DE DROOM J. SPRUIJT Zitting Meervoudige Kamer ALKMAAR EN OMSTREKEN I Kofa-Magazijn Aankoop Fins schoolgebouw De gevaren van de weg Hoorn heeft nieuwe gemeentesecretaris Marktberichten PAC. 2 N1EUW NOORDHOLLANDS DACBLAD- Woensdag 24 November 1948 DONATEURS-CONCERT ST. CAECILIA VAN IEDER KIND 'n Echte POPPENWAGEN Ze zijn er weer, die mooie poppenwagens in ver- chroomde uitvoering met spatborden en regenzeiltje in 8 modellen en kleuren vanaf f 44.50 Voor de Politierechter Voor het kind! Uitspraken Meervoudige Kcmer Mr. J. H. PEEMAN BENOEMD CONSERVATOR WEST-FRIESCH MUSEUM Werkverband voor Katholiek Amateurstoneel In het welkomstwoord van de hr Groot, dat natuurlijk zoals steeds, de erkentelijkheid inhield voor de- genen die St Caecilia steunden, werd namelijk ook nog de aan- dacht gevestigd op de opleidings- school, waar jeugdige myzieklief- hebbers zich onder deskundig'e lei- ding van de heer Eijs. zich kunnen voorbereiden in de toekomst een waardevol muzikant te worden. W.e hopen dat de ouders van jon- gens die interesse voor muziek blij- ken te bezitten van deze pas op- gerichte school goede nota zullen nemen. De inzet van het muzikale programma begon op waarlijk fees- telijke wijze met Arc de Triorpphe, mars van Dooyen, met medewer- king van tamboersi-hoornblazers; de geluidsproductie was wel wat te volumineus voor de concertzaal en zou in de open lucht meer effect hebben gesorteerd. Toen begon di- rigent Joosen met het serieuse ge- deelte en we vonden het wel in- teressant, dat dit geheel Frans was georienteerd, het leek wel gewijd aan Frans v. Suppe! Zo'n Franse partituur is over 't algemeen licht van toon en door- zichtig van structuur, en het is niet gemakkeli.ik vooral in technisch oozicht om hier aan de gestelde eisente voldoen. We hebben zeer aandachtig geluisterd. o.a. naar de onverture „La Dame de Pique" en Cavalerie Legere". en toen kwa- men we tot de verrassende conelu- pie. dat dit corps technisch aan het groeien is, Het nu en dan keurige passage-werk van de clarinetten was voor onze conclusie reeds vol- doende bewijs. Heren, blijft zo voortgaan uw techniek te perfectio- neren. Ter ontspanning even de Graaf Zeppelin-mars, en toen „La Housarde" van L. Ganne. fiin ge- pnanceerd en in beschaafd klank- gphalte gereproduceerd (extra compliment voor dirigent). Het had er de laatste tijd werkeli.ik de sehiin van. of er geen programma meci* kon worden pespeeld zonder dp Vngslkoopmanselertie van Kel ler. Het was benaald niet de br- doelins van St Caecilia w££r met dit stuk te komen: de verantwoor- dinc stond er echter bij, ml: fop verzoekl De uifvoering er van was uit- stekend Met de Skvmaster-mars van Sennema werd beslnten. M»t bet muzikale gedeelte bad ,.St Caecilia" groot "ucces. Van Del- den's Caharet- en Revue-eezelscbap verzorgde het amusementsgedeelte, en jietjie aanwez'epn van gezonde humor eenieten. Ha dit optreden was nog de vreugde met ten einde; het. ensemble John F.iis zorade op perfecte wiize voor de feestklanken jail bet eezellig samenzi.jn. Er staat de bezoekers voor de volgende avond dug veel goeds te wachten. W. SCHREURS (Advertentie) C. G. B. uit Heerhugowaard achtte het schijnbaar maar beter, Maandag niet in Alkmaar bij de Politierech ter te verschijnen. Hij zou er trou- wens minder vleiende woorden over zich hebben horen uiten, want de rapporten, die over hem waren uit- gebracht, waren niet erg moot. Tevens zou hij een eis van drie maanden gehoord hebben voor het onttrekken van goederen aan be- slagiegging. Het werd gelukkig nog een maand. In Egmond Binnen is er op de 4e September in het Cafd Mooy een flink robbertje gevochten. Toen de vechtlustige K. door een drietal politiemannen naar buiten werd ge- werkt, teneinde aldus de vrede enigszins te kunnen herstellen, greep verdachte N. K. een der wachtmeesters vast, zodat die weer door een collega ontzet moest wor den. De Officier moest weinig van deze vechtpartijen en het moleste- ren van politie-ambtenaren hebben. Hij noemde de knapen maar een stel vlegels. Hij eiste tegen K. een maand tuchtschool en tegen N. L. een maand gevangenisstraf. De uil- spraak was conform. UITVOERINGEN „DANZA" ALKMAAR. Daar de uitvoerin- gen van „De Czardasvorstin" binnen de missie-week vielen, was het te begrijpen, dat de katholieken verstek lieten gaan. Omdat op 8 Januari a.s. een speciale reprise volgt, willen we, al is het dan enigszins beperkt, nog een korte beschouwing wijden aan deze opvoeringen van ..Danza". Emmerich Kalman's Operette hebben we zglden door een ama teurs-ensemble z6 goed horen en zien uitvoeren. Niet zozeer om de individuele prestaties, maar meer nog om het goede geheel en de vlotte manier, waarop een en ander op de planken werd gebracht. Truus Schot zong de titelrol bril- lant. Klaas