Alle bona-fide partijen scharen zich achter de Regering Het legerbericht van heden meldt snelle vorderingen NEDERLANDSE REGERING ZAL NIET WIJKEN rgs ersi Ess b"'krsanz. SSI Republiek wil Nederland uitsluiten vanMarshall-hulp Amerika zal een resolutie indienen Krachtige Nota van Den Haag aan de Veiligheidsraad Soemitro op bezoek bij Lovett EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Regering en Kamer spreken duidelijke iaal! Communistische motie met 80 tegen 8 stemmen verworpen De motieven verstaan Nederlanders dicht bij Boekit Tinggi? 5, Cochran beklaagt zich bij de Raad Het legerbericht van heden Hoe Djogja werd bezet Soepeler houding van Engeland door trein gegrepen De Kardinaal spreekt Republikeinse regering in ballingschap? Solok en Toeren bezet Een klein incident Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Pagina 1 en 3 Dinsdag 21 December 1948 44e jaargang No 11444 to*-, AUMAAB, 22, .1, 2046, B K HOOKH. S3. tel. «43. Gro,e Noo,d 7, n 43S2 K 2230, DEN HELDEB. K.^a, 33. 280. K 99Jfi TWEEDE KAMER MAAKT HISTORIE Voor de regeringsverklaring in de Tweede Kamer. De minister- president, dr. W. Drees, komt bij het Tweede Kamergebouw aan. Schuman confereerde met Sforza Radio-Boekittingi zwijgt Vliegramp in Engeland SOLO BEZET? mMsnsUMATB Royal! te Rome AUtO met arbeiaers le,rs_b_tten ^tussen heeft de dienst voor wel- MINSTENS ZES DODEN ALS LEGERBISSCHOP TOT DE SOLDATEN OVERZEE Mr. A. Moens onderscheiden DE PUBLIEKE TRIBUNE WERD ONTRUIMD Nieuuu Ahonnementsprljs (4.25 per kwartaal, 1.43 pei maanca, Incluslef Incasso Advertentle-tarief per editle 16 ct per m.m., minimum 12.50; In alle edltle* 26 ct per m.m., minimum f 4.famille- berlchten 20 ct., reap. 30 ct per m.m. BIJ contract belangrljke kortlng, Dlrecteur E. M. Stumpel, Hoofdredacteur H N. Smlts, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. Janssen, I Toes. Bankrelattes: Noorderbank. Nederi. Credletbank HET pEIT VAN HEDEN GISTERENAVOND van acht tot tegen twaalf uur heeft de Twee- de Kamer, bijna voltallig bezet, het debat gehouden over de regeringsverklaring. Het was kort en krachtig en al spoedig kon de minister van Overzeese Gebiedsdelen, de heer mr. Sassen, die in deze dagen zulk een grote verantwoordelijkheid draagt, namens de regering aan het woord komen. Het debat eindigde met de verwerping van een motie van de C.P.N., waarin ge- vraagd werd, de actie in Indonesie onmiddellijk stop te zetten. Zij werd verworpen met 8 voor en 80 tegen, alleen de commu- nisten stemden voor. De discussies werden geopend door prof. Romme. die er al dade. lijk op wees, wat ook de andere sprekers in verscRillende nuances herhaalden, dat de voltooiing van het werk in Indonesie helaas af sfuit op de Republiek. De houding der katholieke fractie is vandaag hetzelfde als een jaar geleden. Andermaal steunt zii de regering, dte aanvaardt wat haar verantwoordelijkheid voorschrijft de actie bii het ontbreken van keuze-mogelijkheid. Spr. stelde o.a de vraag of de regering het mate riaal inzake de bestandsschendingen stelselmatig heeft verzameld en of .het zal worden gepubliceerd. De heer Romme gaf nog te kennen. dat hit de souvereiniteit in over gangstijd beschouwt als middel om to komen tot een souvereine staat. Er moet een stelsel ziin, waarin niemand overheerst. Elk element van dwang bii de federale opbouw moet uitgesloten ziin. De heer Romme hoopte, dat God de jeugd, die thans in Indonesie staat. het klare bewustzijn van haar grootse taak zal geven. De heer De Groot (CPN) had er bezwaar tegen, dat overal in het Kamergebouw politiebewaking aan wezig wa|, hetgeen de Voorzitter deed