Nieuuj Er werd geen enkele vooruitgang geboekt sedert Juni in Indonesie Vertraging in oplossing van de kwestie heeft vier belangrijke consequenties Alkmaarder veroorzaakt schietpartij Staatkundig Centrum zoekt een oplossing voor het radio-probleem De situatie in Berlijn wordt zeer verwarrend DE WERELD Economische situatie in Republiek is zeer critiek Geen nationale omroep, maar federatieve samenwerking van vandaag EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Woudenberg zwom in gesiolen geld Ned. delegatie Zondag naar huis Zaans politieman ernstig gewond George Marshall blijft minister De Beroepskeuze Elf Britse vissers omgekomen Oostelijk best uur wil voorsteden inlijven De Kinderbijslag Vrijdag 3 December 1948 44e Jaargang No ll429 Belgische Senaat schenkt vertrouwen aan Spaak Mevr. Tsjang-Kai-Sjek bezocht Marshall Bevin weer Te Londen Costa Rica schaft zijn, leger af $|f mm fegg VELE KAMERLEDEN WAREN VERWONDERD Treinbotsing in Frankrijk 45 doden te Belawan als gevolg van malaria De nieuwe prijzen van zeepproducten GEBOUWD ONROEREND COED Huurprijs niet afhankeiijk van aankoop Er komt room! Regent van Banjoewangi Wali Negara van O.-Java Boodschap van Hirohito aan President Truman GEEN UITSTEL OM DE ALGEHELE HERZIENING Abonnementsprljs f4.25 per kwartaal, 11.43 pei maand, Incluslef Incasso. Advertentle-tarief per editle 16 cl per m.m., minimum f 2.50; in alle edltlei 26/ ct. per m.ms minimum f 4.—; famille- berlchten 20 ct., re»p. 30 ct. per m.m. EiJ contract belangrijke kortlng. Directeur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smits. Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. Janssen, 3. Toes. Bankrelatles: Noorderbank, Nederl. Credietbank HE T Buiten God is veilig t nergens (Vondel) VAN HEDEN Pagina 3 Kantorent ALKMAAR. Lang.estracrt 42 A, teL adm. 204B, rs<L 2047 K 2200; HOORN. Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 IN HET VIERDE interim-rapport van de Commissie van Goede Diensten aan de Veiligheidsraad over de toestand in Indonesie, dat Donderdag voor publicatie is vrijgegeven, wordt een over- zicht gegeven over de periode van 11 Juni tot 15 November 1948, terwijl in de inleiding nog iets gezegd wordt over de ontwikke- ling na 15 November. De Commissie zegt in haar inleiding, dat sedert het derde interim-rapport, in Juni van dit jaar aan de Veiligheidsraad aangeboden, er geen enkele vooruitgang is ge- weest. Naar aanleiding van de jongste besprekingen in Djogja zegt de commissie: „De Nederl mdse minis ters Sassen en Stikker hebben aan de Commissie medegedeeid, dat in- dien deze rechtstreekse onderban- delingen resultaat mochten hebben, formele onderhandelingen onder auspicien van de Commissie zullen plaats hebben. „Ondanks de pogingen van de le- den der Commissie om een basis te vinden voor oplossing van het Indo- nesische probleem op basis van de Renville-overeenkomst, hebben se. dert eind Mei geen politieke onder handelingen meer plaats gehad. De Nederlandse delegatie heeft gewei- gerd vonrstellen van de Australi- sche en Amerikaanse vertegenwoor- digers in de Commissie in overwe- ging te nemen en voor de aanbie- ding van nieuwe ontwerp voorstel- len van de vertegenwoordiger der Verenigde Staten op 10 September is geen der beide partijen met voor. stellen voor algehele oplossing van het geschil naar voren gekmen. De vertraging in de oplossing van het politieke geschil heeft vier be langrijke consequenties gehad: a. Een verslechtering van de economische situatie binnen de Re publiek en een vertraging van de economische rehabilitatie van Indo. nesie als geheel. Naar aanleiding van deze eerste consequentie zegt de Commissie van Goede Diensten o.m. dat de Republikeinse autoriteiten niet bereid zijn handelsvergunnin- gen aan te vragen aan de Neder landse autoriteiten omdat dit een erkenning zou impliceren van de Nederl.