Belangwekkend financieel debat in de Tweede Kamer Oud-minister Gielen voor de Statenkring Hoorn De Nederlandse Landbouw gezien door een buitenlander RADIO Tegen liquidateur Staatspartij vier en een half jaar geeist Het moeilijke probleem der industrialisatie DERODEPAARDEN Zei U iets? Onze monetaire toestand kan nog geen riskante geldinspuitingen yerdragen Pleidooi voor actieve cultuur-politiek Het Indonesische vraagstuk Kerstmis en Nieuwjaarsgroet Avondkruisje HARINCEXPORT NAAR DUITSLAND Admiraal de Booy te Berlijn De terugkeer van de Nederlandse delegatie uit Indonesie op Schiphol. V.l.n.r.: dr. W. Drees, mr. D. U. Stikker, mr. E. M. J. A. Sassen, de heren L. Gotzen en L. Neher. Voor deelnemers aan een landbouwcursus in de Volks- hogeschool te Bergen sprak de heer L. Van Hove, tuinbouw- leraar en zelf praktisch tuinder in Zandvliet (Oost-Vlaanderen) over de Nederlandse land- en tuinbouw, gezien door een bui tenlander. Hij bleek geen vreemdeling op dit gebied te zijn, zoals de meeste buiten- landers, die slechts een eenzij dige indruk van hun bezoek aan ons land meekrijgen. De spreker vertoefde menigmaal in ons land, om de Ned. land bouw te bestuderen en gaf blijk van een groot respect voor onze landbouw, die, vergele ken met Frankrijk, Belgie en Engeland, op hoog peil staat, PRQGRAMMA Indonesische ambtenaren vermoord Dr. T. P. v. d. Kooij hoogleraar Duitse stroomleveranties aan de Beneluxlanden (Van onze parlementaire redacteur) Smokkelaarsbende langs de grens opgerold Heden, Donderdagmiddag, wordt het kamp Neeryen (gem. Waardenburg) officieel overgedragen aan de Militaire School voor Hygiene en Preventieve Geneeskunde. Het z.g. museum, waar allerlei preparaten, insecten en desinfectiemiddelen zijn ondergebracht. VOOR ONZE JONGENS IN INDIE Wij stellen de gelegenheid open om in onze Indie-krant Kerst- en Nieuwjaars-groeten te plaatsen voor onze militairen in Indie. Ouders van die militai ren, welke geregeld onze spe- ciale Indie-editie ontvangen, kunnen deze groeten gratis plaatsen. Voor anderen zijn de kosten 12.50. Deze groeten worden in onze Indie-editie opgenomen voor zo ver de plaatsruimte dit toelaat. Wij moeten met plaatsing reeds beginnen in ons nummer van 15 December. Daama wor den groeten nog opgenomen in de nummers van 22 en 29 De cember. Men moet reeds opga- ven inzenden, opdat de adver- tenties over minstens drie num mers verdeeld moeten worden. Zeer spoedige opgave is dus toodzakelijk. FEUILLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald Dr. van Mook vestigt zich te Amersfoort Papieren zakken voor kolen duurder In September j.l. is een contract afgesloten voor de levering door Nederland van 52.000 vaten gezou ten haring naar de Brits-Ameri. kaanse z6ne van Duitsland. Aan de uitvoering van dit contract wordt thans gewerkt. Men hoopt eind December de laatste partij te heb- ben verzonden. Vorige week is een contract afgesloten voor de levering van drie millioen kg verse haring naar genoemde zone. Met de uit voering hiervan zal binnenkort be- gonnen worden. Thans worden te Frankfort on- derhandelingen gevoerd over de le vering van een nieuwe hoeveelheid van 75.000 vaten gezouten haring, eveneens naar de Brits-Amerikaan- se zone. Voorts heeft de Nederland- se regering toegestaan, dat 26.500 vaten gezouten haring worden ge- leverd aan de Russische zone van Duitsland. De Russen zijn bereid te kopen, doch de onderhandelin- gen zijn nog niet geeindigd. Vice-admiraal J. M. de Booy is 6 December te Berlijn aangekomen en heeft de leiding van de Nederlandse militaire missie bij de geallieerde bestuursraad in Duitsland aanvaard. Hij gaf uitdrukking aan zijn grote bewonderuig voor het inpoi deringswerk in Nederland, zowel dat van onze voorouders, die met handkracht moesten werken, als dat van onze huidige generatie, die