2 Coalitie met de communisten betekent een communistisch China" Nederlandse voorwaarden aan de Republiek Gedeputeerde Staten willen ruim zes ton meer uit de grondbelasting halen Industrialisatie-probleem heeft vele moeilijke kanten I 1 In Hongarije heerst de macht van de Sovjets De strijd in mijn land is van wereldbetekenis TOTSTRAKS Minder subsidie aan onverplicht Nijverheidsonderwijs China's laatste dagen in zicht? De regen Soekarno gaat steun vragen aan India Ook een dagorder van Soedirman De diepere grond van de schoolkwestie Onprettige uitlatingen van Montgomery r Een week buitenland J NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Zoterdag 18 December 1948 MGR. PAUL YU PIN, AARTSBISSCHOP VAN NANKING: T .N.I.-M AN OEU VRES Weer heerst rond het Chaillot-paleis De stilte en sereniteit Van trotse onvergetnkelijkheid Der kunstgewrochten in Parijs. Niet meer klinkt in de galerijen Wyshinsky's angst voor het fantoom Dat dreigt met het gesplitst atoom. Hier hangen slechts de schilderijen. Voorlopig eindigt de campagne Tegen de schenners van het recht. Eenieder heeft zijn woord gezegd, En drinkt tot slot een glas champagne. Wel schoon waren de resultaten Van maandenlang geconfereer. Op 1 April begint men weer De oude kwesties te bepraten. T. V_. KARDINAAL VAN ROEY: NOORDHOLLAND MOET BEZUINIGEN Duits droogdok opgeblazen Een van de drie, Pro-Republikeinse motie in Parlemeni O.-Indonesie Mr. Franssen tot drie jaar veroordeeld Paul Kies twintig jaar achter slot Korporaal Kesten uit Nijmegen is een expert geworden in het bouwen van bamboehuizen. Samen met een paar koelies is hij in Kebatoeran bezig het ge- raamte van een dak aan de muren vast te knopen. Zestig kleinkinderen JJ/AWEN een week zal't Kerst- mis zijn. Dat heeft voor u toch wel meer te betekenen dan alleen maar 'n gezellige Kerst- tafel met hulst en kaarsjes. Ze~ ker, die moet er ook zijn. Laat er gerust een prettige, huiselijke sfeer in uw gezin zijn die mor- gen. Feest in huis veronderstelt feest in de kerk, zegt een spreek woord. Juist door het een wordt het ander mooier. Ons samenzijn in de huiselijke kring wordt des te gezelliger naarmate we ook geestelijk meer hebben genoten. Laten we daarom het Kerstjeest voorbereiden door er naar te verlangen, er voor open te staan. Bidt morgen nog eens de Mis' gebeden in uw missaal mee. Onze ziel is als een dorstige aarde waarop de regen neervalt. ,,Rorate" kent u dat mooie Adventslied dat in het Lof of door de radio wordt gezongen? MARCUS Voor het vervoer van zware stukken maakt de K.L.M. gebruik van spe- ciale vliegtuigen, die de bjjnaam „Vliegende Vrachtwagen" hebben gekregen. Aangezien de luchtvracht steeds grotere afmetingen gaat aannemen, heeft men een, speciaal voor grote vrachtstukken bestemd, verplaatsbaar platform geconstrueerd. „IEDERE DAG denk ik aan Nederland en herdenk ik de Neder- landse katholieken in mijn gebed. Want het is dank zij een Nederlandse studiebeurs, dat ik aan het College der Propaganda Fide heb kunnen studeren en mijn weg naar het priesterschap heb gevonden. Daarom zal ik mij altijd de schuldenaar van Katholiek Nederland blijven gevoelen." Met deze woorden ver- welkomde ons Mgr. Yu Pin, aartsbisschop van Nanking, toen wij hem in de wachtkamer van Schiphol voor zijn vertrek naar New York om een interview verzochten. Vanzelfsprekend brachten wij het gesprek op de huidige situatie in China en op de verklaring van Paul Hoffman, directeur van de E.C.A.. dat de Amerikaanse hulp aan China misschien zou worden voortgezet, indien een coalitie met de communisten zou worden aan- gegaan. ,.Als Amerika een dergelijke coa litie wil, wil het een communistisch China. Het Chinese volk wil echter geen coalitie. Een bewijs daarvoor is wel, dat millioenen Chinezen uit de bezette gebieden vluchten. Nie- mand immers wenst dit soort van bestuur. ook al zullen er onder de