Zwaar weer op til voor het Marshall-plan Hoe Tito er toe kwam tegen Moskou te rebel leren RADIO EEN BELANGRIJKE DATUM DERODEPAARDEN Kanker, gevreesd en toch veronachtzaamd in onze zeevaart-geschiedenis En een Amerikaans onderzoeker, die Benelux als 'n „goedaardige grap' ziet Het geld bleek weer eens bet macbtigsie Opnieuw Cerdan-Delannoit? Eerste schrede tot algemene voorlichting St. Raphael" naar de 20.000 leden Ontheiliging De gevolgen van de Slag bij Doggersbank H PAG. 4 N1EUW NOORDHOLLANDS PAGBLAD - Woensdag 24 November 1948 PROGRAMMA WAT GEBEURT ER IN JOEGO-SLAVIe (I) TREURIGE GEVOLGEN van het lezen van beeldromans Kamerleden vandaag naar Indonesie FEU I LLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald 88. (Van onze correspondent) New York, 9 November DAT HET MARSHALL-PLAN vroeg of laat ook eens met zwaar weer te kamp^n zou krijgen, heeft altijd in de lijn der ver- wachtingen gelegen. En er ziin aanwijzingen, dat in de V.S. een stormpje aan het opsteken is. Men mag daarbij niet uit het oog verliezen, dat het Congres zich, nu ongeveer een jaar geleden, eerder door het optreden der Russen dan door de plausibele argumenten van mannen als senator Vandenberg en Marshall van de noodzaak van het plan heeft laten overtuigen. Om hun argumenten bii het toenmalige, vrij onwillige Congres, kracht bij te zetten, hebben de Amerikaanse voorstanders van een ge- organiseerde hulpverlening aan Europa ook wel eens overi- gen met de beste bedoelingen de resultaten, die men ervan kon verwachten fraaier voorgesteld dan zij zouden blijken. Als gevolg daarvan zijn talloze Ameaikanen het Marshall-plan gaan beschouwen als een soort patent- geneesmiddel, dat in de loop van vier jaar al Europa's kwalen zou doen verdwijnen. Nu het duidelijk begint te worden, dat het Marshall- plan geen wondergeneesmiddel is, maar slechts een langzame genezing kan stimuleren. steken de critici de koppen bij elkaar en bereiden hun aanvallen voor. Gelukkig is hen nu reeds heel wat wind uit de zeilen genomen door professor Seymour E. Harris, hoogleraar in de economie aan de Universiteit van Harvard. In zijn recente boek ,,Het Europees Her- stelplan", dat dezer dagen versche- nen is. heeft professor Harris zijn lezers voorgerekend, dat in de 33 jaren voor het denkfieeld van het Marshall-plan nog was geuitf, door de V.S. 80 milliard dollar aan bui- tenlandse mogendheden was ge- schonken of „geleend", teneinde hen in staat te stellen op de Ameri kaanse markten goederen te kopen, waarvoor zij geen dollar^ beschik- baar konden stellen. Daarenboven is nog eens 20 milliard aan goud aan deze, voornamelijk Europese landen gespendeerd. Dat is dus een gemiddelde van 3 milliard dollar per jaar over een tijdvak van 33 jaar waar tegenover de kosten van het Marshall-plan op een ge middelde van 4milliard dollar p. jaar zijn geraamd over een periode van vier jaar. Professor Harris verklaart daar bij met nadruk, dat men niet mag verwachten, dat aan het eind van het Marshall-plan (omstreeks 1952) het traditionele gebrek aan even- wicht in de Europees-Amerikaanse financiele verhoudingen zal ver dwijnen. Wat het Marshall-plan zelf betreft is hij van oordeel. dat he* reeds volledig aan zijn doel beant- woord zal hebben wanneer het te- gen 1952 de economische stabiliteit van Europa zozeer heeft bevorderd dat het politieke evenwicht einde- lijk bereikt zal zijn. Ook dan. aldus ziin conclusie. zullen de V.S. zich niet kunnen veroorloven Europa geheel los te laten. Terwijl profes sor Harris van uit zijn studeerver- trek zijn bijzonder knap en gedo- cumenteerd betoog in 300 pagina's heeft vastgelegd, trok een andere econoom. dr Frits Kaufmann met 'n stoet van 295 assistenten naar Eu ropa om daar ter plaatse een on- derzoek in te stellen naar het Mar shall-plan. Niet lang geleden keer- de het eezelschap aan boord van de ..Volendam" terug naar New York en deze week heeft het veel gelezen blad ..This Week" de resul taten van Kaufmann's expeditie ge- nubliceerd. Het is onmogelijk om zijn con cludes al te zeer au serieux te ne- men. Daarvoor bevat ziin verslag te veel aperte onjuistheden en openlijke bewijzen van oppervlak- kigheid. En daardoor is het tevens onmogelijk in ziin conclusies iets anders te zien dan het werk van een bevooroordeelde. een van de tvpische criticasters, over wie wii in de aanhef van dit artikel schreven. Hii beklaagt er zich over, dat de Europeanen nog steeds verdeeld zijn door hun ..klasse-instinct". dat zij geen begrip hebben voor de ..ge- meenschappelijke loteverbonden- heid" van de