grotendeels met mechanische mid welen. werkt. Ook op het gebied van ontginning van hei en bos gronden heeft Nederland veel ge presteerd. Voor de bebouwing op het platteland had spr. ook veel waardering; hier wordt het land- schap niet, zoals veelal in het bui- tenland ontsierd met lelijke z.g. moderne gebouwen, die niet aan- knopen aan het historisch ge groeide. Wat de veredeling van land- bouwgewassen en veestapel be- treft, heeft Nederland een uitste- kende naam in het buitenland; het zuiver doorgefokte zwartbontvee staat in het buitenland hoog aan geschreven. De Belgische varkens- stapel werd begonnen met fokvee uit Nederland. Ook de Nederlandse 2uivelindustrie staat op veel hoger plan dan die in Belgie, ofschoon dit bezig is de achterstand in te halen. Op het gebied van de land- bouwcooperatie staat Nederland eveneens aan de spits. Een en ander dankt spr. aan het wetenschappelijk onderzoek.i het landbouwonderwijs en de voorlich- ting. Hij meende te kunnen zeggen, dat Nederland in de laatste drie- kwart eeuw meer van de Duitse landbouwwetenschap geprofiteerd heeft dan Duitsland zelf. Doch ook zelf heeft Nederland op het gebied van wetenschappelijk onderzoek veel bereikt; in geen land zijn naar verhouding zoveel laboratoria. Het landbouwonderwijs in Neder land is meer aan de praktijk ge- toetst .terwijl het in Belgie meer natuurwetenschappelijk georienteerd is. Ook de landbouwvoorlichting was in Nederland stukken beter dan in Belgie; hier zijn er 17 land- bouwconsulentschappen met een staf van personeel, in Belgie 8 consulenten, die het alleen af moeten De voorlichting is van reel be- lang voor de praktijk en van in- vloed op de kostprijs en opbrengst. Tegen 180 groentenveilingen in Nederland telt spr. er in Belgie 16; geen wonder dat men daar moei- VRIJDAG 10 DECEMBER HILVERSUM II, 415 M 7.00 Nieuws. 7.15 Lichte klanken' 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Piuk de dag, 9.00 Liederen van Schubert en Schumann, 9.35 School- radio, 10.05 Muziek houdt fit, 11.0U De Zonnebloem, 11.40 Schooiradlo, 12.00 Angelus, 12.03 Piano, 12.30 Weeroverzicht, 12.33 Septet en zang, 13.00 Nieuws, 13.25 Promenade Or- kest, 13.50 Op de Korrel, 14 00 Die Schopfung van Haydn, 15.30 Mid- dagconcert, 16.00 De Zonnebloem, 17.00 Na schooltijd, 17.15 Kinder- koor, 18.00 Orkest, 18.30 Sopraan en piano, 19.00 Nieuws, 19.30 Brabants halfuur, 20.00 Nieuws, 20.05 De ge- wone man. 20.12 Viool en piano, 20.35 Klankbeeld over het vierde gebod, 21.30 Omroeporkest, koor en solisten, 22.37 Actualiteiten, 22.45 Avondgebed, 23.00 Nieuws, 23.10 Disco varieteiten. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Orgel en piano, 8.00 Nieuws, 8.18 Operettemuziek, 9.00 Lichte klanken, 9.30 Kamermu- ziek, 10.20 The Masqueraders, 10.45 Alt en piano, 11.05 Voordracht, 11.15 Gramofoonmuziek, 12.00 Orgel. 12.3U Weerpraatje, 12.33 Sport, 12.45 Piano, 13.00 Nieuws, 13.20 Kwintet, l3.au Richard Tauber, 14.00 Kookkunst, 14.20 Kamermuziek, 15.00 Over de dichter Greshoff, 15.20 Platencaba- ret, 16.00 Kamerorkest, 16 30 Tussen 12 en 16. 17.00 Orgel, 17.20 Over de componist Granados, 18.00 Nieuws, 18.15 Kwartet Jan Corduwener, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.15 Idem, 20.00 Nieuws, 20.05 Viool en piano, 21.00 Men vraagt.en wij draaien. 21.30 Hoorspel. 