onontwikkelden wel enkelen ge vonden worden, die zich door de voorspiegelingen van de communis ten laten verleiden. De communis- tische ideologie is echter vreemd aan het Chinese karakter en in strijd met de traditie. Overigens kan ik mij niet voor- stellen, dat na Tsjechoslowakije nog iemand gelooft aan de mogelijkheid van zulk een coalitie, zonder dat men daarmede automatisch zijn vrij- heid prijsgeeft en zich overlevert aan de willekeur der communisten. Op onze vraag, of de toestand voor China dan niet wanhopig be- gon te worden,, antwoordde de Aartsbisschop: „Indien China wan- hoopt. zou heel de wereld dienen te wanhopen. Want als China valt, valt geheel Azie. Ik aarzel niet om de strijd in mijn land van wereldbe tekenis te noemen. Vergeet ook niet, dat de troepen der regering nog steeds twee-derden van China in handen hebben. Zelfs al zouden Peiping en Nanking vallen, dan is dit nog niet fataal. Daarmede wordt de ooriog niet beslist en de .moge lijkheid tot verzet en voortzetting van de strijd blijft open. Persoon- lijk heb ik groot vertrouwen in generaal Fu, die het bevel voert over Nanking. Hij is een uitmun- tend generaal, die de gave bezit iedereen vertrouwen in te boeze- men. Hij zal de stad uitstekend weten te verdedigen". De Katholieke Kerk in China Als wij daarna vragen naar de vooruitzichten van het Christendom en onze bezorgdheid uitspreken over de toekomst van de Kerk in China, geeft de kerkvorst een ant- woord, dat zijn diep gewortelde overtuiging tekent: „Tenslotte heeft de Katholieke Kerk het laatste woord. Dat neemt niet weg, dat wij een uiterst harde en zware tijd doormaken. In Noord-China is zeer veel ver- nield. En in Centraal China kun nen de priesters hun gewone werk niet meer verrichten en zijn de ka tholieken in hun activiteit zeer gehandicapt. Onnoemelijk veel priesters en leken zijn gedood en stierven als martelaar aan hun ver- wondingen. In de bezette gebieden is de tijd der Catacomben herleefd en kan men spreken van een algehele kerk- vervolging. De Kerk werkt daar ondergronds. Veelzeggend zal voor u zijn, dat de H. Stoel aan de pries* ters verlof heeft gegeven, de H. Mis op te dragen met gewoon brood, zonder altaar en kaarsen, zonder paramenten, zonder missaal, terwijl de priesters als misformulier kun nen gebruiken ofwel de gewone Mis voor overledenen of de Mis van O. L. Vrouw. Dit houdt in. dat priester en gelovigen, rustig aan een tafel gezeten als voor een een- voudig ontbijt, toch de H. Geheimen kunnen vieren. Het aantal katholieken in China bedraagt vier millioen, een kleine minderheid in dit uitgestrekte land. En toch is de vooruitgang van de Katholieke Kerk China's enige hoop. Een nieuw China kan niet goed zijn zonder Christus. Door het Evangelie te prediken zijn wij goe- de patriotten. Wij moeten echter het Evangelie niet alleen prediken maar ook in practijk brengen. En vooral op dit laatste komt het aan. Daardoor alleen zal het communis- me verdwijnen in China, maar ook overal elders in de wereld. Wat wij daarbij nodig hebben zijn drie P's: Patience. Prayer, Pe nance: geduld. gebed, boete. Het lijdende China, dat thans boete doet voor de Kerk in de ge- hele wereld, rekent daarbij ook op het gebed van de Nederlandse Ka tholieken". BATAVIA, 17 Dec. (Aneta) De speciale correspondent van het Chi nese blad „Sin Po" schrijft, dat Soe karno naar India gadT om bespre- kingen te voeren over steun van India aan de republiek om zowei materieel als moreel de strijd tegen de Nederlanders voort te zetten. De correspondent schrijft, dat de mo- gelijkheden zijn: le. steun in de vorm van wapens; 2e. poiitieKe steun binnen de organisatie der verenigde naties. Mogelijk verdere punten van bespreking zijn voigehs de correspondent: erkenmng van de republiek door India en verpiaat- sing van de repubiikeinse regering naar India. BATAVIA, 17 Dec. (Aneta) De repubiikeinse