SPORT Geruisloze ombouw Een interessante discussie bij de fokkers over de codperatieve vee-afzet Begroting van het Hoogheemraadschap aangenomen De Regering zal opnieuwoverleg plegen met de onderwijzers IN BROKJES vakbonden, Personenvervoerders RADIO Aankoop en verkoop van grond en een gratificatie DERODEPAARDEN UIT DE TWEEDE KAMER Gortzak steunt anti-revolutionnaire motie! Zei U iets? 33 paters Trappisten in China vermoord PROGRAMMA Standsorganisaties vrezen sociaal gevaar van te grote machtsvorming Er komt breed overleg De Bonnenlijst Radar-vraagstukken Ziekffe in't gezin Ons Heer FEUILLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald I (Van onze parlementaire redacteur) De Kamer had Dinsdag reeds dui delijk laten blijken, dat zij in het conflict tussen regering en onder wijzers, aan de kant stond van de laatsten. De minister begon gister- middag zijn verdediging dan ook met zich te vergelijken met ,.gehitst wild dat moe wordt van de jagers". Van dit moe Worden hebben wij in- tussen niet veel kunnen bespeuren, de minister doceerde ook deze mid- dag onverstoorbaar door, de indruk makend zijn zaken goed te kennen maar toch ook met een typische professorale inslag, die hem in het parlement tot een wat aparte figuur maakt. In zijn verweer bleef de be- windsman het standpunt van de re gering verdedigen. De onderwijzers was niet toegezed, dat hun salarissen zonder meer met dat van de amb- tenaren op en neer zouden gaan. Er was slechts gezegd, dat het wel billijk werd geacht, dat hun bezol- diging in de toekomst de invloed der algemene' salariswijziging voor het burgerlijk overheidspersoneel zou ondergaan. Waar men stelde, dat de uitspraak van de commissie- Wesselings een toch veel positiever karakter had. gaf de minister dit toe, maar deze uitspraak was niet door de twee regeringsvertegen- woordigers mede ondertekend. Het belangrijkste was echter, dat de minister tenslotte toch toezegde het overleg in, bedoelde commissie te willen heropenen. Dit laatste bleek de heer Roosjen (A.R.). die toch ook wel een beetje popelde om zijnx motie te kunnen indienen. niet goed te hebben ver- staan. Als eerste spreker bij de re- plieken diende hij die nu in. Ze was veel concreter gesteld dan die van de heer Gortzak (Com.), omdat de bekende verlangens van de onder wijzers er stuk voor stuk in werden opgesomd. Waar de heer Gortzak de vorige avond wat sarcastisch gevraagd had of de heer Roosjen hem misschien in het maken van moties les wilde geven, verklaarde deze zich hiertoe thans gaarne be- reid. Hij wilde dat onderricht zelfs op een breder plan brengen en wan- neer hij dan bij de heer Gortzak het zelfde succes zou boeken als bij andere pup'illen, dan was het zeker niet onmogelijk, dat de toekomst nog verrassingen in haar schoot zou bergen! Dat was aardig gezegd van de heer Roosjen, maar de heer Gort zak is ook niet zo gemakkelijk uit het veld te slaan. De motie van de heer Roosjen beziende, constateerde hij ziinerzijds, dat de meester de bedoplingen van de leerling toch verbazend goed had begrepen. Met een breed gebaar zich voor de motie Roosjen verklarende, trok hij nu de zijne in. ook hier viel echter nog wel wat poiltieke munt uit te slaan. want hij maakte tevens van de ge- Tegenheid gebruik om tegen de P.v.d.A. te zeggen. dat het er voor hem niet op aan kwam, wie de motie had ingediend. Bij al deze aardigheden diende de zaak zelf echter niet te worden vergeten. Mevr. Fortanier en de heren Peters (KVP) en van Sleen (P.v.d.A.) bogen de behandeling dan ook weer in het goede spoor terug door de minister te verzoe- ken zijn toezegging nog eens te her- halen, die de heer Roosjen blijk- baar niet verstaan had. De heer Peters zei er nog eens uitdrukkeli.ik bij. dat hij aan een formeel overleg niet de minste yjaarde zou hechten, de bedoeling moest voorzitten om elkaar nu werkelijk te vinden. De minister bleek inderdaad zo- ver te willen gaan. waarmede dus voorlopig aan de wensen van de Kamer was voldaan. De heer Roos jen trok zijn motie in. SELEC'ITEWEDST'KIJD