PELS Driekwart eeuw kwaliteit BLOEMBOLLENKWEKERS VINDEN GEEN OPLOSSING ALKMAAR EN OMSTREKEN n I Kleine kinderen worden groot" L.T.B.-vergadering te Schoorl Voorstellen rond de sanering verworpen Miep gelooft, Marktberichten p NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Dinsdag 21 December 1948 r Q Weldadigheidspostzegels en prentkaarfen ,,Voor het kind" Meterhuur blijft? Kersttentoonstelling Alkmaarse schilders Alkmaarder voor Raad van Cassafie Petroleumverkoop langs de weg Wijziging Politieverordening Leeftijdsgrens dranklokalen De nieuwe Politieverordening Oude Jenever Pels, per liter f 5.60 Cognac, (Frans) per fles vanaf ,,7.16 Dubbele Kersenlikeur, per fles 5.15 Punch van Rhum, per fles f 4.90 5.80 Citroenjenever, per liter 4.85 Bordeaux en Bourgognes 1945: per fles f 2.45, f 3.30, 4. Italiaanse Vermouth, per liter 6.45 Eiland-Samos, per fles,,4.35 •Oude Malaga, per fles5.25 Diverse Franse Likeuren en Champagnes ALKMAAR TELEF. 2585 DE RIJP SLOEG ZOUAVEN I: I i f 1 i t 1 L Het was merkbaar, dat bet de Alkmaarders goed deed Mary Dres- seibuys weer eens op de planken te zien. Daar was Alkmaar al te lang verstoken van geweest. En wij za- gen haar voor bet eerst in een moe- der-rol; ze was hier een moeder van zelfs grote kinderen, die haar als een van hen beschouwden. En al was het dan niet direct de Ideaie moeder, die de Engelse toneeischrij- ver Noel Langley ons hier voorzet, zij had volop gelegenheid haar veel- zijdig talent te tonen. Als hoold van een vaderioos, verarmd gezin van goede komaf, kornt ze tot de ontdekking dat haar vier dochters ook vrouw geworden zijn. Haar kin deren zijn haar door haar mate- riele zorgen helemaal ontgroeid en aangezien ze bepaald niet veel mee hebben gekregen om tegen de stormen des levens bestand te zijn, komen ze in allerlei moeilijkheden. Het zijn alle vier met haar resp. mannen kinderen van deze dwaze na-oorlogse periode; de een ai on- mogelijker dan de ander. En temid- den van dit stel onevenwichtigen is de moeder de kalme en beheerste ernst; ook de huisdokter blijkt nog van degelijk kaliber. Mary Dresselhuys maakte door haar knap en fijn-genuanceerd spel dit vrolijke spel tot een blije genie- ting en doet de droge humor, die de schrijver kwistig rondstroolt, uit- stekend tot z'n recht komen. Jan Teulings als dr. Drew gaf op zijn beurt geroutineerd, maar be- heerst spel. Het samenspel van de overigen teveel om op te noemen viel te loven, al kwamen er hier en daar wel wat te gechargeerde momenten in voor. Vooral de jongsten maakten zich hieraan schuldig. De regie was bij Jan Teulings in goede handen en was zelfs nog merkbaar na het stuk toen alle paartjes stuk voor stuk het applaus in ontvangst kwamen nemen dat tot een orkaan aangroeide toen Mary Dresselhuys aan de beurt was. Het decor was goed verzorgd. En hiermee kwam de eerste serie van de Abonnementsvoorstellmg tot een goed einde. Fr. O. Nog enkele dagen! Nog enkele dagen, en dan is het Kerstfeest. Wacht niet tot de laatste dag met het verzenden van uw Kerst- groet aan vriend of bekende in bin- nen- of buitenland. Gebruik hiervoor de schitterende kaarten van het comite ..Voor het Kind", verkrijgbaar in de hal van het postkantoor. En vergeet vooral niet deze met een kinderzegel te frankeren. Bedenk het: een tijdige verzen- ding geeft blijk van correctheid. Een mooie kaart van uw smaak. Maar de kinderzegel geeft aan uw kaart en wens de juisfe waarde. Trouwens. zorg dat al uw Kerst- en Nieuwjaarspost van deze zegel is voorzien: het is een klein maar on- misbaar kenmerk van de oprecht- heid uwer wensen en van uw me- deleven met het misdeelde kind. Daarom: Koopt kinderzegels en -kaarten. Zij brengen geluk. u zelf en vele kinderen. Naar aanleiding van een vraag van de heer Sietsma in de Raads- vergadering van 15 Juli j.l. over de mogelijkheid tot afschaffing van de meterhuur. is een brief van de di- re-Seur der Lichtbedrijven aan de Raad gezonden. vergezeld van een advies van de Commissie van Bij- stand voor de Lichtbedrijven. waaruit blijkt. dat de huur van electriciteitsmeters niet, behoort te worden afgeschaft. B. en W. kun- nen zich met dit standpunt ver- enigen.en stellen de Raad voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. In tegenwoordigheid van vele gcnodigden, waaronder Wethou- der Bakker, en een groot aantal exposanten werd Zatcrdagmiddag de Kersttentoonstelling, de eerste die de Federatie van Alkmaarse schilders in onze stad houdt, door de Gemeente-archivaris. de heer Th. P. H. Wortel officieel geopend. De heer W. Koster, voorzitter der Federatie, heette in de expositle- zaal de vele belangstellenden wel- kom waarbij hij mededeelde dat Burgemeester en Wethouders ver- hinderd waren deze opening bij