-Indische regelingen. Deze factoren hebben de normale handel van en naar de Republiek bijna ge heel tot stilstand gebracht. De Commissie heeft van haar waarne- mers berichten ontvangen, waaruit blijkt, dat de economische situatie in de Republiek thans critiek is. b. De tweede consequentie van de vertraging in de oplossing van het politieke geschil is: Een toene- men van politieke moeilijkheden binnen de Republiek. Hier tekent de Commissie bij aan, dat de Repu bliek met grote bezorgdheid gade- slaat hoe de Nederlandse regering is voortgegaan met besprekingen met vertegenwoordigers van niet- republikeinse gebieden. De Repu. bliek heeft de vrees uitgedrukt dat de Nederlandse politiek gericht is op de vestiging van een federale interim-regering voor Indonesie zonder deelneming van de Repu bliek. c. De derde consequentie is; een toenemen van de spanning tussen de twee partijen. De Commissie heeft een toeneming geconstateerd van de politieke spanning, die ge- accentueerd wordt o.a. door de al- gemene tendens van de pers om kleinere incidenten op te blazen. d. De vierde en laatste conse quentie van de vertraging in de oplossing van het politieke geschil is een toenemende spanning betref- fende de wapenstilstand, met als gevolg de mogelijkheid voor een al gehele mislukking van de Bestands- overeenkomst. Naar aanleiding van dit punt merkt de Commissie op. dat het toenemend aantal van bestandschen- dingen getuigt. dat er een nauwe betrekking bestaat tussen het nako. men van de wapenstilstandsover- eenkomst en een succesvolle voor uitgang in de politieke besprekin gen. „Van tijd tot tijd bestond er een acute vrees voor hervatting van de militaire actie. Gedurende de verslagperiode bestond er een cri- tieke en onstandvastige situatie in Indonesie, welke een spoedige op lossing van het reeds drie jaar oude geschil noodzakelijk maakt. Over de kwestie van de opium- smokkel citeert het rapport een brief van Nederlandse zijde van 1 November j.l„ waarin staat: „Twee leden van de Republikeinse delega tie hebben. naar uit overtuigende bewijzen blijkt, deelgenomen aan ontoelaatbare activiteiten". De Commissie merkt naar aanleiding hiervan op: „Tot nu toe zijn geen bewijzen van deelneming van een dezer officiele republikeinse perso- nen aan dergelijke activiteiten aan de Commissie overgelegd." De nieuwe Belgische coalitie-re- gering van Paul Henri Spaak heeft Donderdagavond met 107 tegen 20 stemmen, bij acht onthoudingen, 'n vertrouwensvotum van de Senaat verkregen. Mevr. Tsjang Kai Sjek heeft een onderhoud met Marshall gehad in het ziekenhuis, waar de minister ter observatie is opgenomen. Over het onderhoud van de bespreking is niets bekend femaakt. BATAVIA, 2 Dec. (Aneta) Van officiele zijde is bekendge- maakt, dat in overeenstemming met het desbetreffende besluit van de Nederlandse regering, de ministers Sassen en Stikker en de heer Neher Zondag naar Nederland terugkeren om ver- slag te doen van hun bespre kingen in Batavia en Kalioe- rang. die tussen de agenten en de ar. restant ontstond, ging de revolver af waardoor de agent werd getrof- fen. Een tweede kogel trof de V. in zijn been. Hij kon echter in het politiebureau worden verbonden. Daarna werd hij ingesloten. De G. wordt verdacht van oplichting te Oterleek en op Schiphol gepleegd. President