Stikker en Hatta kwamen op vier punten tot overeenstemming I Trouwlustig politie-agent pleegde dertig inbraken Deelstaten moeten gelijk staan met de Republiek Zorgwekkende punten en lichtzijden in onze economische situatie DE WERELD De C. v. G. D. Zuilen de federalisten een veer moeten laten? fMi Meer export is nodig en de arbeidsproductiviteit moet stijgen van vandaag JExporieren of slerven?' Sombere leuze? EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN „Merdeka" doet onthullingen Regering wil belasting verlagen Veiling-brandkast gestolen Nieuwe bonnen voor werkkleding Met zijn verloofde thans voor de rechtbank Verklaring van Moh. Natsir Laatste nieuws Minister v. d. Brink antwoordt: Industrie!Iisatie moet krachtig worden uitgebreid De overbeschaving en de jeugd I Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Pagina 1 en 3 Vrijdag 26 November 1948 44e Jaargang No 11423 Kantoren: ALKMAAR. Langestraat 42 A, teL adm. 2046, red. 2047 K 2200; HOORN, Draafsingel 59. tel. 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; DEN HELDER. Kelzerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. tel 459 K 2240 Oost-Java erkend ONDERNEMINGSBELASTING „IN HUIDIGE VORM" VAN DE BAAN? De Verenigde Naties hebben een grote hulpverleningsagtie inge- zet voor de Arabische vluchtelingen in Palestina. Meer dan 2000 tenten en 45.000 dekens zijn naar de vluchtelingenkampen gezonden, waar velen tot dusver op de naakte grond sliepen. De medische verzorging van de plattelandsbevolking in Honga- rije liet voor de oorlg alles te wensen over. Er worden thans maatregelen genomen om ook in de verst afgelegen streken de nodige controle op de ge- zondheidstoestand van de boe- ren uit te oefenen. In Ury krijgt de 100-jarige Istvan Kemenetzky voor de eerste maal in zijn le- ven bezoek van de dokter, die hier bezig is zijn bloeddruk te meten. „Crot>e Mogendheden kennen vredesbelang van H. Jaar" WEERSVERWACHTING Het Nederlandse spoorwegnet wordt langzamerhand weer ge- schikt gemaakt voor de vooroorlogse snelheden door gebruik te maken van langere spoorstaven. Dit biedt tevens het voordeel van minder lassen, dus minder stoten en minder slijtage. Uit Engeland en Luxemburg ontvangen de N.S. rails in de lengten 15 en 24 meter. Met vier boren tegelijk worden in de uit- van einden van de verlengde rails de gaten geboord, waar de las- platen worden bevestigd, die op de spoorbaan de spoorstaven verbinden 'Aborvnementsprljs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, Incluslef Incasso. Advertentle-tarief: per edltle 16 ct. per mjn., minimum (2.50; In alle •dltlet 26 ct per m.m.. minimum (4.famllle- berlchten 20 ct., rasp. 30 ct per m.m. BIJ contract belangrljke kortlng. Dlrecteur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smlts, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. Janssen, 3. Toes. Bankrelatles: Noorderbank, Nederl. Credletbank No o rdh ollands Dacrblad HE T FEIT VAN HEOEN is de Com- missie van Goede Diensten. Men kent haar. Zij is ingesteld door de Veiligheidsraad van de organisatie der Verenigde Naties, met het doel, het houden van besprekingen en het voeren van onderhandelingen tus- sen Nederland en de Republiek In donesia, te bevorderen. Nederland heeft deze internatio- nale bemoeienis met het Indonesl- sche probieem slechts scHSorvoe- tend aanvaard. Wij stonden aan- stonds, toen de Veiligheidsraad zlch met de Indonesische zaak ging be- moeien, op het standpunt, dat deze kwestie de V. N. niet aanging. Het was een binnenlandse aangeiegen- heid. Dat wij voor de uitspraak van de Veiligheidsraad, verieden jaar bij de politionele