22,15 Swing and sweet, 23.00 Nieuws, 23.10 Rotter- dams Philharmonisch orkest en pia- nosoliste. lijkheden heeft met de afzet. Spr. had op zijn tuinbouwbedrijf zeer onlangs 60 ton groenten moeten om ploegen. omdat er geen koper voor was. Voor de verkoop van zijn pro- ducten had spr. 2/3 van zijn tijd nodig tegen 1/3 voor de productie. Tenslotte had spr. waardering voor het overheidsbeleid t.a.v de landbouw en voor de harmonie, die hier op landbouwgebied bestaat tussen overheid en bedrijfsleven. Als na 1950 de economische unie tussen Nederland en Belgie een feit wordt zullen de Nederlandse en Belgische boeren moeten samen- werken. om hun belangen veilig fe stellen tegenover de industrialisatie. Spr. hoopt, dat de Belgische boer dan op de steun van zijn Ned. col- lega zal mogen rekenen. SEMARANG, 8 December (Aneta) In de omgeving van Semarang zijn in de afgelopen week drie Indone sische bestuursambtenaren ontvoerd. Van twee van hen zijn de stoffe- lijke resten teruggevonden, de derde wordt nog vermist. Nabij Salatiga is dezer dagen eveneens 'n Indonesisch bestuursambtenaar ver moord. Tot hoogleraar in de economische faculteit aan de Vrije Universiteit is met ingang van 1 Januari a.s. be- noemd dr. T. P. van der Kooij te Den Haag. om onderwijs te geven in de economische politiek. Dr. van der Kooij is thans secretaris-gene- raal van het departement van eco nomische zaken. Het is bij de beesten af, als ik het zo ook eens rauw zeggen mag. Daaf hebben de landen die in de Europese Commissie voor Azie de economische aan gelegenheden bestuderen en zo. tegen de uitdrukkelijke wil van de mogendheid, die over Indie de souvereiniteit bezit, besloten; een deel van ons overzeese ge biedsdeel, de republiek, toe te ■laten tot de besprekingen! Waar op Nederland het zich aan zijn waardigheid terecht verplicht achtte, de conferentie te verla ten. Zoals prof. Gelissen het zei nu wordt een derde van Indone sia tot de conferentie toegelaten en twee-derde sluit men buiten: En dat lappen ons de afgevaar digden van Australie, dat het aan de ontzaggelijke offers o.a van onze zeemacht te danken heeft, dat het van de Japanse agressie bevrijd bleef. En dat lapt ons in zoverre ook het vriendelijke Engeland, eens het perfide Albion genoemd door zich van een beslissend standpunt te onthouden. Hulde aan Amerika, dat ons steunde Een veelbetekenende beslissing overigens, die hopelijk de we reld iets zal zeggen. En hulde aan onze vertegenwoordigers, die er blijk van geven, dat Ne derland niet meer van plan is, in de Indische zaken met zich te laten spelen Een grote electrische centrale, die zal worden aangesloten op 't west- Europese net en zowel de Duitse als de Nederlandse, Belgische en Luxemburgse industrie van stroom zal voorzien, zal in het kader van het plan-Marshall worden gebouwd in de omgeving van Fren, in het arrondissement Dueren, op ongeveer 50 km van de Belgische grens. In zijn antwoord op opmerkin- gen en suggesties begon minister Lieftinck in de Tweede Kamer met nog eens voorop te stellen, dat het ook in deze slotphase van de geldzuivering bleef gaan om de verdedigmg van de gulden. Hij kon slechts rekening houden met partieuliere belangen in zoverre hierdoor het algemecn bclang niet werd geschaad. De heer Lucas (K.V.P.) merkte later by de re- plieken op, dat hy in deze stelling andermaal het verschil tussen de minister en hem voelde. Hij zou in deze het particulier belang wil- len behartigen zonder het alge- meen belang te schaden. Men zou zeggen, dat dit het zelfde is, maar de heer Lucas bedoelde bljjkbaar, dat hy het eerste belang een tik- keltje voor zou trekken! Mitor wat voornamer is, de mi nister maakte vooral duidelijk, dat onze monetaire toestand zeker nog geen riskante geldinspuitingen zou kunnen verdragen. De begroting vertoont nog tekorten, onze mili taire uitgaven zijn zo begroot, dat ze slechts voldoende zijn, wanneer geen nieuwe taken wachten. De horizon, aldus de minister, is in dit opzicht echter donkerIntussen, hij wilde zover gaan als mogelijk en toezeggen, dat hij de termijnen zo als die in het ontwerp zijn gesteld, zoveel zou verkorten als de mone taire toestand dit mogelijk zou ma- ken. De heer Lucas (K.V.P.), die, zoals gezegd, een amendement had ingediend om de certificaten uiter- lijk Juni '50 verhandelbaar te stel len, trachtte na deze