Westeliike landen: dat de landen. ondanks alle eom- missies voor internationale samen- werking. in eng-chauvinistische termen blijven spreken en denken en "zich met name verzetten tegen die aspecten van het Marshall-plan, die het herstel van Duitslands pro- difti p-vermoeen beogen. In het constructieve deel van ziin betoog en hii is daarmee erg kran dringt hii er on aan. dat de Enropeanen geschoold moeten worden „in internationale zin to DONDERDAG 25 NOVEMBER HILVEKSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Lichte klanken, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Gramofoonmuziek, 8.30 Hoogmis met militaire eer, 9.45 Schoolradio, 10.00 Kamermuziek, 10.45 Organis- ten, 11.00 De Zonnebloem, 11.40 Mu- ziekcursus, 12.00 Angelus, 12.03 Lie- deren, 12.30 Weeroverzicht, 12.33 Amusemehtsorkest,, 13.00 Nieuws, 13.25 Orkest, 14.00 Orkest, 15.UU Pianoduo, 15.15 Kamerorkest en ait, 16.45 Piano, 17.00 Jeugdjournaal, 17.30 Koor, 18.00 De vijf Zapakara's, 18.30 Zang met orkest, 18.45 Probie- men, 19.00 Nieuws, 19.15 Leger des Heils, 19.45 Orgel, 20.00 Nieuws, 20.15 Orkesten, sopraan en tenor, 21.30 Familiecompetitie, 22.00 Gra mofoonmuziek, 22.25 Koor, 23.UU Nieuws, 23.15 Werken van Mendels sohn Bartholdy. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Marsen en walsen, 8.00 Nieuws, 8.15 Amusementsorkes- ten, 9.00 Orkestmuziek, 9.30 Een lied gaat de wereld rond, 10.15 Arbeids- vitaminen, 10.50 Voor kleuters, 11.00 Frans Symphonieconcert, 11.45 De- zing, 12.00 De Papavers, 12.30 Weer- praatje, 12.38 Pianoduo, 13.00 Het Nieuws, 13.20 The Romancers, 14.20 Kamermuziek, 15.00 Voor zieken en gezonden, 16.00 Van 4 tot 5, 17.00 Kaleidoscoop, 17.20 Welk dier? 17.30 Doe het zelf, 17,35 Musette-orkest, 18.00 Nieuws, 18.15 Sportpraatje, 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten, 19.00 Kinderverhaal, 19.10 Avond- school, 20.00 Nieuws, 20.15 Metro- pole Orkest en solisten, 21.00 Hoor- spel, 22.15 Negrospirituals, 22.45 „Rusland", 23.00 Nieuws, 23.15 Licht concert. leren denken". Maar geen woord over Nederland en Belgie, wier re- geringen, reeds tijdens de oorlog practische maatregelen troffen om het Europese denken in nieuwe ba- nen te leiden door hun voorberei- dende maatregelen voor een tol- unie. Kaufmann beperkt zich over Benelux tot deze opmerking: „Zelfs de voornaamste deelgenoten in die goedaardige grap, die Benelux heet, Belgie en Nederland, zijn er niet in geslaagd om ook maar een enkel aspect van hurj gemeenschappelijke toekomst in details uit te werken behalve dan de theorie". Hij vermeldt niet, dat de economische unie eerst over ruim een jaar in de practijk in werking treedt. Geen woord over het feit, dat Benelux de kern is geweest waaruit inmid- dels reeds het beeld van de Weste- lijke Unie met al zijn vertakkingen is gegroeid. Kaufmann blijkt de moderne ver- sie van de Amerikaanse tourist, die met de Baedeker in de hand in enkele weken Europa .,doet", Met dien verstande, dat hij de Baede ker heeft vervangen door een vra- genlijst a la Gallup, waarmee hij zijn 295 jonge studenten wapende voordat zij uitzwermden over de steden en het platteland, de mijnen en fabrieken, de havenwerken en de warenhuizen van West-Europa. Niet alleen, dat het tijdstip onge- lukkig gekozen was voor een der- gelijk onderzoek; vermoedelijk heb ben de taalmoeilijkheden de taak van de 295 studenten-in-vacantie- stemming niet vergemakkelijkt, zelfs al waren zij in plaats van in hotels, meestal bii Europese gezin- nen ondergebracht. De tendens, waarin Kaufmann zijn conclusies heeft vervat is te meer betreurenswaardig. omdat hij hier en daar op realistische wijze de beperkingen van het Marshall- plan. de misslagen en vergissingen die bii de uitvoering ervan door Amerikanen en Eurooeanen ge- maakt zijn, aanduidt. Hij erkent zplfs. zii het niet van ganser harte. de grote vooruitgnng die er op het gebied van inter-Europese sa- menwerking is bereikt. Maar ziin conclusies. dat ..volgens bevoegde Europese kringen er minstens 25 iaar nodig is om de Europeaan te overtuigen van de bittere noodzaak van samenwerkine". waardoor ,.Eu rona zich tegen 1951 precies in de- zelfde positie zal bevinden, waarin het vandaag is. met dien verstande, dat zii het dan wonder de goederen zal moeten stellen. die thans haar voortbestaan verzekeren", is toch op ziin vriendelijkst uitgedrukt. voorbarig. En de vraag dringt zich op. in hoeverre men hier te doen heeft met een start van een psendo-we- tenschaopeliike campagne. die be stemd was om een in meerderheid republikeinse regering tot