Koomen was Boni, en de note comique van het geval (uit- nemend); de overige rollen waren eveneens goed bezet en ook de ge- sproken dialogen verliepen vlot. Het verhaaltje van de zangeres, die met een Frins gaat trouwen, speelde zich af tegen een achter- grond van zeer rijke decors van Theo Groothuizen. Annemarie Kilhne's balletten vie len zeer in de smaak. Het Alkm. Amusements-orkest o.l.v. dirigent Jac. Jansen, gaf van de partituur een zeer levendige en muzikale vertolking. Het publiek was buitengewoon enthousiast en deze keer z66r tereeht liet het aan applaus en open doekjes niet ontbreken. W. SCHREURS. ALKMAAR. In haar rapport van 2 Juli j.l. gaf de Raadscommis- sie van voorbereiding voor onder- wjjsaangelegenheden als haar me- ning te kennen, dat de leerlingen der nieuw te stichten niet-opieidings- school moesten worden onderge- bracht in een nieuw te stichten schoolgebouw (barak, nood-school- gebouw, of lets dergelijks). Enige tijd geleden hebben B. en W. de Minister van Onderwijs ver- zocht aan deze gemeente een Fins schoolgebouw te willen toewijzen, Sedertdien gevoerde besprekingen op het Departement en elders wet- tlgen de verwachting, dat eerlang een Finse school aan dc gemeente zal worden toegewezen. In verband met het feit, dat in het Bergerwegkwartier geen enkele school voor lager onderwijs is ge vestigd, en mede gelet op het aan- tal kinderen in dit kwartier, komt het B. en W. gewenst voor bij toe- wijzing van een Finse school dit ge- bouw aldaar te doen plaatsen, en wel op een terrein, aan de gemeente in eigendom toebehorende en gele- gen tussen de spoorbaan en de Houtvagrt. Deze grond moet nog bouwrijp worden gemaakt. Aan de minister is verzocht een 7-klassig scnoolgebouw te willen toewijzen. De nieuw op te richten niet-opleidingsschool zal met ingang van het schooljaar 1949-1950 leerlin gen tellen voor de klassen 1, 2, 3 en 4, en na verloop van twee jaar zijn uitgegroeid tot een school met zes leerjaren. De bouwkosten voor de Finse school zijn geraamd als volgt: a. Bouwkosten overeenkomstig prijsopgaaf voor een 7-kl. school f 102.247.—; b. Grondkosten, incl. straataanleg, riolering, boekwaarde van de grond en renteverlies f 47.4C0. c. Bijkomende kosten f 14.200.—; d. Kosten inrichting en meubile- ring 6 Jokalen f 17.300.—. Totaal f 181.147.of afgerond f 181.200.—. Een bedrag voor het maken van een rijwielbergplaats is in boven- staande raming niet opgenomen, aangezien deze niet nodig is. Evenzo is niet gerekend met de kosten van inrichting en meubilering voor een 7e lokaal, omdat een en ander voors- hands achterwege kan blijven. De kosten, voortvloeiende uit de stichting van bovengenoemd school gebouw, zullen te zijner tijd moeten worden gedekt door het aangaan ener geldlening. B. en W. stellen de raad voor tot aankoop van een Finse school over te gaan. GOEDGEKEURDE RAADSBESLUITEN Ged. Stated hebben goedgekeurd de raadsbesluiten tot het bouwrijp maken van een terrein in de Polder Overdie en Achtermeer, waarvoor de Raad een crediet verleende van f 172.870; en van het raadsbesluit tot aankoop, opbouw en inrichten van twee barakken ten behoeve van de huisvesting van jeugdverenigingen, voor f 20.000. GESLAAGD Voor het Unie-diploma voor Wa- terschaps-administratie slaagden mej. S. Monsma en de heer J. Gong- grijp, beiden werkzaam aan het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. MEISJES VAN DE N ST. DOMINICUS-PAROCHIE Attentie! In „Sursum Corda" van deze week is een foutieve mededeling geplaatst omtrent de Congregaties. Er is a.s. Donderdag om half acht Congregatie voor de meisjes van 1217 jaar en niet zoals staat ver- meld van 17—25 jaar. De „Klimop"-avond gaat dus ge- woon door. A.s. Donderdagavond om 8 uur zullen de leden plechtig worden ge- installeei-d, en opgenomen in de ..Landelijke Jongeren Gemeenschap" Zij zullen dan het landelijk insigne mogen dragen, het symbool van de dienende liefde. Hand in hand werken we dan voQrt, in een nog hechtere gemeen schap, aan de verwezenlijking van ons ideaal. Niet alleen de leden verwachten we op deze feestavond, maar ook de niet-leden. Allen hartelijk welkom op deze avond. Komt in feeststemming. RIPPINK-BUNNIK-FONDS Bij beschikking van de President van de Arrondissementsrechtbank zijn tot beheerders van het Rip- pink-Bunnik-Fonds benoemd de heren mr. J. G. C. Zijnen, notaris en G. J. Maissan, gemeente-ontvan- ger alhier. Een nieuwe wereldburger op komst? Reeds voor de nieuwe wereldbur ger het levenslicht aanschouwt, ligt alles voor hem gereed. Ook de sierlijke kaartjes met de kennisgeving, bestemd voor familie en vrienden. Maar wat een koud en zakelijlc gezicht, die doodgewone postzegel op de enveloppe! Dat kan toch anders en beter! Toe. koop een blad Kinderzegels in vrolijke kleuren