1 Onze algemene productie- index met vijf gestegen Nederlandse delegatie negeerde de persmensen RADIO DERODEPAARDEN Aordoppeloverschot uitstekend voor varkensmesterij j Tijdelijke voor- zieningen voor de wederopbouw Uitbreiding van de stapel noodzakelijk Wat doet Malone in Zuid-Oost Azie? Onbevlekt Ontvangen Zei U iets? Ex-stafchef van politie -« - 1 MS' DuisburgRuhrort, voor de oorlog de belangrijkste binnenhaven van Europa, weerspiegelt het herstel van het economische leven in West-Duitsland. Het verkeer op de Rijn nadert langzamerhand weer het peil van voorheen. Schepen uit Zwitserland, Belgie, Nederland en Frankrijk drukken een internationaal stempel op het havenverkeer. Amerikaanse geschenken voor Nederland Koningin bezocht paleis op de Dam Scheepsberichten ARBEIDSKRACHTEN EN MATERIAAL ZO JUIST MOGE LIJK VERDEELD PROGRAMMA BINDENDE PRIJZEN PER GEWICHT Gratieverfening-beleid blijft gehandhaafd DE BRAND TE DEVENTER Waarschijnlijk defecte schoorsteen Weer een drieling „Van. MeegererT'-dessins naar de V.S. Huis van Wedana door terroristen vernield DIEFSTALLEN IN VOLLE ZEE Italianen in. Limburgse mijnen Republikeinse provincie Oost-Java? Proefuitzendingen F.M.-zender Naturalisatie van oud-Spanjestrijders Benoeming waterschappen Onder leiding van Prof. Dr. A. E. van Giffen worden aan de Polstraat te Deventer opgravingen verricht, waarbij men op interessante vondsten is gestuit. Men vond o.m. de van tufsteen opgetrokken fundamenten en muurresten van een gebouw, waar schijnlijk een boerderij uit de 9e of lOe eeuw. Minister van Maarseveen naar Brussel TIEN JAAR GE-EIST FEUILLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald swajjiW y-., Vrijdag vertrekt de „Noordam' van de Holland-Amerikalijn uit New York met bijna 500 kisten hulpgoe deren, een geschenk van Ameri kaanse organisaties, naar Neder land. Onder de meer dan 80.000 ton wegende lading, die door de .Uni ted Service to Holland" aan boord is gebracht, bevinden zich geschen- ken, die vodr Sint Nicolaas in Ne derland hadden moeten aankomen doch door de staking der haven- arbeiders vertraging hebben onder- vonden. Onder de goederen bevinden zich filmapparaturen voor scholen in Deventer en baseballmateriaal voor de Baseballbond „Neptunus" te Rot terdam. 17 organisaties hebben de goederen bijeengebracht, een ge- schenk* van drie Amerikaanse ste- den, die Nederlandse steden geadop teerd hebben. H.M. Koningin Juliana bracht Maandagmorgen een bezoek van ca een uur aan de tentoonstelling in het Koninklijk Paleis te Amsterdam van de geschenken, die H.K.H. Prin- ses Wilhelmina ontving bij gelegen heid van haar gouden regerings- jubileum. „Aldabi", RotterdamBuenos Aires 5 Deq. te Montevideo. „Amstelkerk, 5 Dec. nog op de reede Acera. „Boissevain", HongkongBuenos Aires, 5 Dec. te Mauritius. „Groote Beer", Sabang—Batavia, 5 Dec. in Straat Malakka. „Maetsuycker", 4 Dec. van Penang naar Singapore. „Meiiskerk, 5 Dec. van Dakar naar Havre. „Noordam, 5 Dec. van R'dam te New York. „Zuiderkruis", JavaRotterdam, pass. 5 Dec. n.m. Finisterre. ..Garoet", RotterdamJava, pass. 5 Dec. (3 uur) Perim. .Waterman", RotterdamBatavia, pass. 6 Dec. (1 uur) Finisterre. „Willem Ruys", 5 Dec. (15.15 u.) van Rotterdam naar Batavia. Ingediend Is het wetsontwerp „tudelijke voorzieningen ten be- hoeve van de wederopbouw en de bevordering van de bouwnijver- heid (wederopbouwwet)". Aan de memorie van toelichting is o.m. het volgende ontleend: Tegen het bij K.B. aan de Twee- de Kamer ter overweging aange- boden wetsonwerp tot regeling van de wederopbouw zijn, zowel in deze Kamer als daar buiten talrijke be- denkingen van ernstige aard gere- zen. Daarom is het ingetrokken en thans een nieuw ontwerp inge diend. De minister betoogt na- drukkelijk het tijdelijk karakter van dit ontwerp. De eerste paragraaf van het nieuwe wetsontwerp bevat een veel uitvoeriger regeling betref- fende het wederopbouwplan. Met de art. 6 en 7 is beoogd een waarborg te scheppen, dat het tot stand komen van een goed weder opbouwplan voor ten bepaald ge- troffen