Lajos Dinnyes, premier van Hongarije is in ongenade Republiek Indonesia lid van de ECAFE Houders van geblokkeerde rekeningen komen er iets beter af Deelstaatsgedachte heeft zich enorm ontwikkeld Alleen Amerika en Nederland stemden tegen toelating DE WERELD van vandaag EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Hongaarse premier is niei „zuiver" meer Minister van Financien, Nyardy naar Zwitserland gevlucht Zuivering in partij der kleine boeren De maatregelen in het bloembollenvak Gortzak over de kinderbijslag Nog geen breuk meent Lovett Engeland bleef neutraal Zwaar geschut van onaannemelijk tegen een kwart procent Van hazen en onwillige honden ■gll Reis naar Indonesie was nuttig Joodse troepen naar de Rode zee? Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Pagina 1 Donderdag9 December 1948 44e Jaargang No 1 1434 Kcmtoren: ALKMAAR. Lcmgestraat 42 A. teL adm. 2046, red. 2047 K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 DE STANDSORGANISATIES WILLEN ZE BEHOUDEN VIER CENTEN PER KIND VOOR DE PRIJSVERHOGINGEN Het door de oorlog zwaar geteisterde stadje Tiel is dxuk bezig met de wederopbouw. In de Hoogeindse straat staat nog steeds het bord, dat de verwoeste panden vermeldt met de adressen, waar hun bewoners thans verblijf houden. De in aanbouw zijnde percelen op de achtergrond vormen een aanwijzing, dat binnen niet te lange tijd de winkeliers hun zaken op de oude plaats kunnen heropenen. KgfP pp - Us 'V Heden, Donderdagmiddag, wordt het kamp Neerijen te Waar- denburg officieel door de genie overgedragen aan de Militaire School voor Hygiene en Preventieve Geneeskunde, ontstaan door samenvoeging van de School voor Preventieve Genees kunde, die alleen cursussen gaf aan officieren van gezondheid, en de School voor Hygiene, waar ook ander personeel werd onderwezen. De barakken, die geheel gerestaureerd zijn. De ring aan de rechterhand van de 14-jarige Raymond Wright wordt gekust door een koorknaap tijdens de plechtig- heid, waarbij hij tot „bisschop" van de St. Lucaskerk in Wed- nesbury werd gekozen. Hiermee werd een middeleeuwse ge- woonte in ere hersteld, die de koorknapen bij geheime stem ming hun bisschop laat kiezen. Gedurende de maand van zijn waardigheid zal Raymond op een der Zondagen een preek houden. Adviseur J.C.A. land in ons WEERSVERWACHTING PROF. ROMME TERUG UIT INDONESIe Uitkering aan ambtenaren voor Kerstmis? 12.000 tractoren in onze landbouw 11 Nieuuu Abonflementsprljs 14.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, Incluslef Incasso. Advertentle-tarief: per edltle 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edltles 26 ct. per m.m., minimum 14.—; famllie- berlchten 20 ct., resp. 50 ct. per m.m. eij contract belangrljke kortlng. Diresteur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smits, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. Janssen, 3. Toes. Bankrelatles: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET EEI T VAN HEDEN TE BOEDAPEST verwacht men, aldus meldt Reuter, het aitreden van de Hongaarse minister-president Lajos Dinnyes op grond van tegen hem ingebrachte critiek van het politieke bureau van de partij van de kleine boeren, waarvan Dinnyes de leider is, In een verklaring van het partij- bureau wordt de minister-president ervan beschuldigd „niet genoeg waakzaamheid jegens en voorzich- tigheid met bepaalde ambitieuze elementen in de partij te hebben betracht". Deze verklaring werd uitgegeven, nadat het politiek bu reau van de partij het aftreden van de Hongaarse minister van finan cien, Nyardy, had besproken, het- welk plaats vond, toen deze kortge- leden in Zwitserland vertoefde. Vol- gens deze verklaring betekende dit aftreden een „ernstige