Truman heeft op een persconferentie verklaard, dat George Marshall er in toegestemd heeft minister van buiteniandse zaken te blijven. De omgeving van het politiebu reau te Zaandam is gisternacht opgeschrikt door een schietpartij tengevolge waarvan een Zaan- damse poiitieagent in het onder- ste gedeelte van zijn rug werd getroffen en naar het gemeente- ziekenhuis vervoerd. Hier werd de kogel verwijderd. Het slacht- offer maakt het naar omstandig- heden redelijk wel. Tegen het middernachtelijk uur kreeg de Zaandamse politie van de rijkspolitie uit Alkmaar het ver- zoek een zekere de V. uit Alkmaar aan te houden, die hoogstwaar- schijnlijk per auto op weg was naar Amsterdam. Omstreeks hall een kon de V. bij de Hembrugpont worden aangehouden. Toen hij een- maal in het bureau van politie was, verzocht hij even naar zijn auto te mogen kijken, omdat er kort sluiting in zijn wagen zou zijn ont- staan. Dit werd hem toegestaan, Achter het politiebureau gekomen, haalde de man een revolver onder het kussen vandaan, die hij C* zichzelf richtte. Door de worsteling De Britse minister van Buiten iandse. Zaken, Ernst Bevin. is Don derdag in Londen teruggekeerd na een vacantie van bijna vier weken aan de Engelse Zuidkust. Hij zal zijn werkzaamheden niet eerder dan Maandag hervatten. De regering van Costa Rica heeft besloten het leger af te schaffen en de kazernes tot musea te maken, aldus meldt de radio-omroep van de New York Times, - WmMsmMm Wm m Bij Tiel is men druk bezig met het uitgraven van de sluisput voor de sluizen, die het eindpunt zullen vormen van het Amster damRijn kanaal, de verbinding die een nieuw achterland voor de hoofdstedelijke haven zal ontsluiten. De afmetingen van de sluisput worden: lengte 400 meter, breedte 70 meter en diepte 9,75 meter. Een excavateur aan het werk. De helft van de ge- wenste diepte is reeds bereikt. Overvloed van werk, een kwart millioen vrouwen te veei en de „economie van de broekriem", dat is een facet van de huidige sociale omstandigheden in de Oostenrijkse hoofdstad. Vrouwen en meisjes vinden emplooi in de bouwvakken. Met verwondering, zo lezen wij in het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over de begroting van Sociale Zaken, hadden vele leden kennis genomen van de mede- deling in de memorie van toelich- ting, luidende: „De beroepskeuze- voorlichting door de gewestelijke arbeidsbureaux is op 1 Jan. 1948 begonnen". De beroepskeuzevoor- lichting achtten deze leden zo nauw verbonden met de opvoeding en in zo hoge mate competerend aan de ouders, dat een monopolie der over- heid op dit gebied principieel moet worden afgewezen. Vele andere leden konden deze zienswijze niet delen. REYKJAVIK (IJsland) 3 Dec. (Reuter). Elf Briise vissers zijn van uitputting en koude omgeko men, toen zij in 'n hevige sneeuw- storm op hulp wachtten, nadat hun trawler, afkomstig uit Grims by, aan de grond was gelopen in het Patreksfjord. Een hunner sloeg over boord. De anderen stierven aan boord van het setup. Zes leden van de bemanning over- leefden het ongeluk. Zij verkeer- den echter, toen hulp arriveerde, in een toestand van grote uitputting. De overlevenden worden thans aan de wal verzorgd. Het Patreksfjord ligt ongeveer 12U mijl ten n.w. van Reykjavik, bij het uiterste westpunt van het eiland. PARIJS. 