Een Amerikaanse resolutie met drie eisen aan Nederland KALIOERANG BEZET Soerakarta en de olievelden van Tjepoe in Nederlandse handen Kleine incidenten op West-Java Geen uitbreiding van loongrens voor de loontoeslag m EDI TIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Amerika siell 3 eisen voor aan de Veiligheidsraad Handhaven Staakt het vuren; terugtrekking troepen en vrijlating Republikeinse leiders Pacificatie dgurt enige maanden Bevoegdheid Veiligheidsraad voor Internationaal Hof? Dr. van Royen de eerste spreker Belgisch elftal tegen Spanje Djogja werd niet heroverd Landing op noordkust van Sumatra Het laatste nieuws uit Indonesie Minister Joekes geeft steun aan de particuliere beroepskeuze-voorlichting Dronken chauffeur reed meisje dood West-Europa eerste verdedigingslinie Woensdag 22 December 1948 44e Jaargang No 11445 VEROVERING VAN KNOOP- PUNTEN VEEL SNELLER Chinees herstelprogram wordt- opgeschort DE VEILIGHEIDSRAAD BIJEEN Indonesie meldt zich bij F.I.F.A. Loonbijslag ook voor gehuwden beneden de 23 jaar BEVOLKING VERKEERT IN ELLENDIGE TOESTAND Kon. Marine steunt de acties van het- leger Kersttoewijzing voor West-Berlijners SOCIALE ZAKEN VOORTGEZET Directeur van Spaarcrediet' instelling in arrest Premier Spaak weigerde commentaar WEERSVERWACHTING Commissie Wijziging ProvinciaEe Wet HET ERNSTIG ONGELUK TE DEVENTER Niet zes, doch vier personen gedood I Abormementsprljs (4.25 per kwartaal, (1.43 pei maand. Inclusle( Incasso Advertentle-tar!e( pet edltie 16 ct. per m.m., minimum (2.50; In alle edltles 26 ct. per m.m., minimum 4.famllle- berlchten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrljke kortlng. DIrecteur E. 3. M. Stumpel, Hoo(dredacteur H. N. Smlts, Rayon- Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) HET Abonnementsprljs (4.25 per kwartaal, (1.43 pe maand. Incluslet Incasso. Advertentle-tarle( per edltie 16 ct. per m.m., minimum (2.50; In alle edltles 26 ct. per m.m., minimum 14.famllle- berlchten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrljke kortlng. DIrecteur E. 3. M. Stumpel, Hooldredacteur H. N. Smlts. Rayon redacteuren Fr. Otten, M. P. 3anssen, 3. Toes. Bankrelatles: Noorderbank, Nederl. Credletbank EE IT VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren; ALKMAAR, Laat 221. tel. 2046. (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 de het be het OP DIT OGENBLIK staat Indonesische kwestie in centrum van de internationale langstelling helaas. Naast feit, dat Nederland het standpunt blijft innemen, dat de Veilighetds raad, die thans doende is zijn iicht over deze zaak te laten schijnen, niet bevoegd is, zich met deze kwestie in te laten, omdat het voor ons als een interne aangeiegenheid geldt, kan natuurlijk niet worden ontkend, dat er van de ernstige moeilijkheden in Indonesie reeds lang en nu weer in het bijzonder een gevaarlijke weerslag uitgaat op de verhoudingen in Oost-Azie. Dit zal dan ook wel een van de voor- naamste redenen zijn, waarom JNe- derland, de bevoegheid van de Veiligheidsraad tot interventie in principe verwerpend, zich toch niet onttrekt aan de feitelijke toestand dat de Raad zich met de zaak be- moeit. Maar daarmede houdt de bereid- wiliigheid van Nederland dan ook op. Wij zullen niet wijken, heett onze vertegenwoordiger bij de V.N. in Parijs aan dit internationale ge- zelschap doen weten en wij moeten ook niet wijken. De motieven, welke Nederiana heeft aangevoerd voor zijn her- nieuwde gewapende optreden in ons Overzeese Gebiedsdeel, zijn duideiijk naar voren gebracht. Zij getuigen van een consequente houding en van vastberadenheid. „Wij wijken niet." Dezelfde woorden sprak onze Koningin in Mei 1940. Misschien wil men zich in internationale krin- gen deze woorden van het kieme land, dat groot wil zijn in ailes, waarin een klein land