slag" voor het prestige van de partij. De minister van landbouw, Doby, die tevens voorzitter van de partij der kleine boeren is, beschreef in een aan het politieke bureau van de partij uitgebracht rapport de „ont- snapping" van de minister van fi nancien als „schandalig". Volgens Doby had Nyardy „zijn land verraden" en was hij een „huur- ling van buitenlandse imperialisti- sche mogendheden". CJp voorstel van minister Doby benoemde het politieke bureau een uit vijf leden bestaande commissie, teneinde de middenstanders onder de partijleden aan een onderzoek te onderwerpen, om uit te maken. of onder radicale neigingen van deze partijleden geen burgerlijke ideolo- gieen waren verborgen". Tenslotte werd in de verklaring bekend gemaakt, dat het aftreden van vijf secretarissen-generaal, alien leden van de partij der kleine boeren, door Doby en het politieke bureau was aanvaard. De BESTUURSLEDEN van de L.T.B., C.B.T.B. en de Hollandse Maatschappij hebben Woensdag 8 December j.l. een gecombineerde vergadering belegd, teneinde te ge- raken tot een gezamcnlijk stand-i punt ten aanzien van de maatrege len in het bollenvak, zulks naar aanleiding van het door het hoofd- bestuur Bloembollencultuur uitige- brachte prae-advies betreffende opheffing van alle maatregelen in het bollenvak. De bestuursleden waren eenstem- mig in hun conclusie, dat gezien de afzetmogelijkheden enerzijds en de prijsregeling der regering in ver- band met de deviezenpositie van ons land anderzijds, het noodzake- lijk is: le. dat de maatregelen gehand- haafd blijven; 2e. dat deze maatregelen zeer eenvoudig zullen zijn. In grote lijnen werden ter berei- king van genoemde doeleinden de volgende voorwaarden als noodza- kelijk gezien: a. handhaving van een areaal: b. handhaving van het surplus- fonds: c. een agressieve buitenlandse prijspolitiek, waarop ook de bin- nenlandse prijs zal worden afge- stemd. De meerderheid der bestuurs leden heeft zich voorts tegenstanderv verklaard van de vrijwillige in- krimp. Nadere uitwerking van vorenge- noemde principen zal te zijner tijd moeten geschieden, dochi de be stuursleden waren unaniem van mening, dat deze nadere regeling slechts de genoemde principen tot grondslag zal kunnen hebben. Tevens bleek uit de verklaring, dat Dinnyes, een van de drie voor de partij der kleine boeren in de regering zitting hebbende ministers, aan de besprekingen van het poli tieke bureau had deelgenomen. De 47-jarige Lajos Dinnyes werd op de 31ste Mei 1947 tot minister- president van Hongarije benoemd, na tevoren minister van defensie te zijn geweest. Tijdens het bewind van admiraal Horthy werd Dinnyes als „gevaar- lijk" beschouwd. Toen Hongarije in Maart 1944 door de Duitsers werd bezet, was hij gedwongen onder te duiken. Dinnyes was gekant tegen de „anti-democratische elementen", die zich volgens hem in de rechter- vleugel van de partij der kleine boeren bevonden. .IN DE TWEEDE KAMER was gisteren nog het wetsontwerp inzake wijziging van de kinderbij- siagwet aan de orde, het veelbespro- ken centenwetje, dat de prijsver- hogingen ook in de kinderbijslag bedoelt op te vangen. Het eerste kind krijgt nu 40 ct., het tweede en derde 44 ct en het vierde en volgende 54 ct. De heren Andriessen (KVP) Sapelkamp (AR) en v. d. Born (P vdA) wezen er op, dat men bij dit ontwerp verschillende belangrijke kwesties aan de orde kon stellen, binnenkort zullen zich daar echter geschiktere gelegenhedeh voor aan- dienen, en dat vond ook minister Joekes, die nog steeds een wat on- zekei'fc iiidruk blijft maken, het- geen des te merkwaardiger is, om- dat het hier toch een geroutineerd parlementarier geldt. De heer Gortzak (Comm.) zag echter een prachtkans om nog 'n oratorisch nummertje