Zal Xerxes ook over Sparta struikelen? Opbouw van Oost-lndonesie bedreigd door de smokkelhandel „ONTSNAPPING U DE BUNKER" RADIO DE RODE PAARDEN Zaandamse raadsvergadering kon niet door gaan KFC met topscorer Baljet voor Hermes gevaarlijk KL00STERBALSEM Tachtig millioen kwam in de zakken van de smokkelaars r C.P.N.-fractie Hep een „blauwtje' C. v. G. D. voor drie weken naar Djogja 10 December Zei U iets? Geen krachtsverschil in het Oosten SCHMUHUID Uitzicht De leiders J PAG. 4 a 1 rj NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 10 December Een dezer dagen verschijnt een brochure getiteld: „Ontsnapping uit de bunker" door Kees Bauer. Dit geschrift, dat in de boek- handel en aan de kiosken verkrijgbaar zal zijn, is verschenen bij de Uitgever H. Nelis- sen te Bilthoven. Nu door het proces tegen Berg, Kotalla, Oberle en anderen, het kamp Amersfoort weer in het middelpunt van de belangstelling stacrt, is de inhoud van deze W brochure opnieuw actueel geworden. „Ontsnapping uit de Bunker" is het volkomen histoiische verhaal van de man, die op 1 Maart 1943, niettegenstaande hij door de SS met kettingen aan de muur was geklonken, ontsnapte uit de bunker van het con- centratiekamp te Amersfoort. De hierbij afgedrukte foto's zijn enkele van de vele, die het verhaal verduidelijken. De eerste foto laat de gevangene zien bij het doorschuren van zijn boeien; op de tweede is hij bezig een tralie los te werken. De tekeningen tonen zijn boeien, zoals ze waren voor en na zijn ontsnapping. De laatste afbeelding is een na de bevrijding genomen foto van Kotalla en Oberle in de beruchte „rozen- tuin van het kamp Amersfoort. De opbrengst van dit boekje zal afgestaan worden aan de Stichting 1940—'45. Gedetineerden poogden kamp in brand te sfeken PROGRAMMA Engeland accoord met het voorstel Oostenrijk BEGINNEN BESPREKINGEN VOOR NOORD-ATLANTISCH PACT Jan Musch gaat naar Suriname Verlopen bankbiljetten aangeboden Huiseigenaren houden protestvergadering Nederlonds—Duitse handelsbesprekingen IN VOLGORDE Gemeten naar hun voor- sprong op de nummers 2 is de volgorde der leiders: 1. Heerenveen 2. V.S.V. 3. A.G.O.V.V. 4. Bleyerheide 5. S.V.V. 6. B.V.V. V. MARCUS irnesf Claes vrijgesproken Openbaar onderzoek ramp te Prestwick FEUILLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald r t\ i r Opnieuw is een overigens mis- lukte poging tot brandstichting ontdekt in een der barakken van het interneringskamp te Laren. Eer. gisterennacht hebben enkele gede tineerden tussen de eterniet kachel- pijp en de schoorsteen van deze ba- rak een hoeveelheid kapok gestopt, hetgeen echter tijdig werd ontdekt. Tijdens het politie-onderzoek be- kenden 2 gedetineerden dit gedaan te hebben. Zij voerden aan, dat de schoorsteen toch slecht trok en dat de kapok alleen zou schroeien en met tot ontbranding zou komen Beiden zijn in de cellenbarak op- gesloten en er is proces-verbaal te gen hen opgemaakt. ZATERDAG 11 DECEMBER HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Gewijde muziek, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.05 Franse orkestwer- ken. 9.35 Operette-muziek, 10 00 Voor kleuters, 10.15 Muziek houdt fit, 11.00 De Zonnebloem, 11 45 Mu- ziekcursus, 12.15 Orgelspel, 12.30 Weeroverzicht, 12.33 Amusements- orkest, P3.00 Nieuws, 13.25 Gramo- foonmuziek, 13.50 Film en toneel, 14.10 Roemeense fantasie, 14.20 En- gelse les, 14.40 Piano, 15.10 Muziek- cursus. 15.30 Gramoloonmuziek, 15.50 De vliegende Hollander, 16.00 Fanfarecorps, 16.30 Het Gregoriaans, 17.00 De Wigwam met de Accorde onverenigmg „Jong Hoorn 18.0U Het schip voor Keulen wordt aan- geboden, 18.30 Weekoverzicht, 18.45 Volksiiederenkwartet, 19.00 Nieuws, 10,15 Guus Jansen en zijn solisten, 19.50 Causerie, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.12 Saxofocn kwartet, 20.20 Lichtbaken, 20.50 Or- kest, 21.00 Negen heit de klok, 21.45 Radio-estafette, 22.00 Orkest zonder naam, 22.30 Actuaiiteiten, 22.45 Avondgebed, 23,00 Nieuws, 23.15 Utrechts Stedelijk Orkest en soliste HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Orkesten, 8.UU Nieuws. 