radio meldt, dat de repubiikeinse opperbevelhebber Soedirman op 16' December een dag order heeft doen uitgaan, waarin hij, in verband met de huidige pre- caire situatie, aan de troepen op- dracht geeft, op hun plaats te blij ven en hun plicht met voile verant- woordmg te blijven volvoeren. Een woordvoerder van het repubiikeinse departement van defensie ver- klaarde, dat de T.N.I, dezer dagen op verschiilende plaatsen op Java manoeuvres zal houden. "Het zijn gewone oefeningen, waarvan de mi- Jitaire commissie van de C.V.G.D. op de hoogte is gesteld, teneinde misverstand omtrent het karakter en het doel dezer oefeningen te voorkomen. 's GRAVENHAGE, 17 Dec. (ANF) Naar wij van welingelichte zijde vernamen moet men onder de „con- crete, niet voor tweeeriei uitleg vatbare essentiele voorwaarden", waarover in het communique van Donderdag werd gesproken, ver- staan: 1) De positie van de hoge verte- genwoordiger van de kroon en diens bevoegdheden, zoals die om- schreven zijn in het bio-besiuit (Oe- windvoering Indonesie in overgangs- tijd). 2) de regeling van het oppergezag over de strijdkrachten en de bepa- lingen over de staat van ooriog en onveiligheid, eveneens zoals in ge- noemd besluit omschreven. 3) inschakeling van de Republiek in de Indonesische federatie op vol- komen gelijke voet met de niet-Ke- publikeinse deelstaten. 4) het onmiddellijk stopzetten van de bestandsschendingen en terug- roepen van ge'infiltreerde Repubii keinse militairen. Bovbngenoemde voorwaarden zijn bij de jongste besprekingen in Ka- lioerang geheel in overieg met Djog- ja vastgesteld, aldus gaf men ons te verstaan. Bovendien beschouwt de Nederlandse regering deze voor waarden slechts als logische conse- quenties van de reeds door de Re publiek ondertekende overeenkom- sten van Linggadjati en de Renville. Er is hier dus geen sprake van de nieuwe voorwaarden. De brief van Hatta aan Cochran en de brief van de Nederlandse regering aan Co chran als antwoord daarop, beteke nen dus slechts een uitloper van de reeds in Kalioerang door de ltabi- netsdelegatie gevoerde besprekingen. „Men wil de invloed van het Christendom teniet doen" IN EEN TOESPRAAK OP HET Tweede Nationale Congres van de Waalse Federatie der Katholie ke Actie voor Mannen, dat te Brussel werd gehouden .heeft Kar- dinaal Van Roey, inzake de school kwestie in Belgie een belangrijke verklaring afgelegd. „Wij betreuren het voor heel het land te moeten vei'klaren, dat de tegenstanders van de katholieken de strijd tegen de katholieke scho- len opnieuw begonnen zijn," aldus Zijne Eminentie. ..De situatie. die hieruit voor on- lelbare gezinnen is voortgekomen, is voor ons onaanvaardbaar. Zij kan op geen enkele wijze worden ge- rechtvaardigd en dient noodzakelijk veranderd te worden." De Kardinaal besprak vervolgens het standpunt van de autoriteiten, die afwijzend staan tegenover het standpunt der katholieken en de mogelijkheden hoe men tot een op- lossing zou kunnen geraken. De Kardinaal deed een dringend beroep op de Katholieke Actie de kerk in deze strijd krachtig te steu- nen en vervolgde: ..Wat wij het meest treurige en weerzinwekkende vinden in dit conflict. is, dat de tegenwoordige houding van onze tegenstanders in zake de schoolkwestie, als geheel beschouwd. tenslotte wordt ingege- ven door de besliste wil, de in vloed. die het Christendom heeft onder de bevolking. teniet te doen." De Kardinaal besloof met een op- roep tot alle katholieken, om ieder meningsverschil opzi.i te zetten en bij de komende verkiezingen als 'n gesloten blok op te treden. Insidersi achten deze verklaring van Kardinaal van Roey de belang- rijkste. die Z.Em, heeft afgelegd sinds de bevrijding. In een note aan de Provinciale Staten, gevoegd bij de Provinciale begroting voor 1949, wijzen Ged. Staten van Noord-Holland op de noodzakelijkheid bezuinigende maaregelen voor te stelien tot