Britse Vakverbond neemt maatregelen Moet U geen biscuits meenemen of een potje jam? DE RODEPAARDEN Welter spreekt gematigd, maar op hoog niveau Hongarije achter zijn Kardinaal tegen communistische binnen zijn organisaties r Van den Heuvel gaat het te ver, Hoogcarspel niet ver genoeg! Bachg's pleidooi voor actieve middenstandspolitiek Geen tegenstelling Mindszentisme- Katholicisme Moh. Roem wil C.v.G.D. er bij hebben Opnieuw De klant is weer van betekenis geworden en iedere cent heeft weer waarde! Dure boter nog niet van de bon NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 26 November 1948 PAG. 3 DRIE TEGENHANGERS AAN HET WOORD M1NISTER SCHOKKING ALS CASTHEER Vaartocht van de „Karel Doorman." Mr. VAN SPAENDONCK Ridder in de Gregoriusorde Mr. J. H. Peeman, die werd be- noemd tot gemeente-secretaris van Hoorn. Mr. Peeman, die werd geboren te Den Helder, is thans nog hoofdcommies ter gemeentesecretarie van Heiloo. Geen staking onder de Britse luchtbrugpiloten Gesprekken met de West Klachten over hulp bij ongeval Indonesiers wilden brandstichten Volgende week debat over Ruhr-kwestie Zeepost IUIE1V VINDT onderhand Het water voor de Arabische vluchtelingen in het kamp van Jericho moet worden aange- voerd van een bron op 10 kilo meter afstand. Op deze wijze heeft men juist voldoende om de bewoners van drinkwater te voorzien. ONS misschien vervelend wor den, als wij het opnieuw hebben over onze Hongaarse hulpactie. Het leven wordt immers ook bij ons geleidelijk aan duurder en het geld schaarser. Het aantal collectes en bijdragen die van ons gevraagd worden, is over- stelpend. Men krijgt bijna de neiging te zeggen, dat het nu maar eens moet ophouden. Maar ziet u dan eens voor u die dui- zenden door zorgen en gebrek en honger gekwelde gezichten van ouders en kinderen en ouden van dagen in Hongarije, die hoopvol uitzien naar hulp, ook van uw kant! Het is Christus die ons aanziet in de ellende van deze mensen! Kunt u dan nog hard zijn? Wat u missen kunt en wilt, in geld, kleding, duurzame levensmiddelen e.d., zendt dat aan onze bureaux. Wij zorgen verder. Belgie rookt onze sigaren Hondelsbesprekingen Nederlcmd—Engeland Roskam op vrije voef'en gesteld Prinses Wilhelmina te Den Haag Ongeluk in steenfabriek Gezantschap van Joego-Slavie „K" wordt ,,nul" V Wild varken geschoten Woensdag werd te Westkapelle op het eiland Walcheren een begin gemaakt met de beplanting van de door de inundatie ontstane kreek, welke plechtigheid werd Bijgewoond door H.K.H. Prinses Wilhelmina. Na de boomplanting nam H.K.H. Prinses Wilhelmina de dijkbouw in ogenschouw. FEUILLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald (Van onze parlementaire redacteur) Voordat minister v. d. Brink gisteravond aan het woord kwam, hadden nog acht sprekers de middag met het uiten van ideeen en wensen gevuld. Wat de grote lijn betreft, stonden de debatten ongetwijfeld op hoger' peil dan de dag tevoren. Bp heer Welter be- luisterend, ging ons de gelukkige twijfei bekruipen of er uiteinde- ljjk wel een grond zal zjjn voor een blijvende scheiding. Minister van den Brink kreeg de pluim, dat hij een vertrouwenwekkend, evenwichtig beleid voerde, dat gekarakteriseerd kon worden als een geleideiijke aanpassing aan nationaal en internationaal ge- wyzigde omstandigheden. Be- langrijk was voorts, dat ook de heer Wetter tot de erkenning kon komen, dat te grote vrijheid in 't verleden een der oorzaken is ge- weest van de kanker der werk- loosheid. Ook maakte het woord „gerichte economie" de heer Welter niet kop- schuw, zij het dan dat hij het op- vatte in de beperkte betekenis van een international bundeling van de krachten. Dat er nog banden zijn, bleek ook uit het teruggrijpen van de heer Welter op een woord „van zijn vriend" oud-minister Verschuur ..Exporteren of sterven", een leuze, die inderdaad weer volop actueel is. Tenslotte nog een onderschrijven van het standpunt van de heer Maenen (KVP) inzake ons belang bij een economisch herstel van Duitsland, eveneens geschikt om een gunstig klimaat voor toenadering bij te dragen. A1 met al leven we weer niet als mensen, die geen hoop hebben. temeer niet wanneer door een oplossing van de Indonesische kwestie de toch blijkbaar wel enige grond voor een splitsing zou gaan ontbreken. Inzake de taak van de Staat bleek de heer v. d. Heuvel (AR) wel de meest karakteristieke tegen. hanger van de heer Vos (PvdA). Minister v. d. Brink koerste hem nog lang niet rechts genoeg. Wel wilde hij de noodzaak van leiding op dit ogenblik erkennen, maar deze leiding ondergaande moest ons toch vooral het heimwee blijven le- ve naar een vrije maatschappij. En nogal simplistisch redenerend kwam hij tot de conclusie, dat de Staat er ook nooit wat van gemaakt had, in de historie lagen de bewijzen: oorlog, muntontwaarding, brand- schatting van de bevolking. De heer Hoogcarspel (Comm.) ver- keerde in de nadelige positie van zich moeilijk nog Marxistischer te kunnen tonen dan oud-minister Vos reeds gedaan had. Maar de heer Hoogcarspel zit niet zo gauw voor een gat gevangen. Woorden, voegde hij de heer Vos toe, niets dan woor den. Werkelijkheid kunnen zij nooit worden, omdat gij en uw partijgeno- ten. een oorlogs-economie helpt mo. gelijk maken. Zo, die zat al vast en nu nog het bewijs, dat wij inder daad weer onder een oorlogs-econo mie leefden. Amerika drong ons die op, in ruil voor het Marshall-plan. Zouden in Amerika geen oorlogs- hitsers werken, dan waren daar de prijzen gezakt, waarvan wij dan mede de gunstige gevolgen zouden hebben ondervonden. Een handig betoog, waarin ook wel een kern van waarheid zat, maar de menin- gen gaan uiteen, wanneer de vraag aan de orde komt, of er inderdaad geen reden is om grote bedragen voor leger en vloot uit te geven. Achtte de heer Hoogcarspel als conclusie van deze redenering de problemen onoplosbaar, verschillen- de andere afgevaardigden meenden toch nog wel wegen te kunnen aan- De Minister van Marine heeft de leden van de Raad van State, de beide Kamers der Staten-Generaal, de leden der Defensiecommissie en de Secretarissen-Generaal der Mi- nisteries uitgenodigd tot het bijwo- nen van een vaartocht aan boord van Hr. Ms. vliegkampschip „Karel Doorman" op Maandag 29 Nov. Getracht zal worden tijdens de vaartocht demonstraties te geven met het starten en landen van vliegtuigen. Mgr. W. Mutsaerts, Bisschop van 's Hertogenbosch, heeft Woensdag in de door ruim honderd leden bijge- woonde vergadering van de Kath. Werkgeversvereniging in het Dio- cees Den Bosch, gehouden te Waal- wijk. mr. B. J. M. van Spaendonck uit Tilburg, secretaris der vereni- ging, de Pauselijke onderscheiding van Ridder in de Orde van de Hei- lige Gregorius de Grote uitgereikt. JsVwr-'v.v geven. De heer Welter meende dat de loonstop en de fiscale maatrege- len de arbeidsproductiviteit druk- ten. De werkgever zdu in h&zelfde verband meer vrijheid moeten heb ben en een deel van de zelf verkre- gen deviezen. De tegenwaarde van de Marshall-hulp zou voor een deel besteed moeten worden voor de in- dustrialisatie. Verdere inpoldering ware mede gewenst. De heer v. d. Heuvel (A.R.) som- de zijnerzijds een hele lijst van mo- gelijkheden op: De fiscus moest zich wat minder inhalig tonen, het volk had sober te leven, de arbeidspro ductiviteit moest worden ongevoerd, terug ook naar de handenarbeid, meer eerbied voor de spaarders en natuurlijk kon ook het staatsappa- raat nog worden ingekrompen. Als om strijd heeft men zich deze middag voorts beijverd