Het Kamerlid Hofstra wil op zijn manier de bedrijven tegemoet komen Communisten proclameren nieuw bestuur Zal het Westen actief ingrijpen te Berlijn? ii De Sfaat als aandeelhouder Friedrich Ebert burgemeester van geheel" Berlijn Rode opmars naar Zuid-China WEST-EUROPA NOG STEEDS IN DE MIST GEHULD K m EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN ZaI het Weslen een halt roepen aan Moskou? VATICAAN en Federalisme De Kerk en de U.N.O. Protest tegen ongenadige druk van de fiscus Politieke deling van*Berlijn een feit De besprekingen met Moh. Hatta Nota aan Dr. Bra mug Ha ZEEP gaat van de bon Nanking denkt aan evacueren 50 gram vlees minder Vier doden bij treinongeluk in Engeland Een andere Fanny! Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Kantorem ALKMAAR. Longestracxt 42 A, teL adm. 2046, red. 2047 K 2200; HOORN. Draafsingel 59, teL 4243. Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. tel 459 K 2240 Pagina 1 Woensdag 1 December 1948 44e Jaargang No 11427 VERANDERD INZICHT OVER DE EUROPESE UNIE EEN WAARNEMER VAN DE H. STOEL ZIELZORG VOOR KERMISEXPLOITANTEN Pater Benedictus Brokx O.F.M. benoemd Kanunnik Gardijn: De arbeiders kennen de sociale leer van de kerk niet Sjarifoeddin gevangen genomen Mevr. Tsjang-Kai-Sjek te San Francisco h IOODS TENTENKAMP IN PALESTINA Ondanks de steeds voortgaande strijd in Palestina gaan de Jo- den voort nieuwe ne- derzettingen te stichten en oude uit te breiden. In Galilea, dat thans geheel in Joodse han- den is, verrees Yechaim naast een oude sterkte van de Kruisvaarders. In de eerste fase van de strijd werd deze ko- lonie afgesneden van de rest van het land en het beleg werd eerst opgeheven toen de Jo- den de weg van Haifa naar Naharia verover- den. Een overzicht van het kamp met de mate- rialen en machines voor de opbouw, omringd door een verdedigings- wal van losse stenen, die ondergrondse on- derkomens verbergen. HEDEN VERKLARING NED. DELEGATIE GEESTELIJKE VOLKSCEZONDHE1D GESCHAAD Marshall in het ziekenhuis Zijn vrouw vergiftigd MAAR DE PRIJZEN WORDEN VERHOOGD TERUGGEBRACHT OP 200 GRAM Het m.s. „Oranje", het vlaggeschip van de Mij. Nederland, ligt op het ogenblik in de dokken van de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij, te Amsterdam een gedaanteverwisseling te ondergaan. Van hospitaal- en troepentransportschip wordt het weer in overeen- stemming met zijn oorspronkelijke taak als passagiersschip ingericht. De vernieuwing van de 2e klasse eetzaal. ZWiftRE OVER MIST Geen bedevaarten naar Lourdes, als.... HE T EEIT VAN HEDEN Nieuuu Abormementsprljs 14.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, Induslel Incasso. Advenentle-tarief per edltle 16 ct per m.m., minimum 12.50; In alle edltles 26 CL per m.m., minimum 14.tamllie- berlchten 20 ct., resp. ,50 ct. per m.m. BiJ contract belangrljke korting. Dlrecteur E. D. M. Stumpel, Hooldredacteur H. N. Smlts, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. lanssen, 1. Toes. Bankrelat-les: Noorderbank. Nederl. Credletbank NEW YORK (K.N.P.) „Ameri- ca", het in do Verenigde Staten verschijnend weekblad van de Pa ters Jezuieten, schrijft dat „de re- cente rede van de H. Vader tot de Europese Unie van Federalisten een geheel nieuwe fase in het huidige Vaticaanse wereldleidersschap in- luidt". Z. H. verklaarde n.l., dat de grote naties een deel hunner vroegere grootheid zouden moeten opofferen, om zich te voegen in een hogere politieke en economische eenheid. ..America" vergelijkt deze uitlating met de Pauselijke Kerstboodschap van 1944, waarin Z. H. zich wel een voorstander toonde van een inter national unie. die „een werkelijke en doelmatige" autoritcit over de deelnemende staten zou hebben, doch met behoud van „een voor alien geliik recht op de eigen sou- vereiniteit". Deze verklaring van de H. Vader leidde volgens ..America" tot som- mige ..ontnuchterende" interpreta- ties, zoals die van Guido Gonella, Italiaans Minister van Onderwijs. Genella beweerde dan ook, dat het type van de door Z. H. bedoelde federatie ..uitsluitend een gemeen- schap van souvereine Staten,'d.i. van vrije en onafhankelijke Staten", was. Doch nu, aldus ..America", heeft Z. H. het volgende standpunt inge- nomen: „De schepping ener Euro pese Unie brengt ongetwijfeld moei- lijkheden mede; niettemin is het noodzakelijk. haar zo spoedig moge lijk tot stand te brengen. Juist daarom wordt van de grote naties verwacht, dat zij zullen weten af te zien van hun vroegere grootheid, om zich te voegen in een hogere politieke en economische eenheid". WASHINGTON (K.N.P.). Voor het eerst heeft de H. Stoel op Zijn verzoek een permanent waarnemer bij een der UNO-organisaties, de voedsel en landbouworganisatie (FAO) gekregen. Het is Mgr. L. G. Ligutti, algemeen secretaris van de NCRIC, de katholieke plattelands- organisatie, ingesteld door het Noord-Amerikaans Episcopaat. In zijn commentaar op het ver zoek van de H. Stoel, verklaarde Mgr. Ligutti: „De Kerk wenst over- al waar mogelijk een helpende hand te bieden, om de doelstellingen van de FAO te bevorderen. Deze doel stellingen zijn: vermeerdering van de landbouwproductie en verbete- ring van de voeding der wereldbe- volking". De Raad van de FAO vestigde zijnerzijds de aandacht op het bij zondere karakter van het verzoek van de H. Stoel. De statuten van de FAO noch haar procedures voorzien namelijk in de beantwoor- ding van zulk een verzoek; het werd dan ook met succes geplaatst op de voorlopige agenda der FAO-confe- rentie, welke tot inwilliging besloot. Naar wij vernemen heeft Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong Pater Benedictus Brokx O.F.M. speciaal belast met de zielzorg voor alle kermisexploitanten en kermisreizi- gers, Het Hoogwaardig Episcopaat heeft hem tevens de gewone jurisdictie in alle bisdommen verleend voor alle personen, die bij het kermisbedrijf werkzaam zijn. Pater Brokx is thans verbonden aan het Centraal Bureau van de Derde Orde te Brummen. BRUSSEL (KNP) In de avond van 29 November in Kanunnik Car- dijn, grondlegger van de KAJ, van een studiereis door Europa, Afrika en de beide Amerika's te Brussel teruggekeerd, komende uit Canada. Hij kondigde aan, dat in 1950 in Brazilie een grote internationale conference van de KAJ zal worden gehouden. Te Buenos Aires verklaarde hij o.m.: „Indien het communisme triomfeert, zal dit niet geschieden van wege zijn bijzondere sociale leer, doch omdat de arbeiders de sociale leer van de Kerk niet ken nen en omdat de katholieke sociale leer niet in de daad wordt omgezet met die energie en die spoed, wel ke de pauselijke encyclieken ver- langen. Wij zullen het communisme niet met wetten of geweld over- winnen, doch slechts door de ver- wezenlijking van de katholieke en apostolische werken." BATAVIA, 1 Dec. Reuter meldt, dat Amir Sjarifoeddin door repubii. keinse troepen gevangen is genomen bij de kampong Klamboe, waarheen hij na de arrestatie van Djokosoejo- no was gevlucht. Nog andere com- munistische leiders werden tegelijk met Sjarifoeddin gearresteerd, o.a. Soeripno Reuter zegt hierbij, dat door deze arrestaties practisch een eind is gekomen aan de republikein- se veldtocht tegen de communisti. sche opstandelingen. SAN FRANCISCO, 30 Nov. (AF) Mevr. Tsjang Kai Tsjek is hier van. daag in een Amerikaans vliegtuig aangekomen op doorreis naar Washington. Zij wenste geen ver klaring af te leggen. (Van onze parlementaire redacteur) Aan het antwoord van de mi nister gingen 's middags een aan- tal vertogen vooraf, waarbij echter hoegenaamd geen fundamentele vraagstukken werden aangesne- nen. Dat lag niet aan de afgevaar- digden, doch aan de minister, merkte de heer Hofstra terecht op. In de Memorie van Antwoord had de bewindsman verschillende onderwerpen