te wonen. Voorts bracht hij dank aan de gemeentelijke adviescommissie, na wiens gunstig advies de gemeente bereid was gevonden de zaal van het Museum voor de expositie af te staan. Eveneens bracht spreker dank aan het gemeentebestuur voor het beschikbaar stellen der zaal, alsmede aan de heer Wortel, op wie altijd een beroep kon worden ge- daan bij het inrichten van tentoon- stellingen, en aan de jury. De gemeente-archivaris, de heer Wortel wees er daarna op dat hij met te meer genoegen deze tentoon- stelling opende daar het in dit ge- val om Alkmaarse schilders gaat. Er is weinig gelegenheid in Alkmaar om te exposeren, vooral niet als iedere schilder apart gelegenheid daartoe moet hebben. Daarom ver- heugde het spreker dat de Alk maarse schilders zich verenigd had- den zodat er voor alien gezamenlijk een expositie-mogelijkheid gescha- pen kon worden. Met voldoening kon de gemeente- archivaris vast stellen, dat deze ex positie op een zeer behoorlijk peil staat, zelfs de vorige tentoonstelling. met Pasen door Alkmaarse schil ders ingericht, aanmerkelijk over- Ireft. Hij hoopte voorts dat de Fe deratie zou mogen werken tot wel- zijn der Alkmaarse schilders waar- door bereikt zal kunnen worden dat de goede traditie, die Alkmaar op kunstgebied heeft, bestendigd zal kunnen blijven. De tentoonstelling is geopend van Zondag 19 December tot en met Zondag 2 Januari en wel op de Zon- dagen van 10 tot 5 en op werkdagen van 25. Een bezoek kunnen wij warm aanbevelen. Voor de Bijzondere Raad van Cassatie werd Zaterdag in her- nieuwde behandeling genomen de zaak tegen A. P. Moeyes uit Alk maar, die door het Bijz. Gerechts- hof te Amsterdam tot 12 jaar met aftrek werd, veroordeeld. Deze zaak werd aangehouden, op- dat een psychiatrisch rapport zou kunnen worden ingewonnen, aan- gaande requirant's geestvermogens. De uitslag luidde dat M. verminderd toerekeningsvalbaar kon worden ge- acht. Gedurende de bezetting pleeg- de hij verraad. waardoor zijn slachtoffer door de S.D. werd ge- arresteerd en de dood vond. De Procureur-fiscaal, mr. Bakho- ven, concludeerde, het psychiatrisch rapport in aanmerking nemende. tot 7 jaar met aftrek. Uitspraak op 15 Januari a.s. BURGERL. STAND Geboren: Yvonne, d. v. J. Prins en A. T. Slot; Albertus, zoon van N. J. J. de Vries en A. Duin; Ge- rardus J., zoon van G. J. Dik en H. C. Wapstra Gehuwd: Aalt Bakker en Wil- helmina F. J. van Rutten. Overleden; Cornelis Kos, oud 74 jaar. weduwnaar van D. Frederiks Geboren: Petrus J. z. v. S. F. van Veen en E M. Hoogeboom: Corne lia H. d. v. W. A. C. de Wit en A. Koelemey; Leonard P. M. z. v. D. C. S. C. Diender en M. M. Oudendijk. Gehuwd: Abraham op den Brouw en Wilhelmina A J. Blankers. Overleden: Pietertje Sybrands, 77 jaar, wed. van A. Mienes; Cor nelis J. Broersen, 44 jaar, geb. met K. G. Cornegoo.r; Petrus Ros, 60 jaar. geh. met G. J. H. Beurskens. KJMV ..ST. GEORGE" Vrienden! Woensdagavond a.s. 7.45 uur congregatie bij de zusters, 8.3(1 uur Advent-Kerstviering in eigen kring. Zorgt er voor alien aanwezig te zijn. Het bestuur rekent er op. Denkt er aan. de contributie tot 1 Januari aan te zuiveren. SPECIALITEITEN-AVOND Zondagavond was het Gulden Vlies, waar een specialiteitenpro- gramma werd opgevoerd, maar ma- tig bezet met een aantal toeschou- wers, die zich weliswaar amuseer- den. maar die toch niet in die stem ming waren. die zich gewoonlijk op een dergelijke avond van de me- nigte meester maakt. Het program- ma. dat vlot werd afgewerkt, nad iets stroefs. dat ook de vlotte pra ter Chris de la Mar. niet weg kon nemen ondanks het feit, dat hij zijn toevlucht nam tot enkele gewaagde mopjes, die overigens door het pu bliek maar matig werden geappre- cieerd. Meer succes oogstten de buik- spreekster Florencette en de wieier- acrobaten de Riebertie's die ook een gedresseerde hond, een Fox-terrier, ten tonele voerden. Celine de Vries speelde niet onaardig piano, zongj wat aria's uit de Tosca en andere opera's die er wat benepen uitkwa- men en speelde daarbij op de accor- deon. een instrument dat schijnbaar op dergelijke avonden niet gemist kan worden. Voorts was er nog een Hawauan-ens.emble, dat oekenoe liedjes zong. Een programma. dat weinig nieuws bracht en zeker niet tot het beste behoort, dat wij in Alkmaar zagen. Wie er niet was heeft weinig gemist. L. S. DONATEURSCONCERT VAN ..EXCELSIOR" Voor de medewerking. welke wij van H.H. Winkeliers mochten ont- vangen in de vorm van het be schikbaar stellen van vele prijzen voor onze verloting op onze concer- ten op 11 en 18 December 1.1. zeg- gen wij hiermede onze dank. Zij hebben daardoor tot het wel- slagen van deze avonden ten zeerste bijgedragen. KAJOTTERS JAARPROGRAMMA Woensdagavond om 8,15 u. wordt de algemene