om het op te nemen voor de middenstand. Dit bood de heer v. d. Heuvel, een van de nieuwe katholieke Kamerleden, de gelegenheid om zijn debuut te maken, waarbij hij zich een krachtig en beslist spreker toonde. Het niet mogen doorberekenen van de loon- toeslag was de druppel geweest, die de emmer had doen overlopen. D§ regering moest bedenken, dat vele middenstanders er niet beter aan toe waren dan slecht betaalde loon- trekkenden. De prijspolitiek bepaal- de in feite ook het ondernemersloon. De heer v. d. Heuvel pleitte er dan ook voor om de doorberekening nogmaals in het kader van het eco nomisch mogelijke, onder de ogen te zien. Dat had ook de heer Welter reeds gedaan, hierbij echter eerlijk toegevend, dat hij overigens niet direct een weg zag om daarbij te- vens aan de werking van de be- ruchte spiraal te ontkomen. De kwestie van de doorberekening werd voorts nog aangesneden door de heren v. Dis (St. Geref.) en Ver- kerk (A.R.). Meer algfemene middenstandspro- blemen vonden een altijd krachtig woordvoerder in de heer Bachg (K.V.P.). De aanhangige kwesties moesten nu in de komende maanden eens afgehandeld worden. Een wet op het cadeaustelsel zou een welkom element zijn in een welgerichte eco nomie; een nieuwe Winkelsluitings- wet zou nog wel wat beroering ge ven, maar dit mocht geen reden zijn om er niet mee voor de dag te ko men. Zolang de Vestigingswet Kleinbedrijf niet gewijzigd is, zul- len wij ook blijven sukkelen met 'n onvoldoende controle. Met vreugde had de heer Bachg gezien, dat er een ton was uitgetrokken voor de verheffing van de middenstand; over de te nemen maajregelen ware overleg te plegen met de organisa- ties. En tenslotte wilde de heer Bachg minister v. d. Brink alvast voor St. Nicolaas laten spelen: Som- mige winkeliers krijgen in het ge- heel geen kolentoewijzing; een sur prise voor deze kleumende midden standers zou zeer op prijs gesteld worden. BOEDAPEST. Ondanks alle communistische propaganda en de voorlezing van protesttelegram- men en brieven voor Radio Boe- dapest tegen Kardinaal Mindszen- ty, is de laatste dagen duidelijker dan ooit gebleken, dat het Hon- gaarse volk eensgezind staat ach ter zijn Kardinaal. Kardinaal Mindszenty is geworden tot het symbool van het Hongaarse verzet tegen het communisme en dit niet slechts onder de katholieken, die 70% der bevolking uitmaken, maar ook onder de niet-katholie- ken. Als een zaak in de jongste tijd duidelijk is geworden, dan is dit wel, dat de regeringspolitiek om een wig te drijven tussen de Kardinaal en de katholieken op een jammerlijk fiasco is uitgelo- pen. Hoewel aanvankeiijk de katholie ken in dit opzicht niet geheel eens gezind zijn geweest en hier en daar een enkele priester of leek wel eens meende, dat de Kardinaal-Primaat voorzichtiger had moeten optreden, is thans iedereen er van overtuigd, dat de Kardinaal van het begin at de situatie juist heeft gezien. De strijd bereikt een hoogtepunt In kerkelijke kringen te Boeda- pest vreest men, dat de jongste ver- klaring van de Kardinaal in de Magyar Kurir, die door de politie van Boedapest in beslag is genomen, als diens „zwanenzang" zal moeten worden beschouwd. Men verheelt daar zijn bezorgdheid niet, dat bin- nenftort het conflict tot een tragi- sche ontknoping zal leiden. Inmiddels is niettemin ondanks de inbeslagneming van de Magyar Ku rir de verklaring van de Kardinaal j.l. Zondag in alle kerken van Hon garije van de kansel voqrgeiezen. In deze verklaring weerlegt de Kar dinaal de beschuldigingen die tegen hem door de commumsten worden ingebracht. Als tegenactie is de Hongaarse radio begonnen met het uitzenden van de tekst van protesttelegram- Een Britse officiele woordvoerder te Berlijn heeft ontkend, dat Britse piloten