Hatta geeft verklaring Bruid te Haaksbergen wachtte tevergeefs Nanking beveelt ontruiming van Soetsjou BJ Ontwerp Atlantisch Pact Een dikke mist hangt over West-Europa aan fractieleiders uit't K.N.I.P. Bruidegom met veel fantasie bleef liever vrij man Niet Goldschmit maar Rogiers! aan Washington overhandigd Verkeer heeft grote vert raging DE WERELD van vandaag EDIT IBS VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Ronde-winnaar van de iroon gestoten! Soekarno geeft dagorder aan T.N.I. Een fuik Soekarno naar India? Vals bericht over Hongarije Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Pagina 1 Dinsdag 30 November 1948 44e Jaargang No 1 1426 Kantoren: ALKMAAR, Langestraat 42 A. teL adm. 2046, red. 2047 K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Qroto Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER. Kelzerstraat 89, teL 2300 K 2230; SCHAGEN. Molenstraai 52, tel 459 K 2240 BATAVIA, 29 Nov. (Aneta) Antara meldt, dot Hatta heden- avond een bespreking heeft gehad met de fractieleiders uit het werkcomite van het K.N.I.P. (voorlopig Republikeins parlement), ter verklaring van de kwesties, die verband houden met de huidige besprekingen te Djogia. Sergeant Hans van der Werff uit Gorssel, die in Indonesie dienst doet bij 43 R.I., heeft besloten zijn baard te laten staan tot de datum van demo- bilisatie. Toestand Koning George merkbaar beter Stopzetting informele besprekingen gevraagd Ministers morgen terug naar Batavia Churchill heden 74 jaar DE EERSTE IJSBAAN Dodelijk ongeval in lasinrichting m Steekpartij om een vrouw ^±3 Na hun aankomst in Batavia werden de ministers Sassen en Stikker en gedelegeerde Neher ten paleize Koningsplein door de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr. L. J. M. Beel, begroet. Op het bordes drukt dr. Beel mr. Sassen de hand. Achter minister Sassen de mi nister van buitenlandse zaken, mr. D. U. Stikker. Rechts van de rode loper de paleisbedien- den. Gesneuveld in Indie In memoriam C. Molenaar van Langedijk RONDE VAN NEDERLAND WEERSVERWACHTING Sint Nicolaas heeft de harten van mensen en kinderen weer veroverd. Hij is er ook ,,echt". Van alle kanten, in bijkans alle steden en dorpen van ons land, en wel bijzonder in ons gewest, doet de Goede Heilige Man zijn intocht, met meer of minder luister. Hier rijdt hij op zijn prachtige schimmel, als een echte bisschop, met de staf in de hand en de mijter op het hoofd en een der opperknechten uit het Morenland leidt zijn paard bij de teugels. Mart gedood bij autobotsing Mr. J. Sickenga t Amsterdam in de Londense mist. In de hoofdstad kon de ver- keersagent op de Dam slechts met moeite zijn verantwoordelijke taak vervullen. Nieuu/ ASorwementsprlJs (4.25 per kwartaal, f T.43 pei maand, Incluslef Incasso. Advertentle-tarief: per edltle 16 ct per m.m., minimum (2.50; In alle •dltlet 26 ct per m.m., minimum (4.famllle- berlchten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Qtj contract belangrljke kortlng. Directeur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smlts, Rayon- redacteuren Fr. Often, M. P. lanssen, 3. Toes. Bankrelatles: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT VAN HEDEN ONLANGS maakten wij melding van de critiek in de blijkbaar overwegende liberale kringen der ondernemers, tegen het aan- hangige wetsontwerp inzake de P.B.O. Komt deze publiekrechtelijke be- drijfsorganisatie tot stand, dan bete- kent,dit. gelijk men weet, het ein- de van de gedurende de bezettings- tijd ontstane dwang-organisatie- Woltersom, met haar hoofdgroepen, bedrijfs- en vakgroepen. De P.B.O. wordt gebouwd op en uitgevoerd door de vrije vakvereni- gingen, van werkgevers en werk- nemers; uit deze vrije