De Middenstand voelt zich slachtoffer van de geleide economie Militaire Missie der V. S. naar China? Koning George van Engeiand moet rust houden Communisten veroveren Footing Reis der Koninklijke Familie naar en Australia voor onbepaalde tijd uitgesteld STORING IN DE BLOEDSOMLOOP VAN HET RECHTERBEEN DE WERELD De middenstand kwam massaal in het geweer! Verzoek aan Regering onmiddellijk voorzieningen te treffen Resolutie over loon- en prijspolitiek Hevige stormen over Bombay Truman confereert met Marshall Spaak heeft pech koninklijk verzoek Grote belangstelling J Tijdelijk geen ulen naar Engeiand Hatta spoedig te Djogja verwacht Britse luchtbrug- piloten in staking? Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Pagina 1 EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Dinsdag 23 November 1948 44e Jaargang No 1 1420 Kantoren: ALKMAAR, Langestraat 42 A. teL adm. 2046, red. 2047 K 2200; HOORN, Drctafsmgel 59, teL 4243. Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Ketzeretraat 89, tel. 2800 K 2230. SCHAGEN. (Van een speciale verslaggever) Enige duizenden katholieke middenstanders uit het hele land waren Maandag naar Den Haag gekomen om aanwezig te zijn bij een van die grote demonstraties die onze middenstandsbond bij tijd en wijle houdt, wanneer de nood en de kentering der tijden daar aanleiding toe geven. In 1934 is op een soortgelijk congres een aantal maatregelen van wijde strekking voor de vakorganisatie genomen, waaruit o.m. de vestigingswet geboren werd. Ditmaal was het tijdstip voor soortgelijke maatregelen minstens even rijp. In een propvolle zaal van de Haagse Dieren- tuin, die nog niet groot genoeg was, zodat men te elider ure nog het gebouw van „Scala" heeft moeten afhuren, om de deelnemers onder te brengen, is gisterenmiddag door onze meest deskundigen op dit terrein gesproken. Daarna zijn enkele reso- luties aangenomen, waarin de eisen van deze uiterst moeilijke tijd scherp naar voren komen. Schiphol Zondagavond uitge- leide deden bij hun vertrek naar Indonesie. Thans ook twee Berlijnse Brandweren NOG GEEN NIEUW BELGISCH KABINET andere alspraken van de Koning voor officiele gelegenheden de koninklijke reis naar Australil A rf«v«r»oi on F.nrona. Van- De prinsesjes willen rustig winkelen VOOR HET CONGRES DER K.V.P. Pepernofen- bombardement Zondag deed St. Nicolaas zijn glorieuze intocht in Bergen op Zoom. De Ber- genaren hadden een aantal Spaanse edellieden met hun dames „geinviteerd" om de Sint door de stad te begeleiden. Het werd een luisterrijke stoet, met al die edellieden te paard. Ten stadhuize verwelkom' de de burgemeester de heilige man, die daarna de duizenden kinderen, die op de markt waren samenge. dromd, toesprak. De Sint toonde zich zeer tevreden over de Bergse jeugd, die echter nog wel eens graag krijtstrepen op de straten trekt en het volkspark bij tijd en wijle lelijk toeta- kelt. Toch wilde de heilige zijn goede gaven met guile hand uitdelen. En omdat Bergen op Zoom hem een grootse intocht had bereid deed hij het hier ook groots. Hij stuurde des middags een aantal van zijn zwarte knechten met vliegtuigen van de L.S.K. te Woensdrecht de lucht in om boven het z.g. Plein 13 in Bergen op Zoom een pe- pernotenbombardement uit te voeren. Het is begrijpe- lijk, dat de kinderen voor dit bombardement niet naar de schuilkelders jluchtten. Waarom aardappelmeel in brood Staking op „Queen Elizabeth" ten einde Tengevolge van de blokkade is het niet mogelijk de bevolking in de westelijke sectoren van Berlijn van voldoende brandstof voor de komende winter te voorzien. De militaire autoriteiten hebben daarom bevel gegeven tot een vergrote houtkap in de stpd en omgeving. Houthakkers aan het werk in de straten van de Duitse hoofdstad. Mist veroorzaakte vliegramp Heeft Rokossofsky zijn hoofdkwortier verplaatst? Nieuwe toewijzingen Wafer op Sumatra zakt ,Djaoeh Di Mata" (Uit het Oog) I VCffl VOndoOQ is de titel van de eerste Indone- parijs. De Spaanse republikeinse en Ali Yugo in een der scenes. 