President Truman niet tevreden over het Griekse leger Communisten rukken op naar Nanking 3691 ongewenste Duitsers werden over de grens gezet Behaalde successen in de zomer werden niet genoeg uitgebuit Duits protest tegen vernietiging van torpedoproefstation Amerikaanse mariniers Woensdag te Sjanghai? Japanse oorlogsmisdadigers in beroep bij Amerikaanse Hof? EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Onze productiekracht neem! nog steeds toe Een poor vragen Kerstboodschap van Z. H. de Paus UNO-Assemblee 11 December uiteen Beter te spreken over Turkije J Britten zetten echter hun plan door Maar niet naar de Russische zone Romme terug Critchley sprak met Moh. Hatta 16 December zal worden beslist Na de opstand te Madioen Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Pagina 3. Dinsdag 7 December 1948 44e jaargang No 11432 Kantoren: ALKMAAR. Langestraat 42 A. teL adm. 2046, red. 2047 K 2200; HOORN. Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 De minister van Overzeese Gebiedsdelen, mr. E. M. J. A. Sassen, in gesprek met de republikeinse premier en vice-president, drs. Moh. Hatta, in het bergplaatsje Kalioerang bij Djokjakarta. UTOPIA De Japanse methode van zelf- verdediging Judo begint ook onder de Engelse vrouwen en meisjes populair te worden. De beginnelingen dragen geduren de hun opleiding witte gordels, terwijl de meer ervarenen rie- men in verschillende kleuren hebben, waarvan zwart de grootste vaardigheid aanduidt. Het nieuwelingetje Iris Dehnel handgemeen met Mary Smith, die de begeerde zwarte gordel draagt KAMPEN MARIENBOSCH EN AVEGOOR OPGEHEVEN JJjr. en Mevr. Tjarda op Soestdijk Op de grote wintertentoonstelling in Toronto (Canada) trok de Nederlandse inzending van tuinbouwproducten zeer de aan- dacht. De Canadese boeren werden het meest getroffen door de uniforme kwaliteit der geexposeerde kool, in het bijzonder van de bloemkool. Affiches rond de stand wekten de bezoekers op tot „Kopen in Holland", het enige land, dat op deze tentoonstel- ling het buitenland vertegenwoordigde. Volgens de Bataviaanse cor respondent van de N.R.C. zoa prof. Romme reeds gisteren uit Indie naar Nederland vertrek- ken. Zodat zijn Congresrede op het tweede Pgrtijcongres a.s. Zondag wel doorgang zal vin den. Ook de andere vier waar- nemers-Kamerleden zullen deze week terugkeren. BATAVIA 7 Dec. (Aneta) Antara meldt, dat het Australi- sche iid van de Commis3ie voor Goede Diensten, de heer Critch ley, hedenochtend per vliegtuig naar Djogja is vertrokken. In hetzelfde toestel reisden mee de consul-generaal van India te Batavia, de heer Algappen, en de adviseur van de C.G.D., de heer 'Scott. Onmiddellyk na aankomst te Djogja had de heer Critchley een bespreking met Moh. Hatta. De heer Scott bracht een afscheidsbezoek aan Hatta, daar hij binnenkort naar de Verenigde Staten terugkeert. De consul-generaal van Inida werd door Soekarno ontvangen. Tijdelijke loontoelage aan Rijkspersoneel Koning George maakf- het goed Donderdag Republikeinse kabinetszitting Prof. Dr. W. Bronkhorst1 aanvaardde zijn ambt1 Explosie in mijn te Spitsbergen Generaal Marras op het Witte Huis Minister Bevin terug van vacantie Gevechten te Tapanoeli Grote overstromingen in lerland Vrouw met dolk gestoken 3000 PERSONEN IN ARREST BATAVIA, 7 Dec. (Aneta) Militaire kringen te Djogja heb ben verklaard, dat na de on- derdrukking van de opstand te Madioen ongeveer 3.000 perso nen, grotendeels leden van de Lasjkar Rakjats, zijn gearres teerd. Ongeveer de helft van de wapen- en