MOSKOU WIL DE GAULLE IN HET ZADEL HELPEN 23-jarige Bussumse wilde graag aan de man Nieuw Belgisch Kabinet onder leiding van Spaak Leon Blum: Opzienbarende mening van de socialistische leider NED. DELEGATIE TE DJOGJA AANGEKOMEN Roozenburg In vuur en vlam door een foto Minister Pearson te Den Haag EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN De Gaulle protege van Stalin? De arbeidsproduc- tiviteit in de mijnen Fatale datum Pater A. v. d. Veen Zeppenfeldt O.P. loopt verder uit Bedrogen door meisje van 15 jaar Het drama te Enkhuizen Oproep „Steun wettig gezag" Canada bij Nrd-Atlantisch Pact op niveau verdrag van Brussel Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) EEIT Pagina 1 Zaterdag 27 November 1948 44e Jaargang No 11424 Kantoren: ALKMAAR. Langestraat 42 A. teL adm. 2046. red. 2047 K 2200; HOORN. Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Kelzerstraat 89, teL 2800 K 2230. SCHAGEN. Molenstr BENOEMD TOT BISSCHOP VAN CURACAO WEERSVERWACHTING DAMKAMPIOENSCHAPPEN Biljarten Kampioenschap Hoofdkl. Driebanden Venezuela heeff nieuwe regering Vier gesneuvelden in Indonesie De toestand van Koning George Vonnissen te Praag Deurwaarder gearresteerd Treinverkeer gestremd B. NAAR PSYCHIATRISCHE INRICHTING OVERGEBRACHT Abormementsprljs f4.25 per kwartaal, f1.43 pei maanct, Inclusiel Incasso. Advertentle-tarief: p«r edltle 16 ct per m.m., minimum f 2.50; In alle edltlej 26 cL per m.m., minimum f4.famille- berlchten 20 ct., resp. 50 ct per m.m. Bij contraci belangrljke kortlng. Directeur E. J. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smits, Rayon- fedacteuren Fr. Otten, M. P. Janssen. J. Toes. Bankrelatles: Noorderbank. Nederl. Credietbank HET VAN HEDEN TOT HET PROGRAM van de Ne- derlandse Regering inzake Indo nesia, weik program wij de iaatste twee dagen bespraken, behoort ook het streven, om zoveel mogelijk te voldoen aan het verwezeniijken van een grote verwachting: voigens de befaamde overeenkomst van Llng- gadjati gold 1 Januari 1949 als richt- datum voor het instellen van de Verenigde Staten van Indonesie. Op die datum zouden de souve- reine bevoegdheden, voor zover ze niet bleven voorbehouden aan de Nederfcnds-Indonesische Unie, door Nederland worden overgedragen aan de Indonesiers zelf, n.i. aan de V.S.i. De Indonesiers niet de republi- keinen. Er is wel een repubiiek ..Indonesia", maar dit betekende nooit, en betekent sinds het geleide- lijk afbrokkelen van de Repubiiek, minder dan ooit, dat die Repubiiek geheel Indonesie omvat of zou kun- nen omvatten. Nu is die befaamde datum van 1 Januari 1949 opgenomen in het accoord van Linggadjati, dat deze maand juist twee jaar geieden tot stand kwam. Wij moeten echter zeggen, dat die jjrichtdatum" in het accoord opgenomen was, aangezien dit accoord, door de herhaaideiyk gesignaleerde onwil en onmacht van de verantwoordelijke Republikeinse leiders, als accoord te niet is gegaan. De beginselen van het accoord zijn echter gehandhaafd en bleven als program van de Ne- derlandse regering intact. Nog dezer dagen heeft minister Sassen dit laten uitkomen in een antwoord op vragen yan het kamer- lid Goedhart, over een punt, dat hier nu overigensniet ter zake doet De heer Goedhart vroeg, of een 'bepaald standpunt wel overeen- kwam met „het accoord van Ling gadjati", maar de minister zei, dat het in orde was, „voigens het pro gram van Linggadjati". Het verschii valt misschien niet iedereen op, maar is niettemin duideiijk. Tot dat program nu rekent de Nederlandse Regering ook het vast- houden aan de richtdatum van 1 Januari 1949, uiteraard zoveel dit in de gegeven omstandigheden moge lijk is. De omstandigheden zijn nu, ter oorzake van de houding van de Re pubiiek in de afgelopen twee jaar, zo geworden, dat niet volledig zal kunnen worden voldaan aan de af- spraak