Op Tweede Kerstdag zal op een nog nader aan te wijzen plaats in het Noorden een voetbalwedstryd worden gespeeld tussen een noor- delijk- en een Oostelijk elftal. in deze ontmoeting komen niet de sierkste ploegen van beide distric- ten uit, het ligt in de bedoeling spelers op te stellcn, die wellicht binnen niet al te lange tijd voor 't vertegenwo'ordigende elftal in aan- merking kunnen komen. SPORTPALEIS? Naar wij vernemen, zien de Chicago Skating Works de moge- lijkheid onder ogen van vestiging van een groot sportpaleis te Rot terdam, dat voor verscheidene tak- ken van sport dienstig zou kunnen zijn. Of deze plannen, indien zij doorgang vinden. inhouden de aan- leg van een kunstijsbaan of (te vens) een rolschaatsenbaan is nog niet bekend. In ieder geval verke- ren de plannen nog slechts in het stadium van contact-zoeken. veel zal afhangen van de vraag. of de plaats, waar eventueel grond be- schikbaar kan worden gesteld, ge- schikt wordt geacht om de exploi- tatie lonend te maken. De materl- alen voor het sportpaleis zouden uit de V.S. pasklaar worden aan- gevoerd. ONTVOERING Een wel zeer ongewoon gevai van ontvoering heeft zich voorge- daan tijdens athietiekwedstrijden te Moskou. Vladimir Izotov, trai- ner van de bekende Dynamo Sportvereniging, presteerde het n.l. om de sprintster Krapivnitskaya, lid van een concurrerende verem- ging, voor de start van het num- mer waarop zij zou uitkomen, op zijn motdrrijwiel mee te voeren om te voorkomen dat de Dynamo- meisjes het vuur te na aan de schenen zou worden gelegd. Izotov bracht zijn buit naar een plek in het bos, waar zij onder be- waking werd gesteld. De ontvoerde athlete wist echter te"* ontsnappen, maar kwam te laat aan de stagf.... Voor de heer Gortzak was het politieke spel echt.er nog niet uit. Bijgestaan door zijn partijgenoot Hoogcarspel kwam hij verklaren, dat de toezegging van de minister niet de minste waarde had. flij diende nu andermaal een motie in, ditmaal de tekst van de motie Roosjen(i), een motie,- die later door de Kamer verworpen werd met alleen de stemmen van de com- munisten voor. Dan was er nog een motie Van Sleen (P.v.d.A.), waarin, in verband met het tekort aan leerkrachten, werd uitgesproken, dat gehuwde vrouwelijke leerkrachten benoem- baar moeten biijven. Zoals bekend had ook de heer Gortzak (Com.) een dergelijke motie ingediend, maar deze was veel „principieler"; zij stelde de mogelijkheid van be- noembaarheid zonder meer. De heer Gortzak verweet de heer v. Steen (P.v.d.A.) verraad aan het principe. Deze verweerde zich op gronden van doelmatigheid. Mevr. Fortanier (P.v.d.A.) wrong zich wel in de zonderlingste boch- ten. Ook zij is wat dit punt betreft ..pijincipieel", maar had ten aan- zien van de motie Gortzak verklaard toch geen behoefte te hebben, om dat zij het onderzoek naar de positie van de gehuwde ambtenares in het Boze tongen beweren maar het zijn dan ook boze tongen dat ju- risten elkander wel eens wat je noemt het balletje toewerpen. Also! Kamerleden, ministers en andere politici dat niet doen. De een wordt van professor minister, de ander van secretanis-generaal hoogieraar, zoals bij Economische Zaken pas. Bij On- derwijs werd eveneeris de professor minister en nu wordt de oud-minis ter hoogieraar. Het aantal oud-pro- fessoren, dat in het Kabinet zit, is legio, het aantal politici, *dat de toga aantrekt, stijgt, Het is natuuriijk allemaal wel in orde, maar de poli- tiek is toch wel een aardig spelletje van stuivertje wisselen.... algemeen wilde afwachten. Later ondersteunde zij toch weer wel de motie Van Sleen! De motie Gortzak werd tenslotte verworpen, die van de heer Van Sleen met 35 tegen 31 stemmen aangenomen! Een stem ming van links tegen rechts, die in het voordeel van de eerste uitviel door absentie bij rechts. Een on- zuivere uitslag dus, die overigens niets verandert aan de bestaande toestand. Waar er nog steeds 1000 onderwijzers-vacatures zijn, blijft de gehuwde onderwijzeres toch ge- handhaafd. hetgeen de minister ook al had