demagogic weg te geven. Hij hulde zich voor dit keer zelfs in 't schaapskieed van iemand, dir verontwaardigd de stelling van de hand wjjst, dat kinderen weeldcartikelen zouden zijn. Het zal ons benieuwen hoe hij uitpakt als de progressieve kinder bijslag aan de orde komt. Maar praten kan deze heer Gortzak. en hij vloerde dan ook. althans figuur lijk, de PvdA-woordvoerder, de hr van de Born, toen deze een poging deed om de politieke handschoen op te nemen. De heer Gortzak werd hierbij ijverig geholpen door zijn partijgenoten, die uitroepen plaatsten als: „Afgezaagde mop" en „klets toch niet"Aan de heer Andriessen had de heer Gortzak echter een geharnast en slagvaar- dig tegenstander. Steek na steek kwam krachtig af en trof onver- biddellijk doel. De heer Wagenaar probeerde er nog wel tussen te ko- men, maar hij werd teruggewezen met een ..Houdt uw gemak" en .,U kunt het wel niet aangenaam vin- den om het te horen, maar dat zal toch moeten", Wat de heer Wage naar en zijn medebroeders te ho ren kregen was, dat de bonafide vakbeweging op de bres heeft ge- staan om de verslechteringen op te vangen met o.a. als resultaat dit wetsontwerp. De agitatie lief de hr Andriessen over aan hen. die noch in het verleden. noch in het heden verantwoordelijkheid hadden wen- sen te dragen. Nederland is geen eiland. wij ondervinden de moei- lijkheden van buitenaf, maar als we ons vergelijken met andere lan- den, mogen we niet ontevreden zijn,. er is hier constructief werk verricht. mede dank zij de bona fide vakbeweging. Ook dit wetsontwerp werd z.h.s. aangenomen. WASHINGTON, 8 Dec. (A.F.P.) Op zijn wekelijkse persconferen- tie heeft Lovett, de waarnemende Amerikaanse Minister van Buiten landse Zaken, verklaard, dat de Nederlandse Ambassade te Washing ton het Dep. van Buitenlandse Za ken had meegedeeld, dat de dele gate van de Nederlandse regering uit Indonesie naar Den Haag was teruggeroepen voor overleg. Lovett voegde hieraan toe, dat hij dit niet uitlegde als een breuk tussen de Nederlandse regering en de Indone- sische republiek. Een woordvoerder van het Ame rikaanse Departement van Buiten landse Zaken verklaarde Dinsdag: „Wij hopen ten zeerste, dat de on- derhandelingen niet blijVend zijn afgebroken en dat een vreedzame oplossing zal worden bereikt in de geest van goed vertrouwen en van vergelijk." n (Van onze parlementaire redacteur) \AOOR HET WETSONTWERP inzake de afwikkeling van de V geldzuivering met een laatste hamerslag z.h.s. was aanvaard, had er nog een urenlang debat plaats gehad over diverse amen- dementen en door de minister ter elider ure voorgestelde wijzi- gingen. Enkele werden ingetrokken, andere door het veto van de minister getroften, maar er waren er toch ook bij, die een gelukkiger lot was beschoren. A1 met al zijn de houders van geblokkeerde rekeningen er in elk geval iets gunstiger algeko- men dan oarspronkelijk in de bedoeling lag. De strijd was vin- nig. Argumenten en contra-argumenten ratelden als een waar snelvuur oyer en weer. Minister Lieftinck en de heer v. cL Heuvel a.r.) zochten elkaar vooral persoonlijk, er zat nog oud zeer van de dag tevoren. discussieren wilde. De bewindsman zei dit minzaam toe; veel minder minzaam stond hij echter tegeri- over het amendement zelf. Dat zou tot vreselijk ingewikkelde bereke- ningen aanleiding geven en de be- lastingkantoren zeer veel extra werk bezorgen. Maar voor derge- lijke argumenten week de heer v. d. Heuvel niet, het belletje ging en het kwam tot stemming. KVP, CH, AR, WD en Comm. voor, alleen 's ministers partijgenoten tegen. Gewonnen dus met 39 tegen 21 st. Zoals reeds gezegd, de heer v. d. Heuvel lachte weer, dit was het uur der wrake! Het wetsontwerp werd vervolgens