bij voorbaat van de agenda afgevoerd door te verwvj- zen naar hangende besprekingen of door een geschikter datum voor gedachtenwisseling in het vooruit- zicht te stellen. Het meest fundamenteel was nog wel een denkbeeld van de heer Hofstra, dat de bedoeling had de bedrijven meer tegemoet te komen. De belasting zou weliswaar niet verminderd worden, maar een deel ervan zou het bedrijf mogen be- houden om te gebruiken voor in- vestering. Overigens met dien ver- stande, dat de Staat ook op dat deel een claim behield. De heer v. d. Weyden (K.V.P.) zei er later van, dat hij het denkbeeld niet met een ander soort ei wilde vergelij- ken, maar een ei van Columbus was het toch ook zeker niet. Hij en de heer v. d. Heuvel (A.R.) waren het er over eens, dat uit dit ei ten- slotte de kip van de socialisatie te voorschijn zou komen. Dat ver- mocht de heer Hoogcarspel (Com.) natuurlijk niet af te schrik- ken, maar hij vroeg zich af welke garantie de Staat uiteindelijk zou hebben. Veel beter ware het dan ook dit deel van de belasting op te vorderen, om het te storten in een fonds waaruit gelden voor investe- ring zouden kunnen worden ver- strekt. Tijdens de bezetting zijn de bankbiljetten van f 500.en f 1000.ingenomen. Zij die aan deze sommatie niet voldeden, kun nen thans weliswaar deze biljet- ten nog inwisselen, doch alleen dan wanneer zij kunnen bcwijzen inderdaad de eigenaar te zijn. Dat is in de practijk intussen niet zo eenvoudig, betoogde de heer Ritmeester (V.V.D.) en de heer Hofstra zei hem dat later na. Ook wat de nainlevering op de geldzuivering betreft doen zich soortgelijke moeilijkheden voor. De heer v. d. Heuvel (A.R.) kon zich echter best begrijpen, dat de minis ter hier de mazen zo klein mogelijk hield, er was in dit geld een com plete handel gedreven. De heer Hofstra nam het ook op voor de Joodse vermogens, die door de be- zetter in Duits schatkistpapier zijn belegd. De uitlating van de minis ter, dat de gedupeerden aldus een claim op de bezetters hielden, noem- de hij bijna cynisch. Uit het zelfde vermogen heeft de bezetter ook de bouw van de kampen Vught en Wersterbork betaald. De minister meent. dat ook hier geen reden voor vergoeding aanwezig was, een standpunt dat de heer Hofstra zwak zou willen noemen als het waar is, dat de regering deze kampen na de bevrijding zonder enige vergoeding heeft overgenomen. In het algemeen wilde men pro- testeren tegen de vaak ongenadige druk van de fiscus. Alva werd voor minder uit het land verdreven, zei de heer v d. Heuvel en de heer v. d. Weyden (K.V.P.) vertelde het grapje van iemand, die maar va- cantie aan de ontvanger had ge vraagd omdat hij toch alleen voor de fiscus werkte. De heer Janssen (K.V.P.) die zijn maidenspeech hield, pleitte in het zelfde verband voor soepelheid bij de invordering. temeer nu de aanslagen ingevolge de vermogensheffing in dit stadium TIJDENS een massa-bijeenkomst in de Russische sector van Berlijn hebben de communisten besloten tot instelling van een eigen gemeenteraad en hebben zij Friedrich Ebert, zoon van wijlen Friedrich Ebert, de eerste Duitse president tijdens de Re- publiek van Weimar, tot burgemeester benoemd. Door deze stap van de communisten is de politieke deling van Berlijn voltooid. Dinsdagmiddag tegen twaalf uur had zich een menigte, naar schat- ting 100.000 personen voor de com- munistische demonstratie verza- meld. In formatie ging men naar het grote plein voor de Universiteit van Berlijn en spandoeken werden meegedragen, waarop geeist werd: „weg met de bankroete magistra- tuur" en „meer kolen en licht voor de Berlijnse huizen". Er werden leuzen aangeheven tegen het anti- communistische gemeentebestuur en de westelijke bezettingsmogendhe- den. Bij de Brandenburger Tor stond de Duitse politie op wacht. Het verkeer was stilgelegd, teneinde botsingen tussen de Oost- en West- Berlijners te