muunnievoorra- den van de opstandelingen zijn in beslaggenomen. De rest is vernield of verborgen door de opstandelingen. De communisti sche leiders Wikana, Setiadjit/- en Soemarsono zijn nog op vrije voeten. Nieuuu Aborvnementsprljs f 4.25 per kwartaal, fl.43 pei maand, Incluslet Incasso Advertenile-tarlef: per edltle 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle •dltlei 26 ct. per m.m., minimum f4.famllle- berlchten 20 cL, resp. 50 ct. per m.m. Bij contract belangrljke kortlng. DIrecteur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smlts. Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. 3anssen, 3. Toes. Banleralatles: Noorderbank, Nederl. Credletbank HET PEIT VAN HEDEN t I DE SPANNING rondom het Indl sche probleem drama, vrezen wij te moeten zeggen heeft op- nieuw een hoogtepunt bereikt. De „laatste poging" in de „be- slissende fase" schijnt tot een mis- lukking te hebben geleid. Schijnt. Weten doen we het op dit ogenblik nog niet. De Neder- landse regering laat ook nu weer zwijgen. M'aar van Indonesische zijde, d.i. van de kant der Repu- bliek, spreekt men veel. Uit de verklaringen van Hatta en Natsir leest men de bewering, dat de ..onderhandelingen" van die zijde met graagte als „informele besprekingen" aangemerkt mis- lukt zijn. Is hier de wens de vader van de gedachte? Voelt de Republiek zich nog altijd sterk in de sympathie van de Com- missie van Goede Diensten, en via haar van de Veiligheidsraad, van het Amerikaanse „State Departe- ment", van een deel van de Ver- enigde Naties en nu weer let op de reis van Soekarno! van Azia- tische landen? Het spel gaat op het ogenblik om de instelling van de z.g. federale interim-regering, waardoor gestalte gegeven wordt aan „de regelingvan de bewindsvoering in Indonesie ge- durende de overgangstijd naar de definitieve nieuwe rechtsorde tus- sen de delen van het Koninkrijk", Zal de consequentie van de huidige toestand zijn, dat deze interim- (tussentijdse-, overgangsregering) gevormd wordt zdnder de Repu bliek? Kan Nederland dat in deze overgangstijd, tijdens het bewind Van de interim-regering dus, de souvereiniteit behoudt dan lijde- lijk toezien, dat buiten de Deelsta- ten, die wel tot de Verenigde Sta- ten van Indonesie zullen toetreden, een gebied blijft staan, dat altijd nog ongeveer e£n derde van de totale Indische. bevolking omvat? Een gebied, de Republiek dus, met al zijn zorgen en onhebbelijk- heden, voor zichzelf en voor ande- ren; een voortdurend gevaar voor de rustige ontwikkeling naar het hoge doel, dat Nederland zich voor het geheel van de Indonesische volkeren stelt? Te verwachten is, dat juist op dit punt de Nederlandse regering in de komende dagen voor moeilijke, zware beslissingen komt te staan. Nederland heeft nog de rechten en plichten der souvereiniteit i n r ec h t e ook in het gebied der Re publiek. En de Republiek heeft, ondanks de mooie woorden van Hatta c.s., opnieuw bewezen, dat zij de weg der revolutie niet wenst te verla- ten; dit in tegenstelling met de an- dere Deelstaten, die volgens het woord van de Indonesische voorzit- ter der Bandoeng-conferentie, het Indonesische volk een andere weg willen doen gaan, de weg van Linggadjati en de Renville-overeen- komst. Linggadjati en Renville twee namen en twee begrippen, helaas vooral van Republikeinse onbe- trouwbaarheid. In beide had de Re publiek de positie van een Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in nader te bepalen vorm en „bo- ven-fderale" zeggenschap, o.a. over de defensie, erkend. Terwijl