8.18 Lichte klanken, 9,30 Koor. 10.20 Voordracht, 1J.35 AJBC- cabaret, 11.35 Piano, 12.00 Lunch- concert, 12.30 Weeroverzicht, 12.33 Liedjes, 13.00 Voor de stnjdkrach- ten. 13.30 Malando en zijn orkest, 14.20 Zang met orkest, 14.30 Man- nierskapel, 15.00 Twente, 15.15 Radio Phiiharmonisch Orkest, 16.15 Caba ret, 16.45 Sportpraatje, 17.00 Vrolijke klanken, 18,00 Nieuws, 18.30 Woor de strijdkrachten, 19,00 Artistieke staalkaart. 20,00 Nieuws, 20.15 Pro- menade-Orkest en zangsolisten, 21.15 De winkel van Sinkel, 22.00 Schram- mel-ensemble, 22.25 ..Vissen", 22,40 Accdrdeola, 23.00 Nieuws, 23.15 Dansmuziek. In verband met het feit, dat het verciste aantal raadsleden niet aanwezig was, kon de door de C.P.N.-fractie aangevraagde ge- meenteraadsvergadering te Zaan- dam niet doorgaan. Tijdens de vorige vergadering wilde de C.P.N.-fractie interpelie- ren over de loontoeslag. Burge- meester W. Thomassen meende, dat deze kwestie beter bij de begroting behandeld kon worden, waartoe toen met meerderheid van stemmen werd besloten. De C.P.N.-fractie richtte daarna het verzoek tot de burgemeester binnen 14 dagen een vergadering uit te schrijven. Hier- aan werd voldaan. Deze vergadering was Donderdagavond vastgesteid. Ver voor het aanvangsuur schoolde een grote menigte samen op de stoep van het gemeentehuis, wach- tend op toelating tot de publieke tribune. De raadsleden daarentegen lieten voor zover zij geen lid van de C.P.N, waren, verstek gaan. Toen burgemeester Thomassen om tien voor acht inplaats van half acht de vergadering opende, bleek, dat hij niet voornemens was publiek toe te laten. Hij las artikel 14 van het reglement van orde voor voor- zover de C.P.N.-leden hem daartoe in de gelegenheid stelden, waarna de secretaris mr. dr. Scholten de r.amen van de niet aanwezige raads leden bekend maakte. Met hevig hamergeroffel trachtte de burge meester de interruptie van de CPN- leden te overstemmen. Nog steeds BATAVIA. 9 Dec. (Aneta). De woordvoerder van de Commissie van Goede Diensten heeft bevestigd, dat de commissie Dinsdag per trein voor drie weken naar Djogja zal gaan, Te Wenen is meegedeeld. dat En geland zich accoord verklaart met het Oostenrijkse voorstel tot een nieuwe bijeenkomst van plaatsver- vangers der Ministers van Buiten- landse Zaken om uit te maken. of de besprekingen over een vredes- verdrag met Oostenrijk kunnen worden hervat. doorhamerend verklaarde hij de zit- ting voor gesloten en verliet de zaal. In de hal van het stadhuis, waar het publiek ruim drie kwartier had gewacht, omdat het niet in de raads- zaal werd toegelaten, werd toen de C.P.N.-fractie de trap afkwam, de internationale aangeheven. Voor de deur van de burgemeesterskamer zette het aanwezige publiek het tweede couplet van de internationale in, waarna het gemeentehuis werd verlaten. Robert Lovett, waarnemend mi nister van buitenlandse zaken in de V.S., heeft bekend gemaakt, dat de vertegenwoordigers der mogend heden, die het Brusselse pact on- dertekend hebben, Vrijdag 10 De cember te Washington bijeenkomen om het openen der besprekingen ever een Noord-Atlantisch verdrag met de V.S. en Canada voor te be reiden. De bekende Nederlandsp toneel- speler en voordrachtskunstenaar Jan Musch zal in opdracht van de Stich ting voor culturele samenwerking tussen Nederland, Indonesie, Suri name en de Nederlandse Antillen op 4 Januari a.s. naar Suriname ver- trekken, alwaar hij vijf weken zal verfoeven. De laatste dagen zijn bij de politie te Haarlem verscheidene aangiften binnengekomen van gedupeerden, die ongeldige bankbiljetten van f 100.