groot kan zijn, nog eens herinneren. Voor ons is de internationale politiek nog iets meer dan een zaakje van koop- niansschap en machtswellust. Wij zijn het land van „Je Main- tiendrai", dat wil zeggen, wij zuiien hanahaven, onze taak en onze plicht, ook in de moeilijkste omstandig- heden. Door v r e e s zullen wij ons nu niet langer mogen laten weer- houden, van wat volstrekt als harde noodzaak is voorgeschreven. Niet laten afhouden, door niets en nie- mand. En laat ons de zaak in godsnaam niet op zijwegen brengen. Tegen- over de eis, welke Amerika van- daag ter sprake schijnt te wilien brengen, om het vuren te staken, is, ook van Nederlandse zijde te Parijs bij wijze van proefbaiion? de suggestie gedaan, dat dit te aan- vaarden zou zijn, indien onze eerste en voornaamste doeleinden, het be- zetten van de strategisch belang- rijke punten, bereikt warsn, wat men meende, dat reeds heden het geval zou kunnen zijn. Hier zou een mogeiijkheid van een toenadering tot een bepaald m- ternationaal standpunt in schuilen, m i t s het bereiken van die doel einden -inderdaad de grondsiag legt voor het brede doel, dat wij ons hebben gesteld: de republikeinse gebieden op te ruimen als h a a r- d e n van terreur, verzet en onrust, en mits het vuren dan ook met gestaakt wordt, voor en aleer die eerste doeleinden, heden of later bereikt zijn. En mits dat sta ken van het vuren niet en nooit betekent, dat wij de algemene zui- veringsactie in de zin van de voort- gezette vervolging en uitroeiing van de benden eveneens zouden staken. De terreurbenden zullen worden achter'volgd, zei dr. Beel in zijn rede Zondag in Batavia, en daar houden wij ons aan. Dit weer- spreekt ook de vrees van verschil- lende zijden, als zouden wij niet begrijpen, wat de risico van een guerilla-oorlog is. Een eis tot terugtrekking van onze troepen komt vanzelfsprekend met in geding. Als Amerika spreekt over de gevaren, welke orffce actie mede- brengt voor de uitbreiding van het communisme in Z.O. Azie, dan zijn wij geneigd te zeggen: de misiuk- king van uw eigen politiek in dat werelddeel vormt een goede grond tot matiging, reserve en beschei- denheid in uw oordeel over onze houding daar. A.P. vemam gisterenavond van een Amerikaanse woordvoerder te Parijs, dat de resolutie, die heden door de Amerikaanse dele gate bij de Veiligheidsraad wordt ingediend, zal inhouden: le. dat de vijandelijkheden onmiddellijk worden gestaakt; 2e. dat de Nederlandse troepen op hun uitgangsstellingen zullen terug- keren; 3e- dat de ge'intemeerde Republikeinse leiders onmiddel lijk zullen worden vrijgelaten. Een woordvoerder van het mi- nisterie van buitenlandse zaken te Den Haag verklaarde giste renavond, dat niet verwacht kon worden, dat Nederland aan deze eisen zal voldoen. Dinsdagavond was men bezig deze drieledige eis in een resolutie te verwerken, die "dr. Jessup heden zal indienen. De republikeinse delegate heeft met de Amerikaanse en andere delegates gisteren geconfereerd over de aan Nederland te stellen eisen. Het is niet onmogelijk, dat een gecombineerde Amerikaanse- Australische resolutie zal worden ingediend, daar ook Australie, vol- gens uitlatingen van premier Chif- ley, voorstander is van onmiddel- lijke terugtrekking van de troepen en staken van het vuren. Omtrent de houding van Enge- land, Frankrijk en China was wei- nig betrouwbaars te vernemen. Het Foreign Office weigerde gisteren commentaar te leveren. Gisteren avond verklaarden de Britse, Franse en Columbiaanse afgevaardigden te Parijs, dat hun regeringen de van- daag te houden verklaringen zullen afwachten alvorens hun definitieve houding te bepalen. Hierbij kan worden herinnerd, dat zowel Enge- land als Frankrijk met ernstige ko- ioniale problemen in het Verre Oos ten hebben te worstelen. De Nederlandse houding Een Nederlandse