van het vroegere accoord. Een accoord, dat als zodamg trou- wens niet meer bestaat. Hoe geringer de geneigdheid en de bereidheid van de Repubiiek, om constructief mede te werken aan de uitvoering van de Linggadjati-af- spraken werd, hoe groter en om- vangrijker de activiteit van Neder land, om samen met gevormde en te vormen deel-staten, de voorbe- reiding te treffen voor de vorming van de V.S.I. Een voorbereiding, die overeenstemt met de beginselen, welke aan het accoord ten grond- slag lagen en welke beginselen nog riehtgevend zijn voor Nederland! Reeds is een vorlopige regering van vertegenwoordigers der geza- menlijke deelstaten gevormd, waar- mee Nederland, ook via zijn Hoge Koninklijke Commissaris, geregeld overleg pleegt en die bepaalde be voegdheden bezit. Stellig wordt er zeer ernstig naar gestreefd, deze voorlopige regering per 1 Januari te doen vervangen door een meer de- finitieve, de z.g. Federale Interim Regering, dat is de tussentijdse (in terim) regering van de staten, die de Verenigde Staten van Indonesie gaan vormen. Nederland heeft-van den beginne af de oprechte bedoeling gehad, dat aan die voorbereiding van de V.S.I; ook de Repubiiek zou deel- nemen, terwijl natuurlijk vaststond dat de Repubiiek haar plaats in die V.S I. zelf rechtmatig zou innemen. Die bedoeling heeft Nederland nog. Het zal op de eerste plaats van de houding van de Repubiiek af- hangen, of dit verwezenlijkt wordt. Het streven is er op gericht, de V.S.I, met hun Federale Interim- regering zo mogelijk te doen gaan werken op 1 Januari a.s., in over- eenstemming met de oude richtlijn. Het zal mede van de medewerking van de Repubiiek afhangen, of dit zal gelukken en of 1 Januari een befaamde of een fatale datum wordt. De vurige wens is, dat de drie partijen, die nu in Indonesie gaan onderhandelen, erin zullen slagen die richtdatum te maken tot het eindelijke begin van een nieuwe aera van gelukkige en doelreffende samenwerking. Leon Blum, de oude leider der Franse socialisten, heeft in een serie krantenartikelen de opzienbarende mening verkondigd, dat de „leiders in Moskou generaal de Gaulle in het zadel tracht^n te brengen, opdat hij hun vijandige plannen tegen de Ameri- kaanse politiek, het Marshallplan, de West-Europese Unie, het defensie-pact van Brussel en feen Europese federatie zou kunnen dienen. Op cynische wijze, aldus Blum, offert Moskou de Franse communistische partij op teneinde de Gaulle aan de macht te brengen". de strategie van „internationale anti- Amerikaanse politiek". Diomede Catroux, perschef van de Gaulle, heeft naay aanleiding van Blum's opmerkingen gezegd: „Wat Blum zegt is niet belangrijk. Het is genoeg voor Blum om iets te zeggen of te voorspellen en de volgende dag het tegendeel bewezen te zien. Bo- vendien hebben wij niet de minste wens om met Blum in discussie te treden. Blum houdt er van dingen uit te vinden, die zijn doel dienen". Catroux voegde er aan toe, dat indien het Franse volk de gelegen- he.id zou worden gegeven om zich in algemene verkiezingen uit te spre- ken, bewezen zou worden, dat het niet Moskou, maar het Franse volE is, dat de Gaulle terug wil. Blum's argumenten, die hij twee weken geieden schreef, vonden weerklank in de sensationele op merkingen, welke de Gaulle op zijn onlangs gehouden persconferentie maakte. Zoals bekend leverde de Gaulle toen bittere critiek op de .Anglo-Amerikaanse politiek inzake Duitsland, het West-Europese de fensie-pact en het feit, dat een Britse generaal en geen Fransman voorzitter is van de defensie-raad". De Gaulle wees tevens het Noord- Atlantische defensie-pact af. De Gaulle gaf te kennen, dat, zo hij aan de macht kwam, Frankrijk deze verdragen zou opzeggen en hij zeide verder, het geheel niet eens te zijn met de Amerikaanse opvatting van de vraag hoe de Russen in bedwang te houden. De Gaulle zou zich ver- zetten tegen de geallieerde strate gie. zelfs met het risico de Ameri kaanse hulpverlening te verliezen. De Gaulle wenst Frankrijk belast te zien met de verdediging van Europa en Noord-Afrika. De argumenten, die Leon Blum nu voor zijn stelling aanvoert, zijn de volgende: 1. De Franse communisten kun nen zich nooit op legale wijze in het bezit stellen van de macht, om- dat zij in de minderheid zijn en bovendien nog in kracht afnemen. 