De Katholieke Kroaten willen onafhankelijkheid Perot dwong Roozenburg tot remise SPORT RADIO DERODEPAARDEN Maarschalk Tito een agent der Intelligence Service! RUWE HAHDEH Nederland-Belgie te Amsterdam Zei U iets? Bij de benoeming van pastoor Drost Wederopbouwwet Marktberichten Kruis N1EUW NOORDHOLLANDS DACBLAD- Dinsdog 30 November 1948 PAG. 3 WAT GEBEURT ER IN JOEGO-SLAVIE (3 en slot) ER CIRCULEERT niet alleen in Joego-Slavie, maar ook in de aangrenzende landen een merkwaardig gerucht Generaal Montgomery zou reeds in 1943 aan Churchill hebben meege- deeld, dat hij Tito kon beschouwen als een man van de.... Intelligence Service, en dat hij derhalve op alle mogelijke ma- nieren diende te worden gesteund. Om deze reden zou Churchil zijn verzet tegen Tito hebben opgegeven en hem de voorrang hebben gegeven boven generaal Mihailowitsj. Vervoerbewijzen voor biggen verdwijnen PROGRAMMA VOETBAL Minder inlandse tarwe in het brood - mmHP* 'mmm. Het nieuwe Zweedse verkeersvliegtuig „Scandia", dat overal de vertrouwde DC 3 gaat vervangen, heeft thans de demonstratie- vluchten naar alle Europese hoofdsteden beeindigd. Het vliegtuig zal de volgende maand, als eerste van de tien bestelde Scandia- vliegtuigen, aan de Zweedse luchtvaartmaatschappij worden overgedragen. 5000 Ned. gezinnen in 1949 naar Canada Muizenplaag in. Noord- oost-polder VAN LANDELIJK WERK NAAR PLAATSELIJKE ZIELZORG ONTWERP KAN SPOEDIG WORDEN VERWACHT Robert Taft Woensdag te Amsterdam Fie Carelsen weer,op de planken Staat voor tien mille benadeeid Gouden koets trok 20.000 bezoekers Mijnbeambten steunen gepensioneerde leden Grote smokkelarij in Nylonkousen ontdekt DE DAMKAMPIOENSCHAPPEN 1—°- H.S.V. kon het niet bolwerken FEUILLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald Bij de Kroaten moet men met dit verhaal niet aankomen, want zij beschouwen Tito als een onderge- schoven Russische commissaris, die met de Kroaat Josip Broz niets te maken heeft. Maar wat daarvan zij, de naar Oostenrijk en Duitsland uitgeweken Kroaten zijn behalve over Tito ook over de Intelligence- Service slecht te spreken. Zij heb ben de onbegrijpelijke ervaring op- gedaan, dat tal van vooraanstaande Kroaten als „oorlogsmisdadigers" aan Tito worden uitgeleverd. We denken hier o.a. aan de bekende, katholieke journalist Mortigija, die door de Britse geheime dienst aan de autoriteiten van Joego-Slavie werd overgedragen en inmiddels is opgehangen. Russische troepenconcentraties. Onderwijl voelt Joego-Slavie zich niet op zijn gemak. Uit Roemenie en Hongarije worden voortdurend be- trouwbare berichten ontvangen over het samentrekken van Russi sche troepen aan de grenzen. De millioenen Kroaten, die naar het buitenland zijn uitgeweken, vragen zich af wat er van hen en hun land zal worden. Vanouds zijn de Groot-Serven hun tegenstanders. Dezen streven naar herstel van het koninkrijk onder Peter, die in En- geland vertoeft en door zijn nauwe verbinding met het Engelse Hof op Engeland's steun kan rekenen. Als hun vijanden beschouwen de Kroa ten ook de Vrijmetselarij en de Amerikaanse Joden. die de zaak van een zuiver katholiek en natio- nalistisch Kroatie tegenwerken. Een hooggeplaatst katholiek geestelijke, medewerker van mgr. Stepinac, die op verlahgen van Tito's agenten door de Amerikaanse C.I.C. in Oos tenrijk werd gearresteerd en die ruim anderhalf jaar in het Ameri kaanse concentratiekamp van Gla- senbach verbleef, ondervond deze vijandigheid wel zeer pijnlijk, toen de Amerikaanse commandant van het concentratiekamp van Gmun- den hem bij zijn arrestatie toevoeg- de:: ,,Ik haat u meer dan de SS, omdat u katholiek en daarenboven nog Kroaat bent." De houding van het Vaticaan. In hun beproeving zien de Kroa ten uit naar het Vaticaan, dat zich met hun lot immer ten zeerste be- gaan heeft getoond. Maar het Vati caan verkeert in een buitengewoon hachelijke positie; om tactische en andere redenen moet het over Kroa tie zwijgen. Daarenboven heeft het de hoop blijkbaar niet opgegeven, dat een in godsdienstig opzicht sterk gemengd Joego-Slavie de deur naar het Oosten open houdt en de mogelijkheid blijft bieden van een uniering met de Orthodoxe Kerk. Of deze verwachting op reele gronden berust, kunnen wij niet be- oordelen. We