Bewoners van West-Berlijn gaan morgen naar de stembus Emmausgangers" is niet van Han van Meegeren Soen Fo zal onderhandelen met de communisten DE WERELD Intimidatie-pogingen van de communisten Indien Amerika niet helpt Jaarbeurs krijgt machinehal met kleine haven van vandaag EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN „De Emmausgangers" toch echi van Vermeer? Droeve cijfers Meer boter m.i.v. Januari De inpoldering 229800 dollar voor C. v. G. D. Wereldkampioen blijft winnen Cochran naar Djogjakarta Niet rijp genoeg voor zulk werk Ambtenaren te Nanking zijn aan het inpakken 'v:?, f\ HHj Statenkring^Hoorn Thee 1 Januari van de bon Buiten God is 't nergens veilig (V ondel) Pagina 1 Zaterdag 4 December 1948 44e Jaargang No 11430 Kantoren: ALKMAAR. Langestraat 42 A. tel adm. 2046, red. 2047 K 2200; HOORN. Draafeingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizeretraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. tel 459 K 2240 ZONDAG is het een belangrijke dag voor Berlijn. De bewoners van de westelijke sectoren van de stad zullen hun stem moeten uitbrengen voor de nieuwe gemeenteraad. Zoals bekend, hebben de Russen een verbod uitgevaardigd voor het houden van verkiezingen in hun zone. Gisteren werd gemeld, dat de uiterlijke rust, die tot dusverre de Berlijnse verkiezingsstrijd ken- merkte, langzamerhand schijnt plaats te maken voor een sfeer van spanning. Daartoe dragen bij de woorden van communisti- sche sprekers, de scherpe toon van de links-radicale pers en de geruchten, dat uit de Russische zone ..knokploegen" naar de westelijke sectoren zullen worden gezonden. IR. SMEDING BEVEELT VOORTZETTING AAN VERLIEZEN IN INDONESIA DAMMEN Moh. Hatto brengt verslag uit In de gemeente Rijsbergen (N.B.) is men voor de watervoor- ziening aangewezen op een drietal pompen in de dorps- straat. Nu de winter zich doet gevoelen en de eerste nacht- vorsten optreden, worden de kostbare waterleveranciers van gemeentewege zorgvuldig in stro gepakt om bevriezen te voorkomen. Extra kaas met Kerstmis if BELGISCHE KUNSTEXPERT: NANKING, 3 Dec. (Reuter) In gewoonlijk welingelichte krin- gen te Sjanghai wordt verklaard, dat indien mevrouw Tsjang- Kai-Sjek's bezoek aan Washington niet tot resultaat zou heb ben, dat uitgebreide Amerikaanse steun aan China verzekerd werd, de nieuwbenoemde premier dr. Soen Fo zijn pogingen om een regering te vormen zou opgeven en zou trachten met de communisten te onderhandelen. 9 md Bi Mali <-*»< s w OUD-MINISTER GIELEN HOUDT EEN REDE OLIERESERVOIR CESPRONCEN Twee monteurs gedood Kind door tractor gedood Fanny Blankers-Koen en Wim Slijkhuis naar Amerika I Abonnementsprljs f 4.25 per kwartoal, f 1.43 per maand, Incluslel Incasso. Advertentle-tarlef: per edltle 16 ct per m.m., minimum 12.50; In alle edltles 26 ct per m.m., minimum 14.lamlller berlchten 20 ct, retp. 50 ct per m.m. BIJ contract belangrijke kortlng. Dlrecteur E. 3. M. Stumpel, Hooldredacteur H. N. Smlts, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. 3anssen, 3. Toes. Bankrelatles: Noorderbank, Nederl. Credletbank HET FEIT VAN HEDEN Dezer dagen verscheen een leer- zaam document, de Mededelingen nummer III, van de Kath. Actie in Nederland. Het geeft een interes- sante documentatie over de vraag, wat de Diocesane Afdeiingen deden door het werk van het Landelijk Secretariaat. Hierdoor wordt het bewijs geleverd, dat deze landelijke centrale der Nederlandse K.A. in activiteit weinig behoeft onder te doen voor het grote K. A.