toegestoken vinger de hele hand te nemen. Stel de .termijnen dan reeds in de wet korter, probeerde hij, is verlenging later nodig, dan kan dat altijd nog bij wetswijziging gebeuren. iviaar daar wilde de minister toch niet aan. de Kamer behield haar con- trolerecht en kon hem dus altijd op de vingers tikken wanneer hij haars inziens in gebreke bleef. De heer v. d. Heuvel (A.R.) had zo in het algcmeen de vraag ge steld of het geen voorkeur zou heb ben verdiend van meet af aan al het oude geld in een aantrekkelijke Staatslening op te vangen. Op welk moment had dit moeten gebeuren?, was nu de wedervraag van de mi nister. En voorts: gedwongen of vrijwillig en tegen welke rente. De heer v. d. Heuvel zat met deze vra- gen wel lichtelijk in zijn maag en bij de replieken moest hij verkla- ren, dat hij zich over deze details niet had beraden. Met genoegen van kennis genomen, zeide de minister lichtelijk honend. Deze ironie kleef- de eveneens aan het antwoord, dat hij de heer v. d. Heuvel op een an- dere vraag gaf. Wat zou er gebeu ren, wanneer spaarbrieven zonder meer in vrij geld konden, worden omgezet? Inflatie, zei de minister en wat inflatie was kon de heer v, d. Heuvel in ieder handboek vin- den! hoging van de rente van beleggings- certificaten tot 3'/.% wel niet. veei zou kunnen komen. En even later klonk zelfs al het „onaannemelijk". Desgevraagd kreeg de heer Lucas te horen, dat het kabinet hem tot dit veto gemachtigd had. Het zou 'n doorkruising van de rentepolitiek van de regering betekenen en ook zou het onbillijk zijn tegenover hen, die reeds dergelijke certificaten be- zaten. Toch was er voor de heer Lucas nog wel een troostprijs, zijn amendement om houders van een optie-rekening in de gelegenheid te stellen hun daarop genomen bank- crediet af te lossen, nam de minis ter over. Het gaat hier om een be- drag van vijftien millioen. De enorme stijging van het aantal klei- ne spaarders achtte de minister niet geheel natuurlijk, zij kunnen nu f 3500 overhevelen naar een beleg- gingsrekening, de minister zou over- wegen of hij nog verder kan gaan. Een grote smokkelaarsbende, die aan de Duits-NederlandSe grens opereerde, is opgerold. Tien perso- nen zijn gearresteerd. Gedurende de laatste maanden moet deze ben- de verscheidene honderdduizenden sigaretten, duizenden chocoladere- pen en een groot aantal dames- schoenen van Nederlands fabrikaat naar Duitsland hebben gesmokkeld. De goederen werden op de zwarte markt tegen hoge prijzcn verkocht. [)E VRAAGSTUKKEN, welke door oud-minister dr. Jos. J. Gielen op de gisterenmiddag gehouden vergadering van de Staten kring Hoorn van de K.V.P. werden behandeld, waren te veel- omvattend dan dat de spreker ze, langs alle zijden kon benade- ren. Wanneer men de bespreking van problemen als: „industria- lisatie, actieve cultuur- en jeugd-politiek, en Indonesia in de luttele tijd van een uur moet samendringen, ligt het voor de hand, dat alleen de grote lijnen gevolgd kunnen worden en dat het te enen male onmogelijk is op (zij het ook al gewichtige) detailpunten in te gaan. Industrialisatie Zo werd de rede van oud-minister Gielen een vluchtige definiermg van begrippen, een constateren van fei- ten en een aanduiding van moge- lijkheden. Welke dingen echter voor net aandachtig gehoor van de Sta tenkring geenszins zonder betekenis waren. Het industrialisatie-probleem bijvoorbeeld is een stuk werkelijk- heid voor de mensen in een groot deel van Noord-holland. De vraag doet zich daarbij al aanstonds voor: beschikt men over voldoende ar- beidskrachten. Vroeger trokken de arbeiders naar het centrum waar zij door de industrie een bestaan kon den vinden. Steden als Eindhoven en Heerlen ontstonden op die ma- nier. Thans worden. de industrieen in die streken gevestigd, waar vol doende arbeidskrachten aanwezig zijn. Dit laatste