z.h.s. aangenomen. De minister trof andermaal en kele keren doel, maar zijnerzijds had de afgevaardigde de voldoe- ning een amendement, tegen de zin van de minister, aangenomen te zien. Op dat ogenblik boog de be windsman in de richting van de heer v. d. Heuvel, de afgevaardigde lachte voor het eerst sinds gister- avond weer breed en gul. Het ge- schil was dan op deze wijze weer gezoend, hetgeen nog overtuigen- der bleek toen ook de heer v. d. Heuvel zich na afloop in de rij van Kamerleden ichaarde, die de mi nister, zoals gebruikelijk, de hand kwamen drukken. ."y v." Het duel ministerv. d. Heuvel begon al bjj het eerste de beste amendement. Vijf en dertig hon- derd gulden kunnen de kleine spaarders naar een beleggings- rekening overgeboekt krijgen, meer alleen in zeer bijzondere ge- vallen. De heer v. d. Heuvel wil de daar regel van maken. De minister moest dat ten stelligste ontraden. Het zou betekenen, dat tientallen millioenen vrjjkwamen. De heer v. d. Heuvel constateer- de hierop wrevelig, dat de minis ter dus onwillig was en waar het met onwillige honden slecht ha zen vanigen is, had hij ook geen vertrouwen in de minister wan- neer deze gedwongen zou worden om dit amendement te hanteren. Hij trok het in. Daarna nam de heer Lucas (K. V.P.) het offensief even over. Om het amendement Lucas op te van gen stelde de minister nu zelf een wijziging voor teneinde bankcre- dieten met optietegoeden te laten vereffenen. Maar er bleven nog enige verschillen tussen de heer Lucas en de minister. De minister had de credieten op het oog, opge- nomen tussen 1 Aug. 1947 en 1 Aug. 1948 en dan tot ten hoogste het bedrag waarvoor de betrokke- ne bij voortduring debet had ge- staan. De heer Lucas wilde daar- entegen een peildatum en wel 30 Nov. 1948. De minister nam Aug. en niet Nov., omdat, naar hij mee- deelde, in bankkringen reeds ge- ruime tijd bekend was, dat de on- derhavige wijziging zou worden voorgesteld. De minister was de slimmerds dus te slim af. Dnr- voor moest de heer Lucas de vlag strijken. niet echter voor wat een ander verschil betrof. „Bij voort during het hoqgste" betekende in feite het laagste bedrag, tegen 's heren Lucas ene datum had de mi nister tegen, dat het ontegenzegge- lijk zeer willekeurig werkte. Ook de heren v. d. Wetering (c.h.). Hofstra (p.v.d.a.) en Hoogcarspel (comm.) zeiden er het hunne van. De minister bleek het uiteindelijk toch wel goed met de betrokkenen voor te hebben. Hij zei toe, dat hij de bepaling zo zou uitleggen, dat naar een gemiddelde werd gestreefd en dus niet naar het laagste. De tegenstanders bleven er op wijzen, dat dit er echter niet stond, een ogenblik scheen het of het amen dement Lucas toch nog gehand- haafd zou blijven, maar tenslotte stapte de minister over zijn laatste het gemiddelde werd in het ont werp opgenomen. Dan was er de kwestie van de verhandelbaarstelling van de certi ficates De heer Lucas had voor gesteld: uiterlijk 1 Juni '50. De mi nister, in eerste aanleg, uiterlijk binnen 5 jaaf. De nacht bleek ook hier de minister echter milder te hebben gestemd. Hij deed er nu zelf een jaar af, dus uiterlijk over vier jaar. Ontroerd door zoveel goede wil, want de heer Lieftinck weet zijn concessies uitstekend te verkopen, trok de heer Lucas nu ook wat dit betreft zijn amende ment in. Tegen een verhoging van de rentevoet, andermaal een amen- dement-Lucas, had de minister reeds de avond tevoren zijn veto doen horen. Hier had de heer Lu cas zonder meer te w'ikcn het zwaarste geschut, niet ten on- rechtc betreurde h'jj het overi- gens, dat dit reeds voor een kwart procent in stelling was ge- bracht. Vervolgens was het weer de beurt aan de heer v. d. Heuvel. Hij wilde vrij geldverkeer tussen de