-werk, waarvan we uit andere landen wel eens een en ander horen. Er is reden, nu en dan eens iets uit dit Nederlandse K.A.-document aan te halen, ter iering en voor- lichting, niet het minst van dege- nen, die denken, dat „die K.A. toch niks doet". Voor vandaag hebben wij met het verwijzen naar het K.A.-werk in ons land een ander doel. Wij lazen deze week droevige, om niet te zeggen verbijsterende cijfers over de stijgende onkerkelijkheid in de Zaanstreek. Drs. van Braam, die leider is van het Sociografiscn Bu reau in Zaandam, heeft daar een en ander over gepubliceerd. Dat de Zaanstreek een der meest onkerkelijke streken van ons gehele land is, was sinds lang een droevig- vermaarde bekendheid, maar omdat de verschijnselen rondom dit ern- stige probleem vaak van algemene aard zijn, kan niemand in Neder land beweren, dat deze tragische ontwikkeling in de ZsVistreek hem niet aangaat! Eerst een paar cijfers. In 1930 was de onkerkelijkheid in Zaandam e.o. veel hoger dan het gemiddelde cij- fer van Nederland, dat 14.4 pet. bedroeg, terwijl het voor Noord- Holland al 28.5 was. De jongste uit- komsten van de Zaanstreek tonen aan, dat er in de stad Zaandam 47.7 pet. onkerkelijken zijn, in Zaan- dijk 50.5 pet., in Oostzaan 42 pet., in Jisp 36 pet., de overige gemeen- ten schommelen allemaal om en bij de 39 pet., behalve Assendelft en Wormer. Maar wat nog voornamer is, dat is, wat in het dezer dagen door de heer van Braam gehouden referaat gezegd wordt over de oorzaken van de onkerkelijkheid. Wij kunnen ze vandaag slechts noemen en ze zijn meestendeels wel bekend: economi- sche en sociale factoren, ongods- dienstige opvoeding, een te laag percentage katholieken in de „on- kerkelijke plaatsen", gemis aan godsdienstkennis, een eenzijdig ver- enigingsleven, dat steeds meer, maar dan in ersatz-vorm, allerlei arbeid van de Kerk overneemt en steeds meer de Zondag in beslag neemt, enz. Dit zijn stuk voor stuk verkla- ringen, welke ieder voor zich nadere ernstige overweging verdienen en aanleiding geven tot n u 11 i g e dis- cussie er zijn ook wel eens on- nutte discussies! discussies dan, welke met positieve resultaten en krachtig handelen dienen te eindi gen! En hier nu ligt naar onze mening een verdere taak ook voor de Kath. Actie, landelijk, diocesaan en paro- chieel. Loos alarm tegen het com munisme baat niets. (En het ver band tussen marxisme en onkerke lijkheid is evident!) Er zal tegen het gevaar der ont- kerstening, door communisme e.d., nog positiever en krachtiger moeten worden opgetreden en de discussies rondom dit probleem dienen nog meer uit de sfeer der theorie ge- haald te worden. Op enige aspecten van dit pro bleem hopen wij spoedig terug te komen. Voor heden mag, niet al- leen, maar ook in de richting van de leiding van de Katholieke Actie met alle dankbaarheid voor wat al is en wordt gedaan, het vermaan worden gehoord: Christelijk Neder land, let op uw zaak! (Van onze redacteur) Naar wij vememen kan per 1 Januari a.s. verhoging van het boterrantsoen worden tegemoet gezien. Deze verhoging zal voor personen in de groepen A, B en C 250 gram per vier weken bedra- gen, voor de kinderen in de D- en E-groep 125 gram in dezelfde pe riode, Gelijktijdig met deze rant soenverhoging zal een keuzebon worden ingevoerd, waarop boter, margarine en spijsolie gekocht zal kunnen worden. De productie van spijsolie is thans van zulk een omvang, dat tot een geregelde distributie van dit artikel kan worden besioten. Door het verminderen van de subsidie op vetten zal de prijs van spijsolie een wijziging