voorkomen. Geschke. de leider van de commu- nistische S.E.K. begon in een rede het huidige gemeentebestuur aan te vallen. Hij betoogde, dat dit ge meentebestuur uit misdadige twee- drachtzaaiers bestond. „Berlijn is nu een stad zonder behoorlijk functio- nerend gemeentebestuur geworden. Thans zijn de tweedrachtzaaiers be- zig voorbereidingen te treffen voor illegale verkiezingen. aldus Gesch ke. Ieder verantwoordelijk mens, zeide hij, moet zich nu bij ons aan- sluiten voor de vorming van een gezond en verenigd stadsbestuur. Met handopsteken werd vervol- gens over een resolutie gestemd, waarin werd verklaard. dat het hui dige stadsbestuur de belangen van de huidige bevolking niet goed heeft behartigd en dat het de grond wet van de stad heeft geschonden en daarom verwijderd moet wor den. Verder stelt de resolutie vast, dat een verenigd stadsbestuur, als- mede de bevoorrading van de stad verzekerd moet worden. Toen geen der betogers zijn hand opstak, stelde Geschke vast, dat de resolutie met algemene stemmen was aanvaard. Na zijn verkiezing als burgemees ter verklaarde Ebert voor de ver- gadering, dat hij zich als burge meester van geheel Berlijn en als voorzitter van het nieuw te benoe- men gemeentebestuur bschouwde. BATAVIA, 30 Nov. (Aneta). Hedenmiddag om twaalf uur had Moh. Hatta wederom een bespre- king met de Nederlandse minis ters, welke ongeveer I uur duur- de, aldus meldi Antara. Heden- avond van zes tot zeven uur vond de laatste informele bespreking plaats tussen minister Sassen en Hatta. Antara meldt, dat de Nederlandse delegatie Woensdag een verklaring zal uitgeven. Hatta en zijn minis ters zullen Woensdag een kabinets- zitting houden te Djogja en zij zul len in een besloten zitting van het werkcomite van het KNIP een ver klaring over de besprekingen af- leggen. wel niet meer uit geblokkeerde gel den kunnen worden voldaan. De nieuwe belastingontwerpen zouden ook een herstel van de belasting- moraliteit moeten bevorderen. Aan- passing aan de Beneluxlanden zal ook wat fiscale maatregelen be treft, qnvermijdelijk zijn. De heer Janssen wilde hierin de Kamer echter gekend zien en ook wees hij er op, dat regelingen als b.v. de kinderbijslag gelijk getrokken zul len moeten worden. Enige tijd geleden is een belang- rijk Amsterdams commissiehuis van de financiele markt verdwenen. De heer Hofstra bracht deze gerucht makende zaak ter sprake en stelde de vraag in welke mate de Ned. Bank aan de sanering hiervan had bijgedragen. Desnoods zou opening van zaken in comity generaal kun nen geschieden. De heer Cornelis- sen (V.V.D.) wilde de omzetbelas- ting bij de bron heffen, de heer Janssen (K.V.P.) had er reeds zijn ontevredenheid over uitgesproken, dat de minister deze aangelegenheid eenvoudig afschoof op zijn ambtge- noot van Ec. Zaken. Bij het begin van de vergadering aanvaardde de Kamer een motie-Nederhorst waar in de Europese economische samen- werking wordt toegejuicht. Voor K.V.P., P.v.d.A. en de heer Kikkeri (C.H.). De voorzitter van de Nederlandse Journalistenkring, mr, Rooy, heeft Zaterdag in een vergadering te De- venter van de Oostelijke Journa listenkring er op gewezen. dat de opzienbarende moord te Enkhuizen weer eens duidelijk de opvatting van diverse kranten over sensatio- nele mededelingen aan het licht heeft gebracht Bij de gedachten wisseling hierover beklaagde een medicus zich over het schaden der geestelijke volksgezondheid door genoemde uitvoerige publicaties. PARIJS, 30 Nov. (A.P.) Een verantwoordelijke diplomaat van een der westelijke mogendheden heeft gezegd, dat Groot-Brittan- nie, de Ver. Staten en Frankrijk Dinsdag in een korte gemcen- schappelijke nota aan dr. Bramug- lia, de voorzitter van de Veilig- heidsraad, hebben gewaarschuwd, dat zij in Berlijn tot een een- zijdige actie zouden kunnen over- gaan, indien Rusland blijft trach- ten in de stad een