Weten alleen, dat de kerkelijke autoriteiten in Kroatie van Belgrado niets verwachten en een voortbestaan van Joego-Slavie in zijn huidige vorm slechts als schadelijk voor de Kerk beschou wen. Dat men Mgr. Stepinac juist als katholiek primaat van Kroatie heeft trachten te vernietigen, is hiervoor wel het beste bewijs. De in een concentratiekamp van Tito omgekomen geunieerde Grieks- katholieke bisschop mgr. dr. Janko Simrak, een kenner der Oosterse Schismatieke Kerk bij uitstek. ver- klaarde reeds in 1930 als professor der Universiteit van Agram. dat 'n uniering met de Orthodoxe kerk 'n ..Fantasmagftrie" der Westelijke theologen is en dat eerder het pro- testantisme met de Katholieke Kerk zal unieren dan de Orthodoxie Gemis aan leiding en eenheid. Terwijl de Kroaten in hun land in welstand leefden, verkeren zij in de verbanning in een staat van vol- komen verkommering. De millioe nen in Amerika levende Kroaten zijn bijna alien arm en hebben geen invloed, kunnen dus maar weinig doen. Voor alien blijft dr. Matsjek, lei- der der vroegere Kroatische Boe- renpartij, de leider. Maar Matsjek leeft teruggetrokken in zijn bal- lingsoord en zwijgt. Hij schijnt nog altijd niet tot een besluit te kun nen komen over de vraag of Kroa tie genoegen moet nemen met de grootst mogelijke zelfstandigheid in een Joego-Slavische koninklijke fe derate, dan wel volledige onafhan kelijkheid moet eisen. De overgrote massa der Kroaten in het vader- land en in de verbanning is onge- twijfeld geporteerd voor het laatste. De geweldige nood onder de Kro atische vluchtelingen heeft bnlangs ge'inspireerd tot een merkwaardig plan. Men wil trachten hen alien in Argentinie onder te brengen, in af- wachting van een massale terugkeer naar het vaderland, wanneer een- maal de toestanden zijn opgehel- derd. Dit laatste typeert de Kroa ten in hun strijd: opgeven zullen zij die strijd niet. Nooit en nergens. Naar wij van de zijde van het mi- nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening vememen kan verwacht worden dat binnenkort de vervoerbewijzen voor biggen zullen Worden afgeschaft. WOENSDAG 1 DECEMBER HILVERSUM II, 415 M. 7.00 en 8.00 Nieuws, 8.15 En nu aan ,'t werk, 9.00 Ziekenbezoek, y.33 Werken van Elgar en Bax, 11.00 So- nate van Handel, 11.15 Hoorspel, 12.00 Harmoniemuziek, 12.30 Weer- overzicht, 12.33 Trio, 13.00 Nieuws, 13.15 Orgel, 13.45 Trio van Dvorak, 14.30 Over kamerplanten, 15.00 Or- kest, 1615 Voor de jeugd, 17.30 Caril Ion, 18.00 Koor en solisten, 18.30 Pianoduo, 18.50 Gramoioonmuziek 19.00 Nieuws, 19.30 Actueel geiuld, 19 45 Engelse les, 20.00 Nieuws, 20.15 Koor en solisten, 20.45 Gramofoon- platen, 21.25 Radio Philharmonisch Orkest en Willem Andriessen, piano, 23.00 Nieuws, 23.15 Selecties, 23.45 Tsjechische volksliedjes. HILVERSUM I, 301 M 7.00 Nieuws, 7.30 Muziek, 8.00 Het Nieuws, 8.18 Lichte kianken, 9.00 Kamermuziek, 10.20 Onze keuken, 11 00 Non stop-programma, 12.00 Accordeola, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Voor het platteland, 12.38 The Kili- ma Hawaiians, 13.00 Nieuws, 13.20 Licht orkestconcert, 14.00 Gesproken portret, 14.15 Jeugdconcert, 15.00 Hoorspel, 15.30 De Regenboog, 16.00 De Roodborstjes, 16.15 Het stond in de krant, 16.45 Vragenbus, 17.15 Zang met orkest, 17.40 Kwartet Jan Corduwener, 18.00 Nieuws, 18.20 S>a- lonorkest, 18.30 Voor de Ned. Strijd- krachten, 19.00 Lezing, 19.15 Piano- duo, 20.00 Nieuws, 20.20 Concertge- bouworkest en pianosolist, 21.15 Hoorspel, 22.05 Tango-Rumba orkest, 22.45 Voordracht, 23.00 Nieuws, 23.15 Zang, 23.35 Sextet. •Het bestuur van de KNVB beeft besloten de wedstrijd Nederland- Belgie in het Olympisch Stadion te Amsterdam te doen spelen. Hoewel het bondsbestuur zijn ernstige bedenkingen tegen de ver- hoogde vermakelijkheidsbelasting handhaaft, heeft het gemeend door dit besluit de weg open te houden voor overleg met de betrokken ge- meentebesturen om te komen tot een redelijke verhouding tussen de noodzakelijke inkomsten uit wed- strijden ten bate van de sport ener- zijds en de vermakelijkheidsbelas ting anderzijds. Het bestuur spreekt er zijn groot leedwezen over uit, dat 't belang- rijke bedrag, hetgeen sinds 't einde van de oorlog na elke interland- wedstrijd voor Iiefdadigheid kon worden afgezonderd, thans door verlaagde toegangsprijzen moet ko men te vervallen. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt ons mee, dat het normale brood tot 22 November 20 pCt. inlandse tarwe bevatte. Nu er 10 pCt. aardappel- meel in het brood komt, wordt het percentage inlandse tarwe tot 15 verminderd. to wMmm L v Bond zonder Naam zond ook ons 't A-R.-speldje. Dit is geen speldje voor een oj ander anti-rev olutionair getuigenis, maar het speldje van de Anti- Roddelcampagne. Het is goed, dat ook de pers in deze actie direct wordt betrokken, want be- paalde concurrentie-verhoudin. gen kunnen ten aanzien van d( mogelijkheden van persroddel soms zeer ver voerenl In Am sterdam verschijnen o.a. twee katholieke dagbladenEen laat in de middag, als volkseditie voor de hoofdstad, van een ander blad van standing, een vroeg in de morgen, uitzwervend over heel Nederland. Het laatste had een reportage over het bekende jeugddrama in ons gewest geheel opgenomen, het andere had er maar een kort bericht van. Sma- ken verschillen en zekere vrij- heid van opvatting is zelfs ik zeg: zelfs! in de kringen van de katholieke pers bestaanbaar! Men kan daarover onder vak- broeders van gedachten wisse- len, maar dat hoort eigenlijk in de vakpers thuis en als het toch voor het forum van het grote publiek gebeurt, mag men, ook bijv. vanwege het A.Rspeldje verwachten, dat het, in nette ter- men gebeurt. Wat denkt u ech- ter van de bewering van he 1 avondblad tegen 't ochtendblad, dat de krant, die deze reportage geheel opnam, een „dubieuze kroon op een vuil werk'' zet; dat het hier „perfide driestuivers- romantiek-lyriek" betreft, dat het „liederlijk-nauwkeurig" is, een „infame schaamteloosheid" is, en „druipend van walgelijke sentimentaliteitvoorts „misda- dig smakeloos" en eindelijk ge- tuigend van ,,pharizeisme" (om dat het ochtendblad beweerd had, het stuk te plaatsen ter waarschuwing voor ouders en opvoeders). Dat zijn nogal dikke ensensationele woorden, vindt u nietEen leuke boel wel, zo nu en dan bij die roomse kranten onder mekaar. Het A.R speldje van pater de Greeve kar nog veel goed werk doen, ook in milieux waar men dit niet zou verwachten! MONTREAL (ANP-Aneta) De heer J. D. Mcllhargey, inspecteur voor de immigratie, heeft medege- deeld, dat in de loop van 1949 vijf- duizend Nederlandse gezinnen naar Canada zullen emigreren. De eer ste groep Nederlanders zal 15 Febr. 1949 uit Nederland vertrekken. Hierna zullen om de tien of veer- tien dagen de overigen vertrekken. De Noord-Oostpolder wordt reeds enige tijd geteisterd door een mui zenplaag, welke ernstige gevolgen voor de landbouw heeft. De mui- zen hebben reeds zeer grote schade aan de uitzaai van wintertarwe aangericht. Men wil de muizen bestrijden met gifkorrels. Reeds heeft men met dit middel resultaat bereikt, maar een onvoldoende aanvoer er van in de afgelopen periode deed de plaag weer in alle heftigheid oplaaien. Ook gebieden in de Noord-West- hoek van Overijsel, zoals het Stap- horster Veld en de Mastenbroeker- polder ondervinden bijzonder veel last van de muizenplaag. Zoals wij gisteren meldden, is tot pastoor te Schoorl (Groet) be- noemd rector H. A. J. Drost van de Gezellen-Vereniging of de St Hu- bertuskapel aan de Stadhduders- kade te Amsterdam. Hoewel deze benoeming voor de rector, die zijn klasgenoten van het Seminarie vrijwel alien tot het pastoraat heeft geroepen zien wor den, niet geheel onverwacht kwam toch is het nog sneller gegaan dan hij verwachtte. En ook zijn nieuwe standplaats was absoluut een ver- rassing. Toen de benoeming hem gewerd, is hij, actief man als hij is, direct er op afgestapt. En zo zag Schoorl gisterenmiddag zijn nieuwe herder dan ook verschijnen, om zijn nieu we standplaats te bezoeken. Ook bij de Hoogeerwaarde Deken van A'lkmaar, in wiens dekenaat Groet ligt, heeft de rector reeds een be- zoek gebracht. Er viel trouwens nog heel wat te regelen, want pas toor Drost zal op 10 December al voorgoed naar Schoorl moeten ko men. Op zijn reis tussen Amsterdam en Schoorl hadden wij het geluk, de nieuwe pastoor „op te kunnen vangen" en hem te vragen naar zijn eerste indrukken. En zo vertelde pastoor Drost, die naast een goede spreker, <rok een gezellige prater