3 Dec. (Reuter). Tus sen Straatsburg en Lauterbourg zijn twee treinen op elkaar gereden Acht personen zijn om het leven gekomen en 2025 personen werden gewond. Men was tijdelijk op enkel spoor gaan rijden. omdat er een re- paratie aan een werd uitgevoerd. MEDAN, 2 Dec. (Aneta). Als gevolg van een malaria-explosie hebben in de afgelopen maand te Belawan 45 personen van Indonesi- sche en Chinese landaard het leven gelaten. Geconstateerd is, dat in de omgeving van Deli's havenplaats 90 pet. aer bevolking door malaria is aangetast, terwijl voor de oorlog dit gebied vrijwel vrij van malaria was. De malaria wordt toegeschre- ven aan het kappen van de moeras- bossen in de Japanse en republi keinse tijd en het verwaarlozen van voorzorgsmaatregelen. Ook is uit de republikeinse gebieden een groot aantal vluchtelingen in Belawan aangekomen, waardoor het aantal inwoners is verdubbeld en nu 16.000 bedraagt. Onze landgenoot Piet Roozen- burg won in IJmuiden zijn partij tegen Rostan en bracht daar- mee de wereldtitel dammen op zijn naam. (Van onze parlementaire redacteur) TER BESTUDERING van de vraag, hce de overheid moet staan tegenover de radio-omroep en welke vorm het omroepbestel in Nederland dient aan te nemen, heeft het Centrum voor Staat- kundige Vorm enige tijd geleden een commissie in het leven geroepen. De conclusies, waartoe bedoelde commissie is geko men, en die het Centrum heeft overgenomen, zijn nu op een heden te Den Haag gehouden persconferentie bekend gemaa'/t Het rapport stelt zich op het standpunt, dat de omroep eerst en vooral het werk is van zelfstandige omroepverenigingen en het keert zich dan ook tegen een monopolistische structuur en het stelsel van- een „Nationale Omroep". Het monopolie, aldus het rapport, zou de uiteindelijke beslissingen in handen leggen van een bepaalde in stance. Die instantie zou betrekke- lijk klein van omvang moeten zijn, daar men anders onmogelijk tot snelle beslissingen kan komen. De beperktheid van de bestuursinstan- tie zou echter noodzakelijk in strijd komen met de gewenste verschei- denheid van samenstelling. In de practijk zou ook het meer vrijzin- nige principe de overhand hebben. „Nationale Omroep" Ten aanzien van het bestel van een ..nationale omroep" zegt het rapport, dat de bezwaren van het monopolie hier in sterke mate te- rugkomen, vooral het bezwaar, dat de meerderheid moet uitmaken, wat een minderheid op principiele gronden kan toelaten. Deze overwegingen zijn van te- meer betekenis, omdat, wanneer men de verschillende soorten van uit- zendingen nagaat, blijkt, hoe wei- nig er overblijft wat van princi pieel standpunt bezien niet op ei- gen wijze wordt beleefd. Tenslotte ligt er een groot be zwaar in de in dit stelsel aanvaarde scheiding tussen het principiele ge deelte, dat practisch wordt onder- gebracht in „hokjes" en het voor de massa veel aantrekkelijker ove- rige gedeelte der programma's. Het gevaar bestaat, dat het principiele gedeelte te veel wordt los gemaakt van het overige en daardoor veel minder zal worden beluisterd. Op grond van dit alles komt de com missie tot de conclusie, dat men bij de bovengenoemde structuur ten onrechte spreekt van „nationale omroep". Een dergelijk radiobestel moge dan door zijn eenvormigheid een schijn wekken van nationale eenheid. in feite is het niet speci- fiek Nederlands. omdat het geen weerspiegeling kan zijn van de fei- telijk bestaande gevarieerdheid van het Nederlandse leven op godsdien- stig, culturevl e(n maatschappelijk gebied. v Zelfstandige omroepverenigingen De commissie komt tot de con clusie. dat de omroep dus eerst en vooral het werk van zelfstandige omroepverenigingen dient te blij ven. Beperking van hun aantal acht zij echter geboden. Minstens 10 van hen, die een luisterbij- drage betalen, moet de wens te kennen geven, dat een bepaalde vereniging