bijeenkomst gehouden in het Patronaatsgebouw aan het Varnebroek. Op het programma staat de behandeling van het jaar- programma en een inleiding door een onzer leden. Zoals steeds zijn ook niet leden welkom om nader bekend te geraken met de K.A.J. De Ned. Bond van petroleum- detaillisten verzocht in een adres aan de Raad de petroleumverkoop in deze gemeente afhankelijk te stellen van een vergunning van B. en W. Voorzover deze verkoop be- treft niet-vaste klanten is alreeds een vergunning vereist- Voor de verkoop aan vaste klanten, zoals tot dusver in deze gemeente het ge- val is is geen vergunning vereist. Het komt B. en W. voor, dat het niet op hun weg ligt de activiteit van de betrokken detaillisten te be- perken door als eis te stellen, dat voor verkoop aan vaste klanten eveneens een vergunning nodig is. Dergelijke maatregel zou door de rechter onverbindend verklaard kunnen worden. B. en W. stellen daarom voor op het adres afwij- zend te beschikken. JAPON WEGGEHAALD Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van een wollen dames- japon. uit een der winkelvakken in de winkel van Bervoets op Zater dag j.l. Twee mannen. die een handwagen met puin van de Steenenbrug af de Langestraat in wilden rijden, kon- den de wagen niet houden, zodat deze tegen een auto botste, waarvan het achterspatbord werd ingedrukt. De schade werd onderling geregeld. Als het wintert. B. en W. stellen de Raad voor verschillende tijdens de bezetting ingevoerde bepalingen in de politie verordening te wijzigen of in te trekken. T.a.v. maatregelen bij vorsl stellen zij o.m. de volgende bepa lingen voor: De schipper van een door vorst ingesloten vaartuig is verplicht te zorgen, dat rondom het vaar tuig een bijt van minstens 50 cm. wordt gehakt en opengehouden; deze bepaling is niet van toepas- sing t.a.v. zolderschuiten vletten, pleziervaartuigen en roeiboten. Zonder vergunning van B. en W is het verboden in het ijs sloppen of gaten te maken. Voorts is het verboden op de openbare weg te schrobben of te dweilen, daar op water te storten of te doen lopen: bij vriezend weer en binnen 6 weken, nadat de bestrating is gelegd, vernieuwd of hersteld Ook is het verboden ijs, hagel of sneeuw, afkomstig van gebouwen of terreinen, erven daaronder be- grepen, op de openbare weg te la- ten liggen. Als de weg met sneeuw is bedekt, is de bestuurder van een bespannen voertuig verplicht zorg te dragen. dat tenminste een der trekdieren van een luidklinkende bel is voorzien. Bij gladheid van de openbare weg engevolge van sneeuw. ijzel of vorst zijn de gebruikers van be- woonde en de eigenaren van onbe- woonde percelen verplicht te zor gen, dat de openbare weg voor en langs het perceel ter breedte van 1 M. zodanig met as. zand. turf- strooisel of iets dergelijks, is be- strooid, dat daardoor de gladheid is verdwenen. Bij het wegruimen van sneeuw of ijs moeten voldoende openingen voor het afvloeien van dooiwater aanwezig blijven en brand- en riool- putten vrij blijven. Het is verboden op de openbare weg sneeuw zoda nig op te hopen, dat het verkeer belemmerd wordt. Een nieuw artikel 137a van de politieverordening zegt, dat het verboden is aan een minderjarige beneden 18 jaar zich na 18 uur als bezoeker te bevinden in een voor publiek toegankelijka localiteit, waarvoor een volledige vergunning een tapvergunning of een verlof-A of -B is verleend, alsmede in de bijbehorende open aanhorigheden, tenzij vergezeld van een meerder- jarige, die voorzien is van een schriftelijke toestemming van de- gene, die de ouderlijke macht uit- oefent, om zich daar met de met name genoemde minderjarige op te houden; dan wel in gezelschap van tenminste een der ouders of zijn voogd. Iedere herbergier is ver plicht te zorgen, dat, geen minder jarige in strijd met deze bepaling in zijn inrichting vertoeft. Deze be paling is niet van toepassing op het gedeelte der inrichting, waarin een schouwburg is gevestigd, of uitvoe- ringen of lezingen worden gehou den. Kinderbewaarplaatsen e.d. Art. 214 en 215 bepalen, dat het verboden is .zonder vergunning van B. en W. een kinderbewaar- plaats, kinderspeeltuin of kinder- speelplaats op te richten of in stand te houden. Aan de vergunning kun nen in het belang van de gezond- heid en veiligheid der kinderen voorwaarden worden verbonden. het toezicht en maatregelen in verband met de veiligheid en de gezond- heid der kinderen. Andere bepalingen Blijkens art. 153 is het verboden rij-, trek- of lastdieren op de open- bare weg aan een brug. stoep, lan- taarnpaal of andere daartoe niet- bestemde voorwerpen vast te ma ken. Beheerders en eigenaars van gebouwen enz. zijn verplicht toe te laten, dat van overheidswege daar- aan verkeerstekens of -installaties worden