ontlasting van de gewone dienst, tengevolge van beslissingen der Tweede Kamer ten aanzien van de wet op de financiele verhou- ding tussen. Rijk en Provincie. In de ecrste plaats stelien Ged. Sta ten voor te bezuinigen op de Pro vinciale bijdrage in de verpieging van behoeftige geesteszieken, waarbij het aandeel der gemecn- tcn in de juiste verhouding tot de kosten dient te worden gebracht. Deze bezuiniging bespaart de Provincie f 482.000. Bovendien wordt voorgesteld een einde te maken aan de onverplichte deelneming van de provincie in de kosten van het nijverheidsonder wijs. Op de begroting 1948 was daarvoor uitgetrokken f 250.000. Ondanks deze besparingen zou nog een bedrag van f 484.561.10 aan de reserves moeten worden onttrok- ken om de begroting 1949 sluitend te maken. Dit zou kunnen worden Vrijdag is te Wilhelmshaven een droogdok, waarin schepen tot een grootte van 10.000 ton in dok kon- den gaan, opgeblazen. Daa, het dok dicht bij de stad ligging had. kon- den er. na het opblazen. duidelijk bevingen in de grond worden waargenomen. Binnen een termijn van 6 a 7 jaar hoopt men de Nederlandse beta- iingsbalans weer in evenwicht te hebben. Althans, men streeft er zeer ernstig naar om na 1954 weer even wicht te hebben tussen de bedragen, die ons land moet besteden in het buitenland en die, welke het ont- vangt uit export van Nederlandse producten en het dienstenverkeer. Dit te bereiken is even noodzake lijk als moeilijk, Een der eerste vereisten om een kloppende betalingsbalans te ver- krijgen is opvoering van de pro- ductie, gepaard gaande aan een zo hoog mogelijke export. Doch dit alleen is niet voldoende. Nederland zal in afwijking met zijn traditie industrieland moeten worden. Industrialisatie op grote schaal is een gebiedende eis. Hieraan echter zijn tal van haken en ogen verbon- den. Een der grootste problemen op dit moment is wel: Waar moet het geld vandaan komen om tot uit- breiding en zo nodig tot 't nieuw opzetten van fabrieken te komen? De fiscale winstvaststelling blijkt op het industrialisatieproces rem- mend te werken. De dividend-stop zorgt ervoor, dat het voor de onder - nemers uiterst moeilijk is zich kapi- taal te verschaffen. Geldschieters voelen er weinig voor om zonder goede beloning risico's te nemen. Er is thans overieg gaande tussen het ministerie van economische za- ken en financien om de nadelen van de door laatstgenoemd minis terie genomen maatregelen zoveel mogelijk op te heffen. Dit deelde ir. W. Brusse. waarnemend direc teur van de Directie voor Indus- triele Ontwikkeling van het Minis terie van Economische Zaken ons mede. Wanneer er inderdaad over- eenstemming tussen de beide depar- tementen zou zijn te bereiken, zou dit een grote stap in de goede rich- ting zijn. Daarmede zouden echter nog lang niet alle moeilijkheden uit de weg geruimd zijn. Want al zou de animo om geld in ondernemingen te steken stijgen. dan toch blijft de vraag: in wat voor soort bedrijven moet dit worden gestokcn? M.a.w.. voor welk soort producten zullen er in de toekomst afzetmogelijk- heden in het buitenland zijn? Deze vraag is niet zonder risico beves- tigend te beantwoorden. Tal van factoren zijn er aan te wijzen. die hierop van invloed kunnen zijn. Geen schema op papier Een industrialisatie-scbema op papier zetten, dat in de toekomst zal blijken te voldoen. behoort vrij- wel tot de onmogelijkhedcn. Bij de beoordeling of ccn bepaalde Indus trie wel of geen kans maakt tot cen rendabel bedrijf uit te groeien. die nen steeds de nieuwste gegevens over de internationale situatie in het geding gebracht te worden. Bii deze beoordeling moet eveneens worden nagegaan of voor een be paalde industrie ook de nodige arbeidskrachten beschikbaar zjin en eveneens of de plaats van vestiging wel de juiste is. Daarbij komt nog. dat Nederland rckening dient te houden met de belangcn van ziin