtuig. Op het vliegveld Evere bij Brussel soon met algemeen erkend gezag. hgt gezelschap begroet door de directeur van het Nationaal De schrijver van het pauselijk Jnstituu.t voor Wetenschappelijk Onderzoek, de_ heer Willems, blad komt dan tot de geruchten I over een eventuele ontmoeting tus sen Stalin en Truman en hij geeft te verstaan, dat hij het aanknopen van onderhandelingen tussen de partijen om langs diplomatieke en politieke wegen de toestand weer in evenwicht te brengen zou toe- juichen, ja dat hij het „logisch, j CANADA heeft een nieuwe minister-president. In ver~ band met dit feit is men aan het rekenen gestagen en nu lees ik, dat de afgetreden heer Macken- sie King 7928 dagen minister- president geweest is. Ruim drie- honderd dagen meer dan zijn voorganger.. Of men in Canada van de ene dag in de andere leeft en daarom deze vreemde statistiek opmaakt, of dat een premier bij de Canadezen per dag wordt betaald, ik weet het niet, maar raar blijft het. Vooral omdat de rekenaars tenslotte de tel zijn kwijt geraakt en bekend maken, dat de nieuwe minister nu 66 jaar is en op 69 jari- gen leeftijd in de politiek geko- men is. Dat is een wonderlijke man. Drie jaar voor dat hij in de politiek ging, zou hij al minister- president' geworden zijn??? Ik kan maar niet geloven, dat Ca nada zulk een achterlijk land is, dat men daar meent, dat het ambt van minister-president niets met politiek te maken heeft. En daarom neem ik maar aan. dat het een drukfout is ge weest, gevolg van al datuit- kijken en dagen tellen - - v.;, Prins Bernhard zal op 23 en 24 November a.s. oefeningen met net vliegkampschip „Karel Doorman bijwonen. De Prins vliegt op 23 No vember met zijn eigen toestel naar n i Lossiemouth in Schotland om zich I pg LOOP VAN 1948 hebben de organisaties van bollenkwe- aa°l bomf van'dt kers hun meningen kenbaar gemaakt omtrent de teelt- en prijs- te begeven. Hij wordt vergezeld poiitiek voor het komende jaar, doch er is afgeweken van ae adviezen zowel van deze organisatie's als van de Stichting voor de Landbouw en wij vragen ons af, of de bollenkwekers soms niet meer meetellen, aldus opende de voorzitter, de heer J. Elders de sectievergadering bollenkwekers van de L.T.B., gehouden te Haarlem. Hij ging voort met scherpe critiek te uiten op de han- delwijze van de overheid inzake de export van bollen in het bij- zonder naar Engeland. Het tulpensurplus immers is bijzonder It: ucgcvcn. ajlxj - door de chef van de staf van net inspectoraat generaal der marine, de luitenant ter zee eerste klasse C. W Th. Baron van Boetzelaer en door zijn marine-adjudant, de It. ter zee eerste klasse F. Steinmetz. Op 24 November zal de Prins, wederom in eigen toestel, naar Ne- derland terugvliegen. De „KareI Doorman", die zich thans voor De minister van sociale zaken heeft besloten ingeval van werk- loosheid wegens vorst, sneeuwval of de gevolgen daarvan in de a.s. wintermaanden, voor zover nodig dezelfde regeling van toepassmg te verklaren als de vorige winter ^Om practische redenen heeft de minister goedgevonden. dat vorst- werklozen niet meer bij de gewes- telijke arbeidsbureaux behoeven te worden ingeschreven. In plaats van de inschrijvingskaart zullen zij een verklaring van hun werkgever, dat zij als vorstwerkloos moeten wor. den aangemerkt, dienen over te leg- gen. Voordat tot uitkering wordt overgegaan zal nauwkeurig worden onderzocht, of belanghebbenden vallen onder speciale regelingen ingevolge waarvan bij onwerkbaar weer wegens vorst of sneeuw het loon al dan niet voor een beperkte tijd (ten