dagenlang geredekaveld is over de vraag, of enigerlei onder- handeling tussen Nederland en de Republiek kan worden aanvaard zonder dat de Republiek berust had in de twee voorafgaande voorwaar- den: staking der bestandsschendin- gen en herstel van het goederen- verkeer, blijkt nu, althans uit offi- cieuze berichten, dat problemen in een verderliggend stadium al on- overkomelijke hinderpalen oplever- den: de bevoegdheden van de Hoge Vertegenwoordiger, in het bijzonder ten aanzien van zijn zeggenschap over de defensie En wat nu? Zal nu toch weer blijken, dat „de laatste poging" er een is in trajecten? Laat ons hopen, dat wij het spoedig zullen weten door duidelijke, officiele be richten. En dat de beslissing, welke de Regering zal nemen, en die nu toch eindelijk komen moet, meer bewondering verdient dan haar nauwgezette zorg, om angstvallig te waken voor het achterwege la- ten van ook maar de geringste aan- wijzing voor enig houvast in de publiciteit. Met het gevolg, dat de fantasie weer vrij spel heeft. VATICAANSTAD, 6 Dec. (A.P.). Op het Vaticaan is vandaag bekena gemaakt, dat Z.H. de Paus op 24 December om 11 uur 's morgens zijn gebruikelijke kerstboodschap tot de wereld zal richten. Deze boojischap zal worden uit- gezonden via de kortegolf-zender van radio Vaticana op de golfleng- tes 19 meter 84, 31 meter 06 en 22 meter. PARIJS, 6 Dec. (AP) De algeme- ne vergadering der Verenigde Na ties heeft vandaag besloten de zit- ting in de nacht van de lie of 12e December te verdagen en het werk in April in New York te hervatten. Het voorstel tot verdaging werd aangenomen met 43 tegen 13 stem- men en 2 onthoudingen. Voordien verwierp de vergadering een Brits vootstel om de zitting in Parijs te laten voortduren tot de gehele agen da was afgewcrkt. Verschillende belangrijke kwes- ties zullen als de vergadering aan het eind van deze week wordt ver- daagd, onbehandeld blijven. Een van de belangrijkste punten is die van de voormalige Italiaanse kolo- nien, die thans onder Brits miiitair bestuur staan. PRESIDENT TRUMAN heeft rapport uitgebracht aan het Congres over de Amerikaanse hulp aan Griekenland en Turkije geduren- de de periode van 30 Juni tot 30 September 1948. Hierin zegt de President, dat het Griekse leger, na gedurende de afgelopen zomer, een reeks van overwinningen te hebben behaald, er niet in was geslaagd de burgeroorlog in Griekenland ..definitief tot een goed einde te brengen". Hierdoor is een mooie kans om de rebellen te verslaan, niet verwezenlijkt. Deze verklaring van de President is tegengesteld aan die in zijn vorig kwartaai-overzicht gedaan. Toen had de president namelijk gezegd, dat het Amerikaanse programma tot verlening van hulp aan Grieken land een „opvallend succes" had op- geleverd. Het rapport wijt het ontbreken van succes, na de overwinning van het Griekse leger in het Grammos- gebergte vorige zomer, in de eerste plaats aan de aanzienlijke bijstand, die het internationale communisme door toedoen van Albanie, Bul^arije en Joego-Slavie aan de guerilia- strijdkrachten heeft verleend. Deze bittere ontgoocheling heeft het mo- reel van de Griekse bevolking ten zeerste geschokt. Dank zij de mili- taire hulp van de Ver. Staten is Griekenland nu evenwel beter uit- gerust en voorbereid om de binnen- landse veiligheid in het land te her- stellen. Griekenland had van Ame- rika als hulp voor zijn strijdkrach- ten een bedrag ontvangen van 239.754.826 dollar, waarvan een be drag van 170.273.499 dollar ter dek- king van de kosten voor leverantie van