Benelux-partners. Hoe men uit alle moeilijkheden zal komen staat nog niet concreet voor ogen. We] ech ter. wat men wil berSiken. Voor wat de export betreft acht men het noodzakelijk. dat de uitvoer tot 50 pet. van de productie wordt opge- voerd. Voor de oorloa bedroeg dit cijfer 20 tot 30 pet. Daarnaast zal de handel tot een grotere activiteit moeten komen. Ook de resultaten voor wat betreft de transitohandel zijn tot dusverre beneden de ver- wachtingen gebleven. Van belang achtte ir. Brusse het ook, dat de remmende invloed van importmaat- regelen tot de kleinst mogelijke proporties wordt terugge'oracht. ondervangen door de opcenten der grondbelasting te verhogen van 50 op 60, waardoor deze f 635.000. meer zou opbrengen. Ged. Staten zouden echter niet zonder uiterstc noodzaak tot deze verhoging willen overgaan in verband met de 'hoge belastingdruk. De begroting 1949 wijst als eind- bedrag aan f 12.473.148.94. De uitga- ven geven onder andere een raming van f 100.000.voor storting in het fonds voor de economisch techno- logische dienst en eveneens f 100.000.voor aankoop van het landgoed „Meer en Berg" te Heem- stede, door deze gemeente te be- stemmen tot natuurreservaat en wandelpark. Voor subsidies aan or- kesten en muziekgezelschappen wordt een bedrag van f 65.000. uitgetrokken, voor musea f 41.500. voor leeszalen en bibliotheken f 112.000.(vorig jaar f 80.000. voor natuurbescherming f 30.513.76, voor de vereniging „Hendrick de Keyser" te Amsterdam f 10.000.—, voor monumentenzorg f 80.000.De subsidie voor malariabestrijding wordt van f 5000.verhoogd tot f 10.000.In verschiilende streken der provincie zullen campagnes worden gevoerd tegen deze ziekte. Voor 1949 staat op het programma een campagne in het Gooi. Uit de provinciale kas zal in 1949 f 150.000.- worden besteed aan uitbreiding van het kampeerterrein te Bakkum op h'et Provinciale Waterleidingterrein, daar dit ieder jaar meer bezodkers bliikt te trekken. Wegverbetering heeft ook de aan- dacht: de wegen SpaarndamPur- merend (kosten f 65.000.Bever- wijk-Uitgeest f7000.Haarlem Schiphol—Ouderkerk a. d. Amstel (f 39.000.en HeemstedeUithoorn (f80.000.zullen aanzienlijke cor- recties ondergaan. Het laat zich aanzien dat de com missie tot bestudering van de ge- meentelijke indeling van Noord- Holland in het begin van 1949 met haar taak gereed zal zijn. Zij zal nog f 1000.kosten. Onder de oorlogsschade valt nog de herbebossing van grote provin ciale terreinen. die werden leegge- roofd. Deze zal in totaal f 228.000. kosten Voor 1948 is er flOOOfn aan besteed, voor 1949 zal er f 80.000.aan ten koste worden re- legd. De spoorwegtunnel te Velsen, waarvan de bouw nog wel enigt jaren op zich zal laten wachten, njoet in totaal f 10.000.000.— kosten. Daarvan zal de provincie bijna zes procent bijdragen. Dit bedrag ad f 556.000.is op de begroting 1949 voorzien, doch het is te verwachten dat het op een volgende begroting zal moeten worden overgebracht. En tenslotte een feestelijke be- grot.ingspost: het eeuwfeest van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort in 1949 zal niet onopgemerkt voor- bij gaan. aangezien de begroting een bedrag van f 15.000.aanwijst als provinciale bijdrage in de on- kosten van het feest. dat in de zo- mer zal worden gevierd. naar persoonlijke smaak, want alle drie zijn goed iegen ruwe rode handen en schrale huid: Purol (balsem)- Hamea (creme) Hamea (gelei). In prijzen v. 30-75ct MAKASSAR. 