van de „Luchtbrug" in sta king zouden zijn. men, die de regering zou hebben ontvangen van organisaties en arbei- ders en waarin de „arbeiders nun ontevredenheid uiten tegen de „re- actionnaire hetze van Kardinaal Mindszenty". Deze stroom van pro- testen, aldus radio Boedapest, richt zich niet tegen de vrijheid van godsdienst maar „tegen de haatpoli- tiek van de Kardinaal", die als „oor- logsophitser" en „agent van het Amerikaanse imperialisme" wordt betiteld en als „verstoorder van de rust in Hongarije's binneniandse politiek". In een commentaar op deze ge- beurtenissen verklaarde Radio- Vaticana: Wij weten niet wat men door deze campagne tegen Kardi naal Mindszenty hoopt te berei- ken. Wij weten wel dat de erva- ring leert, dat bepaalde regiems zich uiterat onbehaaglijk gevoelen tegenover diegenen, die zonder vrees in de naam van God en van de Kerk de verdediging op zich neemt van waarheid en vrijheid. BAT A VIA, 24 Nov. (Aneta). Volgens het Republikeinse dagblad ..Merdeka" heeft Moh. Roem in een interview met de correspondent van ..Merdeka" te Djogja verklaard, dat het standpunt der Republikein se regering ten aanzien van directe onderhandelingen buiten de Com- missie voor Goede Diensten om niet gewijzigd is. „De Republiek wenst geen politieke onderhandelingen te voeren met de Nederlanders zonder medeweten van de Commissie voor Goede Diensten als vertegenwoor- diger van de Verenigde Naties", al dus schrijft „Merdeka". J In het tijdvak van 20 Dec. 1948 tot en met 4 Januari 1949. doch niet op de Zondagen 26 December en 2 Januari. zijn over de rechtstreekse radiotelefoonverbindingen met Aru- ba, Curagao en Suriname Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken tegen het verlaagde tarief van f 10.50 per 3 minuten toegelaten. De telefoonkantoren verstrekken ter zake alle verdere gewenste in- lichtingen. Tengevolge van talrijke klachten door omstanders te berde gebracht bij een dodelijk verkeersongeluk aan de Rijksstraatweg te Haarlem op Maandagavond jl., waarbij zowel de ongevallendienst als de politie volgens beweringen van ooggetuigen in gebreke zijn gebleven, heeft de fractieleider van de P.v.d.A., in de Haarlemse gemeenteraad. de heer P. S. Noordhoff. een onderzoek ver- langd en maatregelen geeist tot ver- betering, wanneer de klachten even- tueel gegrond zouden blijken. MEDAN 24 Nov. (Aneta) De poll- tie te Medan heeft te Tandjongpoer- wa tien Indonesiers gearresteerd wegens poging tot brandstichting op cultuurondernemingen in de om- geving van Medan. De aangehouden personen verklaarden, dat zij „in opdracht van republikeinse perso nen hadden gehandeld". De op- drachtgevers zouden inmiddels weer naar republikeins gebied zijn ge- vlucht. De Franse Assemblee verwierp met 351 tegen 245 stemmen een com- munistlsch voorstel om de Kuhr- kwestie nog deze week te bespre- ken en besloot de kwestie a.s. Dins- dag te behandelen. 62 Gaullistische en rechtse afgevaardigden stemden hierbij met de communisten mede. Robert Schuman, minister van buitenlandse zaken, zei dat te veel gejaagdheid en opwinding niet zou bijdragen tot de oplossing van het probleem. Er waren besprekmgen met de regeringen van Engeland en de V.S. gaande en deze „vnend- schappelijke doch energieke" be- sprekingen zouden worden voortge. zet. Er was nog tijd genoeg, aange- zien het besluit van de beide gealli- eerde opperbevelhebbers in Duits land niet kon worden uitgevoerd zolang er geen Duitse regering ge- vormd was. Op 5 Dec. a.s. vertrekt het m.s. ..Willem Ruys" van Rotterdam naar Indonesie, op 7 Dec. het s.s. „Breda" naar de Nederlandse Antillen. Met beide schepen kan zeepost worden meegegeven. UJterlijk posten voor de ..Willem Ruys" op 1 December, voor de ..Breda" op 4 December. MARCUS