ondergaan. Verwacht wordt, dat deze prijs 'met 60 tot 80 cent per fl'eslzal worden verhoogd. Dit is namelijk het bedrag, dat tot nu toe aan subsidie werd gegeven. De mogelijkheid blijft echter, dat 'n deel van het subsidie-bedrag zal worden gehandhaafd. Ook bij mar garine is zulks het geval. De ophef- fing van de boterdistributie is nog steeds in studie. Een beslissing hier- omtrent zal nog wel enige tijd op zich laten wachten. Inmiddeis is wel vast komen te staan, dat het boterverbruik na de prijsverhogmg zodanig is gedaald, dat slechts een fractie van het Nederlandse publiek zijn bonnen aan dit product besteedt. In het vakblad „De Kruidenier" is bekend gemaakt, dat nog deze maand een beslissing te verwachten is omtrent net verkrijgbaar stellen van slagroom. Het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor- ziening deelt ons echter mede, dat eerst in het voorjaar 1949 huishoud- room, koffieroom en slagroom kan v worden verwacht. De voorzitter der Berlijnse S.E.D., Jendretzky, zou op een vergadering in de Sowjet-sector verklaard heb ben: „Wij hebben nu eenmaal toe- gegrepen, wij zullen nog geheel an- ders toegrijpen", en de eerste mi nister van Saksen, Seydewitz, zou gezegd hebben: „De strijd om Ber lijn moet thans actief en offensief worden gevoerd. De verkiezingen van a.s. Zondag moeten door een buitengewone aanwending van alle vooruitstrevende krachten worden verhinderd, want een sterke deel- neming aan de verkiezingen zal de Westelijke Mogendheden het recht geven te zeggen. dat zij te Berlijn moeten blijven". Vrijdagmiddag tijdens een massa- betoging der sociaal-democraten in de tentoonstellingshallen aan de voet van de radiotoren, waar Louise Schroeder en prof. Reuter het woord voerden, kwam het evenals Don- derdag in vele andere verkiezings- vergaderingen tot vechtpartijen met jeugdige personen, die poogden het houden van redevoeringen te ver- hinderen. De leiding van de stads- spoor, die onder controle der Sow- jets staat, had opdracht gegeven de treinen het station Witzleben te la- ten voorbij rijden, zodat de passa- giers, die aan de betoging wilden deelnemen. pas op het volgende sta tion konden uitstappen en enige kilometers te voet moesten afleggen. De Russen gaan Inmiddeis voort met hun intimidatie- pogingen. Het Duitse nieuwsbureau ADN (Sowjet-zone) heeft vanochtend om 4 uur plaatselijke tijd alle abonne's opgebeld om hen een, speciaal nieuwsbericht voor te le- zen volgens hetwelk de Westelijke Mogendheden Berlijn einde Janu ari of begin Februari zouden ver- laten. Volgens het bericht hadden „leden van het Britse en het Amerikaanse militaire bestuur" verklaard, dat de luchtbrug binnen vijf weken zou instorten en dat de vorming van een nieuwe magistraat in Berlijn en het aanbod van dat lichaam om de gehele stad van voedsel en brand- stof te voorzien, de positie van de Westelijke Mogendheden onhoud- baar zou maken. ADN zei voorts, dat hoge Britse Aan minister Spitzen werd na af- loop van een persexcursie van het ministerie van Verkeer en Water, staat de vraag gesteld of hij het niet funest achtte, dat door uitstel van de verdere inpoldering van het IJselmeer het cultuurtechnisch ap- paraat na beeindiging van de Noordoostpolder werkloos zal wor den en uiteenvallen. De minister heeft deze vraag laten beantwoorden door dr. ir. S. Sme- ding, directeur van de Wieringer- meerNoordoostpolder, wien deze vraag uit het hart gegrepen was. Hij gaf hier zijn persoonlijke mening weer en drukte de hoop uit, dat men spoedig verder zou kunnen gaan met de