optie- regelingen mogelijk maken. Bij dit punt wilde de minister weer van geen wijken weten. Dit geld op deze wijze practisch tot giraal geld worden verheven en waarschijn- liik nog wel met een aparte koers. Het „onaanvaardbaar dat de mi nister ook in deze liet horen, werkte op de heer v. d. Heuvel als rode lap op een stier. Spinnijdig merkte hij op. dat de minister in het vervolg maar beter direct kon zeggen waarover wel en waarover niet te praten viel. Dat zou de Ka- mer althans werk besparen. Met dit amendement had hij nu juist de bereidwilligheid van de minister willen toetsen. hij moest het nu echter wel intrekken. Stekelig merkte de bewindsman daarna zij nerzijds op, dat de heer v. d. Heu vel door zijn amendement in te trekken de Kamer dus de gelegen- heid onthouden had om zijn beleid aan een oordeel te onderwerpen. Dat was sollen met de stier, die door het veto zich niet meer ver- weren kon! Maar de heer v. d. Heuvel zou toch niet zonder een trofee uit het strijdperk treden. Ook het laatst te behandelen amendement was er een van zijn hand. Het wilde ook mo gelijk maken, dat nagekomen oude belastingheffingen ook met oud geld zou kunnen worden betaald. Voor hij voor het laatst deze mid- dag de katheder betrad, overtuigde hij zich eerst, of de minister wel Zoals wij gisteren meldden, is de Republiek Indonesia toegelaten als lid van de ECAFE (Economi- sche Commissie voor Azie en het Verre Oosten). Alleen Amerika en Nederland stemden tegen toela ting. Groot-Brittanie, Frankrijk en Siam onthielden zich van stem ming terwjjl Australie, Nieuw- Zeeland, Pakistan, India, Birma, China, de Philippjjnen en de Sov- jet-Unie voor toelating stemden. Het was de leider van de Neder landse delegatie, oud-minister Prof. Dr. Gelissen, die verklaarde, dat de Commissie door te stemmen voor toelating der Republiek buiten haar bevoegdheden gaat. De Nederlandse regering, aldus Prof. Gelissen, kan de gevoigen hiervan niet aanvaar- den en onze delegatie zal daarom de conferentie verlaten. Dit besiuit betekent, dat 47 miilioen Indone- siers deze zitting veriaten en 23 miilioen aan de zitting gaan deeine- men. Tevoren had Dr. Gelissen er op gewezen, dat een afzonderlijk lidmaatschap van de Republiek de „economische verbrokkeiing zou betekenen van een gebied, aat poli tiek verenigd is. Mijn regering acht dit met wenseiijk en kan geen en kele beslissing aanvaarden, die met dit standpunt in strijd is". De afgevaardigde van Nieuw-Zee- iand zeide, dat Nederland en de Republiek dienden te worden toe gelaten, omdat het met waarschijn- hjk scheen, dat de onderhandelingen tussen beide partijen thans tot een oplossing zouden ieiden. De verte genwoordiger van Pakistan betoog de, dat de Nederlandse regering het bestaan van de Republiek als de georganiseerde regermgglnstantie voor net voeren van onderhandeiiri gen had erkend, waaruit bieek, dat de Republiek de facto was erkend. Azie is ontwaakt, aldus deze afge' vaardigde, en de geest van haar on afhankelijkheid is in alle landen vast gevestigd. Het gebied, waarin de Republiek zicA bevindt is een van de rijkste landen van het ge bied der Ecafe en het moet een be langrijke rol spelen in de economi sche vrijmaking van Azie en het Verre Oosten. Dr. Coombs (Austra lie), zei, dat zijn land meent, dat de commissie niet voliedig zou zijn, indien de Republiek met werd toe gelaten, omdat dan een groot ge bied buiten haar werkenssfeer zou liggen. De Australische premier, Chif ley, heeft in het Huis van Afge- Woensdag arriveerde uit Athene te Den Haag de heer Lawrence Nortop, adviseur op het gebied der voedselvoorziening en landbouw van de ..economic cooperation ad ministration mission to the Nether lands", om zijn werk te