— aangeboden kregen. De bankbiljetten dateren uit de tijd voor de geldzuivering en zijn toen ongeldig verklaard. Een Haarlemse bioscoopcassibre, die op haar qui vive was. weigerde het biljet, doch een collega van haar in de kassa van een andere bioscoop accepteerde het brigfje. Donderctag werd een exploitanf van een ben zine-station aan de Amsterdamse Vaart het slachtoffer. Hij entdekte de ongeldigheid van hat briefje van f 100.pas nadat zijr, klanten in de richting Amsterdam vertrokken wa ren. De Haarlemse politie onder- zoekt de zaak. In de memorie van antwoord op de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen trejt ons enige malen het eindeloos en grondeloos gebruik van het befaamde woordje „inderdaad". „Inderdaad" komt het de minis ter voor, dat er een apparaat moet zijn voor onderzoek, docw mentatie enz., „inderdaad'' is de minister van oordeel, dat de zorg voor de kunst de bijzondere aandacht moet hebben, „inderm daad" kan de vermakelijkheids- belasting een remmende invloed uitoefenen, en „inderdaad" is de exploitatie-rekening van de Ne derlandse Opera niet sluitend. Het schijnt „inderdaadeen heel verschil te maken, of de minister van Onderwijs etc., zo' als de vorige, een Neerlandicus, dan wel een oud-professor in de psychologie is Want de psychologische werking van het woordje „inderdaad" doet bij gebrek aan argumenten en con crete mogelijkheden won- deren. IN DE ARENA DER le KLASSERS Op Donderdag 16 Dec. wordt in 't Casino te 's Hertogenbosch een I openbare protestvergadering gehou- den door de Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren, in same werking met de vakgroep tussen- I personen in onroerende goederen. fen pijnlijlce handen, daarvoor is Kloosterbalsem een heerlijk verzachfend middel. dat Uw huid verjongt en weer prachtig gaal en glad frtaakt Ook bij wonden. biaren en als wrijfmiddel ,GEEN GOUD ZO GOED" (Adv.) ER STAAT morgen in de eerste klasse weer zo het een en ander te gebeuren. In het Westen krijgt Sparta, dat zielig onderaan staat, doch eigenlijk beneden haar stand leeft, een kans van Xerxes' inzinking te profiteren. K.F.C., dat vorige week van haar vitaliteit blijk gaf (Baljet is de top-scorer in District II1 gaat tegen Hermes een nieuwe overwinning tegemoet. Het Oos ten toont opnieuw een botsing van gelijke krachten. Wat uit deze heksenketel te voorschijn zal komen, is nog bij geen bena dering te voorspellen. In het Noorden is de spanning er voorlo- pig uit, maar in de Zuidelijke districten duurt zij onverminderd voort. Bijzondere derby! Bezien in het kader van de laat ste nederlagen van de club van Wilkes, heeft de Rotterdamse derby SpartaXerxes thans wel een zeer bijzondere betekenis. Zoals men weet, kan de crack Wilkes de eerste weken nog niet voor zijn club uit- komen, en van deze omstandigheld maken de rivalen in district I na- tuurlijk gebruik om de Rotterdam- mers een nederlaag toe te brengen. Morgen is het de beurt voor Sparta, dat niet alleen als stadgenote een bijzonder gevaar voor Xerxes bete- kent, maar ook wegens het feit, dat het hoognodig enkele punten, mits- gaders een geestelijke opdoffer no- dig heeft, wel een meer dan nor- male schotvaardigheid aan de dag zal leggen.; Het zal er spannen op Spangen! Ajax, dat haar oude vorm her- vonden heeft, maakt van haar thuis- wedstrijd tegen Stormvogels geen probleem. S.V.V. krijgt aan D.O.S. echter zeer zwaar werk. De Utrech- tenaren hebben nog goede kam- pioenskansen. 