gebied uiteindeiijk niet zal kunnen worden tegengehouden door onverhoopt gemis van mede- werking van een naburige ge- meente of door onvoldoende sa- menXverking van enige gemeenten, die daarvoor in aarimerking ko men. Het bouwprogramma, dat in art. 15 een meer omschreven wettelijke status zal verkrijgen, is gebaseerd op de huidige overheidspolitiek, welke een zo juist en billijk mo- gelijke verdeling van de voorlopig nog schaarse arbeidskrachten en materialen ten doel heeft. Het programma dient het bin- dende richtsnoer te vormen van de uitoefening der bevoegdheid tot goedkeuring van werken door de centrale en locale organen. De praktijk heeft de noozakelijk- heid aangetoond, dat al degenen, die, in welke leidende functie ook, aan de uitvoering van z.g. zwarte werken deelnemem deswege aan- sprakelijk kunnen worden gesteid. Het beantwoorden van de vraag of en zo ja, in hoever de bijzonde- re tijdsomstandigheden het bestaan van een afwijking wettigen, wordt aan de gemeentebesturen overge- laten, terwijl het ten deze vereiste toezicht wordt opgedragen aan de colleges van ged. staten. WOENSDAG 8 DECEMBER HILVERSUM II, 415 M. 7.00 en 8.00 Nieuws, 8.15 En nu aan 't werk, 9.00 Ziekenbezoek, 9.35 Viool en orkest, 11.00 Pianoduo, 11.15 Hoorspel, 11.50 Ensemble, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Promenadeorkest 13.00 Nieuws, 13.15 Orgel, 13.45 Ur- kest, 14.00 Sopraan, 14.35 Trio, 15.00 Jeugdconcert, 16.00 „Postzegeiverza- melen", 16.15 Voor de jeugd, 17.30 Klanken uit Hawaii, 17.45 Kront- jongmuziek, 18.00 Harmoniemuziek, 18.30 Pianoduo, 18,50 Orkest, 19.00 Nieuws, 19.45 Engeise les, 20.00 Het Nieuws, 20.15 Orkest en piano, 21.05 Hoorspel, 21.30 Orkest, 22.05 KOor, 22.25 Avondmelodieen, 23.00 Nieuws, 23.15 Kamermuziek, 23.50 Bas-bari- ton en orkest. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Muziek, 8.00 Het Nieuws, 8.18 Orkest en pianospei, 9.00 Richard Wagner, 10.20 Onze keuken, 11.00 Populair programma, 12.00 Accordeola, 12.30 Weerpraatje, 12.38 The Kilima Hawaiians, 13.00 Nieuws, 13.20 Metropole-orkest, 14.00 Over Albert van Dalsum, 14.15 Jeugdconcert, 15.00 Hoorspel, 15.32 De Regenboog, 16.00 De Roodborst- jes, 16.15 Het stond in de krant, 16.45 Vragenbus, 17.15 Vocale en instrumentaie ensembles, 17.30 Ma- lando en zijn orkest, 18.00 Nieuws, 18.20 Piano, 18.30 Voor de Nederi. Strijdkrachten, 19.00 Lezing, 19.15 Kwartet, 20.00 Nieuws, 20.20 Ver di", 21.00 Malando en zijn orkest. 21.25 Hoorspel, 22.15 Trio, 22.45 Van boek tot boek, 23.00 Nieuws, 23.15 De Hit-Kit, 23.45 Orgeispel. De moeilijkheden, waarmede de varkensmesterij in ons land thans te kampen heeft, liggen in hoofd- zaak in het vinden van een juist evenwicht tussen de omvang van de varkensstapel en de beschik- bare hoeveelheid voeder. Daar- naast zijn het onze binnenlandse vleesvoorziening en het handha- ven van onze positie op de bui- tenlandse markt, die op het ogen- blik even zovele problemen met zich brengen, aldus dr. ir. P. C. Labouchere, rijksveeteeltconsulent, in een radiopraatje. Hij voegde hieraan toe, dat al deze factoren tot de conclusie leiden, dat op korte termijn naar een zekere uit breiding van de varkensstapel zal moeten worden gestreefd, aange- zien de schaarste aan deviezen geen grote vleesinvoer toelaat en alleen bij een grotere binnen- landse productie een ruimere vleesvoorziening zowel voor bin- nenland als voor export verwacht kan worden. Een en ander zal vanzelfsprekend in sterke mate afhangen van de varkensfokkers, daar deze uiteinde iijk beslissen over het aantal fok- zeugen, dat door hen zal worden aangehouden en over de bestemming ervan. Spr. was van mening, dat het grote overschot aan aardappelen, dat tengevolge van de overvioedige aardappeloogst van dit jaar Is ont- staan, zeer ten goede zal komen aan de voedselvoorziening van de varkensstapel in 1949. Het gevaar is evenwel niet ultge- sloten, dat men er alles op gaat richten om het aardappel-overschot op zeer korte termijn om te zetten in varkensvlees. Spreker wees erop dat men op