actie, zijn gezwicht, was een feitelijk standpunt, ingegeven door practische overwegingen. Juri- disch hebben wij de bevoegdheid van de V. N. in deze kwesties nooit erkend. Er is met en rondom deze C.v.G.D. en haar arbeid heel wat gebeurd. Het resultaat heeft in eik geval, na een jaar werk van deze commissie, die enige malen wijzi- ging moest ondergaan, niet bewe- zen, dat Nederland ongelijk had! Na een jaar is immers nog geen oplossing bereikt. Vele malen ge- droeg deze commissie, waarin een Amerikaan, een Australier en een Belg, zitting hadden, zich veeieer als een commissie van s 1 e c h t e diensten. Enige malen werden, in het bijzonder door leden van de C.v.G.D. persoonlijk, ongeiukkige stappen ondernomen, welke de zaak nog verder van huis brac'hten. De Republiek van haar kant hield voortdurend aan de commissie vast. Zij scheen nu en dan niet ten onrechte in de C.v.G.D. een hulp en steun tegen „de Nederlariders" te zien en de aanwezigheid van de. commissie alleen al bood haar de gelegenheid, kracht bij te zetten aan haar standpunt, dat deze zaak behandeld dient te worden op inter- natlonaal niveau. Nederland zal in het nieuwste sta dium de C.v.G.D. natuurlijk niet negeren. Reeds is bericht, dat de nieuwe delegatie Sassen-Stikker- Neher, „een ontmoeting" met de C.v.G.D. zal hebben. Maar de opzet is, dat het tussen onze nieuwe delegatie en de Repu bliek zal moeten komen tot recht- streekse onderhandelingen, dus zonder inmenging of patronage van de Commissie van Goede Diensten. In hoeverre het standpunt van de Republiek hier aanstonds een stok tussen de benen zal werpen, zuilen we wel spoedig weten.*) De Republiek schijnt in het alge- meen van mening te zijn, dat de onderhandelingen pas officieel kun- r.en worden genoemd, wanneer ze plaats hebben onder leiding van de C.v.G.D. Dat is het Nederlandse standpunt niet. In de verklaringen van officiele zijde, waarop wij giste- ren doelden, werd zeker niet voor niets gesproken over onderhande lingen met federalen en republikei- nen. Van de C.v.G.D. werd, in het kader van onderhandelingen, met gerept. Opmerkelijk is in dit verband, dat ook in officiele commentaren van Amerikaanse zijde deze week tot ulting kwam, dat rechtstreekse on derhandelingen beter zijn dan be sprekingen via de C.v.G.D. Wanneer deze mening berust op de overtuiging, dat een schakel meer al gauw weer de kans biedt, om zijwegen te zoeken, dan is dit een hoopvol en toe te juichen standpunt. Het gaat hier om een zaak, waar in Nederlanders en Republikeinen het nu eindelijk eens moeten wor den, of.... definitief tot de slotsom moeten komen, dat het niet gaat, als dat niet anders kan. Zonder verder schuilevinkje spe- len, zonder kans om uit te wij ken naar internationale vluchtheuvels, dient men nu te staan als man tegenover man, rechtsstreeks, zonder hinderlijke tussenschotten. Er moet niet meer gepraat wor den, maar gehandeid. Doeltref- fend en snel, want wij denken aan het woord, dat minister Sassen sprak bij het vertrek van Schiphol „de toestand is critiek". BATAVIA, 25 Nov. (Aneta) Onder de titel ..onthullingen over de IndonesischNederlandse onderhandelingen" schrijft de po- litieke correspondent van ..Merdeka" in een artikel over viji kolommen o.m. ten aanzien van de ontmoeting tussen minister Stikker en premier Hatta, dat „de problemen met betrekking tot de interim-regering worden besproken en dat inderdaad tijdens deze ontmoeting omtrent enige kwesties overeenstemming van mening (persesoeaian pendapat) is bereikt, welke zeer mogelijk als basis kan dienen voor het verkrijgen van 'n overeenstemming De medewerker van ..Merdeka" vernam, dat