inpoldering van het IJselmeer. Hij vreesde, dat als er een hiaat zou ontstaan in de tijd tussen het werk aan de twee polders, de dienst dan geen empiooi heeft en uiteen zal vallen. Wel zijn er kleinere werken, die aangepakt zouden kunnen worden, maar daarvoor is het tegenwoor- dige apparaat te groot. Een en ander zou zeer te betreu- ren zijn. Ons land heeft dringend meer land nodig. Hij hoopte, dat de omstandigheden het mogelijk zou den maken, om de plannen voor de zuidelijke polders uit te voeren. De Regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leed- wezen de navolgende verliezen zijn gerapporteerd:: v Kon. Landmacht: Sold. J. M. Emonts, Leer (L.), gesneuveld 27 November 1948; sold, le kl. E. W. Molenaar. uit 's Gravenhage, gesneuveld 27 Nov. 1948; sold. G. Rijsdijk, uit Heerjansdam B 46, gesneuveld 24 Nov. 1948. Kon. Ned.-Ind. leger: Man. sold. 2e kl. Indie A. Lan- tang, uit Indonesie, gesneuveld 16 Nov. 1948; man. Sergt. 2e kl. Indie A. W. Ki- lapong, uit Indonesie, overleden op 18 Nov. 1948 tengevolge van oor- logsverwonding. Kon. Marine: Geen verliezen gerapporteerd. en Amerikaanse functionarissen te Berlijn de leiders van de drie wes- tersgezinde politieke partijen in de stad hadden meegedeeld. „dat zij hen voortaan niet konden steunen als gevolg van de verkiezing van de nieuwe democratische magis traat, die hun aanwezigheid onno- dig zouden maken". Westelijke waarnemers te Berlijn beschouwen dit bericht als door de Sow jets ingegeven en bestemd om de bevolking van de Westelijke sec toren vrees aan te jagen, opdat zij Zondag haar stem niet uitbrengt. De speciale behandeling van dit be richt door ADN, aldus deze waar nemers, wijst er op, dat het de cli max vormt van de anti-verkiezings- campagne, die reeds enige tijd door de met Sowjet-licentie verschijnen- de bladen wordt gevoerd. 1 De economische commissie voor de Sowjetzone heeft bekend gemaakt, dat de1, inkomstenbelasting voor ieder werkend lid van de bevolking gemiddeld met 30 procent zal wor den verlaagd. Men hoopt, dat door deze maatregel de productie groter zal worden. Trygve Lie de secretaris-generaa] van de Verenigde Naties, heeft in de algemene vergadering medege- deeld. dat het thans zeker lijkt, dat de C.v.G.D. in Indonesie gedurende 1949 haar werkzaamheden zal voort- zetten. Aangezien er in de begroting der V.N. voor 1949 geen voorzle- ningen zijn getroffen voor uitgaven ten behoeve der commissie, heeft Trygve Lie thans een bedrag van 229.800 dollar aangevraagd ter be kostiging van de uitgaven voor de C.v.G.D. voor het gehele jaar 1949. De uitslagen van de partijen van de 21e ronde van het tournooi om het Wereldkampioenschap Dammen zijn: PerrotDemesmaecker 20; Keller—Rostan 2—0; Roozenburg— Chiland 20; LarosGhestem 02; van der StaayPost 20. De stand luidt thans: 1. Roozenburg 35 punten (uit 19 partijen); 2. Keller 28 pnt uit 19; 3. Ghestem 26 pnt uit 19; 4. Verpoest 23 pnt uit 19; 5. van der Staay 21 pi uit 19; 6. Post 19 pnt uit 19; 7. Perot 18 pnt uit 19; 8. Chiland 13 pnt uit 19; 9 Damesmaecker 4 pnt uit 19; 10. Rostan 3 punten uit 20. BAT A VIA, 3 Dec. (Aneta). Republikeinse radio-berichten mel- den, dat Hatta Woensdag verslag over de besprekingen te Kalioerang heeft uitgebracht in een zitting van het kabinet, waarin ook ter sprake is gekomen de uitnodiging van Pan dit Nehroe aan Soekarno om een bezoek te brengen aan India. Donderdagochtend heeft Hatta in een besioten vergadering voor het werkcomite van het K.N.I.P. een verklaring afgelegd over de bespre kingen te Kalioerang. BATAVIA, 4 Dec. Merle Co chran, Amerikaans lid v. d. Com missie voor Goede Diensten, is heden naar Djogjakarta gevlogen en heeft besprekingen gevoerd met dr. Mohammed Hatta, de re publikeinse premier, aldus meldt het republikeinse nieuwsbureau Antara. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron te Batavia doet Cochran, die reeds verscheidene voorstellen heeft gedaan om het geschil in Indonesie tot een oplossing te brengen, ter elfder ure een poging licht te bren gen in de geschillen tussen Neder land en de republiek, voordat de Nederlandse delegatie morgen naar Nederland terugkeert. Over het vertrek van Merle Co chran naar Djogja meldt A.F.P. nog dat zijn bezoek aan de republikein se hoofdstad geschiedt op verzoek van Moh. Hatta. Hij is vergezeld van de vertegenwoordiger van Hatta te Batavia, dr. Darmasetiawan. Volgens bevoegde bron heeft dr. Darmasetiawan gisteravond een persoonlijke brief van Hatta aan Cochran overhandigd. De inhoud daarvan is niet bekend, doch men meent, dat deze de ongerustheid weergeeft van Hatta na de veron- derstelde mislukking der onderhan- delingen te Kalioerang en het ver trek morgenochtend van de Neder landse minister naar Nederland. Volgens het republikeinse pers- bureau Antara heeft Cochran direct na zijn aankomst te Djogja een ontmoeting met de republikeinse premier gehad. In verband met de goede melk- gift van het vee en de daaruit voortvloeiende ruimere kaasproduc- tie in de afgelopen periode. zal het mogelijk zijn aan alle leeftijdsgroe- pen 100 gram kaas extra ter be- schikking te stellen, waarvoor in de bonnenlijst van 16 Dec. een extra bon wordt opgenomen. Desgewenst kan men op deze bon 125 gram korstloze kaas betrekken. HET RUMOER rond de kunstschilder Han van Meegeren is, na het opzienbarende proces en de plotselinge dood van deze geniale vervalser, nog niet verdwenen. Integendeel, uit mede delingen van de Belgische kunstexpert en kunstschilder de Coon, die voor een der grootste deskundigen van Europa doorgaat, blijkt, dat Nederlandse en Belgische deskundigen op het ogen- blik werken aan een rapport, dat de conclusie der scheikundi- gen zal aanvallen, die met behulp van chemische proeven en stellingen aantoonden, dat o.m. ,,De Emmausgangers vals was. Volgens de heer de Coen is dit schilderii van zulk een diepte en verhevenheid, dat van Meegeren, wiens geest en kunde niet rijp waren voor dergelijk groot werk, het onmogelijk kan hebben geschilderd. Vanaf het begin, zo oordeelde de I ondergaan, hetgeen bij een moderne IKS, hu van nnrdeelvervalsing zeker het geval zou zijn geweest, de chemische werking m dit boek is reeds zeer lang geleden tot stilstand gekomen, hetgeen voor mij een aanwijzing te meer is hier met een oude meester en niet met een vervalsing van van Meegeren te maken te hebben. Zoals het doek kunstexpert, was hij van oordeel vervalsing zeker het geval zou zijn dat, wat van Meegeren ook vervalst mag hebben, de „Emmausgangers" echt is. Hij overwoog, dat niets in het vroeger werk van de schiider of in diens artistieke ontwikkeling en gemoedsleven wijst ook maar enigs- zins op de mogelijkheid, dat hij een werk van dergelijke inhoud en om vang zou kunnen scheppen. Toen de heer de Coen voor het eerst met de werken van van Meegeren kennis maakte kon hij vrijwel onmiddellijk constateren, dat de Pieter van de Hoogh vals was, omdat er verschil- lende details uit diens werk op het doek voorkwamen en ook de samen- stelling van het geheel wees er op. Ook de bewering van Han van Meegeren, dat