't Gooi wordt he/ slachtoffer van Blauw Wit en De Volewijckers— Haarlem kon wel eens op een pun- tenverdeling uitlopen. K.F.C. bezit top-scorer Baljet! Leider V.S.V. van de andere wes- telijke afdeling heeft Zeeburgia te gast. Het ziet er naar uit, dat de punten in Velsen zullen blijven. maar het is niet onmogelijk, dat de hoofdstedelingen alle voorspellingen zullen logenstraffen. KFC doet het nog steeds niet slecht als jongsie le klasser. Vorige week werd in Dordrecht van DFC met 53 gewonnen, na 'n 3—0 achterstand. Dat getuigt toch wel van een wil, om in deze com petitie iets te presteren! Morgen ontvangeij de Kogers het Schie damse Hermes DVS. Natuurlijk zijn v. d. Tuyn c.s. geen katjes om zon der handschoenen aan te pakken maar desondanks geloven wij, dat de gastheren aan het langste eind zullen trekken. EDO mag haar kans op het kam pioenschap door een nederlaag te gen DFC niet verspelen en daarom zal de winst wel in Haarlem blij ven. Feijenoord ontvangt een op re vanche belust HBS, terwijl DHC te gen Neptunus moet trachten een gedeelte van haar achterstand in te halen. Heksenketel Terwijl in de andere afdelingen de leiders en de hekkensluiters 11 tot 16 punten van elkaar verschil- len, bedraagt dit verschil in het MAKASSAR, 9 Dec. (Aneta) De minister van Justitie van Oost-lndonesie, mr. Soumokil, heeft gisteren in het parlement verklaard, dat „de gemeenschap voor meer dan tachtig millioen heeft moeten opbrengen voor de zakken van smokkelaars". In "antwoord bp vragen van het parlementslid Pitoy gaf Soumokil een zeer uitvoerige verklaring over de smokkelhandel in Oost- lndonesie en de daartegen genomen maatregelen. De minister zeide, dat het bedroe- vend was te moeten ervaren, dat na nauwelijks twee jaar al het op- gebouwde dreigt te worden vernie- tigd en verstikt door de financiele en economische manipulaties van onverantwoordelijke elementen. „Merdeka dan Berdaulat" (vrij- heid en souvereiniteit), een ideaal, dat door elke nationalist op zijn eigen wijze wordt nagestreefd, dreigde een waardeloze en inhouds- loze materie te worden en afdoende maatregelen werden een gebiedende eis, aldus de minister. In de afge- lopen drie maanden zijn krachtige I maatregelen genomen door de jus- titie in samenwerking met de dou- sne. De onderzoekingen en straf- rechtelijke vervolgingen duren voort. Na te hebben gewezen op de a-sociale uitwerking van het smok- kelkwaad, ging Soumokil in op de oorzaken, waarvan hij noemde de deviezenschaarste, de ongunstige lcoers van de gulden en de goede- renschaarste. Hij zeide, dat de no- dige maatregelen zijn en zullen worden genomen, opdat de verrei- kende arm van Vrouwe Justitia alle schuldigen zal bereiken, ook die- genen, die buiten Indonesie wonen. De minister gaf vervolgens een be- schouwing over de smokkelmetho- den. Hij zeide, dat de goederen eerst naar z.g. stapeleilanden worden ver- voerd, waar weinig toezicht is, en vandaar verder worden getranspor- teerd. Soms ook worden de produc- ten in voile zee tegen importgoe- deren geruild, terwijl voorts recht- streekse smokkelvaart naar buiten landse havens voorkomt. Als voorbeeld zeide Soumokil, dat uit Boeleleng (Bali) in enige maanden tjjd circa 700.000 ton koffie voor meer dan een millioen Straits dollars Singapore bereikte. Van Noord-Celebes uit is het vierde deel van de nootmuscaat- en foelieproducten weggesmok- keld, waardoor eveneens voor een bedrag van meer dan een millioen aan deviezen verloren is gegaan. In Zuid-Celebes is een smokkel- complot ontdekt, dat Oost-lndone sie anderhalf millioen aan deviezen kostte. De smokkelorganisaties be- schikken over grote zeilprauwen en FRANKFURT. 