woordvoerder verklaarde gisteren aan A.P. te Pa rijs, dat indien de hoofdaetie van het leger Woensdag (heden) achter de rug zou zijn, Nederland wellicht het bevel tot staking van het vuren zou aanvaarden. Dat zou natuurlijk alleen gelden voor de grote opera- ties, voegde hij er aan toe. Het zou te veel zijn om te ver- wachten, dat wij niet van repliek zouden dienen op guerilla-acties, maar in elk geval zal de Neder landse delegatie voor haar houding overleg moeten plegen met Den Haag over de militaire situatie. De Nederlandse deleggtie heeft versterking gekregen in de persoon van mr. N. S. Blom, adviseur van De Nederlandse Charitas-Missie in Berlijn heeft honderd Neder landse en Duitse kinderen in de vroegere Duitse hoofdstad een Kerstfeest bereid. Wij zien hier de kinderen aan de Kerst- tafel zich te goed doen Hollandse cacao en koek. aan KOLONEL VAN GULIK gaf op een persconferentie in Den Haag de militaire situatie, zoals die reeds uit de berichten bekend is. Over de verovering van Djokja werd nog gezegd, dat in het Oos- t.en de leider domineert, valt de leider weg dan zijn ook de mede- standers veel eerder geneigd om de wapens neer te leggen. Ook het wegvallen van radio Djokja kan een rol spelen, het verhindert dat geinfiltreerde troepen contact zou den kunnen krijgen met het Repu blikeinse centrum. Sommige ben den hebben Japanse walkie-talkies. Desgevraagd schatte de militaire woordvoerder de duur van de vol- ledige pacificatie op 4 tot 6 maan den. Het in bezit krijgen van de knooppunten zou echter een kwes tie van dagen of weken zijn. Nadat de grote plaatsen bezet zijn, zal ongetwijfeld de guerillaoorlog be- ginnen. Dergelijke benden hebben echter fourageplaatsen nodig. De bevolking pleegt de machtigste te steunen. En Nederland is voorbe- reid! PARIJS, 22 Dec. (A.P.) Uit betrouwbare bron verneemt A.P., dat mr. H. J. van Royen bij de be handeling van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad zal aanbieden het vraagstuk van de jurisdictie van de Raad in deze kwestie voor te leggen aan het Int. Hof van Justitie te Den Haag. Paul Hoffman, de administra tes van het plan-Marshall, heeft verklaard, dat zijn onderzoek naar de toestand in China tot resultaat heeft gehad, dat het herstelpro- gram van 70 millioen dollar wordt opgeschort. Het program van wederopbouw zou worden ..uitgesteld tot de toestand in China opgehelderd is" Na een onderhoud met president Truman deelde Hoffman mede, dat de verdeling van hulpgoederen in de vijf Chinese steden. waarin de ECA thans werkzaam was. voort- gang zou vinden, zelfs indien deze steden in handen van de commu- nisten zouden komen, mits een de facto regering der communisten de veiligheid van ECA-personeel en volledige publiciteit, dat de hulp van de V.S. uitging, verzekerde. het Departement van Buitenlandse Zaken, die, zoals men weet, cok Minister Stikker heeft vergezeld bij diens bezoek aan Washington en tevens als adviseur verbonden was aan de Kabinetsdelegatie, die onder Ieiding van minister Sassen de laat- ste onderhandelingen met Hatta voerde. Hedenmoigen is de Veiligheids raad te Parijs in vergadering bij- eengekomen. Nederland was de eerste spreker hij monde van dr v. Royen. Spr. refereerde aan de regerings- verklaring van Dinsdag, waarin nogmaals uiteengezet werd het Ne derlandse doel, dat is: Onafhankelijke en vrije Verenig- de Staten van Indonesie, en uit- eindelijke totstandkoming van een Nederlands-Indonesische Unie. T.a.v. de federale interimregering zeide de heer Van Royen, dat inge- volge art. 2 der Renville-principes „Fair Representation" aan alle ge- liieden zal gegeven worden. Ook 'n clausule werd opgenomen voor op- name van die delen van de Ned.