hij het grote werk zonder enige voorstudie en zonder voorafgaande proeven had gemaaakt is bij doeken van 'n dergelijke af- meting vrijwel uniek in de geschie- denis van de schilderkunst. Ondanks herhaalde officiele te- genspraak geloven welingelichte kringen te Hongkong en Kanton, dat generalissimus Tsjang Kai Sjek zich binnenkort uit het bedreigde Nan king naar Kanton zal begeven. Vol gens een onbevest'igd bericht uit Kanton, zou de Soen Jat Sen-Uni- versiteit aldaar verzocht zijn haar gebouwen binnen tien dagen te ontruimen om plaats te maken voor de centrale regering. Een verdere aanwijzing, ziet men in het feit, dat de gouverneur van het Kwantoengonlangs, vergezeld van zijn adviseurs, w.o. de directeur van de Eca voor Zuid-China, een bezoek bracht aan Hongkong. Op de regeringsbureaux te Nan king is men druk bezig met het verbranden en inpakken van docu- menten, ofschoon de regering de ge ruchten over ontruiming van de stad heeft gedementeerd. Het station te Nanking is overstroomd met duizen- den Chinezen, die zich verdringen om plaatsen in de acht expresse- treinen, die dagelijks van Nanking naar het zuiden vertrekken. Volgens de Communistische radio- omroep zijn 100.000 man regerings troepen tussen Soetsjou en Pengpoe op een gebied van vijf bij twee mijl omsingeld. Naar bericht wordt, heef1 generaal-majoor Claire Chennault zijn hoofdkwartier voor de burger- luchtvaart van Sjanghai naar Can ton verplaatst. Te Sjanghai zijn berichten binnen- gekomen, dat de oostelijke verde- diging van Kalgan, een citadel in het Noord-Chinese verdedigtngs- systeem, onder massa-aanvallen van de communisten, ineenstort. De commandant van de regerings- troepen, generaal Foe Tso-Ji, ver- klaarde, dat het bastion Kalgan tot de laatste man zal worden verde- digd. De regering heeft 50 stoom- schepen gerequireerd voor „gebruik in nood", waardoor het scheepsver- keer op de Jang-Tse Kiang prac- tisch tot stilstand is gekomen. Men gelooft, dat de schepen nodig zijn voor het evacueren van regerings- personeel, documenten en activa waaronder ongemdnt goud. 23 leden van de controlerende raad, het hoogste regeringsorgaan van toezicht, hebben Tsjang Kai Sjek's aandacht gevraagd voor de „exodus" van rijke mensen uit Nan king en Sjanghai, die naar hun me ning nadelige invloed heeft op het moreel van de bevolking. De voorzitter van de Raad van Beheer van de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs te Utrecht, dr. F. H. Fen- tener van Vlissingen, deed Vrijdagavond me- dedeling van het feit- dat door de overheid toestemming gegeven is tot bet uitvoeren van de plannen f>t oprich- ting van een grote, mo. derne machinehal op het terrein van de jaar. beurs aan de Croese- laan te Utrecht. Deze toestemming houdt in, dat bet materiaal voor de bouw beschik- baar is. Hiermee zal ongeveer f 9.000.000 zijn gemoed. De volledige bouw zal 2 a 3 jaar du- ren. Bij de voorjaars- beurs in 1951 verwacht men het eerste deel van de machi- ne-hal in gebruik te kunnen nemen. De grote hal, die bij een opper- vlakte van ruim 2'/i ha., 15 m. hoog is, zal het grootste tentoonstelimgs- gebouw van Nederland en weliicht van-geheel Europa worden. In deze hal, die ook voorzien zal worden van een kleine haven, zullen van uit het nabije Merwedekanaal de zware stukken voor de technische beurstunnel worden aangevoerd. -w ji i i, t Het zal ook mogelijk zijn vanaf het aansluitend spoorwegemplacement spoorwegrijtuigen en zelfs de zwaar- ste locomotieven in de hal te bren gen. Drie kraansporen, waarover zich twee