1 80.000 werklozen in Belgie Nieutu Abonnementsprljs f 4.25 per kwartaal, 11.43 per maand, Induslef Incasso. Advertentle-tarief; per edltle 16 ct per m.m., minimum f 2.50; In alle edltles 26 ct. per m.m., minimum f4.tamllle- berlchten 20 ct., resp. 30 ct per m.m. Bij contract belangrijke kortlng. Dlrecteur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smlts, Rayon- redacteuren Fr.-Otten, M. P. Janssen, Toes. Bankrelatles: Noorderbank, Nederl. Credletbank HET EEIT VAN HEDEN Danicreiaiios; iwwiuoiwoiin .www... v.ww.wwi..." IT "~T ..Q oQAf) Een zeer groot aantal Kamer- leden en de vertegenwoordigers van een zestal ministers, de direc- teur-generaal van de Prjjzen, prof. Brouwers, voorts de kopstukken van de plaatselijke afdelingen met een groot aantal leden waren in een stroom van autobussen naar Den Haag gekomen om getuige te zijn van deze uiterst belangrijke meeting. Als protest was de mee ting bedoeld, maar behalve pro tested die als cri de coeur geuit werden, zijn ook zeer nuchtere dingen geponeerd, die ter over- denking en zelfs ter optimistische overweging voor de leden hun doel niet gemist hebben. Als protest tegen de toestand, waarin de middenstand terecht is gekomen, kan men de inhoud zien van de resolutie inzake de loon- en prijspolitiek, waarin de regering verzocht wordt, met erkenning van het bestaansrecht ook van het zelf- standige kleinbedrijf, onmiddellijke voorzieningen te treffen: 1. In prijspolitiek opzicht, door het alsnog toestaan van een door- berekening der nieuwe bedrijfslas- ten, zij het waar mogelijk, over de gehele linie, zij het in de prijzen of tarieven van daarvoor aan te wijzen artikelen en diensten, aldus voor- komende een noemenswaardige sta ging van het directe noodzakelijke levensonderhoud. 2. In fiscaal opzicht, opdat daar- door ook voor de middenstand de bezwaren, verbonden aan de thans opnieuw gestegen kosten van le vensonderhoud, worden weggeno- men. 3. Op sociaal-politiek gebied, door het met de meeste spoed tot stand brengen van een noodwet kinder- bijslagregeling voor zelfstandigen. Slachtoffer van de geleide economie „Wij vragen ditmaal, zoals in vooroorlogse jaren, geen bescher- ming tegen de loop der „ontwikke- ling, die destijds ook door de over heid niet te stuiten was", aldus de heer Hooy in zijn rede voor dit congres. „Wij zijn nu niet in moei- lijkheden geraakt door een vrije ont- wikkeling der gebeurtenissen op economisch gebied, waaraan de overheid part noch deel had, wij zijn thans kennelijk het slachtoffer van een geleide economie. Wij vra gen om een constructieve midden- standspolitiek niet alleen in de toe komst, maar nu. Wij kunnen niet wachten tot de nieuwe middenstandswetten er zijn, Daar zullen nog maanden mee heen gaan. Nu op dit moment vra gen wij bestaansrecht. Zorg er voor, overheid, dat er straks, wanneer al die mooie wetten in het Staatsblad staan, nog een middenstand bestaat. Onder de huidige omstandigheden gaat zij ten' gronde, zodat uw wetten te laat komen. Wij vertrouwen er op, dat, al kunnen wij middenstanders niet bo- gen op 750:000 leden, zoals de arbei- dersbonden, onze stem toch gehoord zal worden. Numerieke overwegin- gen mogen