andere inzichten te brengen. doch die dank zii de resultaten van 2 November, tot mislukking gedoemd is. DE LANDEN in het Westen hebben zich in een samenwerking begeven, die de woede en angst van Moskou heeft apge- wekt. Rusland gaat tegen deze bloc-vorming, openlijk zowel als ondergronds geweldig te keer. En intussen tracht het te doen vergeten, dat de bloc-vorming in het na-oorlogse Europa eigen- lijk een Russische uitvinding is geweest. Het heeft geprobeerd alle Balkanstaten, wier volkeren tot de grote Slavische gemeen- schap behoren, in de Unie van Socialistische Sovjet-republieken in te lijven. Dit plan is door het Kremlin stellig nog niet opge- geven. Het was Tito die het deed doen mislukken. Wie de verhoudingen op de Bal kan wil trachten te doorgronden, mag nimmer de sterke nationale gevoelens uit het oog verliezen, welke daar overheersen. Tegen dit nationale gevoel, het platvorm, tvaarop alle handelingen zich afspe- len, is het communisme ingegaan en heeft zich dan ook prompt in de grootste moeilijkheden gewerkt. Niet alleen Tito, stellig de meest betekenende vechtjas op de Balkan, streefde naar de vorming van een staten-groepering waarin hij dan zelf de hoofdrol dacht te spelen maar ook de Bulgaarse communis- tenleider Dimitrof. Daar kwam niets dan narigheid en verdeeldheid uit voort. Het Kremlin greep dan ook in en deed alle verdere debatten over staatkundige hervormingen op detBalkan in de ban. Tito, hoewel gevoelig op zijn trotse tenen getrapt, was in die tijd nog een gehoorzame zoon van vader Stalin. Hij zweeg dus en onderwierp zich aan de strenge communistische discipline. Russische uitbuitingspolitiek De mokkende Joego-Slavische heerser kreeg weldra reden tot nieuwe ergernis. Het almachtige Rusland, uitgeput door een lange oorlog en ten prooi aan hongersnood, onderwierp de Balkanlanden, Joego- Slavie in het bijzonder aan een zware cijns. Ten koste van hun eigen bevolkingen moesten zij het grootste deel van hun voorraden en oogsten aan Sovjet-Rusland afstaan. Dit leidde in Joego-Slavische par- tijkringen tot heftige meningsver- schillen. De nationale trots verzette zich tegen de schandalige uitbrei- dingspolitiek, welke door de Russen werd toegepast. Bovendien moesten de Kroatische communisten al spoedig ervaren, dat de Serven ook onder een com- munistisch jasje als voorheen door- gingen met een systematische liqui- datie van de Kroatische eigenaard. Daartoe behoorde ook de verwij de- ring in hun eigen land van Kroa tische communisten op leidende posten, wier plaatsen dan door Ser- vische kopstukken werden ingeno- men. Kroatie werd weer het slacht- offer van dezelfde uitbuitingsprac- tijken, welke het voorheen altijd al aan Belgrado had verweten. Verzet door Tito gesmoord Onder leiding van Hebrang, een der oudste en vurigste communisten van Kroatie, maar tegelijk ook een vurig patriot, kwamen de lui in Agram tegen de Servische commu nisten in verzet. Maar Tito greep in en liet He brang arresteren. Er wordt nu wel algemeen aangenomen, dat Tito dit zijn oude vriend aandeed, omdat hij vreesde, dat Hebrang het niet alleen voor zijn eigen geboorteland op zou nemen, maar tevens de leiding zou nemen in het verzet tegen de Rus- ssiche uitbuitingspolitiek. En deze taak had de maarschalk voor zich- zelf gereserveerd, al wachtte hij zich wel voorlopig met zijn plannen voor de dag te komen. Lang zou hij daarmee niet kunnen wachten, want onder de loodzware druk van een met grote snelheid toenemende economische crisis werd Tito spoedig tot een besluit ge- dwongen. Met verlangen hadden zijn des- kundigen uitgekeken naar de lan den, die zo gelukkig waren van de Marshallhulp te kunnen profiteren. Moskou had het Marshallplan even- wel in de ban gedaan. Tito wendde zich daarop tot Moskou om daad- werkelijke financiele en materiele Het goud gaf de doorslag Toen het de maarschalk duidelijk werd, dat hij van de Sovjets niet de geringste steun te Verwachten had, begon hij, eerst bedektelijk, later vrijmoedig, door de kieren van het ijzeren gordijn te gluren. In de Ver. Staten lag nog steeds een schat van 43 millioen gouddol- lars, aldaar door de regering van ex-koning Peter gedeponeerd. Al- hoewel Tito's regering door de Ver. Staten werd erkend. bleef deze goudschat geblokkeerd. De maar schalk knoopte nu onderhandelingen aan om dit geld in handen te krij gen en daarmede zijn economische moeilijkheden te kunnen beheersen. De politici van het State Depart ment snoven iets: de eerste zucht van een ander windje, dat in Bel grado soheen te gaan waaien. Washington