2. De Franse communisten zijn niet in staat om op illegale wijze het roer in handen te nemen en een tegen-revolutie te beginnen als de Gaulle aan de macht komt. 3. Zij zijn hiertoe niet in staat, omdat zij niet genoeg wapcns heb ben en omdat er geen Russische troepen aan de Franse grenzen staan. Toch, zo schrijft Blum, zijn de communisten voortdurend bezig om door grote' stakingen chaos in Frankrijk te zaaien. Dit dient alleen tot het verzwakken van de regering en verhaast dus een terugkeer van de Gaulle. De enige verklaring hiervoor is, aldus Blum, dat „de communisten in Frankrijk een actie voeren ten gunste van een terugkeer van de Gaulle, en dit niet bij vergissing of toeval, maar overeenkomstig de op- dracht en vooraf beraamde plannen vanMoskou". Blum schrijft voorts: „De Gaulle is op het ogenblik de protege van Stalin, omdat Stalin er van over- tuigd is, dat bewust of niet, vrij- willig of niet, een aan het be wind zijnde de Gaulle morgen zjjn werktuig zou zijn. Het zou echter niet onmogglijk zijn, dat de Gaulle, als hij aan het bewind kwam, de communistische partij zou verbieden. „Moskou weet dit", aldus Blum, „maar zal de Franse communisten zonder „het minste gewetensbe- zwaar" opofferen in het belang van Z.H. de Paus heeft benoemd tot Apostolisch vicaris van Curacao pater A. van der Veen Zeppenfeldt o.p. De nieuw benoemde werd 11 Oc tober 1891 op Aruba geboren en stamt uit een oude Hollandse fa- milie. die reeds anderhalve eeuw in de West woont. Na zijn priesterstudies in Neder land te hebben voltooid, ging pater Van der Veen Zeppenfeldt m 1919 naar Curagao, waar hij nu bijna 30 jaar pastoor is geweest en de Iaatste 10 jaar bovendien vicaris provinci- alis. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zondagavond: WEINIG VERANDERING! Droog weer met weinig be- wolking en meest zwakke wind uit zuidelijke richtingen. Vannacht weer lichte vorst, behalve op de Waddeneilanden Morgen overdag ongeveer de- zelfde1 temperaiuur als van- daag. C I:-. Thakim Een lid van de Birmese volksver tegenwoordiging. Kin, vertoeft op het ogenblik in Djokjakarta joor het voeren van besprekingen met republikeinse autoriteiten. Dr. Tha Kin (midde op audientie bij president Soekarno. Rechts de heer Djoenaedi van het republikeinse ministerie van buiten landse zaken. Het eerste, wat de vierjarige Minke Wuite bij aankomst op het vliegveld La Guardia bij New York deed, was haar klompjes uittrekken, die haar na de lange reis van Amsterdam wel een beetje waren gaan knellen. De familie Wuite, bestaande uit vader, moeder, 2 jongens en 2 meis- jes, is uit Warga in Friesland naar de Ver. Staten geemigreerd, waar zij zich in New Berg (Oregon) zal vestigen. De 14e ronde van het tournooi om het wereldkampioenschap aammen werd te Dordrecht gehouden. De uitslagen luiden: ChilandPerot 11 Larosvan der Staay 11. RoozenburgKeller 2—0. Demes- ma'eckerRostan 11- PostVer- poest 02. De stand na de veertiende ronde luidt: 1. Roozenburg 24 p. 2 en 3. Keller en Verpoest 18 p. 4. Gesthem 15 p. 5. Post 14' p. 6. Chiland 13 p 7. Van der Staay 12 p. 8. Perot 11 p. 9. Laros 10 p. 10. Demesmaecker 3 p 11. Rostan 2 p. De derde ronde van de wedstrij- den om het kampioenschap hoofd- klasse drie banden leverde de vol gende resultaten: Stikkelman Jan Sweering Louwaard Wevers Broekhuizen De Leeuw