9 Dec. (Reuter) Een Nederlandse handelsdelegatie heeft te Frankfort besprekingen ge- opend met het gemeenschappelijke bureau voor de in- en uitvoer der drie westelijke zones (J.E.I.A.). Men verwacht, dat deze onderhan- delingen zullen leiden tot uitbrei- ding van de Nederlands-Duitse bandel. vrachtauto's en een firma te Makas sar, die haar hoofdkwartier in Sin gapore had, verdiende in een jaar meer dan een millioen. Sedert be- strijdingsmaatregelen zijn genomen, zijn de afleveringen aan 't copra- fonds vermeerderd, b.v. voor de westkust van Celebes met 38 pro- cent en voor de Minahassa met 40 procent. Ruw geschat bracht de be strijding van de smokkelhandel een vermeerdering van acht millioen aan detSezen op. Soumokil deed een ernstig beroep op alle bevolkings- groepen om de regering te helpen bij de bestrijding van dit kwaad. ALF EUROPA was voor en kele dagen gehuld in een dikke mist. Ondoordringbare witte dampen hingen tot laag op de aarde en verhinderden nage- noeg ieder uitzicht. Geestelijker- wijze is tegenwoordig wel heel de wereld toegedekt door som- here wolken en donkere nevels. De politieke en economische toestanden zijn verre van roos" kleurig. Wie de situatie overziet, is niet al te optimistisch ge- stemd. Toch is er een lichtpunt. Een plek op aarde, vanwaar uit licht straalt, dat uitzicht geeft. Het is „het Licht, dat in deze wereld gekomen is". Weer gaat Christus komen, weer gaat het Kerstmis worden. Of er vrede op aarde zal zijn, in ons zelf, in onze eigen kring, zal hiervan af hang en, of wij ons op de komst van de Verlosser waar- dig voorbereiden. Oosten slechts 6 punten, hetgeen in- houdt, dat alle candidaten dus nog kampioens- en degradatiekansen hebben! Be Quick ontvangt Heracles, NEC komt tegen de Ensch. Boys in het veld, Enschede krijgt leider AGOVV op bezoek, Quick maakt de reis naar Zwolle, om er de Boys uit die stad partij te geven en Wageningen moet in Deventer aan Go Ahead cen of twee punten trachten te ontfutselen. Allemaal ontmoetingerr-, omtrent de uitslag waarvan hoegenaamd niets is te voorspellen. De eenzame! Natuurlijk is in het Noorden na de penibele overwinning van Len- stra c.s. op het Groningse Be Quick de spanning er een beetje af. Hee- renveen heeft 5 verliespunten min der dan no. 2 van de ranglijst en staat nu dus wel erg eenzaam op grote hoogte. Het ziet er niet naar uit, dat dit jaar het kampioenscliap in Groningen of Leeuwarden te- recht komt. Maar de strijd gaat verder en heel het Noorden ligt op de loer naar een struikeling van de club uit het Friese Haagje. Het voorbeeld van Xerxes is er, om te bewijzen, dat de competitie niet be- slist is, voor de laatste wedstrijd is gespeeld. Zowel in de Groningse als de Friese hoofdstad worden de sport- liefhebbers getracteerd op een der by. De wedstrijden Be Quick—Ve- locitas en FrieslandLeeuwarden zullen wel een record aantal be- iangstellenden trekken, hoewel het Groninger gebeuren dreigt over- schaduwd te worden door de cnt- moeting HeerenveenGVAV. HSC gaat voor haar laatste kans strijden tegen Achilles, en Emmen zal min- stens een gelijk spel tegen Frisia trachten te forceren. Volop strijd. B.V.V.. dat in Zuid IV de leiding veroverde, zal met TSC wel raad weten, evenals NAC met Willemll. Maar of VVV aan Juliana een ge- makkelijke prooi zal hebben, valt nog te bezien. Limburgia moet in de Limburgse hoofdstad van MVV winnen om haar aanspraken op de kampioenstitel te behouden, terwijl de Eindhovense derby Spechten Brabantia wel in het voordeel van de laatste zal eindigen. Bleijerheide, de nieuwe leider in Zuid VI. moet op haar tellen pas- sen in de uitwedstvijd tegen Kerk- rade. Emma kon wel eens een strui- kelblok worden voor Sitt. Boys, wier prestaties dit jaar niet over- tuigend zijn. Maurits maakt geen slechte kans tegen P.S.V. NOAD en Longa gaan elkaar in Tilburg te lijf, terwijl Hel- mondia in eigen omgeving door een overwinning op De Baronie zal trachten relatief met de leiders ge lijk te blijven. De