beginnen. Medegedeeld door het K.N.M.I. te LATER TIJDELIJKE OPKLARINGEN! Aan de kust tijdelijk krach- tige, overigens meest matige wind tussen Zuidwest en Zuid. Zwaarbewolkt, later met op- klaringen. Slechts op enkele plaatsen wat lichte regen. lets minder zacht. aarzelingen heen, de clausule van zijn. Volgens de samenwerkende cen trales van overheidspersoneel wor den van regeringswege maatregelen voorbereid om nog voor Kerstmis aan de daarvoor in aanmerking komende ambtenaren, zo nodig bij wijze van voorschot, een uitkering te doen in verband met de herzie- ning van het bezoldigingsbesluit burgerlijke rijksambtenaren 1934, ingaande 1 Januari 1948. De verho ging van de kinder-toelage met 25 cent pfer week, te beginnen bij het tweede kind, zal hierbij inbegrepen Woensdagmiddag omstreeks drie uur, bijna een uur te vroeg, arri veerde op het vliegveld Schiphol de voorzitter van de Tweede Ka- merfractie van de K.V.P., prol. mr. C. P. M. Romme, die met de ande re fractievoorzitters enige tijd in Indonesie heeft vertoefd om zich te orienteren over de toestand aldaar. Prof. Romme herinndrde de tal- rijke journalisten er aan, dat de fractievoorzitters naar de oost zijn gegaan om de te Bandoeng gelegde contacten met de federale deelstaten te vernieuwen. Wij, aldus prof. Romme, gingen als waarnemers met een adviserende stem. Het spreekt dus vanzelf, dat ik niets kan zeg gen ten aanzien van de aard van mijn adviezen. Wel kan ik verkla- ren, dat het nuttig is geweest dat wij als waarnemers naar Indie zijn gegaan, opdat onze fracties zich een oordeel kunnen vormen over de toestand aldaar. De regering moet nu een nadere beslissing nemen. Prof. Romme vertelde vervolgens, dat hij ook aanwezig was bij de in- stallatie van het parlement van oost Java-Rimoer te Bondowoso. „Twee jaren geleden", zo zeide hij, ..was ik ook aanwezig bij de installatie van het parlement van oost-lndonesie en als ik terugblik en vergelijkingen maak, treft mij de enorme ontwikkeling, die de deel staatsgedachte heeft doorgemaakt Prof. Romme acht het vechten van de Republiek tegen het federale beginsel hopeloos, omdat, naar hij zeide, ,.de deelstaatsgedachte zich tot in de diepere lagen van de In- donesische bevolking zodanig heeft ontwikkeld, dat men de deelstaten niet zo maar meer kan wegdenken". PARIJS, 8 December (A.P.). Engeland heeft vandaag gezegd mededeling ontvangen te hebben dat Joodse gewapende strijdkrach- ten de grens van Transjordapie op twee plaatsen hebben over- schreden. Harold Beeley, de Britse gedele- geerde bij de V.N., verklaarde in de Palestina-commissie van de Veilig- heidsraad dat in de door de Britse regering ontvangen „vertrouwelijke mededelingen" gesproken wordt van Israelische troepen die in zuidelijke richting optrekken in de richting van de Rode-Zee-haven Agaha. vaardigden verklaard, de volledige verantwoordelijkheid op zich te nemen voor de Australische steun inzake de toelating van de repu bliek tot de conferentie van de ECAFE. Chifley zeide, dat de Australische steun het gevolg was van een be slissing van het kabinet „waarvoor ik de voile verantwoordelijkheid op mij neem." De liberaal White zeide, dat „geen Europees land, met uitzonde- ring van de Sowjet-Unie de motie steunde." Hierop antwoordde Chif ley, dat Pakistan toch zeker be schouwd moet worden als een lid van het Britse gemenebest, „of- schoon zijn burgers niet onze huids- kleur hebben". Verder kon gecon- stateerd worden, aldus Chifley, dat Nieuw Zeeland van alle dominions het meest Brits dacht. „Het Vere- nigde Koninkrijk onthield zich en verzette zich niet tegen de resolu- tie", merkte Chifley op. Natsir verheugd „De toelating van de republiek tot de economische commissie voor het verre oosten is een overwmning van het practische denken op de juridische gedachtengang", heeft, volgens Antara, de republikeinse minister van voorlichting, Moham med Natsir, gezegd in een coinmen- taar op de toelating der republiek in de ECAFE. De arbeid van de con ferentie zou door het uittreden van de Nederlanders niet worden bein- vloed. Sastroamidjojo zal de repu bliek voorlopig op de conferentie vertegenwoordigen. WASHINGTON. Robert Lovett, de wnd. Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde gisteren, dat Frankrijk opnieuw een nota heeft gezonden aan de Verenig- de Staten over de toekomstige con- trole van de Ruhr-industrieen. Amerika en Engeland hadden Frankrijk vorige week het voorstel gedaan, om zitting te nemen in de commissie van controle, nadat het reeds eerder geprotesteerd had te gen het in eigen beheer stellen van deze industrieen. Beide mogendhe den gaven daarop te kennen, dat dit, ondanks de protesten, toch doorgang zou vinden. Over de in- houd van deze nieuwe nota gaf Lovett geen nadere verklaring. WIESBADEN. De twee Russische officieren van de rode luchtmacht, die enkele weken geleden naar de Westerse zone vluchtten, hebben in een persconferentie als hun mening weergegeven, dat een oorlog onver- mijdelijk is en dat deze zal leiden tot de ondergang van de Sowjet- Unie. Zij noemden dit de algemene mening van het Russische volk. Zij gaven tevens te verstaan, dat het Sowjet-regiem in hun vaderland uit de weg geruimd noch gewijzigd kan worden zonder een actie van het buitenland. CAIRO. Koning Abdoellah, de man, die als een van de voornaam- ste Arabische persoonlijkheden te gen de nieuwe staat Israel optrad, zal 13 December worden uitgeroe- pen tot koning van Palestina, aldus verklaarde een Transjordaans woordvoerder uit de Arabische Liga. Het kabinet van Transjordanie zou reeds zijn goedkeuring aan deze plannen gehecht hebben. In de nieuwe regering zouden acht Pales- tijnse en zes Transjordaanse minis ters zitting hebben. Nadat indertijd een Arabisch-Palestijnse regering gevormd was, die zetelde te Gaza, werd hierover niets meer vernomen. Uit bovenstaande mag derhalve ge- concludeerd worden. dat deze van geen hetekenis voor de Arabische staten is gebleken. PARIJS. De algemene vergade ring van de Verenigde Naties heeft zich officieel uitgesproken voor de toelating van zeven nieuwe landen, nl. Italie, Oostenrijk, Ierland, Fin land. Portugal, Transjordanie en Ceylon. Dit voorstel werd reeds eerder op de agenda geplaatst, doch verdween door een Russisch veto. Rusland stemde in alle gevallen tegen. Het debat over de Italiaanse kolonien werd door de Assemblee uitgesteld tot volgend jaar April, nadat met grote meerderheid van stemmen het voorstel verworpen was, om deze kwestie nog voor het uiteengaan der Assemblee te behan delen. PARIJS. De Franse Ministerraad heeft premier Queuille gemachtigd om, wanneer hem zulks goeddunkt, de vertrouwenskwestie te stellen tijdens het debat over de begrotings- voorstellen. dat Vrijdag zou begin nen. De Minister van Financien zei, dat de gewone begroting practisch in evenwicht was met een bedrag van 1.281 milliard francs. Hij sprak echter niet over de aard van de extra-belastingen, die deze begro ting in evenwicht moeten brengen. Sinds de bevrijding zijn in ons land bijna 10.000 landbouwtractoren gei'mporfeerd, waarvan ongeveer 60 pCt. uit Amerika. Met de nog aanwezige vooroorlogse beschikt ons land nu over ca 12.000 tractoren. Met het in werking treden van de Marshall-hulp heeft de import van tractoren een grote,, vlucht genomen zodat Nederland in staat is sneller zijn plannen op het gebied van de landbouwmechanisatie te verwezen- lijken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1