opmerken, dat hij zijn beleid met becritiseerd wenste te zien. De heer De Groot maakte er ver- volgens bezwaar tegen. dat het volk pas is ingelicht nadat de actie al zes uur tevoren was ingezet. Voorts beweerde hij. dat open steden gebombardeerd zijn en dat QE HARTEKREET van de Rege- ring, bij monde van minister Drees uitgesproken „moge onze jongens de motieven van de actie, die zulke zware offers vraagt, ver staan" kan ook tot het gehele Nederlandse volk, en tot de wereid gericht geacht worden. Die motieven zuilen nu onder- hand, voor goedwiiienden airnans, wel duidelijk zijn geworden. Neder- iand kon de sabotage, de terreur, het gechicaneer e.d. niet langer tij- delijk aanzien. In de Regeringsverklaring is gis- teren nog eens precies gezegd, waar het op staat. Men leze dat na en herleze het, om gewapend te zijn tegen verdachtmaking van de be- doelingen van onze regering. Dat zij kan rekenen op de overgrote meer- derheid van ons volk, via zijn ver- tegenwoordigers Tn de Kamer, met uitzondering van de minderheid, de communisten, die zich opnieuw buiten de Nederlandse gemeenschap hebben geplaatst, dat is duidelijk geworden uit de debatten, die kort en sober zijn gehouden en deson- danks of juist daarom? in meer dan een opzicht resultaten hebben opgeleverd. Is dus, zoals wij reeds jfeiden, dui delijk geworden, aan welke kant de Moscovieten staan minister Sas sen sloeg ze met hun eigen wapens terug merkwaardig en leerzaam was ook de openhartige bekentenis van de PvdA-fractieleider, dat enige leden het met de beslissing van de Regering niet eens waren. Dit moge de PvdA matigen in haar critiek tegen anderen. die in hun partij ook wel eens „wat te doen hebben". Moeten wij in deze „situ3tie" van de PvdA een van de redenefi zien, waarom de Kamer niet in een motie tot een positieve uitspraak, waarbij de meerderheid zich achter de Regering schaarde, kon komen? Men kan nu zeggen, dat de Volks- vertegenwoordiging gesloten achter de Regering staat. Dit is inderdaad vrij positief gebleken uit de debat ten, en vervolgens, maar dan toch meer negatief, uit de beslissing over de communistische motie, welke onmiddellijke stopzetting van de actie vroeg en welke motie met »u tegen 8 stemmen verworpen werd. Maar een positieve uitspraak tot concrete goedkeuring van het nu gevolgde beleid was dat niet. Winst was tot zoverre intussen, dat ook de oppositie zich van ttin- derlijke pogingen, om een bepaalde uitspraak te vragen. onthield en ook, dat met name de fractieleider van de A.R.. Jan Schouten, de hoop uitsprak, dat hij en de zijnen zich terzake van Indie niet meer tegen- over de Regering in de oppositie zouden behoeven te plaatsen. Wi.i hopen vurig, dat dit standpunt zich zal kunnen doortrekken tot de ver- dere constructieve politiek van op bouw der nieuwe rechtsorde in In donesie, zonder dat de Regering af- wijkt van de kern van haar tot nu toe gevolgde politiek! Ook in de Kamer moeten wellicht nog enige andere ..motieven worden verstaan".... en in internationale kringen evenzeer. Het fiere stand punt. dat de Regering tegenover de Veiligheidsraad heeft doen blijken, moge daartoe vruchtbaar medewer- ken! Nederland het Bestand heeft ge- schonden! Hij wenst een uitspraak van de Kamer. Daartoe dient hij de bovenbedoelde motie in. De Par tij van de Arbeid gaat naar zijn oordeel de weg van het fascisme op!! De heer Van der Goes van Na ters (Arb.) sprak zijn verbonden- heid uit met de constructieve ele- menten in de republiek en vroeg o.a. waarom Hatta nog in Djocja is; waarom heeft hij zich niet g'e- voegd bii de TNI? Ook met het oog op het feit, dat de kwestie Woens- dag