17 Dec. (Aneta). Het Oost-Indonesische parlements- lid. Mademendra, heeft met andere leden een motie ingediend. waarin uitspraak van het Parlement ge- vraagd wordt, dat dit niet instemt met een gewapend optreden tegen de Republiek en waarin de regering van Oost-Indonesie uitgenodigd wordt haar medewerking te verle- nen om partijen tot elkaar te bren gen. De Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijz. Gerechtshof heeft mr. dr. M. H. H Franssen. advocaat en procureur te Den Haag, de voorma- lige liquidateur van verscheidene politieke partijen, o.a. van de R.K. Staatspartij, veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting van de beide kiesrechi.en ••oor het leven. Paul Kies is Vrijdag, conform de eis, door het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf, levenslange ontzet ting uit kiesrechten, het recht bij de gewapende macht te dienen en openbare ambten te bekleden. In de Septemberdagen van 1944 brachten de Duitsers dok V van de Amsterdamse Droogdok Mij, het Hendrikdok. met springladingen tot zinken, samen met het Italiaanse schip, de ..Ventequatro JMaggio" (24 Mei). Duikers hebben het dok na lichting van het schip, onder water in 8 stukken gesneden, waarvan er nu 6 weer aan de opper- vlakte zijn gebracht. Twee van deze stukken zijn gerepareerd en samen- gevoegd tot een klein dok, waarin de overige delen in hun oorspron- kelijke staat worden teruggebracht. De twee stukken, die nog op de bodem van het IJ rusten, komen voorjaar 1949 naar boven en aan het einde van dat jaar hoopt men het 25.000 ton metende gevaarte weer in gebruik te kunnen nemen. Een dok in een dok. Mevr. de Weduwe Robberts Vroesch te Schaesberg werd dezer dagen voor de zestigste keer groot- moeder, toen een van haar dochters een dochter kreeg. Al deze klein kinderen zijn nog in leven. Enkele dagen, nadat de kleine Zuid-Ameri- kaanse staat Costa Rica zijn leger van vijfhon- derd manschappen naar huis had gestuurd en tevens opdracht had gegeven, om de kazerne in een museum te veranderen, trok de nabuurstaat Nicaragua binnen met een sterke troepenmacht, vermoedelijk onder leiding van de vroegere pre sident Guarda. Dit heeft eens te meer bewezen, dat de Zuid-Amerikaanse staten met hun typi- sche politieke verhoudingen, die vooral geleid worden door familie- en machtstradities, nog steeds niet kunnen wennen aan een moderne wijze van diplomatie en zeker niet aan de hoog- geprezen Noord-Amerikaanse democratie, die men tijdens het pan-Amerikaans congres in Rio deJaneiro, toen de 21 staten overieg pleegden over de te volgen gedragslijn, ten voorbeeld werd gesteld Costa Rica, dat de Verbinding vormt tussen Noord- en Zuid-Amerika, kan be schouwd worden als een klein gebied, waar men de verwikkelingen van verschiilende ideologieen heeft doorgemaakt gedurende tal van jaren, tot aan de jongste invasie toe. Voorheen werd het bestuurd door presidenten, die, zoals bij prac- tisch alle staten in Zuid-Amerika, min of meer als dictators optraden en hun totalitaire systeem dikwijls uitbuitten voor familie- en geldelijke relaties. Vandaar ook de herhaaldelijke revo- luties en staatsgrepen in deze gebieden. De over- vallen staat heeft een beroep gedaan op de Raad van Amerikaanse Staten, die het beroep recht- streeks verwees naar de ministers van buiten- landse zaken der 21 staten. Tevens werd aan de Veiligheidsraad mededeling gedaan van deze invasie, doch de vergadering te Parijs heeft er nog geen woord over gesproken. Men zal er wel- licht niet al te veel aandacht aan willen beste den, ook al, omdat dit soort gebeurtenissen niet van onmiddellijk belang zijn voor andere, dan alleen de betrokken partijen. Ernstiger daarentegen is de toestand, die zich de laatste tijd in Hongarije ontwikkelt. Meer dan eens werd reeds betoogd, dat de flierefluiterijen van de marionettenregering op niets anders zou den uitlopen dan versteviging van de Sovjetbe- langen in dit land. Kardinaal Mindszenty, de grote apostel in het onderdrukte land, heeft bij voortduring zowel de regering als het volk ge- wezen op de plichten en de nieuwe premier Istvan Dobi, lid van de kleine boerenpartij, die door liquidering, zuivering en vlucht van de werkelijke leiders tot een paskwil geworden is, heeft voor het parlement bij zijn intrede een scherpe aanval op deze grote