De Gaulle hekelt Brits-Amerikaanse politick ten opzichte van Duitsland Franco: Als Engeland zich er niet mee bemoeide REGERING-SPAAK WEER IN GEVAAR Afgelopen week bracht record aan terreurdaden Moh Hatta pleit voor samenwerking met de federalisten ■'A Frankrijk client het middelpunt te zijn van verdediging van West-Europa Om twee moordenaars die de kogel ontlopen „Het is belachelijk te spreken van marionettenregeringen" DE WERELD van vandaag EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Djogja wil vriendje worden van de federalisten Plan-Marshall mag het lot van Frankrijk niet opofferen Was Spanje reeds militair bondgenoot van Amerika Eire wordt een republiek Eieren 1 Januari van de bon 14 mille gered Bevolking gaat zich verdedigen Djogja spreekt nu andere taal Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Pagina 1 Donderdag 18 November 1948 44e Jaargang No 1 1416 Langeattqat 42A. U. gjm. 2046. red. 2047 K 2200. HOORM. Drqafetoq,,! 59. 1.1 4243. G.ote Noord 77. tel. 4362 K 2890, DEN HELDEB. 89. teL 2800 K 2230, SCHAGEN. Molorrtraal 52. Ml. <59 K 8240 GENERAAL DE GAULLE heeft gisteren op een persconierentie te Parijs, die door 250 Franse en buitenlandse journalisten werd bijgewoond, in krachtige termen stalling genomen tegen de Brits-Amerikaanse politiek ten opzichte van Duitsland. De gene- raal betoogde, dat de Anglo-Amerikanen een Duits Rijk willen heroprichten, dat een element zou moeten zijn tegen de Sovjet- Unie. Hierbij neemt men echter een zeer groot risico, aldus de generaal. Voorts gaf de Gaulle te kennen, dat, wanneer hij aan de macht zal zijn gekomen, hij de huidige militaire organisatie van de vijf westelijke mogendheden niet zal erkennen. In de jaarlijkse bijeenkomst van de Zweedse Padvinders- organisatie, die te Stockholm werd gehouden, is een nieuwe padvindersleider aangewezen ter opvolging van Graaf Folke Bernadotte, die als bemiddelaar voor de Uno in Palestina werd gedood. Lennart Bernadotte zal nu de leiding van de Zweedse padvinders op zich nemen. Hier worden hem de insignes van zijn waardigheid overhandigd. WINKELS LANCER OPEN VOOR DE FEESTDAGEN BELGIE - NEDERLAND Extra trein voor supporters LAATSTE BAND MET BRITSE KROON VERBROKEN Kard. von Preysing buiten levensgevaar 500 mensen verdronken VAN VERBEURDVERKLARING Tsjang Kai Sjek xoekt steun bij Truman Provinciaal Augustijnen. onderscheiden Surinaamse vrouwen op Soestdijk In de Stadsschouwburg te Am sterdam werd Dinsdagavond na de voorstelling van „Lentewol- ken" van Herman Roelvink, Ju lia Cuypers, de 77-jarige en oudste spelende actrice, die als wonderkind begonnen is, en nu, na een ruim 70-jarige loop- baan het toneel gaat verlaten, op hartelijke wijze gehuldigd. Namens de gemeente Amster dam bood wethouder mr. F. R. C. van Wijck de scheidende actrice bloemen aan. Het landgoed „Aardenburg" te Doom is sedert ruim een jaar in gebruik genomen als militair herstellings- en trainingsoord voor ongeveer 200 invalide militairen, die hier vertrouwd ge- maakt worden met prothesen en voor werkzaamheid in de maat- schappij worden opgeleid. Onder leiding van een Rode Kruis- zuster wordt sloydwerk beoefend. (Van onze Brusselse correspondent) DE REGERING SPAAK blijkt het nog niet moeilijk genoeg te hebben. Nu is ook nog het warme Waalse bloed aan het koken gegaan wegens de begenadiging van twee ter dood ver- oordeelde Rexisten. Struye, de katholieke minister van Justitie, zal hierover vandaag, Donderdag, door enkele linkse Kamer- leden worden ge'interpelleerd. Daar kon wel eens een motie van wantrouwen tegen hem uit voortkomen, die hem dwingt at te treden. Valt Struye, dan valt waarschijnlijk de hele regering. Het is weer aan