in de Veiligheidsraad komt, vroeg spr. of er nu eindelijk maat- regelen genomen zullen worden voor Dubliciteit. Arbitrage is niet mogelijk, om- <1at er gecn rechtsgeschillen zijn. De zaak zou zich kunnen lenen voor bemiddeling. De constructieve republikeinen moeten zo spoedig mogelijk worden tngeschakeld. De heer van der Goes van Naters gaf verder te kennen, dat enige leden van zijn fractie vrezen, dat de huidige politiek de mogelijkheid vermindert om tussen Nederland en Indonesie hartelijke en dus duur zame betrekkingen te vestigen, dat het communisme versterkt zal wor den en dat de Nederlandse positie in de wereid zou worden verzwakt. Spreker's fractie zal opbouwend critisch toezien hoe de regering uit het conflict komt. De heer Vonk (V.V.D.) meende, dat velen een besluit als nu ge nomen veel eerder hadden wiilen nemen. Maar doordat het eerst nu genomen wordt, is het standpunt der regering des te sterker. Met de regering, zeide de heer Tilanus (C.H.), achtte hij het een eer voor kabinet en minister-presi dent, dat het besluit eenstemmig is genomen. De heer Welter zeide o.m., dat alleen al overwegingen van liuma- niteit en naastenliefde het noodza- kelijk hadden moeten maken een einde te stellen aan de terreur en de mensonterende toestanden op Java. De heer Schouten (A.R.) ver- klaarde, dat de besluiten der rege ring de voile instemming van zijn fractie hebben. Pe Minister van Overzeese Gebiedsdelen, de heer mr. Sassen, wees er in zijn antwoord nog eens op, dat er slechts een mogelijkheid tot beslissen overbleef, daarbij ver- schillende punten uit de regerings verklaring aanhalende. Er is inder daad stelselmatig materiaal verza meld; het is de bedoeling dit te pu- bliceren. Voorlezing geschiedde van een decreet van de republikeinse Minister van Defensie met betrek king tot weerstand, opstand, intimi- datie, sabotage en rebellie op Java. Op de vraag van de heer Van der Goes van Naters of de laatste brief welke de heer Cochran aan de re publikeinse regering had overhan- digd niet zeer stroef was, merkte de minister op, dat de bedoeling was tot uiting te brengen, dat de situatie uiterst ernstig was. Beeindiging van het Bestand kon naar het oordeel der regering zon der termijn geschieden. Terecht is gesteld, dat arbi trage hier niet in aanmerking kon komen. Bij bemiddeling zou den naar zijn oordeel dezeifde moeilijkheden optreden. De bedoe ling is het normale bestuur zo spoedig mogelijk in te schakelen. De regering streeft er ernstig naar uit dit conflict te komen met medewerking van alle constructieve krachten. zoals er ook in de Repu bliek vele zijn. Hij vroeg zich af. of de heer De Groot wel geheel vrij staat in de vorming van zijn oor deel. Wat de heer De Groot heeft opgemerkt over bombardementen strookt niet met we feiten, zoals de regering die kent. Verder merkte hij op, dat Generaal Spoor geen op- dracht zal krijgen en ook niet zou aanvaarden om imperialisme en ko- lonialisme in Indonesie te herstel- len. Tenslotte uitte ook de minister, gelijk alle sprekers, zijn deernis met de slachtoffers. Er werd niet gere- pliceerd. Robert Schuman, de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft Maandagavnd te Cannes een onder- houd gehad met zijn Italiaanse ambtsgenoot, graaf Carlo Sforza. De beide minsters werden het er over eens, dat al het mogelijke moet worden gedaan, het handelsverkeer tussen Frankrijk en Italie te be- vorderen en een betere handelsba- lans tussen beide landen te verkrij- gen. Heden heeft weer een bijeen- eenkomst plaats gehad. SINGAPORE, 20 Dec. (Reuter) Heden werden geen radio-uitzen- dingen uit Boekittinggi. de