Vlaamse schrijver Ernest Claes, de auteur van de verfilmde roman „De Witte", die ervan beschuldigd werd tijdens de Duitse bezetting de politiek van de vijand gediend te hebben, is door de Krijgsraad vrij gesproken. In de motivering van de vrijspraak heeft Ernest Claes tijdens de bezetting vele diensten bewezen aan zijn landgenoten en is bij de be- studering der tegen Claes ingebrach- te beschuldigingen niets gebleken van kwade opzet. Maandag 10 Januari begint te Ayr (Schotland) het officieel openbaar onderzoek in zake het ongeval met de Nederlandse Constellation bij Prestwick op 20 October, waarbij 40 personen werden gedood. Maar ik zorg er voor dat Junker het niet merkt; als ik met hem werk, dwing ik mezelf kaim te zijn en opgewekt en blij. En ik ben ook blij, ik ben er zo trots op dat je goedgevonden hebt, dat ik Junker voor de start klaar mag ma ken. Maar daardoor verkeer ik nog meer in spanning, je weet immers hoeveel er voor mij van afhangt." „Dat begrijp ik best," antwoord- de Ole ghmlachend. haar bemoedi- gend toeknikkend. ,De hele dag werk ik met Jun ker. Je weet niet half hoe ik m'n best gedaan heb, ik geloof niet dat iemand het me had kunnen ver- beteren. 's Nachts lig ik maar te denken. het ene ogenblik heb ik alle hoop, en dan weer ben ik doodsbang. Uren aaneen lig ik te bidden." Bente keek Ole haastig aan. als wilde ze vragen of hij het- zelfde deed en vervolgde toeri: ,.Het spijt me dat ik 's avonds niet met je heb kunnen uitga\U maar ik kon heus niet. Ole, ik was al te moe. Hoe heb jij je avonden doorgebracht?" ..Ik ben met de auto uit geweest, Bente, "voor jou." „Oie, geloof je werkelijk, dat je er in slagen zult. iets te ontdek- ken?" Gejaagd boog ze zich naar hem toe en zag hem nieuwsgierig, een en al spanning, aan. ,.Ik hoop het, Bente. Hovmand is degene, die het werk doet, ik ben niet meer dan zijn helper. Je hebt er geen idee van. hoeveel die man voor ons doet. Ik kan het je ook niet vertellen, ik heb beloofd niets te zullen zeggen." ..Maar hopen mag ik toch wel. nietwaar Ole. En voel jij je goed?" ,.Ik heb vannacht als een marmot geslapen. Ik geloof niet, dat ik ooit in betere conditie geweest ben verzekerde Ole haar. „Daar ben ik blij om; heus niet alleen om Junker, ook om jou. Ook om jou, Ole, het betekent veel meer voor me dan je denkt." Bente sprak fluisterend, de ogen strak op het ontbijtilaken gevestigd. Even later begon ze hem uit te vragen over de kansen bij de dra- verij. ..Jij weet er veel meer van dan ik," zei ze. Jij bent op de baan geweest en hebt het'trainen gezien. Wat denk je van de paarden? Zeg me vooral alles, je hoeft niets voor me te verzwiigen, ik heb al ge zien. dat het een hele toer za) worden." Vol geestdrift begon Ole te ver tellen, hij wilde juist graag alles met betrekking tot deze belangrij- ke kwestie met Bente beipreken. ..Ik heb de paarden bestudeerd, en met een groot aantal mensen ge- praat," zei hij. ..Gelukkig weet nie- mand daar. wie ik ben. Er zijn vijf favorieten, op wie de mensen ster'k wedden. In de eerste plaats een Duits paard ..Kaiser", dat is die grote zwarte, met witte sokken, die gereden zal worden door de be- roemde Hans Schmidt. Dan komt. ..Phalzmann", het donkerbruine paard. dat we gisteren zagen. Die heeft juist de grote wedloop in Berlijn gewonnen. Ze zeggen dat ..Kaiser" het snelste paard van Duitsland is. Schmidt tracHt te voorkomen, dat iemand hem gade- slaat wanneer hij Kaiser" scherp traint, maar gisterenochtend heb ik hem toch gezien. en ik wil je wel zeggen dat ik respect voor he* paard heb. ..Phalzmann" hclj ik meerdere malen gezien. hij heeft cen vlotte draf; maar ik geloof niet dat zijn uithoudingsvermogen bijzonder groot is, op de lange baan zal hij een hele toer hebben, zich te hand