verenigingen zullen de bestuurders van de nieu- we bedrijfsorganen worden aange- wezen. Wat blijkt nu uit een rondschrij- ven van de Algemene Katholieke Werkgeversvereniging en het R. K. Verbond van Werkgeversvakvereni- gingen? Dit: een aantal prominente figuren uit de liberale werkgeverswereld, die een leidende rol hebben gespeeld in de ten dode opgeschreven Wolter- som-groepen, proberen thans deze dwangorganisaties om te vormen tot- vrije verenigingen. in de hoop, dat de werkgevers, die tot dusverre verplicht bij deze dwangorganisaties waren aangesloten, hen ook in de nieuwe vrije werkgevers-vakvereni- gingen zullen volgen. Deze nieuwe vrije vakverenjgin- gen zouden hiermede echter evenals de Woltersom-vakgroepen, een- h e i d s organisaties worden, z.g. al gemene of neutrale verenigingen, waarin voor enige positief-christe- lijke beginselverklaring geen plaats is. Deze ontwikkeling zou natuurlijk in strijd zijn met de organisatori- sche verhoudingen, zoals deze ook op sociaal-economisch gebied hier te lande zijn gegroeid. De katholie ke (en ook de prot.-chr. onderne mers) waren n.l. reeds vele jaren v66r de oorlog tot de overtuiging gekomen. dat ook in het bedrijfsle- ven, met betrekking tot de sociale en economische vraagstukken het begnsel, de levens- en wereldbe- schouwing, een allesbelieersende rol speelt en m6et spelen. Kan men zich, op grond van de gelukkige ontwikkeling van de laatste dertig jaar, voorstellen, dat er katholieke werkgevers zouden zijn, die in deze liberale fuik zul len lopen? Blijkbaar acht de leiding van de katholieke werkgevers. wij ne- men aan ten overvloede een waarschuwing op haar plaats en zij spoort de katholieke ondernemers aan ..pertinent te weigeren, om zich achter deze leidende figuren uit de kring van de Hoofdgroep Industrie en het algemene,, i.e. liberale Verbond van Nederlandse Werkge vers te scharen". Katholieke werkgevers moeten geen gevolg geven aan de uitnodi- gingen, welke hen zouden bereiken om de weg op te gaan der alge mene lees liberale vakvereni- gingen. Ten overvloede ondersteunen wi] deze oproep en aansporing. Er valt op dit gebied nog een en ander te doen! Er zijn bijv. nog bedrijfstak- ken, waar nog geen eigen katholie ke werkgeversvakorganisatie be- staat. En ook daar is het nu tijd. de ..stelling" in de praktijk te brengen, dat wij, op grond van onze katho lieke levensbeschouwing, een eigen opvatting hebben over de maat- schappelijke orde, die dient te wor den gevestigd en hersteld. Tot samenwerking met andere werkgevers zijn de katholieke on dernemers. jn een of andere vorm van federatief verband, natuurlijk bereid. Maar zij lopen met in de fuik der z.g. algemene eenheids- organisatie. zeker niet na de vele ervaringen. welke in het bijzonder na de bevrijding; op flit gebied moesten worden opgedaan! De vijf geneesheren, die Koning George van Engeland behandelen, hebben in een bulletin verklaard. dat ..verbetering in de algemene gezondheidstoestand van de koning merkbaar is". Naar vernomen wordt brengt ko ning George van Engeland de meeste tijd in bed door. De artsen zijn van oordeel. dat volledige rust van belang is. De koning blijft al zijn post en de gebruijcelijke staats- stukken ontvangen. De koning brengt veel tijd in zijn kamer door. Volgens de hofverslaggever wordt de koning niet gemasseerd. noch ontvangt hij enige electrische be- handeling. Tot nog toe zijn vier besprekin gen tussen Hatta en de Nederlandse autoriteiten gehouden, namelijk een op Zaterdag met de ministers Stik- ker en Sassen en de gedelegeerde van het opperbestuur Neher, twee op Zondag met minister Sassen en een gistermiddag met minister Stik- ker. Over de besproken onderwer- pen zijn geen