verklaarde zich bereid de Joego-Slavische goudschat ter beschikking van Tito te stellen, maar onder e£n voorwaarde: de Joego-Slavische regering zou van elke verdere hulpverlening aan de Griekse partisanen moeten afzien. Tito heeft hierover niet lang na- gedacht. Gekwetst door Moskou in zijn nationale trots, gedwarsboomd in zijn Balkanplannen. op vernede- rende wijze uitgeplunderd, geplaagd door voortdurendeinmenging van Moskouse commissarissen in zijn binnenlandse aangelegenheden en bovendien gedreven door de nood. aanvaardde hij de gestelde voor waarde en kreeg het geld. Welke funeste gevolgen het lezen van de zgn. beeldromans heeft en hoe juist het is, dat tegen deze lec- tuur met kracht wordt opgetreden, moge blijken uit het feit, dat dezer dagen een jongeman uit een dorp in Brabant op avontuur is uitge- gaan. Met een stengun gewapend over- viel hij gemaskerd een boer met de kreet: ,.Je geld of je leven". Meteen schoot hij zijn stengun, de loop naar de grond gericht, af. De boer liet zich hierdoor even- wel niet van de wijs brengen en zette de jongeman na. Deze slaagde er echter in te ontsnappen. De politie heeft hem later gear- resteerd en bij onderzoek een groot aantal van de beruchte boekjes. naar het voorbeeld waarvan hij zijn daad op touw had gezet, gevonden. Lucien Roupp, manager van Cer- dan. Premont, manager van Cyrille Dlannoit, en de Belgische promotor Baudoub zijn het eens geworden over een eventuele derde ontmoe- ting tussen de wereldkampioen mid- dengewicht en de Europese titel- houder in die klasse. ■Alhoewel de beide managers geen enkele verklaring hebben afgeiegd gelooft men dat de wedstrijd te Pa- rijs plaats zal hebben voor 1 Maart 1949 en dat beide titels op het spel zullen staan. Officieel wordt medegedeeld. dat de leden der Staten-Generaal. die als waarnemers aan de jongstleden Zondag naar Indonesie vertrokken delegatie zijn toegevoegd, zijn: de heren jhr. mr. M. van der Goes van Naters. H. A. Korthals. H. J. W. A MENIGEEN zal zich wellicht met enige verbazing hebben afge- vraagd, waarom het Nederlandse volk toch zo slecht, lie ver gezegd helemaal niet, wordt voorgelicht over de "kanker, een van de meest gevreesde ziekten. Onze geliefde vorstin wenste als feestgave het oprichten van een kankerbestrijdingsfonds, wel een bewijs, dat het Haar grote ernst was, Haar bijdrage tot ontsluiering bij te dragen. Maar het publiek, de grote massa, weet nauwelijks wat kanker eigenlijk is, en nog minder hoe deze ziekte zich aandient, en is dus totaal ongewapend tegen deze ziekte. steun. In antwoord op zijn nood- Meverink. prof. C P. M. Romme en kreten eiste Rusland van Joego- H. W. Tilanus. De kamerleden zul- Slavie nog meer leveringen. len heden van Schiphol vertrekken Nog verderfelijker is de dwaalleer, dat kanker een verfoeilijke, een schandelijke ziekte zou zijn. Hoe velen hebben zich door deze totaal valse schaam'te weerhouden, om zich tijdig naar een arts te begeven, met als gevolg.... een verschrikkelijk lijden en bijna zeker de dood. Het was daarom een goede ge- dachte van het I.v.O., om de arts, dr. v. Hesteren uit Warmenhuizen, voor een tot in de uiterste hoeken tjokvolle zaal van „De Posthoorn" te Schagen, een causerie over deze gevreesde ziekte te laten houden. En hij begon met te verklaren, dat ook hij het gemis aan algemene voorlichting absoluut niet kon ver klaren. Zelfs de hoo;ste autoriteiten op dit gebied konden hem daarbij niet van dienst zijn. En toch achtte hij voorlichting van het gehele Ne derlandse volk dringend, zeer drin- gend noodzakelijk. Daarom zette hij hier zeer welbewust de eerste stap in de verwachting, dat het alom na- volging zou vinden. Want wat Is kanker? De volksmond ziet veel dingen voor kanker aan, die het in wezen niet zijn, ook al loopt de bestrijding van dergelijke woekeringen of tu mors, men denke b.v. aan het ac- coom, practisch met kanker parallel, Lymphklier gezwellen, die ondanks bestraling zonder uitzondering de dood ten gevolge hebben, vormen geen kanker. Kankercellen zijn eigenlijk net als gewone cellen, maar ze houden geen maat; ze zijn revolutionair en groei- en maar raak, waarbij ze de be- staande cellen doden, zelfs door spieren en beenderen heen. Omtrent de oorzaak tast men vol- komen in het du'ister, al staat het wel vast, dat bepaalde giften het optreden ervan in de hand werken, Zo wordt veel kanker aangetroffen onder de arbeiders in tin, cobalt, teer, asphalt-producten. Een proef toonde b.v. aan, dat met teer mge- smeerde muizen 100 pet. huidkanker kregen. Dr. Wassink van het