repu blikeinse hoofdstad van Sumatra, door het republikeinse persbureau Antara opgevangen. Geen tekens kwamen door. LONDEN, 21 Dec. (Reuter) - Hedenochtend is een vliegtuig - vermoedelijk een ..Lancaster" van de RAF in vlammen in een veen. gebied in Cheshire, in Noord-West- Engeland, neergestort, zes lijken zijn geborgen. Er was een beman- ning van zeven koppen aan boord. BATAVIA, 21 Dec. (Reuter) Het officiele Nederlandse commu nique vai? heden geeft slechts sum miere details over de Nederlandse vorderingen, doch uit gewoonlijl betrouwbare niet-officieie hroit werd vernomen, dat zowel op Java als op Sumatra snelle vorderingen worden gemaakt. Niet-bevestigde berichten melden dat Nederlandse gemechaniseerde brigades vanuit Semarang, Soera- karta (Solo), de tVeede stad der republiek, hebben bezet en zich hebben verenigd met de luchtlan- dingstroepen in Djokja. Andere onofficiele berichten mel den, dat de Nederlandse strijdkraeh ten, die in opmars zijn vanuit Pa dang, over vrijwel onbeschadigdc wegen en weinig tegenstand onder- vindend, bijna Boekit Tinggi (Fori de Kock) hebben bereikt. In Tjepoe, het oliecentrum in O Java, dat gisteren volgens de zeifde bronnen door de mariniers werd bezet, stond minstens een put in brand. BEGIN VAN.DE ACTIE OP (iOORD - en MiDDEN SUMATRA 'jsmr. jOO KM S1ANTAR ANDJOeNO* AHAN TAPANQEU is WEST -V SUMATRA, :'j SORT DC V" ocockv, P£L7 mm OWE BESTANDS LMN NJEUWE OPMARS VU£OVetD€fc [}E NEDERLANDSE REGERING heeft Maandag door middel L/ van haar vertegenwoordiger bij de Ver. Naties, dr. van Royen, een memorandum overhandigd aan de Veiligheidsraad, waarin de motieven van de Nederlandse actie in Indonesie wor den uiteengezet. De Regering wijst er in dit memorandum op, dat zij niet zal wijken en geen harer plannen betreffende het toekomstige stafuut van Indonesie zal prijsgeven. Verder zal de Regering aan de extremistische en communistische elementen niet toestaan, dat de wensen van de overgTote meerderheid der Indonesische bevolking niet worden verwezenlijkt. delingen, die de mogelijkheid van De Commissie van Goede DiAi- sten, is nog niet uit Kalioerang te Batavia teru,ggekeerd. Bij het Se- cretariaat van de C.v.G.D. was het nog niet bekend of de commissie wel naar Batavia zal terugkeren. De heer De Ranitz, die gisteren per vliegtuig de commissie ging halen, is ook nog niet terug. Chifley, de Australische premier, heeft na een lange kabinetszitting verklaard, dat Australie zich uit- spreekt voor een onmiddeljjk op- houden van het vuren en het terug- trekken van de Nederlandse troepen bonafide onderhandelmgen de pas achter de demarcatieiyn van voor zou hebben afgesneden, in plaats het begin der actie. van te leiden tot de hervatting daarvan". Hij zegt, dat hij op Moh. Officieel wordt medegedeeld, dat Hatta geen druk kon uitoefenen om ('e Nederlandse troepen gisteren dit te aanvaarden. Bojolali. 25 km Zuidoost van Sala- tiga en Pati, 23 km ten Noordoosten BATAVIA, 21 Dec. (Aneta) Enige berichten over de bezetting van Djokja behalve de ieger- communique's komen nu over Radio-Djokja, de zender van de strijdkrachten-radio, welke door de lucht was aangevoerd en op het vliegveld van Magoewo is opgesteld. Reeds Zondagnacht te 11.30 was de zender in de aether. Soekarno's paleis te Djokja werd na geringe tegenstand bezet. Zes leden van Soekarno's lijfwacht trachtten met een auto te vluchten, doch de bestuurder van de auto werd doodgeschoten, waarna de auto tegen een muur botste. De eerste Nederlandse parachutisten, die op het vliegveld van Magoewo landden, vonden de republikeinse bezetting gevlucht. In de gebouwen Van de