bijzonderheden be- kend, aldus Antara. Politieke kringen te Djokja meen- den, dat de onderwerpen waarover moeilijk overeenstemming te be reiken was, o.m. betreffen de be- voegdheden van de interim-rege- ring en het veto-recht van de hoge vertegenwoordiger der Kroon. Deze kringen meenden, dat de informele besprekingen zo spoedig mogelijk moeten worden beeindigd. Intussen legden regeringskringen er de na- druk op, dat verdere besprekingen moeten worden gehouden onder auspicien van de commissie voor goede diensten, waarbij de voor stellen yan het Amerikaanse lid dezer commissie, de heer Cochran, als ..working paper" mqeten die- nen. Volgens een Antara-bericht heeft president Soekarno, als opperbevel- hebber van de T.N.I., gisteravond een dagorder uitgegevdn, waarin gezegd wordt: „De republikeinse regering, gesteld tegenover poli tieke onderhandelingen met Neder- land,,, handhaaft een sterke gebon- denheid (adherence) aan het natio- nale karakter van ons leger. Ons standpunt blijft een nationale rege ring en een nationaal leger". BATAVIA, 30 Nov. (Aneta). Antara meldt: Namens de fractie leiders van het werkcomite van het KNIP heeft de voorzitter van dat comite Mohammed Assaat, he- den tot Moh. Hatta het verzoek ge- richt, om de informele bespre kingen met de Nederlandse mi nisters stop te zetten. Het comite stelde voorts voor, de formele besprekingen onder auspi cien van de C. V. G. D. spoedig te hervatten. Moh. Assaat heeft dit yerklaard na zijn terugkeer van een bezoek aan Kalioerang. waar de be sprekingen worden gehouden. Herinnerend aan de beediging op gisteren van 197 nieuwe officie- ren, die de republikeinse militaire academie hebben afgelopen, ver- volgt de dagorder: „Wij herinneren alle strijdkrachten aan het feit, dat op het ogenblik ons land is gesteld tegenover een probleem, dat de toe- komst van ons land bepalert zal. Er wordt op dit ogenblik van de strijd krachten een sterke vastberaden- heid vereist en het is daarom een gebiedende eis, dat deze hun vast- beslotenheid bewaren voor het be- strijden van enigerlei soort ver- leiding, hetzij van buiten, hetzij in de vorm van ongegronde geruchten en suggesties, welke wellicht de eenheid in gevaar zouden kunnen brengen". Aldus de dagorder van Soekarno volgens een Antara-be richt uit Djokja. BATAVIA, 30 November (Aneta). Volgens Antara bestaat de mcge- lijkheid dat de Nederlandse minis ters Woensdag naar Batavia terug- keren. nadat de besprekingen Dins dag zijn voortgezet. Winston Churchill viert heden zijn 74ste verjaardag. De vitaliteit van de vroegere Britse oorlogslei- der blijkt o.a. uit het feit, dat hij Zondag nog heeft deelgenomen aan een vossenjacht in het graafschap Kent. DJOKJAKARTA, 29 Nov. (Ane ta) Naar Antara meldt, heeft volgens mededelingen uit paleis- kringen, president Soekarno een uitnodiging ontvangen van Pandit Nehroe om een bezoek te brengen aan India, ter versteviging van de vriendschapsbanden tussen India en de republiek. Op de M.I.T. (Match-Ice-Tennis) - banen aan de Ezelsdijk te Utrecht kon men Maandagmorgen reeds de ijzers onderbinden en een baantje trekken. Het ijs ligt op gravel, dat eerst met water was ondergespoten. In een lasinrichting in de Wete- ringstraat te Amsterdam ontplofte Maandagmiddag een acetyleen-appa- raat, waarbij de 18-jarige arbeider H. B. door de in het rond vliegende scherven werd gedood. In de nacht van Zaterdag op Zon dag j.l. kwam aan een perceel aan de Trekweg te Den Haag de 47-ja- rige timmerman R. W. S. In dit perceel vertoefde de vrouw van S. die hem ongeveer 14 dagen geleden had verlaten, De bewoner, de 47- jarige A C. H. kwam de trap af met een gummislang en sloeg S. daarmede. Op straat werd de vecht- partij