voile of gedeeltelijk) moet worden doorbetaald c.q. wachtgeld kan worden genoten. Dit kan het geval zijn bij het he- staan van een wachtgeldregeling, door betaling ingevolge een coll. arbeidsovereenkomst en uitkering uit een risicofonds. Het te Medan verschijnende In- donesische dagblad „Mestika" meldt dat te Pematang Siantar drie hoge republikeinse ambtenaren uit Ta panoeli zijn aangekomen, die zijn gevlucht uit republikeins gebied. Zij verklaarden, dat ZU na twee dagen via bospaden het door de Nederlanders gecont.roleerde gebied hadden bereikt. De reden van hun uitwijken was „de onhoudbare toestand in Tapanoeli". De vluch- telingen hebben bevestigd, dat de gewezen TNI.majoor Bedjo over het gedeelte van Tapanoeli terreur uitoefent en Sibolga bezet heeft. Als gevolg daarvan heeft de repu blikeinse resident van Tapanoeli dr. L. Tobing zijn functie neergelegd. Dr. Tobing heeft aan de centrale republikeinse autoriteiten te Boe- kittingi medegedeeld, dat de maat- regelen van majoor Bedjo de gren- zen van het toelaatbare reeds verre hebben overschreden, zodat nor male bestuursvoering niet meer mogelijk is, aldus „Mestika". b!v!ndtSen rik^avond^fn Im^ergor^ 1 qroot terwijl het contingent naar Engeland nog ruimte biedt don ligplaats kiest, zal 27 of 28 No- voor een half millioen kilogram. vember a.s. in Rotterdam terug zijn. De Jezuietenpaters, die astrono- mische waarnemingen doen op ae Vaticaanse sterrenwacht, hebben n nieuwe komeet gefotografeerd, die reeds eerder deze maand werd waargenomen in het sterrenbeeld „de Maagd". De staartster beweegt zich in zd.- oostelijke richting en wordt hoe langer hoe helderder. 20.UU Z1.3U Gramo- DONDEKDAG 18 ISOVE1VUSEK HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Gramofoonmuziek, 7 45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.05 Orkest-concert, 9 35 Kamerorkest, 9.45 „Assen 10 00 Orkesten, 11.00 De Zonne- bloem, 11.40 Schoolradio, 12.00 Ange lus 12.03 Amusements-Orkest, 13.uu Nieuws, 13.25 Piano, 14.00 Sextet, 15 00 Kamermuziek, 15.30 Piano, 1645 Orkest, 17.00 Jeugdjournaal, 17 30 Bij de Gitanos, 17.50 Sprookie, 18^00 De vijf Zapakara's, 18.30 Zang, 18.45 Problemen, 19.00 Nieuws, 19.15 Leger des Heils, 19.45 Orgel, Nieuws, 20.15 Pusztaklanken, Familiecompetitie, 22.00 foonmuziek, 22.05 De vaart der vol- ken, 22.25 Koor, 23.00 Nieuws, 23.15 Symphonie van Tschaikowsky. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Orkesten, 8.00 Het Nieuws, 8.15 Operette varia, 9.00 Orkesten, 9.30 Een lied gaat de we reld rond; 10.15 Arbeidsvitammen; 10.50 Voor kleuters, 11.00 Orkest, 11.20 Zangduetten, 12.00 Orgelspel, 12.27 Weerpraatje, 12.30 Omroepor- kest, 13 00 Nieuws, 13.20 Fiimmuziek 14.00 Lezing, 14.15 Solistenconcert, 15.00 Voor zieken en gezonden, 16.00 Assortimento. 17.00 Kaleidoscoop, 17 20 Welk dier? 17.30 Doe het zelt, 17 35 Ensemble, 18.00 Nieuws, 18.15 Sportpraatje, 18.30 Voor de Nederl Strijdkrachten, 19.00 Kinderverhaal, 19.10 Avondschool, 20.00 Kort nieuws 20 15 OmroeporkeST en pia- no-solist, 20.40 Woord en muziek, 21.35 Hoorspel, 22.25 De Speeldoos, 23.00 Nieuws, 23.15 Gramofoonmu ziek. Doch door de maatregelen van de exporteurs moeten deze bollen nu vermalen worden tot veevoeder en daarom wenst de sectie bollenkwe kers over deze handelwijze een scherpe afkeuring uit te spreken. Een bittere teleurstelling was ook, aldus de voorzitter het antwoord van minister Mansholt in de Memo- rie van Antwoord op het voorlopig verslag, omdat de overheid zich .uitsluitend heeft laten be'invloeden door de houding van de exporteurs, terwijl