zijde van de Britse dele- gatie in de Veiligheidsraad werd Maandagavond medegedeeld, dat de delegatie met betrekking tot haar standpunt bij de behandeling van het Indonesische vraagstuk in de Veiligheidsraad ncg geen definitieve instructies uit Londen heeft ontvan- gen. De zaak wordt te Londen nog bestudeerd, doch te Parijs zeide men, dat de Engelsen stellig niet een zo fors standpunt zullen innemen als waarop de Amerikanen van zins zijn zich te stellen. De Amerikaanse minister van Oorlog. Kenneth Royall, is Maandag per vliegtuig uit Athene in Rome aangekomen. Met betrekking tot de gebeurte- nissen, die het Nederlands optreden van Zaterdag jl. voorafgingen, maakt de nota gewag van een schrijven van minister Hatta, dd. 14 Decem ber, evenals van de weigering der Indonesische regering, de verzoe- nende voorstellen, die er in voor- komen, te aanvaarden. In verband hiermede verwijt de nota de pre sident van de republiek, Soekarno en zes zijner ministers, zich onder voorwendsel van een officiele reis naar India te hebben wiilen ont- trekken aan de mogelijkheid van een accoord. Tenslotte uit de Nederlandse re gering de wens, dat de regeringen van de bevriende landen haar poli tiek zullen begrijpen en steunen. De Veiligheidsraad heeft ook een supplement ontvangen op het spe- ciale rapport van de Commissie voor Goede Diensten. Dit supple ment werd jl. Zaterdag uit Kalioe rang verzonden. In dit supplemen- taire rapport drukt 't Amerikaanse lid van de C.v.G.D., de heer Coch ran, er zijn leedwezen over uit, dat de Nederlandse regering het nood- zakeljjk achtte een tijdslimiet te stellen, die, zegt hij, slechts 18 uur tijd liet voor het antwoord van Hatta op de Nederlandse eisen. Hij beklaagt zich er over, dat de Nederlandse regering een tijd van 5 dagen nodig had voor een ant woord op Hatta's brief, die op 13 December door Cochran aan de Nederlanders was overgebracht. In een commentaar op de Neder landse eisen stelt de heer Cochran de zaak zo, dat de Nederlanders aan de republiek hebben gevraagd, hun instemming te betuigen met de federale organisatie, zonder dat er enige onderhandelingen daarover zouden plaats hebben, terwijl in de Renville-overeenkomst werd voor- zien in een voorlopige federale organisatie als een product van een politieke overeenkomst. De heer Cochran suggereert ver der, dat de Nederlanders van de republiek hebben gevraagd, om van de aanvang af een gelijke status in te nemen als „de negara's, welke eenzijdig zijn ingesteld door het Nederlandse gezag". De heer Cochran legt er de na- druk op, ..dat er geen politieke onderhandelingen, in welke vorm ook. onder auspicien van de C.v. G.D. hebben plaats gehad gedurende bijna 7 maanden", en hij voegt daar- aan toe: „Er kan stellig niet worden beweerd, dat van de mogelijkheden- r* die de diensten van de C.v.G.D. tionale Palestma Commissie. hadden kunnen bieden, een uitput- ii..: tend gebruik is gemaakt". Met betrekking tot de Neder landse klachten over de bestands schendingen. vr,igt Cochran: ..Zou het niet beter zijn geweest, als aan- bevelingen voor een betere uitvoe- ring der bestandsvoorwaarden, ge daan door beide partijen, ter plaatse grondig in beschouwing waren ge nomen. in plaats dat ze werden ge maakt tot het onderwerp van een- zijdige eisen?" De heer Cochran is de mening toegedaan. dat de Nederlandse re gering heeft gevraagd om een ..bian co toestemming zonder onderhan- Anfrt m/tl- „,L„;J«„ v,an. K?edoes hebben bezet De Nc- I stonden de porties rijst nog op tafeL ban en staan aan de rand van Bod jonegoro. DEVENTER, 21 Dec. Vanmor- gen omstreeks half acht is te Deven- ter een ongeluk