voortgezet, waarbij S. een mes trok en daarmede H. een steek in de linkerlong toebracht. H. werd in ernstige toestand in het zieken- huis Zuidwal opgenomen. S. werd door de politie gearresteerd. Zaterdag zou te Haaksbergen het huweljjk worden gesloten tussen mej. M. M„ wonende ai'daar en de heer R.K., uit Zwartsluis. K.K., die reeds Vrijdagavond te Haaks bergen werd verwacht, kwam echter ook Zaterdag niet opdagen. De bruid en haar familie kwamen hierdoor in grote verlegenheid daar alles voor het huwelijk en de bruiloft was geregeld. Ook de fa milie van de bruidegom en de ge- nodigden waren verschenen doen ho, wiens aanwezigheid noodzake- Hjk was, liet verstek gaan. Eater werd bekend, dat R.K.. me Vrijdag uit Zwartsluis naar Haaks bergen vertrokken was, in Zwolle de trein naar Enschede genomen had, doch niet door naar Haaksber gen was gereisd. In de nacht van Vrijdag op Zater dag stapte hij het Enschedese poii- tiebureau binnen en deed daar aan- gifte van een uiterst merkwaardige geschiedenis die hem in de trein van Zwolle naar Enschede zou zijn overkomen. In Raalte zouden twee personen bij hem in de coupe ge- stapt zijn, die een gesprek met K. hebben aangeknoopt. Een van de twee onbekenden zou hem naderhand een sigaar hebben aangeboden, waarvan hij totaal ver- suft en dommelig geworden was. Het enige zo vertelde K. aan de po litie, dat hij zich na dit moment nog kon herinneren was, dat hij weer ..bijgekomen" zou zijn tussen En schede en Hengelo, waar hij ergens tussen de spoorrails gelegen zou hebben. Hij zou toen een portefeuille tn- houdende f 2500.— en een trouweos- tuum dat hij netjes verpakt bij zich gehad zou hebben vermist, Dit ver- haal werd door de politie weiwil- lend aangehoord, hoewel het buiten- gewoon fantastisch klonk. Op het costuum van K. was n.l. geen plekie te vinden en persoonlijk bieek hij van de gehele „overval" geen schrammetje te hebben overgehou- den Natuurlijk werd door de politie een onderzoek toegezegd, waarop K weer kon vertrekken. Eerst later zou blijken, dat hij met naar Haaksbergen gegaan was. Ook Zondag bleef hij spoorloos. Eerst Maandagmorgen omstreeks elf uur kreeg de Enschedese politie uit Zwartsluis de telefunische medede- ling ddt K daar ter plaatse weer was gesignaleerd. Naar wij vememen moet de oor- zaak van deze, voor de betrokke- nen in Haaksbergen zeer onpret- tige geschiedenis vermoedeluk gezocht worden in financiele moei- lijkheden, van de a.s. bruidegom. LANGEDIJK. Zondagmorgen ontving de familie Molenaar de ontstellende tijding dat hun zoon Kees gesneuveld was in Indonesie. Dit is voor zover bekend de eerste Langedijker die bij de vervuliing van zijn Vaderlandsen plicht de dood vond. Tijdens de laatste H. Mis van kwart voor elf deelde de Zeereerw. Heer Pastoor Clarijs het droevige nieuws mede van de preekstoel. De deelneming met de zwaarbeproefde familie is zeer groot. Naar het ANP verneemt is in de einduitslag van de Ronde van Nederland 1948 een zeer belang- rijke wijziging gekomen: niet de Luxemburger Goldschmit is win- naar geweest, maar de Belg Ro giers, die in de algemene eind- rangschikking achter Goldschmit de tweede plaats had ingenomen. Deze verandering is aangebracht door de Nederlandse Wielren Unie, aangezien na een grondig onder zoek is gebleken, dat de beslissing van de koers-commissarissen inzake het bekende „omrij-incident" in de tweede etappe Groningen-Enschede, waarbij de renners, die buiten hun schuld vele kilometers hebben om- gereden en van „vluchtelingen" ten- slotte „achtervolgers" werden, niet in overeenstemming is geweest met de geldende internationale bepalin- §en- In dit licht bezien is de wijziging, door de NWU in het uiteindelijk resultaat