o.m. betreffende de na- volgende aangelegenheden overeen stemming van mening werd bereikt: 1. Toestemming aan de vertegen- woordigers der deelstaten om deel te nemen aan de onderhandelingen tussen de Nederlandse en Republi- keinse delegaties; 2. het voorkomen van bestands- schendingen; 3. de vorming van een interim- regering in de vorm van een mini- sterieel kabinet, waarbij niet be- paald zal worden. dat de leden daar- van vertegenwoordigers der deel staten moeten zijn, doch dat zij ca- pabel moeten zijn, het vertrouwen van het volk hebben verantwoorde- lijkheidsgevoel bezitten en natio- naal en democratisch georienteerd zijn; 4. het houden van algemene ver- kiezingen in geheel Indonesie, on- middellijk nadat er een ministeriele regering zal zijn gevormd, voor de vorming ener Constituante. De schrijver merkt verder op: „Het is begrijpelijk. dat de Ne derlandse delegatie de in Den Haag met de federalisten gesloten overeenkomsten in de komende onderhandelingen zal verdedigen, voordat zij moet overgaan tot ma- ximale concessies. In verband hiermede is het begrijpelijk, waar- om de Nederlanders alle moeite doen, om federale vertegenwoor digers te doen deelnemen aan de onderhandelingen." De Nederlanders verwachten van de federalisten voordelen. Den fe deralisten zal met aandrang worden verzocht. zich te houden aan de re- sultaten van het overleg in Den Haag. wanneer zij komen te staan voor minimale eisen van republi- keinse zijde. Het verloop van de komende onderhandelingen hangt min of meer af van de houding der federale vertegenwoordigers. Zuilen zij hun standpunt, waarover in Den Haag reeds overeenstemming werd bereikt, blijven handhaven, of zuilen zij de tijdens de ontmoeting tussen Moh. Hatta en minister Stikker be- reikte principiele overeenstemming ondersteunen, die dichter bij de idealen van het Indonesische volk staat. Een ding staat vast, besluit de schrijver. Van een duidelijke hou ding der federalisten in de komende dagen zal het afhangen, of de ko mende onderhandelingen zuilen lei- den tot overeenstemming, aldus ..Merdeka". De negara van Oost-Java is door de voorlopige federale regering als zodanig erkend. De nieuwste berichten, in dit nummer, zijn niet hoopvol! Red. MINISTER LIEFTINCK deelt in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer in zake de begroting van Financien o.a. mede ter be- vestiging van vroegere suggesties op dit punt dat de regering in haar program heeft opgenomen een ver- laging van de inkomstenbelasting, door een verhoging van het belas- tingvrije minimum. Tezamen met andere belastingvoorstellen zal een voorstel daartoe worden gedaan in een nota aan de Kamer, opdat er een principieel debat kan worden gevoerd. De vraag zal ook aan de orde komen, of de ondernemingsbe- lasting kan worden gehandhaafd in het kader van de Benelux-samen- werking in de huidige vorm. De Omzetbelasting zal worden verhoogd van 3 op 3'/i procent, ten- minste, dat is, zoals men reeds weet, het plan van de regering. Overwo- gen zal worden, of de vrijstelling voor eerste levensbehoeften moet worden uitgebreid. Met de afwikkeling van de effec- ten-registrafie zal zoveel mogelijk spoed worden betracht. v<.. ,V;^: VxF ALKMAAR. Gisternacht is de brandkast van de Alkmaarse Ex- portveiling spoorloos verdwenen. De dader heeft kans gezien om na verhreking van een hangslot aan de grote buitendeur, waardoor waarsehijnlijk een auto naar bin- nen is gereden en het forceren van twee binnendeuren, alleen, hetzij gebolpen door een collega, de hele brandkast, die naar ons werd me- degedeeld circa 150 kg weegt, op een voertuig te laden. De buit zal hen echter niet mede- gevallen zijn. Het meeste geld van de veiling wordt n.l. 