OLIVIER'S HAMLET KATHOLIEKE BUREAUX ZIJN DRINGEND GEWENST Alkmaar koopt een Finse school OU6e WAACj r ALKMAAR EN OMSTREKEN Bijna twee ton voor onderwijs uitgetrokken TERAARDEBESTELLING mevr. Fr. Rutgers van der Loeff- Mielziner Klassieke tragedie in filmvorm J Beroepskeuze voor het kind: Het Rijk begeeft zich op verkeerd ter rein NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdog 26 November 1948 th. kCAAkman zoon 500 tot 1000 broden Beter brood bakt Van de Pol! Hamlet (Lawrence Olivier) in gepeins verzonken. Onze agenda NIWIN KEGELCONCOURS ioopt nog uitstekend Spoorstraat-attractie De Tilbrug werd officiee! geopend Veiling Obdam passeert anderhalf millioen MIEP ZEGT: ERNSTIG MOTOR- ONGEVAL DOKTERSDIENSTEN Hollands Noorderkwartier DIERENARTSENDIENST Hollands Noorder kwartier Onder voorzilterscbep van burge meester nu' dr H. J. Wytema kwam de Raad Donderdagmiddag in ver- gadering bijeen ter behandeling van een vrij lange agenda, die echter voornamelijk hamcrstukken bevatte. Na de opening door de voorzitter kwam en enige i'ngekom'en stukken aan de orde, waaronder een schrij- ven van mevr. L. Koelma-Boerman, waarin deze wegens haar vertrek uit de gemeente verzocht haar ont- slag te willen verlenen als regentes van het Burgerweeshuis. Op voor stel van B. en W. werd het ge- vraagde ontslag door de Raad eer- - vol verleend met dankzegging voor de vele. in deze functie door mevr. Koelma aan de gemeente bewezen diensten. Na een korte discussie tussen wethouder G. van Slinger- land en de heer Torenvlied over de kwestie ..regenkleding", werd 'n adres van het bestuur van de bond van Nederlandse Petroleum-detail- listen, inhoudende het verzoek de straatverkoop van petroleum slechts toe te staan aan degenen, die daar- voor vergunning hebben van het gemeehtebestuur, door de Raad in handed van B. en W. gesteld om bericht en raad. Evenzo werd ge- handeld met het verzoek van de Berger Schoolvereniging, om een gemeentelijke subsidie ten behoeve van de Middelbare Meisjesschool te •Bergen. Ingevolge'een, door de heer C. F. D. Kohnert gedaan verzoek om ont slag als leraar en waarnemend di- recteur van de gemeentelijke avond school voor lager nijverheids-onder- wijs, werd aan deze functionaris, odder dank voor de bewezen dien sten, eervol ontslag verleend. Benoemingen In de vacatu'res van het college van curatoren van het Murmellius- Gymhasium, veroorzaakt door het heengaan van prof, mr A. Koelma en het periodiek aftreden van mr F. G. G. Boerrigter, werd benoemd mr dr h; J. Wytema. terwijl mr Boerrigter herbenoemd werd. Dr H. J. M. Hofstee werd herbe noemd tot lid van de -commissie v toezieht op het middelbaar onder wijs en tot lid van de commissie van toezieht op het gemeentelijk nijverheidsonderwijs, in beide func- ties tot 31 December 1955. Tot leden van de commissie van toezieht op het lager onderwijs wer- den benoemd mevr. S. G. Bulthuis- De Vries en de heer J. Nieboer, Tot leden van het college van re- genten van het burgerweeshuis wer- den benoemd mevr. J. Boersma-v. Abshoven, de heer J. de Groot en mevr. M. Kroeskop-van de Vegte. Met algemene stemmen werden de heren C. Venneker. J. Groot, A. Sietsma. J. Hoytink en H. Knuis- tingh Neven aangesteld. om de ge- meenterekening over '45 na te zien. In de va'cature-Koelma werd be noemd burgemeester Wytema, om op te treden als toeziehthouder, be- doeld in artikel 2 sub 15 der ver- ordenirtg inzake subsidiering bij- zondere bewaarscholen. Medewerktng werd verleend in de vorm van het verstrekken van r. gelden uit de gemeentekas voor 't "^maken vari een ri.iwielbergplaats bij de St Anna-school en het aanbren- gen van 3 closets in de St Jozef- sehool, De verordening tot vaststel- lin van een leeftijdsgrens voor het onderwi.izend personeel in dienst der gemeente, daterend van 1923, werd ingetrokken. Vastgesteld werd een verordening- regelende de toe- kenning van een tegemoetkoming in de kosten van verhuizing, pension of reiskosten van nieuwbenoemde leerkraeMen bii het gemeenteliik lager onderwiis. Voorts werd beslo- ten het aantal leden van de com missie van toezieht op het lager on derwiis uit te breiden lor tien leden (waaronder 2 vrouweliikeL waar- van er jaarlijks twee aftreden op 31 December. Een adres van de verenising "Es peranto bij