is, dat hem eigen lijk wel een beetje aan het hart ging, zijn werk in Amsterdam vaar- wel te moeten zeggen. Twaalf jaar lang heeft hij onder de oudere man- nelijke jeugd gewerkt, eerst bij de gezellen, later bij de Kajotters, waarvan hij aalmoezenier was tot zijn benoeming als pastoor. Met dit jeugdwerk, als men het zo noemen kan is het nu natuurlijk gedaan, want daar de nieuwe pastoor van Schoorl geen hulp van een kape- laan heeft, zal er genoeg werk te doen zijn. Ook als spreker, en wie kent rector Drost niet als spreker?, zal hij weinig meer naar voren kunnen komen. Voor de Kajotters- beweging zal dat een groot verlies zijn, want rector Drost was een persoonlijkheid, waar iets van uit- ging, zijn woorden hadden iets te zeggen en zijn werkkracht was on- vermoeid. Dit verenigings-werk, dat van Iandelijke betekenis was, heeft hem echter de zielzorg niet doen ver- geten, die hij acht jaar lang in een grote stadsparochie, in Rotterdam, heeft uitgeoefend. Zo gezien zal hij het werk onder de circa 900 paro- chianen van St Johannes de Doper dan ook best aan kunnen. Het zal echter voor de nieuwe pastoor, die het drukke leven in de grote stad gewend is, wel even een kwestie van wennen moeten worden, aleer hij zich geheel aan het leven op een dorp als Schoorl dat in de winter nogal stil is, heeft aangepast. En hoewel Schoorl er gisterenimddag in die miezerige regen niet al te voordelig uitzag, t6ch aanvaardde de nieuwe pastoor zijn taak met een blijmoedig ge- zicht. Wij hebben de oud-rector met zijn benoeming gefeliciteerd, wij kunnen het ook de parochianen van Schoorl doen, die een ijverige werker, een goed mens en een voor- beeldig priester tot herder krijgen. Bij de Tweede Kamer zal bin nenkort worden ingediend een wetsontwerp tot ..tijdelijke voor- zieningen ten behoeve van de wederopbouw en de bevordering van de bouwnijverheid" (weder opbouwwet). Dit wetsontwerp treedt in de plaats van de reeds eerder aangeboden wetsontwer- pen „tot regeling van de weder opbouw" en „wijzigingen van de woningwet", welke ontwerpen in middels zijn teruggenomen. Daar de toestanden in het bouw- bedrijf nog zo weinig zijn gestabili- seerd, wordt aan een tijdelijke voor- ziening, evenals zulks bij de inge- trokken wetsontwerpen het geval was, de voorkeur gegeven. Het onderzoek, dat door de staatscom- missie-van den Bergh wordt inge steld ten behoeve van de toekom- stige wetgeving nopens de „ruimte- lijke ordening" en de volkshuisves. ting, is op zichzelf een afdoende reden om van een duurzame rege- lang voorlopig af te zien. Laatst- bedoeld motief heeft er ook van af doen zien om in dit wetsontwerp een wettelijke grondslag te geven aan een rijksdienst voor de weder opbouw en de volkshuisvesting. Het in te dienen wetsontwerp laat de woningwet ongewijzigd. In het nieuwe wetsontwerp wordt het vast- stellen van wederopbouwplannen en de onteigening ter uitvoering van die plannen geheel in handen der gemeentebesturen gelegd. De pro cedure is in dit ontwerp uitvoeri- ger geregeld dan zulks in het Kon. •Besluit F 67 het geval was. Het wetsontwerp regelt verder de vast stelling van de rijksbouwprogram- ma's en de verdeling van de con- tingenten voor bouw en herbouw. Bij de verdeling van het contingent voor woningen worden Ged. Staten ingeschakeld. De goedkeuring van werken zal grotendeels aan de ge meentebesturen worden gedelegeerd. Voorts wordt de mogelijkheid ge- opend om bouwvergunningen van tijdelijke aard af te geven. Ten- slotte wordt een wettelijke grond slag verschaft aan het verlenen van credieten, bijdragen of zekerheid door de overheid aan particulieren Senator Robert Taft zal op 1 Dec. te Amsterdam aankomen. De vol gende dag gaat hij naar Den Haag en waarschijnlijk zal hij op 3 Dec. ons land verlaten. Het betreft een niet-officieel bezoek. Taft zal ver- gezeld worden door zijn echtge- note. Mevrouw Fie Carelsen is her- steld. Zoals men weet is de Haagse actrice sinds Mei van dit jaar ern- stig ziek geweest. Zaterdag a.s. zal zij weer optreden in de Koninklijke Schouwburg te .'s-Gravenhage en wel in het stuk „Die lieve Chris- tabel". Tijdens een accountantsonderzoek, ingesteld bij de burgerlijke admi nistrate van het Transitcamp voor geallieerde militairen te Hoek van