scheuring tot stand te brengen. Deze waarschuwing van de wes telijke mogendheden was de eerste officiele reactie na de uitroeping van een communistisch gemeente bestuur in de Russische sector van Berlijn. De woordvoerder ver klaarde, dat de drie mogendheden duidelijk hebben gezegd, dat zij niet van plan zijn niets te doen, terwijl Rusland maatregelen blijft nemen, die ten doel hebben ir, Ber lijn een scheuring te veroorzaken. Zij behielden zich het recht voor, voegde hij hieraan toe, alle een- zijdige acties te nemen, die zij dien- stig achtten om de Russische poli- tiek te pareren, die, naar zij zeiden, hun positie te Berlijn moeilijker maakt. De woordvoerder herinnerde er echter aan, dat de westelijke waar schuwing in de lijn lag van een communique, dat op 27 October is uitgegeven door Marshall, Bevin en Schuman. Hierin werd medegedeeld, WASHINGTON. 30 Nov. (AP). Gemeld wordt, dat minister Mars hall ter observatie in het Walter- Reed ziekenhuis is opgenomen. dat de drie regeringen zich in het licht van de gang van zaken zou den beraden over toekomstige acties in het Berlijnse geschil. De weste lijke drie zijn thans van oordeel, dat de tijd gekomen is om Rusland duidelijk te maken, dat het maar niet alles mag doen waar het zin in heeft terwijl de bemiddelings- pogingen nog steeds aan de gang zijn. Voor de rechtbank te Maastricht moest een 35-jarige man uit Ubach over Worms en zijn medeplichtige een 25-jarige huishoudster terecht staan, beschuldigd van het doden van zijn echtgenote. Deze vrouw, die jarenlang in een inrichting moest worden verpleegd, werd, toen zij weer thuiskwam, door langzame toediening van vergif zodanig ver- zwakt. dat zij binnen veertien da- gen stierf. Voor de rechtbank wilde de man de schuld afschuiven op de huishoudster, maar de officier van justitie zag in hem de hoofdschul- dige en eiste 25 jaar gevangenis- straf. Bij de behandeling van de zaak tegen de huishoudster kon niet worden bewezen, dat zij het mis- drijf had uitgelokt, Wel trok de rechtbank de conclusie, dat de vrouw inlichtingen verstrekte over de werking van bepaalde vergiften. Tegen haar werd 10 jaar geeist. (Van onze Haagse correspondent) Naar wij vernemen zal per 2 De cember a.s. de distributie van zeep- producten worden opgeheven. Per deze datum zullen ook de nieuwe prijzen voor zeep worden bekend gemaakt. Reeds eerder is aangekondigd, dat de prijzen voor zeep zouden worden verhoogd. Zeep behoorde ook tot die groep artikelen waarop een Rijkssubsidie werd gegeven. De prijsstijging zal vrij belangrijk zijn. Naar verluidt zal de prijs van zachte zeep van 36 cent per ponds- pak tot 56 cent worden verhoogd. Onlangs heeft de handel zijn toe- wijzingen voor huishoud- en zachte zeep bij de distributiedienst in moeten leveren. Aflevering op deze toewijzingen zal nog even op zich laten wachten. Dit zal echter geen moeilijkheden veroorzaken. In het algemeen zal de handel met de voorraden, waarover hij beschikt aan elke redelijke vraag kunnen voldoen. Deze oude voorraden moe ten uiteraard tegen de oude prijs worden verkocht. van functionarissen uit China heeft echter al zulke afmetingen aangeno. men, dat de Chinese regering be sloten heeft, dat er slechts paspoor- ten verstrekt zullen worden aan de- genen, die een bijzondere opdracht hebben. Reuter meldt hedenmorgen uit Nanking, dat de mogelijkheid be- staat, dat Tsjang Kai Sjek zijn re gering op Formosa zal vestigen indien hij op het vasteland ver- slagen zal worden. Met ingang van 3 Dec. wordt het vleesrantsoen weer gebracht op .290 gram per week voor de Ieeftijdsgroepen A, B en C en op 100 gram per week voor de groe- pen D en E. Handhaving van het indertijd voorshands verhoogde rantsoen van 250 gram per week zou een te grote aantasting van de voor- raad ingevroren vlees betekenen. NANKING, 30 November (A.P.) De schaarse berichten, die van de fronten