- Indische Archipel, die nog niet mee doen aan federaal bestel. De Nederlandse regering stelt zich ten doel Indonesie te zuiveren van extremistische elementen. Zij is voornemens de Veiligheidsraad regelmatig op de hoogte te houden van de gebeurtenissen in Indonesie. Het Belgische voetbalelftal, dat .Zondag 2 Januari as. te Barcelona een interlandwedstrijd zal spelen tegen Spanje,- werd gisteren als volgt samengesteld: Doel: Meerts; achter: Aernaudts en Anoul; midden: Mees. Carre en Henriet; voor: Lemberechts, Cop- pens, Mermans, A. de Herdt en Thyrifays. Reserves: Gedopt, Valet, van der Auwera en van Vaerenberg. Naar het A.N.P. verneemt heeft Indonesie zich bij het secretariaat van de F.I.F.A. te Zurich voor het lidmaatschap gemeld. Tevens heeft Indonesie zich laten inschrijven voor de wedstrijd om het wereldkam- pioenschap. De drie laatste tollen in Overijssel zullen in het nieuwe jaar verdwijnen, n.l. die te Almelo, Diepenheim en Heino. De tol in het Westerflier te Diepenheim, hier afgebeeld, dateert uit het jaar 1688, en is eigendom van de Erven R. J. E. Schimmelpen- ninck te Diepenheim. Naar aanleiding van door buiten landse persbureaux verspreide be richten, dat een woordvoerder van de Republiek te Parijs zou hebben verklaard, dat Djokjakarta door Republikeinse troepen zou zijn her overd, vernemen wij van het Mi- nisterie van Overzeese Gebiedsdelen dat deze berichten van elke grond ontbloot zijn. De minister van sociale zaken, de heer Joekes, heeft Dinsdag bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de regering bereid is de loon bijslag van f 1.per week ook te verlenen aan gehuwden beneden 23 jaar. De regeling kan echter niet worden uitgebreid tot kostwinners. BATAVIA, 21 Dec. (Reuter). Nederlandse troepen hebben Ka- lioerang, waar zich thans het hoofdkwartier van de Commissie voor Goede Diensten bevindt, be zet. Omtrent het Australische en Belgische lid is nog niets vemo- men. Verder wordt van officiele zijde gemeld, dat in midden-Java de Ne derlandse troepen ook Bandjarne gara en Rembang hebben bezet. In Volgens 't Chinese blad „Sin Po' te Batavia hebben Republikeinse kringen aldaar verklaard, dat 35000 gearresteerde communistische op- standelingen thans in vrijheid zijn gesteld om tegen de Nederlanders mee te strijden. De plannen hiertoe waren reeds geruime tijd geleden door de Republikeinse regering be- krachtigd. Generaal Soedirman, de Republi keinse leger-commandant, is ziek en staat onder Nederlandse medi- sche behandeling. De Staten van Suriname hebben een telegram gezonden aan het mi- nisterie van Overzeese Gebiedsde len, waarin wordt gezegd, dat zij „met grote teleurstelling hebben vernomen" van de militaire actie in Indonesie. BATAVIA, 22 Dec. (A.P.). Van Nederlandse zijde is vandaag bevestigd, dat Nederlandse troe pen Soerakarta, de tweede stad van de Republiek, bezet hebben, evenals de olievelden van Tjepoe. In welingelichte kringen in Bata via verwacht men elk ogenblik een mededeling, dat de Nederlandse troepen, die uit de richting van BATAVIA, 21 Dec. (Aneta-. De marine voorlichtingsdienst meldt, dat zich ter zee geen inci denten hebben voorgedaan. De verscherpte kustbewaping, zoals deze door de commandant der zemacht in het Oosten werd afge- kondigd, is in gang gezet, waarbij vooral wordt gewaakt tegen het vluchten overzee van extremisti sche benden. De Kon. Marine ver- leent waar nodig hulp en steun aan de acties van het leger, vooral bij het aan land zetten van afdelingen van de mariniers en het leger in diverse streken. Door de Marine Luchtvaartdienst werd belangrijke bijstand aan de Nederlandse troe pen verleend, aldus 't communique Semarang kwamen, contact hebben met de luchtlandingstroepen, die Zondag Djokjakarta bezet hebben. De Nederlanders gaven geen bij- zonderheden over de val van Soe rakarta. maar een woordvoerder gaf te kennen. dat de tegenstand van de Republikeinen in de stad niet zwaar