het onderwijs" inhou dende een verzoek om adhaesie te betuigen aan een request aan de minister van O.. K. en W„ om het Esperanto als verplicht leervak op het lesrooster van de Kweekscholen te doen plaatsen. werd als kennis- geving aangenomen onder moti- vering door de voorzitter, dat dit een kwestie was, waarin de raad met competent is. De heer De Wil de zag echter liever, dat er een onderzoek werd ingesteld naar het al of niet van nut zijn van dit on derwijs. Een Finse school In verband met de mogelijkheid, dat er aan de gemeente een Finse school zal worden toegewezen. die aan de Bergerweg zal worden ge- plaatst tussen de spoorbaan en de Houtvaart, vroeg de heer A. Siets ma, of het al bekend was, hoe deze school zal worden bevolkt. Voorts wilde de vragensteller gegevens hebben over het aantal leerlingen,. dat nu over deze zeven openbare scholen zal worden verdeeld, terwijl hij tevens hoopte, dat men geen leerlingen. althans niet van de la- gere klassen. wonende in het Zui- den van de stad. naar deze school zou dirigeren, gelet op de grote af- stand. Tegen het voorstel van de heer Sietsma, om de raad te kennen in de uitwerking van deze regelin.g. had de burgemeester principiele be- zwaren. Indien aan B. en W. een taak ter- uitvoering is voorgelegd. dient de raad zoveel vertrouwen te hebben, dat B. en W. niet behoeven te komen vragen of het wel goed is. Slechts als er aanmerkingen op de uitvoering zijn, kan de raad daar over interpelleren. Tot aankoop van het schoolge- bouw en de inrichting daarvan, waarmedes een bedrag van f 181.200 gemoeid is. werd besloten. Ingevolge een adres van de zes kepkgenootschappen in Alkmaar, waarin verzocht werd aan deze kerkgenootschappen gratis gegevens uit de bevolkingsregisters te ver strekken, werd het voorstel van B. en W„ inhoudende de definitieve regeling der legesheffing, aangehou- den. De Doopsgezinde Kerk. de Ev. Lutherse. de Gereformeerde. de Ned. Hervormde. de Remonstrantse en de Rooms-Katholieke Kerk hadden be- zwaar ecmaakt tegen een bedrag van f 270. De heer Wiese nam het,: evenals de heer Kirpesteyn, voor de ker- ken op, waarbij zich ook de heer Bos aansloot. Wethouder van Slingerland' kon echter, mede gelet op de extra kos- ten, die de gemeente zich zal moe- ten getroosten om de gegevens te verstrekken en die op 1500 ge- raamd worden, moeilijk het voorstel prijsgeven. De heer van der Borden wilde ieder het zijne geven en vroeg om als maximum een bedrag van 100 te bepalen, terwijl de heer Hoijtink voorstelde deze zaak voor een nader onderzoek aan te houden. Goedgekeurd werden de gemeen- terekening en de rekeningen der bedrijven over 1944. Ook de reke ningen van de Armenraad over 1944 en 1945 werden goedgekeurd. Besloten werd een rechtsgedmg aan te gaan tegen de kermisexploi- tant D. Brunselaar te Enschede. die in gebreke is gebleven op de vast- gestelde data de pachtsom te be- talen voor een standplaats op de kermis, waarvoor hij had ingeschre- ven. Het betreft hier een bedrag van f 2949.45, waarom B. en W reeds herhaaldelijk hebben ge- maand. On voorstel van B. en W. ging de Raad accoord met de vaststel- iing van de bezoldiging van de ge- meentesecretarisi overeenkonvtig het advies van de commissie-Ub- bink. Aangezien hier van een ver- hoging sprake was. meende de heer Wiese een vergelijking te moeten trekken tussen de hogere lonen van de gemeentelijke autoriteiten en de lagere van de gemeentewerklieden. De burgemeester merkte echter terecht op dat de salarissen vari burgemeesters. ontvangers en -secre- tarissen door Den Haag worden ge- reeeld en niet door de Raad. De heer De Zeeuw merkte nog op. dat hij niet begreep waarom er nog over deze zaken gesproken werd en achtte het niet vefant- antwoord, dat deze salarisgroep in een hogere klasse werd ingedeeld. Hii verwachtte dat dan binnenkort ook andere functionarissen in een hogere klasse zouden willen wor den ingedeeld. Ook mej. Kamphuiis maakte aan merking on deze klasse-indeling en vrneg er de reden van. De burgemeester antwoordde dat Alkmaar een groter verzorgirtgs- gebied heeft dan de gemeente alleen en dat de meeste gemeentebedrn- ven en instellingen werken voor i groter gebied. Met een dankwoord voor de vlotte medewerking bii de afwikkeling der agenda betoond, sloot mr