kranen met hefvermogens van 25 en 50 ton, door de hele lengte van het gebouw bewegen, zullen het hunne bijdragen het transport te vergemakkelijken. Bij het ontwerp van de hal is ten voile geprofiteerd van de gunstige ligging ten opzichte van de water spoor- en autowegen. Voor het ex poseren van spoorwegmateriaal is een traverse ontworpen door mid del waarvan de locomotieven en wagons op de sporen in de hal kun nen worden gereden. De hal wordt uitgevoerd in gewapend beton vol gens de modernste constructie me thoden en zal zo worden gebouwd, dat het daglicht in de ruimst mo- gelijke mate kan binnenvallen. in 1938 was, was het ook in 1945, en zal het ook vrijwel over vijftien jaar nog zijn. Welke theorie men ook aanhangt en onverschillig of het van Meege ren of Vermeer is geweest, die de Emmausgangers heeft geschilderd, het betreft hier een meesterwerk dat van grote aesthetische schoonheid is en het kunstzinnig gevoel volko- men bevredigt". De chemische samenstelling De conclusies der scheikundigen hebben de oorspronkelijke indruk- ken van de heer DeCoen niet ver- mogen te wijzigen. Een der voornaamste bewijsgron- den waarop de chemici hun bewe ring bouwen, dat van Meegeren in- derdaad de auteur is van de verval- singen, die hij voorgeeft, is wel dat zij aanvoeren dat hij met syntheti- sche harsen heeft gewerkt. Waar het de ..Emmausgangers" betreft maken zij echter een voorbehoud en spre- ken van een vernis, dat bepaalde eigenschappen van synthetische har sen bezit. „Ik heb de Emmausgangers voor het eerst in 1938 gezien en daarna wederom in 1945", aldus de heer De Coen. „De laatste keer is mij op- gevallen, dat de verf van het schil- derij geen enkele wijziging heeft II HOORN. De Statenkring „Hoorn" van de Katholieke Volks partij houdt Woensdag 8 December a.s. des middags om twee uur een algemene vergadering van besturen en afgevaardigden, in hotel „Het Witte Paard", o.a. om een nieuw bestuur te kiezen. Het voornaamste punt van de vergadering is een rede van oud-minister dr. Jos. J. Gielen over de actuele politieke toestand. Het feit, dat het bestuur er in ge slaagd is, deze figuur als spreker bereid te vinden, zal wel een spoor- slag zijn voor de besturen en afge vaardigden, om in groot getal naar deze belangrijke vergadering te ko men. Toen drie verwarmingsmonteurs bezig waren met het aanleggen van een centrale-verwarmingsinstallatie op een bij De Werd de Biesbosch te Dordrecht in aanbouw zijnd tankschip, sloeg plotseling een olie- reservoir uit elkaar, met als gevolg dat de monteurs kokende olie over het lichaam kregen. Een der man nen sprong over boord, doch was zo zwaar gewond, dat zijn toestand op het ogenblik zeer ernstig is; een ander werd dood van het schip ge- haald, terwijl de derde monteur zeer zwaar gewontl was en later op de avond in het Gemeentezieken- huis overleed. APELDOORN, 4 Dec. Te Apel- .doorn passeerde Vrijdag het 3-jarige jongetje J. G. een oude heer, die met zijn fiets aan de hand liep. Door onbekende oorzaak heeft de oude man zijn fiets plotseling los- gelaten, die op het kind terecht kwam. Het jongetje viel en werd door een achterop komende tractor overreden en op slag gedood. (Van onze redacteur) Per 1 Januari a.s. zal de ophef- fing van de thee-distributie een feit worden. De bon, die in de bonnen lijst van Donderdag is bekend ge maakt. is dus de laatste geweest Opheffing van de koffiedistributie zal voorlopig niet kunnen plaats vinden. Het geeft momenteel zelfs moeilijkheden op alle bonnen koffie te verstrekken. Tot nu toe