radioprogramma's zal verzorgen. Bovendien mogen de omroepverenigingen naar het oor- deel van de minister, de Radio- raad gehoord, geen gevaar beteke- nen voor het algemeen welzijn. de veiligheid van de staat. de openbare orde en de goede zeden. Van fun- damentele betekenis is het antwoord op de vraag. wie moet uitmaken, aan welke groeperingen de bevoegd- heid van een zelfstandige omroep- organisatie moet worden toege- kend. Het komt de commissie voor, dat daarvoor moeilijk een andere1 instantie te vinden is dan het Ne derlandse volk zelf. dat om de vijf iaar bij stemming dient uit te ma ken. naar weljie organisatie zijn voorkeur uitgaat. ..Nederlandse Radio Unie" Als doel staat het rapport voor ogen een omroepbestel. dat met recht aanspraak mag maken op de kwalificatie ..Nationaal". Daartoe is daadwerkeliike samenwerking van de zelfstandige omroepverenigingen noodzakelijk. Te dien einde wordt de instelling aanbevolen van een ..Nederlandse Radio Unie". Deze Unie wordt gevormd door de om roepverenigingen. Naar het Cen trum hoopt en verwacht, zal de Nederlandse Radio Unie het orgaan zijn. waarin de samenwerking der omroepverenigingen een harmom- sche vorm krijgt. Als objecten v samenwerking worden genoemd coordinatie van de programma's, voorbereiding en uitvoering van nationale programma's en gezamen lijke programma's. Technische samenwerking Teneinde de samenwerking op technisch gebied eveneens zoveel mogelijk te bevorderen, stelt de commissie de oprichting voor van de ..Nederlandse Omroep" met eigen rechtspersoonlijkheid. De commis sie acht het redelijk. dat de staat in dit technische orgaan een zeker overwicht heeft. Aansluitend bij wat historisch is gegroeid, denkt de commissie aan een verhouding van zestig tot veertig. De commissie wenst aan de staat een nader te bepalen controlerende bevoegdheid toegekend te zien, zowel ten op- zichte van de financiele als ten aan zien van de inhoud van de uitzen- dingen. Preventieve controle kan, maar behoeft niet te worden uitge- oefend. Wordt vervolgd. DE CORRESPONDENT van het A-N.P. seint: Terwijl de nieuwe magistraat van de Sovjet-Russische sector onder leiding van burgemeester Friedrich Ebert in het stadhuis in de Parochial- strasse vergaderde, kwam de oude magistraat onder presidium van de dienstdoende burgemeester dr. Friedensburg in een kan- toorgebouw van de Britse sector bijeen. Aan beide zijden heeft men met grote moeilijkheden te kampen, zowel door het feit, dat talrijke ervaren en ingewerkte beambten niet meer op hun plaats achter de bureaux zijn teruggekeerd als de omstandig- heid, dat de nieuw benoemden in het labyrinth van het be- stuursapparaat nog niet de weg weten. Daarbij komt, dat de beambten, die naar de magistraat van het Westen zijn overge- gaan, erin geslaagd zijn veel waardevol actenmateriaal mede te nemen. De demonstratie ..Unter den Lin den", die naar aanleiding van de proclamatie van de Oost-Berlijnse magistraat is gehouden, heeft voor de deelnemers een onaangenaam ■gevolg. De demonstranten hebben zich, nadat de bedrijven hadden ge- weigerd het loon voor de uitgeval- len werkuren uit te betalen, ge- wend tot de F.D.G.B., de bond van ..onafhankelijke vakverenigingen". Deze organisatie stelt zich evenwel op het standpunt, dat het hier geen staking betreft en dat zij derhalve niet verplicht is tot enige uitkering. De Sowjet-autoriteiten willen zich niet met de aangelegenheid bemoei- en, aangezien zij geen opdracht tot de betoging hebben gegeven. Op aandringen der burgerlijke partijen heeft kolonel Howley. de Amerikaanse commandant. nog- maal