in midden-China binnen komen, wijzen er op, dat de com- munistische troepen met grote snelheid naar het zuiden opruk- ken, waarbij ze de grote nationa- listische troepenconcentraties om- singelen of links laten liggen. In een der berichten wordt gezegd, dat Koechen, een stad 240 kilometer ten noord-westen van Nanking in communistische handen is. Naar thans gemeld wordt zijn de regeringstroepen bezig Soetsjou te verlaten nadat de legerleiders eerst geweigerd hadden zulks te doen om te voorkomen, dat grote voorraden materieel in rode handen zouden vallen. Ook zijn er steeds meer tekenen, die er op wijzen, dat de Chinese re. gering van plan is Nanking te ver laten, mochten de communistische troepen er in slagen de Jangste Kiang over te steken. Volgens een betrouwbare zegsman hebben de vrouwen en kinderen van regeringsfunctionarissen instructies gekregen naar Kanton te vertrek- ken, indien een vlucht noodzakelijk wordt. Het Corps Diplomatique wacht op een teken van Tsjang-Kai. Sjek om te vertrekken. De vlucht •HOORW)?WE RUSLAND mdORDZEE- SNEEUW FN MtST IAR5CHAU eeasD.wi BERLUN LONDEN TBROO S£S1ftEMOr Duns-\pRAAG PARUS LAND V FRANKRIJK POlLEN SNEEWST0RM6N EN KRACHTIG vWESWECB MIST5CHADE PER DAG 1% MA.L. POND l HONG J ryf^ -^ROFMENtE V ZUID - X, rTrrrf SCHEEPVAART EN LUCRTVEftKCEFI GESTAAXT V SLAViE BULGAZ MAftSEtL MADRID &S SPANJB Vliegyelden AFRIKA i/PEltlASIOSl Nog steeds ligt geheel West- Europa in een dichte mist gehuld. In de Theems-mond liggen een honderdtal schepen vast. In Sout hampton is het zicht minder dan 100 meter. De Queen Elizabeth heeft opnieuw haar vertrek moe ten uitstellen. Vier personen werden gewond, toen gisteren- avond twee treinen als gevolg van de dikke mist op elkaar liepen bij Stockport (Engeland) Het slechte zicht belemmerde de reddingswerkzaamheden zeer. Zie- kenauto's reden uiterst langzaam naar en van de plaats des onheils. De botsing geschiedde op een 60 m. hoog viaduct. Drie uren na de ramp werden er nog steeds gewon- den per ziekenauto vervoerd. Het was de derde treinbotsing in En geland als gevolg van de mist. Ook Dinsdag was de Amsterdam- se Luchthaven Schiphol nog volko- men dicht. Het zicht was omstreeks gistermorgen elf uur niet meer dan 60 tot 70 meter, terwijl het om streeks 400 meter moet zijn. wil er normaal gevlogen kunnen worden. De Nederlandse coaster ..Martha" van ongeveer 300 ton, is Dinsdag middag in IJmuiden binnengelopen nadat het schip op de humber in de dichte mist in aanvaring was gekomen met een onbekend schip en daarbij een zware beschadiging aan de voorsteven opliep. Het voor- schip lekt niet, zodat de ..Martha" op eigen kracht naar IJmuiden kon stomen. De luchtbrug is nog steeds ver- broken. Overal vond het spoorweg- verkeer en ook het andere vervoer grote vertraging. Millioenen men- sen kwamen te laat op hun werk. Op de meteorologische stations is men van mening. dat er weinig leans bestaat. dat de mist binnen de volgende 24 uur zal optrekken, aldus werd gisterenavond gemeld. LOURDES (KNP). Mgr. Th£as, Bisschop van Lourdes, heeft aange kondigd. dat hij een jaar lang geen grote bedevaarten naar Lourdes zal laten komen. indien het ge meentebestuur tot *'e invoeren van een speciale belasting op de pel- grims zou besluiten. Zulk een maat- regel acht de Bisschop in strijd met het geestelijk karakter van de stad der H. Bernadette. KOPENHAGEN, 30 Nov. (ANP) Dezer dagen verwierf de 72-jarige weduwe Bentsine Bendtsen uit Nykjoebing (Seeland) de gouden sportmedaille voor vrouwen. Het oude dametje leverde enkele op- merkelijke prestaties. Zij fietste 20 kilometer in 57 minuten, liep de 200 meter in 32 secQnden en wierp de speer 18 meter ver. Het onder- scheidingsteken was dus wel ver- diend. en wat Bentsine Bendtsen betreft zal niemand meer van het zwakke geslacht durven spreken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1