en geef de geboor- te-kennisgeving ook van buiten een feestelijk aanzien. Of schaft U deze keer eens een paar dozijn Kinderkaarten aan en laat deze met Uw kennisgeving be- drukken. Een proef, hiermee geno- men het vorig jaar, had een gewel- dig succes. Uw verwanten en bekenden zul len met te meer vreugde Uw bericht in ontvangst nemen en U zelf geeft het de voldoening bij de geboorte van Uw kind al aanstonds een goe de daad te mogen verrichten door licht en vreugde te brengen in het leven van het misdeelde kind. Daarom; Koopt Kinderzegels en Kaarten. Zij brengen geluk: U zelfen vele kinderen. EEN ZEER BIJZONDERE OPDRACHT ALKMAAR. De Firma B. Pels en Zn., Orgelbouwers alhier, hebben van prof. dr. A. D. Fokker de op- dracht aanvaard, een orgel te bou- wen volgens de stemming van Christiaan Huigens (een stemming, welke afwijkt van de thans algemeen gebruikelijke). Men zal op dat orgel de oude muziek van de 12e eeuw in haar eigen klank kunnen horen, en bovendien ook nog toekomst- muziek. Dit orgel zal 1 Maart 1950 in het Teylers Museum te Haarlem geplaatst en bespeelbaar zijn. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria A. C„ d. v. A. E. Pronk en M. T. Beentjes. Overleden: Johanna C. W. Gorter oud 79 jaar; Lourens Admiraal, oud 83 jaar, weduwn. van M. E. Schoo- newiel; Bregitta Deuker, oud 82 jaar, weduwe van J. Komen; Johan na Pannekeet, oud 56 jaar, gehuwd met J. Beers. TWEEDE CURSUSAVOND SCHOLA PUBLICA Wij herinneren er de cursisten van Schola Publica aan, dat morgen (Donderdagavond) de tweede inlei- ding van de paedagogische cursus zal worden gehouden. Rector J. van Dael, diocesaan aalmoezenier van de Katholieke Jeugdbeweging, zal de vraag behandelen „Wat zal mijn kind worden?" De avond wordt ditmaal in „Kin- heim" gehouden en is ook voor niet- cursisten toegankelijk. AANGEHOUDEN In Alkmaar is aangehouden een 59 jarige man (Alkmaarder), die zich schuldig had gemaakt aan een misdrijf vallende onder art. 247 W. v. S. DURE BOENWAS Een man en een vrouw zijn hier aangehouden, die langs de huizen ventten met bussen boenwas. Zij verkochten deze voor f 4.50, terwijl de vastgestelde prijs slechts f 2.40 bedraagt. Er werd proc.-verbaal opgemaakt van overtrading der prijsvoorschriften. Een hoeveelheid boenwas werd in beslag genomen, doch verscheidene jnwoners zijn nog de dupe geworden van dit Amster- dams echtpaar. C. K„ Amsterdam, het in gevaar brengen van het verkeer, waardoor een botsing tussen zijn auto en een trein ontstond op de overweg te Oudesluis, 150 of 50 dagen. C. J. B., uit Leeuwarden, diefstal van een horloge, naar de rechter- commissaris terugverwezen voor naaer onderzoek. J. N. van de G. uit Den Bosch, diefstal van een rijwiel, acht mnd gevangenisstraf in bijzondere straf- gevangenis door te brengen. Dit in verband met een verklaring van minder toerekeningsvatbaarheid. E. van B uit Den Haag, wegens rijwieldiefstal, acht maanden ge vangenisstraf in een bijzondere ge- vangenis door te brengen in ver band met mindere toerekeningsvat baarheid. J. J. C.. uit Alkmaar, wegens rij wieldiefstal acht maanden voorw, met drie jaar proeftijd en opzen- ding naar 't verbeterhuis Konings- lust. L. W., uit Oudesluis, wegens het verduisteren van gelden, twaalf maanden gevangenisstraf, met af- trek. waarvan zes maanden voorw, met 3 jaar proeftijd en onder toe- zichtsteiling van de Prot.-Chr. Re- ciasseringsvereniging. GYMNASTIEKWEDSTRIJDEN H.HUGOWAARD. De popu- laire vereniging T.O.G. heeft haar jaarlijkse gymhastiek-wedstrijden gehouden in de zaal van de heer Th. v. d. Heiligenberg, en zijn vol- ledig geslaagd. Aan de eerste avond werd door alle dames en heren deelgenomen. De juryleden hadden druk werk en geen gemakkelijke taak. Het was wel eens wat rumoe- rig in de zaal, hetgeen de concen- tratie der turners bemoeilijkte, doch er werd behoorlijk geturnd. Op de tweede avond werd er door de best-geplaatsten geturnd. Wat T.O.G. nodig heeft is meer heren leden, wgnt de dames over- heersen de zaak' verre. Als de jon- gelui wilden begrijpen hoe goed 't is om te turnen. dan telde T.O.G. veel meer herenleden. Directeur Piet v. Stralen en de voorzitter Leo Kamp hebben weer eer van hun werk. We kunnen voorts nog medede- len, dat er weer een gymrevue in voorbereiding is. Voor de Meervoudige Kamer van de Alkmaarse Arrondissements rechtbank, onder presidium van mr. A. van Regteren Altena, werd Dins- dagmiddag behandeld de zaak tegen de Heiloo-er automobilist A. L. van der S., die op 26 Juli van dit jaar onder Limmen een vrouw aanreed, die zich met een rijwiel op de rijweg bevond. Volgens getuigenverklaringen, die door verdachte bevestigd werden, reed verdachte met een snelheid van tussen de zestig en zeventig kilo meter in de richting Heiloo. Hij pas- seerde even