De algemene raad van het Brit se Vakverbond (TUC) heeft met gesloten deuren vergaderd en maatregelen besproken om com munistische activiteit in de Brit se vakverenigingen tegen te gaan. Na een zitting van twee uur is een verklaring uitgegeven, waarin een beroep wordt gedaan op allle aangesloten vakverenigingen, „te onderzoeken, in welke mate het communisme haar ambachten en industrieen reeds is binnen ge- drongen". Volgens deze verklaring bestaan er in de 'verschillende vakvereni gingen industriele commissies. ..waarvan de communistische partij inlichtingen verkrijgt, waar zij haar industriele politiek en tactiek op baseert en die gebruikt worden als basis voor voorlichting pn propa ganda. welke op alle niveau's in de boezem de vakverenigingen wordt georganiseerd". Het „samenzweer- derswerk" der communisten in de vakbonden zou onlangs toegenomen hebben en de communisten zouden ..overmoediger" geworden zijn in hun pogingen de politiek der vak verenigingen te vormen overeen- komstig buiten de vereniging geno men besluiten. Twee commissies van de TUC zullen communistische activiteit voortdurend in het oog houden en aanbevelingen doen ,.om infiltratie en inmenging in de vakverenigings- politiek van buiten de beweging en zelfs van buiten het land te be- striiden". Verder maakt deze verklaring ge- wag van de noodzakeliikheid. de vakverenigingsraden te beschermen Uit het Belgische vakblad „Ta- bakpost" blijkt. dat Belgie in de eerste 7 maanden van dit jaar jie beste afnemer was van Nederland se sigaren. Belgie kocht in deze periode lv millioen sigaren per maand of ongeveer 1/6 van zijn to- tale verbruik. (dit zijn plaatselijke organisaties in bijna elk district, waarin door aan gesloten vakverenigingen aangewe- zen afgevaardigden zitting hebben). De TUC overweegt een voorschrift, dat vakverenigingsleden. die per- soonlijk worden uitgenodigd buiten landse conferenties bij te wonen, niet uit naam van de vakvereniging mogen spreken. (Van een onzer verslaggevers) DE „KLANT" begint weer een vrouw, een man van betekenis te worden. Althans in de levensmiddelenbedrijven kraait zijn haan weer koning. „Moet U geen potje jam meenemen? Geen biscuits, griesmeel of heerlijke taai-taaipoppen?" De win- kelier, die weer aan het opstapelen van winkelvoorraad toe is, begint zijn waar aan zijn klanten aan te prijzen. En inderdaad. Geld is schaars, het leven duur en de fabrieken en grossiers graag tot leveren bereid. Hij, wiens vingers niet meer plakkerig worden van het opplakken der duizenden bonnen, overdenkt nu op zijn vrijgekomen avonden en Zondagen hoe zijn omzetcijfers zijn te handhaven en wellicht kunnen worden vergroot. Want, nogmaals, geld is schaars en het leven duur, hetgeen maar al te goed te merken is aan de wijze waarop de zuinige huisvrouw haar inkopen doet. het verbruik van boter. De oorzaak hiervan is gelegen in de omstandig- heid, dat de handel weken geleden, met het oog op de verhoging van de boterprijs, zich een grote voor- raad heeft aangeschaft. Hierdoor ontbreekt thans een juist inzicht in het boterverbruik. De handelaar weet u er echter het nodige over te vertellen. Uit zijn omzetten blijkt. dat na de prijsverhoging de vraag naar boter met 50 pet. is vermin- derd. Reeds eerder bij de invoe- ring van de keuzebon had de margarine eveneens terrein gewon- nen. Hoe de verhouding boter-mar- garine thans is? De handel leest uit hun boeken: 1 pakje boter wordt verkocht tegen 12 pakjes marga rine. 