's avonds in veiligheid gebracht. De brandkast bevatte slechts een kleine f 1000. n.l. 300 harde guldens en circa hon- der gulden aan rolletjes kleingeld, voorts een spaarpotje van het per- soneel, inhoudende ongeveer f 450. Van de dader is tot nu toe geen spoor gevonden. Vermoedelijk is hier dezelfde zware jongen aan het werk geweest, die de inbraken op de visafslag te IJmuiden en de vei ling te Purmerend op zijn geweten heeft, waar resp. circa tien en vijf mille op soortgelijke wijze zijn ver dwenen. Het CDK deelt mede, dat de bon nen voor werkkleding H9 en L9 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bon nen H9 kan men kopen: een overall of een werkpak van drill, keper of satijn. een lange stofjas, een lange witte' jas, een laboratoriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L9 kan men kopen: een werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, manchester of pilow, een korte witte jas. een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H10 t.m. H12 en L10 t.m. L12 zijn nog niet geldig. De bonnen HI t.m. H8 en LI t.m. L8 en de rantsoenbonnen Fc en Fd blijven voorlopig geldig. Half October kwam de leiding van het Bloemendaalse politie- corps tot de verrassende ontdek- king, dat een inbreker, die gedu- rende een half jaar een ware ter- reur in de villawjjken had uitge- oefend en de politie steeds te slim af was geweest, niemand anders was dan een lid van het politie- corps, de 24-jarige agent A. L. Sinnige, die tijdens zijn nachte- Hjke dienaturen met valse sleutels en door het indrukken van ruiten in de woningen binnendrong. De verdachte agent liep in een val, die de chefs van het corps voor hem opsteiden. Hij legde bij zijn verhoor een volledige bekentenis af, waarbij kwam vast te staan dat zijn verloofde zich aan heling had schui- dig gemaakt. Een groot deel van de BATAVIA, 25 Nov. (Aneta) De correspondent van „Merdeka" te Djokja had een onderhoud met de republikeinse minister van voorlich- ting, Moh. Natsir, waarin deze zeide, dat de deelstaten zeker zuilen be- grijpen „dat de republiek geen aan- spraak maakt op een hogere positie dan zij zelf zuilen verkrijgen, want het doel van de strijd is niet, om vrijheid en souvereiniteit te ver krijgen voor de republiek alleen, doch de volmaakte vrijheid voor geheel Indonesie, zoals het staat ge- schreven ih de proclamatie van de onafhankelijkheid". Moh. Natsir vervolgde: „Hiermede is het duidelijk, dat in een vrije staat de positie van geen enkeie deelstaat hoger zal zijn dan die van een der andere. De republiek zal er zich tegen verzetten, wanneer zulks geschiedt van Nederlandse zijde Omgekeerd moet de positie der deelstaten omhoog worden gebracht, De deelstaten moeten gelijk staan met de republiek, en niet omge keerd", aldus Natsir. Tenslotte verklaarde hij dat de voorstelling, alsof minister Stikker meer concessies heeft gedaan aan de republiek dan aan de federalis ten „een voorzichtige manier van opruien is en een poging om twee dracht te zaaien, opdat de federalis, ten jaloers zuilen worden op de re publikeinen." gestolen goederen kon in de woning der verloofde te Bloemendaal wor den achterhaald. De agent en zijn verloofde, de 22- jarige M. V., stonden Woensdag voor de Haarlemse rechtbank te- recht. Tijdens de behandeling bleek dat S. zijn sleutels „viste" uit de bak op het politie bureau, waarin de gevon. den sleutels gedeponeerd werden Zijn verzameling verborg hij ergens in het Bloemendaalse Bos. In totaai pleegde S. 29 inbraken, plus een, de laatste, in de nacht dat hij betrapt werd door zijn super) euren, die langzamerhand de overtuiging had den gekregen dat S. de dader moest zijn en daarom zelf op patrouille gingen. Verdachte gaf als motief op dat hij trouwplannen had en bovendien in de schulden stak. De Officier van Justitie eiste een gevangenisstraf van vijf jaren. De verloofde van S. die hierna voor het hekje verscheen, verklaar de niet geweten te hebben dat de goederen, die S. bij haar bracht, van diefstal afkomstig waren. Zij meen- de, dat hij de goederen van zijn in specteur kreeg uit N.S.B.