na de wegsplitsing te Castricum een paar wagens en bij het passeren van een tweetal, ach- ter elkander staande auto's reed hij de vrouw aan. Wachtmeesters van de Rijkspolitie waren van oordeel, dat verdachte te hard gereden had. Dat klopte ook, want er stond er- gens langs de weg een bord waar op als maximum-snelheid 40 KM stond aangegeven. Maar uit verschillende verklarin- gen bleek dat genoemd bord vrij- wel niet zichtbaar was en dat daar om dan ook de meeste rijders snel- ler reden, ook de chauffeur van de postauto, die het ongeval voor zich zag gebeuren, evenals een getuige, die vanuit haar raam een en ander waarnam, verklaarde dat de aange- reden vrouw niet de nodige voor- zichtigheid bij het oversteken van de weg in acht had genomen. De Officier, mr. Meischke, vond dat verdachte roekeloos gereden had en eiste f 40.of 20 dagen. De verdediger, mr. Groenewegen, vond het gedrag van de wielrijdster te laken; de weggebruiker had voor- zichtiger moeten zijn. Overigens heeft verdachte zich correct gedragen door geregeld naar de toestand van het slachtoffer te informeren en bij haar thuiskomst uit het ziekenhuis haar een bezoek te brengen. Uitspraak over veertien dagen. Een dure kermis. H. D. uit Alkmaar wilde tijdens de kermisdagen eens op een ouderwetse manier de bloemetjes buiten zetten. Het enige waar het hem aan ont- brak was de nodige contanten. Die verschafte hij zich door op het ter rein van de Ned. Spoorwegen een fiets te stelen en die voor een krats, f 25.—, dat schijnt trouwens de vaste prik te zijn voor deze karretjes, te verkopen. D. stond verder bekend als remand die graag tracteerde en ook daarvoor zijn nu eenmaal cen- tjes nodig. De Officier van Justitle nam het hem verder nog extra kwa- lijk, dat het hier een fiets van een zijner kameraden betrof. Hij eiste voor dit geval acht maanden voor- waardelijk met drie jaar proef. Mr. Buiskool uit Hoorn was van mening, gezien de gunstige rappor ten, dat het in de toekomst met verdachte nog wel zou gaan. Ver dachte heeft het geld van de fiets teruggegeven en was voornemens, de goede weg op te gaan. Gezien het feit dat verdachte al drie maan den in voorarrest zat, zag pleiter gaarne een lichtere voorwaardelijke straf opgelqgd. Portefeuille met moeilijkheden. J. W., eveneens uit Alkmaar, had van de kruidenier J. B., die zelf zijn geld best kon gebruiken, onder voorwendsel dat hij een portefeuille van een verzekering over kon ne men en voor dat werk een motor nodig had, f 800.weten los te krij- gen. De kruidenier, die de man van vroeger kende en hem al eens f 300 had geleend, die hij netjes terug had gekregen, had wel vertrouwen in hem, zodat hij er nu in tippelde. De Officier begreep niet, dat iemand die een goed bestaan heeft, dat weg- goolt om iets anders te beginnen zonder dat hij weet of het wel luk- ken zou. Hij eiste 8 maanden met aftrek. Op sleeptouw genomen. Twee Alkmaarders, J. J. R. en P. P., hadden bij de baas, waar ze werkzaam waren, een zekere Du- pont, geleidingskabels gestolen.Dat was in Augustus gebeurd. Over deze jongelieden waren voorlichtings- rapporten uitgebracht, waaruit bleek dat ze ijverig en werkzaam waren, maar het met de eerlijkheid niet zo nauw namen. Zo was R. al tweemaal en P. al driemaal veroordeeld. Mr. C. D. Thijs bepleitte voor bei den een lichtere straf, dan door de Officier werd geeist, nl. 8 maan den tegen R. en 8 maanden voorw. met 3 jaar proef tegen P. P. had zich door R. op sleeptouw laten nemen en had volgens de ver dediger uit armoede gehandeld. Hij werkt in los verband, heeft 3 kin deren en de Advocaat zou hem nog gaarne een kans zien gegeven. Ook voor B., die weliswaar zijn patroon bedrogen heeft, voerde pleiter ver- zachtende omstandigheden aan. Compagnon of niet? Ongeveer f 1800, waarvan f 250 niet met zekerheid, had J. H. V. uit Heiloo bij klanten gei'nd, die niet zijn klanten, maar die van zijn pa troon waren. Deze had daar geen toestemming voor gegeven, zodat de Officier V. verduistering ten laste legde. Maar verdachte beweerde niet bij D., de elgenaar van de krat- ten- en kistenfabriek, waarvan hij vertegenwoordiger en boekhouder was, in dienst te zijn geweest, beter, hij beschouwde zich als compagnon en zo bezien stonden de zaken wel even anders. De „compagnon" kreeg echter een week-salaris en reisvergoeding, te- zamen f 100.Over compagpon- schap was wel eens een balletje op- gelaten, maar een definitieve af- spraak was er volgens D. nooit ge weest. Ter zake van verduistering eiste de Officier 12 maanden, waarvan zes voorwaardelijk. Mr. G. van Hilten voerde aan, dat er wel degelijk een compagnonschap bestond; ook een ambtenaar van de Rijksverzekeringsbank beweerde, dat hem bekend was dat de beide strijders voor het hekje in wezen compagnons waren. Pleiter