Holland, zijn malversaties aan het licht gekomen, waarbij het rijk voor meer dan 10.000 gulden is bena deeid. De dader hiervan, de tijde lijke ambtenaar J. C., die inmid dels naar Maastricht was verhuisd en daar zijn oude beroep van typo- graaf weer had opgevat, is aldaar gearresteerd en naar Rotterdam overgebracht. Deze ambtenaar wist zich te Hoek van Holland hele series rentezegels toe te eigenen die hij tegen lagere prijs doorver- kocht aan A. S., die werkzaam is op het gewestelijk arbeidsbureau aldaar. Deze wist de zegels dan weer bij derden te plaatsen. Een uitgebreid accountantsonderzoek is nog gaande en het wordt niet uit- gesloten geacht, dat in verband met deze zaak nog meer arrestaties zul len volgen. De tentoonstelling van de gouden koets en enige andere hofrijtuigen die van 8 tot en met 27 November in de Koninklijke Stallen te Den Haag is gehouden. heeft in totaal 19 a 20.000 bezoekers getrokken Vier a vijf man van het personeel der Koninklijke Stallen hebben met deze tentoonstelling druk werk ge- had. Zij zullen het nu weer druk krijgen om het normale onder- houdswerk, dat in het gedrang gekomen. in te halen. De katholieke vereniging van mijnbeambten heeft besloten om streeks Kerstmis een bedrag van f 10.000 uit de kas der organisatie te verdelen onder de gepensionneerde leden, als niet voordien de rege ring de voorschotregeling betreffen de de pensioenen der mijnbeambten heeft goedgekeurd. De vereniging is van oordeel, dat de gepension neerde mijnbeambten niet langer aan hun lot mogen worden overge laten. Ruwe huid. Schraie lippen, PUROL verzacht en geneestt Een vechtpartij op 't Rembrandt- plein Donderdagavond heeft de po- litie en de douanerecherche in staat gesteld een Belgische man en vrouw die samen met een Engelsman ny lonkousen smokkelde te arresteren. Deze buitenlander's waren in het bezit van 700 paar nylonkousen, welke zij hier wilden verkopen. Op het Thorbeckeplein vielen zij in handen van 'n vijftal bekende Am- sterdamse ..slingeraars". Na enig on- derhandelen was men het eens ge- worden over de prijs, n.l. f 6300. doch toen de zaak zijn beslag zou krijgen bleken de kousen, die zo- lang in de keuken van het cafe waar de zaak werd afgehandeld, neergelegd waren, verdwenen. De politie. die gewaarschuwd was voor de vechtpartij waarin het za- ken doen" ontaardde, kon aanvan- kelijk niet ingrijpen, maar een tweetal agenten van het bureau Singel besloot de vreemdelingen in het oog te houden. Zaterdagmorgen hielden zij het drietal aan. dat toen in het bezit bleek van twee auto's. Het drietal en de auto's werden naar het hoofdbureau overgebracht. terwijl onderwijl in hun hotel een onderzoek werd ingesteld. Dit bracht aan het licht. dat zij voorts in het bezit waren van een aanzien- lijk bedrag aan deviezen. Bovendien kamen uit een geheime bergplaats in een van de auto's nog 40 paar nylon kousen te voorschijn. De zevenhonderd verdwenen pa- ren zijn nog niet te voorschiin ge komen. De politie veronderstelt, dat (Adv.) I zij inmiddels wel weer doorverkochf De partij Demesmaecker-van der Staay uit de 17e ronde van het dam- tournooi om de wereldtitel werd onregelmatig geopend en zwart aan vaardde onmiddellijk een opgeslo- ten korte vleugel, terwijl hij boven dien zijn lange vleugel gedeeltelijk liet opsluiten. Zowel wit als zwart ontwikkelden hun positie via de Kerkhofruit. Toen wit dit evenwel bij de 14e zet deed, vond van der Staay het moment gunstig de stel ling te liquideren, waaruit hij met positievoordeel te voorschijn kwam. Zwart toonde zich zeer agressief bij de opbouw, doch Demesmaecker weerde zich verdienstelijk. In een reeds nadelige positie maakte de Belg echter een foutieve voortzet- ting, waardoor nan der Staay de. gelegenheid kreeg een damzet uit te voeren. Het verdere afspel gaf wit geen hoop meer en hij moest spoedig capituleren. Na de uitgespeelde Chef-Neux- opening in de partij Rostan-Ghestem ontstond een interessant klassiek spel. Oppervlakkig bezien leek de positie van Rostan vrij behoorlijk, doch bij aandachtige beschouwing constateerde men, dat de titelhou- der door de beschikking over meer- dere tempi enigszins voordeel had. Rostan voelde dit blijkbaar ook aan en nam ten koste van 2 schijven een doorbraak