Spaak, om met zijn redenaarstalent de dxeigen- de onheilen te bezweren. Dat een Nederlandse vxouw een baby ter wereld brengt, is niet zo'n uitzonderlijke gebeurtenis. Als zij echter Elizabeth heet, op dezelfde datum in het huwelijk trad als Prinses Elizabeth van Engeland, namelijk op 20 November, en dan haar baby op dezelfde dag wordt geboren als het nieuwe prinsje, dan wordt de zaak wel zeer merkwaardig. Dit overkwam Elizabeth van der Veen, die op 20 November 1947 in het huwelijk trad met Romke Postma. En Zondag j.l. werd hun dochtertje Janke geboren, in hun woning te Veenwouden (gem. Dantumadeel). BATAVIA, 17 November (Aneta) Moh. Hatta, de republikeinse premier, heeft hedenavond voor radio-Djogja verklaard, dat hij samenwerking wenst met de federalisten en dat het belachelijk is te spreken over „marionetten-regeringen", omdat wij zo ging Hatta verder een doel voor ogen hebben, namelijk vrij heid voor geheel Indonesie. ,,Er dient geen antithese te bestaan tussen ons en de federalisten doch een synthese en wij moeten gezamenlijk streven naar het bereiken van het doel op 1 Janfeari 1949". Bestandsschenidingen worden gestraft Tumult in. Franse Assemblee I Nieauu Abormementtprijs f4.25 per kwartaal, t1.43 per maand, Incluslel Incasso. Advertentle-tarief: per edltle 16 ct per m.m., minimum f 2.50; In alle edltlet 26 ct per m.m., minimum <4.famllle- berlchten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrljke kortlng. Dlrecteur E. J. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smlts, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. lanssen, 3. Toes. Bankralatles: Noorderbank, Nederl. Credletbank HET PEIT VAN HEDEN „Voor de Engelsen zowel als voor de Amerikanen is de Duitse eenheid aldus de generaal, het doel dat zij nastreven. Men wil het Duitse reich opnieuw vormen. Zulks is eveneens de wli van de Russen, die reeds net ogenblik voorzien, dat de bezetting zal worden gestaakt". „Dit is een besluit van geweidlge betekenis. Duitsland zal inderdaao, met zijn enorm dynamisme, zijn zeer groot materieel vermogen, en zijn overeenkomstige eerzucht, niet naar een periode van rust en gema- tigdheid gaan, doch vermoedelljk naar een avontuurlijke. Zeker, van Angelsaksische zijde vleit men zich met de hoop van het reich een tegen de U.S.S.R. gericht element te rnaken. Wat mij betrett, ben ik van mening dat het gewaagd is de zin van deze orientering te voorspelien. De Gaulle was niet mals in zijn uitdrukkingen over hoge Britten en Amerikanen, die thans te Frankfort het heft in handen heb- ben. Het is moeilUk om Duitsland te begrijpen als men slechts voor enige tijd in Europa vertoeft en al die problemen beziet van Frankfort uit, met baantjesjagers en mensen van simpele geest in zijn omgeving. Men heeft ons gezegd, dat, wan neer wij niet met de politiek ten aanzien van het Ruhrgebied instem- men, het plan-Marshall in het ge- ding zal worden gebracht. Wij heb- ben eeuwenlang geleefd zonder een plan-Marshall. Ik heb het plan- Marshall toegejuicht en wij steunen het, doch op £6n voorwaarde: dat het ons niet het lot van Frankrijk en van Europa doet opofferen ter- wlile van onmiddellijke voordelen. Ten aanzien van de Italiaanse kolonies zeide de Gaulle, dat hij sfteeds had voorgesteld deze „met enige wijzigingen" aan Italie terug te geven. De verdediging van con- tinentaal Europa moet naar de mening van de Gaulle niet in Engeland haar middelpunt krijgen. Verdediging is voor alles een kwestie van psychologie, zeide hij. De verdediging van Europa is voor alles de verdediging van Frankrijk. Er zouden in het geheel gezien drie operatie-gebieden gevormd moeten worden: Europa en Noord. Afrika met Frankrijk