te weinig rekening gehou den is met de belangen van de kwe- kers." De Minister heeft te kennen gegeven, dat hij de houding der bloembollenhandelaren niet kan be- wonderen, doch het gevolg van dit antwoord is, aldus de heer P. van Leeuwen, gedelegeerde van de Stichting voor de Landbouw orga- nisatie-commissie bloembollen, dat de Minister te kennen geeft voor zijn eigen houding geen bewonde- ring te hebben. Daadwerkelijk of niet In het teken van deze critiek stond de gehele vergadering en dit kwam herhaaldelijk tot uiting en wel het feist, toen de kring Lisse van bollenkwekers naar vorenkwam met een afkeuring tegen het beleid van de zittende vakgroepbestuur- ders. Daarvoor was de reglements- wijziging inzake stemrecht afge- stemd, ook al, omdat men meende dat hierdoor verkeerde verhoudin- gen zouden kunnen ontstaan. Do kring Lisse ging zelfs zover, dat men ter bescliikkingstellmg van het mandaat wilde vooropstellen, omdat, aldus de woordvoerder in de laatste jaren gebleken was, dat de vergadering met klem op maat regelen aandrong welke door het bestuur werden gesmoord of uit- gesteld. De voorzitter maakte van deze afkeuring onmiddellijk een motie van orde en wenste ter- stond stemming. De gemoederen geraakten hierdoor zodanig in de war, dat enkele mis- vattingen ontstonden, zodat de meen voorzitter van de LTB, de heer G. W. Kampschoer, die mede ter vergadering verschenen was naast de geestelijk adviseur rector van de Hoogte, meende uit de dis- cussie's te kunnen concluderen, dat de afkeuring van de kring Lisse die door de bollenstreek /.uid-iiol land voor het merendeel werd ge steund, ging tegen een deel van het Gistermiddag werden, zoals dit reeds op verschillcnde andere plaatsen gescbiedde, door de wichelroedeloper en stichter van het eerste Ned. Bureau tot onder zoek van schadelyke bodeminvloe- den, de heer J. G. Mieremet uit Wassenaar, die vergezeld was van zijn assistenten de heren F. Da- men (Nijmegen) en H. H. Esveld (Amhem) onderzoekingen ver- richt in een gedeelte van de Em- malaan in Ede-zuid. Door een zestal opeenvolgende huizen bleek een sterke aardstralen- baan te lopen, die door zijn inten- siteit volgens dhr. Mieremet van een funeste invloed zou kunnen zijn op hen, die daarin dagelyks genuine tijd (of des nachts tijdens de slaap) verblijven. Nauwkeurig werd het verloop der stralenbanen met behulp van ver-1 Gerben Wagenaar, het communis- tische lid van de Tweede Kamer, heeft aan de minister van Economi- sche Zaken een aantal vragen ge- steld. O.m. vraagt hij of de minister kan bevestigen, dat de Nederlandse confectie-industrie van het directo- raat-generaal van de prijzen toe- stemming heeft gekregen om 25.000 damesmantels te produceren. waarin bont verwerkt wordt van hoge, maar vastgestelde prijzen. Voorts vraagt Wagenaar of het de minister bekend is, dat er reeds sfedert emge tijd geen z.g. goedkopere mantels (d.i. beneden de prijs van ongeveer f 120.in de winkels voorhanden zijn. De minister wordt ook ge- vraagd of hij kan bevestigen het be- richt, volgens hetwelk de fabrikan- ten van wollen stoffen gedwongen zijn, zo laat hun producten af te le- veren. omdat zij eerst voor de ex port moeten zorgen. Indien de mi nister deze vragen bevestigend moet beantwoorden, wil de minister dan zo gaat Wagenaar verder maat regelen nemen, die er toe strekken dat zeer binnenkort ook goedkopere damesmantels in de winkels ver schijnen. bestuur en hij stelde voor een en ander in het Hoofdbestuur te laten beslissen, waarna maatregelen zou den kunnen worden getroffen. De kring-Lisse