aangebracht; het is verbo den deze instellaties te verwi.ideren of onbruikbaar te maken. Gelei- ders van hondenkarren moeten, ten zij de honden onder het voertuig zijn aangespannen, daarnaast gaan en het gespan met ketting, touw of leren band vasthouden. Bestuurders van rijwielen zijn verplicht bii verkeersstremming op zodanige wijze stil te houden. dat zij tenminste den voet op de grond hebben. Het is verboden voertuigen of vee zonder noodzaak op voor voetgangers bestemde gedeelten van de openbare weg te hebben: rijwielen tegen een trottoirband of op een standaard op de openbare weg te zetten of er mee op voet- paden te rijden. Het is verboden met rij- en voertuigen standplaats in te nemen op de openbare weg, deze aan het publiek op de open- bare weg te huur aan te bieden of ermee bij vaste standplaatsen heen en weer te rijden. Zonder schrifte lijke vergunning is het vervoer van personen per aangespannen voer tuig verboden, behalve bij begrafe- nissen en trouwpartijen; vergun ning kan verleend worden onder bepaalde voorwaarden, indien de eigenaar of houder van een voer tuig de goedkeuring heeft van paard. tuig en voertuig. Kieskrinjren en stemdistricten In verband met de uitbreiding van het inwonertal stellen B. en W. voor de grenzen der drie kies- kringen daarmee in overeenstem- ming te brengen in dier voege, dat elke kieskring ongeveer een gelijk gedeelte der bevolking bevat; elke kieskring wordt in 9 stemdistricten onderverdeeld. Q Spoorverbinding Kanaalkade B. en W. stellen de raad voor de overeenkomst met de N.S. in- zake de spoorverbinding van het station naar de Kanaalkade met tien jaar te verlengen; o.m. onder voorwaarde, dat de Spoorwegen 4 pet. rent van de aanlegkosten (f 83.154.43) betalen. plus 30 pet. van het door de N.S. ontvangen rangeerloon. „HOMO LUDENS" VOOR DE R. K. VROUWENBEWEGING BERGEN. De groep R. K. Jon- ge Kunstenaars ..Homo Ludens" heeft met een uitgelezen Kerstpro- gramma de leden van de R. K Vrouwenbeweging en vele niet- leden laten genieten van hun zang. spel en voordracht. Het gebodene stond op hoog peil en overtrof veler verwachtingen. De presidente. mevr. Min, deelde mede. dat het Bestuur, in verband met het a.s. Gouden Priesterfeesl van Z. H. de Paus. voornemens was een geldinzameling voor de oplei- ding van Nederlandse priesters te houden. Het gedeelte voor de pauze speelde zich af van de zondeval tot aan de geboorte van Christus. ..De zondeval" uit ..Adam in bal- lingschap" van Vondel werd door de proloogzeggers Ben Heuer en Adolfs voorgedragen op een wiize, die de aanwezigen in de vereiste stemming bracht. Een 6-tal vrou- weli.ike leden van het gezelschap dansten hierbi.i in engelenkleding en beeldden de verslagenheid. die toen over de wereld kwam op voor- treffeliike wijze uit. Het ..Rorate" werd hierna met veel gevoel door Ben Heuer gezongen. Als de twee talentvolste danser- essen van dit gezelschap noemen wij Truus Takes en Sylvia Foulidis. die met hun ..Engel des Heren" blijk gaven technisch goed onder- legd te zijn, wat wii ook ronsta- teerden bij ..Maria Visitatie". Na de pauze nam een der Paters Redemptoristen van het. ret.raitehuis van de gelegenheid gebruik om de aanwezigen aan te sporen eens een retraite mede te maken. Hierna zong de zangeres Cath. Hevmans o.a. enkele Franse en Hol- landse kerstliederen en een bijzon dere vermeldine verdieut de dens on nartita No. 2 van Bach, door T ""s Takes en Sylvia Foulidis. fererende kunnen wij met over- luiging zeggen, dat deze avond in alle opzichten geslaagd mag heten. K.J.B.-PRAAT AVOND HEILOO Woensdag a.s. zal onze Aalmoezenier twee onderwerpen behandelen, die de leden zeker zui- len interesseren. Maar eerst volgens afspraak aliemaal naar de Congre gatie. Het is nog lang niet, zoals het zijn moet, de trouwe bezoekers niet te na gesproken. Laten we deze laatste Congregatie bijeenkomst m dit jaar nog eens extra bezoeken. DE HUIZENBOUW SCHOORL. De bouw van de nieuwe gemeentewoningen vordert snel. mede dank zij het zeer gun- stige weer. De vijf woningen aan de Voorweg zijn onder de pannen. Zodra deze gereed zijn, zal met de bouw van nog vier woningen aan de Wagenmakersweg te Groet wor den begonnen. De materialen zijn daarvoor reeds gedeeltelijk aange- voerd en het is te hopen, dat ook deze woningen met spoed zullen kunnen verrijzen. Inmiddels zit een vijftigtal gega- digden op een woning te wachten. In tegenstelling met andersluidende berichten, kunnen wij mededelen, dat het Gemeentebestuur nog geen enkele woning heeft toegewezen en dit ook niet zal doen, alvorens deze geheel gereed zijn gekomen. Het zal in ieder geval een moeilijke zaak zijn. de meest-noodzakelijke geval- len uit te zoeken. N.K.J.B.