naar veld 7, doch deze te dure doorbraak bleek niet veel meer dan een verkeerde be- rekening. Ghestem kon immers tijdig een vangstelling opbouwen, waardoor Rostan uiteindelijk 1 schijf achter kwam. In het verdere eindspel kreeg Rostan geen kans tot herstel. Ook de partij Keller-Verpoest bewoog zich in het klassieke genre. In de aanvang zochten de spelers naar de juiste opstelling door de centrumruil 3328, 19—23, 28x19, 14x23, 3228, 23x32, 37x28, en even later zwart 1722. Er ontstond een gelijk opgaande strijd, totdat in het middenspel Verpoest een steekje liet vallen, waardoor Keller op fraaie wijze schijfwinst forceerde. Verpoest mocht zich gelukkig prij- zen, dat hij bij de 37e zet niet be- hoefde op te geven, doordat Keller op dat moment een winnende com- binatie over het hoofd zag. Daarna kwam de Belg verwoed opzetten en liet zich niet vangen door trucjes van zijn tegenstander. Hoe Keller ook zwoegde, het ge- lukte hem niet Verpoest in het eind spel te verslaan en hij moest met remise genoegen nemen. Roozenburg nodigde Perot uit de Roozenburg-variant te accepteren, Perot ontweek dit door een afruil. Even later attaqueerde Perot via de lange vleugel en er ontstond een hoogst interessant spel, dat slechts zeer langzaam vorderde en waarvan het moeilijk te zeggen was wie nu beter stond. Na 3^ uur spelen was de partij slechts tot de 30e zet ge- vorderd. In het vergevorderde mid denspel stond Roozenburg iets voor- deliger, doch Perot verdedigde zich keurig en taai en wist alle moeilijk- heden te omzeilen. Na een uiterst moeilijk eindspel wist Perot, of- linksbuiten, een voorzet, die door de midvoor wordt benut en het is Kort daarna wordt de Koedijk- keeper weer gepasseerd, maar sch.- rechter Kuiper fluit voor buiten- spel. Het hek is echter van de darm Aanval op aanval en weer doelpunt onze midvoor (20). Koedijk pro- I beert het nu een paar maal, maar I vindt de SVW keeper op zijn hoede. Kort daarna een mooi sa- menspelende SVW-voorhoede. De bal gaat van man tot man. De K.- achterhoede is geslagen als onze midvoor de hattrick verricht. Met deze stand gaat de rust in. Na de rust maakt op een gege ven moment de SVW-rachtshalf hands in het strafschopgebied. Pe nalty. Deze wordt benut (31). Maar nu zet SVW ook weer alles op de aanval. Beide doelen ver- I keren in gevaar, maar gedoelpunt wordt er niet meer. RKAOG 2—De Wormer 0—3 De eerste helft speelde zich gro tendeels af voor het A.O.G.-doel, en het is wel hoofdzakelijk aan Ria Mooy, de keeper te danken, dat 't geen korfbalcijfers zijn geworden. Zij was inderdaad de beste van het veld. Met 2—0 voor gro'en-zwart ging de rust in. Na de thee kwam AOG er beter in, en een paar goede aanvallen, waarbij Cis Mooy bijzonder op dreef was, vonden de Wormer-doel- verdedigster op haar plaats. Bij 'n scrimmage voor het AOG-doel meende heel de verdediging, met de keeper incluis: dat er gefloten was, en zo werd, zonder enige te- genstand, het derde doelpunt ge- maakt. R.K. NOORDER HANDBALKRING Uitslagen van de Zondag ge- speelde wedstrijden: WGW—DWO 1—0 TOP—GeelZ wart 2—1 (gest. weg. ongeval) KSVDe Meervogels 30 DOS a—GeelWit a 2—0 KSV a—DVO a 1—2 ALKMAAR, 29 Nov. Tomaten A 18—64; witlof: I 49—60, II 32—42; bloemkool 932; rode kool 712; savoye kool 67.50; groene kool 7 —12; spruitkool 1068; boerekool schoon hij hierin enig nadeel had, de veilige remise-haven te bereiken 12—21.50; andijvie 4—14; rode bie- Onze landgenoot Laros won zijn u partij van de Fransman Chiland. De stand luidt; 1. Roozenburg 29 punten (16 part.) 2. Keller 23 punten (16) 3. Verpoest 21 punten (16) 4 Ghestem 20 punten (15) 5. Post 18 punten (15) 6. en 7. Laros en Van der Staay beiden 14 punten (15) 8. Perot 13 punten (15) 9. Chiland 13 punten (16) 10. Demesmaecker 3 punten (15) 11. Rostan 2 punten (16). Het is H.S.V. niet gelukt ODIZ met de kous op de kop naar de Zaan terug te sturen. Het vertoon- de spel kon ons niet bekoren. En vooral bij HSV werd er vaak raar geschutterd. Het plaatsen, afdekken en vrijspelen liet veel te wensen over, terwijl te veel in de breedte gespeeld werd. Al werden ook vaak goede kansen geschapen, vooral voor de rust, door het gemis aan een schutter werden deze om hals gebracht. Nic. Kraakman was in de halflinie weer de beste speler, zo wel aanvallend als verdedigend was zijn werk af! ODIZ heeft een prima trapvaste achterhoede. De keeper is niet klem maar heeft zijn doel toch schoon- gehouden HSV is nu in de gevaar- lijke zone gekomen en zal alles in het werk moeten stellen om erger te voorkomen. Over de wedstrijd kunnen wij kort zijn. Voor de rust was het een vrij gelijk opgaande striid met een licht overwicht van ODIZ. In deze pe riode zagen wij werkelijk zeer goed werk van keeper Apeldoorn. De rust ging in met bianco stand. Bij de hervatting zette HSV di rect alles op alles en kwam het O.