deze wijze op een ge- geven ogenblik een groot overschot aan varkens zou krijgen, waarvoor geen voldoende voer meer zou zijn. Dit zou ongewenst zijn en het is ook niet nodig. Aardappelen, die aan varkens toch gestoomd gevoerd moeten worden, lenen zich in die toestand zeer goed voor langdurige bewaring. Daartoe moeten ze wor- BATAVIA, 6 Dec. (Aneta) De Amerikaanse senator George W. Malone, die een rondreis maakt door Zuid Oost Azie, heeft een bezoek van drie dagen gebracht aan Indonesie, waar hij o.a. gecon- fereerd -heeft met de secretaris van staat voor economische zaken, mr. van Hoogstraten en andere Nederlandse economische experts. Zondag is hij naar Djogja gevlo- gen, waar hij besprekingen heeft gevoerd met Soekarno, Hadji Agoes Salim en anderen. Malone is voor- zitter van de senaatscommissie „Na- tional Resources Economic Com mittee" en reist de Zuid-Oost Azia- tische en Pacific gebieden af, spe- ciaal om te onderzoeken welke fac toren invloed hebben op het be- schikbaar zijn van producten voor de Amerikaanse markt. Senator Ma lone verklaarde tegenover Aneta, dat hij in Indonesie in het bijzon- der onderzocht heeft de wijze, waarop de Marshallfondsen hier ge- bruikt worden en welke invloed de Nederlandse economische controie in Indonesie heeft op de uitvoer van producten naar Amerika. Hij heeft met zijn echtgenote reeds 'de Philippijnen, China, Japan en Siam bezocht. Heden is hij naar Singa pore vertrokken en vandaar zal hij naar In do-China, Pakistan en Japan gaan om dan via Spanje, Portugal in Januari naar Washington terug te keren. De minister van justitie deelt in zijn M.v.A. op het V.V. inzake de begroting van zijn departement mede, dat hij voornemens is de door het toenmalige kabinet vast- gestelde richtlijnen te blijven vol- gen met betrekking tot de gratie- verlening van doodstaffen, opgelegd door de organen der bijzondere rechtspleging. Reeds uit een oogpunt van ver- delende gerechtigheid zou het niet verantwoord zijn in de toekomst geen enkele doodstraf, hoe ernstig de geplbegde misdrijven ook moch- ten zijn, meer ten uitvoer te leggen. Juist de omstandigheid, dat bij het gratiebeleid van den beginne aan tevoren vastgestelde normen in acht zijn genomen, volgens welke alleen in zeer zware gevallen tenuitvoer- legging van de opgelegde doodstraf zou moeten volgen, maakt het mo- gelijk hier een vaste koers te blij ven houden. den ingekuild, waardoor ze, des- noods jaren, zonder grote verliezen kunnen worden bewaard. Wat betreft de prijs, welke voor afgeleverde v&rkens wordt betaaid gaf spr. aan, dat deze van overheids- wege is vastgesteld, waarbij er en- kel nog enige variatie naar boven mogelijk is in de prijs van de ba- convarkens al naar gelang van de kwaliteit. Deze prijstoeslag is op dit ogenblik voor de varkens met een slachtgewicht boven de 90 kg lager dan voor die met een slachtgewicht van 5790 kg., waardoor de laatste dan ook 5 cent per kg hoger wor den uitbetaald. Teneinde het mes- ten van varkens tot zwaarder ge- wicht niet te belemmeren, zal deze toeslag voor zware varkens worden verhoogd. Dit heeft ook tot gevolg, dat de tegenwoordige hoge biggen- prijs dan per kg geslacht gewicht minder zwaar drukt. Na onderzoek is gebieken, dat by de brand te Deventer 'de volgende zes personen zijn omgekomen: de dertigjarige echtgenote en een an derhaifjarig zoontje van de heer A. S. de Lange; de 44-jarige heer Lo- deweges uit Zaandam en diens ze venjarig dochtertje en vierjang zoontje, die bij de familie de Lange logeerden en tenfclotte het anderhall- jarig zoontje van de familie Thijs- sen uit Amsterdam, dat bij de fam. Lodeweges te Zaandam logeerde en door deze familie was meegenomen naar Deventer. Gered zijn de heer A. S. de Lange, mevrouw Lodewe ges en een driejarig zoontje van de familie de Lange. De politie vermoedt, dat de brand misschien is veroorzaakt door een defecte schoorsteen. De heer de Lange rook brandlucht en wekte zijn echtgenote, Zij is blijkbaar in huis gaan kijken. Men vond haar later dood. De heer de Lange is door een raam ontkomen. Mevrouw Lodeweges kon met het driejarig zoontje van de familie de Lange door de dakgoot vluchten. Bij de brand kreeg de comman dant der brandweer Broekhuis een snijw'ond aan een der armen en een der brandweerlieden kreeg bij de redding van het vierjarig meisje brandwonden. Men meent, dat de brand reeds geruime tijd heeft ge woed, voordat de slachtoffers het hebben gemerkt. Een buurman heeft vlammen zien uitslaan en waar- schuwde de brandweer in de dichtblj gelegen brandweerkazerne. 