-TONEEL SCHOORL. Op 26 en 27 De cember zal de toneelclub van de N.K.J.B. met medewerking van en kele ouderen in het Verenigingsge- bouw een uitvoering geven. Opge voerd zal worden: „Gelijk ook wij veijgeven", een toneelswel in drie bedrijven naar een gegeven van L. v. Nieuwenhuyse, bewerkt door Walter Hageveld. SCHOORL De L.T.B. afdeling Schoorl hield dezer dagen een ver- gadering in het Verenigingsgebouw. De voorzitter, de heer N. Kaag, deelde mede, dat deze vergadering hoofdzakelijk was belegd met het oog op de oogstdankdag. In verband met het feit, dat pater Gerritsen zijn rede had ingesteld op de Ad vents- en Kerstgedachte, zal deze dag gehouden worden op 21 Decem ber en niet zoals aanvankelijk in de bedoeling lag, in de maand Januari. Voorts werd mededeling gedaan, dat een koolzaad-teeltregeling was tot stand gekomen, waarbij de ge meente in vier zones is verdeeld, met daartussen telkens een strook, waarop in het geheel geen koolzaad mag worden verbouwd. De telkens weer besproken „hon- denkwestie" is aanhangig gemaakt bij de bondsvergadering te Haar lem. Vast staat echter. dat een boer tot bescherming van zijn vee, een hond. die het vee aanvalt. terstond mag doodschieten. Nu elke boer nog een geweer. en het hondenvraagstuk is binnen niet al te lange tijd opgelost! Men denke er echter wel aan, dat een hond, welke op heterdaad wordt betrapt. wel gedood, doch niet slechts verwond mag worden. Er bestaat wederom gelegenheid cursussen te volgen van de Stich- ting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande. Voor de oorlog was er van de zi.jde van de dames veel animo voor .deze cursussen. Les wordt gegeven in koken, naaien, wassen en tuint^mw. Wanneer de dames iets voor een dergelijke cursus in £en of meer van de genoemde vakken voelen. kan men zich in verbinding stellen met het bestuur van een der stands- organisatles. Er zijn weer oliepakken op komst. De leden, die hiervoor in aanmer king wensen te komen, kunnen zich wenden tot de voorzitter. De voorzitter doet een dringend beroep, vooral op de jongeren, zich te ontwikkelen. In dit verband noemt spreker de cursussen van ,.Ons Erf" te De Steeg en de kader- cursussen, die momenteel in Scha- gen reeds zijn begonnen en in Uit- geest eerstdaags zullen aanvangen. De seCretaris, de heer P. van Assem. die zelf de cursus in Scha- gen bezoekt. onderstreept dit betoog. De behoefte aan mensen. die klaar- gemaakt zijn voor het organisatie- leven en daarin inzicht en routine hebben, wordt steeds dringender. Als de katholieken straks. wanneer de publiekrechtelijke bedrijfsorga- nisatie gaat werken, niet klaar zijn, zal een numeriek groter aantal niet- katholieken ook daar weer de la- kens gaan uitdelen. Hierna volgt een bespreking van de Oogstdankdag. Deze wordt heden gehouden. Vanavond komen alle leden met hun huisgenoten bijeen in het Verenigingsgebouw. waar pater Gerritsen zal spreken, terwijl de jongeren worden uitgenodigd daarna iets ten beste te geven. Een voordracht, declamatie of iets der gelijks. „DE DLINRANDERS" SCHOORL. De nieuwe R. K. voetbalclub wil niet met zich laten spotten en heeft ingeschreven voor de Gouden-Kruiswedstrijden van de N.H.V.B. De durf is er in ieder geval. Het nieuwe kleedlokaal is gereed. Het is geplaatst achter op het ter- rein, waar thans ook de ingang is. Het terrein is dus niet meer te be- treden over het erf van de heer Meereboer. EGMOND AAN ZEE. De nieu we algemene politieverordening, zoals die door de gemeenteraad in November j.l. is vastgesteld. is op 18 December in werking getreden. De varordening is gemoderni- seerd. doch bepaald ingrijpende ver- anderingen zijn niet aangebracht. Het sluitlgsuur van cafe's is voortaan 's winters 11 uur in plaats van half 11. In de zomer, d.w.z. van 1 Mei tot 1 October, is het slui- tingsuur bepaald op 12 uur. Er wordt geen verschil meer gemaakt in het sluitingsuur op Zaterdag en Zondag en op andere dagen, zoals vroeger wel het geval was. Veel is er te doen geweest over de bepalingen betreffende het ba- den. Het is verboden, zich zonder badcostuum of zwembroek in zee te begeven! Tegen deze bepaling zal wel niemand bezwaar hebben. Verder is verboden zich op het strand geheel te ontkleden, of ont- Ideed op te houden. Tenslotte is het verboden zonder gebruik van badkoets of badtent in zee te ba- den op dat stirandgedeeltei waar voor B. en W. zulks bepaald heb ben. Overigens is men dus geheel vrij. Op straat is voortaan niet alleen verboden zich ongekleed te bevin den. maar ook in badcostuum mag men niet op straat lopen, tenzij men daarover een gesloten bad- mantel draagt. Dit laatste geldt. niet voor kinderen beneden 12 jaar. Tussen 8 uur 's avonds en 6 uur 's morgens is het lopen in badcostuum geheel verboden. De huisvrouwen of