beantwoordde deze geste door toe te geven, dat een dergelijk? motie niet voorop gestaan had, doch enkel aan aanvulling op het regle- ment Nadat de voorzitter, de heer J Elders, nogmaals gewezen had op het feit, dat de tegenwerking van de overheid toch niet aan het bestuur kon worden verweten ge- zien ook de afkeuring van de LTB voor bedoelde maatregelen van prijs en vrijwillige krimp, werd door de vergadering onder applaus de be- middeling van 't Hoofdbestuur aan vaard. De algemeen voorzitter, de heer Kampschoer kreeg derhalve machtiging om met enkele hoofdbe stuursleden niet-vakgroepbestuur ders deze kwestie te bespreken, ter bepaling van een vervroegde perio- dieke verkiezing. Protesten helpen niet De afdeling Voorhout meende op- heffing van alle bedrijfsmaatregelen in overweging te moeten geven, wanneer de vrijwillige inkrimp zou blijven bestaan, doch het bestuur lichtte toe. dat deze keus met be- staat, omdat het Ministenele besluit genomen is met voorbijzien van de adviezen van organisatie en stich ting. Protesten helpen met voldoen- de en derhalve worden stappen overwogen om deze kwestie politiek te stellen. De voorz. tekende hierbij nog aan, dat de Katholieke land- bouwafgevaardigden in de Tweede Kamer heden bij de behandelmg wel het nodige aan de Minister zou den vragen en wellicht verwijten. Grootebroek wenste afschaffmg van alle saneringsmaatregelen mgaande het plant jaar 1948. Hierover moest worden gestemd omdat deze alae- ling na hoor en wederhoor by het voorstel bleef. Het werd afgestemd met 83 voor, 10 bianco en 92 tegen. In de ochtenduren had de sectie boom- en snijbloemkwekers verga- derd en ook daar werden pessimis- tische geluiden gehoord inzake het beleid van de Minister. Men vrees- de, dat door het besluit van de Mi nister om de bloemisteruen areaal vergunningen tot 100 pCt. te laten betelen de aanvoer in het komende jaar nog groter zou zijn. Ook hier waren beslissingen genomen tegen de adviezen van organisatie s in. Tenslotte werd voorgesteld, om de aanvoer van snijbloemen naar Duitsland te bevorderen. Franklin Delano Roosevelt Jr., een van de vier zoons van de overleden president der Verenigde Staten, ar- riveerde voor een kort bezoek in ons land. In de oorlog diende deze zoon van Roosevelt bij de marine. Hij zwierf over de zeeen met con- vooien naar Moermansk, de Midden- landse Zee, Noord-Afrika, de Paci fic, de Philipijnen en Okinawa. Ge- durende de oorlog zag hij zijn va- der zelden. Deze Franklin Delano die zeer goed op de hoogte is van de politieke verhoudingen in de we reld, geeft een betere uiteenzetting over de situatie in Indonesie dan menige Nederlander dit zou kunnen doen, wijdt beschouwingen aan de voor- en nadelen van het Marshall- plan en heeft grote bewondering voor een staat als Finland, een be wondering, die naar hij zegt in ge heel Amerika wordt gedeeld. Roosevelt junior zal nog naar Ge neve gaan en naar Palestina en op 9 December reist hij met de Queen Mary terug naar Amerika. Ter zake van het clandestien slachten van een koe, is aangehou den de slager H. H. te Huins. Ruim 60 kg vet en een grote hoeveelheid vlees werden in beslag genomen. Een gedeelte van het vet bleek reeds ongeschikt te zijn voor de con sumptie. Tijdens het onderzoek is op last van de Officier van Justitie te Leeuwarden tevens aangehouden d.