't Vuur heeft zich van de benedenverdie- ping langs een trap naar de zoider- verdieping waar de slachtoffers sliepen, uitgebreid. Vandaar, dat de drie geredden niet meer langs de trap naar beneden konden komen en hun toevlucht hebben gezocht op de daklijst. De toestand der ge redden is redelijk. Zaterdag jl. werd het echtpaar W. C. BruinenOudshoorn te Hon- selerdijk verblijd met de geboorte vaneen drieling. nl. twee meisjes en een jongen. Tezamen wogen de kinderen direct na de geboorte niet meer dan zevan pond. Opname in het Hypolitus-ziekenhuis te Delft werd derhalve raadzaam geacht. De laatste berichten luiden dat de toe stand van de moeder goed en die der kinderen bevredigend is. •J1EN WIJ U morgenochtend in de H. MisHet is de feestdag van Maria's Onbevlekte Ontvangenis. Voor elke katho- liek en u stelt er toch prijs op dat te zijn is deze dag dier- baar. Want voor een ieder van ons heeft de verheven figuur van Gods maagdelijke Moeder iets te zeggen. Zij is voor elke Christen, jong of oud, in welke levensstaat dan ook, een ideaal dat wij in het beste deel van ons zelf eerbiedig vereren en dat wij, door haar hulp en voor- spraak, zo goed mogelijk willen nastreven. Maria, Moeder, Maagd, door God voor de smet der erfzonde bewaard omdat Zij tot Zijn eigen Moeder door Hem Zelf was uitverkoren, moge voor ons alien iri de verschillende omstandigheden van ons leven het stralende voorbeeld zijn! MARCUS De door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde algemene productie-index van de., Nederlandse Industrie is op basis 1938 100 in October jl. gestegen tot een nieuw hoogtepunt van 121 bij 23 arbeidsdagen tegen 116 bij 24 arbeidsdagen in September 1948. De productie-indexcijfers voor de afzonderlijke bedrijfstakken geven vrijwel algemeen in October jl. in vergelijking met September een stijging te zien. Zo steeg het index- cijfer voor steenkolen (alles op basis 1938 100) van 80 in September tot 83 in October jl., wat de bouw- materialen betreft steeg het index- cijfer voor metselstenen van 96 tot 102, voor dakpannen bleef het on- veranderd op 107 en dat voor ce ment liep terug, nl. van 144 tot 137, voor deuren (alle soorten) steeg het productie-indexcijfer van 113 tot 138. Voor metaalproducten bleef de index voor ruwijzer onveranderd op 165, voor stalen ramen en deuren steeg het van 71 tot 90, voor kolen- haarden, -kachels en -fornuizen van 168 tot 194, voor blik-emballage trad een daling in van 129 tot 122, voor rijwielen een stijging van 128 tot 141. Op basis 1940 100 liep het productie-indexcijfer voor walspro- ducten van ijzer en staal in October jl. terug tot 206 tegen 223 iri Sep tember jl. De activiteit in de textielindustrie blijkt in October jl. verder te zijn verbeterd. Voor de katoenspinne- rijen steeg het productie-indexcijfer tot 80 tegen 76 in September, voor de katoen- en linnenweverijen tot 74 tegen 70, voor de tricotage-indus- trie tot 119 tegen 110 en voor de kousen- en sokkenindustrie tot 136 tegen 129. De woltextielindustrie 20 a 25 jaar geleden maakte de kunstschilder Han van Meegeren dessins voor toneeljaponnen, die zij„ vrouw als actrice zou dragen. Een Amsterdamse firma heeft het initia- tief genomen deze dessins meeu- wen-, reigers- en drakenmotieven te gebruiken voor haar collectie. In de loop van deze week zal een ver- tegenwoordiger van de firma met 'n aantal van deze jurken naar de V.S. reizen. PALEMBANG. 