van de Ronde van Neder land aangebracht, dus juist te noe- men. Aangezien Goldschmit nu ze- l ker 17 minuten bij zijn totale tijd krijgt opgeteld, duikelt hij een heel eind in het eindklassement en in plaats van op de eerste, komt hij tenslotte op de twaalfde plaats te- recht. Ook Vooren duikelt zeker tien plaatsen en in plaats van derde is hij nu dertiende geworden. Ro giers is door deze rectificatie een plaats gestegen en met een totaal- tijd van 44 uur 5 min. 52 sec. de officiele winnaar van de eerste Ronde van Nederland. De Korver, die oorspronkelijk vierde stond met 44 uur 7 min. 59 sec. wordt door deze beslissing, aangezien Gold schmit en Vooren vele plaatsen zakken, tweede. Resteert nog de vraag waarom deze ingrijpende wijziging in het klassement pas zeven maanden later wordt gemaakt. Wij vernemen daaromtrent nader, dat Rogiers pas in October van dit jaar op de be slissing is teruggekomen. Eerst toen kon de NWU op verzoek van Ro giers de zaak aan de orde stellen en dit is dan ook de reden geweest, dat de bovengenoemde wijzigingen zijn aangebracht. Medegedeeld door het K.N.M.l. te de Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. NOG NACHTVORST Op vele plaatsen vooral in de ochtend nevel of mist. In de loop van de dag hier en daar opklaringen. Vannacht lichte met hier en daar matige vorst. Morgen overdag ongeveer de- zelfde temperatuur als vandaag, Zwakke wind overwegend tus sen zuid-oost en zuid-west. De Chinese regering heeft haai troepen te Soetsjou bevel gegeven de stad te ontruimen. Er waren echter gisterenavund nog geen te- kenen, die er op wezen, dat het garnizoen van Soetsjou de order zou opvolgen om de stad te verla ten. De regering te Nanking is tot haar besluit gekomen omdat zij de 250 000 man, die in Soetsjou gele- ger'd zijn wil gebruiken voor de verdediging van Nanking, de hoofdstad van China. Dat men te Soetsjou nog niet be- gonnen is met terugtrekken wordt toegeschreven aan de weigering van de Chinese generaais, die niet gene- gen zijn de grote voorraden, die zich LONDEN, 29 Nov. (A.P.) Uit Engelse regeringskringen wordt vernomen, dat de westelijke mo- gendheden te Washington het ont werp hebben aangeboden van een verdedigingsplan met de Ver- enigde Staten en Canada. Men meent dat de bespreking van de bepalingen van dit ontwerp te gen het einde van de week te Washington zal beginnen. Ofschoon men niet over de juiste tekst van het document beschikt, zou het pact de verplichting tot wederkerige bijstand bevatten zon- der formele verplichting tot deel neming aan de oorlog, indien een van de zeven landen zou worden aangevallen. Bovendien zouden de onderteke- naars hun instemming met de be- ginselen van de UNO herhalen. Tenslotte zou het plan voorzien in de te volgen procedure om in onderling overleg een plan voor de gemeenschappelijke verdediging op te stellen. De westelijke mogendheden zou den voor de alliantie met de Ver- enigde Staten en Canada een duur van 50 jaar willen voorstellen, ter wijl de Verenigde Staten een duur van 10 a 15 jaar met de mogelijk- heid van verlening zouden prefe- reren. Van welingelichte zijde werd yer- nomen, dat de besprekingen, welke van de week in Washington zullen plaatsvinden over het ontwerp door de ambassadeurs van de landen van de westelijke unie gevoerd zullen worden. DE MIST, die sedert Zondag een groot deel van West-Europa beheerst, is sinds gisterennacht ook over ons land gekomen. Volgen het K.N.M.l. te De Bilt nam het zicht af tot minder dan 50 meter. Het mistgebied in Europa beslaat nu Denemarken, West-Duitsland, het grootste deel van Frankrijk, Belgie, Neder land en Zuid-Oost-Engeland. Algemeen genomen zal de mist- toestand nog enkele dagen