> keuringsveearts, hoofd v. dienst de heer J. K. Postma. die op het frauduleus geslachte dier het keu- ringsstempel plaatste. Het onder zoek wordt voortgezet en de poll- tie verwacht, dat hierbij meerdere zaken aan het lieht zullen komen. De Leeuwarder Rechtbank ver- oordeelde de voormalige postbestel- lers W. van de Z. en C. U„ beiden te Leeuwarden, wegens gepleegde diefstal van distributiebescheiden, welke zij haalden uit brieven, die ter post waren bezorgd. Van der Z. werd overeenkomstig de eis veroor deeld tot l'/t jaar met aftrek van preventief en U. tot een jaar en 4 maanden met aftrek. schillende speciale wichelroeden vastgesteld, waarna het inteneur van diverse percelen in het onder zoek werd betrokken. Zeer merk' waardig was het feit, dat, in de on- derzochte woningen in de loop der laatste jaren verschillende sterfge vallen ten gevolge van kanker voor. kwamen. Binnen enkele dagen zullen in deze wijk afschermapparaten ge plaatst worden, die volgens de heer Mieremet de bodem binnen een stradl van 80 melter stralingvrij kun nen maken. Er was uiteraard veel belangstelling voor het onderzoek Te Madrid is bekend geworden, dat de Hertogin van Valencia is ge arresteerd, omdat zij eon voorname rol zou hebben gespeeld in een de monstratie bij de begrafenis van Carlos Mendez, een jonge monar chist, die 8 November in de gevan- genis stierf. De Hertogin is meerma- len in conflict geweest met de Spaanse autoriteiten vanwege haar pro-monarchistische sympathieen. Zij werd op 17 Juni uit de gevan- genis ontslagen om gezondheidsrede- nen, slechts twee maanden nadat zij was veroordeeld tot. internermg voor de tijd van een jaar in een concentratiekamp. Einde van deze maand hoopt de toneelspeler en romancier Johan Schmidt zijn 70ste verjaardag te vieren. Onder ere-voorzitterschap van Lodewijk van Deyssel heeft zich een comite gevormd om hem dan te huldigen. In dit comitd hebben o.m. zitting genomen Jan Ubink (voor zitter), Ko Arnoldi. Fie Carelsen. Jaap van de Poll. Anna van Gogh Kaulbach, Jan Sluiters en Cornelis Veth. De secretaris-penningmeester van het comitd is ir. H. E. L. Voitus van Hamme, Snelliusstraat 1, Den Haag (girono. 75058). In vefband met de voorwaarden welke door de regering zijn ge steld betreffende de te stellen eisen aan de adspirant-vrij'williger der Nationale Reserve, deelt de natio nale federatieve raad van het voor- malig verzet in Nederland, daartoe gemachtigd door de minister van oorlog. ons mede, dat onder de te weigeren personen. ook behoren zij, die op of na 10 Mei 1940 lid zijn geweest van de N.S.B. In de Stadsschouwburg te Amster dam gaf mevrouw Julia Cuyperi gisteravond haar afscheldsvoor- stelllng als Elionora de Wilde In „Lentewolken" van Herman Roel- vink. Het afscheid ontwikkelde zich tot een grootse hulde aan deze 77-jarige vrouw, die nu reeds 70 jaar toneel speelt. Een lange rij van sprekers(sters) brachten de actrice na afloop van de voorstelling hulde. Allereerst was het wethouder mr. F. H. G. van Wijck, die als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur de rlj opende. Ferd. Sterneberg, haar te- genspeler in ,,Lentewolken" en de voorzitter van het huldigingscomite noemde mevr. Cuypers in een gees- tige speech de vertegenwoordigster van het verrukkelijke komedianten. dom, dat uitgestorven schijnt. Na hem spraken nog Marie Hamel namens de vereniging van mneei- kunstenaars, Emma Morel, Caroline van Dommelen, Paul Huf, Defresne en tal van anderen, o.w. Rika Hop per, die in een gezellig babbeltje herinneringen ophaalde. Tal van te- legrammen en gelukwensen waren van alle zijden binnengekomen, o.a. van H.K.H. Prinses Wilhelmlna. Ook burgemeester en mevr. d'Ailly gaven van hun belangstelling bllJK en naarmate de rij van sprekers kleiner werd, nam de stapel cadeaux en bloemen