Ant. van Leeuwenhoekhuis, een speciale kan- ker-inrichting, komt tot de conclu sie, dat longkanker optreedt voor 95 pet. bij mannen die bijzonder veel roken, en 5 pet. bij vrouwen die ook roken. Het was daarbij opvallend, dat geen der longkankerpatienten agra- riers waren, doch veeleer acade- mici en intellectuelen, die bijna voortdurend in met rook bezwan- gerde kantoren of zalen verbleven. Daarnaast levert al te veel roken ook grote gevaren op voor verkal- king van de bloedvaten. Maagkanker, een hier veel ver- breide aandoening, komt b.v. in In die nooit voor. Men neemt aan, dat klimatologische invloeden bestaan, en dat tevens zekere, nog onopge- loste voedingsproblemen mede een rol spelen. Het is b.v. heel opvallend, dat in de oorlogsjaren practisch geen maagkanker en maagzweren werden geconstateerd, en nu weer wel. Nu men b.v. weet, dat blaaskanker veel in analinefabrieken, huidkanker veel bij werkers met radium en rontgen optreedt, en longkanker in asbestfabrieken, heeft de overheid zekere maatregelen ten behoevevan arbeiders kunnen nemen. Erfelijkheid? Naar zijmeerlijke overtuiging, o.a. opgedaan in 25 jaar practijk, meen- de spr. dat van erfelijkheid geen sprake was, ook al bestaan er z.g.n. kankerfamilies. Het toeval en enige aanleg kunnen een grote rol spelen. Naar verhouding zijn de huid-, lip-, borst- en baarmoederkankers het best te behandelen. Maar voor- op staat, dat het in het beginstadium moet zijn. En daar ligt juist de oor zaak, dat de kanker nog zo veront- rustend veel slachtoffers maakt. Want het begin van kanker lijkt dood-onschuldig, zo onschuldig, dat ze dikwijls niet eens wordt opge- merkt, of men schenkt er geen aan- dacht aan. Daarbij zegt bovendien nog het misleidende volksgeloof, dat alleen een knobbeltje dat pijn doet, kan ker is. En niets is minder waar. Juist dat kleine, onschuldig aan- doende, pijnloze knobbeltje, kan de kanker zijn. En zodra het pijn gaat doen, is het dikwijls voor een behan- deling al te laat. Er zijn soms enkele nevenverschijnselen, dikwijls ook niet. Bij twijfel is schaamte of af- wachten volstrekt uit den boze. Men ga onverwijld naar de arts. Die kan microscopisch vrij zeker zeggen, wat het is, zo niet, dan de specialist wel. Borstkanker, tot voor kort ver schrikkelijk, is nu bij tijdige ont- dekking met bestraling, soms met een kleine operatie, te genezen. Het gaat er hier om onmiddeljjk zodra men het knobbeltje in de borst ontdekt, soms vergezeld van een vervormende intrekking van de tepel, naar de arts te gaan. Ieder uitstel kan fatgal zijn. Baarmoederkanker is ook gunstig te beinvloeden door bestraling met radium of rontgen. Hier is het zaak, de arts te raadplegen, wanneer on- regelmatigheid in ernstige mate op treedt, waar vroeger regelmaat heerste. Bij vroegtijdig ingrijpen is 97 pet. der patienten te genezen. Longkanker was voorheen de af- schuwlijkste ziekte die de arts ken- de, omdat hij de patient bij vol be- wustzijn het leven benam, dikwijls reeds op middelbare leeftijd. Hier wordt veelal operatief ingrijpen ge- eist. Een faptastisch verfijnde tech- niek maakt het een ploeg in team work optredende chirurgen mogelijk een aangetaste long te verwijderen en de patient te redden. Want wat zo'n team speclalisten weet te bereiken is wonderbaarlijk. In Utrecht is het team van het St. Anthoniusziekenhuis vermaard, in Groningen die van prof. Eelmans en in Haarlem die van dr. Wamste- ker. Keel- en mondkanker, waarvan 25 jaar geleden hoogstens 3 pet. ge- red werd, heeft men nu tot 30 pet. genezingen opgevoerd. Maar ook weer bij vlugge ontdekking. Een totaal pijnloos, maar hardnekkig blijvend of iets groeiend knobbeltje kan het zijn. Is het reeds pijnlijk, dan is er helemaal geen tijd meer te verliezen. Lipkanker openbaart zich nogal eens bij mannen, die altijd een pijp roken door een plekje op de lip, soms ook pijnloos, dat maar niet wil genezen. De behandeling komt steeds meer in handen van specialisten, al kan iedere chirurg een kankerpatient opereren. Maar de wetenschap wordt op vrijwel ieder terrein zo omvang- rijk, dat specialisatie, en zeker op dit gebied, welhaast noodzakelijk wordt, afgezien nog van de grotere ondervinding die de specialist op- doet. Om een voorbeeld te noemen, worden in het ziekenhuis van dr. Hoed te Rotterdam, dat minder om- vangrijk is dan het Anthonie Leeu wenhoekhuis te Amsterdam, onge veer 150 tot 200 kankerpatienten per dag behandeld. Naast operatieve weg, benadert men de ziekte hoofdzakelijk met alle soorten bestralingen, radium, rontgen, ultra violet, infra rood