6 Dec. (Aneta). Het huis van de Wedana Nawaki van Lahat (Zuid-Sumatra) is Za- terdagochtend door een bom-explo- sie vernield. De Wedana zelf was niet thuis, maar zijn echtgenote werd ernstig gewond en zijn zoon tje is aan de verwondingen overle- den. Milifairen hebben het begin van de brand geblust. Terroristen hadden een blik vol springstoffen onder het huis van de Wedana ge- plaatst. Dertien schepelingen, voorname- lijk zeer jeugdigen, vulden de gehele verdachtenbank in de zaal van de Amsterdamse Arrondisse- mentsrechtbank, waar de bijzonde re kamer zitting hield. Het had den er vijftien moeten zijn, doch een was buitengaats en de andere had verstek laten gaan. Negen parketwachters stonden terzjjde en zeven advocaten hadden ter rechterzijde plaats genomen. Tijdens de uit- en thuisreis van het s.s. „Ceram" van de maatschap- pij Nederland hadden deze, hoofd- zakelijk lichtmatrozen, zich vergre- pen aan de lading. Rollen dames- en herenstof, hoeveelheden thee, cacao en blikjes hadden zij uit de ruimen gestolen. Bijna alien erkenden het, tenlas- tegelegde en het hof zag ervan af de jongelieden tegen elkaar te doen getuigen. Twee der verdachten achtte de officier van justitie de „auteurs" van deze serie diefstallen, zij had den door hun slechte voorbeeld hun jongere collega' s in deze affaire betrokken en hen eq toe aangezet hetzelfde te doen als zij deden. Tegen deze twee eiste hij 7 en 6 maanden met aftrek, tegen 8 ver dachten straffen van 4 tot 2 maan den met aftrek en tegen de drie laatsten voorwaardelijke straiten tot 3 maanden. heeft zich na de inzinking van Augustus 1948 blijkens de gepubli- ceerde productie-indexcijfers (op basis 1946 100) over September goed hersteld; voor de wolspinne- rijen bedraagt het indexcijfer voor September jl. 146 tegen 107 in Augustus en 153 in Juli 1948, voor wollenstoffen- en wollendeken-weve- rijen resp. 157 tegen 113 en 163. Voor geconfectionneerde bovengoe- deren (eveneens op basis 1946 100) bedraagt het indexcijfer voor September jl. 159 tegen 121 in Augustus en 145 in Juli 1948. Voorts valt nog op de stijging van de productie-index (op basis 1938 100) voor September 1948 voor siga- ren, sigaretten en tabak tot resp. 63, 141 en 100 tegen resp. 52, 120 en 85 in Augustus 1948. Volgens berichten uit Rome werd tussen de Italiaanse en Nederlandse regeringen een overeenkomst geslo- ten over het tewerkstellen van Ita liaanse arbeiders in Nederlandse mijnen. Deze overeenkomst zou on- dertekend zijn. Te Den Haag kon men nog geen nadere inlichtingen over deze overeenkomst vertrekken Na Amerika heeft thans ook Nijmegen de primeur van een nieuw systeem van inkopen doen. Je krijgt aan de ingang van de zaak een mandje, wanm delt langs de toonbanken, neemt wat van je gading is (als het veel is, kun je zelfs een wagentje ter beschikking krijgen!), aan de uitgang vertelt een cassa juffrouw wat je betalen moet en een andere juffrouw pakt het voor je in. Dat opent niet alleen perspectieven voor de klanten (die vlugger kunnen opschieten) en voor de winkelier (die wem gens het houden van minder personeel tegen lager prijzen le- veren kan), maar er zou een lichtje kunnen opgaan voor het nog altijd penibele vraagstuk van de huishoudelijke hulp! Als dat systeem succes zou hebben, zouden vele winkeljuffers als zodanig overbodig worden en al deze vriendelijke en hulpvaarm dige jongedames zich „soms" na een kleine opleiding, verdienstelijk kunnen maken als hulp in de huishouding (om niet te zeggen: dienstbode) of als gezinsverzorgster. Een pracht- uitvinding weer uit Amerika, over de gehele linie! BATAVIA, 6 December (Aneta). ..Antara" meldt, dat het werkcomi- te van het KNIP (voorlopig Repu- plikeins parlement) heden „in principe" een wetsontwerp heeft aanvaard voor de vorming van een autonome provincie Oost-Java. Deze provincie zal omvatten de zeven vroegere residenties Soerabaja. Ma. doera, Besoeki. Malang. Kediri, Madioen en Bodjonegoro. De regio- nale raad zal bestaan uit 73 ver- tegenwoordigers. Met ingang van 5 December j.l. hebben de proefuitzendingen van de F.Ma-zender te Scheveningen, werkende op 94 mega herz, plaats op Zondagen van 1824 uur