betoogd. In het zelfde ver band heeft de minister zich nog bereid verklaard pogingen te zullen doen om de beurzen voor candidaat- onderwijzers wat groter en talrijker te maken. Over andere maatregelen moet hij zich nog beraden. Hij denkt aan een nieuwe stoomcursus, om- scholing enz. De Nederlandse groentenkweker staat voor niets meer. Het Brussels lof of witlof, dat normaal eerst in Februari of Maart aan de markt komt, wordt thans reeds op de veilingen aange- voerd. Men heeft dit bereikt door in de bodem van de' bakken electrische elementen aan te brengen, die in de nachturen de nodige warmte leveren voor een snelle rijping van het product. De oogst van het electrisch gekweekte witlof. i Vooruitlopend op de publiekrech- teiijke bedrijfsorganisatie heeft de Federatie van PersonenveWoerders besloten om per 1 Januari a.s. een nieuwe vorm van organisatie in te voeren. waarbij meer eenheid wordt bereikt dan mogelijk was bij hetgeen minister Vos op dit gebied (Tlak voor zijn heengaan deze zomer in het ie- ven had geroepen. De minister had n.l. de beruchte verplichte vakgroe- pen JPersonenvervoer en Goederen- vervoer der OrganisatieWoltersom reeds buiten werking gesteld, want behalve dat deze drie naast elkaar moesten zien te leven, ontstonden er ook confessionele tegenstellingen en dreigde er dus een strijd op twee fronten. Om nu aan alle controverses een eind te maken is men geko'men toi het formeren van hoger genoemde federatie, die door geruisloze om bouw zal ontstaan. Het bestuur, ver- tegenwoordigd door de voorzitters van de drie nieuwe bonden, de ka- tholieke, de protestantse en de alge mene, heeft zich gisteren aan de pers voorgesteld en medegedeeid, dat men van plan is op federatieve grondslag samen te werken en zo- doende een bedrijfsschap voor te be- reiden in de geest der komende pu- bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie, steunend op naar levensbeschouwing georienteerde vrije vakorganisaties. Men wil met name ook voorkomen dat krachten worden versplinterd en verspild aan zaken die met de belangen van de bedrijfstak, maar die van de organisgties betreffen, die zouden trachten de meeste leden te verwerven. Op een vraag van de journalisten, hoe het staat met de bereidheid van de door minister Vos in het leven geroepen vrije organisaties om plaats te maken voor deze' nieuwe opzet, die op de drie confessionele NEW YORK, 14 December (AFP). Pater Gabriel Gorma, provinciaal van de paters passionisten, die teruggekeerd is van een inspec- tiereis van drie maanden in de missiegebieden van deze orde in China, heeft bevestigd, dat te Jang Kiaping in het zuiden van Tsjahar drie en dertig paters trappisten zijn vermoord. Pater Gorma maakte verder ge- wag van „talrijke plunderingen van missieposten, terechtstellingen van priesters en christenvervolging in noord-China en Mongolie". Volgens pater Gorma is de oorlog in China niet slechts een bujgeroor- log doch een ,,internationale oorlog". Een derde van de door de commu- nisten geleide strijdkrachten bestaat volgens pater 'Gorma uit Japanners, Koreanen, Mongolen en Russen. zuilen zal komen te rusten, die wij' reeds genoemd hebben. werd ge- antwoord, dat de NEDOP (Ned. Or ganisatie Beroeps-personenvervoer) reeds bereid is gevonden. Met de BBV (Bond Bedrijfsautoverkeer Nederland) wordt nog met kans op succes onderhan'deld. Het contact met de NVTO (Ned. Vereniging Transport-Ondernemingen)waarin naast enkele grote particulieren ook de overheidsinstellingen georgani- seerd zijn. is veel moeilijker en zell's onbevredigend te noemen. Dit neemt niet weg. dat de nieuwe federatie zich voorstelt om per 1 Januari a.s. te starten. De belangentegensteiling tussen beroepsvervoer en vervOer van particulieren zal hierdoor dus geenszins uit de weg worden geno- men. Dit was echter ook niet de opzet. Integendeel, men wil juist ko men tot een scheiding, waarbii de particuliere vervoerders zich zoveel mogelijk aaneensluiten. Er werd nog op gewezen, dat op deze wijze aan de in katholieke krmgen steeds le- vende