haven. Maar het is een merkwaar dig paard, hij loopt als een machi ne. De mensen fluisteren dat hij zijn verstand verloren heeft, hij gedraagt zich niet als andere, nor- male paarden. Hij loopt alsof zijn gestelijke vermogens gestoord zijn, en dat weet Grone volledig uit te buiten, hij kan hem laten doen wat hij wil. Grone is een Pool, hij moet zonder enige consideratie zijn, ik mag de vent niet. Dan komt „Svea". dat is die kleine, lichtbruine Walachijer met de witte neus. Hij wordt gereden door Erikson de beste pikeur van Zweden. „Svea" is niet groter dan onze eigen Sara, maar hij draaft fenomenaal. Met z'n benen be- schrijft hij hele cirkels, net of hij aan het zwemmen is; ik- heb no; nooit een paard gezien. dat zo sne. loopt. De Zweden hebben al hun hoop op „Svea" gevestigd, maar hij is onrustig, dat heb je zeker ook wel gezien. Toch zijn er velen, die op hem zetten, gisteren is er 8-2 op hem gezet. Verder hebben we ..Flickan", die mooie, rode merrie, na Junker het mooiste paard; maar ze li.iken niets op elkaar. Die wordt gereden door de bekwame pikeur Bomann. ..Flickan" kan razend snel lopen en heeft een record van 1*17" maar je hebt gezien hoe onrustig het dier is, gisteren was hij ge- woon wild. Dan is er nog ..Windsor", eigen- dom van je voorname vriend lord Cleve. Hij traint samen met Junker, jij zult hem dus wel beter kennen dan ik. Je bent bijzonder goede maatjes met de Engelsman." ,.Ja, dat is zo." knik-te Bente. ..De trainer Harrison spreekt uitsluitend Engels, ik heb hem af en toe ge- holpen en voor tolk gespeeld. Hij heeft niet minder dan twee man- nen om hem te helpen, het paard wordt behandeld als een prins. Ik heb elke dag, samen met Harrison gewerkt. waar beide paarden voor deel van hebben gehad. Je hebt zelf de eigenaar gezien. lord Cleve, die iedere dag op de baan is. Hij is buitengewoon aardig tegen me, ik geloof haast dat hij me een beetje het hof maakt." „Ja, dat geloof ik ook. Het ligt er nogal dik bp", kwam Ole droog- jes. ..Harrison maakt me ook het hof, je moest zien hoe hij me toelacht met zijn scijitterend witte tanden. Maar als wb op de baan komen, zijn we tegenstanders, reken maar. De eerste dagen hebben we elkaar voortdurend angstvallig in de ga- ten gehouden, maar de laatste da gen hebben we uit Junker en Wind sor gehaald wat er uit te halen is. Gisteren hebben ze een hele baan full speed gereden. Junker lag aan de kop, Harrison kwam naast hem en wilde hem voorbij, lord Cleve stond midden op het grasveld en brulde om Windsor aan te zetten; maar hij kwam Junker niet voor." Toevallig heb ik het gezien, je reed schitterend Bente. Behalve ik waren er nog verscheidene andere toeschouwers, een aantal sportjour- nalisten hebben vandaag Junker genoemd. Hij stond tot dusver als een van de laatste bij de wedden- schappen genoteerd, nu is hij op- geltomen van 20-2 tot 16-2. Wind sor wordt steeds als nummer 2 ge speeld, men weet dat hij een van Engelands beste paarden is. Ten- slotte hebben we nog het Deense paard Pax van graaf Marker; maar daar is vast iets mee, ik geloof nooit dat het paard in orde is en ik denk ook niet dat hij mee zal doen." ,,Hoe weet je dat zo allemaal?" vroeg Bente gei'nteresseerd. „Ik heb kennis gemaakt met een bookmaker, hij weet alles van de jaarden en alles, wat er in de stal- en gebeurt. Ik geef hem iedere dag een paar potjes bier, hij denkt dat ik bij hem een grote som zal inzetten. Wij zaten samen in het restaurant toen jij, samen met Windsor, reed. We zagen de drave- rij door onze kijkers. ..Kijk die rode Deen es," riep hij en rende de verande op. „Ik wou dat ik die nog eens een keer kon zien. Zoals die bliksemse rakker z'n benen uit- werpt!" (Wordt vervoigd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4