sprak voorts over gunstige rapporten en een bianco strafregis- ter en trachtte in ieder geval de straf verminderd te krijgen. De Rechtbank zal uitmaken of er nu werkelijk gesproken moet worden van compagnonschap en zo ja, of de gelden al of niet verduisterd zijn. C. M. uit Alkmaar heeft op 10 November een inbraak gepleegd in Bergen en zich een doos sieraden en een lap stof toegeeigend. Ook had hij nog een fiets gestolen, ten einde zich uit de voeten te kunnen maken. M. kende het vak schijnbaar goed. Hij was al in 1947 veroordeeld tot 2 jaar, maar had een half jaar gratie gekregen. Het heeft niet veel ge- holpen. Na zijn oude vak weer ter hand te hebben genomen, het betor- werk, was hij door zijn vrouw, die meer geld wilde zien, er toe aan- gezet, weer te gaan stelen, zodat hij amper uit Zutphen ontslagen, weer voor het hekje moest verschijnen. Hij wil nu echter van zijn vrouw, zijn kwade genius in zekere zin, gaan scheiden. Deze affaire komt hem echter slecht uit, want de offi cier eiste een jaar en zes maanden en onmiddeilijke gevangenneming. Mr. A. Leesberg Jr. vond het een wonderlijk geval. Het dossier zat vol processen-verbaal wegens dief stal. Hij noemde zijn client een wils- zwak persoon en vroeg een lage en voorwaardelijke straf, omdat hij meende, dat er van deze man, met behulp van de ouders, die de politie op zijn spoor brachten bij de in braak te Bergen, nog wel iets te maken zou zijn, hetgeen de officier meende te moeten betwijfelen, aan gezien bij deze ouders, die al heel slechte reclasseerders waren, de ge stolen goederen, waarvan zij zelf profiteerden, lagen opgeslagen. Onvoordelige klant De winkel van Albert Heijn in Uitgeest had op 24 September, na sluitingstijd, een onvoordelige klant in de persoon van S. B. M. uit Be- verwijk, die, naar Mjn zeggen, via een kapotte ruit, het winkelpand was binnengedrongen en zich daar van het nodige voorzien had. Het was niet de eerste keer dat zoiets was voorgevallen, reeds in 1946 was verdachte in Haarlem voor diefstal veroordeeld. Na zijn ontslag uit het gevang was hij steeds werkloos ge weest, hetgeen door de pieiter, mr. Noordijk, als verzachtende omstan- digheid werd aangevoerd. De offi cier vond het geval dermate ernstig, dat hij 9 maanden eiste. Alle uitspraken in deze zaken zullen. geschieden op Dinsdag 7 Dec. DIRECTEUR GEMEENTE- BEDRIJVEN OVERLEDEN EGMOND AAN ZEE. Maandag- middag is op 54-jarige leeftijd plot- seling overleden de heer P. Schots- man, directeur der Gemeentebedrij- ven te Egmond aan Zee. Sinds 1920 was de heer Schotsman in deze functie werkzaam en onder zijn be- heer kwamen de bedrijven tot grote bloei. Hoe groot de waardering voor hem en zijn werk in de gehele gemeente was, bl<|?k wel duidelijk toen hij in 1945 zijn zilveren ambtsjubileum mocht vieren. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal plaats vinden op Don- derdagmiddag a.s. om 2 uur, op de Algemene Begraafplaats te Egmond aan Zee. ..CAECILIA" BRENGT „HET LAND VAN DE GLIMLACH" VAN FRANS LeHAR NOORD-SCHARWOUDE De Operette-Vereniging „Caecilia" te Noord-Scharwoude komt de volgen de maand met de prachtige ope rette „Het land van de glimlach", een van de meest succesvolle wer ken van de beroemde componist Frans Lehar. Door de dirigent van ..Caecilia", de heer Nico Snel, zijn in samen- werking met de regisseur, de heer Jac. Prijs welke heren met de •leiding van de tien opvoeringen van ..Walsdroom" zoveel succes hebben geoogst geheel in de sfeer van de inhoud van deze nieuwe operette enige koren ingelast, waardoor een bijzonder mooi geheel is verkregen en deze operette tot een van de mooiste zal maken, die „Caecilia" tot nu toe heeft gegeven. Het volledige Zaanse Operette- orkest zal wederom medewerking verlenen. Tevens is in deze operette, met haar romantische inhoud, waar- in echter ook de komische noot niet ontbreekt, plaats ingeruimd voor enkele fraaie balletten. De ultvoeringen zullen op 19, 25, 26 en 29 December a.s. in „Concor- dia" te Noord-Scharwoude plaats vinden. De belangstelling voor deze ko- mende ultvoeringen, waarop wij nog nader terugkomen, zal niet alleen van de Langedijk, doch ook van buiten weer zeer groot zijn. VRONE 1—ZEEVOGELS 1 1—2 Vrone mist een penalty In een van beide zijden slecht ge- speelde wedstrijd is Zeevogels er in geslaagd beide punten mee naar huis te nerpen. Zeevogels speelde in een gewijzigde opstelling, nl. Man nes midvoor en v. Dam rechtsbin- nen, waardoor haar aanvallen door- tastender waren dan in de drie voorgaande wedstrijden. Na ongeveer 25 minuten spelen weet Mannes met een goed schot de V.-keeper het nakijken te geven. Na de rust is het eerst Zeevogels, dat de toon aangeeft en uit een goed door Mannes genomen corner weet v. Dam met een goede kopbal de stand op 20 te brengen. V. gooit nu alles op de aanval en er ontstaan hachelijke momenten voor het Z - doel. Uit een hiervan komt een Z.