geweest was. Indien dit juist is, betekent het een verdere ineenstorting van het Republikeinse verzet, daar Soera karta een Republikeins bolwerk is. De woordvoerder zei. dat hij geen Wjzonderheden kon geven over de verovering van Tjepoe en hij wei gerde de berichten te bevestigen, dat de Republikeinen teruggetrok- ken waren na oliebronnen in brand gestoken te hebben. Een woordvoerder van het Neder landse leger heeft vandaag een be- richt bevestigd, dat er op federaal gebied van west Java incidenten zijn uitgebroken. Hij zei echter riit dit ..slechts kleine incidenten" wa ren. Generaal Clay heeft aangekon- digd dat de Duitsers in de drie westelijke sectoren van Berlijn een speciale kersttoewijzing van koffie, suiker en chocolade of suikerwerk zullen krijgen, dank zij de verho- ging van de toevoer per luchtbrug (Van onze parlementaire redacteur) DE VORIGE WEEK had de Kamer bij de behandeling van „Sociale Zaken" tal van wensen geuit, het was nu gisteren- middag aan minister Joekes om te trachten de toen opgetreden woordvoerders tevreden te stellen. Waar de Kamer reeds ge- dreigd had met een door links en rechts ondersteunde motie, uitsprekende, dat ook aan gehuwden beneden de 23 jaar de loontoeslag van een gulden zou moeten worden toegekend, kon- digde de minister aan, dat de regering bereid was aan deze wens tegemoet te komen. Van een uitbreiding van de loongrens tot f 5000.kon echter niets komen. Hier had de regering over- wegende bezwaren. Het zou consequenties hebben ten qanzien van het rijkspersoneel, het zou te zware lasten leggen op het bedrijfsleven, het zou ook onbillijk werken in verhouding tot de kleine zelfstandigen. Ondanks deze als on- overkomelijk aangeduide bezwaren, diende de heer v. d. Born (P.v.d.A.) echter toch een desbetreffende mo tie in, waarmede hij zijn partijge- noot Joekes dus afhankelijk maakte van de steun van rechts. Een wel klemmende eis van het NVV dwong blijkbaar tot deze wel zeer zonder- linge capriolen. Er moest toch iets tegenover de communisten staan, die met niet minder dan drie moties kwamen: een inzake verbetering van de tegemoetkoming aan ouden van dagen, een tot verhoging van de loontoeslag en een inzake het verlenen van een kerstgratificatie aan de arbeiders in de D.UW.. Minister Joekes had reeds eerder, misschien niet op de laatste plaats voor zijn eigen partijgenoten, opge- merkt, dat tegen deze heren toch niet viel op te bieden. Met rechts kon de minister merk- waardigerwijze veel gemakkelijker tot overeenstemming komen. De principiele kwestie inzake de be- roepskeuzevoorlichting had de be- windsman reeds voor een deel op- gelost door na de rede van de heer de Kort (K.V.P.) van de vorige week alsnog een begrotingswijziging in te dienen, waarbij voor het overkoe- pelend bureau van de particuliere beroepskeuzevoorlichting alsnog een subsidie van f 6000 werd uitgetrok- ken. Deze geste vulde hij nu nog aan met de verklaring, dat hij het principiele karakter ook in dit werk wilde erkennen. Wel meende de minister, dat een deel ervan, zijnde de documentatie, het best centraal zou kunnen geschieden. Vooral ook omdat de minister toezegde, zich over een verdere subsidiering te zullen beraden, verklaarde de heer de Kort zich, bij de replieken, al- thans voorlopig tevreden gesteld. Wat de kinderbijslag betreft, wer- den de moeilijkheden voorlopig ver- schoven. Over verdere progressie etc. was nu het advies van de Stich- ting van de Arbeid gevraagd, ove- rigens wel wat laat, merkte de heer Hooy op, terwijl over een kinder bijslag voor zelfstandigen reeds een interim-rapport van de commissie- van Rhijn was uitgebracht, waar- over het kabinet, bij gebrek aan tijd, zich echter nog niet had kun nen beraden. De heer Hooy moest ook dit uitstel wel billijken, de zware beraadslagingen van de laat ste weken