-lnboedels. S„ als getuige gehoord, verklaarde dit zijn verloofde inderdaad te heb ben wijsgemaakt. Tegen haar iuidde de eis vier maanden wegens heling, waarvan de Officier de opzet bewe- zen achtte. Uitspraak op 9 December. -» Na het verslag van de heer Eyskens over de politieke toestand te hebben bestudeerd, heeft de prins- regent deze van zijn taak ontheven. HU heeft vervolgens de heer Spaak opgedragen een nieuwe regering te vormen, welke taak de heer Spaak heeft geacceptecrd. BATAVIA, 26 Nov. De Neder landse ministers zuilen morgenvroeg met hun adviseurs naar Djokja vlie- gen om besprekingen te voeren met de republikeinen. Tevens zuilen ver- schiliende republikeinse adviseurs, o.w. Sjahrir, vanuit Batavia naar Djokja vertrekken. De ministers hebben heden een onderhoud gehad met de vertegenwoordigers der deel staten in Indonesie. De „Osservatore Romano" van 25 November publiceert een interview met de voornaamste leden van het Comite ter viering van het H. Jaar. De voorzitter Mgr. Valerio Valeri verklaarde: „Als iets de oorlog kan tegenhouden, is dit het H. Jaar. Ook de regeringen van de grote mogend heden weten dit." De secretaris Mgr. Pignedoli is van mening, dat niet 300.U00 doch slechts 40.000 pelgrims tegelijkertijd onderdak in Rome zuilen kunnen vinden. De meesten zuilen echter niet zo lang blijven, zodat in totaai genomen op een massale stroom van bezoekers gerekend wordt. Al het mogelijke zal in het werk worden gesteld om de buitenlanders, die het Italiaans niet machtig zijn, het ver- blijf in de Eeuwige Stad zo gemak- kelijk en aangenaam mogelijk te maken. Toen werd opgemerkt, dat bii recente katholieke manifestaties te Rome tot 700.000 mensen deelna- men. antwoordde hij, dat dit uitzon- derlijke gevallen zijn, die tot de zeer kortstondige mogelijkheden gere kend moeten worden. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond GEEN VERANDERING Droog weer met weinig of geen bewolking. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Gedurende de nacht meest lichte vorst, be- halve op de Wadden eilanden. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als van- daag. Minister van den Brink heeft Donderdagavond in een rede van twee uur geantwoord op de op- merkingen en beschouwingen van de Tweede Kamer over de begro ting van Economische Zaken. (Men zie voor een deel dier voor- afgaande beschouwingen in de middagzitting pagina 3 van dit nummer.) De bewindsman vond de economische toestand nog steeds zeer zorgelijk. De export is nog slechts de helft van de import en de invoer is nog wel zoveel mo gelijk beperkt! Als tweede zorg- wekkend punt noemde hij de stand der arbeidsproductiviteit, welke zal moeten stijgen, om weer te komen tot een zeifstandige volkshuishouding. De loon- en prijspolitiek der re gering is ingegeven naast de sociale zijde vooral door het fun- damentele probieem der exportbe- vordering. Een derde zorgwekkend verschijnsel is, dat het industriele apparaat in vele sectoren zal moe ten worden gemoderniseerd. Ook is zorgwekkend de verstoring der nor- male economische verhoudingen met Indonesie en