Mansholt: Fondsvorming heeft geen zin zonder productieregeling Een zwarte bladzijde in de geschiedenis van de Mariniers-Brigade RADIO NEDERLANDSE RAAD KOMT REGELMATIG BIJEEN De Regering beschermt het aardappelpotje van drie-en-een half millioen i goede gewoonte van zal maken orr HAMPDEN ROAR" VUURDE SCHOTTEN AAN In hoger beroep tegen op een na alle beklaagden straf geeist m i Ghestem Klaveren- Blanchard DERODEPAARDEN De Bonnenlijst De Europese beweging Ministerieel besluit over Zei U iets? De landbouw in de Kamer Het dodentransport Bondov/oso-Soerabaja verloor weer Redelijk Boerenleider Roskam PROGRAMMA Een drieling te Den Bosch Gesncuvelde student-en herdacht Militaire Willemsorde voor Amerikaan SCHOTLAND—IERLAND 3—2 FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH OPNIEUW VOOR HET GERECHT NOODLANDING Vlieger ortgedeerd Uit het Deens vertaald Uit de Kamerdebatten heb ik nu wel begrepen, dat de commu- nisten tenslotte, als het er op aan komt, wel met gekruiste armen zullen staan. De „uit- wijkmogelijkheden"die kame- raad Wagenaar zocht, toen v. d. Goes hem het vuur na aan de schenen lei, baatten niet. Men zou na de ervaring in Frankrijk kunnen vragen, hoe de Neder- landse communisten, behalve over de gekruiste armen, denken over de ,,gesloten beurzen" Ik lees dat het Sovjetblok de po- gingen tot een staatsgreep in Parijs gefinancieerd heeft en dat diplomaten daartoe honderden millioenen smokkelden. De Pa- rijse Sovjetbank geeft zonder blikken of blozen toe, dat ze de gelden voor de revolutie heeft vers trekt. Maar Rusland be- moeit zich niet met binnenland- se aangelegenheden van andere landen, weet u nog en de Kom- inform is heel wat anders dan de Komintern. De waarheid is, dat de Sovjetwereldmacht aan de wereld zegt: kom intern; dat betekent kom bij ons, wordt onze satelliet en we zullen je in vrijheid laten verzuchten. Frankrijk is het tragische voor- beeld van wat er gebeurt, als men de communisten liefst in naam van de democratic! hun gang laat gaan! Voor het tijdvak van 21 Novem ber t.m. 4 December 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonnen voor Vlees: 401 vlees 100 gram vlees 402 vlees 400 gram vlees 403 vlees 150 gram vlees AUe Bonkaarten: 407 algemeen 250 gram boter of margarine of 200 gram vet Bonkaarten KA, KB, KC 812 411 algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 412 algemeen 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 413 algemeen pl.m. 275 gram huis- houdzeep of 180 gr. toiletzeep B 425, C 427 500 gram boter of margarine of 400 gram vet Bonkaarten KD, KE 812 417 algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 418 algemeen 125 gram boter of margarine of 100 gram vet 419 algemeen pl.m. 450 gram huis- houdzeep of 360 gr. toiletzeep Tabak- en Versnaperingenkaarten enz. QA, QC 808 133, 134, 137 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 813 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van de strook X. Deze bonnen zijn 14 da- gen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 19 November worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen van strook 2 kunnen worden vernietigd. Na ongeveer drie jaar kan Bra. bants hooi'dstad weer melding ma ken van de geboorte van een drie ling, ook al is het dan geen Bossche drieling. En evenals enkele jar^n geleden heeft deze gebeurtenis we- derom plaats gehad in het St. Caro- lus Borromeus gesticht. Dinsdagmiddag' zijn daar nl. gebo- ren Johanna, Francina en Lamberta kinderen van het echtpaar Van der Pol-v. d. Oever uit Zaitbommel. De geiukkige moeder werd met dit drietal verblijd juist daags voor haar 38ste verjaardag en de ouders bezitten daarmee thans 5 kinderen. Johanna weegt 4 pond en 330 gram, Francina 4 pond en 120 gram en Lamberta 3 pond en 450 gram. Wij vernemen dat moeder en kinderen alien welvarend zijn. De katholieke economische hoge- school te Tilburg heeft op de „In- ternational Students Day" zijn ge- sneuvelden herdacht, waarbij de rector magnificus prof. dr. F. A. I Weve bij de