't Zijn deze cijfers, die de idee oproepen de boter maar vrij te geven. Departement zegt: „Nee" Het Departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zegt voorlopig „nee" op de vraag of de boter van de bon zal gaan. Zoals Iedere cent is er een. En een dub- beltje is waard om nog eens omge- keerd te worden alvorens het uit te geven. Deze principes voeren de hoofdtoon bij de besteding van het huishoudgeld. De winkeliermerkt" het maar al te goed. Neem suiker bijvoorbeeld. Welhaast niemand liet een bon verlopen. Bij hoeveelheden als in de bonnenlijst werden ge- noemd gingen de zakken en zakjes de deur uit. En nu? Het is nu een ponden-kwestie geworden. 't Meest opvallende verschijnsel is wel, dat ondanks het vrijgeven van de suiker er geen grotere vraag is ontstaan. Wel zijn er verschuivingen merk- baar. Kleinere gezinnen k^pen wat meer en grotere wat minder, het geen hierop neerkomt, dat de totaal- omzet geen noemenswaardige wijzi- ging heeft ondergaan. Dat de grotere gezinn^ji minder kopen is geen ge- volg van de omstandigheid, dat zij nu minder gesteld zijn dan vroeger op zoetigheid. Integendeel. Ook dat is uit de boekhouding van het krui- deniersbedrijf af te leiden. Ten tijde van de suikerbon was de verkoop van zoetstof vrij wel nihil. Nu daar- entegen stijgt de vraag met de dag. De verklaring hiervan is te vinden in de gestegen suikerprijs, die velen met krappe inkomens, in de goed- kopere zoetstof doet „uitwijken". Wilt u biscuits? De meest norse kruidenier is mo- menteel bereid een vriendelijke glimlach op zijn gezicht te toverer, als hij daarmede zijn klanten bis cuits, koek, beschuit en verdere nog niet zo lang geleden zeer be- gerenswaardige artikelen kan verkopen. Het gebruik van deze artikelen is in de laatste maanden aanmerkelijk gedaald. De 3 ons bis cuits, waarmede de winkelier enige maanden geleden een klant aan zich kon binden. zijn niet meer in tel. Een onsje, misschien anderhalf ons, kan hij aan dezelfde nog wel kwjjt, maar daar blijft het toch bij. Zo is het ook met ontbijtkoek, beschuit en kihderbiscuits en noem de arti kelen maar op. Hoeveelheden, die vroeger voor veertien dagen niet toereikend waren, staan nu vier weken en langer op afnemers te wachten. Weinig belangstelling voor dure boter Elke cent is er een, doch de zui nige huisvrouw denkt eerder aan guldens als zij voor de keuze staat: boter of margarine? Er is niet eens een tocht langs zuivelzaken voor nodig om tot de wetenschap te ko men, dat het voor talloos velen noodzaak geworden is van boter naar margarine ,.uit te wijken". Op zichzelf is dat niet zo erg als men let op het voedingsgehalte. Er zijn zelfs deskundigen, die zwart op wit kunnen aantonen. dat margarine rijker aan voedingsstoffen is. De melkboer en al wie boter en mar garine in zijn winkel verkoopt, zal zich hierin uiteraard minder ver- diepen. Hij let in hoofdzaak op zijn winkeluitkomsten en ziet dan, dat er in de verhouding tussen deze artikelen belangrijke wijzigingen zijn gekomen. Zelfs zo belangrijk, dat bij menige insider de mening heeft post gevat: de boter kan wel vrij gegeven worden. En we doen geen gooi in de ruimte wanneer we zeggen. dat ook in officiele kringen de opheffing van de boterdistribu- tie let wel: boter en niet marga rine een onderwerp van diep- gaande besprekingen heeft uitge- maakt en nog uitmaakt. Hoe staan de zaken er voor? Voorpp zij gesteld. dat er nog geen officiele cijfers beschikbaar zijn over Gedurende de laatste dagen heeft een Nederlandse handelsdelegatie te Londen orienterende besprekingen gevoerd over het handelsverkeer tussen l^ederland en Engeland in 1949 met vertegenwoordigers van 't Engelse Ministerie van Voedsel en Landbouw. In afwachting van de resultaten van een meer formele overeenkomst in het begin van het volgend jaar werd besloten het han delsverkeer op het huidige niveau voort te zetten. Het Tribunaal te Nijmegen heeft uitspraak gedaan in de zaak van J. Roskam uit Lunteren. oud-voorzit- ter van ..de Landstand". Het Tribunaal bekrachtigde