wapens, voorraden en bewezen diensten. Het ontbreken van succes is, aldus de President, ook ten dele te wijten aan het Griekse leger zelf, dat de behaalde successen deze zomer niet voldoende heeft uitge buit. Een groot gedeelte van de naar Albanees grondgebied uitgeweken guerillastrijders is spoedig weer in Griekenland teruggekeerd en daar het Griekse leger er toen in ge slaagd is de rebellen beslissend te verslaan, was tegen het eind van de door het overzicht bestreken pe riode een steeds in kracht toene- mende strijdmacht der rebellen ge vormd. Truman is van oordeel, dat de Griekse regeringstroepen zich thans eens te meer op oefening moeten toeleggen en in alle gelede- ren moet zich een geest van verant- woordelijk leiderschap ontwiKkeien, welke in de toekomstige offensieve operaties tot uitdrukking diende te worden gebracht. Beter is de president te spreken over Turkije. De resultat&n van bet gebruik van het Amerikaanse ma- terieel in Turkije hebben de Ameri kaanse autoriteiten er van over- tuigd, dat de moderne uitrusting de behoeften van bet Turkse leger hebben verminderd, waardoor de werkkrachten voor de landbouw en de industrie vrij komen. Dank zij de Amerikaanse hulp heerst in Turkije een atroosfeer van vertrouwen, die de normale ontplooiing van de de- moc'ratische instellingen in dit land in de hand werkt. Het Turkse volk heeft de door Amerika geboden ge- legenheid benut. Het land werkt hard om zoveel mogelijk profijt 'te trekken van de Amerikaanse aan- voer en de opleiding door Ameri kaanse militairen. Het Turkse leger is thans in staat weerstarfd te blij ven bieden aan de communistische druk. De bemanning van het 109 ton metende .Ketch Miena", dat dezer dagen te Sydney arriveerde, verklaarde een „Utopia" te hebben ontdekt, waar men niet eens wist, dat er een tweede wereldoorljjg was geweest. Het is het eiland Tikoteia, ongeveer 650 km. ten zuid-oosten van de Salomons-eilanden. Dit eiland is vijf km. lang en twee km. breed. Het wordt bewoond door een negenhonderd mensen, die aldus de zegslieden, geen weet hebben van politiek inflatie. belastingen en „Ismes". De vrouwen op dit eiland dragen het haar kort, de mannen laten het lang en.... bleken het. In Sleeswijk-Holstein zijn tal van protesten geleverd tegen de voorgenomen demontage van het vroegere torpedo- station te Eckernfoerde. Deze demontage wordt geeist door een viermogendhedenover- eenkomst, daar het proefsta- tion het belangrijkste was voor geheel Duitsland. Het parlement van Sleeswijk- Holstein heeft een verzoek gericht aan Paul Hoffman, de administra- Generaal Li Yoei, de communis tische commandant aan het front van Noord-Kiangsoe, heeft Zon- dagavond een troepenmacht van tienduizend man naar Kiang Yen, ruim honderd kilometer ten Noord-Oosten van Nanking, ge- zonden. Berichten van regerings- zijde noemen dit de eerste grote poging om een gat te slaan in de eerste verdedigingslinie der rege ringstroepen, die de toegangen be- waken naar de Yang Tse, en der- tig kilometer Zuidelijker. De artillerie der door de commu nisten geleide troepen zou volgens deze laatste berichten reeds de sterkten rond de stad vernield heb ben. Krachtige versterkingen van regeringstroepen zouden van Yang Tsjow uit oprukken, waar generaal Tsjow Yen, de commandant der re geringstroepen in Noord-Kiangsoe, onlangs een nieuw hoofdkwartier heeft gevestigd. Naar generaal Tsjen Tsjang- Tsjieh, commandant van de Chinese regeringstroepen te Tientsin, Maan- dag tegenover verslaggevers ver klaarde, zouden gevechtshandeiin- gen