is in meer dan een opzicht verkieslijker, omdat de arbeider dan in zijn milieu blijft en niet ontworteld wordt met alle ge- volgen van dien. De goed geleide industrialisatie is een bij uitstek katholiek belang, omdat <je grote gezinnen juist bij de kathoiieken gevonden worden. Ook de kapitaalsinvestering is bij industrialisatie van groot gewicht Voor deze investering zullen over 5 jaar immers 6 milliard gulden no dig zijn, waarvan een belangrijk deel uit dollars moet bestaan. Het ontbreekt de Nederlander niet aan energie, en het aantal projecten is ook groot genoeg, doch de middelen ontbreken hem. Voor goed geleide industrialisatie zijn ook geschoolde arbeiders nodig. Deze worden op- geleid op de ambachts- en techni- sche scholen, waarvan ons land er nog steeds te weinig bezit. Uitbrei- ding van het ambachts- en technisch onderwijs is dus van het grootste belang. Tenslotte zal internationaal over- leg, ook in Benelux-verband nodig zijn, opdat de verschillende landen uit elkanders vaarwater blijven. De producten zullen van kwaiiteit moeten zijn, en door handelsverdra- gen zal men zich van afzetmogelijk- heden moeten verzekeren. De sociale aspecten van het vraag stuk liet de spreker buiten be- schouwing. Actieve cultuur-politiek Nadat dr. Gielen met een heen- wijzen naar NaziDuitsland en com- munistisch Rusland, de machtsstaat had gekarakteriseerd, waarschuwde hij voor een zeker soort staatsdes- potisme, ook in ons land. Ook in ons land is de staat een vraatzuch- tig beest, dat voornamelijk door de oplettendheid van de K.V.P. nog aan een ketting ligt. Dr. Gielen haalde het voorbeeld aan van de cultuur- strijd in Belgie, waar de openbare scholen worden bevoordeeld ten koste van de bijzontjpre. Dank zij de K.V.P. bestaat er in Nederland mo- genteel geen actieve cultuurpoli- tiek, uitgaande van verkeerde be- ginselen, hoewel ons land in 1946 grote gevaren bedreigd hebben in de VP.™ van een voorgenomen subs! diering der z.g. experimenteer- scholen, en de oprichting van open, bare lycea met bijbel-onderwijs. Hier, evenals bij de organisatie In de wereld van de kunst, welke in communistische handen was, lag het staatsabsolutisme op de loer. De openbare school met de bijbel was volgens het getuigenis van Dr. Ban- ping en Prof. Kohnstam het beste middel om de bijzondere school op te ruimen en overbodig te maken De spreker hekelde dit, wat hij noemde, „departementale Christen dom", dat ons zeker zal gaan be- dreigen wanneer de K.V.P. ver- dwijnt of verzwakt. Ook wanneer wij houden wat wij hebben, blijft er daarnaast nog veel te wensen over. Het wachten is nog steeds op de gelijkstelling van het Kleuter- onderwijs, de gelijkstelling op het gebied van het middelbaar onder wijs en de algehele gelijkstelling van het hoger onderwijs, hoewel op dit gebied reeds aanmerkelijke re- sultaten zijn behaald. Het belang van een goed gevoerde jeugd-politiek blijkt, wanneer men weet, dat 45% der Nederlandse jeugd op Katholiek'e scholen onder wijs geniet. De laatste volkstelling wees uit, dat de helft van de Ne derlandse jeugd katholiek is. Indonesia Zeer summier besprak dr. Gielen hierna de voor-geschiedenis van het Indonesische probleem, dat een levensbelang voor ons volk is. De heer Schouten, de heer v. d. Heuvel's partijgenoot, lachtte har- telijk om dit antwoord, dat hij blijk- baar wel getapt vond. Bij de heer v. d. Heiflvel deed dit echter de emmer overlopen. Hij viel kwaad uit, smeet een notitieblok neer en voegde zijn sussende partijgenoot toe, dat het helemaal niet nodig was om van zijn vraag een caricatuur te maken. Na dit intermezzo, weer ter zake. De minister had indertijd de toezeg- ging gedaan, dat de koers van de grootboekinschrijvingen om pari zou blijven, lichtelijk dreigend zei hij nu, dat hij deze toezegging niet zou kunnen handhaven, wanneer