dr W.ytema vervolgens de vergadermg Onder grote belangstelling had gistermiddag' de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de scb'Meres Frieda Rutgers van der LoiN Mielziner, die na een ziekbed van acht maanden op 71- jarige leeftijd in het St. Elisabeth- ziekenhuis was overleden. Onder de aanwezigen waren vele vrienden, van verre gekomen; o.a. het echt- paar CysouwKaland uit Westka- pelle, de familie Kwakman uit Vo- lendam. vrienden uit het verre Lim- burg en velen uit Bergen. Zoals zij gedurende haar lange ziekbed steeds omgeven was door vele bloemen, zo was nu haar laatste rustplaats onder een heuvel van kleurige bloemen bedolven. De heer Rutgers van der Loeff was de eerste, die in eenvoudige woorden de overledene schetste als een grote vrouw, waarin de schep- pingsdrang van de kunstenares sterk leefde en die dopr haar kunst aan velen vreugde schonk. Hij herinner- de aan de vele bloemen, bezoeken en brieven, die zij op haar ziekbed mocht ontvangen en verheugde zich over de belangstelling van vele vrienden, waprvan sommigen van zeer verre waren gekomen. Aange- trokken door de schilderachtige costuums van de bevolking van Wal- cheren en Volendam, wist zij de ziel van dit volk in haar schilderijen open te leggen. En dat volk waar- P LAI I E 5TIENEN8RU& ALKMAAR TELEFOON 2604 (K 2200) (Adv.) Qptimisten Excelsior Z.E.K.Z.? Onder Ons Drie Ruiten BILJART-NIEVWS Stand Cadre-klasse: Crb. Bit. Gem. Pnt. 3508 3444 2445 2090 2473 385 333 303 355 324 Stand B-klasse: Lindenhoek 2826 1070 Z.E.K.Z.? Excelsior B Excelsior A Volharden Harmonie Optimisten Drie Ruiten 3134 2543 3011 2970 2884 2749 2352 1008 935 879 1062 950 1084 1029 9.11 10.34 8.06 5.88 7.63 2.64 3.10 2.76 3.42 2.79 3.03 2.53 2.28 31 24 23 23 19 54 49 40 38 38 35 34 22 VAN BABY-WEEGSCHAAL TOT WEEGBRUG Op de hoek Laat—Brillesteeg is Woensdagmiddag de nieuwe show room van de fa. Y. Minks geopend. Dank zij het werk van de vertegen- woordiger, de heer W. Kroese, is thans een showroom gevestigd, die enig is in zijn soort in Noord-Hol- land boven het IJ. Van alles op het gebied van winkelinstallaties is hier te krijgen, van een baby-weegschaal tot een weegbrug, van de eenvou- digste gehaktmolen tot vleesma- chines, die er per uur 450 kg vlees doordraaien; van de meest simpele cassa tot aan het ingewikkelde kas- register; van een slagersmessen- standaard tot een schitterende toon- bank toe. Zakenmensen zullen hier zeker wel iets van hun gading vin- den. Wij wensen de fa. Minks, die haar zaak heeft in Leeuwarden, veel succes met deze nieuwe showroom. ER ZIJN vveinig films aan te wijzen. die, zowel door de Shakes- peare-kenners als door de film- Iiefhebbers met zoveel spanning tegemoet werden gezien als Lau rence OJivier's filmbewerking van het grote Engelse drama „Hamlet" Laurence Olivier, de maker van deze film, is naast een groot film- acteur, een der grootste toneelspe- lers van Engeland. Zijn Hamlet- creaties dateren reeds van 1932, toen hij met het gezelschap „The Old Vic", dat kortgeleden nog in Am sterdam ..King Lear" opvoerde, de werken van Shakespeare speelde. Voor zijn uitzonderlijke toneel- prestaties werd hem in 1947 de titel van „Sir" verleend. Van zijn filrorollen noemen wij die prachtige hoofdrol-vertolking van ..Henry V" en die van de „Woeste Hoogte", werken waarmede hij een wereldnaam vestigde. Men kan zich dan ook moeilijk iemand voorstellen. die een betere verfil- ming van Shakespeare's drama zou kunnen maken. Deze Hamlet-visie draagt dan ook in alle opzichten de kenmerken van een meesterwerk. De film, die twee en een half uur duurt, is in technisch opzicht vol- maakt. De camera, die rusteloos door het, in prachtige, sobere. doch indrukwekkende decors voorgestel- de Deense- slot Elsenor ronddwaalt, wist fantastische beelden vast te leggen, die bekoren door hun char- rne en die vooral van de lange dia- logen beklemmende, sterk dramati- sche scenes wist te maken. Door de dertiende-eeuwse muur- schilderingen en de in sepia uitge- voerde fresco's in de zalen van het beroemde slot, door de nevelige bui- tenopnamen en het spel van licht en schaduw, alsmede door de sierlijke costuums, wist de regisseur een ideale sfeer te scheppen, die het verwerken van Shakespeare's lite- ratuur. ook voor de grotere