het Vonnis van de Vierde Kamer van het Tribunaal te Arnhem d.d. 3 Mei 1948, waarbij Roskam werd -veroordeeld tot drie en een half jaar detentie. R. werd direct in vrijheid gesteld. daar hij reeds drie en een half jaar en veejjtien dagen in voorarrest heeft gezeten. gezegd beschikt men daar nog niet over cijfers, waarop men een der- gelijk belangrijk besluit zou kunnen nemen. Daarbij komt nog, dat de export van boter in geen geval in gevaar mag komen. En met deze export is het thans wondergoed ge steld. Met aanvankeiijk vastgesteld contingent is reeds afgezet en er is zelfs een extra portie van 1000 ponden aan toegevoegd moeten worden, dat ook zijn weg over onze landsgrenzen wel zal weten te vin den. Zoals de vraag naar margarine thans is, is er geen gevaar te duch- ten, dat de margarinefabrieken voor moeilijkheden komen te staan. Hun productie is in staat aan deze vraag te voldoen. Het valt echter te be- zien of dit ook het geval zou zijn, indien de boter vrijgegeven zou worden. Worden dan de „boter-eters- van-nu" ook margarine-consumen- ten? Dat gevaar is te duchten en als dat zo zou zijn, dan vreest men ten departemente, dat de margarine fabrieken het niet af zullen kun nen. Men ziet, een zaak met vele kanten. die ondanks dat zij met vet te maken heeft, nog niet zo ge- smeerd gaat als menigeen opper- vlakkig bezien zou denken. Prinses Wilhelmina is Donderdag in het paleis aan het Lange Voor- hout aangekomen, voor een verblijf van slechts enkele dagen, zulks ten- einde kunstbelangen te behartigen. De 40-jarige arbeider M. Robben uit Udenhout is Woensdagmiddag op de steenfabriek aldaar uitgegleden en terechtgekomen tegen een leem- baggermolen. De ongelukkige wer den beide benen tot de knie afge- rukt. Bovendien verloor hij nog en kele vingers van zijn rechterhand. In hoogst zorgwekkende toestand is R. overgebracht naar het ziekenhuis te Tilburg. Naar aanleiding van het decreet van het presidium van de Zuid-Sla- vische Nationale Vergadering, waar bij de heer Milovan Prodanovic, ge- zant van Joego-Slavie in Den Haag, van zijn functie is ontheven, kan worden meegedeeld, dat de gezant sedert eiad Juli met verlof naar zijn land was vertrokken. De P.T.T. heeft in beginsel besloten op de kiesschijven van de telefoontoestellen de „K" en de eventueel daarop voorkomende andere letters, te laten vervallen. Geleide lijk aan zal in de telefoon- gidsen de aanduiding „K" worden vervangen door het cijfer „0". De jager Tromp uit Gramsbergen slaagde erin te Anerveen (bij Gramsbergen) een wild varken, van 230 pond, dat vermoedelijk uit de richting Duitsland daar verzeild is geraakt, neer te leggen. 90. Zijn stem was als altijd dor en k.nerpend, maar hij articuleerde scherp en duidelijk, ieder woord was wel overwogen en dikwijls troffen zijn woorden als mokersla- gen. Het waren geen rethorische fraaiigheden, maar vaste feiten, dat hij tot een geheel wist samen te voegen. De krans, welke advocaat Niel sen zo naarstig rond mevrouw Munks hoofd gevlochten had, werd uit elkaar geplukt; inplaats daar- van schetste Frandsen zijn toehoor- ders het beeld van een tamelijk lichtzinnige vrouw. die uitsluitend uit berekening met de veel oudere Munk getrouwd was. Hij schilderde hoe mevrouw Zita door onverant- woordelijke spilzucht in enkele jaren tijds het geld van haar echt- genoot verkwist en Enekaer in ge vaar had gebracht. Hij spaarde haar niet. meedogenloos zeide hij hoe ze al gauw het leven voor Munks dochter en voor alien op 't Huis ondragelijk had gemaakt en langzamerhand ook voor Munk. Ten slotte kwam hij op de erger- lijke verhouding tussen Wilier en mevrouw Zita en vertelde hoe ze samen de wedrennen afgereisd had den en in hotels hadden gelogeerd. Het optreden van mevrouw