men thans renteverhoging of te grote deblokkering zou willen door- drijven. Hieruit bleek al, dat er van het amendement Lucas inzake ver- Woensdagmiddag heeft de advo- caat-fiscaal bij de Kotterdamse kamer van het Haagse byzondere gerechtshof, mr. F. Hollander, te gen de 45-jarige advocaat-procu- reur mr. dr. M. H. H. Franssen uit Den Haag, wegens hulpverlening aan de vyand, vier en een half jaar gevangenisstraf met aftrek geeist en bovendien uitsluiting van het recht tot het uitoefenen van de runctie van advocaat-pro- cureur, ontzetting uit het recht tot het bekleden van ambten en uit de beide kiesrechten, alles voor de duur van het leven. Mr. Franssen was tijdens de be- zetting opgetreden als liquidateur van de R.K. Staatspartij, de St. Ger. partij, de Vrijz. Dem. Bond, de Chr. Dem. Unie, de Ned. beweging voor Eenheid door Democratie, de Ned. Militaire Bond en de R.K. Jeugd- verenigingen, waaronder de Sint Josephsgezellen Vereniging en de Graai. Vrijdag j.l. werd met deze zaak een aanvang gemaakt. Met het ho ren van de getuigen was toen de gehele dag gemoeid, zodat de zit- ting moest worden geschorst tot Woensdag, om de advocaat-fiscaal en de verdedigers in staat te stellen resp. requisitoir en pleidooi te hou den. In zijn requisitoir zeide mr. Hollander, dat verdachte in finan cieel opzicht zeer zeker correct ge noemd kon worden. Maar finan- ciele correctheid sluit de morele correctheid niet in. Mussert was ook correct op financieel gebied. Verd. was niet alleen in zijn handelingen fout, maar ook in de geest, zoals uit vele dingen blijkt. Als officier had hij de eed aan de koningin af- gelegd. Deze is nog steeds geldig en de advocaat-fiscaal vroeg zich af, waarom F. zich, toen hij in Zwit- serland vertoefde, niet bij de Ned. krijgsmacht had aangesloten. Verd. is geen normale faillissementsliqui- dateur, want hij wist niet waarheen de saldi verdwenen. Wat verdachte deed was volkomen onrechtmatig, want hij handelde naar Duitse verordeningen, die door Londen ongeldig zijn verklaard. Hij handelde tegen het Nederlandse be lang, tegen de Nederlandse wet. F. is een hypocritisch liquidateur en profiteur geweest. Hij heeft een halve houding aangenomen en der gelijke mensen zija altijd het ge- vaarlijkst, zo zeide de advocaat-fis caal. Spr. meende van vordering van boete af te moeten zien, daar de fis- cus verdachte behoorlijk zal „vil- len". De verdediging was in handen van mr. C. Croon en mr. A. J M van Dal. Toen dr. Beel in 1946 aan het be- wind was, was de toestand in Indo nesia duister. De Republik Indone sia vond internationaal geloof, dat zij het nationalisme vertegenwoor- digde. Het Nederlandse Volk was niet rijp voor de vooruitstrevende politiek der regering. De Engelsen hadden in Indonesie het gezag in handen Als er iemand was geweest, die aan deze toestand iets ten goede had kunnen veranderen, dan was het prof. Gerbrandy. In Juli 1946 ging het roer om. Het Kabinet Beel bracht de Indonesische politiek stelselmatig vooruit op de weg naar de oplossing. 16 Juli werden op de Conferentie van Malino de Ver. Staten van Indonesie in het leven geroepen. Nederland nam voor het eerst het initiatief. In December '46 werd op de Conferentie van Denpassar de staat Oost-Indonesie gevormd. De Commissie Generaai werd uitgezonden en het accoord van Lingadjatti gesloten. Helaas be- moeide de Veiligheidsraad, die door de spreker werd gekenschetst als de „boeren-gemeenteraad van Lake Succes" zich met de aangelegenheid. Het lichtpunt in de Indonesische kwestie is wel de bewustwording bij zeer vele Indonesiers, dat een verdrag met het kleine Nederland te prefereren is boven een protec- toraat van een grote mogendheid. Dr. Gielen besloot zijn rede met een korte bespreking van de Actie- Welter, en de wens, dat alle katho iieken mogen inzien, dat een eigen