massa makkelijker maakt. Deze boeiende en betoverende film, waarin het Hamlet-drama in een zeer aparte vorm tot ons komt. is rijk aan handeling. vol actie en komt in menig opzicht dan ook. vooral wat het spel betreft, boven het toneeimatige uit, waaraan der- gelijke werken vaak mank plegen te gaan. Olivier geeft vaak zelfs meer, dan Shakespeare ooit in een toneelv»rtolking zou hebben kunnen geven. Bij alle erkenning van de bijzon- dere kwaliteiten van dit unieke stukje filmwerk kunnen wij het ons echter niet ontveirizen, dat ook hier de echte voldoening, die men bij het lezen van Shakespeare ervaart, niet wordt gewekt. De ware diepte van het werk voelt men niet zo reeel in de film als in de literatuur of als in een goede toneelbewerking En hoewel Laurence in dit werk zijn juist inzieht in de mogelijkheden van de film op een bewonderens- waardige wijze demonstreert, levert hij toch tevens, juist door zijn prach tige spel, het bewijs dat toneel en film nog altijd twee verschillende kunstvormen zijn, die nimmer te vereenzelvigen zijn, Jan Spierdijks' goede vertaling van de magnifieke Engelse tekst is goed en komt uitstekend tot haar recht in de onderschriften, die zich uiteraard beperken tot het voor- ndsnist^ Het verhaal, dat mede door op -Geringen van Ben Rooyaards en Eduard Verkade onder het Neder- iandse publiek min of meer als be kend mag worden verondersteld, geeft ons de geschiedenis van Ham let, een Deense prins, die liefde heeft opgevat voor Ophelia, de doch- ter van Polonius, een spion, die in dienst staat van zijn vijanden, waar- van zijn broer Claudius een der voornaamste is. Op het moment dat Hamlet uit Wittenberg terugkeert, wordt hem duidelijk, dat hij wraak zal moeten nemen pp een moord door Claudius begaan. Laertes, de broer van Ophelia, zint op wraak en tijdens een schermwedstrijd worden de beide rivalen dodelijk gewond Met belangstelling zullen onge- twijfeld velen deze bewerking van een der grootste stukken uit de we- reldliteratuur gaan zien. L. S. Uw gezin eet per jaar wel 500 tot 1000 broden. Waarom dan niet het beste brood gekozen. dat gebakken wordt? Breek met de sleur. Neem eenmaal een proef met het heer- lijke brood van VAN DE POL, luch- tig gebakken en voedzaam, want: (Advertentie) deerde haar wederzijds. In '36 ont- ving zij een vers van een inwoonster van Westkapelle, dat door haar een ontroerend monument genoemd werd; dit monument, aldus de heer Rutgers v. d. Loeff. wil ik nu ont- hullen en hij las dit vers voor, waarin op eenvoudige wijze de waardering tot uiting kwam, die de bevolking van Westkapelle voelde voor de overleden schilderes. Zij voelde, dat Gods hand haar leidde en spr. was erva% overtuigd, dat God haar ook nu had geleid naar de eeuwige rust en de grootste heerlijkheid. De heer Roggeveen sprak namens het Kunstenaarscentrum Bergen woorden van waardering en herin- nerde eraan, hoe mevr. Rutgers de eerste was, die het K.C.B. in staat stelde door aankoop van het werk van een jonge kunstenaar een col- lectie aan te leggen. Nadat nog enkele vrienden de overledene herdacht hadden, dankte de heer Rutgers v. d. Loeff de aan wezigen voor de belangstelling en de vele bloemen; ook dankte hij voor de belangstelling, die men zijn vrouw tijdens haar ziekte had be wezen, terwijl hij de dokters, de zusters van het St. Elisabeth-zieken- huis en de heer Middeljan dankte voor de liefde, waarmee zij de over ledene hadden omringd. Onder de vele bloemen, die het graf sierden, was een krans van het Kunstenaarscentrum Bergen. 'T GULDEN VLIES, 8 uur; Alkmaarse Kamermuziek- Vereniging. Biosropen: HARMONIE: Hamlet, 18 jaar. VICTORIA: Twee zusjes uit Boston, 14 jaar. CINEMA: Onderwereld, 18 j- A.B.T.: Het gebeurde mor- gen, 14 jaar. APOTHEKEN: Mevr. de Wed. C. M. B Wanna. Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: Adr. Louwe, Geestersingel 26, telef. 