indachtig. Bleef nog over de kinderbijslag voor het natuur- lijke kind. Ook deze kwestie ging de minister voorlopig uit de weg door als zijn mening te geven. dat hierover beter bij het desbetreffen de wetsontwerp kon wordon gedis- cussieerd. Belangrijk was voorts nog de mededeling van de minister, dat over het instellen van tarieflonen in het bouwbedrijf nieuwe bespre- kingen zijn geopend. De resultaten hiervan zullen hopelijk nog voor het nieuwe bouwseizoen bekend zijn. Bij de aanvang van de vergade ring kwam de inmiddels nog ge- wijzigde motie-Willems (P.v.d.A.) in stemming, waarbij de steller het de Kamer wilde doen betreuren, dat voor de mergelwinning in de St. Pietersberg een concessie van 60 jaar was verleend. De minister van O.K. en W. verklaarde dat hier eco- nomische motieven de doorslag had- den gegeven. Het ging om een be- sparing van zes millioen per jaar aan deviezen. Ook Ged. Staten van Limburg hadden er in bewilligd. De motie werd verworpen; voor P.v.d.A. en communisten. Nadat de Minister in de avond- zitting had verklaard, dat het vraag stuk van lonen en prijzen het vol- gend jaar andermaal zal worden bezien, en wel verdere wqzigingen nodig zullen zijn, zodat wellicht van een derde Ioonronde ware te spreken, trok de heer v. d. Born eindelijk zijn motie in, waarop de communisten prompt met een nieuwe kwamen. Bij de afdeling Volksgezondheid pleitte dr. Mol voor betere salaris- sen van het verplegend personeel. Als een trieste herinnerincj aan de oorlog ziet men in vele' Duit se steden nog half verbrande houten kruizen te midden der puinhopen staan. Daaronder liggen de slachtoffers van de „totale oorlog", die de nazi- leiders over hun land en de wereld gebracht hebben. Het kruis in Miinster (Westfalen). Nadat gebleken was, dat de reeds geruime tijd „om haar praktijken ongunstig bekend staande" zo als het van politiezijde wordt uit- gedrukt „spaarcredietinstelling" te Rotterdam haar handelingen ca- moufleerde, door het opmaken van overeenkomsten betreffende de uit- lening van credieten van f 800 en f 1500. terwijl in werkelijkheid een veel lager bedrag werd verstrekt is de eigenaar en beheerder van deze instelling, de 47-jarige M, van der W., als verdacht van het plegen van valsheid in geschrifte, op last van de Officier van Justi tie gearresteerd. De gehele admi- nistratie is voor nader onderzoek in beslag genomen. Tijdens de Dinsdagmorgen ge- houden vergadering van de Kamer- commissie voor Buitenlandse Za ken heeft de Belgische eerste mi nister en minister van Buitenlandse Zaken, Spaak. geweigerd medede- lingen te verstrekken en vragen te beantwoorden. die betrekking hebben op de politionele actie in Indonesie. Medegedeeld door het K.N.M.I, te de Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. WEINIG VERANDERING Droog weer met enkele over- drijvende wolkenvelden en plaatselijk nevel of mist. In 't noorden van het land weinig wind, in het zuiden zwakke tot matige oostelijke wind. Vannacht lichte en op sommige plaatsen matige vorst. Morgen overdag meest lichte vorst. oost-Java werd Wlingi in het zuid- Malangse door Nederlandse troepen bezet. Nederlandse troepen landden Dinsdag om 7.45 pi tijd bij Bagan Si Api Api op de noordkust van Su matra en hebben deze plaats bezet. Het zuid-Assahanse werd volledig bezet en Nederlandse troepen gin- gen over tot zuivering van het district. De correspondent van Aneta te Medan verneemt, dat in de tot dus- verre onder Nederlandse controle gebracht gebied van het Republi keinse deel van Sumatra de bevol king in staat van ondervoeding werd aangetroffen. Een groot deel van de bevolking was lijdende aan framboeSia. malaria, tuberculose en lepra. De toestand op gebied van kle- ding was over het algemeen ook slecht. Bij het optrekken der Ne derlandse troepen wierp de bevol king