verlangens om tot eigen ka tholieke vakorganisaties te geraken, op gelukkige wijze kan worden vol daan. OVER HET ALGEMEEN kan worden gezegd, dat de plannen voor codperatieve veeafzet, zoals deze ontworpen zijn door de Prov. Bond van Rundveefokverenigingen (zie elders in dit nummer), en gesteund zijn door het N.H. Schapen- en het N.H. Varkensstamboek gunstig zijn ontvangen. Wel meende mr. Ver- meulen, de secretaris van de L.T.B., een ietwat gereserveerd ge- luid te moeten laten horen. Bij hem stond voorop, dat de ontwik- kelde machtsfactor in elk geval sociaal verantwoord moet zijn. Zijn teleurstelling over het feit, dat geen ruggespraak gehouden was met de standorganisaties, werd echter- grotendeels wegge- werkt door de mededeling van Joh. de Veer van de Hollandse Mij. van Landbouw, zowel als de heer Abma van de C.B.T.B., die van oordeel waren dat de standsorganisaties in elk geval een wakend oog op de stand van zaken zouden houden. De plannen van de commissie, in- gesteld door de Prov. Bond van Rundveefokverenigingen en de bei de stamboeken. komen hier op neer dat de bestaande cooperatieve vee- afzet-verenigingen en het bestaan de bemiddelingsbureau van de bond worden opgeheven, omdat zij die hiervan gebruik maakten, niet zel- den dubbele kosten kregen te vol- doen. (Later is dit euvel door een overeenkomst opgeheven, maar dit had tot gevolg. dat de cooperatie dikwijls te weinig vergoeding voor haar onkosten kreeg.) Na deze op- heffing wordt een specifieke Noord hollandse cooperatieve veeafzetver- eniging opgericht, in samenwerking met beide stamboeken. Iedere vee- houder kan hiervan lid worden. Voor de samenstelling van het be stuur en de financiele vraagstuk- ken zal nader overleg worden ge- pleegd, maar wel zullen er twee commissionairs aan moeten worden verbonde'n. ieder met hun respect, medewerkers. en wel een voor het fokvee en een voor het vetvee. Be- houdens een nader te regelen pro- visie. betalen de leden van de bond f 2.50 per afstammingsbewijs. De ontvangsten van deze afstammings- bewijzen worden aangewend voor subsidiering van de cooperatie. De reclame voor geregistreerd fokvee verzorgt de bond. Al deze punten werden uitvoerig besproken in de Woensdag te Hoorn n het Parkhotel gehouden verga- lering. die onder leiding stond van de heer C. N. Laan uit Berkhout, voorzitter van de Bond. Reeds direct had deze er de na- druk op gelegd. dat deze vergade- ring een informatorisch karakter zou dragen en dat dus geen beslis- singen zouden worden genomen. Daarnaast ging het niet' aan om hier de minder prettige ervaringen met bemiddelingsbureau of coope- atie uit te spinnen. Het is de bedoeling dat de afde- lingen ook deze voorstellen uitvoe rig gaan bespreken en hun oordeel ter kennis brengen van de Bond. Met enige reserve De heer van Kampen uit Hoog- karspel verklaarde altijd voorstan- der te zijn geweest van cooperatie ve veeafzet. Maar hij vond het niet de taafc van de Prov. Bond zich met het stichten van de nieuwe or ganisatie te belasten. Want lang niet alle boeren zijn hierbij aange- sloten, zodat het gevaar dreigt, dat larig niet alle betrokkenen er ach- er komen te staan. Zijns inziens hadden de drie standsorganisaties dit ter hand moeten nemen. Voorzitter merkte hiertegenover evenwel op. dat de standsorganisa- tie.i zich toch ook niet bemoeien met zuivelfabrieken, veilingen, en derg. De heer De Haan uit Beemster waarschuwde. dat men de zaak niet moet verwarren. Inderdaad vond hij. moetgn alle fokkers achter de cooperatie staan en dat kan onaf- hankelijk van de vraag wie de stoot tot de opriehting heeft kge- geven. Het gaat er maar om klaar te zijn voor de opheffing van de verpiichte veelevering. Immers het niveau van de vleesprijzen zal aan- geven. wat de fokdieren zullen op- brengen. De heer Bruin uit De Ri.ip zag direct nog geen uitweg voor de ge- bruiksdieren voor eigen land. Daar zijn immers aan beide kanten aan- geslotenen aan het woord, en nie- mand kan twee heren dienen. Volgens voorzitter zou de ver- koop van