politieke organisatie onmisbaar is. i EDERE KEER OPNIEUW is het een wonder op zich, wan neer de avond valt en het duis ter alles als met een beschutten- de mantel toedekt. De avonden zijn intiem en brengen tot elkan- der, zij geven in de huiselijke sfeer het gevoel van zekerheid en veilige geborgenheid. De avonden zijn goed. Zij zijn warm en innig. Zij brengen de rust en voldaanheid na een goed be' stede dag. Er ligt iets heiligs, een zekere wijding in deze uren. Men weet zich dichter bij God en het eeuwige. De avond heeft iets plechtigs en vol majesteit. Is het dan niet iets fijns, als men in de avond samen bi.dt en el" kander een kruisje geeft, de zegen aan elkander schenkt! MARCUS De oud-luitenant gouverneur-ge- neraal dr. H. J. van Mook zal zich met ingang van heden voorlopig voor 6 weken met zijn gezin in ho tel „de Witte" te Amersfoort ves- tigen. Voor de familie zijn inmid- dels 3 kamers van het hotel gere- serveerd en in gereedheid gebracht. Den Haag, 8 December. Vanaf heden zal het de kolenhandelaren zijn toegestaan, voor het leveren van brandstof in papieren zakken een toeslag op de kolenprijs in re kening te brengen groot f 1.per hi. De hoogst geoorloofde toeslag bedroeg voorheen f 0.70 per hi. 101 De vlinders flad- derden tussen de bloemen, blank glanzend lag de fjord. Een wonderlijke vrede daalde in Oles ziel, en daarbij een diep ver- langen naar geluk. Het leek hem toe dat dit geluk hem nader was dan te voren en hij begreep, dat hij spoedig de hand zou mogen uit- strekken om het te grijpen. Eerst moest hij trachten, Bente te redden en alles. wat haar dierbaar was. Terwijl hij zo zat te wachten. ble ven zijn gedachten zich met Bente bezighouden. Indertijd was hij be- koord door Henriettes schoonheid en lokkende charme. Bente was heel anders, de liefelijkheid van haar wezen en de betovering van haar ziel hielden hem gevangen. Ze was terughoudend van aard, kwetsbaar en schuw, maar zelfs wanneer ze zich voor hem trachtte te verstoppen. was het Ole of hij een klein klokje in haar hart hoor- de luiden. Hij begreep best dat Bente op de een of andere zonderlinge wijze haar eigen lot verbonden had aan dat van de Rode Paarden; innig hoopte hij dat ze zou winnen; hij bad slechts zelden, maar nu. hier in de stilte. op deze vreemde plaats ver van huis. bad hij met heel zijn hart, dat Bente de overwinning zou mogen behalen in de strijd voor haar geluk. Hij werd uit zijn gedachten op- geschrikt doordat Hovmand voor hem stond. ,.U was wel ver weg," zei deze, Ole onderzoekend aanziend. „Ik zou wel willen weten waaraan u dacht." ,.Ik wenste dat ik zou kunnen meehelpen en iets voor Bente doen. U weet natuurlijk dat mijn vrouw Bente heet." i„U denkt zeker aan het landgoed en aan het geld?" vroeg Hovmand, terwijl hij Ole strak bleef aankij- ken. ..Natuurlijk denken we aan het landgoed en aan het geld; maar Bente denkt toch het meest aan de eer en de goede naam van haar vader," antwoordde Ole. „Ik ben er van overtuigd. dat u zult kunnen begrijpen, hoeveel dit voor haar zeggen wil." „En dat betekent ook veel voor u, nietwaar?" hield Hovmand aan. „Ik erken graag dat ik alles, wat ik bezit, en meer nog, daarvoor zou willen geven." Rustig beantwoord- de Ole Hovmands vorsende blik. Hij had het gevoel dat hij op dit ogenblik onomwonden moest zeg gen, wat er in hem omging en Hovmand laten begrijpen, van hoe ontzettend groot gewicht de zaak ook voor hem was. Hovmand ging er niet verder op door; maar het was hem duidelijk aan te zien dat hij voldaan was over Ole's ant woord. Hij vertelde nu dat hij de man, die hij zocht. niet getroffen had. Op Ole's aandringen bekende hij, dat het inderdaad Clatfs Reimeha was, wiens naam Ole had opge- kregen van advocaat Frandsen. De oude portier in het hotel was Rei- mers' neef en stond geregeld met hem in verbinding. Claus