en op Maandagen, Woensdagen en Don- derdagen van 1824 uur. De minister van Justitie deelt in zijn Mem. van Antwoord op het V.V. inzake de Justitie-begroting mede, dat een tweetal wetsont- werpen, waarbij ook oud-Spanje- strijders ter naturalisatie worden voorgedragen, zijn departement heeft verlaten. Bij K.B. zijn benoemd: in de prov. Noord-Holland met ingang van de eerste Woensdag in December 1948 tot heemraad van het waterschap de dertig gemeenschappelijke pol ders op Texel C. H. Roeper Lzn., te Spang op Texel. Met ingang van 2 Januari 1949, tot heemraad van de polder Kat- woude, J. Bark, te Katwoude. BATAVIA, 6 Dec. (Aneta) De „Nieuwsgier" van hedenochtena schrijft onder het opschrift: „Leve de voorlichting" o.m., dat van de persconferentie, die minister Sassen elf dagen geleden in het vooruit- zicht heeft gesteid, niets is geko- men. De heren Stikker en Neher hulden zich eveneens in een stil- zwijgen, evenals de gebruikeiyke „gezaghebbende bronnen". Blijk baar om te voorkomen, dat nog op het laatste moment iemand een on- voorzichtige uitlating zou plegen tegen een journalist, werd de pers gisterochtend op Kemajoran weei zorgvuldig apart gehouden: achter een touwtje met een M.P. er voor, zoals tegenwoordig in Batavia meer en meer gebruikelijk wordt. Als uiterste concessie werd tenslotte minister Sassen bereid gevonden om zich nog even aan de journalis- ten te vertonen, teneinde het sensa- tionele nieuws te onthullen, dat de kabinetsdelegatie in Nederland ver- slag zal uitbrengen aan het kabinet. Nu zal geen enkele journalist het minister Sassen c.s. kwSlijk nemen, dat hij niets wenst te zeggen over het verloop van de hier gehouden besprekingen. Waarom het echter nodig is om de pers te weren als een besmettelijke ziekte, ontgaat ons ten enemale. Men kan op vele ma- nieren niets zeggen. De manler, waarop de missie-Sassen tijdens haar bezoek niets heeft gezegd en ook niets liet zeggen, was niet al leen weinig elegant, maar boven- dien erg onverstandig. In de afgelo- pen jaren is van vele zijden ge- klaagd over de „voorlichting" en er zijn en worden nog steeds sommen gelds verslonden door het officiele voorlichtingsapparaat. Het zou echter de voorlichting meer ten goede komen, indien men nu eens begon met na te laten de beroeps- journalisten te verhinderen hun werk naar behoren te doen. Dit zou niets kosten, hoogstens een M.P. en een touwtje uitsparen. Men zou er mee bereiken, dat de wereld een leans kreeg eens iets te begrijpen van de Nederlandse zienswijze en dat de pers niet volledig aangewe- zen was op de republikeinse bron nen, die nu vrij spel hebben", aldus de Nieuwsgier. Op 18 December zal de Minister van Binnenlandse Zaken, mr. J. H. van Maarseveen, in Brussel zijn Belgische collega Vermeylen ont- moeten. Bij deze ontmoeting zal ge- tracht worden om in het kader der Benelux-ged'achte toenadering te vinden op staats- en administratief- rechtelijk gebied tussen beide lan- den. Minister v. Maarseveen zal ver- gezeld worden van de Secretaris- Generaal van zijn departement dr. M. J. Prinsen, de raadsadviseur mr. J. M. Kan, prof. mr. C. W. de Vries en mr. F. R. Mijnlieff, chef afdeling Openbare Orde en Veiligheid van 't Depart, van Binnenlandse Zaken. De Groninger kamer van het by- zondere gerechtshof te Leeuwarden behandelde de zaak tegen de voor- malige luitenant-kolonel, stafenef der Nederlandse staatspolitie IJnto de Boer te Nijmegen. Hem werd ten laste gelegd in 1943 als waarnemend politie-president in de provincie Groningen te hebben laten arrlste- ren de wachtmeester der mare- chaussee A. Fokkens, J. L. de Gee, J. Zuidema, J. G. Zondervan en A. Arp. Deze politiemannen hebben ruchtbaarheid gegeven aan een ge- heim schrijven van verd., waann deze razzia's in de stad Groningen aankondigde. Na hun arrestatie werden zij overgebracht naar het Duitse concentratiekamp Vught en aldaar van het leven beroofd. Toen in Maart 1943 elf politieamb- tenaren der marechaussee-brigade Grootegast, weigerden joden te ar- resteren, liet verdachte deze man- nen