Munk was, uit moreel oogpunt gezien, onbetamelijk geweest, en door haar onzinnige wedden had ze. sa men met Wilier, meer dan twintig- duizend kronen verspeeld. Duide lijk liet hij zien hoe Wilier en mevr. Zita reeds een jaar geleden ge tracht hadden Munk te ru'meren, om op die wijze de stoeterij en het landfoed in hun bezit te krijgen. Hij verklaarde dat mevrouw Zita Munk, nadat haar openlijke on- trouw bewezen was. vm Enekaer was weggejaagd dn legde er de bij- zondefe nadruk op, dat Munk haar veel meer had toegewezen dan waar ze recht op had kunnen hebben. Frandsen ondersteunde zijn be weringen door het voorlezen van getuigenverklaringen, die volkomen vernietigend waren voor mevrouw Zita Munk. Een paar maal trachtte Soren Nielsen Frandsen het zwijgen op te leggen en deed een beroep op de rechter, maar deze liet Frandsen uitspreken. Wel verzocht hij hem niet meer in details te treden be- treffende mevrouw Munk's prive- leven dan beslist noodzakelijk was. Dit gedeelte van Frandsens rede was meesterlijk en maakte een ont- zaglijke indruk op de toehoorders. de journalisten zaten^jn een razend tempo te schrijven. Eindelijk kwam de kwestie aan de orde. in hc«3verre mevrouw Zita aanspraken kon doen gelden. Op de beweringen van de tegenpartij dat mevrouw Munk een gedeelte van de nalatenschap van haar man opeiste. wilde hij niet dieper in- gaan. daar hij meende dat geen enkele rechtbank deze aanspraken au serieux zou nemen. Mevrouw Munk kon toch bezwaarlijk een alimentatie als gescheiden echtge- note verlangen en tegelijk aan- spraak maken op haar erfdeel als trcjuwe gade. De alimentatie, welke Munk zich haH laten afpersen. be- liep een bedrag van drie duizend kronen per jaar. Een som, die. ge zien Munks financiele draagkracht. reeds veel te hoog was. Dat mevr. Munk het hele legaat uitbetaald zou krijgen, dertigduizend kronen, was belachelijk en hij was er van over tuigd. dat dit ook nooit Munks be- doeling geweest kon zijn. Ook over de stoeterij sprak hij; hij noemde de leningen in contant geld, waardoor de heer Wilier meende zich het recht oP de stoe terij en op de paarden te hebben verzekerd. Met klem echter me- moreerde hij dat de heer Offer de diverse bedragen'ten voile had ge- restitueerd en dus niet alleen de rechtmatige eigenaar van het land- goed, maar tevens van de stoeterij was. Hij las een voor Wilier weinig vleiendie verklaring voor; onder verwijzing hiernaar had Wilier tweeduizend kronen moeten laten vallen wegens foutieve boekhou ding. Het punt, dat voor Frandsen de grootste moeilijklfeden opleverde, was de vorderfng van dertigduizend kronen, hij was er van overtuigd dat er een misverstand in het spel moest zijn ten opzichte van deze overdracht, Het hoge rechtsv>l!ege had zojuist gehoord hoe Munks dochter, mevrouw Offer, rechtscha- pen en de \vaarheid getrouw, een verklaring had afgelegd in haar eigen nadeel; desondanks geioofde Frandsen dat er een mir#erstand moest bestaan in verband met deze grote g?7t. Ten slotte sprak hij over het verdwenen geld en legde er de nadruk op dat niemand op dit ogen blik het recTit had, ook maar de ge- ringste blaam te werpen op de in zo hoog aanzien staande naam van de overleden Munk. Er moest een ver- gissing zijn en tegelijk een verkia- riflg, het was ten enenmale ondenk- baar dat Munk het geld gebruikt had en daarna het legaat als onder- pand had gegeven dm het later over te dragen aan mevrouw Munk. Op dit ogenblik stond Hovmand op van zijn plaats achter in de zaal, trad op Frandsen toe en fluisterde deze iets in het oor. Het was zo stil in de zaal dat iedereen Hovmand hoorde fluisteren. Advocaat Frand sen vroeg de rechter om excuus, voor hij Hovmand antwoordde. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3