gebruiksdieren in het binnenland inderdaad anders ge- regeld moeten worden, maar het zal ook geen verplichting zijn, deze via de cooperatie te verhandelen. Visie van de L.T.B. Mr Vermeulen, secretaris van de L:T.B., trad in de voetsporen van de heer v. Kampen, waar deze zich afvroeg of de Stichting van de Landbouw ook een adviserend li- chaam zou biijven. Het leek hem niet uitgesloten, dat deze als pu- bliekrechtelijk orgaan ook daad- werkelijk in economisch opzicht zou gaan optreden. Maar de LTB ziet naar de sociale waarde van deze cooperatie. En het is daarom dat hij haar vooralsnog met enige reserve ontvangt. De heer Joh. de Veer, Provinc. Voedselcommissaris. gaf als zijn me- ning te kennen. dat de gehele op zet eigenlijk ontsproten is aan de Holl. Mij. van Landbouw, en niet zonder overleg met de Stichting. Deze vond het evenwel iets dat vooralsnog buiten haar terrein lag. De heer Broers van Benning- bboek zag ook vooral naar het so ciale aspect van het voorgestelde. Daarnaast meende hij, dat een wer- lcingsgebied over de Westelijke provincies beter was, omdat men t.z.t. toch tot grotere centralisatie zal komen. De heer Abma gaf het standpunt van de C.B.T.B. weer, toem deze voor alles vaststelde. dat alle boe ren in een technisch commerciele kwestie, als deze, voor alles een lijn moeten trekken. De drie standsor ganisaties vrezen een sociaal niet- verantwoorde machtsvorming. doch dat is te ondervangen door het door de heer De Veer aangekondigde toezicht, c.q. overleg. Mr Vermeulen van de L.T.B. kreeg nog nader toelichting van de heer ir De Vries, dat eerder overleg met de standsorganisaties niet mogelijk was. De Prov. Bond had een be middelingsbureau, en moet dit straks gaan opheffen. Dat is een offer. Wat ligt er nu meer voor de hand, dan dat de leden zich ujt- spreken over de vraag of zij dat offer aanvaarden? Algemeen was men in de verga- ring van oordeel, dat men snel en degelijk dient te werken, en dat de coopefatieve gedachte zoals hier bepleit, zeer sterk onder de fokkers leeft. Voor het tijdvak van 19 December 1948 t.m. 1 Januari 1949 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONNEN VOOR VLEES 481, 483 vlees 100 gram vlees 482 vlees 300 gram vlees ALLE BONKAARTEN 487 Algemeen 180 gram spijsolie 488 Algemeen 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. BONKAARTEN KA, KB, KC 901: 491 f^lgemeen 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 492 Algemeen 300 gram kaas of 375 gram korst- loze kaas B505, C507 500 gram boter of margarine of 400 gram vet BONKAARTEN KD, KE 901: 497 Algemeen 125 gram boter of margarine of 100 gram vet 498 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korst- loze kaas TABAK- EN DTVERSENKAARTEN QA, QC 901: 01, 02 Tabak, 04 Diversen 2 rants, cigaretten of kerftabak. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 901 (Bijz. Arbeid, a.s. moeders en zieken): Geldig zijn de bonnen van de strook A. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 17 Dec. a.s. worden gebruikt. De niet-aangewezen bon nen van strook 4 van de Bonkaarten 812 kunnen worden vernietigd. Onder voorzitterschap van mr A. F.. Kamp, Dijkgraaf, hield het be stuur van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier een algemene vergadering in het ge- meenlandshuis te Alkmaar. De Dijkgraaf heette in een korte toespraak de aani^ezigen welkom, waarbij hij zijn vreugde uitsprak over het feit, dat deze bijeenkomst gehouden kon worden in de geheel gerestaureerde Vergaderzaal. Gronden en rechten Aan de orde kwam vervolgens een voorstel tot verkogp van eqn stuk land, gelegen aan de Zuider- dijk van Drechterland, gelegen in de gemeente Venhuizen en onge- veer 26 are groot' aan de Nuts- spaarbank te Den Helder voor /260. Aldus werd besloten. Eveneens werd het voorstel tot verkoop van het recht van opstal op een perceel grond. deel uitmakende van de Oosterdijk In de Wieringer'waard, en een oud dijkmagazijn. daarop gelegen. aan de heer A. Braaf, al- daar, voor f 400, goedgekeurd. Voorts werd besloten tot