voortduren. mist uitgesteid De mist hing te Amsterdam als 'n ondoordrjngbare deken over de stad. Trams, auto's en fietsers kropen met minimum snelheid door de straten. Het treinverkeer naar de hoofdstad verliep behoudens germ- ge vertraging normaal. Ernstig ge- troffen door de mist is het luchtver- keer, Schiphol had gisterenmorgen een zicht van 50 tot 60 meter. Alle continentale diensten waren stopge- zet. Te Rotterdam was de mist het dichtst op en om de rivier, waar het zicht nauwelijks twee tot drie me ter bedroeg. Men kan zich niet her inneren, het in jaren zo erg te heb ben meegemaakt. Het scheepvaart- verkeer ligt bijna volkomen stil. Op de Rijksstraatweg Amsterdam- Bussum, tussen Diemen en de brug over het Merwedekanaal, was het Maandagmorgen spiegelglad, het. geen, gevoegd bij de dikke mist, tot talrijke botsingen en ongeiukken heeft geleid. Op sommige punten, vooral op de oprit van de brug zijn tal van voertuigen tegen elkaar ge- reden of gegleden. Tientallen auto's, waaronder een grote bus van de M.B.M. liepen ernstige materiele schade op. Twee schillenophalers uit Diemen, die met paard en kar op de weg waren, zijn bij de botsin* gen gewond geraakt. Gisterenavond meldde A.P. uit Londen, dat de mist aldaar de ademhaling bemoeilijkte. De „Queen Elisabeth", ligt nu reeds sinds 17 November in de haven van Southampton. Eerst kon het schip vanwege de stakingen in Amerika en Engeland niet ver trekken en thans is de mist spel- breker. Het vertrek van schepen uit Ham burg, Bremerhaven en verschillende havens van de Oost- en Noordzee moest vanwege de worden_ Als gevolg van de mist boven Berlijn en de Britse zone van Duitsland, zijn in de afgelopen 24 uur niet meer dan 220 luchtbrug- vluchten uitgevoerd, waarbij op Tempelhof met radar gewerkt werd terwijl op Gatow en Tegel tezamen slechts veertien vliegtuigen arri- veerden. Volgens A.P. werd de luchtbrug gisterenmiddag om 15.30 uur stopgezet. Tengevolge van de zware mist kwam in de gemeente Lith bij Oss een vrachtwagen van de groente- grossier van Doorn uit Tiel in bot- sing met een andere vrachtauto. De wagen van de groentegrossier sloeg hierdoor over de kop en kwam in een sloot terecht. Hierbij werd de 26-jarige W. van Doorn zodanig be kneld. dat hij zware inwendige kneuzingen opliep. Hij kon eerst bevrijd worden, nadat het stuurwiel stukgezaagd was. Korte tijd hierop overleed hij. DEN HELDER. vIn de ouder- dom van 77 jaar is te Driebergen wa^r hij de laatste jaren woonde, overleden mr. J. Sickenga, die zeer lange tijd kantonrechter te Den Helder is geweest. in de stad bevinden, in handen van de communisten te laten vallen. Voorts heeft de Chinese regering haar troepen teruggetrokken uit de Chinese kuststad Sjanhaikwan en de naburige haven Tsjing Wangtao. A.P. meldt uit Washington, dat Mevrouw Tsjang-Kai-Sjek. die een bezoek zal brengen aan ashlngton om steun te verzoeken voor haar land, als een voorname gast in Amerika zal worden ontvangen^ Het is echter duidelijk, aldus A.P.', dat de Amerikaanse diplomatic weimg sympathie heeft voor haar missie. Men is namelijk van mening, dat generaal Tsjang-Kai-Sjek verant. woordelijk is voor zijn eigen mis- lukkingen, die voortvloeien uit zijn falen de regering te verruirfien en dusdanige leiding te geven, dat ver- trouwen wordt gewekt. Men heen verder alle vertrouwen in hem verloren wat betreft een reorganisa- tie van zijn militaire en politieke macht in een dusdanige mate, dat de communistische vloedgolf ge- stopt en eventueel van richting veranderd kan worden. NAAR AANLEIDING van een Reu- ter-bericht uit Boedapest, d.d. 28 November, tot ons leedwezen zon- der voorbehoud door het A.N.P. verspreid en door verschillende kranten met