2290. Het Niwin concours mag zich van af de opening nog altijd in een grote belangstelling verheugen. De korpswedstrijd werd Maan- dagavond met niet al te hoog Uout ingezet en de prestaties van de ke- gelaars van O.K.A. toch een super-klas vijftal vielen zeer te gen. Behalve Eickholt, Winder en Hoes bleven de overigen onder de maat. Neen, dan de dames, het eer ste vijftal van W.l.K. velde maar even 622 hout. Woensdag-, maar vooral Dondefdagavond waren de prestaties veel beter. De Houthakkers in de Junioren- afdeling deden het werkelijk pracn- tig- en hetjs geen wonder, dat hierin de hoogste korpswerper naar voren kwam. Dat was G. Worm Jr. die 140 hout maakte, In de. Seniofen-afd. kwam het al- oude Z.E.K.Z. weer schitterend voor de dag en handhaafde hun oude faam. Het was C. de Lange, die hier de hoogste korpswerper werd. Van de vrije baan- en andere wedstrijden werden verschillende uitstekende prestaties bereikt. De uitslagen waren tot Donder- dagavond: Korpswedstfijd. Super-klasse. O.K.A. 631. Hoogste korpsgooier C H. de Lange 150. Senioren klasse. Z.E.K.Z.? 669. G.G.P. 566, O.K.A. 494 Hoogste korpsgooier T. Bonsema 139. Jumoren-klasse: Houthakkers 663. Met z'n tienen 620. Cubo 602. Op de lat 602 De Societeit 593. De unie 504. Dames: W.l.K. 622. Vrije baan; super C. H. de Lange .45 4 x, V, Spanje 45 2 x. Klerk 45. Vrije baan Sen. E. Brink 44, Lagas 43, Winder 43, Bonsema 43, v. d. Post 38. Dames. Mevr. v. Spanje 42, Mevr. Bosch 40. Dames B: Mevr. Plas 45, 43, 41. Mevr. Metselaar 42. Mevr. Kokkes 40. Personeel: Mevr. Plas 107. ALKMAAR. De Spoorstraat- winkeliers hebben voor de komende week van 26 Nov. tot 3 Dec. een aardige attractie op touw gezet. Uit in hun etalages geplaatste let ters kan men een slagzin vormen. Onder de goede oplossers worden prijzen verloot, door de Spoorstraat- winkeliers beschikbaar gesteld. Men zie de advertentie. R.K. HARMONIE „ST. CAECILIA" ALKMAAR. t De premie is ge- vallen op no. 41 van Woensdag 24 November. De prijs is af te halen bij de heer P. v. d. Aakster, Nieuw- straat 10, Alkmaar. BURGERLRIJKE STAND ALKMAAR Geboren: Alida, dochter van M. E. Woppenkamp en S. M. Jansen. Ondertrouwd: Adrianus Borra, 33 j en Elis. Ranzijn 33 j.; Laurentius Zonneveld 25 j.. en Alida W. Benard 21 j.; Herman C. Doncau 35 j. en Florentina L. C. Raats 32 j.; Aalt Bakker 25 j. en Wilhelmina F. J. van Rutten 25 j.; Dirk de Jong 39 j. en Octavie Biiren 24 j. SUCCESVOLLE ACTIE Enige weken geleden heeft de Alkmaarse politie onder de school- jeugd een actie ingezet, om alle bij die jeugd aanwezige munitie of explosieven, die zij ergens opgesla gen wisten, op te geven. Dit heeft tot resultaat gehad, dat grote hoeveelheden van dit gevaar- lijk goed, door de leerlingen van diverse scholen werd ingeleverd, o.a. munitie voor geweren, sten- guns, zware mitrailleurs en andere wapens. KAASMARKT Aanvoer 1700 kg, 5 stapels, boe- renkaas f 78. FLINKE HOOIBRAND LIMMEN. Gistermiddag om- Streeks drie uur brak er plotseling brand uit in een oude schuur van de heer C. Adrichem, veeverlos- kundige te Limmen, waar hooi in een hoeveelheid van 10 hooiwagens lag" opgeslagen. De brandweer werd direct ge- alarmeerd, welke vrij spoedig ter plaatse van het onheil aanwezig was en de brand, die veroorzaakt schijnt te zijn door hooibroei, met twee stralen bestreed. Eerst vreesde men nog voor de belendende huizen, doch de brand liet zich erger aanzien, dan zij in werkelijkheid was. Na drie kwar- tier kon men aan het nablusssmgs- werk beginnen. De schade wordt door verzekering gedekt, DE RIJP Dinsdagmiddag werd de tilbrug te De Rijp offieieel ge opend. Te ongeveer drie uur arriveerde burgemeester Dalenberg tezamen met de wethouders, de heren J. Nat en J P. Poel, de raadsleden P. Roe- mer," J. Sasse en ds. Keuning en verder een aantal genodigden, w.o. ir. Vink, ir. Stelling en de aannemer, de heer Fr. Veerman uit Westwoud. Het was, aldus burgemeester in zijn toespraak, een genoegen, een welkom toe te roepen aan de ge nodigden en belangstellenden op deze nieuwgebouwde brug. De vraag was wel opgekomen of het nu wel nodig was, een en ander een offi eieel tintje te geven, maar gezien de belangrijkheid van dit object voor de inwoners van De Rijp en voor het doorgaand verkeer, meende burgemeester dit felt niet zonder meer voorbij te mogen la ten gaan. Veel goeds werd gezegd over de wijze van uitvoering en afwerking van de brug. De burgemeester dank te hiervoor de fa. Veerman en Zn. uit Westwoud, en verzocht de heer Fr. Veerman, deze dank over te brengen aan het personeel en de diverse ondernemingen, die onder- delen van het werk hadden uitge- voerd, speciaal het heiwerk en het ijzervlechtwerk. Bijzondere