bij zich roepen en trachtte hen een andere mening op te dringen. De politieambtenaren bleven echter op hun standpunt staan en weiger den joden te arresteren. Verdachte heeft deze politiemannen toen aan de Duitsers overgeleverd, waarna zij naar het concentratiekamp te Dachau werden overgebracht. Een van hen, wachtmeester Boonstra, kwam hierbij om het leven. Voorts liet verdachte politieman nen arresteren die zich om prin- cipiele redenen wensten te onttrek- ken aan het uitvoeren van de door de Duitse bezettende macht gegeven voorschriften, gericht tegen de Ne- derlanders. Hij trachtte voorts een nationaal-socialistische geest onder de politiemannen te kweken door middel van lectuur en kameraad- schapsavonden. Ter zitting beweerde verdachte thans, dat hij getracht had de Ne derlandse politie te handhaven, hij had met zijn handelwijze de beste bedoelingen voor ogen gehad. Voor zijn optreden te Nijmegen werd hy onlangs veroordeeld tot 5 jaar ge- vangenisstraf. De advocaat-fiscaal bij de Groninger kamer achtte de tenlaste gelegde feiten bewezen en eiste na een uitvoerig requisitoir 10 jaar gevangensstraf met ontzetting ut de kiesrechten. 99. Ze droeg slechts een ring, die Ole haar gegeven had, en zijn gouden ketting om haar hals. Aan een tafeltje dicht bij hen zat een dame, die overladen was met armbanden, kettingen en ringen, waardoor ze over sieraden kwamen te praten. Bente vertelde, dat ze veel mooie dingen had gehad, waar- onder verscheidene kostbare stuk- ken. die ze had geerfd. Zo had ze ook een collier bezeten van echte paarlen en ringen met briljanten en andere edelstenen. „Maar ik heb alles moeten verkopen om een paar wissels te betalen. Vader was op dat ogenblik ziek en verkeerde in grote moeilijkheden, dus ging ik naar Kopenhagen en verkocht alles, wat ik bezat. Ik kreeg er vijftien- honderd kronen voor en was vrese- lijk trots, toen ik thuis kwam." rHeb je je sieraden niet gemist?" vroeg Ole. .Kort daarop heb ik dat ongeluk gekregen en toen dacht ik niet aan ringen en armbanden. En nu heb ik die mooie ketting van jou, waar ik zo blij mee ben. En ik heb ook je ring." Bente keek naar de trouw- ring aan haar vinger. Ole knikte ernstig. Bente hgd 't niet gemakkelijk gehad; al meer en meer begon- hij te begrijpen, hoe- veel haar zwakke schouders hadden moeten torsen. Hij moest alles doen wat in zijn vermogen stond, om haar een weinig schadeloos te stel- len. Ze zaten zo intiem en vertrou- welijk bijeen, Ole was graag nog wat blijven zitten; maar Bente had geen rust. „We moeten gauw naar de baan, Junker zal vanochtend al wel vroeg aangekomen zijn. Ik had hem graag in ontvangst willen ne men. maar ik mocht niet." „Het is helemaal niet nodig, Ben te. Van Kopenhagen af is een uit- stekende, zeer vertrouwde stal- knecht meegegaan, die met de zorg voor het paard van graaf Marker, Pax, belast was en die beloofd heeft ook voor Junker te zullen zorgen. Trainer Sturmer heeft Junker op het station in ontvangst genomen, hij is iemand, op wie je rekenen kunt." „Toch verlang ik er naar, Junker te zien," antwoordde Bente, onge- duldig om weg te komen. Even later vertrokken ze; ze hadden zich de weg laten wijzen en waren na een half uur op de baan. Beiden waren ten zeerste ge'imponeerd, zo reusachtig en prachtig was alles. De stallen en daarbij behorende gebou- wen en opslagplaatsen vormden een heel dorp op zichzelf. Er moesten verscheidene formali- teiten vervuld worden voor ze toe- gelaten werden; Bente zat bijna een uur in de auto, terwijl Ole van het ene kantoor naar het andere lfep. Eindelijk was alles in orde en reden ze naar een lang, cementen gebouw waar trainer Sturmer zijn paarden had staan. De trainer was er zelf niet op dat ogenblik, maar een uiterst beleefde stalknecht wees hun, waar Junker stond. Ole had geeist dat het paard een goede box zou krijgen. en, zo enigszins moge lijk. apart zou staan. Alles was naar zijn wensen ge- regeid. Junker had een plaats ge- kreg en in een zijgang, waar hij hele maal alleen stond. Het was duide- lijk te merken, dat