hebben zich geen moeilijkheden voorgedaan en ook in de toekomst zal de ver- strekking normaal doorgang kunnen vinden. Import van koffie, voorna- melijk uit Zuid-Amerikaanse lan den, kan niet op grotere schaal plaats vinden, omdat hiermede dol lars gemoeid zijn. Fanny Blankers-Koen zal aan de 16e jaarlijkse overdekte athletiek kampioenschappen deelnemen, ver- klaarde de secretaris van de Ameri kaanse Amateur Athletic Union. Van de Nederlandse lange afstand- loper Wim Slijkhuis wordt eveneens verwacht dat hij zal deelnemen, ter. wijl verder de Zweedse afstandlo- pers Ahlden en Bengtsson zijn uit- genodigd. PARIJS. Nadat Frankrijk oor- spronkelijk de teruggave van alle Italiaanse kolonibn had bepleit, is nu verandering gekomen in deze mening. Aan de vooravond van de behandeling in de assemblee der V.N. werd nl. medegedeeld, dat Frankrijk besioten heeft de Engelse aanspraak op toezicht over de voor- malige Italiaanse kolonie Cyrenaica te steunen. Er werd echter tegelijk bijgevoegd, dat deze houding af- hankelijk zou zijn van de eis, dat Tripoletanie onder Italiaans toe zicht zou komen. Tevens blijft Frankrijk de Italiaanse aanspraak op toezicht over Italiaans Somali- land ondersteunen. KAAPSTAD. Dr. D..Malan, de Zuid-Afrikaanse minister-president, heeft tijdens een redevoering dui- delijk te kennen gegeven, dat hij de rassenpolitiek van zijn nationa- listische partij wil uitvoeren, on danks de waarschuwende rede, die de minister van financien dezer da gen hield. Malan wenst o.rn. af- schaffing van de Afrikaanse ver- tegenwoordiging In het parlement en een wettelijke regeling voor afzonderlijke vertegenwoordiging van inlandse partijen. ROME. In de Kamer van Afge vaardigden moest het debat over de buitenlandse politiek worden ver- daagd, omdat de communistiscne afgevaardigde Pajetta naar de rege- ringstafel rende en verschillende ministers betitelde als landverra- ders. Graaf Sforza had tevoren een plechtige verklaring afgelegd, dat het ministerie van buitenlandse za- ken niet met geheime documenten werkte, doch met open vizier de belangen. van Italie diende. Tijdens het debat deed de minister aanval len op de communistische verkla ring, dat deze partij voorstandster zou zijn van neutraliteit. Om de verklaringen nog meer te logen- straffen haalde Sforza cijfers aan, waaruit bleek, dat in Roemenie, Bulgarije en Hengarije de z.g. neu- traliteitspolitiek werd gevoerd met veel meer strijdkrachten en defen- siemiddelen, dan werd opgegeven. Tenslotte beschuldigde hij de com munisten er rechtstreeks van, dat zij het aanstuurden op een burger- oorlog. PARIJS. Op het jaarcongres der Franse radicale partij werd be sioten om de kieswethervorming te steunen, zoals deze door de Gaul- listische organisatie werd voorge- staan, met dien verstande, dat de ontbinding van het Parlement niet eerder zou moeten geschieden dan na afloop van de zittingsperiode. Voorts aanvaardde de partij een regeringspolitiek, die weliicht in strijd zal komen met die van de socialisten en de M.R.P., o.a. een zuivering bij het beheer van de genationaliseerde industrieen. BERLIJN. Op het station Fal- kensee in de Sovjetzone even ten W. van Berlijn zijn twee personen- treinen op elkaar ingereden, waar door zestien personen werden ge dood, terwijl er vele gewonden vie- len en de schade zeer groot bleek te zijn. Door de duisternis brak er een paniek uit onder de passagiers van de voile treinen, waarbij red- dingspogingen ernstig werden be- lemmerd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1