Jac. Sweering Baay Gisteravond werden de wedstry- den om het kampioenschap hoofd- klasse drie banden voortgezet. De uitslagen waren: De Leeuw Stikkelman Jan Sweering Broekhuizen Wevers Jac. Sweering Baay Louwaard 40 70 5 0.571 50 70 5 0.714 32 54 6 0.592 50 54 6 0.925 50 71 6 0.704 23 71 2 0.323 50 79 5 0.632 40 79 3 0.506 BATAVIA, 27 Nov. (Reuter). De Nederlandse delegatie is te Djogja aangekomen, zo verneemt Reuter van Antara. De leider der delegatie, minister Stikker, zeide, dat de delegatie gekomen was ten einde overeenstemming te berei- ken met betrekking tot do vor ming van een federale indonesi- sche interim-regering. De adviseurs van de republikein se delegatie arriveerden in een Amerikaans toestel. Sjahrir bevond zich niet onder hen. De Nederlandse ministers zullen Mohammed Hatta hedenmiddag c|n 17 uur ontmoeten. Op een vraag of hij beslissingen verwacht bij de besprekingen met Hatta, zeide minister Stikker, dat dit ook afhangt van de komende besprekingen. „Wij dienen echter een regdling te bereiken en een in- terimbestuur voor Indonesie op te zetten. Voor dit doel komen de Ne derlandse ministers hier." Ten aanzien van de komst der fractieleiders, zeide min. Stikker, dat het goede hiervan is, dat zy ook zullen weten, welke beslissin gen genomen worden, zodat de be- sluiten niet van de ministers alleen zullen komen. Minister Stikker zei dat hij geen contact had gehad met Soepomo of andere leden van de republikeinse delegatie, die te Ba- tavia waren, doch dat hij wel het Amerikaanse lid van de commissie van goede diensten, Merle Cochran had ontmoet. Intussen heeft Mohammed Roem vandaag verklaard, dat de onder- haondelingen tussen. Hatta en de Nederlandse minister „niet be- slissend zullen zijn, hoewel zij 'n grote invloed zouden kunnen hebben op de mogelijkheid tot hervatting van de formele onder- handelingen met Nederland onder auspicibn van de commissie voor goede diensten," aldus meldt An tara. Minister in 't Veld heeft Vrijdag te Ede de woningbouw bezichtigd. Aan de Parkweg te Ede worden woningen gebouwd voor „prsoneels- feden van de A.K.U. Deze woningen worden gebouwd voigens een sy- steem van montagebouw, waar bij de verschillende onderdelen, als b.v. de muren, ter plaatse in beton worden gegoten en vervolgens met een hijskraan worden aangebracht. ■50 53 4 0.943 25 53 4 0.471 48 83 7 0.578 50 83 5 0.602 50 64 6 0.781 39 64 4 0.609 50 98 4 0.510 35 98 3 0.357 Een 23-jarig meisje, F. G. uite Bussum, dat te Amsterdam in pension was, had daar een vrien- din van vijftien jaar, die had be- merkt, dat mejuffrouw F. G^ zich zeer tot de andere sexe voelde aangetrokken. De jonge vriendin maakte van deze gemoedsgesteld- heid van haar oudere vriendin gebruik om de trouwlustige Bus sumse geld afhandig te maken. De vijftienjarige vertelde, dat zij in Indonesie een neef had, die dok- ter was. Zij toonde de 23-jarige een foto, die direct in vuur en vlam raakte voor deze Adonis. Het jongste meisje schreef haar neef die in het geheel niet be- stond en deze schreef terug dat hij wel wat voor de Bussumse voel de. Dit bericht werd met grote vreugde door de 23-jarige ontvan- gen. Zij voeldd zich zo gelukkig, dat zij er vlot in vloog, toen het jongste meisje haar vertelde, dat de neef in Indonesie een doktersfonds had ge- sticht ten bate van de jongens in de Oost, waarvan iedereen lid kon worden Het nieuwe lid moest direct 36 gulden betalen en dan verder 5 gulden per maand contributie. Hier voor kreeg men een lidmaatschaps- bewijs met eigen foto. Mej. G. be- taalde en kreeg haar lidmaatschaps bewijs en bovendien een kwitantie, waarop behalve de Nederlandse tekst in zogenaamd Maleis stond: Naluikise P'ermenade Lurmanonula Komtia. Op het lidmaatschapsbewijs van Mej G. was bovendien getikt: ver loofde van Emiele Gijzen (de naam van de