enz. Het gehele betoog van dr. v. Hes teren, en het doel van deze publi- catie, is alleen daarop gericht, dat hoorder en lezer, aan huisgenoten en bekenden doorgeeft, dat men niet beangst, nog minder beschaamd, maar wel voorzichtig en oplettend moet zijn met betrekking tot deze ziekte, waaraan op het ogenblik nog 40 pet. van alle sterfgevallen zijn te wijten. In de Handelsbeurs tt Utrecht kwam de raad van afgevaardig- den van de R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphael in tweedaagse vergadering bjjeen onder presidium van de heer J. Hommers, die enige vertrekkende functionarissen uitluidde en een „in memortam" wijdde aan de overleden pioniers Nivard en Tim- mermans. Gememoreerd werd, dat het ledental sinds enige tijd de 17.000 gepasseerd is, welke sterke groci der organisatie overal intense aandacht trekt. Men stuurt thans aan op de 20.000. Wat de fusie betreft met St. Boni- facius en St. Antonius, waartoe vo- rig jaar opdracht werd verstrekt aan het H.B., deze is momenteel verder van een oplossing dan aan- vankelijk gedacht werd: men wil niet allereerst een grote, maar bo- venal een doelmatige bond. Onder het K.L.M.-personeel maakt St. Ra phael de meeste kansen om belang- stelling te wekken voor het bona- fide r.k. organisatieleven. Rekening houde men er mee, dat dit bedrijf over heel de wereld meer dan 11.000 leden telt, waaronder zeer veel ka- tholieken, zodat het niet te verant- woorden zou zijn als wij, aldus spr., de activiteit aldaar aan de andere bonden zouden overlaten. Spreker meent, dat de vooruitzichten om trent een Kerstgratificatie voor het spoorwegpersoneel dit jaar niet on- gunstig zijn. Teleurgesteld stelt spr. echter vast, dat de in Sept. 1944 uit Londen toegezegde vergoeding voor schade, tengevolge van de grote sta king, nog steeds niet afgewikkeld is, grotendeels tengevolge van de houding van minister Lieftinck. Wij eisen inmiddels, aldus spr., dat de materiele schade op basis van ver- zetschade aan het spoorwegperso neel zal worden vergoed. Wij voelen ons in deze door de regering be- drogen. Over de verkeerspolitiek kon spr. jyj ACHTIG zijn de werken van de menselijke techniek. Verbazingwekkend is hetgeen menselijk vernujt, handige di plomatic en politiek, slimme handelsgeest en volharding we- ten te bereiken. Het goede hier- in valt ongetwijfeld te waarde- ren. Telkens als de mens een ontdekking doet, heeft hij God in de kaart gekeken, zei Kardi- naal Faulhaber. Met de vooruit- gang van de menselijke bescha- ving en ontyoikkeling moet men zijn voordeel doen. Slechts op een voorwaarde: dat het niet is ten koste en ten nadele van ho- gefe belangen. Helaas is het maar al te waar, dat moderne wetenschappelijke triomfen op verkeerde wijze worden aange- ivend tot ontheiliging van de zielen, tot ontluistering van het christelijk volksleven. Een ieder van ons moet daarom waakzaam zijn op dit punt. MARCUS zich eveneens niet gunstig uitlaten; het goederenvervoer langs de weg gaat al weer op de voor-oorlogse chaos lijken: alleen in dit jaar kwa men er al weer plm. 1000 onderne- mertjes (met 1 of 2 auto's) bij. Het algemeen belang eist, dat hier spoe dig en afdoende wordt ingegrepen. De zuiveringsactie onder 't spoor wegpersoneel is thans stopgezet. De geestelijk adviseur, pater L. v. d. Borg, O.E.S.A., onderwierp de innerlijke geesteskracht van de organisatie aan een onderzoek. Wij mogen bewust zijn, dat wij vol- bloed democraten zijn, maar moeten ook blijven bedenken, dat wij in alle opzichten als christenen dienen te leven. De vier aftredende H.B.- leden: G. Alfrink, A. Koster, A. Mulder en W. de Waal, werden her- kozen. Hierna kwam een groot -aantal voorstellen in behandeling, waar- van verschiilende beoogden, verho- ging van inkomsten en verbetering van positie te bereiken. Een en an der culmineerde in het aannemen van een motie, waarin St. Raphael zijn ernstige teleurstelling uitspreekt over de geringe omvang van de toegekende loonbijslag; tegen de vastgestelde loongrens protesteert en er met klem op aandringt, dat de loongrens van 3700 gulden wordt opgeheven of minstens verhoogd tot 5000 gulden; de aanvangsleeftijd wordt teruggebracht tot 21 jaar; aan gepensioneerden een evenredige compensatie wordt toegekend en spoedig verdere voorzieningen wor den getroffen voor de gezinnen met meer dan 2 kinderen. En in het algemeen wordt het H.B. opgedra- gen te blijven streven naar positie- verbetering. OEWEL ons land van oudsher een zeevarende natie is, haar eer en grootheid in de rij der vol keren aan de zeevaart te danken heeft