toe, tot deze het gehele midddnstuk van het toneel vulde. Diep geroerd dankte tenslotte mevrouw Cuypers voor de vele ga ven en goede wensen. Tot besluit werd in de foyer een receptie ge houden. voor elke vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfst en winter, is een tubeHamea Gelei (Mijnhardt)pr.75 ct. (Ingezonden Mededelingen) Het Belglsch elftal, dat Zondag 21 November te Antwerpen tegen Nederland uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Meert Anderlecht)aeh- ter: Aernaudts (Berchem) en Anoul (F.C. Luik); midden: Oop- pens (F.C. Mechelen), Carre (F.C. Luik) en Ilenriet (S.C. Charleroi) voor: Appeltans (St. Truyen), van Steenlant (St. Nicolaas), Mermans (Anderlecht), Chaves d'Aguilar (La Gantoise) en Mannaerts (R.C. Mechelen) Reserves: Dedopt (Antwerp F.C.), Hendrinckx (Lyra), De Buck (Aalst) en Govard (F.C. Luik) Voor de wedstrijd tegen Rotter dam, Zaterdag 20 November, op het terrein van Beerschot, brengen de Antwerpenaren de volgende ploeg in het veld: Doel: Decoster (Beerschot); ach- ter: Wijns (Antwerp F.C.) en Aernaudts (Berchem)midden: Se- gers (Beerschot), Van Mele (Beer schot) en De Groote (Berchem); voor: Van Noten (Berchem), Ver- bruggen (Antwerp F.C.), Geuns (Antwerp F.C.), v. d. Audenaerde (Antwerp F.C.) en C. de Herdu (Berchem) Res.: Adriaenssens (Berchem), Van den Eynde (Beerschot), Van Beneden (Beerschot) en Bastin (Antwerp F.C.). De Oostenrijkse kanselier, dr. Leopold Figl, heeft Dinsdag in de ministerraad medegedeeld, dat de Sowjets er op hadden aangedrongen 540 locomotieven en 5575 spoorwa- gons. die als oorlogsbuit werden be- schouwd, tegen het eind van de maand over te dragen. Met de over draft van dit materiaal was reeds een begin gemaakt, zo zeide Figl. Bij Kon. besluit is benoemd tot Officier in de orde van Oranje-Nas- I sau, Pater A. H. Kersten, oud Provinciaal van de Societeit der Witte Paters te Boxtel. yo dikwijls horen wij een preek. In Alkmaar, waar 't nu missie is, staan elke dag de missionarissen in de parochie- kerken te preken. En de bemin- de gelovigen oordelen, wikken en wegen, of het eerie goed pre- dikant is, ja dan neen. Maar dat is niet het belangrijkste. Wat het voornaamste is, is dit: dat we de preek, die als een zaad- korrel is, bereidwillig aanhoren en aannemen, dat we welwil- lend staan tegenover de predi- kant die als de zaaier is, dat we in de akker van ons hart het uit- gestrooide zaad door ons geloof als het ware doordrenken met vocht. Want dan pas draagt de verkondiging van het woord Gods werkelijk vrucht. MARCUS 82. Bente had nauwelijks adem dur- ven halen, zo opgewonden was ze; maar u klapte ook zij vol geest- drift in de handep en zag Ole met een stralend gezichtje aan. „Wat een geluk", juichte ze, „maar Jor- gen verdiende het ook, zo goed als hij reed. Dit keer zag ik het heel anders dan eerst", voegde ze er aan toe. ,,Hoe bedoel je dat?" vroeg Ole. ,.De eerste keer deed mijn hart mee", antwoordde ze, hem aan- ziend. Ole had nog een en ander te doen in Kopenhagen, en hij en Bente kwamen een dag later pp Enekaer terug dan Jorgen en Mikkel en de paarden. Bente logeerde bij een zuster van mevrouw Fredenksen. Deze hield een klein familiepension waar Bente altijd overnachtte wan neer ze in Kopenhagen was. Ole was zeer bezet geweest en had al- leen 's avonds tijd voor Bente kunnen vinden; maar hij kwam haar in zijn nieuwe auto halen en samen reden ze naar huis. Hij had zijn nieuwe auto in gebruik geno men en Bente zat voorin naast hem. „Nu zal ik je eens laten zien wat ik gekocht heb", zei Bente, toen ze op de