maquette, aangebracht in de hogeschool ter nagedachtenis aan de gesneuvelde studenten. een korte herdenkingsrede hield, in te- genwoordigheid v. hoogleraren, le- den van het curatorium, de senaat van het Tilburgs studentencorps St. Olof, talrijke studenten, alsmede militaire autoriteiten. Nadat een minuut stilte in acht was genomen en een kort gebed was gehouden voor de zielrust van de gesneuvel- den. begaf het gezelschap zich naar buiten. waar gedefileerd werd door studenten der nationale reserve. De hoogste Nederlandse militaire onderscheiding, de Militaire Wit. lemsorde der 4e klasse is posthuum verleend aan wijlen captain A. H. Rooks van de United States Navy. Captain Rooks was commandant van de krqiser ..Houston", die de slag in deJava Zee overleefde, doch tegen overmachtige Japanse vlooteenheden later ten onder ging I voor de Bantam baai. gastheren een beetje op dreef kwa- men, maar toen het eenmaal zo ver was werden de leren ook gehqel op eigen helft teruggedrongen. In de 30e minuuf zond de Schotse midvoor Houliston een ontzaglijk hard schot in uit een center van zijn rechtshalt Evans. Keeper Smyth raakte net leer wel aan, maar via de onderkant van de lat vloog de bal in de tou- wen. Rust kwam met de stand 2i voor Ierland. In het begin van de tweede helft waren de leren gevaarlijk door Walsh en Doherty. Aan de andere kant ontsnapte het Ierse doel op het nippertje aan doorboring toen Smyth het leer uit zijn handen liet vallen, zich herstelde en daarna bijna met bal en al in het net werd gelopen. Aangemoedigd door het publiek, dat ook nu weer voor de befaamde „Hampden Roar" zorgde (de dreunende aanvuringskreten die tussen de tribunes weergalmen) ne. pen de Schotten storm op de vijan- delijke veste. Maar de Ierse verde- digmg verdedigde zich heldhaftig, met spil Vernon als uitblmker, en pas een kwartier voor het einde maakte de Schotse rechtsbmnen Mason gelijk uit fraai combinatie. spel van de hele voorhoede. De leren wisten zich daarna te handhaven, en een gelijk spel leek zeker totdait een halve minuut voor het verstrijken van de speel- tijd Houliston zijn hoofd zette on der een met wiskundige zekerheld voor doel geplaatste bal van rechtsbuiten Waddell en Smyth gestagen werd. Zo won Schotland in extremis met 32. GLASGOW, 18/11 (ANP) In Hampden Park heeft Schotland hedenmiddag tegen Ierland een 32 zege bevochten welke te fraaier moet worden genoemd omdat de kampioenen van de dis- tel na vijf minuten spelen met 02 achter stonden. Prompt na de start joeg de Ierse midvoor Walsh achter de bal aan die door een van zijn eigen backs ver naar voren was getrapt. De Schotse spil Young probeerde terug te spelen naar zijn keeper, die het leer te pakken kreeg. Maar walsn wist het hem te ontfutselen en net was 1—0 voor Ierland. Even later trilde het Schotse net voor de twee de maal toen Walsh een lage cross pass van zijn rechtsbuiten Cochrane oppikte en hard inschoot, tot uit- bundige vreugde van het Ierse con tingent onder de tachtigduizend toeschouwers. Het groepje was met groot, maar het wist zich danig te doen gelden in die eerste vijf minu. ten. Het duurde enige tijd voordat de Gisterenavond werden in de Die- rentuin de partijen van de 5e ronde gespeeld. De uitslagen luidden: Chiland (Fr.)— Post (Fr.) 2—0 Verpoest (B.)Roozenburg(N) 02 Ghestem (Fr.)v. d. Staay(N.) 02 Perot (Fr.)Keller (Ned.) 02 Rostan (Zw.)Laros (Ned.) 02 Ghestem verloor zijn partij tegen v. d. Staay door tijdsoverschrijding. De stand is nu: 1. Roozenburg 10 pt.; 2. Keller 8 pt.; 3. Verpoest 6 pt.; 4. en 5. Ghestem en Post 5 pt.; 6. Chiland 4 pt.; 7, 8 en 9. Lagros, Perot, v. d, Staay 3 pt.; 10. Demesmaecker 2 pt.; 11. Rostan 1 pt. I EERZAAM is de Oratie die we deze week in de Liturgie heb ben. Kijkt u nog maar eens in uw missaal. Er staat, dat we altijd voor ogen mogen hebben wat met onze waardigheid ats redelijke, met verstand begaafde wezens overeenkomt. Wat rede lijk is. Er lopen genoeg mensen rond op Gods aardbodem, maar lang niet al deze mensen zijn, denken en