- doel onder zware druk te staan. Bij een van de sporadische uitvallen van O. verzuimde B. Kraakman. die overigens een goede partij speelde. weg te werken en de rerhtsbinnen van O. scoorde 10. Even later kreeg HSV een straf- schop te nemen binnen het doelge- bied (schijnbaar een nieuwe spel- regel). Deze vwd in een doelpunt omgezet maar.™. moest overgeno- men worden. Nu wist O. dat met negen man voor het doel stond. de bal weg te werken. Een duidelijke handsbal werd nog over het hoofd gezien. O. wist zich weer los te werken en we beleefden nog enige hacheliike Vn omen ten voor het H.- doel. Met H. in de aanval kwam het einde. SVW—KOEDIJK 3—1 Op een glad en hard terrein is het SVW gelukt de punten thuis te houden. Al direct zitten de gr.- zwarten voor het Koedijk-doel, maar de aanvallen worden afgesla gen. Balcontrole is heel moeilijk. Ook Koedijk probeert het maar eveneens zonder succes. Na tien mi- nuten spelen een rush van de S- ten 6; bospeen 814; winterpeen 4.506.90; waspeen 816; uien 6 8; driel. 5 prei '714. Alicant 75 1.38. OBDAM, 29 Nov. Aangevoerd: 4000 kg kroten: A 6, B 4.50; knol- kroten: A 6.40—6.50, B 4.50; 12.000 kg peen: B 5.50, C 5.10—5.90; 3500 kg uien 7.20. grove 6.60, drielingen 5.20; 4000 kg sav. kool 7.509.40; 2200 kg gele kool 6; 1800 kg rode kool 8.309.20; 210 kg spruiten 46 52; 460 kg andijvie 6.30—13. ALKMAAR, 29 Nov. Aange voerd: 28 vette koeien; 1 graskalf; 15 nuchtere kalveren (slacht); 249 vette schapen (Centrale). GROOTEBROEK, 29 Nov. Aan gevoerd: 8.500 kg aardappelen: IJsel. ster 4.80; Noordelingen 4.70; Beve- landers 4.504.60; Blauwe Eigenhei- mers 4.70; 40.000 kg gele kool 6: 6.500 kg witte kool 46: 20.000 kg groene kool 68.40; 4.000 kg rode kool 7—8.80; 50.000 kg bieten 3—6; 2.000 kg peen 4.50—6; 30.000 kg uien 6—7.20. driel. 5.40—4.60; nep 10.20 10.60; 3500 kg andijvie 5.9013.40; 25.000 st. bloemkooi I 3661, afw. 23—38: stek 4—10,10. BEEMSTER, PURMEREND EN OMG., 29 Nov. Bevelanders 45, Koopmans Blauwe 5—6; tomaten A 6186: witlof 3659; bloemkool 10 43; rode kool 612: groene kool 8 17; spruitkool 2069; boerekool 20 28; Andijvie 5—28; rode bieten 47 gare bieten 512; bospeen 1228; winerpeen 58; uien 37. driel. 1 3: prei 817; Frankenthalers 9095; Bismarck 2044; Bramley Seedling 2452; Glorie van Holland 3466; Goudreinette 3092; Jonathan 34 84; Notaris-appel 3664; Present van Engeland 2678; Beurr6 Alexander Lucas 63; Comtesse de Paris 3668; Gieser Wildeman 46 72; Kamperveen 4359: Provisie- peer 48—59; Winterjan 38—71; Zw. Wijnpeer 1957. J^NDREAS, de Apostel, wordt vandaag gevierd. De drie Andreas-kruisjes staan in het stadswapen van Amsterdam, dat daarmee nog altijd van zijn Roomse oorsprong getuigt. An dreas werd gekruisigd, een mar- teldood vol wreedheid en hard- heid. Maar voor een leerling van Christus vol glorie en heerlijk- heid. Ook wij dragen alien een kruisEen ieder het zijne. De een dit, de ander dat. Geen huis- je zonder kruisje, zegt men. Het kan zwaar zijn, het kan drukken we kunnen er onder zuchten, en de last en voile zwaarte van voe- len. Daar is het ,ook een kruis voor. Maar proberen we het zo goed mogelijk te dragen zoals Andreas. Dan zal eens dat kruis onze glorie zijn. MARCUS 93. „Je raakt me niet kwijt, Bente", voegde hij er opgewekt aan toe. Hoewel alles er vrij hopeloos uit zag, maakte hij zich toch niet bij- zorgd over de toekomst. „En nu zou ik graag willen dat je niet meer over zulke dingen praat, anders word ik in ernst boos" zei hij kort daarop. „Dan zal ik er nooit meer over praten", antwoordde Bente. naar hem opziend. Er lag een gelukkige glans in haar ogen, maar Ole zag het niet, qmdat hij zijn gehele aan- dacht