dank werd gebracht aan de heren ingenieurs van Water- staat voor hun buitengewoon te waarderen medewerking. Ook wilde de burgemeester namens de ge meente zijn erkentelijkheid en dank betuigen aan de hoofdingenieur- directeur van Waterstaat, de heer Thomesen. Na nog dank gebracht te hebben aan de heer G. de Jong, gemeente-architect, voor het vele werk en de grote zorg, besteed aan de voorbereiding, materiagl-aan- schaffing enz. enz., waardoor het mogelijk is geworden een zo gun stig resultaat te bereiken, werd de jongedame Gerdy Dalenberg ver zocht het lint door te knippen. waarna de brug als geopend werd beschouwd. Na afloop werden de heren ge nodigden en de pers uitgenodigd, nog een kopje thee te drinken in hotel Het Wapen van Amsterdam. Hier sprak o.m. nog ingenieur Vink, die dank bracht voor de tot hem gesproken woorden. Ir. Vink was blij, dat 300 jaar geleden nog geen gebruik gemaakt werd van beton, daar volgens hen De Rijp nu niet in het bezit geweest zou zijn van een. door hem deze middag bezich- tigde prachtige raadhuis, wat nu na 300 jaar nog hecht en sterk een sieraad voor het dorp is. Hij hoopte echter dat de tilbrug het ook op zijn minst 300 jaar uit zou houden. Of hij dan nog aan alle eisen. zoals nu. zou voldoen, werd betwijfeld, daar het verkeer nu eenmaal steeds andere eisen stelt. HET CABARET VAN TIOL DE RIJP. Zondag 21 en Dins dag 23 Nov. werd door leden van de R.K. Gymnastiekvereniging T.I.O.L. te De Rijp een, we mogen wel zeggen non-stop revue gegeven, Alhoewel een dergelijke uitvoe ring, met eigen krachten, die uiter aard zo maar geen tonelisten of hu- moristen zijn, wel aan critiek on- derhevig is, vooral als men gaat letten op mimlek en uitvoering, mag worden gezegd, dat T.I.O.L. er in is geslaagd, de belangstellenden, die vooral Zondagavond de zaal van Blokdijk geheel vulden, een aange- name avond te bezorgen. De conferencier, de heer R. Rid- der, kon de verschillende nummers aardig „aan elkadr lijmen". Verder noemen wij enkele heel goed ge- slaagde nummers en scenes, zoals het avontuur van de padyinders, circus-acrobatiek, zang van mej. S. de Jong, de kippentandarts en niet te vergeten de goochelaar. De heer Kl. Commandeur ver- zorgde met zijn prachtige mook het muzikale gedeelte. De Z.Eerw. heer Pastoor dankte ten slotte de medewerkers en ook de schenkers van de cadeaux voor de verloting. K.J.B.-TONEEL EGMOND-BINNEN. Zondag 21 en Maandag 22 November heeft de toneelgroep van de KJB het toneel- stuk „Geen Recht op Geluk" ten tonele gebracht. De belangstelling was groot en 't Jeugdgebouw te klein. Het publiek kon genieten van het vlotte spel, dat door de speelsters en spelers met veel animo opgevoerd werd. Aan de regisseuse alle lof voor haar irioeite en haar streven naar tempo en nat.uurlijk spel. Wij wensen haar en haar mede werkers en medewerksters alle suc ces toe. De zeereerw. heer pastoor sloot de avond met de les uit dit toneel- stuk, dat de naastenliefde veel kan en moet vergeven. Er hing iets in de lucht Woens- dagmorgen in het tr°tse maeh- tige marktgebouw van ,.Dc Tuin- bouvv" te Obdam, wat alleen aan ingewijden bekend was. Plotse ling tijdens het veilen werd het electrische mijntoestel door de krachtige greep van de afslager, de heer K. Leek, tot stilStaan gebracht. Tegelijkertijd rees de voorzitter, de heer H. P. de Wijs, uit zijn loge en met luide stem kondigde hij aan, dat vanaf 1 Januari de 114 millioen gepas- seerd was. In een kernachtige rede verge- leek hij de veiling met het kleine mosterdzaadje, dat als een grote boom was uitgewassen, wees er verder op, wat met eendrachtige samenwerking hier tot stand werd gebracht. Moge het met Gods ze- gen met de veiling steeds crescen do gaan. Tevens werd door de voorzitter melding gemaakt van het 35-jarig jubileum van de af slager. de heer K. Leek, Met op- geruimd humeur en menige vrolij- ke kwinkslag heeft hij zijn werk sttipt en nauwgezet volbracht. Een luid hoera volgde op deze spontane rede. Een aardige verras- sing wachte de firma Gebr. Bij- voet, die juist met een lading groenten aan de veiling was. toen de klok sfilstond. Een doos sigaren werd overhandigd, eveneens aan de koper, de firma P. de Boer. SINT-KATRIJN HET TRADITIONELE FEEST IN ONZE GEMEENTE ST. PANCRAS. Jaarlijks viert