landweg kwamen en het ver- keer niet meer zo druk was. Ze deed haar tas open en toonde Ole een aantal kleine geschenken voor Claus en tante Stance, voor Dorte en de tweelingen en voor al het volk; zelfs voor de oude Lars Krogh had ze iets meegebracht, niemand had ze vergeten. Het waren geen kostbare cadeautjes. maar ze waren met zorg en smaak uitgezocht en Ole zag hoeveel moeite ze zich ge geven had opdat iedere kleinigheid de ander genoegen zou doen. Ze was zo blij hem alles te kunnen laten zien en praatte er opgetogen over. .Heb je helemaal niets voor je- zelf gekocht?" vroeg Ole. „Nee, voor mezelf heb ik niets „Wat zou ik ook gekocht", zei ze. moeten kopen?" .Je had een mooie rok moeten kopen. een nieuwe hoed en een paar schoenen. Ik heb het je nog gezegd en ik weet dat je geld ge- noeg bij je had", hield Ole vol. „Toe, praat daar niet over, ik be- hoef heus niets te hebben. Je hebt me pas nog dat prachtige mantel- pak gegeven, dat zo vreselijk duur was. We hebben trouwens ons _geld wel voor andere dingen nodig". „Dan is het maar goed dat ik iets voor jou heb gekocht" zei Ole. ..Nee maar, Ole, heb je werkelijk een cadeautje voor me?" vroeg Bente half verwijtend. maar tegelijk gelukkig en nieuwsgierig als een kind. Ole zei dat ze haar hand in z'n jaszak moest steken en er een doosje uit moest.nemen dat ze op zijn aandringen uitpakte en opende. In het etui lag een mooie gouden ketting, lang genoeg dat Bente hem een paar keer om haar hals kon winden. „Is die heus voor mij, Ole? Hoe beeldig; maar dat is veel. veel te erg", riep ze uit. „Het is helemaal niet te erg, je hebt de ketting eerlijk verdiend, Bente zo hard als je met Junker gewerkt hebt. Ik zou je nog veel meer willen geven," verzekerde hij haar. Je zou me niets hebben kunnen geven waar ik gelukkiger mee ben dan met deze ketting. O, ik ben er toch zo blij mee." Met schitterende ogen bewonderde ze het geschenk, dat ze daarop aandeed. Ze nam haar spiegeltje uit haar tas om te zien hoe het stond. Ze was zo echt blij en verrukt. „Het is lang geleden dat e®n heus cadeau gekregen heb. Met m'n verjaardag en met Kerstmis krijg ik altijd een kleinigheid van Claus en tante Stance; maar vader gaf me haast nooit iets. ook al gunde hij het me graag. En al m'n siera- den zijn weg; maar nu bezit ik een gouden ketting. Dank je wel, Ole." Ole zag met ontroering, hoe blij en dankbaar Bente was. Meteen daarop begonnen ze over de dag van de grote wedrennen te praten en haalden allerlei herinneringen op. Bente vertelde over kleinighe- den. welke ze had opgemerkt, die hetalles opnieuw voor hen deden leven. Wat later begon ze over hun financiele positie. ..Ik weet best dat het verschrikkelijk moeilijk voor je is, Ole. Oneindig veel moei- lijker dan het eerst leek, maar je moet me alles zeggen, ook al ziet het er nog zo somber uit." ..Laten we ons nu op het ogen blik geen zorgen maken, we heb ben immers geld," antwoordde Ole. Hun nositie was inderdaad veel slechter dan Bente vermoedde; na de dood van Munk waren er voort- durend nieuwe vorderingen inge- komen. Zelfs al waren de meeste niet zo heel groot. te zamen vorm- den ze toch een aanzienlijk bedrag. Ole had de aflossing van de hypo- theek nog niet bij elkaar, maar dank zij Junker was hij nu in staat de rente en aflossing te voldorf Zelf bezat hij een klein kapitaal- tje van acht duizend kronen, zjjn moeders erfdeel. Dat geld had hij thans opgenomen, hij wist dat hij het nodig zou hebben, hij moest zo- veel mogelijk geld los zien te ma ken. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3