uitdrukkelijk verklaard, dat de Amerikaanse troepen zo lang in Berlijn zullen blijven als de bezet- ting van Duitsland duurt. In kringen van de economische commissie voor de Oostelijke zone worden reeds plannen gemaakt me£ betrekking tot de gemeenterasds- verkiezingen, die de geproclameer- de magistraat van Oost-Berlijn in uitzicht heeft gesteld. Tot deze plannen behoren o.a. de inlijving van een reeks Berlijnse voorsteden waardoor de Oostelijke sector niet alleen aanmerkelijk zal worden uit- Met ingang van 2 December zijn thans de maximumprijzen voor de zeepproducten als volgt vastge- sfeld: waspoeder: 23 ct per pakje van 250 gram; toileizeep 30 ct per stuk van 90 gram; huishoudzeep 34 ct per dubbel stuk van totaal 225 gram; zachte zeep fl.04 per kg. De prijs voor scheerzeep blijft on- gewijzigd. De regering heeft de prijzenstop voor gebouwd onroerend goed opge- heven. omdat onder de huidige om standigheden kan worden verwacht, dat zich op dit gebied geen prijs- excessen zullen voordoen. Hierop wijzen de prijzen, welke de laatste tijd bij openbare verkoop worden gemaakt. Doch tevens wordt gere- kend op het inzicht van kopers, die, wetende dat de controle op de huurprijzen nog lang gehandhaafd zal moeten worden, zich zullen ont- houden van het betalen van prijzen die niet evenredig zijn aan het met de belegging te verkrijgen rende- ment. Met nadruk wordt er op ge- wezen, dat onvoldoend rendement als gevolg van een hoge aankoop- prijs nimmer een motief kan vor men voor het toestaan van huur- prijsverhoging. Mocht blijken dat de aangenomen maatregel tot een ongemotiveerde prijsstijging leidt, dan zal de prijsstop onverwijld weer van kracht worden verklaard. Voorts moet worden bedacht dat de koper van een woning niet zon der meer zich in die woning mag vestigen. Hij dient zich eerst tot het gemeentebestuur te wenden ter ver- krijging van de vestigingsvergun- ning. „De Kruidenier" meldt dat om streeks Kerstmis room geleverd zal kunnen worden. Er komt huishoud- room met 9 pet. vet. koffieroom met 20 pet, vet en slagroom met 40 pet. vet. De prijzen zijn nog niet be kend, maar aangenomen moet wor den. dat in de prijs geen enkele subsidie van de Overheid opgeno men zal worden. (Dit moest er ook nog bijkomen!) Het voorlopig parlement van Oost- Java heeft met 40 stemmen voor, 3 stemmen tegen en 2 stemmen bian co. tot Wali Negara van Oost-Java verkozen de Regent van Banjoewan gi Ahmed Koesoemonegoro. Deze stamt uit een oud-Banjoewangi's regentengeslacht. Na een Westerse schoolopleiding verliet hij het B.B. als eas. Wadana en ging over naar het handels- en bedrijfsleven. Hij was achtereenvolgens in de Ned.- Indische. de Japanse en republi keinse tijd inspecteur van de re- gentschapspasars. Na de politionele actie werd hij benoemd tot regent van Banjoewangi. Keizer Hirohito van Japan heeft president Truman een boodschap doen toekomen, waarin hij zegt, dat hij „de nauwste en hartelijkste betrekkingen met de VS" wil be vorderen. gebreid. doch tevens het Westelijk deel der stad als door een ring om- sloten zal worden. Het Britse militaire bestuur te Berlijn heeft officieel commentaar geleverd op de brief van Ottomar Geschke, pro-Sowjetische onder- voorzitter van de Berlijnse gemeen- teraad, die een belangrijke rol speelde bij de vorming van een magistraat in Oost-Berlijn. In de brief werd de Britse autoriteiten verzocht het nieuwe gemeentebestuur te erkennen. In het officiele Britse antwoord wordt verklaard, dat het Britse militaire bestuur geen moment de aanvaar- ding van een dergelijk „onwettig lichaam" zal