eveneens baren de economische betrekkingen met Duitsland zorg. Door de deviezen- schaarste kon slechts een beschei- den begin gemaakt worden met de industrialisatie en een moeilijkheid is ook het wegvallen van bezit. De Marshallhulp heeft ons land behoedy voor een dreigende economische in- eenstorting. De minister somde ook enige lichtpunten op. Er heerst sociale vrede. Door het economisch herstel- plan is ons land in staat het herstel uit te bouwen en te consolideren. De staatsbegroting neigt meer naar evenwicht en aan de toenemende geldcirculatie is een halt toegeroe- pen. Voorts wees spr. op de afne- mende schaarste en de geringe werk- loosheid. Krachtige uitbreiding der industrialisatie is nodig om de ver- loren welvaart te herwinnen. Ver der is gedurende de eerstkomende jaren consumptiebeperking nodig, zomede herstel 4er economische be trekkingen met Duitsland en Indo nesie, bevordering van het multi- laterale betalingsverkeer, van de totstandkoming der economische unie en van het in werking treden van het handvestinzake internatio nale handelsverdragen. Op al deze punten ging de minister nader in. O.m. merkte hij op, dat het nood- zakelijk is de industriele ontwik- keling van Belgie en Nederland op elkaar af te stemmen; er wordt dan ook geregeld overleg gepleegd. Een industrialisatieschema moet een globaal karakter dragen; de indus trialisatie komt tenslotte door eco nomische beslissingen. Particuliere besparingen zuilen nodig zijn en ook in de bedrijven zal bespaard moeten worden. Het is noodzakelijk Duitsland in het West-Europese verkeer op te nemen. Van herstel van het han- delsverkeer met Indonesie zal eerst sprake kunnen zijn, als de rust daar volledig is weergekeerd. Met kracht wordt de economische unie met Belgie en Luxemburg nagestreefd „In de loop van Januari zal er an- dermaal een ministersconferentie worden gehouden om de verdere gedragslijn te bepalen teneinde de Unie naderbij te brengen. Uitvoerig ging de minister in op de ontwik- keling van het economisch stelsel Hij waarschuwde vervolgens nog eens tegen te hoge winstuitkerin- gen. Ingaande op concrete vragen, zei de minister, dat voor Drente tijdig iets zal moeten worden gedaan. Hij was het niet eens met de hr Hoog- carspel, dat de Marshall-hulp ons zou verplichten tot militaire uitga- ven. Op Beneluxgebied is sinds kort I inigovingen een middenstandscommissie in wer king. Over het beschikbaar stellen van deviezen aan fabrikanten^heeft spreker advies ingewonnen bij de economische raad. Een beslissing kan spoedig worden verwacht in verband met opmerkingen over de middenstand, zeide spr., dat de ge- hele economische toestand zorgelijk is. Hij zette uiteen, dat de regering zich op het standpunt moet stel len dat de loonbijslag niet mag worden doorberekend. Herziening der fiscale winstvaststelling is no dig. Daarbij zal blijken, of doorbe- rekening noodzakelijk is. Spr. deel de mede, dat hij overweegt de in stelling ener interdepartementale commissie voor de middenstands- politiek. Niet kan worden toege- staan, dat de etalage-verlichting al om vijf uur wordt ontstoken. De burgerij moet tussen vier en zes uur zo weinig mogelijk verlichting doen branden. Naar 's ministers oordeel verdient het economisch in- stituut voor* de middenstand een VATICAANSTAD (KNP) Ter herdenking van het feit, dat 3UU jaar geleden de H. Jozef Calasanc- tius overleed, heeft Z. H. de Paus gesproken over de grondslagen van de katholieke opvoeding in de mo- derne tijd. De huidige mens komt door zijn radeloosheid en innerlijke twee^ialt niet meer tot zich zelf. De moderne opvoedkunde streeft te zeer naar snelle