hier geen doorslag geven, Regering, het kan zo niet langer. De druppel, die de maat doet over- lopen, is bereikt met het niet mogen doorberekenen van de loonbijslag van f 1.die met de sociale lasten neerkomt op f 1.30. Gij pleegt een onrechtvaardigheid, regering! Een grove psychologische fout achtte de heer Hooy ook het verbod van eta- lageverlichting van 4 tot 6 uur. Vakorganisatie en nog eens vakorganisatie Meer ter overweging voor de mid denstanders zelf was bedoeld wat mr. Bachg de vergadering te zeggen had, toen hij er o.m. op wees, dat niet' iedere dag aan de middenstand een dergelijke kans wordt geboden, Behalve aan het overheidsbeleid wenste Hij ook aan de ontwikkeling van de organisatie een stoot in de goede richting te geven. Vakorgani satie en nog eens vakorganisatie was de roep die de heer Bachg zich van het congres van 1934 herinnerde en die hij hier wenst te herhalen. Als een belangrijk lichtpunt me- moreerde hij de voorbereidingen, die blijkens de begroting van Econ. Zaken worden getroffen ter finan ciering van een actieve en stelsel- matige bedrijfseconomie en bedrijfs- technische voorlichting voor de midden- en kleinbedrijven. Hiervoor is. ondanks de bezuinigingen, een ton uitgetrokken als nieuwe post. Moge deze oproep worden verstaan en mogen de kansen worden benut, want onze toekomst wordt voor 95 pet. bepaald door onszelf, aldus de heer Bachg. In onze organisatie kun nen wij onze krachten,individueel en collectief, tot zo hoog mogelijke ontplooiing brengen, terwijl ook op het terrein der maatschappelijke organisatie buitengewone kansen liggen. Nieuwe perspectieven HU noemde in dit verband het tot stand komen van de publiek- rechtelijke bedrijfsorganisatie. Wij moeten er op aansturen, dat hier- bjj een lichaam wordt gecreeerd, dat alle bedrijfstakken, die uit- sluitend of hoofdzakelijk in mid den- en kleinondernemingen wor den beoefend, zal overspannen en dat, evenals de Sociaal-Economi- sche Raad, verordenende bevoegd- heid, althans publiekrechtelijke status zal bezitten. Mr. Bachg wees tenslotte op de plicht van de middenstand om, bij het bestaande benauwende gebrek aan belangstelling voor zijn zaak, zelf de hand aan de ploeg te slaan en eensgezind te waken, dat de P.B.O. een element van versterking en beveiliging zal worden van zijn positie. Na hem sprak o.m. nog de geeste lijk adviseur, dr. Ariens, die de op vattingen van de katholieke socio- logie ten aanzien van de vrije ont plooiing van de menselijke persoon- lijheid, welke opvattingen lijnrecht in tegenspraak zijn met wat kapita- lisme en marxisme daaromtrent le- ren, uiteenzette. WASHINGTON, 23 Nov. (Reuter). In diplomatieke kringen te Washington is verklaard, dat te Washington voorstellen zijn ge- daan tot het zenden van een uit- gebreide Amerikaanse militaire missie naar China, om de Chinese regeringstroepen van advifys te dienen bij de pogingen de opmars der door de communisten geleide legers te stuiten. Officieus zijn de namen genoemd van gen. Mark Clark en lt-generaal Albert We- demeyer als eventuele leiders van een dergelijke missie. De radio van de Chinese commu nisten heeft bekend gemaakt. dat Paoting, de hoofdstad van de pro- vincie Hopeh, is veroverd. In de radio-uitzending, die in San Francisco door The Associated Press werd opgevangen, werden geen bij- zonderheden gegeven. Alleen werd gezegd, dat het garnizoen der rege ringstroepen gevlucht was. De New York Times meldt uit Nanking, dat Chinese communisti- sche leiders de V.S. hebben ge- De ministers Stikker en Sassen nemen welgemoed afscheid van de collega's, die hen op