de gemeente Sint-Pancras het feest van St Katrijn. Vorig jaar is deze traditie weer voor het eerst her- steld, daar het door oorlogsomstan- digheden en de daarvoor heersende crisisjaren geen doorgang kon vin den. De oorsprong van dit kinder- feest is het volgende: In vroeger jaren ontvingen de mensen bij het betalen van de land- huur, van het Burgerlijk Armbe- stuur ieder een taai-taai-pop. Dit werd toen reeds zeer op prijs ge steld. dus besloot het Burgerlijk Armbestuur vorig jaar om deze tra ditie weer in ere te herstellen. De dag van het eigenlijke feest is 25 November. Dan gaat de volledige Raad, bijgestaan door de leden van bet Burgerlijk Armbestuur de ver schillende scholen in de gemeente bezoeken en nadat de kinderen enkele liederen hebben gezongen en de burgemeester een speech heeft gehouden, wordt de taai uit- gedeeld. De overlevering leert, dat de taaipoppen eigenlijk met een draadje om de hals moeten worden naar huis gedragen. Het is voor de kinderen altijd een prachtig feest en het is te wensen, dat deze mooie gewoonte nog lange tijd moge blij ven bestaan. WEER EEN REUZE EI H.HUGOWAARD. Onze plaats- genoot, de heer A. P. Groen, raapte een dezer dagen een pracht exem# plaar van een el. Het woog niet minder dan 139 gram. Het ei is af- komstig van een N.H, Blauwe-kip. WEDSTRIJD KATH. THUISFRONT EGMOND-BINNEN. Aanstaan- de Zondag, 28 November, organi- seert Katholiek Thuisfront weer voetbalwedstrijd. De vorige keer werd het comite nogal gehandicapt door de vele stortbuien, zodat velen hoog en droog thuis bleven, Men hoopt nu op beter weer en op een zeer grote belangstelling. 't Comite Kath. Thuisfront is eigen lijk. wat betreft de belangstelling, wel zeker van haar taak, omdat zij weet, dat de Egmond-Binners nogal veel met de sympathieke doelstel- lingen van Katholiek Thuisfront op hebben. De wedstrijd zal gespeeld worden achter Vredesteyn op Zondatgmid- dag 2 uur. Aan alle medewerkers en mede werksters: veel succes! Het heeft gevro- ren en dus komen de spruitjes aan de bcurt. Op aanbeveling van Mevr. Lotge- ring-IIillebrand eet Miep morgen: SPRUITJES MET MELKSAUS kg spruitjes. (4 1. melk, 30 gr. boter, 30 gr. bloem, zout, nootmus- kaat. Maak spruitjes schoon, was ze en kook ze in gesloten pan met wei- nig water en zout gaar. Laat zo nodig uitlekken. Laat boter smel- ten, voeg bloem toe en daarna de melk. Laat saus even doorkoken. voeg zout en weinig nootmuskaat toe. Stoof hierin spruitjes pl.m. 5 min. Maak een oud stukje kaas op door het te raspen in deze saus4 Dit melksaus, kaassaus en ook het koken van spruitjes in bouil lon van blokjes verzacht de sterke smaak van spruitjes aen- merkelijk. Voor de Zondag geef Moe Beschuit met appelmoes toe Publ. Centr. Bur. v, d. Tuinbouw- veilingen. (Advertentie) DEN BURG Toen de heer Goenger eergistetenavond om half acht de hoek Laanweg-Duinweg passeerde, vond hij aan de kant van de weg een motorrijwiel en enige meters verder de bestuurder J. Eel- man uit de Gasthuisstraat, die in bewusteloze toestand verkeerae. Terstond werd Geneeskundige hulp ingeroepen, zodat de heer Eelman spoedig per ziekenauto naar zijn woning kon worden vervoerd. De oorzaak van het ongeval was te wij- ten aan het verzulm lantaarns te plaatsen op het gedeelte van de weg, dat was opgebroken voor de aanleg van een electrische kabel. Pas toen de ziekenwagen ter plaatse aanwe zig was, werden rode lantaarns ont- stoken. Als het kalf verdronken is, dempt men de put. Bij geen gehoor bij de eigen arts, zijn vanaf Zaterdag 27 Nov. te 16 uur tot Maandag 29 Nov. te 8 uur, alleen voor spoedgevallen bereik- baar de artsen: Olree, Tamsma, de Boer, van Sloten, v. d. Sluijs, Pos- thuma, Groenhardt, de Groot en Swaters. Zondag 28 Nov. hebben dienst de dierenartsen: N. D. M. Dekker, tel. 312 te 't Zand en van der Kolk, tel. 232, Nieuwe Niedorp. S.R.C.