materiele resultaten, zonder te letten op de klare en diep- gaande beginselen. De moderne jeugd is overgeleverd aan een over beschaving, welke door het boek en de film te veel vergt van het voor- stellingsvermogen en de fantasie van de jeugd. Daartegenover moet de katholieke opvoedkunde er naar streven, de zelfbeheersing van de moderne jonge mens te stalen. Zo zal deze in staat zijn, de menselijke en christelijke waardigheid op de juiste wijze te vrijwaren en te be- schermen. LONDEN. Amerika en Enge land hebben Frankrijk uitgenodigd om zitting te nemen in het controle- orgaan voor de Duitse steenkool- en staalindustrie in het Ruhrgebied. Tot nu toe hadden alleen de V.S. Groot-Brittannie zitting in dit orgaan. Oorspronkelijk bestond het plan, af te wachten tot de Franse zone van Duitsland bij de Engels- Amerikaanse zou zijn getrokken, doch dit heeft men nu wellicht onder de verschillende protesten onder invloed van de verschillende protesten van Franse zijde opge- geven. NANKING. De strijd in China nadert een nieuw hoogtepunt, zo blijkt uit talloze berichten, die bin- nenkomen. Soetsjau, de voornaam ste stad voor Peiping en Nanking, is nog wel niet ingenomen door de communisten, doch zij zelf meldden, dat de stad geheel omsingeld was en dat hun voorposten reeds dertig kilometer voor Peiping stonden. De regering is druk doende legers en goederen te evacueren uit bedreigde om zodoende meer zuidelijk hun stellingen opnieuw te kunnen innemen, terwijl eveneens materieel en personeel van de vlieg- basis Paking wordt verplaatst naar Formosa, welke stad zodoende de voornaamste aanvoerbasis voor Nrd.- China zal worden. LONDEN. Minister-president Attlee heeft in het Lagerhuis ge- zegd, dat Engeland de Ierse Repu bliek niet als een buitenlandse mo- gendheid zou beschouwen, nu zij zichzelf onafhankelijk verklaard heeft. Wat Noord-Ierland betreft, legde Attlee er de nadruk op, dat er geen wijzigingen ten opzichte van dit gebied en Engeland zouden plaats vinden, terwijl Churchill de regering verweet, dat de huidige Britse regering het „lo*yale volk van Ulster" het recht ontnam zelf uit te maken, wat hun betrekkingen met de Britse Kroon zouden zijn. FRANKRIJK. De havenarbei- ders in Frankrijk, die een algemene eigen financieel bestaan. In dit licht havenstaking zouden proclameren. i i i i J 2- J I Uicw nArt irn r* o f rta_ zal hij deze zaak volgend jaar onder de ogen zien. Het aantal tabaksde- taillisten wekt geen bezorgdheid en over een samenvoeging van vesti- gings- en tabakswet wordt overleg gepleegd. De minister verzekerde, dat de textielvoorziening zijn voile aandacht heeft. Nog deelde hij mee dat per 1 December de toewijzing van papier voor de couranten op 3.000 ton per maand zal worden ge. bracht en dat de beperkende bepa- lingen voor de omvang der perio- dieken wordt opgeheven Na re- en dupliek zijn zes afde- lingen der begroting goedgekeurd Te kwart voor elf werd de yerga- dering verdaagd tot Vrijdagmiddag twee uur. kunnen hier wellicht nog vanaf ge bracht worden, doordat dezer dagen een overeenkomst tot stand kwam tussen vertegenwoordigers van de havenarbeidersbond en de regering. Men schijnt het over het merendeel der kwesties eens te zijn geworden. DUITSLAND. In de oostelijke zone van Duitsland is luitenant- generaal V. Muller benoemd tot chef van de staf van de volkspolitie in de Sovjet-zone. Voordien heeft deze generaal in de Duitse generale staf voortdurend gepleit voor samenwer- king met Rusland. Tevens werd hij, na krijgsgevangen te zijn gemaakt, lid van het comity „Freies Deutsch- land".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1