- speler op onfortuinlijke wijze in aanraking met een V.-speler, deze komt te vallen en de seheidsrechter straft dit af met een elf-meter- schop, wat o.i. een te zware straf is, doch gelukkig voor Z. knalt Zeegers deze naast het aoel. 10 min. later weet dezelfde speler op keurige wijze zijn fout goed te maken en de stand op 21 te brengen. Onder spanning komt het einde en heeft Z. een gelukkige overwinning be- haald. Een gelijk spel had de ver- houding echter beter weergegeven. „WIJ DRAAIEN WEER" LANGEDIJK „Ja, hij draait weer", of liever „hij bakt weer", de bakkerij van Kobus van der Zel. Na maandenlange rust, troosteloze aanblik van wat brand vernielde, is de bakkerij in zoverre opgetrok- ken, dat er weer gebakken kan worden. Wie herinnert zich niet die fatale datum; 17 Februari 1948, toen het gehele pand afbrandde. Daarna ont- plooide zich een prachtig voorbeeld van broederschap, gemeenschapsge- voel en offerzin. Het brandweergilde, waartoe Ko bus van der Zel ook behoorde, hielp het zwaar getroffen gezin aan het noodzakelijke huisraad, keukenge- rei etc. etc. Het totaal verbrandde pand werd in de avonduren afge- broken. Puin en stenen werden ge- ruimd en de grondslag werd gelegd voor een nieuwe bakkerij. Toen was het wachten op de noodzakelijke voorwerpen, als oven, stenen, ce ment etc etc. Toen ook dit punt voor elkaar was, werd er weer aan- gepakt. Er werd in de avonduren geploeterd en gesjouwd. Onder het felle licht van de schijnwerpers ont stond een bouwwerk, gewrocht door naastenliefde en broederschap. Tot elf uur werd meestal gewerkt en thans is het zover, dat de bakkerij weer in bedrijf is genomen. Het woonhuis moet nog geheel worden opgetrokken. Kobus vertelde ons, dat Maandag de stenen waren gearriveerd. Ook deze woning, de entourage om de bakkerij, zal zeer zeker spoedig gereed komen. De bakkerij is thans voor de grote St. Nicolaas-drukte gereed en draait weer. De geur van speculaas en moppen zweeft weer door de lucht. Kobus van der Zel wensen we voorspoed en geluk in zijn nieuwe bakkerij en de brandweermannen van Zuid-Scharwoude danken we voor dit prachtige voorbeeld van naastenliefde. „DAT Z1T WEL RUSTIG" BURGERBRUG. Met „De Pio- niers" bedoel ik. Zondagavond j.l. hebben ze hun beste beentje weer eens v66r gezet met hun revue „Dat zit wel rustig". In de twee jaren van hun be staan heeft ons R.K. Cabaretgezel- schap zich al een zekere vlotheid van optreden eigen gemaakt. Dat zat werkelijk wel rustig. De opening zette al dadelijk heel geestig in met die wiebelende auto bus. die door de „Krabbendamse"- bocht zeulde. Ook de sketch „De Verloren Zoon" viel smeuig in 't Westfrie;! gemoed. Trouwens het geheel was een vlot geval. De zaal was stampvol. Degenen, die geen plaats meer konden be- machtigen, kunnen misschien nog een reprise meemaken in Schoorl. Het is jammer, dat de conferen- cier in het vervolg niet meer van de partij kan zijn. Ten bate van de Pionierskas werd weer de traditionele zaalloterij ge houden, waarvoor de animo „van- zelf" heel groot was. Na afloop nog gezellig samenzijn. een „licht" muziek- en dansfestijn, K.J.B.-TONEEL „Achter de wolken schijnt de zon" HEILOO. De toneelclub van de KJB speelde Zaterdag en Zondag, voor goed bezette zalen, het toneel- stuk ..Achter de wolken schijnt de zon". van Kees Spierings en R. Feenstra. De regie was in handen van de heer Th. Buys. Wij achten de inhoud van het stuk bekend, te meer daar kort geleden nog een overzicht hiervan in onze kolom- men gegeven is. De beide avonden werden ge- opend door de culturele leider, de heer N. Wols. Spr. heette de aan- wezigen welkom en sprak de hoop uit, dat de aanwezigen het gebode- ne op prijs zouden stellen. Dit is in ieder geval bewaarheid gewor den, Er werd goed gespeeld, de rol- kennis was uitstekend. Vooral de dames A. Tamis. A. Velseboer en R. Uijman, alle debutanten. hebben het er goed afeebracht. Bij de he ren waren G. Deuveman. P. de Wildt en H. Spaans de besten. Wij zien met belangstelling een volgende uitvoering tegemoet. S.V.W.