hij blij was toen hij hen zag. Hij spitste de fijne oren en boog het hoofd naar Bente over, toen deze hem liefkoosde. Terwijl Bente hem prees en hem allerlei lieve naampjes gaf, betastte Ole zorgvuldig Junkers lichaam en be- nen. Gelukkig scheen de lange reis hem geen kwaad gedaan te hebben. Toen Bente van Junker wegging, gleed er een schaduw over haar gelaat. Gedurende de hele reis had ze haar zorgen van zich af weten te zetten, maar het zien van de grote baan, van de stallen en de vele paarden had haar opnieuw ongerust en angstig gemaakt. Ole volgde het beweeglijke spel van haar uitdrukkingsvolle trekken en begreep wat ze dacht. „Nu laat ik Junker aan jou over," zei hij, „jij kunt met hem werken en hem helemaal verzorgen tot, de strijd ge- streden moet worden." Hij hoopte haar op die wijze het best te hel- pen en hij vergiste zich dan ook niet: Ogenblikkelijk klaarde haar ge- zichtje op en was ze een en al enthousiasme. „Dan blijf ik meteen hier," zei ze. .Gelukkig heb ik m'n rijeostuum bij me. We zullen zeker wel een kamer hebben, waar we ons kunnen verkleden?" Ole knikte toestemmend en riep de stalknecht, die voor hen p<t- soonlijk gereserveerd was. een klei ne dikkerd, Manson genaamd. Hij was al niet zo jong meer, had ros- sig. verward haar en ronde, knip- perende oogjes. Hij maakte een zeer betrouwbare indruk en verzekerde, dat hij het kleine mevrouwtje in alle opzichten behulpzaam zou zijn. Manson stond geheel tot Oles be- Manson stond geheel tot Oles dis- positie. zodat deze hem verschil lende dingen opdroeg. Bij de stallen was een restaurant waar Bente kon koffiedrinken. Per- soonlijk besprak Ole alles met de gerant. die beloofde goed voor Bente te zullen zorgen. Daarna ging hij naar zijn sulky kijken, die, evenals Junkers tuig. goed overgekomen was. Met behulp van Manson vond hij ook een sulky, die geschikt was voor Bente. Toen alles geregeld was, nam hij afscheid van Bente. Hij zei dat hij verschillende dingen te doen had in verband met de draverij. ..En ver der heb ik advocaat Frandsen be loofd een paar dingen met betrek king tot de zaak te onderzoeken." „0 Ole, stel je voor, dat je iets zou kunnen ontdekken. Ik ben er zeker van, dat er een geheim ach ter schuilt; als jij nu maar kunt uitvinden, wat het is." „Ik doe m'n best," antwoordde Ole, „maar het is natuurlijk niet zeker dat het zal lukken." „Ik heb zo'n vertrouwen in je, Ole, ik weet zelf niet waarom." Bente streek het haar uit haar ogen en keek hem aan. „Ik zal wel voor Junker zorgen. Ik ben zo trots, dat je me dit be- langrijke werk toevertrouwt. En reken maar dat ik alles zal doen, wat ik kan, dat beloof ik je. Ik weet immers hoeveel er van af- hangt. Ik zal tot Onze Lieve Heer bidden; dat heb ik gedaan zodra ik wakker werd vanochtend, en het zal het laatste zijn wat ik doe, voor ik ga slapen. Als Hij ons zou wil len helpen, Ole...." Haastig greep ze Oles hand, waarop ze samen naar Junker gingen en in diens box stonden; het verstandige paard keek naar hen alsof hij luisterde naar wat ze zeiden. Even later was Ole op weg naar de stad. Inderdaad had hij een en ander te doen in verband met Jun kers deelname aan de draverij maar hij wilde zijn tijd grotepdee I besteden met onderzoekingen be- treffende de legaat-kwestie. Alvo- caat Frandsen had inlichtingen in- gewonnen in verschillende Duitse steden, onder andere in Hamburg en Kiel., maar nu had het spoor hem naar Stockholm gevoerd. Frandsen had Ole alles verteld, wat hij te weten gekomen was, nu moest Ole trachten de onderzoe kingen voort te zetten en tot een goed einde te brengen. Hij had rij- pelijk over alles nagedacht en be- sloten hoe hij te werk zou gaan Nu was hij op weg naar de Rosen- gata, waar hij een bezoek wilde brengen aan een oud hotel. Advo caat Frandsen was te weten ge komen dat in dit hotel een zekere Reimers portier was, een oud man; maar Frandsen meende dat deze Reimers een familielid was van Claus Reimers, bij wie de oplossing van het raadsel berustte. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3