op grote schaal in Oost-Hop^i, het strijdtoneel in Noord-China, waarschijnlijk niet vobr eind Janua- ri of Februari plaats vinden. Vol gens hem was de militaire situatie in Noord-China „ernstig, maar met hopeloos" en zou door een beslis- sende slag kunnen worden opgelost. Met dit doel had de regering haar troepen uit Tsjengteh, Paoting en Tsjin-Wangtao teruggetrokken en zodoende de verdediging van geiso- leerde plaatsen opgegeven en het front en de aanvoerwegen verkort. Generaal Tsjen schatte de sterkte van de troepen van de communisti sche generaal Lin Piao op 400.000 a 600.000 man. Van deze manschappen zou generaal Lin Piao misschien 300.000 man gebruiken voor opera- ties binnen de grote muur en de rest voor de bezetting van Mand- sjoerije. Van niet-officiele zijde verneemt Reuter, dat een eerste contingent van enkele honderden Amerikaanse mariniers van de marinebasis Tsingtao Woensdag te Sjanghai aan land zal gaan. De bedoeling hiervan zou zijn de ongerustheid onder de plaatselijke buitenlandse kolomes over mogelijke ongeregeldheden te verminderen. Het gros van de Ame rikaanse mariniers te Tsingtao 3.000 man zou voorlopig daar blijven en pas naar Sjanghai over- gebracht worden als de omstandig- heden zulks vereisen. Van Chinese regeringszijde wordt gemeld, dat de regeringsstrijdkrach- ten, die uit Soetsjou zijn wegge trokken, in een veldslag tussen Joengtsjeng en Sjiasjien in bet grensgebied van Honananhwei en Kiangsoe de communistische troepen een verlies van 20.000 man ?an do- den en gewonden hebben toege- bracht. De minister van justitie deelt in de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Twee de Kamer over de begroting van zijn departement mede, dat de uitwijzing van ongewenste Duit sers in steeds versterkte mate met meer voorzorgen is omringd dan normaal bij uitzetting van vreem- delingen pleegt te gesehieden. De minister wijst er vervolgens op, dat de procedure, gevolgd bij de uitwijzing van personen van Duitse nationaliteit, die zich tijdens de be zetting misdragen hebben, een bij- zondere was. De vrijwel algemeen heersende opvatting na de bevrij- ding was, dat alle in Nederland verblijvende "Duitsers, die niet had- den getoond oprecht vriend van het Nederlandse volk te zijn, zo spoedig mogelijk uit Nederland moesten worden verwijderd. Op grond hier van was een massale uitzetting van naar schatting 17000 Duitsers te voorzien. Hoewel deze aanvankelijke richt- lijn reeds van den beginne af met veel soepelheid werd gehanteerd, bleek, nadat met de uitleidingen in de zomer van 1947 een aanvang was gemaakt, de wenselijkheid om die richtlijn te veranderen om te voor- komen, dat de Duitsers slachtoffer zouden worden Van niet voldoende gefundeerde beslissingen. In totaal werden tot heden 3691 personen van Duitse nationaliteit uitgeleid. Hier van werden 3588 personen naar de Britse, 79 naar de Amerikaanse en 24 ongewenste Duitsers naar de Franse zone uitgewezen. De minister is echter tot de con- clusie gekomen. dat de uitwijzing van Duitsers, bestemd voor de Rus sische zone van Duitsland welke uitleiding door het staatsbelang, in- dien dat op zichzelf beschouwd ge- rechtvaardigd zou zijn achter wege behoort te blijven, enerzijds gezien de bijzondere moeilijkheden ten aanzien van uitleiding naar die zone en anderzijds op grond van menselijkheidsoverwegingen. Het kamp Marienbosch is als transitkamp voor vreemdelingen per 1 November opgeheven. Het zal als kamp .voor onderbrenging van vreemdelingen niet meer worden aangewend. De