gebeurd, dat voor zover thans bekend, aan zes perso- nen het leven heeft gekost. Een aantal arbeiders ging, zoals P"' vrachtauto van De- I Ka^aa! venter naar Olst, om daar te werken Het is treffend, dat juist op dit ogenblik bekendheid wordt gegeven aan de eerste brief van Z.Em, de Kardinaal, in zijn kwaliteit van Legerbisschop aan de militairen in in rfo i-egej uisscnup aan ae mnuairen in zien, dat een trein naderde. De I krachten Nederlandse stryd vrachtauto werd door de trein ge- De Kardinaal SDreekt in deze grepen en totaal vernield. Vele ar- reeds van 7 November daterende den zhnWtotenugetn°n brief over de ™eilijke omstandig- dfsche d^ens^en, gene^sheren heden' waaronder de soldaten in politie verlenen hulp. Tot opvolger van Graaf Berna- dotte werd als president van het Zweedse Rode Kruis be- noemd de procureur-generaal Emil Sandstrom. Hij is bekend als de leider van de Interna- Soemitro, de vertegenwoordiger van de republiek te Washington, heeft Maandag op de Verenigde Staten een beroep gedaan om „po- litieke en economische steun" voor de republiek. Hij heeft aan de Ver enigde Staten eveneens verzocht „in ernstige overweging te wiilen ne men", Nederland uit te sluiten van de Marshall-hulp, in verband met de „politioneIe actie". Na zijn onderhoud met de waar- nemende minister van buitenlandse zaken, de heer Lovett, deeide Soe mitro aan journalisten mede, dat de republiek zou voortgaan met de Nederlanders een sterke weerstand te bieden. ook al zijn haar leiders gevangen genomen en hij kondigde daarbij aan, dat een nieuwe rege ring zou worden gevestigd te Boe kittinggi (fort de Kock, in Suma tra) en dat. als Boekittinggi mocht worden bezet, de republikeinse re gering naar elders zou worden over gebracht. ..Zo lang wij over enig ge- bied beschikken. zullen wij onze regering in Indonesie hebben en als dat niet meer mogelijk is, zullen wij een regering in ballingschap vor- men". zeide hij. Soemitro deeide mede, dat Lovett ..uitdrukking gaf aan zijn ernstig en groot medeleven en zijn leedwe- Indie leven en die voor hen de gees- telijke strijd zo zwaar maken. De Kardinaal uit daarover zijn grote bezorgdheid en hij spoort de mili tairen aan, op het komende Kerst- feest de vrede te zoeken bij de Kribbe. „In onszelf', zo zegt Z.Em., hebben wij voortdurend te strijden J tegen allerlei neigingen, die omlaag trekken, tegen gemakzucht, tegen egoi'sme, tegen menselijk opzicht, tegen verleiding, tegen gevaren van de straat en de kampong. De strijd zou hopeloos zijn als wij niet wisten, dat we de wapenrusting Gods zou den kunnen aandoen. Gebruikt daar om ijverig de middelen, aldus moe- zen over het gebeurde had uitge- digt de Kardinaal aan, die u ten sproken dienste staan. Zoek het Kind, zoek Soemuo voei?de hieraan toe: de God in boetvaardigheidAllen republiek „is voorbereid op een, spoort Z.Em. aan. de langdurigre guerilla-oorlogvoerimg. banier van Christus hoog te houden. Bii Kon. Besluit is benoemd tot Zeer spoedig zult ge getuige zjjn van een serie tegenaanvallen op de Nederlanders vanuit de bergen. Ik weet dat onze gevangen genomen leiders de strijd nooit zullen op- geven." De heer Soemitro zeide ook nog, I bidder in de Orde van Oranje-Nas- dat, als aan de Nederlandse militai- sau t11", A. Moens te Beverwijk. re actie „niet spoedig een halt wordt toegeroepen, het gevaar van het communisme in Indonesie zeer zal toenemen." Toen een Russische correspondent de heer Soemitro de vraag stelde, of de republikeinen steun van communistische zijde zouden afwij- zen, weigerde deze te antwoorden. Hij deeide ook nog mede, dat hij de heer Lovett de voiledige steun van Amerika had verzocht om er de Nederlanders toe te brengen, hun thans twee jaren durende blok- kade op te heffen.. BATAVIA. 