haar dienst- boden dienen er aan te denken, dat voortaan kleedjes kloppen tussen 10.30 en 21.30 verboden is. Wasgoed drogen op, langs of aan de open- bare weg is verboden. Het ventverbod is uitgebreid tot de inwoners der gemeente, omdat hogerhand van mening was. dat hierin andere plaatselijke protectie school. De z.g. Zwarte lijst voor habi- tuele dronkaards is ook in de nieu we verordening gehandhaafd. Kamperen zal overal verboden zijn. behoudens vergunning. Nieuw is ook de bepaling, dat het verboden is zich tussen de beplan- tingen te bevinden. WANDBORD UIT DANK SINT PANCRAS. Zaterdagmor- gen j.l. kreeg de gemeente Sint Pancras bezoek van een delegatie uit Renswoude. In Mei 1940 waren verschillende inwoners van de ge meente Renswoude in onze gemeen te ondergebracht. Uit dankbaarheid voor deze gastvrije ontvangst tij dens de be'zetting werd nu een wandbord aangeboden. Het in Delfts blauw uitgevoerde werk stelt voor: de kerk van Renswoude met langs- trekkende vluchtelingen en daar- achter Duitse soldaten met bajonet- ten. In de lucht vlucht de vredes- duif en de Duitse adelaar komt aangevlogen. In de rand staat het volgende te lezen: ..Dankbare herinnering aan gastvrije ontvangst. Evacuatie Mei 1940. Renswoude aan Sint Pancras". Dit wandbord is met recht eeti verfraaiing voor het gemeentehuis en zal opgehangen worden naast de plaquette, welke ook uit dankbaar- hied is aangeboden door de gemeen- ten Ammerszoden en Well. EXPORT CASTRICUM. Voor de export naar Duitsland werden deze week 36000 kg schorseneren aangevoerd. Donderdag a.s. veiling in verband komende Feestdagen. R.K. JONGENSKOOR CASTRICUM. Na langdurige besprekingen is men er in ge slaagd tot het oprichten van een R.K. Jongenskoor, afdeling van de R.K. Gem. Zangvereniging St. Cae cilia over te gaan. Volgens wel in gelichte zijde telt het knapenkoor reeds 70 leden. VOORDRACHT OVER FLORA EN FAUNA CASTRICUM. De heer Kor tenoever te Heemskerk, ambtenaar van het PWN zal op Woensdag 29 December in de zaal van de heer Noordom een voordracht houden met lantaarnplaatjes over het planten- en vogelleven in ons duingebied. De avond is georganiseerd door de plaatselijke commissie Neder landse padvinders. BAVO-NIEUWS Leegwater verricht de hattrick URSEM. Eindelijk weer eens succes te melden. Ons lste speelde 'n zeer goede wedstrijd tegen Oudendijk 1. Het spel was fair en sportief van beide kanten en de leiding prima. Wij noteerden 2 zeldzame doelpunten van Leegwa ter, mede waardoor de onzen met 4—3 wisten te zegevieren en de onderste plaats aan Oudendijk overdeden. Vol vertrouwen zien we de resterende 6 wedstrijden te- gemoet. En dan ons 2de. Deze wist zowaar in Wognum de Spartanen reserves er onder te houden en met 3o te winnen. Jammer, dat er enig verschil was aangaande de reisgelegenheid. Jongens, wanneer het bestuur moeite doet om een snelle en goedkope reisgelegenheid voor jullie uit te stippelen, past 't niet om op eigen gelegenheid een taxi te nemen. De goede niet te na gesproken. Ons 3e kon 't in Stompetoren niet bolwerken tegen SSV 2 en verloor met 100. Nou ja dan weet je tenminste, dat je het niet winnen kan. (Advertentie) HAARLEM EN HILLEGOM KRIJGEN EIGEN GEBOUWEN HAARLEM, 20 December. De afgevaardigden van de bloem- bollenkwekers, die in grote getale naar het Concertgebouw waren getrokken, om in een algemene vergadering besluiten te nemen, hebben in een merkwaardige ochtendzitting van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur twee voorstellen verworpen die lijnrecht tegenover elkaar stonden. Want zowel het voorstel van het Hoofdbestuur, om de Minister te adviseren alle saneringsmaatregelen op te heffen, als een motie van de afd. Lisse, om deze maatregelen te handhaven, vonden geen genade in de ogen van de aanwezigen, zodat de eigenaardige situatie ontstond, dat zowel pro- als anti-saneerders hun zin kregen. Dank zij de stevige en tactvoile leiding van de voorzitter, Jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Panner- den, verliep de vergadering, zij het dan soms wat rumoerig, toch vlot en volgzaam, zodat in de namiddag de belangrijke kwestie. waar de ze- tel van de vereniging Haarlem of Hillegom zou geplaatst worden, tijdig ter sprake kon komen. Ook dit tweede belangrijke punt ging de weg van het compromis op. zo dat de vergadering besloot zowel in Hillegom een beurs te stichten als te Haarlem. Onmiddellijk na de openingsrede van devoorzitter, die in enkele so- bere woorden de huidige ernstige toestand overzee memoreerde en vervolgens de gestorven leden her- dacht. diende de afd. Texel een motie in, dat zij accoord kon gaan met het voorstel van het hoofdbe stuur, waarin tot afschaffing van alle saneringsmaatregelen werd ge- adviseerd. mits