was het zeevaartkundig on- derwijs altijd zeer primifief en fel- telijk niet meer dan wat oudeten in de practijk aan boord hadden geleerd en aan hun, opvolgers door, gaven. Niettemin waren er reeds voor 1600 te Amsterdam inrichtingen van zeevaartkundig onderwijs ge- vestigd, doch men make ■zich van deze zeevaartscholen geen al te grote voorstelling. Meestal was de ..school" gevestigd in een of ander particulier huis en de vele vakken werden gewoonlijk door zegge en schrijven £en man gedoceerd. Zo was in 1592' een ..zeevaartschool" gevestigd op de N.Z. Voorburgwal te Amsterdam, bij de Lijnbaan- steeg, genaamd de „Vergulde Ley- ster". Daar hebben De Houtman, Van Neck, Heemskerk en.Gerrit van der Veer, beroemde mannen uit ons zeewezen, hun opleiding genoten. Ook doming Petrus Plancius de ont- werper van verschiilende expeditie. reizen. onderwees en examineerde stuurlieden, terwijl ook van de be roemde cartograaf Blaau bekend is dat hij stuurlieden op hun kennis examineerde. Het aantal scholen en schooltjes, gewoonlijk alleen opgericht om oud-zeevarenden een bestaan te verschaffen, schijnt zo groot te zijn geworden, dat in de 18e eeuw, de Compagnie ingreep en eenvoudig verbood ..school of college voor sluurluyden te houden." Verder is bekend, dat in 1632 in de Doorluchtige School te Amster dam tot 1638 enig zeevaaartkundig onderwijs werd gegeven, terwijl In 1747 door toedoen van Stadhouder Willem IV een zeevaartschool werd opgericht waar de beroemde Cor nells Douwes zijn scepter zwaaide. Tot zijn dood. in 1773, heeft hij de post bekleed Van ..Mathematicus van het Edelmogend College ter Admiraliteit en Examinator van 's Lands Zeeofficieren en Stuurlie den en wegens de Groot Achtb. Heeren Burgemeesferen en Ed. Heeren Bewindhebbers van de Oost Indische Compagnie", aldus zijn lange titel. Het voorbeeld van Am sterdam werd spoedig gevolgd door de Admiraliteit van de Maze. Bei de inrichtingen zijn blijven func- tionneren tot 1795, het tijdstip waarop de admiraliteiten werden opgeheven. Inmiddels waren reeds in 1780 plannen gemaaakt voor de oprich- ting van een instituut voor zee vaaartkundig onderwijs en het is vooral mr. Gulielmus Titsingh, boekhouder en officiant in het sol- dijkahtoor der O. I. C. ter Kamer Amsterdam, die zich daarvoor ver- dienstelijk heeft gemaakt. In een brochure heeft Titsingh zijn be- zorgdheid uitgesproken over ver keerde toestanden, welke er be- stonden op personeelsgebied, maar ook de middelen aangegeven om tot verbetering te geraken. Maar Titsingh's stem was die van een roepende in de woestijn totdat.... de slag bij Doggersbank ons volk dol van vreugde en gloeiend van enthousiasme maakte. Voor de na- bestaanden van de in de slag bij Doggersbank gesneuvelden werd een fonds opgericht waarvoor de gelden zeer ruim binnenkwamen. Tijdens de besprekingen over de oprichting van dat fonds werd be- sloten dat ook een deel moest worden weggelegd „tot - aankwee- king van jonge Zeelieden, hetzij door middel van vereeniging dan wel door kragtdadige ondersteu- nlng van de Stichtinge, ten dien einde door de heer Titslnghs in gang gebragt." Een commissie werd opgericht om de plannen van een zeevaart school voor te bereiden. Aan deze commissie werd op 15 Januari 1783 toegestaan „het vrij gebruik van het geweezen Stads werkhuis aan den buitenkant. voor den tijd van 3 k 4 jaaren, om een proeve te neemen of zij in hun heilzaam oogmerk ,naar behooren zouden kunnen slaagen." Voorts kreeg de commissie vrijdom van alle stads- lasen, terwijl het ook aan vele en belangrijke schenkingen niet ont- brak. Op 24 October 1875 kon de school officieel geopend wordeie. Een 80-tal leerlingen hed zich aangemeld, doch met het oog op de beschikbare ruimte konden slechts 50 jongelui worden aange nomen. 21 November 1785 was een be langrijke geschiedenis in ons zee vaartkundig onderwijs, want op die datum begonnen in de nieuwe school de eerste lessen. Daarmede werd niet alleen de eerste zee vaartschool in ons land geopend, maar ook de eerste zeevaartschool in de wereld. Titsingh's stichting is nadien door velen gevolgd. In talrijke plaatsen van ons land geven te- genwoordig de zeevaartscholen on derwijs aan hen, die hun hart en liefde hebben verpand aan het zil- te nat. En elk dier scholen heeft het hare bijgedragen om Neerlands zeelieden te maken tot geziene gas- ten over de gehele wereld. JAN VANUEKVAKT Bij deze woorden stond advocaat Nielsen op om te protesteren; de rechter legde hem echter met een paar scherpe woorden het zwijgen op. Daarop wendde hij zich op nieuw