als verant- woordelijke mogendheid; het Mid. den-Oosten en Oost-Afrika met Groot-Brittannie als verantwoorde. lijke mogendheid en het Verre (Jos. ten met de Verenigde Staten als verantwoordelijke mogendheid. Bo- ven alles zou een instantie moeten staan om de strategie te leiden. Teneinde het publiek in de gele- genheid te stellen, gedurende de dagen, onmiddellijk voorafg&ande aan St. Nicolaas en Kerstmis, ook in de avonduren zijn inkopen te doen, heeft de minister van Econo- mische Zaken de Colleges van B. en W. van alle gemeenten gemach- figd, ontheffing te verlenen tot uiterlijk 8 uur des avonds geduren. de de fijdvakken van 1 tot en met 4 en van 22 tot en met 23 De cember a.s. Zondagavond, na afloop van de interland wedstrij d BelgieN eder- land, zullen de Nederlandse Spoor- wegen een extra-trein inleggen van Esschen naar Amsterdam. Deze trein verfrekt uit Esschen om 20,00 uur, uit Roozendaal om 20,55 uur. Aankomst te Rotterdam om 21,56, Den Haag 22,23 en Am sterdam CS 23,20 uur. Het parlement van Eire heeft met algemene stemmen de wet aan- genomen, waarbij Eire tot een Republiek wordt verklaard, die niet meer met de Britse kroon verbonden is. Volgens de wet, die Woensdag a.s. in tweedy lezing behandeld zal worden, behoeven de maatregelen op het gebied van de buitenlandse politiek niet meer de goedkeuring van de Britse kroon. De president van Eire zal de uitvoerende macht in yerbpnd met buitenlandse aan- gelegenheden en de naam van de natie wordt „Republiek Ierland". De minister van binnenlandse za ken van noord-Ierland, Warnock, heeft verklaard. dat, nu Eire zich heeft losgemaakt van de Britse kroon, het tevens „de laatste scha- kel met noord-Ierland heeft ver- broken". Costello en zijn regering hadden, met eigen handen een niet te verwijderen barriere tussen nrd. en zuid opgericht. Minister Mansholt heeft gister- middag in de Tweede Kamer mede- gedeeld, dat het in de bedoeling ligt de distributie van eieren op 1 Januari a.s. op te heffen. Kardinaal von Preysing, de bis- schop van Berlijn, die 23 October door een beroerte werd getroffen en sindsdien in het St. Dominicus. Ziekenhuis te Berlijn werd ver- pleegd, is thans buiten levensge vaar. PATNA, 18 November (Reuter). Naar aangenomen wordt zijn een vijfhonderd mensen verdronken in de Ganges bij 't kapseizen van een stoomboot, die volgeladen was met passagiers en vee. Tijdens een, interview met Ed ward Weintal, diplomatiek cor- respondent van het Amerikaanse tjjdschrift „Newsweek" heeft ge neraal Franco verklaard, dat Spanje en de V.S. reeds lang tot overeenstemminig zouden zijn ge komen, indien Engeland er met tussen in gezeten had. Engeland mengt zich in de kwestie van eventuele aansluiting van Spanje als militair bondgenoot der v.». om zijn prestige te redden, nu het zijn leidende positie in de wereld verloren heeft, aldus Franco. Op de vraag, of Spanje liever direct met de V.S.. zou w.l en on- derhandelen, dan via de Westelijke Unie, antwoordde Franco: „Ja ze ker. Bovendien, wat is de Weste lijke Unie anders dan Engeland. Sprekende over de verdediging van West-Europa zeide Franco. „Een stevig militair en Pollt'elj bolwerk moet worden gevormd, dat niet onderhevig is aan toevallige wijzigingen op politiek delen. Alle landen van West-Euro pa zouden zich er bij moetcn aan- sluiten. In het bijzonder Zwitser- land moet opgenomen worden als belangrijk deel van het West-Euro- pees verdedigingsstelsel. Naar Franco's mening overschat- ten de V.S. de macht van de Sow- jet-Unie. „Uit de ons bereikende berichten vernemen wij, dat de luchtvaart, de artillerie en de tanks van de Sowjet-Unie goed zijn, doch dat het moreel van de infanterie zeer laag