-NIEU W S H.HUGOWAARD-ZUID. Zon dag speelde SVW I uit tegen VZV I in 't Veld. De uitslag is 6—5 ge worden en had de SVW-doelverde- diger niet enkele blunders gemaakt dan hadden onze mensep deze strijd gewonnen, maar enfin, VZV heeft verdiend gewonnen en SVW eervol verloren. SVW 2 speelde thuig tegen RKV VS uit Spanbroek. Ze verloren met 35, wat helemaal niet nodig was, maar er werd soms meer gepraat dan gevoetbald. HET LIED VAN DE ZEE SCHERMER Het valt een leider van een amateur-toneelgroepje nimmer gemakkelijk een stuk te kiezen, dat het „doet". Het lichtere genre, dat de spelers over het alge meen wel beheersen, voldoet velen minder: „er zit dan te weinig in". Een zwaarder stuk stelt meestal zo hoge eisen aan de amateurs, dat het resultaat de toeschouwers zelden geheel bevredigt. Bovendien heeft men vaak, wat de spelers betreft, slechts een beperkte keuze. Met „Het lied van de zee" van A. van der Lugt deed de regisseur, de heer Jac. Kraakman, wel een zeer ge lukkige keuze. Het stuk heeft een eenvoudig en aanneembaar gegeven. Een jonge zeeman, Giel Poot, moet kiezen tus sen zijn verloofde, Doortje, een stadsmeisje en de zee. Na felle strijd kiest hij Doortje. Bitter heimWee naar zee, scherpe spot van zijn dorpsgenoten en harde vernederin- gen vergallen zijn verblijf aan de wal. Doortje gaat Giel begrijpen en krijgt zowaar zelf iets te pakken van de liefde voor de zee. Gerbrand Keijzer speelde de hoofdrol vlot, verantwoord en be- heerst. Trien Konijn maakte van Moeder Aaltje een echte bezorgde vissersvrouw. Ze zorgde voor ver schillende treffende scenes. Nel van Diepen (Doortje) speelde fris haar moeilijke partij. Schipper Eigenraam was 'n echte schipper; met Jan Pil, Jans en Giel's broer vormde hij een degelijke ach- tergrond van het hoofdgebeuren. Een bijzonder woord echter voor G. Groot Mz. en Afra van Diepen. De eerste, als Hein Smoor, speelde voortreffelijk. Alleen: z'n lachen was, evenals datvan verschillende anderen, wat te kunstmafig. Zijn zwijgend gebedel bij de tapkast om nog 'n borrel was echter zo mag- nifiek. dat we het eigenlijke gesprek van zijn speelgenoten totaal verga- ten! Ook het spel van Afra v. Die- pen, 't orgelwijf, was af. Het warme applaus was verdiend en de L.T.J., die de avond organi- seerde, boekte een succes. GEZIN S VEKZUKU1N G SCHOORL Dezer dagen had cle constituerende vergadering plaats van de vereniging Gezinsverzorging. Deze nieuwe vereniging, opgencnt onder auspicien van „Het Witte Kruis", is in de plaats getreden van „Huisverzorging", die de laatste 3a ren slechts een kwijnend bestaan leidde. Voor Gezinsverzorging is een vaste hulp in opleidmg, terwijl naar positie van Rijkwege onder controie staat, terwijl aan de vereniging zeit van overheidswege subsidie wordt toegekend. De voorzitter van het Witte Kruis Dr. Heringa, deelde mede, dat onge veer 240 gezinnen tot de nieuwe vereniging zijn toegetreden en de definitieve op'richting thans dus kan plaats hebben. De eerste noodzake- lijkheid was nu: het verkiezen van een bestuur. De stemming veriiep vlot en had tot gevolg dat in het be stuur zitting namen: Mevr. Dapper- Stadegaard, Zuster Sneijders de vo- gel, Mevr. Sevenhuijsen-Kos, Mevr. Beukers-Rietveld, Mevr. Koeman. Mos. Hierna werd het Reglement vast- gesteld. De contributie werd be- paald op f3.per jaar, desnoods in twee termijnen te voldoen. Er zai voorlopig niet meer dan twee we- ken hulp worden verleend, met dien verstande, dat per kalenderflaar nog twee weken extra hulp wordt gebo- den, wanneer het althans niet het- zelfde ziektegeval betreft. R.K. KUNSTKRING WARMENHUIZEN. Het Gezel- schap Pierre Balledux heeft de leden van bovengenoemde vereniging een genotvolle avond gebracht, nl. met het blijspel „De barbier van Sevilla" van De Beaumarchais. De inhoud is een romantisch ge geven van list en liefde en de spe- lenden hebben een spel laten zien, dat af was. Graaf Almaviva, Herman Stern- heim, wist een zwierige Spaanse Grande uit te beelden. z Bartholo, door Pierre Balledux kostelijk uitgebeeld, vooral in z'n momenten van jalouzie en daarna in z'n liefde voor Rosini. Rosini, een speelster van goede kwaliteit, wist op de juiste manier haar rol te spelen, vertolkt door Doreen van Oven. Figaro, de bar bier (Bern. Droog), watervlug in woord en gebaar en houding, spelend in kleurig costuum, was meesterlijk gewoon. En dan Don Basilius, de wat ma- terialistische figuur; wat een spel en mimiek op prachtige wijze gespeeld door Just Chaulet. Voorts de knechts Groentje, Ger Brok, en de jonge knecht Jan Bo- venlander, kleinere rollen, doch per- fekt vertolkt. Decor, kleding, grime, alles heeft medegewerkt kan een succesvolle vertoning. Wij wensen dit gezel- schap nog eens weer te zien. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad van Hoorn werd benoemd tot ge meentesecretaris als opvolger van de heer Room, die met pensioen gaat, de heer Mr. J. H. Peeman, thans hoofdcommies ter gemeente- secretarie te Heiloo. Mr, Peeman kreeg negen stemmen. Een stem werd uitgebracht op de tweede voorgedragene, de heer A. N. Nap, gemeentesecretaris van Wieringer- meer, terwijl de heer Vlaar, die niet op de aanbeveling van B. en W. was geplaatst, vier stemmen kreeg. De heer Mr. Peeman werd gebo ren te Den Heider en is dertig jaar. Hij was vroeger ambtenaar ter ge- meentesecretarie van Den Heider. In de gi^terenavond gehouden vergadering van de gemeenteraad van Hoorn werd benoemd tot con servator aan het West-Fries Mu seum te Hoorn, tevens gemeente- archivaris, de heer T. R. Mulder, indologisch doctorandus, wonende te Alkmaai'. De heer Mulder kreeg 12 stemmen. Een stem werd uitge bracht op de heer mr. C. Baard, eveneens uit Alkmaar. Een stem was bianco. De manier waarop de katholieke amateurstonelisten tot een lande lijke organisatie zijn gekomen, heeft iets van het tempo en de degelijkheid, waarmee men in Amerika zaken pleegt te doen. „Dat is actueel want we leven al- lemaal bij de gratie van de Mars- hall-hulp", aldus een der zegslie- den te Haarlem, waar gisteren de verschillende verenigingen uit het westelijke bisdom bijeen waren, om hun diosecane afdeling van 't Werkverband Katholiek Ama- teurtoneel te stichten. Er zit mu ziek in deze actie. want reeds zijn meer dan 300 katholieke gezel- schappen toegetreden; diverse kringen werken full-speed en wan neer op 19 December in Utrecht het landelijk hoofdbestuur is ge- installeerd, zal het WKA-bouwwerk geheel onder de kap zijn. En een belangrijk stuk werk voor Neder- land's katholiek cultuurleven is dan verricht. „Wat wil het WKA?" Albert Welling, een van de energieke bouwmeesters van, het verband, iostte deze vraag nog- maals voor de tairijke aanwezigen op, Niet alleen louter technische hulp voor toneeluitvoeringen, maar voor alles het uitdragen van de katholieke levensbeschouwing mid- dels de amateur-tonelisten. Naast dit principe wordt er echter rui- me aandacht besteed aan de ma teria; financiele steuni voor „da- den". contact en uitwiseling met andere landen (Benelux), optreden voor de radio en wellicht in de toekomst cursussen via del KRO. Albert Welling benadrukte echter dat het werk op de eerste plaats in de kringen en afzonderlijke ver enigingen zal moeten worden' ver richt. Daarop wees ook de geeste- lijke adviseur G. v. d. Poel, die daarnaast op de gemeenschapsge- dachte en de belijdende kracht van het amateurstoneel uiteenzette; Na een korte pauze werd over- gegaan tot de verkiezing van het diocesanebestuur. De heren A. Bal- legooy (Amsterdam). D, le Feber (Leiden); G. van Lieshout (Den Haag); C. P. Weel (Grootebroek) en P. Wuester (Rotterdam), wer den hierbij aangewezen om in het Bisdom Haarlem de leiding van het WKA op zich te nemen. LANGEDIJK, 24 Nov. Aange voerd; 2700 kg bl. eigenh. 4.70—5.90 5500 kg rode kool 7.10—8 10; 35000 kg gele 6—6.10; 48000 kg groene 7— 7.70; 53.000 kg witte 6; 35.000 kg an- dijvie 15.10; 7500 kg peen 5.50—5.70; 16.000 kg uien 7—7.10. NRD. SCHARWOUDE, 24 Nov Aangevoerd; 1350 kg bevelanders 4.60; 10.000 kg rode kool 7—7.70; 16.000 kg groene kool 6—8.20; 137.000 witte 5; succes witte 5—6; 6000 kg kroten I II 4.50; 1400 kg uien 6.80 —7.40; 15.000 kg andijvie 9.9016.20 HOOGKARSPEL, 22 Nov. Aan gevoerd: 39.000 st. bloemkool: I 20 49; II 14-19; afw. 6.3029; stek 48; 3500 kg rode kool 77 40' 13.000 kg gele kool 6—6.20; 8500 kg groene kool 7—7.90; 14000 kg witte kool 4—5; 28000 kroten I 6; 28000 kg II 4.50; 4000 kg III 3; 8000 kg breekpeen II 5.50, 7000 kg III 4.50— 5.20; 17.000 kg uien 510.40; 1000 kg andijvie 7. PURMEREND, 23 Nov. Veemarkt, Aanvoer 544 st. runderen; 93 vette koeien, levering; 230 geldekoeien 290600. kalni. 91 melkkoeien 425 875, stug en duur; 75 pinken 300— 450, stug; 39 stieren 400—700, stil; 26 graskalveren 180—240, matig; 119 michtere kalveren, levering; 18 vet te varkens, levering; 621 biggen 35 70, vlug; 365 schapen en lamme- ren, schapen 62—88. stug, lammeren 3456, stug; 89 bokken en geiten 15 —80, ylug; 53 paarden 325-650, stug. Pluimveemarkt 3300 oude kippen en hanen (witte en rode) 2.753.25 p. kg: 1050 id. blauwe 3.253 50 p kg: 400 hennen 610; 700 eenden 3—4.50; 600 konijnen 2—13; 50 ganzen 1216; 65 kalkoenen 13—18. GROOTEBROEK, 23 Nov. 11.000 kg aardappelen: Bevelanders 55.10 Noordelingen 4.30; blauwe Eigenh. 4.10; blanke Eigenh. 4.40; 120.000 st. bloemkool I 27—57; afw. 17—32; stek 4—5: 2500 kg peen IT—III 4,50—5.50; 20.000 kg bieten I—II 4.50—6; 13.000 kg witte kool 4—6; 21.000 kg gele kool 6.8500 kg groene kool 7.30- 7.90; 7000 kg rode kool 7—8.10; 1200 kg andijvie 19—20.90: 9000 kg uien: gr. 7—7,20, driel. 5.80. AVENHORN, 23 Nov. 2500 kg Eigenheimers 4.605.10; 1050 kg Spruitkool 15—42; 52.200 kg witte kool 46: 17.400 kg rode kool 78.80 58.700 kg gele kyool 6.—: 21.400 kg uien grote maat 7.808.60; gewone maat 7—7.40: driel. 5—5,10; 50.800 kg bieten I 6—6,90, II 4.50—4.60; 250 kg witlof 1 58,II 52.—; 60.700 kg peen II 5.50. Ill 4.50—4.70; IV 4—4.20. WARMENHUIZEN, 24 Nov. 10.000 kg andijvie 7—14; 2400 kg uien 7—7.20; 3700 kg eeen 4.50—5.50; 8.00 kg gele kool 6; 32.300 kg rode kool 7—7.80; 13.000 kg witte kool 5—6.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2