bij het stuur had. „Nu is er voor ons nog slechts een uitweg", vervolgde ze even later. ..Dat is Junker, die de grote Derby- loop in Stockholm moet winnen." Er klonk een onderdrukt juichen in haar stem, blijkbaar had ze nog niet alle hoop opgegeven. ..Het is je dus ernst, dat we het zullen wagen?" vroeg Ole. ,.Ja; en ik geloof dat Junker me zal helpen. Ik kan je niet zeggen waarom, maar ik voel het zo. Hij heeft me eenmaal geholpen, hij zal me weer helpen." „Dan gaan we naar Stockholm", besliste Ole, haar glimlachend aan- ziend. Toen zij thui'skwamen, waren Jorgen en- diens zoon Peter met de paarden op de baan, Mikkel ont- ving hen. Goed en wel binnen, kwamen Claus en tante Stance naar hen toe. Claus liet dadelijk opdoen en vroeg na verloop van tijd rond- uit. hoe alles gegaan was. „Ik be- grijp wel. dat jullie niet gewonnen hebt", zei ze, ..maar als ik Bente aanzie, kan ik ook niet geloven, dat jullie hebt verloren." Onderzoe- kend keek ze naar Bente. ze kon zien, dat ze geschreid had en be- greep dat er iets was, dat haar drukte; maar tegelijk was er ook iets, dat haar lieveling gelukkig maakte. Dat blonk achter de tranen in haar ogen en lag verborgen in haar glimlach. ..Aanstonds zullen jullie er alles van horen," antwoordde Ole. Toen ze gegetefi hadden, vertelde hij wat er tijdens de rechtszitting gezegd was. Intussen waren Mikkel en Jor gen binnengekomen, alien luister- den aandachtig. „Het is meer dan schandelijk, als ze ons nu ook nog voor al dat geld in onze nek zullen zien," zei Jorgen. „Ik voor mij denk meer aan Munk", kwam Claus. „Zal er nu werkelijk op die manier over hem gesproken worden na zijn dood? Wat zei Bente toch wel? Ik vind het zo vreselijk voor haar." Ole gaf toe dat Bente er erg ver- drietig onder geweest was; maar toch had ze de hoop niet geheel op gegeven en hij zelf evenmin. ..Maar wat willen jullie dan? Wat denkt Bente te doen?" vroeg Claus. „Ze denkt aan Junker, Claus. Al haar hoop is op Junker gevestigd. Ole zag dat Bente verdwenen was, ze moest de kamer uitgegaan zijn, terwijl hij zat te praten. Even later liep hij naar buiten, hij had iets te doen waar hij liever niet met Bente over spreken wilde. Na de ronde gedaan te hebben over de akkers, ging hij het bos door, hij wilde Hovmand opzoeken en vond ten laatste het huisje. dat geheel tussen de bomen verborgen lag. De deur was echter gesloten, Ole kon door het raam een blik werpen in een kleine kamer met een bed- stee, een tafel, enkele stoelen en 'n massa boeken. Het was er keurig netjes, alles was opgeruimd, blijk baar was Hovmand er kort te vo ren nog geweest doch nu was hij weg. Op de terugweg kwam hij 'n vrouw tegen, die het huis van de eenzame schoonhield. Zij vertelde. dat Hovmand een uur geleden uit de stad thuisgekomen was. Blijk baar had hij grote haast, hij had zich verkleed en vlug een en ander in een koffer gepakt, waarna hij haar gevraagd had af en toe eens in huis te gaan kijken en gezegd had, dat hij opreis moest en waar schijnlijk wel enige tijd weg zou blijven. Op weg naar huis dacht Ole er over of Hovmand op reis ge gaan zou zijn om inlichtingen in te winnen betreffende Munks legaat. Maar aan de andere kant durfde hij dat niet geloven; het was wel zo waarschijnlijk dat hij met het oog op zijn eigen zaken oP reis gegaan zou zijn. Hij besloot Bente niets te vertellen van Hovmands vertrek, hij wilde haar zoveel mogelijk iedere teleurstelling besparen. Thuiskomend vond hij Bente in de stal bij Junker. Ze zat in de box onder het paard en masseerde z'n benen. „Ik heb hem bijna een uur achtereen gamasseerd, zei ze, maar nu ben ik moe." Ole wist dat ze haar werk met de grootste nauwgezetheid en energie deed. Ze was dan ook zo moe dat ze nauwelijks overeind kon komen. Hij hielp haar opstaan. Ze had haar trainercostuum aan. de mooi ge- vormde. blote armen hingen slap neer van uitputting, zweetdruppel- tjes parelden op haar voorhoofd. .Ik heb al zo dikwijls gezegd, dat het veel te inspannend voor je is dat hou je niet vol," zei Ole. „Je zult zien dat ik het best vol- hou," antwoordde Bente, zich het zweet van het voorhoofd wissend. „Ik aeloef dat het heel belangrijk is dai ik Junker ieder dag masseer. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3