opheffing van het kamp Avegoor is geschied per 1 December 1948. De minister is het eens met de opvatting, dat herziening van ons vreemdelingenrecht gewenst is. Echter de tijd. waarin wij leven, is, naar het oordeel van de minister, nog steeds weinig geschikt om aan dit vraagstuk een evenwichtige en duurzame oplossing te geven. teur van het plan-Marshall om de vernietiging van het vroeger torpe- dostation tegen te gaan. Tevens be- sloot het Parlement de Britse regio- nale commissaris te verzoeken de vernietiging uit te stellen tot Hoff man een beslissing zou hebben ge- nomen. Heden om 13 uur zullen stille demonstratie-marsen tegen de voorgenomen demontage worden gehouden in Kiel, Flensburg, Rends- burg, Schlesweg en Eckernfoerde. De partij van vrije democraten heeft zich bij de vakverenigingen en de sociaal-democratische partij aan- gesloten in een oproep de omgang met de leden van de Britse bezet- tingsstrijdkrachten te mijden als protest teg?n het ontmantelingsbe- sluit. Deze houding zou men hand- haven totdat een verandering be- speurbaar wordt in de Britse ont- mantelingspolitiek. De Britse regionale commissaris, William Asbury, maakte Maandag- avond bekend, dat de ontmanteling van het torpedo-station Dinsdag een aanvang zal nemen, „met of zonder de hulp van Duitse arbeiders". Hij voegde hieraan in een voor persver- tegenwoordigers afgelegde verkla ring toe. dat de fabrieken „een zeer gevaarlijk oorlogspotentieel vorm- de, dat de Britse regering vastbe- sloten is uit de weg te ruimen". 149 gebouwen vah het proefstation zullen voorlopig voor woonruimte gespaard blijven. doch dit is de uiterste grens. waartoe de Britse regering kan gaan. Ook een woordvoerder van het Britse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat het Britse besluit om het proefstation te vernietigen, onherroepelijk is. Het proefstation is niet geschikt voor vredelievende doeleinden. Het is namelijk ontworpen uitsluitend voor oorlogsgebruik. Zelfs instand- houding van het gedeelte voor proe- ven boven water zou een gevaar vormen voor de veiligheid der Geallieerden. De onlangs afgetreden Nederland se ambassadeur in Parijs en diens echtgenote, jhr. mr. en mevrouw A. W. L. van Starkenborgh Stachou- wer, hebben Maandagmiddag op Paleis Soestdijk de lunch gebruikt als gasten van H.M. Koningin Juli ana en Z.K.H. Prins Bernhard. 7r c w -'x Dezer dagen is het Kon. Besluit te verwachten, waarbij de toeken- ning van de tijdelijke loonbijslag aan rijkspersoneel zal worden ge- regeld en waarin ook bepalingen ten aanzien van de loontoelage zullen worden opgenomen. De in dit be sluit vervatte bepalingen zullen vrij wel parallel lopen met die van de jongste bijslagregeling in het parti- culiere bedrijf. LONDEN, 6 December (A.P.). Volgens een communique van het Buckingham Palace is er een lichte vooruitgang te bespeuren in de toe- stand van Koning George. DJOGJA, 6 Dec. (Aneta). An tara meldt, dat premier Hatta zich voor een vierdaagse vacantie heeft teruggetrokken in Kalioerang, A.s. Donderdag zal waarschijnlijk een kabinetszitting worden gehouden. Het opperste gerechtshof te Washington heeft met vijf tegen vier stemmen het beroep van twee japanse overneiasdienaren uit de oorlogstijd, die door het Internationale tribunaal voor oorlogsmisdaden ter dood zijn veroordeeld, toegestaan. Het be- treft generaal Kenji Dohihara en Koki Hirota, de vroegere premier van Japan. Het opperste gerechtshof heeft de behandeling van de zaak pp 16 December vastgesteld. Ook vijf andere Japanners, die tot