I waarschuwd, zich niet in de burger- t faI oorlog te mengen. Volgens net piaa werd van communistische zijde verklaard. dat het zenden van Amerikaanse troepen om de Chi nese regering te steunen, be- Te Berlijn, waar reeds tweeerlei politie is, zullen van nu af, twee brandweerbrigades naast elkaar be- staan. Geen van beide zal mogen opereren in het gebied van de an- der, zelfs niet om een zeer grote brand te helpen bestrijden. De waarnemende burgemeester van Berlijn, dr. Friedensburg, heeft Maandag medegedeeld, dat „na ver- scheidene uren van onderhandeling besloten was, dat de splitsing van de brandweerbrigades in Westelijke en Oostelijke secties voor onbepaal- de tijd moet worden verlengd". stralische minister-president Chif- ley, mededeling werd gedaan, is angstvallig geheim gehouden tot Dinsdagmorgen toe. Peter Fraser, de minister-presi dent van Nieuw-Zeeland, heeft in een verklaring, welke te Londen is Bombay is geteisterd door nevige stormen, die vergezeld van hevige regens, de stad en het omliggende gebied practisch van de rest van India hebben afgesneden. De trans- portdiensten van de stad zijn stilge legd en er is voor de eerste maal geen licht in de stad, doordat de stormen de hoofdverbmdmgslijnen van de electriciteitscentrale op on- geveer 130 km. afstand van Bombay hebben verbroken. Zeven personen werden gedood en honderd perso nen gewond. Het observatorium van Noord Bombay registreerde een windsterfc te van 160 km. per uur. Eenheden van de genie zijn met bullctozeis bezig de honderden omgewaaide bomen, die de straten blokkeren, op te ruimen. Na 22 uur geldt een uitgaansver- bod. De overheid heeft meegedeeld, dat plunderaars onmiddellijk zullen worden neergeschoten. schouwd zou worden als een daad van gewapende agressie en "al'e gevolgen voor rekening van de Amerikaanse regering zouden zijn De verwarde berichtgeving uit Soetsjou wiist er op. dat de grote defensieve overwinning van de re gering van ve. leden week niet een beslissende nederlaag van de com munisten is geweest. Van betrouwbare zijde wordt in Nanking vernomen, dat de commu nisten Nietsjoeang heroverd heb ben. waarom de vorige week ge- vochten werd. Tegen zijn verwachting in, is Spaak gisteren niet geslaagd in de vorming van een nieuw kabinet. Aan de pers verklaarde de premier, dat er tot nu toe nog geen overeen- stemming bereikt kon worden tus- sen de katholieken en de socialis- ten. Ook is Spaak er nog niet in geslaagd een nieuwe minister van justitie te vinden ter vervanging van de afgetreden heer Struye Spaak wacht nu op het antwoord, dat beide partijen heden zullen ge ven op het hun gisteren voorge- legde program. De katholieken eisen van Spaak, dat hij het aantal ministeries klei- ner maakt. Dit wordt echter bemoei- lijkt door de noodzakelijkheid het aantal socialistische en katholieke ministers in het nieuwe kabinet met elkaar in evenwicht te brengen en tevens doordat er evenwicht moet zijn tussen de Vlaamse en Waalse ministers van beide partijen. De ka tholieken willen verder waarborgen hebben inzake het vraagstuk van subsidies aan bijzondere scholen. Over dat punt moet tussen de katho lieken en de socialisten nog .over- eenstemming bereikt worden. Marshall is gisterenmiddag uit Parijs te Washington aangekomen, waar hij op het vliegveld begroet werd door president Truman Op een vraag van de journalisten of hij terugkeren, ant- daarvan LONDEN. 