overwegen. De plaatsvervangende Sowjet- Russische commandant te Berlijn, heeft verklaard, dat het Sowjet- Russische commando te Berlijn de „voorlopige democratische magi straat van groot-Berlijn" erkent als het ..enige wettige bestuur van de stad". Vele leden zouden gaarne ver- nemen, of en, zo ja, welke wijzi- gingen in de Kinderbijslagwet wor den voorbereid. Louter technische wijzigingen zouden zij onvoldoende achten. De uitkering aan kinder- rijke gezinnen moet worden ver- hoogd en wel progressief, aldus deze leden volgens het V.V. der Tweede Kamer over de begroting van Sociale Zaken. Voorts vroegen zij, of een voor- stel is te verwachten omtrent een kinderbijslag voor zelfstandigen. Zij zouden een uitstel van een derge lijke regeling tot de algehele her- ziening van de sociale verzekering haar beslag zal hebben gekregen niet juist achten. Tenzij de tussen- liggende tijd zou worden overbrugd door een noodregeling. Vele andere leden stelden hier- tegenover. dat in middenstands- en landbouwkringen allerminst een- stemmigheid bestaat over de urgen- tie van een kinderbijslagregeling voor zelfstandigen. Deze en vele andere leden spra- ken de verwachting uit, dat het departement van sociale zaken een gedegen onderzoek heeft doen plaats vinden naar het al of niet wense- lijke van een verdergaande pro- gressie in de kinderbijslagregeling. CHINA. De Nationale Regering van China heeft de buiteniandse diplo- maten medegedeeid, dat) zij Nan king niet wenst te verlaten. Volgens haar communique hebben de Re- geringstroepen hevige aanvallen ondernomen op de communisten, die op het operatieterrein vodr Nanking optreden. Nadat de natio- nalisten Soetsjou in het begin van de week ontruimden hebben de communisten gemeld, dat zij deze stad veroverd hebben. In de Don derdagavond verspreide berichten meldde het Regeringscommunique, dat aan de communistische troepen z'ware slagen werden toegebracht tussen de rivieren de Wei en de Fei. het ogenblikkelijk strijdtoneel. Voorts meldde ditzelfde communi que. dat binnen enkele dagen een zware strijd zal ontbranden. Waar- nemers in de Verenigde Staten heb ben verklaard, dat een communis tische Regering in Noord-China niet zal worden erkend, zolang er nog een regering Tsjang Kai Sjek bestaat, ook al zou deze de wijk moeten nemen naar Zuid-China. Deze woordvoerders verklaarden tevens dat de toestand op het strijd toneel gestadig slechter wordt. IERLAND. Het wetsontwerp op de ..Republiek van Ierland", waarme- de de laatste formele band met En- geland werd uprbroken, is Donder dagavond eenstemmig door het Ier- se parlement aangenomen. Aange- drongen werd op een bevel, om alle wapenen, die in geheim bezit waren. onmiddellijk in te leveren. BERLIJN. Leden van S.E.D. hebben gepoogd een verkiezingsvergadering van de sociaal-democraten in de Britse sector te verstoren, doch de politie trad op en verrichtte ver schillende arrestaties. Op een ver- gadering in de Amerikaanse sector geraakten eveneens politieke tegen- standers slaags. PARIJS. Philip Jessu de vertegen woordiger van de Verenigde Staten bij de V.N. heeft in de Veiligheids raad de hoop uitgesproken, dat Is rael nog voor het einde van de huidige zitting tot de V.N. zou be horen, daarmede te kennen gevend, dat Amerika in ieder geval voor de opname van deze jonge staat was. De houding van Engeland is nog niet geheel duidelijk. hoewel zijn vertegenwoordiger heeft mede gedeeid, dat zijn land zich, wat de plannen van Bernadotte en Bunche betreft. bij Amerika aansluit.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1