-NIEUWS SCHAGEN Zondag beginnen wij de tweede helft van de compe- titie en gaan wij naar Petten, om de club van deze naam te bestrijden. Heren opgepast; speelt voor wat jullie waard zijn en laat deze eerste wedstrijd geen desillusie worden. Het derde ontvangt Schagen 4 en probeert weer eens een keqr de puntjes thuis te houden. Petten 1—SRC 1. Aanvang 14.30. Doel: P. v. Nuland; achter: R. de Moel, G. Sinnige; midden: C. Berk- vens, P. de Wit, P. de Ruyter; voor: N. Verduin, F. Berkvens, H. van Duyl, Jo Baars, A. Ploeger. Res.: Jo Stam. Begeleider: A. Deutekom. Vertrek per bus 13.30. SRC 3Schagen 4. Aanvang 12 u. Doel: Jb. Gouwenberg; achter: Jn. Beerepoot, H. Koomen; midden: G. de Ruyter, N. Koopman, R. Dame; voor: P. Godschalk, B. Schilder, Jn. Verstraten, Jn. Heddes, H. Quax. Res.: W. Boersen, N. Snees. Beg.: B. Brugemann. In een inleiding, ultgesproken voor de declnemers aan de cursus ..Paedagogie" van de Schola Pu- blica te Alkmaar heeft de Dioce- saan aalmoezenier van de Katlio- lieke Jeugdbeweging, Rector J. v. Dael, die tevens verbonden is aan het Katholiek adviesbureau voor beroepskeuze, geageerd tegen de inmengingen van het R'ijk in deze materie. Rechtstreeks nam hij stelling tegen keuzebureaux, die het Rijk by de Arbeidsbu- reaux had ondergebracht, want, zo zeide hij. „een beroepskeuzebu- reau heeft met zoveel factoren te maken, die de karaktervorming, de beroepsomstandigheden, huise- lijke en maatschappelijke functie's aanbelangen, dat het niet verant- woord is, om het phychotechnisch onderzoek van het kind zuiver neutraal te behandelen". Speciaal de Katholieke Actie riep spreker op, om in deze zaken zeer oplettend en actief te zijn en ten- slotte sprak hij de noodzakehjke wenseiijkheid uit, dat voor de Kop van Noordholland, b.v. in Alkmaar, een Katholiek beroepskeuzebureau zou worden opgericht, als goede tegenhanger tegen de Rijks- en de neutrale particuliere instellingen. Met grote aandrang gaf hij deze noodzakehjke wens door aan net bestuur van de Schola Publica te Alkmaar, om op korte termijn te laten onderzoeken, hoe en wanneer zulk een bureau kon worden opge richt. Want net vorig jaar nadden reeds 35 kinderen de moeite geno- men om zich in Amsterdam te laten testen. De aanwezigen stemden met deze overweging spontaan in en gaven uitdrukkmg aan hun wil, om alle mogelijkheden te onderzoeken en uit te buiten. In een heldere en zeer leerzame inleiding behandeide Rector J. van Dael allereerst de structuur van de moderne maatschapplj met haar on- telbare mogelijkheden, maar ook moeilijkheden voor het jonge kind en hij drong er met klem op aan, dat de ouders zo vroeg mogelijk by hun kinderen zouden nagaan voor welk beroep, ambt of functie zij geschikt kunnen zijn. Tegelijkertijd waarschuwde hij de ouders ernstig niet toe te geven aan persoonlijke ljdelheden, om hun kinderen in een i«chting te stuwen, die zij volgens hun eigen maatschappelijke positie noodzakelijk vinden. Met veel cij- fermateriaai toonde hij aan, hoe de ontwikkeling van de Nederlandse jeugd in het algemeen is, waarbij hij verteide, dat volgens zeer recente onderzoekingen nauweiijks acht pro- cent kinderen van de iagere school naar het middelbaar onderwijs kan gaan,. van welk percentage onge veer de helft zonder al te erge moeilijkheden ,'t einddiploma haalt De overige helft strandt in de loop der jaren, moet worden bijgewerkt, of blijft herhaaldelijk zitten. Over het algemeen was het zo, volgens spr., dat 2'/i procent zwak- zlnnig is en B.L.O. onderwijs moet volgen 20 procent terecht komen als ongeschoolde arbeidskrachten, 45 procent gemiddelde leerlingen en mensen worden, 25 -procent iets begaafder zun, zodat zij onder des- kundige Ieiding nog veel kunnen bereiken, terwijl tcnslotte slechts 2'/i procent van de kinderen tot de uitgesproken begaafden beho- ren, die leidende positie's in de maatschapph kunnen innemen. Aan het einde van zijn inleiding bepleitte rector van Dael een ver- antwoord en deskundig onderzoek naar de mogelijkheden, die er in de kinderen schuilen, een onderzoek, dat gedragen moet worden door uitgesproken principiele overwegm. gen. die naast de materiele begaafd- heid zeer streng op de geestelijke- en karaktereigenschappen van het kind acht slaan. Daarom kwam hij ook tot de con- clusie, dat, waar al het menselijke tenslotte gedragen moet worden door de verantwoordelijkheid jegens de Schepper van alle schepselen, men vanuit katholieke principen cie eigenschappen en begaafdheden van de jeugd moet onderzoeken, om hen zodoende tot die mensen te kunrien laten opgroeien, die volgens Zijn wetten, ook in het maatschappelijk verkeer, weten te leven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2