23 Nov. (Reuter) Koning George van Engeiand, die bekend gemaakt, gezegd, dat het naar Parijs zou terugkei op 14 December 53 tarn wo,dl moet op odvies vrm zU» 9«e»- UteM ™je eU. m.g.UikJ heren algehele rust houden wegens een storing van de moeas- waarmede de Koning, de Koningin van Marshall had deze een bespre- omlooD in het rechterbeen. De reis van vijf maanden naar en prinses Margaret in Nieuw Zee- king van drie kwartier op het Witte T.. J J. J i::i,q r^ilim „o„mp. I land verwelkomd zullen worden I Hui° met de president. De secretary Australie en Nieuw-Zeeland, die de Koninklijke Familie voorne wanneer zy t.z.t. hun bezoek zullen van Truman. Charles Ross, deelde mens was in Januari van het volgend jaar te beginnen, is in kunnen brengen." mede dat de besprekingen waren verband hiermede. voor onbepaalde did uitctesteld. Ook S5SI en Nieuw-Zeeland catego Zijn Otgezega. gengesproken door de Austranscne i ''""r" w' onderhoud met senator John Armstrong, die met shall opnieuw een °™er™™tref. de regeling van het bezoek was be- I elkaar hebben. Op Truman last en die verklaarde, dat slechts fende vraag zeide R heeft een oorlog het bezoek zou kunnen destijds te Key West 'Florida) hee - - - 1 verklaard, dat hij wenst, dat Mar shall aanblijft. Het is z0 teleurstellend De deelname aan het Congres der Katholieke Volkspartij, dat op 11 en 12 December a.s. te Utrecht plaats vindt in gebouw Tivoli is zo groot, dat het nodig bleek ook op de grote standzaal van het Jaarbeursgebouw beslag te leggen, daar de zalen in gebouw Tivoli niet voldoende ruim- te boden om alle deelnemers aan de sectievergaderingen te plaatsen. Voor de honderden deelnemers, die logies hebben in Hotels in de wordt gebakken. omgeving van Utrecht zijn een aan tal bussen gehuurd, die deze deelne mers na de tweede pienalre zittmg op Zaterdagavond naar hun hotels brengen en hen de Zondagmorgen daarop van hun hotel weer naar het congresgebouw terugbrengen. Vanaf 22 November zal er 10 aardappelmeel in het brood worden verwerkt. zegt het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoor- ziening. en het gaat verder: ,,Het Marshall-plan verschaft ons land niet alleen de dollars, nodig voor onze graan-importen, doch legt Nederland in verband met het tij- delijk karakter van de in een over- gangstijd verleende hulp tevens de plicht op zeer zuinig met de dollars om te gaan en waar mogelijk door gebrek van producten van eigen bo- dem op de dollaruitgaven te bezui- nigen. Een mogelijkheid tot beperking van graanimport biedt het aardap pelmeel, dat tengevolge van de gun- stige aardappeloogst van dit jaar voorhanden is. Met ingang van 22 November mengen maalderijen en hoogmolens 10 aardappelmeel bij in de brood- bloem, zowel voor het normale als voor het wittebrood. Met het oog op de voorraden bloem van oude samenstelling zullen nog enkele weken verlopen, voordat brood van bloem van de nieuwe samenstelling Naar vernomen wordt, hebben 5 dokters in de afgelopen week de Koning geobserveerd, nadat deze ongeveer twee weken geleden had geklaagd over gevoelloosheid in de rechtervoet. In een officieel communique ver- klaren de doktoren, dat de algeme- ne gezondheidstoestand van de Ko ning, met inbegrip van het hart, geen reden tot bezorgdheid geeft, doch dat ongetwijfeld de inspan- ning van twaalf jaar het lichame- lijke weerstandsvermogen van de Koning merkbaar heeft aangetast. De doktoren zijn van mening, dat het gevaarlijk is voor de Koning een langdurige reis te ondernemen, welke het herstel zou kunnen ver- tragen en ernstige crisis voor een der ledematen zou medebrengen. De Koning lijdt aan een storing in de slag- welke eerst van de bloedsomloop aderen van de benen, onlangs acuut is geworden. De ge- brekkige bloedtoevoer naar de rechtervoet geeft reden tot