grote pakketten Republikeins geld weg, bestaande uit gestencilde bankbiljetten tot bedragen varie- rend van vijfduizend tot twintig millioen Republikeinse guldens. Do Nederlandse troepen werden over het algemeen vriendschappelijk ont- vangen. De politie te Arnhem heeft Maandag in samenwerking met de recherche van Nijmegen, onder Oosterbeek aangehouden de chauf feur C. Meurs uit Wageningen, die onder invloed van sterke drank met zijn auto was gaan rij- den, op het Marienburgplein te Nijmegen reed hij twee wielrjjd- sters aan. Het 16-jarige meisje J. Willems, wonende op de H. Land- stichting werd zo ernstig gewond, dat zij op weg naar het Canisius- ziekenhuis overleed. De dronken chauffeur reed ech ter door. De Arnhemse politie was gewaarschuwd en wilde hem op de Rijnbrug bij Arnhem aanhouden. M. stoorde zich echter niet aan het stopteken. De Arnhemse motorpoli- tie zette de achtervolging in. Onder Oosterbeek kon zij hem aanhouden. Tegen M., die aanvankelijk zeide, van niets te weten, is proces-ver- baal opgemaakt. De laatste dagen hebben in Nijmegen vijf auto-aan- rijdingen plaats gehad, waarbij de chauffeurs onder invloed, waren van sterke drank. De minister van binnenJandse zaken heeft een commissie inge- st.eld teneinde hem van advies te dienen met betrekking tot de vraag. welke wijzigingen binnen het kader der bestaande staats- rechtelijke verhoudingen aange- bracht dienen te, tvorden in de provinciale wet. De commissie is uifgenodigd haar voorstellen neer t.e leggen in een wetsontwerp met memorie van toelichting. Tot voor- zitter van de commissie is benoemd dr. M. J. Prinsen, secrefaris-gene- raal van het ministerie van bin- nenlandse zaken. De permanente militaire commis sie, opgericht door de commissie voor de defensie van de vijf lan- den, die het pact van Brussel heb ben ondertekend, heeft met goed- keuring van de vijf ministers van defensie besloten, dat West-Europa de eerste verdedigingslinie zal zijn aldus heeft de Belgische minister van defensie, kolonel De Fraiteur aan de commissie voor de defensie van de Belgische Kamer van Afge vaardigden meegede'eld. Na besloten te hebben dat West- Europa een geschikt gebied zou zijn voor een gevecht in de eerste linie, heeft de commissie een plan opgesteld voor het vormen van een gemeensehappelijk militair poten- tieel, inclusief manschappen en eco- nomische hulpbivmnen, aldus de minister. De permanente commis sie is begonnen met het opstellen van een inventaris van oorlogsma- teriaal, dat in het bezit is van de vijf mogendheden. Belgie's bijdrage aan de militaire uitrusting zou bestaan uit de pro- ductie van vliegtuigen met straal- aandrijving, waarvan de romp uit Nederland zou komen. De vier slachtoffers die bij het ernstige ongeval op de onbewaakte overweg te Deventer te betreuren vielen, zijn de 26-jarige machine- bankwerker J. W. Hof, de 19-jarige draaier H. W. Versteege, de 18-jarige H. W. Steenbruggen en de 57-jarige H. J. Broekman, van beroep smid. Zwaar gewond zijn de arbeiders Bos, Rietman en Wetering. De niet gewonde chauffeur is de 46-jarige J. Koldeweij. De vrachtauto vertrok tegen half acht uit Deventer om via de onbe waakte overweg van de spoorweg Deventer—Zwolle de Rijksstraatweg van Deventer naar Zwolle te berei ken. Het was toen zeer donker. De chauffeur van de auto, die bij het ongeluk ongedeerd is geblevcn, heefI niet gezien, dat uit de richting De venter een trein naderde. De auto viel niet om. maar werd 350 M. meegesleurd. Van de twaalf inzit- tenden viel een viertal uit de auto op de spoorlijn. Van hen zijn drie personen onmiddellijk gedood, de vierde overleed vrij spoedig. Het aantal doden bedraagt dus niet zes, zoals eerst werd aangenomen. De overweg staat ter plaatse als zeer gevaarlijk bekend.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1