gevangenisstraf zijn veroor deeld wegens misdaden tegen de vrede. zullen door de Amerikaanse rechfbank worden verhoord. Alle Japanners bestreden de wet- tigheid van de procesvoering. Reuter meldt, dat juridische ex perts te Washington verklaren naar aanleiding van het besluit van het Hoge Gerechtshof, dat rechter Jackson in feite heeft verklaard, dat men nog niet wist of het Ame rikaanse Hoge Gerechtshof het recht heeft stappeni te doen ten aanzien van besluiten van een in- ternationaal tribunaal, waarvan de V. S. slechts een der leden zijn. Rechter Jackson zeide verder, dat het Hof nogmaals bijeen zou ko men om te vernemen wat alle be- trokkenen hierover te zeggen heb ben en uit te maken of het derge- lijke rechten heeft, aldus genoemde deskundigen. Men neemt in Was hington aan, dat generaal Mac- Arthus de uitvoering van de von- nissen zal opschorten tot het Hoge Gerechtshof heeft uitgemaakt of het in deze kwestie bevoegd is. Algemeen wordt verwacht, dat het Hoge Gerechtshof zal verkla ren. geen bevoegdheid in deze zaak te hebben, daar een dergelijke be slissing indertijd ook werd geno- men in verband met een beroep op het Hof van het Internationaal tribunaal te Neurenberg. Maandagmiddag aanvaardde dr. W. Bronkhorst, directeur-genees- heer van het sanatorium Berg en Bosch te Bilthoven, het ambt van buitengewoon hoogleraar in de longziekten aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, met het uitspreken van een rede:: „Het psychisch moment bij de behandeling van de longtu- berculose." OSLO, 6 December (A.P.). De Noorse bladen meldden vandaag van Spitsbergen, dat er Zaterdag 15 Noorse mijnwerkers zijn gedood bij een explosie in een van de Kintslay kolenmijnen. De slachtoffers van de ramp zullen per vliegtuig naar Noorwegen worden gebracht. WASHINGTON, 6 December (AP) Generaal Efislo Marras, chef van de generale staf van het Italiaanse le ger, is vandaag door president Tru man op het Witte Huis ontvangen. LONDEN, 6 December (A.P.) De Britse minister van buitenland se Zaken Ernest Bevin is na een maand vacantie weer op z'n minis terie terug. waar hem weer een drukke tijd te wachten staat. Don derdag zal minister Bevin in het Lagerhuis het tweedaagse debat over de buitenlandse politiek ope- nen. Verwacht wordt, dat Duitsland en de blokkade van Berlijn het grootste gedeelte van zijn uiteen- zetting in beslag zullen nemen. MED AN, 6 December (Aneta). Van betrouwbare zijde is vernomen dat in Tapanoeli gevechten zijn uit- gebroken tussen twee groepen van de ..Banteng Negara", die resp. onder leiding staan van de zoge- naamde ..Boeng mitrailleur" en een zekere Malao. De vroegere com mandant van de Banteng Negara. majoor Bedjo is naar Boekittingi vertrokken De ongeregeldheden zouden zich geconcentreerd hebben in Taroetoeng. De noord- en zuid-westelijke de len van lerland zijn de afgelopen 24 uur door stormen geteisterd, die gepaard gingen met zware regens, waarfdoor hevige overstromingen werden veroorzaakt. Rivieren tra- den buiten hun oevers, vee ver- dronk en honderden mensen wer den tijdelijk dakloos. In het graaf- schap Cork staan verscheidene steden onder water. Zondagavond heeft de 32-jarige A. J. K. in een woning te Apeldoorn de 41-jarige P. K.-van K.. die hij enkele dagen geleden nog zijn a.s. schoonmoeder noemde. tijdens een. hooglopende twist met een dolk in de buik gestoken. De dader werci gearresteerd en de vrouw in''t Sint Liduinazieken- huis opgenomen. Haar toestand is ernstig.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1