is." Op de vraag, of hij bereid zou zijn, de teugels van het Spaanse regiem wat minder strak te hou- den, antwoordde Franco: „Wij doen alles voor meer vrijheid, wat wij in overeenstemming achten met de veiligheid en de welvaart van het land," Hij er- kende, dat het waar is, dat „wij ons volk van Cnkele zogenaamde vrijheden hebben beroofd," In- derdaad is staking van Spaanse arbeiders uitgesloten, aldus Fran co. „Maar dezelfde regering tracht de arbeiders zelfs meer voordelen te verschaffen, dan zij door staking hadden kunnen ver- werven." Een woordvoerder van het Brit se ministerie van buitenlandse za ken heeft de bewering van Franco, dat een schikking met de V.S. „lang geleden" reeds getroffen zou zijn, indien Engeland zich niet met de zaak bemoeid had, van de hand ge- wezen. Volgens de woordvoerder was er nimmer sprake geweest van Britse interventie bij het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken om een overeenkomst tus sen de V.S. en Spanje te voorko- men, omdat zulks nooit nodig was geweest. Toen de Doesburgse slager Ger- ritsen in het kamp zat, gingen zijn gedachten uit naar het geld dat hjj verdiend had met vleesleveran- ties aan de Duitsers. Dit geld had hij met sieraden in een kist in zijn woning verstopt. Hij gaf een boodschap door aan zijn collega J. H B„ te Doesburg en deze slaagde er in van het geld fl4.000 in veiligheid te brengen, benevens een aantal sieraden. B. gebruikte het geld voor zijn zaak en wist het onaangetast door de geldsanering te loodsen. Toen in het najaar van 1947 G. vrij kwam, wachtte hij vergeefs op B en ging tenslotte naar de politie. Na tal van moeilijkheden kwam B. over de brug met het geld en de sieraden, maar inmiddels was verbaal opge- maakt, zodat B. zich Dinsdag voor de Arnhemse rechtbank had te ver- antwoorden. De Officier, mr. de Vries, eiste vier maanden gevange- nisstraf. De verdediger mr, Arnold wees er op, dat het niet de bedoe ling was van B. zich het geld toe te eigenen. Nu heeft hij collaborateurs. geld in goede guldens terugbetaald. Dit geld had volgenS pi. aan het be- heersinstituut moeten worden afge- dragen, als zijnde vijandelijk ver. mogen. De Officier erkende in zijn repliek, dat door de gedragmgen van verdachte de veertien mule aan verbeurdverklaring zijn ont- snapt Maar G. is berecht en kan niet voor de tweede maal berecht worden. Uitspraak over 14 dagen. Te Washington wordt vernomen, dat generaal Tsjang Kai Sjek zich rechtstreeks tot president Truman heeft gewend om een uiteenzeting van de Amerikaanse politiek ten aanzien van China, ter bemoedi- ging van het "leger en het volk in de strijd tegen de communisten. De waarnemende minister van buitenlandse zaken, Lovett, heeft gezegd, dat de president en de ge neraal rechtstreeks contact onder - houden over de huidige crisis in China. Bij Kon. Besluit is benoemd tot officier in de Orde vani Oranje- Nassau pater A. van Nuenen, pro vinciaal der paters Augustijnen te Culemborg. Hare Majesteit de Koningin heeft tezamen met de vier Prinsesjes Dinsdag 16 November j.l. eerndele gate ontvangen, die namens de vrouwen in Suriname en de pad- vindsters aldaar, een mand met hoofddoeken van Surinaamse vrou wen en een lederen album aanbo- den. Het album bevat handtekenin- gen van vrouwen van Suriname, die ter gelegenheid van de inhuldi. ging van Hare Majesteit Koningin Juliana een som gelds bijeenbrach- ten. Het gaat hier eigenlijk niet zo zeer om de twee begenadigde Rex- boosdoeners als wel om de gehele bestraffingspolitiek van de huidige regering. Belgie is in West-Europa het enige land, waar de doodstraf nog in ruime mate werd uitgevoerd. De regering vindt nu, dat het wel- letjes is geweest