hierin ook de zin- snede gelast werd, dat tevens de buitenlandse minimumprijzen zou- den komen te vervallen. In zijn openingswoord had de voorzitter reeds aangestipt, dat deze kwestie zeer belangriik was en hij vroeg daarom de afgevaardigden zich ernstig te beraden. want zo zei hij: ,.allesbehe»rcend echter en in deze materie 'rrfissend is de met ingang van 1950 door te voeren economiscne unle met Belgie en Luxemburg, welke ook naar onze mening mede aan de ombuiging van het algemeen agrarisch beleid niet geheel vreemd kan zijn". Voor en tegen Hierop kwam hij in de debatten herhaaldelijk terug en hij wees de verschillende afdelingen, die aller lei bezwaren aanvoerden, er op, dat het dan wel eens kon gaan gebeu- ren, dat de geopende grenzen na- delige gevolgen zouclen hebben voor de Nederlandse bollenkwekers. De afd. Lisse diende daarna een motie in. die inhield, dat zij de sanerings maatregelen voorlopig gehandhaafd wenste te zien in het belang van de kwekers. die anders de dupe zou- den worden van overvoering en verplichte opruiming. Na stemming werd deze motie verworpen, waar op de afd. Grootebroek bezwaren maakte tegen een zinsnede in de toelichting op het voorstel van het hoofdbestuur, dat een' advies in hield tot opheffing van alle maat regelen. Grootebroek waarschuwde bet hoofdbestuur, dat, wanneer deze passage niet zou worden ingetrok- ken, er consequenties aan vast zou- den zitten. hetgeen na de stemming ook wel bleek. toen de vergadering ook dit voorstel verwierp. Bedoelde passage hield in, dat de verant- woordelijkheid voor het economisch handelen in het bloembollenvak wederom op de eerste plaats bij de ondernemer moet worden gelegd, voor welk economisch handelen de bedrijfsmaatregelen dus niet in hoge mate zelf bepalend mogen zijn, zo als thans naar zijn mening te veel het geval is. Ook het voorstel van de afdelin gen Grootebroek en Rijnsburg, om de saneringsmaatregelen niet alleen voor hyacinthen, maar voor alle soorten op te heffen, werd verwor pen. Hierna kwamen ter sprake de ver schillen van mening, die er heerS' ten tussen de algemene vereniging en de Bond van Bloembollenhande laren ten aanzien van de omzetbe lasting. De voorzitter zette de toe stand, zoals die op het ogenblik is: uiteen en kreeg van de vergadering toestemming om een arbitragecom missie voor te stellen de verschil len te onderzoeken. waarbij de twee partijen wederom tot elkaar zouden kunnen komen. Mocht dit gelukken, dan stelde het hoofdbestuur voor aan het handelsreglement een nieuw lid toe te voegen, om de omzetbe lasting percentsgewijze te kunnen verhalen op de koper, ten belope van tweederde van het percentage van de restitutie bij export. Twee beurzen In besloten vergadering werd ten slotte de slepende kwestie behan deld. waar gebouw en zetel van de vereniging zouden moeten komen, welke behandeling. zoals reeds ge zegd. in een compromis overging, zodat zowel het voorstel van het gemeentebestuur van Haarlem, om nercelen grond beschikbaar te stel len. werd aanvaard. maar ook het voorstel van de gemeente Hillegom. die eveneens aanbood nercelen grond beschikbaar te stellen. Met 291 tegen 44 stemmen —m-d dit com nromis aangenomen. T> Hillegomse beurs wordt dan een aparte stich tin" die zal komen te rossorteren onder de algemene vereniging. De gewiiziede contributievoorstel len werden tussentiids zonder noe menswaardig verschil van mening aangenomen. evenals de begroting, die sluitend was gemaakt met een bedrag van f 115 900.waarbii voor onvoorzier.e uitgaven f 8.885. werd geraamd In het hoofdbestuur kreeg door aft.reden van de beer P. Bakker zitting de heer P Kommer uit Bo- venkarsnel. terwiil innlaats van de heer Bij voet werd gekozen de heer Hoog te Haarlem. dat men niet be- vreesd moet zfjn, met het »P tafel brengen van nieu we gerechten. Zij heeft aan mevr. Lotgering-Hil- lebrand gevraagd om nog een recept voor prei. Hier is het: PREISOEP Vz kg. prei, 25 gr. boter, wat zout, peper, 1 liter bouillon van 4 blok- jes gemaakt, een snuifje kerie, 40 gr. bloem, 3 lepels melk. Snipper de prei fijn, maak ze goed schoon, fruit ze met boter, iets zout, pe per en kerrie, tot ze bijna gaar is. Giet er de bouillon bij. Roer de bloem aan met de melk en giet ze in de soep. Laat ze roerende aan de kook komen en een paar minuten door koken. Maak de soep op smaak af. Prei is een uitkomst als het gaat om een pittige smaak te geven aan sla het licht geel heel fijn ge- snipperd smaakt goed en staat mooi. Zeer zeker smaakt na dit gerecht, Een halve appel lang niet slecht! Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinbouw- veilingen. (Adv.) NIEUWE ONDERWIJZERES SINT PANCRAS. Als onderwij- zeres aan de Openbare Lagere School alhier is benoemd mej. L. Struyk uit Bergen. Mej. Halff zal per 1 Januari a.s. ons dorp verlaten en op diezelfde datum zal mej. Struyk haar entree doen. De laatste wedstrijd in 1948 heb ben de roodbroeken niet tot 'n goed einde kunnen brengen, alhoewel de kans daarvoor volop is geweest. Het was een doelpuntrijke eerste helft, beide vporhoede's scoorden 3 maal. De Rijp liep vlot van sta- pel en wist al in de eerste minuut de leiding te nemen 01. Voor de Zouaven was dit echter en goede pil want goed pakte zij nu aan, het is Smit die de bal keurig weet vrij te spelen, lost een harde schuiver, die doel treft 11. De doelpunten blij- ken echter goedkoop te zijn, want net is afgetrapt of de Rijp weet de leiding te heroveren 12, waarbij de Z-achterhoede niet vrij uit ging. Ook de Z. aanval blijft levendig, Nantes -forceert een corner, keurig wordt deze door hemzelf genomen en Smit staat klaar om met 'n mooie kopbal de stand weer op gelijke voet te brengen 22. Even hierna is het K. Vriend, die er 32 van maakt. Echter door traagheid in de Z-achterhoede gaat deze voorsprong nog voor de rust verloren. Na de thee zitten de beide Bak- kers er nu iets beter in en geven nit thuis. Aan de andere kant is het Smit die er nog wel eens tussen uit glipt, maar twee, drie spelers ziten hem direct op de hielen en de kans is weer verkeken. Bij De Rijp vlot het beter, gevaarlijk komen zij opzetten, een vliegend schot van hun rechtsbuiten treft doel 34. Nog een kwartier is er te spelen en kan er nog van alles gebeuren. Fel wordt nog gestreden, zelfs P. Bak ker komt de voorhoede versterken. maar het moeht niet meer baten; in de stand kwam geen verande- ring meer. BURGERLIJKE STAND ZIJPE. Geboren: Fredericus C., z. v. C. A. Bakker en van G. W. E Meijer; Petronella A. M., d. v. A. Sneekes en van G. Molenaar; Yvon ne M., d. v. T. de Waard en van J. J. H. Tolen. Overleden:: K. Zeeman, oud 88 jaren.. zonder beroep, echtgenoot van A. Beek. BEEMSTER. 20 December. Be- velanders 56, koopmans blauwe 56. tomaten a 641.20, bloemkool 1247, rode kool 710, sav. kool 9, groene kool 713, spruitkool 34 68, boerekool 1234, andijvie 6 —44. rode bieten 46, gare bieten 812, winterpeen 4.507. waspeen 814, uien 29. id drielingen 2 5, prei 815. alicant 1.60. bramley seedling 2856. goudreinette 46 96. groninger kroon 2448, Jona than 401.06. present van engel. 4498, zoete campagner 3468, comtesse de paris 3678, winterjan 4571, zwijndr. wijnpeer 6270. BEVERWIJK. 20 Dec. Andijvie 1545; bloemkool 15—43; bosp. 20 31; waspeen 827; kastomaten 30 1.50; spruiten gesch. 5584: idem ongesch. 3060; boerekool 1527; gele kool 67; rode kool 711; groene kool 711; Bl. gele kool 8 14; prei 718; knollen 411: uien 69: kroten 47; breekpeen 47 OBDAM, 20 Dec. Aangevoerd: 12.500 kg bieten: A 6—6.70. B 4.50; 2000 kg peen: B 5.60. C 5.40; 8200 kg uien: middelb. 7.60. grof 6.607.40; drielingen 5.60; 1200 kg rode kool 7.608.40; 3800 kg Deense witte kool 5.20; 750 kg gele kool 6.90; 5600 kg sav. kool 11.70—12.20: B 9.10—9.20; 1700 kg spruiten 41—57; B 26—34. ALKMAAR, 20 Dec. Veemarkt Aangevoerd: 27 vette koeien. 23 nuchtere slaehtkalveren en 76 vette schapen (Centrale). ALKMAAR. 20 Dec. Witlof 39 —52, II 25—36; bloemkool 10—42; rode kool 714: sav. kool 68; groene kool 712; spruitkool I 50 70, II 26—35: boerekool 10—26; andijvie 1040.50; rode bieten 67; bospeen 1218; winterpeen 4.50 5.50; waspeen 818: uien 617; prei 12—17: Winterjan 72—76; IJsbout 75 WARMENHUIZEN, 21 December. 2200 kg uien 7.80, 1400 kg peen 4.70 —5.50, 2000 kg bieten 6.20, 500 kg andijvie 1824, 24700 kg gele kool 6.209.60, 35700 kg witte kool 5 6.20. 52000 kg rode kool 7.30—12.90. BLOKKER, 21 December. Uien 47.60, witlof 2640, spruiten 28 42, groene kool 6.207.60, rode kool 7.209.80, bloemkool 4148, ali- canten 1.081.55, goudreinetten 65 —88, pres. van engeland 571.05, zoete ermgaard 4865, glorie van holland 42—60, jonathan 5886, cox orange 831.05, bramley 4352, groninger kroon 49—71, gieser wil- deman 6483, winterjan 5468, winterlouw 6477, st. remy 6570. zwijndr. wijnpeer 5063, compt. de paris 5876, legipont 5270, beurre hardy 6891. N. SCHARWOUDE. 21. Dec. 1500 kg aardappelen, bevelanders 5 5.10. 80000 kg rode kool 7.30 12.10. 17000 kg gele kool 6.20—8.30, 24000 kg groene kool 79.70, 80000 kg deense witte kool 5.20 6.30, 14000 kg uien 6.60—7.60. 9000 kg kroten I 6, id II 4.50, 2000 kg andijvie 10—22. HOOGKARSPEL, 20 December. 5600 stuks bloemkool I 4654, id II 18—38. id afw. 8—32, 13000 kg gele kool 6.206.60, 31000 kg gr. kool 78.40. 2500 kg witte kool 5.20. 15000 kg kroten I 6—6.20. id 10000 kg II 4.50, id 4000 kg III 3, 15000 kg breekpeen II 5.50, 8000 kg id III 4.50—4.80, 42000 kg uien 5.60—7.60.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2