20 Dec. (Aneta) Van officiele zijde wordt gemeld, dat Solok, in Midden-Sumatra, ge- legen op 25 km van het Sinkarak- meer. door de Nederlandse troepen is bezet. De Nederlandse mariniers. die Zondagmorgen op de noordkust van Java zijn geland. staan thans aan de rand van Tjepoe. De Nederlandse troepen hebben Toeren, 24 km ten zuidoosten van Malang, bezet. voor wel- zijnsverzorging op het vliegveld reeds een cantine ingericht. De bevolking is kalm en gereser- veerd, doch indien een Nederlandse militair naar de weg vraagt, krijgt hij gewoonlijk ten antwoord „tidah tahoe (dat weet ik niet). Een van de parachutisten bleef bij de sprong uit het vliegtuig met zijn valscherm aan het toestel haken, doch de vlie- ger wist hem veilig aan de grond te zetten. NADAT DR. DREES in de Twee de Kamer gisteren de Regeringsver klaring onder grote en veel officiele belangstelling had voorgeiezan, deed zich een klein incident voor, waar- aan het geroffel met cfe hamer van de voorzitter, dr. Kortenhorst, spoe dig een einde maakte. Reeds even eerder was er een revolutionaire interruptie geweest, toen minister Drees zinspeelde op de rebellen in Griekenland. De communist Wage- naar riep iets, dat op de perstribum onverstaanbaar was. Nadat de Minister-President zijn rede beeindigd had, bleef de stiltc nog een ogenblik hangen, totdat zij plots verbroken werd door enkelc rauwe uitroepen van de publieke tribune. Een snijdende vrouwenstem gilde: „Weg met de koloniale oorlog. Wij willen onze jongens terug". De hoofden van de ministers wendden zich naar boven. Politiemannen gre pen in en ontruimden de publieke tribune. Besloten werd om reeds's avonas met de debatten over de regerings verklaring te beginnen en de ver- gadering werd geschorst. Bij het af- rijden van de ministers klonken er opnieuw uitroepen van kwaadwiili- gen op. De op het Binnenhof aanwe- zige groepjes bleven nog enige tijd nadebatteren, of beter gezegd, zij liepen reeds op de debatten van de avond vooruit. De Amerikaanse delegatie, waar- van het verzoek tot de speciale ver- gadering van de Veiligheidsraad is uitgegaan voor een bespreking van de Indonesische kwestie, heeft na de verdaging van Maandag hard gewerkt aan het opstellen ener resolutie, die Woensdag aan de Vei ligheidsraad zal worden voorgelegd. De Amerikanen trachten te komen tot een gemeenschappelyke reso lutie. Een officiele Amerikaanse woord- voerder deeide mede, dat de Ame rikaanse delegatie contact zoekt met alle leden van de Raad, die op het ogenblik te Parijs vertoeven. De Amerikanen willen recht op het doel afgaan. Zij hopen, dat er een onmiddellijk besluit kan worden genomen. Zij houden ook nog reke- ning met de mogelijkheid van een hervatting der onderhandelingen. In officiele kringen verluidde het dat de Amerikaanse ontwerp-reso- lutie zal zijn gebaseerd op het zesde hoofdstuk van het Handvest der Verenigde Naties. dat handelt over „vreedzame regeling van gesehil- len". Het werd echter niet uitgesloten geacht. dat in een later stadium der behandeling men wellicht de Indo nesische kwestie zou moeten be- schouwen in het licht van de voor- zieningen van hoofdstuk zeven, handelend over ,,bedreiging van de vrede". Dit laatste hoofdstuk voor- ziet er in, dat de Veiligheidsraad economische sancties kan toepassen, of, indien deze niet tot het beoogde doel leiden, zelfs kan overgaan tot een militaire actie, uit te voeren door de leden van de Verenigde Naties.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1