en dat de tijd is aangebroken om de doodstraffen automatisch* in levenslange tiwang- arbeid om te zetten, uitgezonderd enkele bepaalde gevailen. Sinds 80 jaar bestaat die practijk in Belgie reeds. De regering wilde de afwij- king van deze regel, waartoe de oorlog dwong, nu beelndigen. Maar er zijn altijd mensen, die er BATAVIA, 17 Nov. (Aneta) De dienst voor Iegercontacten meldt, dat In de week van 10 t/m 16 No vember er een groter aantal ter reurdaden heeft plaats gevonden dan in enige andere week sedert de Renville-overeenkomst werd besloten. Het communique van de dienst geeft een overzicht van de bende-activiteit in federaal gebied op Java, in deze week een totaal van 233 gevailen. Hieronder behoren 73 rampokpar. tijen, 50 beschietingen van patrouil- les, 43 moordaanslagen op ambtena- ren en bevolking. Bij de terreurda den tegen de burgerbevolking en de Indonesische ambtenaren in fede- Met betrekking tot de besprekin- gen met Minister Stikker verklaarde Hatta, dat deze nuttig waren ge weest, doch dat de sfeer wordt ver- slechterd door ..Batavia", waarbij hij speciaal noemde de berichten van de dienst Iegercontacten. Hij zeide verder o.m.: „Wij zullen ons verdedigen indien wij worden aan- gevallen, doch indien wij niet wor den aangevallen moeten wij lis aan onze beloften houden." Volgens „Antara" zeide Hatta, dat hervatting van de onderhandelin- gen met de Nederlanders afhangt van de houding der Nederlanders. Hij legde er de nadruk op, dat de Nederlanders en de republikeinen een vreedzame sfeer behouden, die nodig is voor de regeling van het geschil tussen Nederland en de republiek door bemiddeling van de Commissie voor Goede Diensten. Hatta deed verder een beroep op het leger en de politie om hun plicht te vervullen. Hij verklaarde met nadruk, dat de legereenheden aan de status-quo-lijn ernstig zul len worden gestraft, indien zij be- standschendingen plegen. Hatta ging uitvoerig in op de af faire Madioen, die hij een betreu- renswaardige nationale tragedie noemde. Hij verklaarde, dat ideolo- gische geschillen de eendracht heb ben verbroken. De oorzaken van lijden van het volk zijn volgens Hatta ten eerste de Nederlandse blokkade, vervolgens de affaire Ma dioen eh ten derde de langdurige droogte, waardoor de oogsten mis- lukten. Hij deed een beroep op de boeren en de jongeren, om de een heid te herstellen. raal gebied op Java hadden tot nu toe 59 moorden plaats, werden 16 personen ontvoerd en 17 gewond Onder de vermoorden bevonderi zich 8 ambtenaren en 51 leden der bevolking, ontvoerd werden resp. 5 en 11 mensen, het aantal gewonden bedroeg resp. 2 en 15. De dienst voor iegercontacten meldt voorts, dat de bevolking in de omgeving van Soekaboemi spontaan is overgegaan tot de vorming van een „volksleger". Sommige dessa's vormden „bataljons" ter sterkte van 800 man, die zich in tijden van ge- vaar tegen de terreurbenden ver- zetten. Een dezer bataljons heeft on- langs geheel zelfstandig een actie uitgevoerd tegen een compagnie van het regiment Bogor van de T.N I.-divisie Bamboe Roentjing, welke compagnie op de vlucht welki gedreven. Bij de achtervolging wer. den belangrijke documenten vero- verd, welke aan de Nederlandse mi litairen werden overgedragen, Deze documenten bevatten o.a. instructies over de wijze, waarop aan de be volking voedsel moest worden afge- perst, terwijl voorts bleek, dat mis- bruik werd gemaakt van gelden, die voor religieuze doeleinden waren bestemd. Kort nadat gisteren in de Franse Nationale Vergadering het debat over de mijnwerkersstaking was voortgezet, kwam het tot een tu mult doordat He leider van de vak- vereniging. van mijnwerkers, De- coeur, de minister van