handelen redelijk. Domme mensen zijn er bij mas- sa's. Die zich alleen maar laten leiden door hun hartstochten, hun begeerten, hun hoogmoed. Verblind zijn ze. Ook al menen ze over alles te kunrten oorde- len en het hoge icoord te moe- ten voeren. In ons katholieke geloof, in onze katholieke begin- selen is niets dat niet redelijk zou zijn. MARCUS PTnrsr- Bep van Klaveren zal Dinsdag 30 November te Amsterdam in een wedstrijd over tien ronden boksen tegen de Fransman Francois Blan- chard, terwijl op hetzelfde pro- gramma de wedstrijd Jan de Bruin tegen de Franse middengewicht Eugene Marchand voorkomt, even- eens over tien ronden.' Yerder zullen op die avond de volgende nationale partijen plaats vinden: de Nederlandse kampioen lichtgewicht Jan Nicolaas tegen Luc Lucas en Walter Kraus tegen Jan Remie. HOOFDSTUK XXII Bijna een maand was verlopen sedert de grote Derby-dag, het graan op de akkers van Enekaer stond er prachtig bij, de oogst be- loofde goed te worden, er was alle reden, een gunstig jaar te verwach- ten. Dank zij de overwinning van Junker had Ole alle renten en hy- potheekaflossingen kunnen voldoen Hij had buitengewoon grote moei- lijkheden moeten overwinnen, en herhaaldelijk was hij naar de stad geweest om orde op de zaken te stellen. wat hem tot dusverre ge- lukt was; weliswaar had 't enorme inspanning gekost, maar advocaat Frandsen was hem tot grote steun geweest. Hoewel hij zelf reeds voor. een aanzienlijk bedrag bij Enekaer gei'ntersseerd was, had hij Ole aan een nieuwe lening van tienduizend kronen weten te helpen, waarmee deze ten zeerste gebaat was. Intussen zag de toekomst er al- lesbehalve rooskleurig uit. De schulden waren'veel groter dan Ole voorgespiegeld was toen hij Ene kaer overnam, waar nog de belang- rijke bedragen bij kwamen, die re- gelmatig aan mevrouw Zita moes- ten worden uitbetaald. Het proces tussen mevrouw Zita en de erven Munk was in voile gang, de afloop was onzeker en hield alien in span ning. Wanneer Zita het proces won, was de kans dat Ole zich op Ene kaer zou kunnen handhaven, ul- terst gering. Nog meer echter had het Ole ge- hinderd dat mevrouw Zita Munk van oplichterij en verduistering be- schuldigde. CWordt vervolgd.) Het Bijz. Hof te Nijmegen deed uitspraak in de zaak van de boe renleider Roskam, thans nog ver- blijvende in het kamp te Laren. De zaak werd voor een nader onder- zoek verschoven naar een nieuwe zitting op Woensdag 24 November, waarbij dan tegelijkertijd uitspraak zal worden gedaan. Op enige pun- ten is een nader onderzoek nog ge- wenst. Er zal nog meer helderheia gebracht moeten worden omtrent de houding en de werkzaamheden van beschuldigde bij de Landstand en over het al dan niet doelmatig beheer der geldmiddelen van de Landstand. Verder zal moeten wor den nagegaan in hoeverre beschul digde betrokken was in enige zwen- delpraktijken en hoe zijn verhou- ding was tot de Nederlandse Oost- Compagnie. Gistermiddag heeft de Auster B. 2 van de vliegbasis Valkenburg een noodlanding uitgevoerd. Het toestel werd licht beschadigd. De bestuur- der was de sergeant majoor vlieger Noest. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Hij wilde echter Bente sparen voor zover dit in zijn macht lag en stelde daarom de zaak zo gun stig mogelijk voor. „Als er zich nu maar geen nieu we moeilijkheden voordoen, red den we het wel," zei hij, glim- lachend. „Ja, maar als dat nu wel zo is, wat dan?" antwoordde Bente, stil en zorgelijk Ole angstig aanziende. Ole probeerde haar bezorgdheid op de vlucht te jagen, wat hem ook gelukte. Het was zo'n heerlijke zo- rnerdag en toen ze de weg naar Holbaek insloegen en langs de bos- sen en de fjord reden, werd het landschap van een steeds grotere bekoorlijkheid. Bente zag het nog meer dan Ole, en wees hem op al- lerlei dingen, die anderen niet licht ontdekten; een schilderachtig ge- legan boerderijtje met strodak, een poeltje, volgegroeid met net, een kronkelend beekje, en verderop een paar lammetjes.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3