tot Bente. zijn stem klonk waardig en plechtig, maar tevens mild en goed. „Na alles, wat er gezegd is. bent U de enige. die ons kunt inlichten, mevrouw Offer. Mevrouw Zita be- weert dat zij de slaapkamer had verlaten voor uw vader zijn hand- tekening had gezet .niemand heeft gezien wat er gebeurd is. U bent de enige, die op dat tijdstip bij uw va der was en met hem gesproken hebt. Was uw vader helder en bij voile kennis toen hij deze grote som aan mevrouw Zita Munk over. droeg?" De rechter zweeg en zag Bente vol spanning aan. Bente haalde diep adem. Snel zag ze Enekaer met het mooie, oude, stenen huis aan haar geest voorbij- trekken. met z'n landerijen en ak- kers, met z'n trainingsbanen en de onvolprezen Rode Paarden. Alles, wat ze zo innig liefhad en wat ze nu wel zou moeten verliezen, zag ze voor zich. Ten laatste keek ze naar Ole, die haar even toeknikte. Als ze wilde kon ze alle plannen van me vrouw Zita verijdelen, kon ze Ole van de ondergang redden en het Iandgoed voor hen zelf behouden. Welk recht had mevrouw Zita op al dat geld? Ze kreeg al veel te veel. Het kon ongetwijfeld nooit de bedoeling van haar vader geweest zijn, dat ze. behalve haar rijkelijke toelage. ook nog dit grote kapitaal kreeg. Maar als Bente dit plan wil de doorvoeren en zou antwoorden gelijk Frandsen en zeker ook de rechter hoopte. dan moest ze liegen en liegen wilde ze niet, tot geen en kele prijs, dan moest het maar gaan zoals het welde. Ze was van haar stoel opgestaan en zag de rechter aan. ..Vader handelde onder pressie en hii wilde mevrouw Zita het huis uit hebben. maar hij was helder en bij zijn voile bewustzijn, toen hij het bedoelde stuk ondertekende", zei ze luid en duidelijk. „Ik heb hem zelf zijn naam zien zetten, ik las het stuk niet, maar ik zette als getuige mijn naam onder zijn handtekening zoals meneer de rechter zeker wel zal weten". Het was doodstil geweest, terwijl men wachtte op Bentes antwoord; nu klonk 'n duidelijk verneembare zucht van mevrouw Zita, die zo op- gewonden was en zo in spanning had gezeten, dat ze zich moest uiten. Lange tijd zag de rechter Bente zwijgend aan. Het was onmo gelijk te raden wat hij dacht» „Ja zeker", zei hij eindelijk, won- derlijk verstrooid. „Dan is de zaak dus duidelijk en kan het recht, dat mevrouw Zita Munk op het geld wil doen gelden, niet bestreden wor den. Maar het geld is er niet meer, zoals U weet, mevrouw Offer. Uw vader heeft het kapitaal vele malen als onderpand voor leningen gege ven en herhaaldelijk door zijn hand tekening gegarandeerd, dat het be- drag aanwezig was en nu is het er niet. Kunt U ons hieromtrent enige inlichtingen verstrekken?" „Vader heeft het geld niet ge- bruikt", antwoordde Bente met gro te beslistheid. „Ik kan in deze kwes- tie geen enkele inlichting geven; maar ik weet dat vader nooit on- eerlijk gehandeld heeft. Ik weet dat hij de naam genoemd heeft van een firma Reimers". ..Juist, Reimers, knikte" de rech ter. .Die naam komt ook voor in de stukken van procureur Palle- sen. Jammer dat de oude Palle- sen dood is en dat het al zo lang geleden is. Het spijt mij, mevrouw Offer; ik dank u zeer." De 'rechter liet er zich niet na- der over uit, wat hem speet, maar wendde zich in plaats daarvan tot Ole. „U behoeft niet voor de balie te komen", zei hij. ;,Ik heb U al leen een vraag te doen, die U van- af uw plaats kunt beantwoorden. Er is een kwestie waarover ik gaarne uw mening zou weten, al- vorens deze zaak verder in behan deling te nemen. U hebt Enekaer met alles wat er bij hoort en alle heerlijkheden gekocht van de thans overleden heer Munk. Bij de koop hebt U de verplichting aangegaan alle schulden van en alle vorderin- gen op Munk over te nemen. Nu komt daarbij deze nieuwe schuld van dertigduizend kronen. Van de ze post hebt U niet geweten en hier tegenover hebt u geen enkele verplichting. Ongetwijfeld zal de eis ingediend worden tot beslag- legging op de nalatenschap en u behoeft de aangegane transactie niet gestand te doen.,. U kuA de zaak met uw advocaat bespreken: maar ik zou heel graag nu direct van* u willen horen, welk stand- punt u in deze inneemt." De rech ter zweeg en zag Ole strak aan. „Ik wil u met genoegen meteen antwoorden", zei Ole, die opge staan was. „Ik wens niet de een- maal aangegane transactie te niet te doen en neem alle verplichtin- gen op me." Ole sprak luid, zijn stem klonk vast en rustig. ..Juist", knikte de rechter. ,.Dan zullen we de zitting thans voor 'n kwartier schorsen." Hij stond op en greep zijn bel. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4