bezorgd heid. Algehele rust is geadviseerd en er is een begin gemaakt met een behandeling ter verbetermg van de bloedsomloop in de benen, welke gedurende lange tijd moet worden volgehouden." Naar verluidt zal de Koning wel zijn gewone taak blijven vervullen op Buckingham Palace en o.a. au- dienties blijven verlenen. „De Koning en de Koningin," aldus wordt in de verklaring ge zegd, „wensen tegenover de be- volking van Australie en Nieuw- Zeeland uitdrukking te geven aan het diepe leedwezen en de bittere teleurstelling, welke zij zelven ge- voelen over het afgelasten van de verhinderen. De geruchten over uit- stel van de reis waren ontstaan doordat de verzekeringsmaatschap- pijen de premie voor verzekering tegen de gevolgen van een afgelas ten van de reis met ongeveer vijfig procent hadden verhoogd. Met ingang van 22 November 1948 heeft Engeiand onverwacht de I import van uien tijdelijk stop ge- rr.,cl,e-" „„Hanks 1 markt of blijven staren, ondanKS \z$P2 7 telkens weer" te moeten ervaren, hoe wei- nig het Nederlandse publiek de wins van Hare Majeste* de Ko- ningin begrijpt, om zich met Haar kinderen vrij en ongehmderd onder de mensen te kunnen begeven. Engeiana onverwacni oe i Jongeren en ouderen ringen t uien tijdelijk stop ge- kloppen tegen de rui eberhaald zet .aangezien de Engelse markt of blijven staren, o door tengevolge van de grote eigen pro- vriendelijk verzoek langz ductie met uien werd overvoerd. te lopen. nrinspsies In verband met deze maatregel Elk gezellig, d°°r de P >t ligt uiteraard de Nederlandse bedacht plan, zoalf^ ri„,P st- reis- list uiteraard de Nederianase i peaacnt ct- het slagschip ,,Vangua^^ lustra- den dan ook aan Nederlandse ex- verdrietig resultaat. dierentuin, ken zijn voc'r de reis naar Austra- I denaan ook gunningen I ^No'gmills'=^d?"oud en jong met tekent het bulletin, olscnoonm eyn h December a^s. ?f vervullen. stige bewoordingen gesteld, met, dat er enige reden is voor onmid- eerder mdien dellijke bezorgdheid. Het advies tot zulks toelaat. rust houden zal, naar verluidt, de Koning niet verhinderen de minis ters en andere belangrijke perso nen te ontvangen noch de staats- stukken te behandelen. Het uitstel van de reis naar Au stralie en Nieuw-Zeeland, waarvan, tegelijk met de bekendmaking te Londen ook te Sydney door de Au- de markt-situatie In Zuid-Engeland, op de grens van Hampshire en Wiltshire, is een vliegtuig van een particuliere Britse maatschappij neergestort. Van de 8 inzittenden zijn er zeven om het leven gekomen. Het vliegtuig is ver- brand. Het vliegtuig keerde uit Duits- land terug om te worden nagezien. Het ongeluk is waarschijnlijk aan de dikke mist te wijten. Volgens het met Britse licentie verschijnende blad ..Montags Echo" heeft Maarschalk Rokossofsky, naar verluidt, bevelhebber van de weste lijke legergroep van de Sowjet- I legers, zijn hoofdkwartier van In- nesie Het communique voegt toe, sterburg in Oost-Pruisen naar Fuer- dat verwacht wordt. dat Hatta spoe- stenberg ong. 64 KM van Berlijn dig naar Djogja zal terugkeren. Dit verplaatst. De Maarschalk zou thans is echter afhankelijk van zijn werk de leiding hebben over de Sowjet- en van de transportmogelijkheden. I legers in Duitsland en Oostenrijk. BATAVIA, 22 Nov. (Aneta). Een communique van het republi- keinse ministerie van voorlichting bevestigt het reeds eerder gegven bericht, dat Hatta verwittigt is van de komst van de ministers Stikker en Sassen en de gedelegeerde van het opperbestuur Neher naar Indo- BERLIJN, 23 Nov. (Reuter) Het met Sovjet-licensie verschijnende Berlijnse dagblad .National Zeitung