meer of minder grote opmaak geplaatst, en welk bericht handelde over „meningsverschil in de Hongaarse Katholieke Kerk, kunnen wij aan de hand van inlich- tingen van het Katholiek Persbu- reau uit Den Haag het volgende mededelen: Er is in dit bericht sprake van verschil van mening tussen Kardi- naal Mindzertty en de Bisschop van Csanad, mgr. Hamvas, die verboden zou hebben, dat nog langer in de kerkeij van zijn diocees de brieven van de Kardinaal worden afgekon- digd! Dit zouden berichten zijn uit de Hongaarse pers. De Hongaarse pers is communis- tisch. Mgr. Hamvas heeft d.d. 3 No vember tezamen met alle andere Hongaarse bisschoppen persoonlijk de verklaring getekend, dat hij vol komen solidair is met de houding van Kardinaal Mindzenty en dat hij zich onvoorwaardelijk schaart ach ter diens leiding. Dat het bisdom Csanad het grootste van Hongarije zou zijn, is ..propaganda", in werke- lijkheid blijkt uit de officiele ge- gevens, die controleerbaar zijn. dat dit diocees tot de kleinste van Hon garije behoort! Het is wel te verwachten, dat van de zijde der communistische Hon gaarse regering drastisch zal wor den opgetreden tegen de Kardinaal. Verdraaide en valse berichten zijn een onderdeel van de communisti sche campagne tegen de Kerk net als onder het nazi-bewind in Duitsland. BERLIJN. Maarschalk Sokoiowsky de militaire bowjet-gouverneur te Berlijn heeft m een brief, gericht aan de Westerse gouverneurs, ge- protesteerd tegen de verkiezingen, die a.s. Zondag te Berlijn zullen ge houden worden. Hij noemt deze on- democratisch en opgezet onder een vioed van onderdrukking en vervol- ging ten opzichte van de democra- tiscne organisatie's. Tevens schreel hij, dat het Sowjet-commando alles in het werk zou stellen, om het nor maal functioneren van het stacjsbe- siuur te verzekeren. De Westerse gouverneurs hebben nog geen antwoord gegeven op deze brief, doch Duitse woordvoerders uit de omgeving der Sowjetbestuurders verklaarden dat dit schrijven met iouter als een protest moet worden beschouwd, maar dat de Sowjets bereid zouden zijn dit door actiel optreden te ondersteunen, echter niet te verstaan als gewapend acyet optreden_ De voorlopige einduitslagen van de verkiezingen in Neder-Saksen wezen uit, dat de sociaal-democraten 39.6 procent behaalden, de christen democraten 24.3 procent, de Duitse partij 19.1 procent, de vrije demo craten 9.4 procent en de communis ten 3 procent. PARIJS. Israel heeft nu officieei een verzoek gericht tot de V. N.. om als lid te worden toegelaten. De Israelische minister van buitenland se zaken Mosje Sjertok schreef aan Trygve Lie, dat, sinds de staat op 14 Mei 1948 was uitgeroepen, zij zich met succes tegen agressie van ande re mogendheden had kunnen verzet- ten en dat 19 landen vervolgens tot erkenning overgingen. Israel nam in een formele verklaring op zich, alle verplichtingen in het kader van het handvest der V.N. te aanvaarden. PARIJS. De vroegere Tsjechoslo- waakse zaakgelastigde bij de Vol- kenbond dr. Arnost Heidrich (niet te verwarren met de S.D.er Hey- drich, die in datzelfde land huis hield) is vonge week met zijn ge- zin uit zijn geboorteland naar Duits land gevlucht. Onder Jan Massaryk was hij secre'taris-generaal van het ministerie van buitenlandse zaken. Tevens vertegenwoordigde hij Tsje- choslowakije als een van de hoogste functionarissen bij talrijke interna tionale plechtigheden. WASHINGTON. In het regerings- centrum gaan geruchten, dat presi dent Truman mevrouw Roosevelt heeft voorgesteld, een benoeming als ambasdrice te Frankrijk te aan vaarden. Regeringskringen wiiden zich echter niet over een dergelijke benoeming uitlaten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1