gefingeerde neef). Regelmatig toonde de 15-]arige brieven van neeflief, waarin deze om sigaretten vroeg. Het oudere meisje fourneerde ook voor dit doel de benodigde gelden. De neef schreef bovendien dat de meisjes maar veel naar de bioscoop moesten gaan en dan dure plaatsen moesten nemen. Later zou hij zijn aanstaande verloofde het geld wel terugbetalen. Op een dag vertelde de 15-jarige, dat de mogelijkheid voor de jongens in De Tweede Kamer heeft behandeld het hoofdstuk mijnwezen, waarby de begroting van de Staatsmijnen in Limburg voor 1949 De heer Maenen (KVP) zei o.a. dat vrij algemeen de opvatting in ons land heerst, dat de mijnwerkers de lijn trekken en dat er daarom te weinig brandstoffen zouden zijn. Het zou wel goed geweest zijn als de minister er wat dieper op was ingegaan door aan te geven welke factoren de arbeidsproductiviteit be'invloeden. De heer Van Lienden (Arb.) zei. Opheffing van het beheer over de particuliere mijnen kan mijn party niet aanvaarden. alvorens de zaak in de Kamer behandeld is. De nationalisatie is op het ogen blik alleen nog een verlangen der socialisten, direct na de bevnjdmg was dat anders. Het productiepeil kan met verge- leken worden met dat van voor de oorlog, toen men beschikken kon over geselecteerd personeel. Thans zullen nodig zijn 'n gunstige werk- tiidregeling en technische verbete- ringen. Minister van den Brink merkte o.a. op. dat de omvang der kolen- productie op teleurstellende wijze achterblijft. Het is voor onze natio- nale economie een brandend pro- bleem. Voor vele der aangevoerde argumenten is de minister gevoelig. Hij zegt te rekenen op de Limburg- se mijnwerkers in deze moeihjke omstandigheden. Werving van buitenlandse ar- beidskrachten moet alleen geschie- den als er een noodtoestand is. Z.i. is die aanwezig. Thans la^t de ko- lenpositie niet toe een experiment als invoering der vijfdaagse werk- week te ondernemen. Na de staatsgreep tijdens het week-einde in Venezuela, waarbij het leger de regering omver wierp en de macht in het land volledig kreeg. is een nieuw kabinet ge vormd. de Oost bestond om een maand met verlof naar Nederland te komen per vliegtuig, Hiervoor moesten zij ech ter lote'n kopen, die 10 gulden kostten. De jongedame betaalde vlot enige malen een tientje in de hoop dat haar aangebedene ook eens tot de gelukkigen zou behoren. De neef schreef dat hij een 4-jarig kindje had geadopteerd en dat hij daarvoor speelgoed wilde kopen. Weer tastte de „verloofde" in haar beurs. Zij ontving weliswaar zelf nooit een brief, maar geloofde onvoorwaarde- lijk In haar toekomstig geluk. In totaal werd de Bussumse op deze wijze ongeveer f500' afhandig gemaakt Voor die prijs bleef zij de draagsjer van de prettige gedachte een ..verloofde" te hebben. Zij kreeg ook een album, waarin een foto stond van een man, een vrouw en een klein kindje, die in een huis- kamer bij de radio zaten. Bij de foto was geschreven: De man ben ik, de vrouw is mijn privesecreta- resse en het kind is het bewuste ge- adopteerde kind. Bij een foto van een ziekenzaal stond geschreven: Dit zijn de zieken, die ik genezen heb. Een foto van een mooie auto had als onderschrift: Dit is mijn waen. In het album bevonden zich verder filmfoto's en op de omslag was een etiket geplakt met het op- schrift: Opgedragen aan mijn ge- liefde F. G. Een nader onderzoek heeft aan het licht gebracht dat het jeugdige meisje kennis had aan een jongen, met wie zij al het geld heeft opge- maakt. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn geieden: Kon. Landmacht: Serg. W. G. de Vries, 's Graven- hage, gesneuveld 21 Nov. 1948; Serg. J. van Wersch, uit Vaals, gesneuveld 19 Nov. 1948; sold, le kl. C. Wesfra, uit Amsterdam, gesneuveld 16 Nov. 1948. Kon. Ned.