verklaart in het bezit te zijn van een „geheime order" van het Brits mili- tair bestuur te Berlijn, waarin wordt toegegeven, dat een aantal Britse piloten van de luchtbrug in staking is gegaan Volgens deze order heerst er onder het luchtbrugpersoneel groeiende ontevredenheid, terwijl het toekennen van speciale boni aan piloten geen effect meer sorteert, aldus het blad. Een aantal piloten zou geweigerd hebben van hun ba sis op te stijgen, terwijl anderen met de gehele lading naar hun basis zouden zijn teruggekeerd. Door de E.C.A. is Maandag aan Nederland 3.325.000 dollar toegewe zen en aan Indonesie 3.600.000 doh lar. De staking onder de bemanning van de „Queen Elizabeth" is Maan dag geeindigd. doordat overeenstem- ming is bereikt tussen het stakings- comite en vertegenwoordigers van de Cunard White Star. Overeengekomen is. dat het schip alleen naar New-York zal vertrek- ken en niet eerder dan nadat de staking van Amerikaanse haven- arbeiders is afgelopen. De stakers zouden gisterenmiddag hun werk hervatten. MEDAN, 22 Nov. (Aneta) Vrij- I wel overal op Oost-Sumatra is het water thans gezakt en zijn alle verkeersstemmingen opgeheven. Ook Tandjongpoera is nagenoeg I droog. sische sneelfilm na de oorloq regering in ballingschap heeft ver- siscne speemmi, u u y zocht sancties tegen generaal Fran- in d© archipel vervaaraiga. D© co te doen toepassen. Alvaro de Al- South Pacific Film Corporation bornoz, minister-president der rege- j. ring in ballingschap, schreef in een legt er thans in de studio s op brief aan Evatt, voorzitter van_ de Polonia (Batavia) de laatste algemene vergadering der V. N.: t— „Het zou genoeg zijn om de hand aan. De regie is m nan-1 gpaanse dictator van sommige pro- den van de heer Andjar Asma- ducten zoals petroleum en katoen m, van win ook hot goqovon if- b^ziSf So™."= S tSSSffit De hoofdrollen worden vertolkt gen." doo, Ratna Aomara oohtgeno.o van de regisseur, Alf Yugo en dat de candidaten van Franco 85 Soekarno, alien bekende figuren yan de stemmen behaald hebben T ii tijdens de Zondag gehouden ge- uit de Indonesische toneeikrin- rneenteraadsverkiezingen. De mi- aen van voor de oorloq. De nister van binnenlandse zaken ver- 7.. klaarde, dat 70.9 der kiesgerech- film zal waarschijnlijk midden tigden hun stem uitbrachten. In December in roulatie komen. totaal mochten 6.501.598 gezins- Omen hoofden een derde van de leden der 2 maanden geleden begon men gemeenteraden kiezen. met de productie. Ratna Asmara ROME. Zondag hebben in Genua botsingen plaats gevonden tussen linkse elementen en de politie Hierbij werden 24 agenten en vier burgers gewond. Aanleiding hiertos was de protestdemonstratie var linkse zijde tegen een door patei Ricardo Lombardi, de bekende chr.- democratische redenaar op de Piaz za della Vittoria gehouden redevoe- ring. CARACAS. Van officiele zijde wer den Maandag de berichten. als zou den opstandige militaire leiders pre sident Romulo Gallagos huisarres' opgelegd hebben, onjuist verklaard KANSAS CITY. Bij een sneeuw- storm in het Westen van de V. S zijn zeven personen om het leven gekomen. De sneeuwstorm begon Donderdag. Zondagavond bedroeg de sneeuwval nog 15 c.m. Volgens het socialistische blad „Le Peuple" wordt het aantal werklozim in Belgie op het ogen- blik op 180.000 geschat. Gevreesd wordt dat dit aantal nog voor het einde van het jaar tot 300.000 zal stijgen, als gevolg van het feit, dat steeds meer textielfabrieken hun personeel ontslaan. Op het ogenblik wordt aan werklozensteun per dag frs. 9.5 millioen uitgekeerd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1