binnenlandse zaken, Jules Moch, als leugenaar betitelde. Lecoeur beschuldigde de politie die op last van de regering bij de stakingen had ingegrepen van „bar. baarsheid". De politie had de mijn werkers geknuppeld. Toen Moch op- storid om te antwoorden, gebruikte Lecoeur het hierboven aangehaalde woord. Uit de communistische ban- ken klonk gejuich en uit andere banken klonken kreten van protest. Toen aan het verzoek van Herriot om orde, geen gehoor werd gege- ven, schorste hij de vergadering op. Na hervatting van de zitfing voer- den nog enkele communisten het woord. Vandaag wordt het debat voortgezet. minder humaan over denken en die de kans niet voorbij laten gaan om de regering stokken tussen de be- nen te werpen. Deze gelegenheid deed zich voor, nu twee ras-deug- nieten als de Rex-mannen Bove- roulle en Surin dreigden van minis ter Struye's nieuwe politiek te gaan profiteren. Dit edele tweetal heeft inderdaad heel wat op zijn kerfstok. Als offi- cieren van het Belgische leger zagen zij er niet tegen op om lid te wor den van de bijzondere moordbrigade van Rex, die tot taak had de ieden van het verzet en politieke tegen- standers van Degrelle uit de weg te ruimen. Boveroulle heeft minstens een 20-tal moorden op zijn geweten, Surin was betrokken in dertig ver- raadzaken. Normaal genomen had. den deze kerels de kogel gekregen, maar eenmaal besloten de dood- vonnissen te gaan omzetten in le venslange dwangarbeid vond minis ter Struye, dat hij niet onmiddellijk met uitzonderingen moest beginnen, Het tweetal boft dus, en eigenlijk is dat alles. Voor de oppositie is dit ailes een unieke gelegenheid om Spaak weer eens het vuur aan de schenen te leggen, temeer daar de regering solidair wil blijven met de heer Struys, wat de algemene bestraf fingspolitiek betreft. Voor het twee tal in kwestie is de minister aileen verantwoordelijk en het is dus denkbaar, dat hij aileen omwilie van deze uitzonderingsmaatregel tot aftreden wordt gedwongen. Maar ook als de rel zich daartoe beperkt, zal de vervanging van Struye de moeilijkheden van het kabinet at groot genoeg maken. Aileen een woordenvloed van de eerste minister in de bekende trant kan dit onheil afwenden. De vraag is nu. of zijn drukke besognes met de UNO van de laatste tijd hem vol- doende inspiratie hebben geiaten om zich in de vereiste stijl tegen- over de aanvallers te weren, FRANKRIJK. De Franse haven- arbeiders, die bij de C.G.T. zijn aangesloten, hebben besloten Maan- dag 22 November a.s. in staking te gaan, nadat zij kennis hadden ge nomen van het verslag. uitgebracht door de delegatie die op het mini sterie was ontvangen. Deze staking zal dan voor onbepaalde duur zijn.. met als reden. dat de arbeiders aan- passing van de lonen wensen. BERLIJN. In de loop van de nacht is een Britse Dakota in de Sowjet- zone van Duitsland neergestort en in vlammen opgegaan. Over het lot van de bemanning is nog niets be- kend. De Sowjet-autoriteiten stel- den de Britten #p de hoogte van dit ongeluk, dat juist binnen de Ru^dsche sector gebeurde. PORT SAID. De Egyptische autori- teiten hebben in het Amerikaanse vrachtschip ..Flying Trader" pant serwagens en munitie ontdekt. be stemd voor de Joodse strijdkrach- ten en geadresseerd naar Tel Aviv. De panttserwagens bleken volgens de gegevens volledig te zijn uitge- rust.. LONDEN. De leider van de Franse delegatie op de zesmogendheden- conferentie over het Ruhrgebied te Londen heeft volgens Reuter de Britse en Amerikaanse afgevaar- digdrn een plan voorgelegd over een internationaal beheer van de Ruhr-industrieen. Men meent te weten, dat dit verstrekkende voor- stellen inhoudt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1