-Ind. Leger: le Lt. Infie A. van Andel, uit Rot terdam. gesneuveld 16 Nov. 1948. Kon. Marine: Geen verliezen gerapporteerd. SYDNEY, 27 Nov. (Reuter). De Australische bladen publiceren op hun voorpagina berichten uit Can berra, die uit officiele bron afkom- stig zouden zijn en voigens welke de ziekte van Koning George van Engeland ernstiger zou zijn dan eer- dere berichten lieten blijken. Voigens de Sydney Daily Tele graph" zou een officieel regerings- bericht uit Londen er op wijzen, dat de Koning, ofschoon de dokters mis schien een gedeeltelijke verbetering zouden kunnen bewerkstelligen, nimmer geheel herstellen zal. Voigens door de ..Morning Herald' aangehaalde .officiele" berichten, zou de Koning „ofwel geheel kun nen herstellen ofwel veel zieker worden". Door het gerechtshof te Praag zijn 14 Slowaken veroordeeld tot opsluitingsstraffen varierend van 6 maanden tot 30 jaaf.' -^e hoofd- beschuldigde, Kocis, is tot 30 jaar dwangarbeid veroordeeld. Hij zou met twee anderen, Dinka en Masak, die tot 15 jaar veroordeeld werden. rechtstreeks in diensf zijn geweest van de Amerikaanse contra-spion- nage. Zij zouden in Duitsland zijn gfeschoold en instructies hebben ge had een spionnagenet in Slowakije op te richten. De Haarlemse justitie heeft de te Haarlem woonachtige deurwaarder D. G. van W. aangehouden onder verdenking van verduistering van een bedrag van f34.000,Kort voor de bevrijding moest de deurwaarder voor instanties van de tuchtrecht- spraak een bedrag van f84.000 innen. Dit heeft hij gedaan en voigens zijn mededelingen zou hij een bedrag van f50.000 via een bank en f34.U0U via de girodienst hebben overge- maakt. Het eerste bedrag is inder- daad ontvangen, het tweede niet De deurwaarder kon ook geen over- schrijvingsbewijs overleggen. Spaak is Vrijdag geslaafd in de vorming van een nieuwe re gering. Het aantal ministers is met twee verminderd. Het ,nieu- we k&binet telt acht katholieken, zeven socialisten en twee zaken- ministers. Het oude kabinet had negen katholieken en acht socia listen en twee neutralen. Spaak is premier en blijft minister van buitenlandse zaken. De socialisten van Acker en Ka- miel Huysmans blijven resp. aan Verkeer en Openbaar Onderwijs. De vroegere minister van begro ting, Joseph Merlot (soc.), komt aan het hoofd van een geheel nieuw ministerie te staan, n.l. dat van pensioenen. Pierre de Groote (socd die in het vorige kabinet economi- sche coordinatie en nationale weder uitrusting had, krijgt hier nog by brandstoffen en werkloosheid. De katholiek Eyskens zal naast finan- cien ook nog begroting onder zijn beheer krijgen. Moens de Fernig (partijloos)zal van baron Xavier van der Straet-Waillet heS mini sterie van buitenlandse handel over- nemen en zal tevens toezicht heb ben op de uitvoering van het plan- Marshall in Belgie en op de im port. Baron van der Straeten-Wail- let (kath.) krijgt het ministerie v. openbare gezondheid en familie, dat in het vorige kabinet onder lei ding stond van Pieter Verbist. Ten- slotte zal aan het hoofd van het Vrijdagavond om 7 uur is te Den Haag H.S. tijdens een rangeerbewe- ging een wagen ontspoord en tegen de bovenleidingsmast gekanteld met het gevolg, dat de mast omviei. zo- wel tussen Delft en Den Haag H.S. als tussen Den Haag H.S, en Leiden kwam de bovenleiding st'roomloos te staan. Het baanvak Den Haag H.S Pijnacker Rotterdam Hofplein wordt normaal bediend Tussen den Haag H.S. en Leiden wordt de dienst met Diesel-electrische trem- stellen onderhouden. Bussen rijden van den Haag H.S. naar Delft en terug, terwijl Delft en Rotterdam vice-versa door electrische treinen wordt bediend. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zou de dienst op het baanvak Rotterdam D.P.Den Haag H.S.Leiden hedenochtend normaal worden uitgevoerd. ministerie van justitie de techmcus Moreau de Melen (kath.) staan m de plaats van minister Struye. Mo- raeu de Melen is dus de enige nieu we minister in het zo juist samen- gestelde kabinet. De nieuwe ministers zullen heden om 15.30 uur door de eerste minis ter aan de prins-regent worden voorgesteld. Verwacht wordt, dat Dinsdag de regeringsverklaring zal verschijnen. De 15-jarige Matthie B. uit Enk huizen, die voigens eilgen bekente- nis Vrijdag 19 November zijn 16-j. vriendinnetje Annie van het le- ven beroofde, is gisteren van het Huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht naar de psychiatrische inrichting van de St lYiliebrordus- stichting te Heiloo. De aan deze in richting verbonden psychiater dr M. L. J. Vaessen zal de jongen in ob- servatie nemen. Lester Pearson, de Canadese minister van buitenlandse zaken, kwam gisteren per vUegtuig aan op Valkenburg. De minister ver- trok in gezelschap van de talrijke autoriteiten, die hem verwelkom- den, naar de Canadese Ambassa- de te Den Haag, waar de minister op een spoed-persconferentie en- kele verklaringen aflegde. Gevraagd welke verplichtingen Canada op zich zou willen nemen in het kader van het Noord-Atlan- tisch Pact, zei Pearson als zijn per- soonlijke mening. dat Canada waar- schijnlijk zo ver zal gaan als het Pact van Brussel. Als een der aan- geslotenen wordt aangevallen, dan met alle beschikbare krachten hel- pen. De Canadese minister herinnerde er aan, dat er tussen Canada en Europa wel zeer nauwe banden be- staan. In twee oorlogen heeft men in Canada geleerd, dat het wel zeer moeilijk is buiten een oorlog te blij ven. Pearson zei verder, dat hij de vorming van een Consultatieve Raad voorstond, voigens het voor- beeld van de Raad, die reeds door de vijf mogendheden van de West- Europese Unie in het leven is ge- roepen. Uit de beantwoording van de verschillende vragen bleek, dat Canada geneigd is iets verder te gaan dan de Ver. Staten. Minister Pearson is gisterenavond ontvangen door minister-president dr W. Drees, waarna een diner plaats vond, dat werd aangeboden door de Canadese ambassadeur. Steun Wettig Gezag. Drie woorden, een begrip. Zoals die andere drie: Ik zal hand- haven. ..Steun Wettig Gezag" is de stap van de gedachte naar de daad. Het Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag" brengt alien bijeen, die onze vrijheid willen handhaven, metterdaad. Het voegt alle vrije krachten sa men, nu het moet. Het is de enver- zettelijke wil van een vredelievend volk. „Steun Wettig Gezag" streeft naar algemene beveiliging van het natio nale leven door: Reserve-kracht voor orde in eigen huis (rijks- en gemeentepolitie) reserve-kracht voor bescherming van de grenzen (grensbewaking), re serve-kracht voor verdediging van het grondgebied (nationale reserve). En het leger? Het leger staat thans grotendeels overzee. Overvalt het gevaar ons hier, vandaagdan kennen wij onze plicht. Het leger van ons kleine land is klein. Dat mag het zijn, wanneer het sterk gemaakt zal worden door burgersteun. De organisatie is gereed. Men staat klaar om uw vragen te be- antwoorden en om uw aanmelding in ontvangst te nemen bij de plaat- selijke commissie of bij het Ge- meentehuis, want wij wachten niet tot morgen: we beginnen vandaag. Het Nationaal Instituut Steun Wettig Gezag: Ir. J. G. G. M. Ridder de van der Schueren, voorzitter; M. A. Reinalda vice-voorzitter; G. W. Eisma. secre- taris; J. v. Aalderen; J. J. W. Boer- rigter; mr. C. J. F. Calje; Ir. M. H Damme; L. F. Duymaer van Twist; Gj. de Groot; mr. P. T. v. d. Her- berg; mr. H. B. S. Holla; E. P. van Iperen; K. W. Klein; mr. P. D. kodde; L. Kupers; Jhr. A. D. Laman Trip; W. C. Th. E. Graaf v. Lijnden van Sandenburg; Jos. H. Maenen; H. Molendijk; I. H. Reijnders; mr. A. Roosjen; L. Scheepstra; P. Schol- ten; Jhr. P. J. Six; J." Tuin; E. A. Vermeer.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1