Reimers was eigenaar van een kleine schoe- ner, die de Oostzee bevoer. Ole begreep dat Reimers slecht bekend stond en herhaaldelijk betrokken was geweest bij smokkelaffaires en andere onwettige transacties. Hovmand had hem in Kiel bijna te pakken gekregen, nu wiet hij. dat hij met zijn schoener „Martha' op weg naar Stockholm was. „Als ik de man heb. hoop ik dat het raadsel opgelost zal worden," zei hij. ..Wanneer het zover is, mag ik dan mee?" vroeg Ole. „Dat kan ik niet beloven," ant woordde Hovmand. „Het is trou- wens ook niet onjjevaarlijk. Een- maal te voren heb ik Claus Rei mers' weg gekruist, en toen heeft het maar een haar gescheeld of ik was er het leyen bij ingeschoten." ..Gelooft u niet dat ik graag iets wil wagen terwille van Bente?" vroeg Ole. ..Daar ben ik van overtuigd," knikte Hovmand, „en ik zal ook gebruik maken van uw hulp. Maar in de eerste plaats moet u aan Zondag denken. Zondag moet u uw uiterste best doen, om uw vrouw. Ik van mijn kant zal ook niets on- beproefd laten." Onder de lunch bleef Ole voort- durend proberen, Hovmand' uit te horen, maar deze liet weinig los. ..Spoedig zult u alles weten," zei hij, ,.en dan zult u ten hoogste ver wonderd zijn." ..Ik wou dat ik wist waarom u zich zo voor Bente en mij interes- seert," hield Ole aan, de ogen op Hovmand gevestigd. „Ik heb u gezegd dat ik uw vriend ben," verzekerde Hovmand rustig Ole's blik uithoudend. {!k weet veel meer van u en ken u veel beter dan u denkt, Offer. Ik weet dat u de laatste jaren bij uw moeder hebt gewoond. Ik weet ook dat u min of meer hals over kop naar Enekaer gekomen bent. U kende Bente Munk niet en wist niet veel van haar, toen u op Ene kaer kwam, en u had weinig op met het aanstaande huwelijk. Heb ik geen gelijk?" „Ik begrijp niet hoe u dit alles weet," viel Ole verwonderd uit. „Denk daar nu maar niet verder over, Offer. Vertel me liever wat over Bente," vroeg Hovmand. Vol geestdrift vertelde Ole hoe Bente met haar paarden werkte. Levendig, met grote waardering, schilderde hij hoe moedig ze met hen streed. „Ze houdt van haar Rode Paarden," zei hij. „en ze ge looft dat ze haar geluk zullen aan- brengen." ..Laten we hopen dat ze gelijk krijgt," antwoordde Hovmand ern- stig, met Ole klinkend. Na afloop van de lunch bracht Ole Hovmand terug naar Stockholm en nadat ze afgesproken hadden elkaar. de volgende dag te zullen ontmoeten, namen ze a-fscheid bij het kleine hotel, waar Hovmand logeerde. Ole had nog een en ander te doen. wat enige tijd in beslag nam en kwam pas laat in de namiddag weer in het staldorp op de baan. Bente was juist kla'ar en stond te praten met een lange, zeer voorna- me, vreemde heer. Ze kwam dade- lijk naar hem toe, gereed mee te gaan naar het hotel, Ze zei dat ze moe was; maar in haar ogen blonk een glans, die Ole goed deed. HOOFDSTUK XXVIII Op Zaterdagochtend viel er een fijne motregen, de lucht was be- wolkt. Het was zacht en er stond nauwelijks enige wind. Het weer was bijzonder geschikt voor Jun ker. die niet erg van de zon hield. Als gewoonlijk was Ole vroeg op en ging naar beneden om naar zijn auto te kyken. Toen hij terug kwam, wachtte Bente reeds met de koffie. Door het inspannende wer ken van de laatste tijd zag ze bleker dan gewoonlijk. donkere schaduwen lagen onder haar ogen. Gedurende de laatste dagen was ze minstens acht uur op de baan ge weest, het leek wel of ze haast niet kon scheiden van Junker. Ole had alles gedaan wat in zqn vermogen lag, dat Bente het goed zou hebben en dat ze goed te eten zou krijgen; maar ze had weinig eetlust. „Je bent zenuwachtig. Bente," zei hij. „En je hebt vast niet goed geslapen vannacht, denk ik." ..Ik lag om twee uur nog wak- ker: ik weet wel dat ik erg zenuw achtig ben, ik zit zo in spanning, zie je. (Wordt vervoigd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3