ruiling van een stuk grond, gelegen aan de Egmonderstraatweg in Egmond Binnen met de heer J. de Waard Pzn te Egmond a.d. Hoef. Het erf- pachtsrecht op een deel van de Waterlandse Zeedijk van de heer D. J. Bouhuys te Rans(|orp we.rd gewijzigd in die zin dat de erf- pachtsom is verhoogd tot f 7.p. jaar. Besloten werd voorts een gedeelte van de Noordeindermeerdijkweg, groot ruim 1500 m. met ingang van 1 Januari a.s. in eigendom en on- derhoud over te nemen. De weg zal worden verbeterd en verbreed. waarvan de kosten worden geraamd op f 26.000, waartoe door ,de oro- vincie een vergoeding van f 17.000 werd gegeven. Voor een bedrag van f 1595 werd van de Staat de schuldplichtigheid van de Andijkse proefpolder door het Hoogheemraadschap overgeno- men. Aan het personeel in vaste en ty- delijke dienst. alsmede degenen die werkzaam. zijn op arbeidscontract, werd evenais het vorige jaar r#n gratificatie toegekend van 2 van het looh tot een maximum van f 50 in overeenstemming met rijksrege- ling. Bij ziekte zal aan het personeel over de z.g. carenz-dagen het voile salaris worden uitgekeerd, terwijl boven het wettelijke ziektegeld een bijslag van 20 zal worden ge geven. Teneinde de kosten. verbonden aan het onderhoud van wegen en werken en de aankoop van een deel van de Westzanerzeedijk te dekken, werd een geldlening aan- gegaan van 150.000 tegen een ren te van 3 's jaars en met een looptijd van 20 jaren. De begroting 1949 De begroting voor het jaar 1949 sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 1.929.820 voor de gewone dienst en met f 676.350 voor de buitengewone dienst. Het heffingspercentage voor de omslag zal dezelfde biijven als in 1948, n.l. 3. De achterstand en schade. tijdens de oorlog onstaan, is zo goed als geheel ingehaald. De algemene financiele toestand van het waterschap geeft. zoals door de Dijkgraaf werd medegedeeid, geen reden tot bezorgdheid. Het batig slot der rekening 1947 bedroeg f 113.320. De opbrengst der landerijen wordt geschat op /33.860, van de provincie wordt een uitke- ring van 29.540 verwaeht voor de provinciale wegen en f 48.900 voor de tertiaire wegen. Aan omslag wordt verwaeht een bedrag van f 424.990. terwijl van een aantal waterschappen en gemeenten alsmede van andere instellingen. een bijdrage. geschat op f 160.00i0, wordt verkregen. Van de voornaamste uitgaven noemen wij f 150.000 voor herstel oorlogsschade, f 350.000 ("buitense- wone dienst) voor verbetering der wegen, f 285.000 voor werken aan het provinciale wegenplan, f 332.870 voor werken aan de tertiaire we gen en f 161.900 voor andere werk- zaamheden. Voorts worden de uit gaven voor pensioensgerechtigden e.d. geschat op f 26.130, onderhoufi motorrijtuigen f 7.400. Jaarwedden ambtenaren, en ingenieurs f 37.300. technische ambtenren 32.430. jaar wedden ambtenaren en penning- meester f 66.540. Bij beschikking van de minister van verkeer en waterstaat a.i. en van marine a.i.. is prof. Jhr. ir. J. L. W. C. van Weiler, kapitein-lui- tenant ter zee. te 's-Gravenhage, benoemd tot lid van de commissie tot het bestuderen van de ver- schillende vraagsukken, welke zich tot bevordering van de veiligheid bij de toepassing van radar en an dere electronische navigatiemid- delen. zowel bij de zeevaart als bij de luchtvaart voordoen of waarschijnlijk zullen voordoen. Bij kou op borst en keel inwrijven met Dampo. Groten bij griep en ziek- gevoel bovendien 'n „Mijnhardtje" nemen (Advertentie) HEBBEN er in onze taal een geheel eigen uittyruk' king voor, die alleen wij, katho- lieken, kennen. Wij spreken, als wij het over de H. Eucharistie hebben, over „ons Heer". Wij drukken dat zelfs, taalkundig, in een onzijdige vorm uit. lets ver~ trouwds, iets innigs ligt daarin. Zo is het ook. Want is het niet het blijk bij uitstek van Gods liefde voor ons, dat Hij met ons wil zijn -Emmanuel in dit H. Sacrament? Dat Hij naar ons gebracht wil worden, als wij ziek zijn? De priester draagt Hem naar ons huis. Wat is het dan een mooie gewoonte als iedereen, kinderen zowel als ouderen, die „ons Heer" ont- moeten, eenvoudig op straat neerknielen en eerbiedig God aanbidden die voorbij gaat, en Hem de zieke aanbevelen naar wie Hij gebracht wordt. Laten wij ons Heer op straat openlijk groeten. MARCUS VRIJDAG 17 DECEMBER HILVERSUM II, 415 M. 7.00 en 8,00 Nieuws, 8.15 En nu aan 't werk, 9.00 Piano, 9.35 Concert,' 11.00 Kamermuziek, 11.35 Zang, 11.45 Marinierskapel, 12.30 Weerover- zicht, 12.33 Koor, 13.00 Nieuws, 13.15 Orgel, 13.50 Piano, 14.00 Alt en or- kest, 14.20 Kerstvertelling, 14.40 Gramofoonmuziek, 15.30 Viool en piano, 16.00 Advents-poezie, 16.20 Koor en solisten, 17.10 Instrumentale soli, 17.30 Ensemble, ,18.00 Violon cello piccolo, 18.45 Koor, 19.00 Het Nieuws, 20.00 Nieuws, 20.10 Om- roeporkest en cello, ^0.45 Hoorspel, 21.30 Kamermuziek, 22.30 Utrechts Stedelijk Orkest, 23.00 Nieuws, 23.i5 Orkestwerken. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 The Masqueraders, 8.00 Nieuws, 8.18 Operette-selecties, 9.00 Symphonieprogramma, 10.20 Orkest, 10.45 Cello, 11.15 Voordracht, 11.35 Zang, 12.00 Orgel en trio. 12.30 Weerpraatje, 12.33 Sport, 12.45 Pia no, 13.00 Nieuws, 13.20 Bandi Baiogh en zijn orkest, 13.50 Orkest, 14.00 Kookkuhst, 14.20 Kaskische dansen, 14.40 Pianoduo, 15.00 Boekenschouw, 15.20 Allerlei. 16.00 Orgel en zang, 17.00 Filmland, 17.20 Quatre-mams, 18.00 Nieuws, 18.15 Kiuzikale felici- tatie, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 Denk om de bocht, 19.15 Ac- cordeola, 20.00 Nieuws, 20.05 Alt en piano, 21.00 Men vraagt. en wij draaien, 21.30 Hoorspel. 22.15 Swing and sweet, 23.00. Nieuws, 23.15 Bil- jartreportage, 23,20 Symphoniecon- cert. 107 HOOFDSTUK K|XX Terwijl hij_ langzaam de stallen naderde, vervulde hem slechts e£n gedachte: Bente. Hij dacht niet aan zijn eigen teleurstelling en neder- laag, hij dacht alleen aan Bente en aan het verdriet, dat zij zou voe- len. Bij de stalgebouwen gekomen keek hij naar haar uit, maar ze was nergens te zien. Zijn hart bonsde van angst, misschien was ze wegge- vlucht of had ze zich verborgen. haar hoop was immers de bodem ingeslagen. Ze had om haar geluk gespeeld en verloren. Bij alle ellende was er echter iets. dat nu gebeuren moest; geen ogenblik wilde hij wachten. Plot- seling voelde hij zich er zeker van dat Bente de stal binnengegaan was; verslagen en wanhopig zou ze zich ongetwijfeld daar verstopt hebben. Hii gaf Junker aan Manson over en zeide hem, het paard af te wrijven en verder te verzorgen. Manson slaakte een paar rare woorden om dat Ole op die manier de eerste prijs misgelopen was. om het vol gende moment God te danken en te prijzen. dat hii niet was verplet- terd. Ole hoorde niet veel van wat hij zei; maar hij vergat niet Junker de chocolade te geven. die hij in zijn zak voor hem bij zich had. Junker had het dubbel en dwars verdiend. Terwijl hij zich naar Junkers box spoedde. moest hij denken aan Ben- tes tapijt. waarop het rode paard vooruitstormde om de schitterende bloemenkrans te veroveren. die hem lokte. Duidelijk -zag hij het prachtige borduurwerk voir zich; dat visioen versterkte hem nog in zijn besluit en hij verhaastte zijn pas. Inderdaad vond hij Bente in de box, weggedoken in een hoek op 't schone stro. Toen Ole kwam. keek ze naar hem op. Hij kon zien dat ze geschreid had, op haar linker wang zat een zwarte plek. Ze wilde opstaan. maar Ole was haar voor en knielde naast haar in het stro. ..Ben je-heel erg ongelukkig?" vroeg hij medelijdend en teder. ..Ongelukkig?" vroeg Bente. Ole was er bijna zeker van dat ze op het punt- stond haar armen om zijn hals te slaan. ,,Ik zag je uit de sulky vallen. O Ole. ik dacht niet anders of je zou dood zijn. Maar toen kwam je overeind. ik zag dat je op kon' staan en dat je kon lo- pen. Ik wist dat je gered was, Ole. Toen ben ik hierheen gegaan. waar ik helemaal alleen kon zijn. En nu heb ik Onze Lieve Heer gedankt. Bente zag Ole aan en veegde een traan weg uit haar ogen. ..Maar ik heb verloren. Bente. Het spijt me zo ontzettend voor jou. Bente. er is iets dat ik je zeg gen moet en