leider gedaan. Dat hij de banden met Rusland en de Oost-Europese staten steeds vaster wil aanhalen, zoals hij dat in dezelfde verklaring beweerde, voorspelt niet veel goeas voor het vervolgde land, dat door de eeuwen heen een voorbeeld is geweest van trouw en onverzettelijkheid. en tegelijk ook van onder- drukking en herhaalde "strijd. Istvan Dobi is zijn partij, die der kleine boeren en zijn oorspron- kelijke principes ontrouw geworden en heeft zich rechtstreeks als een vriend der Russen ver- klaard, zodat het Magyarenvolk nu precies weet, wat het aan de nieuwe bestuurder heeft. De vlucht van de minister van financien werd als aanleiding beschouwd, om premier Lajos Din- nyes tot aftreden te dwingen, waardoor de linkse vleugel alle macht aan zich trok. O.m. kondigde Doby een verdrag met Tsjecho-Slowakije aan en vooral dit laatste zal hem al op staande voet in discrediet bij het gewone volk brengen, omdat beide lanaen ook al eeuwen in voortdurende vijandschap leven. Met bezorgdheid slaat men het verloop van de geschiedenis gade in Honga rije, te meer ook door de recente hevige aanval op de kardinaal-primaat, die in de laatste maan- den practisch al zijn getrouwen zag verdwijnen door arrestaties en vrijheidsberoving, en die voor het gelovige volk als hun enige woordvoerder kan worden beschouwd. Intussen gaat men door, om het'Noord-Atlan- tisch verdedigingspact te consolideren en dezer dagen kregen Denemarken, Noorwegen, IJsland en Portugal een uitnodiging om aan de zittingen deel te nemen, terwijl volgens officieuze uit latingen ook Italie en Ierland als potentiele leden van het pact moeten worden aangemerkt. Door deze uitnodiging is men op weg, om een wel- overwogen plan geheel af te werken en het ge- volg zal zijn, dat een grote ring van staten om de wereld gelegd wordt, die deze definitief in Oost en West zal gaan verdelen. Dat Montgo mery. de voorzitter van de West-Europese ver- dedigingsraad. verklaarde, dat Nederland de zwakste plek is in deze linie, zal echter niet al te zwaar moeten worden genomen, zeker niet in het lieht van de jongste gebeurtenissen in Indo nesie. waarmede het buitenland zich meer bezig houdt dan dringend noodzakelijk en wellicht gerechtvaardigd is. Nederland was een van de eerste, die de besluiten van deze West-Europese Unie aannam en zal er zeker, wellicht meer, dan eigen krachten zouden kunnan volbrengen. aan bijdragen. Dit mag men concluderen uit de historie. die nog maar drie jaren oud' is, toen Nederland, in Europa. maar ook in het Verre Oosten als eerste op de bres stond. om zich te verzetten tegen alles wat onrecht betekende. En ook toen werd Nederland beschouwd als een land, dat in feite te zwak was, om iets te kunnen doen. Men zal goed doen. dit herhaaldelijk, ook op de zittingen van het Noord-Atlantisch pact, >n herinnering te brengen, wanneer de verkla- ringen van Montgomery ter. sprake zullen komen. In China wordt de strijd steeds hopelozer, om dat de communisten nu practisch de helft van China in banden hebben gekregen. Vooral ook de aandrang van Amerika. om een coalitie tot stand te brengen tussen de Kwo Min Tang en de communisten en het feit. dat de V.S. nog mededelingen deed, dat extra hulp niet aan Tsjang Kai Sjek zal worden verstrekt. wijzen op een in Amerika reeds gevestigde mening. dat de strijd der nationale troepen reeds beslist is. Het zal niet lang meer duren. of Peiping is in communistische handen. Berichten spreken er reeds van en dan ligt Nanking vrijwel voor het grijpen, met het gevolg. dat Tsjang Kai Sjek geruchten van zijn aftreden zijn nog steeds niet bevestigd zal moeten kiezen of delen, wat waarschijnlijk wel zal uitlopen op onder- handelingen met de communisten. hetzij door morele pressie van Amei-ika. hetzij door het belang, dat zijn generaals zien in bepaalde samenwerking.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3