ik moet het nu zeggen. het kan geen seconde langer wach ten. Ik hou van je. Bente, hoor je, ik heb je lief. Ik 'heb je zo innig lief, ik geloof niet dat een man ooit zoveel van een vrouw gehou den heeft als ik van jou. Kijk me me aan. Bente. Denk je dat je ook een beetje van mij kunt houden?" Ole boog zich naar haar over, zijn stem klonk hees van ontroering. Bente fhief haar behuilde ge- zchtje naar hem op. Fel rood lagen de ontsierende vlekken over heel haar rechter wang. ,.Is het waar?" fluisterde ze, hem angstig, recht in de ogen ziende. „Ben je daar wel heel zeker van?" „Kijk me aan, Bente. Kun je niet Zien dat ik de waarheid spreek? Ik heb je lief en als jij van mij houdt is al het andere in de wereld me onverschillig. „Maar denk je aan mijn rode wang? Denk je aan mijn been? Vergeet je niet dat ik mank ben, Ole? Weet je niet meer wat je te gen je zuster zei, die dag op de veranda?" „Nee, Bente, dat weet ik niet meer; ik weet slechts een ding". Hij sloot Bente in zijn armen en drukte de eerste warme, waarach- tige kus oP haar lippen. Meteen daarop kuste hij haar telkens en telkens weer op haar rode wang. ..En is het heus waar dat jij van mij houdt, Bente?"' vroeg hij. Die vraag was echter overbodig, hij kon haar aanzien dat het zo was. „Vanaf het eerste ogenblik, dat je de voet over de drempel van Enekaer zette, heb ik van je ge houden", fluisterde Bente, zich te gen hem aanvlijend. „Maar ik hoorde wat je tegen je zuster zei. Ik dacht dat je ndoit van me zou kunnen gaan houden. Ik ben een beetje trots, ik wilde geen beletsel voor je wezen, ik wilde je niet in de weg staan. Daarom trok ik me terug; als je me niet liefhad, dan moest je vrij zijn". ..Maar nu weet je dat ik je lief heb. Om jou wenste ik zo vurig dat je vandaag zou winnen". „Ik heb immers gewonnen, Ole. Ik heb gewonnen. Zelfs al ben je niet als eerste door de finish ge gaan. toch hebben de Rode Paarden me het geluk gebracht. O. ik had nooit gedacht dat ik zo gelukkig zou kunnen zijn". Glimlachend drukte ze zich tegen hem aan, waarop hij haar opnieuw kuste. Als twee gelukkige kinderen zaten ze in het stro, ze hadden alles om zich heen vergeten. Als een zwak ge- zoem klonk het rumoer van de baan tot hen door, in de grote stal was het bijna stil. Plotseling werd de stilte ver- broken door haastige voetstappen. Met een ruk vloog de deur open, eensklaps stond lord Cleve voor hen. ..Bewaar me", viel hij uit, „ik kom wel wat ongelegen, vrees ik, maar u moet er heen. Maak voort". De oude heer gebaarde opgewon- den. „Ik moest met de vuist op tafel slaan en voor u vechten, maar ze waren het gauw eens on der elkaar en tekenden meteen en vanzelfsprekend protest aan. Na tuuriijk werd Grone gediskwalifi- ceerd. Zojuist is nummer dertien als winnaar op de hoge nummer- borden bekend gemaakt. Kom nu, man, gauw. Junker 'wordt al voor mijn reserve-sulky gespannen. U moet naar de tribune van de jury. De mensen zijn dol, ze willen u zien". „Ja, maar, ik begrijp er niets van", zei Ole. helemaal in de war. Hij was tenslotte opgestaan en keek van Bente naar lord Cleve. „Dat doet er niet toe, dat hin- dert niet, maar nu moet u weg. en vlug. Ik blijf bij uw vrouw. Schiel op". Hij gaf Ole een duw, waarna dze zich naar buiten haastte, waar hij Junker voor de sulky van lord Cleve gespannen vond. Manson gaf hem met stralend gezicht de leid- sels over en wenste hem geluk. Een aantal stalknechts stonden bijeen. die een luid hoera aanhieven toen Ole wegreed. Even keek lord Cleve Bente aan, die er niet aan dacht dat haar rij- costuum onder het stro zat. Ze dacht aan haar grote geluk, dat haar duidelijk uit de ogen straalde. Premie en geld had ze vergeten; maar nu drong het eindelijk tot haar dor dat ze ook Kier de grote overwinning had beha^ld. Ze zag haar oude vrield aan met een blik, die hem tot in nde ziel trof. Even glimlachte hij fijntjes. begrijpend, en legde zijn arm beschermend om haar schouders. waarop Bent haar hoofdje aan zijn borst verborg. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3